Έχω ξεκινήσει να γίνομαι αντικοινωνική και αγενής κάποιες φορές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    4

    Exclamation Έχω ξεκινήσει να γίνομαι αντικοινωνική και αγενής κάποιες φορές

    Δεν ξέρω τι να πρωτοπώ, θα προσπαθήσω να το πάρω από την αρχή. Αρχικά είμαι φοιτήτρια στο τελευταίο έτος. Έχω αρκετές ευθύνες και αρκετά μαθήματα που χρωστάω.

    Οι φίλες μου παρατήρησαν πρόσφατα λένε ότι έχω αλλάξει πολύ τελευταία και έχω γινει πιο νευρική και πιο αγενής. Η κολλητή μου επισης μου έκανε την παρατήρηση ότι γίνομαι πολύ εγωίστρια σε κάποια θέματα που δεν χρειάζεται. Ένα ας πουμε από αυτα ήταν επειδή δεν ήθελα να πάω στην γιορτή της τρίτης πολύ πολύ καλής μου φίλης, γιατί απλά βαριόμουν και ήθελα να κάτσω σπίτι. Μα ετσι και αλλιως βρισκομαστε αρκετα συχνα, παραπάνω κιολας απο ότι θα ήθελα. Τις αγαπω και τις 2 παρα πολύ, δεν θελω να τις χασω. Απλα οταν ρωτησα και τη γνωμη της μητερας μου μου ειπε ακριβως το ιδιο, οτι επρεπε να παω αφου ειναι φιλη μου, και οτι δεν ηταν σωστο. Γενικα ειδα οτι οντως εκανα λαθος σκεπτικο και οτι ηταν μια σημαντικη μερα για εκεινη αλλα εμενα δεν με ενδιεφερε καθολου συναισθηματικα. Βγαινουμε να τονισω τουλαχιστον 1 φορα τη βδομαδα. Αυτο είναι ενα απο τα περιστατικά το πιο προσφατο κιολας.

    Τρεις φιλες-συμφοιτητριες μου ειπαν το ιδιο πραγμα, ομως οχι σε παραπονο οπως οι φιλες μου. Πιστευαν οτι δεν θελω πλεον να βγαινω μαζι τους. Δεν ισχυε αυτο καθολου, ειναι υπεροχες,αλλα δεν ηξερα πως να τους εξηγησω τι γινοταν. Το να τους πω οτι μαρεσει να καθομαι σπιτι και οτι δυσανασχαιτω καθε φορά που μου λενε να βγω, δεν θα ηταν μια καλη δικαιολογια, ακομα και αν ηταν αληθινη. Εν τελει προσπαθησα να τους εξηγησω την κατασταση αλλα δεν φανηκε να την καταλαβαν ή να την δεχτηκαν, ισως δεν τους εξηγησα πολλα. Θα μπορουσα να προσποιηθω οτι ολα καλα, αλλά αν το εκανα θα επρεπε να καταπιεζω τον εαυτο μου να βγαινω με το ζορι. Και ειναι οτι χειροτερο να βγαινεις με το ζορι και να βγαζεις ουσιαστικα υποχρεωση. Δεν θελω να βγαζω ''υποχρεωσεις''. Θελω να βγαινω και να περναω καλα.

    Τελος παντων, γενικα ειμαι ανθρωπος που αμα με αφηνες μεσα στο σπιτι μια βδομαδα, δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Θελω να καθομαι σπιτι, γιατι νιωθω οτι εχω τον ἐλεγχο στον χωρο μου. Δεν μαρεσει να βγαινω βραδυ, προτιμω το σπιτι μου. Μ'αρέσει να ταξιδευω, και εχω τα ξιδεψει αρκετά στο εξωτερικο και θα ηθελα να μετακομισω ώστε να γλιτωσω απο ολο αυτο το συναισθημα της καταπιεσης. Θέλω να παω σε ενα μερος που να μην με ξερει ψυχη και να μην περιμενει απο εμενα τιποτα. Ξέρω ότι το αγχος και ο πανικος δεν θα φυγουν , αλλα σιγουρα θα μειωθουν εάν μετακομισω κάπου μόνη μου. Σιγουρα βοηθάει σε προσωρινο σταδιο και ο διαλογισμος.

    Γενικότερα δεν εχω αφήσει πολλά ατομα να με πλησιασουν, και οι φιλες για τις οποιες μιλάω είναι κοπελες που γνωριζω απο το σχολείο. Σχέση δεν έχω κάνει ποτέ, και γενικά μου φαίνεται πληρες αδιαφορο το να κανω μια, γιατι πραγματικα μονο αγχος θα μου εφερνε και παραπάνω ευθυνες.

    Οσον αφορα τη σχολη προσπαθω με νυχια και με δοντια να τη παρακολουθω, αλλα δεν καταφερνω πολλά. Δεν εχω καθολου ορεξη να διαβαζω.

    Ειναι λιγο σκορπιο το κειμενο, το ξέρω αλλα και γω δεν ξερω τι μου γινεται. Θα ήθελα η αλήθεια είναι μια τρίτη γνώμη. Εχω στεναχωρηθει με τα λογια ολων αλλα ξερω οτι αμα αλλαξω τον εαυτο μου δεν θα νιωθω εγω καλα. Δεν εχω καμια ορεξη να κοινωνικοποιηθω παραπανω, απλά θελω να μεινω μέσα στο σπιτι μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Απλα δεν εισαστε φιλες με τη στενη εννοια του ορου. Γνωστες εισαστε. Αν εισαι πραγματικα φιλος με καποιον θελεις και θελει με καποιο μαγικο τροπο να τον βλεπεις και να βγαινετε μαζι. Υπαρχει τετοια χημεια και ανεση που δε χρειαζονται εξηγησεις. Ακομη και ενα βαριεμαι ρε μαλακα καποιες στιγμες, το βλεπετε θετικα.
    Το ζω αυτο με φιλο που ειμαστε 32 χρονια μαζι και δεν εχει καμια επαφη με αλλους "φιλους" η καλυτερα κοντινους γνωστους που οντως οταν δεν θελω να παω ειναι κουραστικο να το διαχειριστεις, φερνει παρεξηγησεις, δυσφορια κτλ.
    Για μενα δεν εχεις τοσο μεγαλο προβλημα, απλα δεν πρεπει να απομονωθεις εισαι μικρη. Συνεχισε να βγαινεις και θα γνωρισεις ατομα που θα περιμενεις ποτε να βγειτε βολτα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    4
    Με τη φιλη μου που ειμαστε 11 χρονια μαζι ουσιαστικα, με ξερει και την ξερω. Δεν εχουμε μαλωσει ποτε και δεν παρεξηγειται ποτε. Θα διαφωνησουμε για πολλα πραγματα αλλα ξερουμε οτι δεν μας οριζει μια διαφωνια. Δεν αμφισβητω την φιλία μας. Αλλα δεν θελω να γνωρισω άλλα ατομα. εχω γνωρσει ηδη υπεραρκετα, γιατι ημουν πολύ ενεργο μελος σε φοιτητικες ομαδες, εθελοντικα προγραμματα στο εξωτερικο και ουτω καθεξης. Απλα μου ειναι πλεον αδιαφορο. Απλα θελω να ηρεμησω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Τι εχει συμβει? Τι εχει προηγηθει και ξεσπας? Ισως σε εχει πιασει μαυριλα γενικοτερα λογω της σχολης και επειδη δεν εχεις σχεση? Μηπως κατι αποφευγεις? Πχ αν οι φιλες σου εχουν σχεσεις, μπορει να αποφευγεις να ακους για τους γκομενους τους.

    Παντως εισαι πολυ τυχερη που οι φιλες σου σου μιλανε τοσο ειλικρινα και ξεκαθαρα και ευθεως. Θα μπορουσαν να σε θαβουν πισω απο την πλατη σου και να σε κανουν περα. Ομως επελεξαν ακριβως το αντιθετο, αρα ειναι πολυτιμες. Βρες τι πραγματικα σου φταιει.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ρε κούκλα το θέμα είναι σύνθετο μέχρι τα είκοσι πέντε μας βοηθάει το οικογενειακό περιβάλλον γονείς φίλες από το σχολείο μετά που πρέπει να βγαλεισ τα δικά σου χρήματα κ να παντρευτεισ ή να φύγεις από το σπίτι κι επειδή είναι σκληρό όλο αυτό δεδομένου των εργασιακών συνθηκών πολλοί το περνάνε αυτό εγώ ακόμα να συνέλθω η ζωή είναι πολύ σκληρή δεν είναι άδικη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Τι εχει συμβει? Τι εχει προηγηθει και ξεσπας? Ισως σε εχει πιασει μαυριλα γενικοτερα λογω της σχολης και επειδη δεν εχεις σχεση? Μηπως κατι αποφευγεις? Πχ αν οι φιλες σου εχουν σχεσεις, μπορει να αποφευγεις να ακους για τους γκομενους τους.

    Παντως εισαι πολυ τυχερη που οι φιλες σου σου μιλανε τοσο ειλικρινα και ξεκαθαρα και ευθεως. Θα μπορουσαν να σε θαβουν πισω απο την πλατη σου και να σε κανουν περα. Ομως επελεξαν ακριβως το αντιθετο, αρα ειναι πολυτιμες. Βρες τι πραγματικα σου φταιει.
    Το θέμα σχεση δεν ειναι το προβλημα σιγουρα. Ειχα ευκαιριες απλα δεν θελω να περιοριζομαι σε μια κατασταση, και δεν θελω να σκεφτομαι για 2 ατομα, οσο περιεργο και αν ακουγεται. Αλλα γενικα μπορει να με ενοχλει αυτο, το οτι εχουν εκεινες. Αλλα δεν με παρατησαν ποτε για τον φιλο τους ας πουμε. Οσο συχνα θα βγει με εκεινον , αλλο τοσο βγαινει και με μενα και ισως και περισσοτερο με μενα καποιες φορες. Αλλά οντως , συνεχεια μιλαμε για αυτο και βαριεμαι πολυ. Ειναι κακο που βαριεμαι να τα ακουω; Και δεν θελω να φανω κακια και να πω βαρεθηκα να ακουω τα ιδια και τα ιδια. Αλλα υπαρχουν φορες που μιλαμε ακαταπαυστα για αυτο, αλλα και φορες που μιλαμε και για αλλαπραγματα, επομενως δεν ξερω αν φταιει αυτο 100%. Απλα επειδη οπως και να το κανουμε δεν μπορω να βοηθησω καμια τους με τα θεματα τους, καταληγω ως τριτη σε μια συζητηση. Κάι βαριεμαι.

    Οχι, ειναι ξεκαθαρες και θα μου τα πουν οπως ειναι, οπως και εγω. Σε αυτο το θεμα παντα υπηρχε ωριμοτητα. Δεν ξερω, πρεπει να κατσω να σκεφτω. Απλα ήθελα να δω και πως φαινεται και απο μια τριτη ματια το ολο θεμα μου. Ευχαριστω πολύ.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε κούκλα το θέμα είναι σύνθετο μέχρι τα είκοσι πέντε μας βοηθάει το οικογενειακό περιβάλλον γονείς φίλες από το σχολείο μετά που πρέπει να βγαλεισ τα δικά σου χρήματα κ να παντρευτεισ ή να φύγεις από το σπίτι κι επειδή είναι σκληρό όλο αυτό δεδομένου των εργασιακών συνθηκών πολλοί το περνάνε αυτό εγώ ακόμα να συνέλθω η ζωή είναι πολύ σκληρή δεν είναι άδικη
    αυτο ακομα δεν εχει αρχισει να με αγχωνει. Γενικα εχω δουλεψει ηδη στο εξωτερικο και εχω παρει μια γευση. Η ευρεση εργασιας δεν με αγχωνει γενικα, ειμαι πολύ θετική! Και ανυπομονω να παρω το πτυχιο μου, να φτιαξω τη βαλιτσα μου και να παω οπου με πάει ο ανεμος.

  8. #8
    Ηδη μάλλον βρίσκεσαι με το ένα ποδι εδώ και το άλλο στον προορισμό που θες να πας.. Μου φαίνεται λογικό επακόλουθο να έχεις πάψει πλεον να ενδιαφέρεσαι να καλλιεργηθείς κοινωνικά στον τόπο αυτό αν ο στόχος σου είναι ένας:να φύγεις όσο πιο συντομα γίνεται..
    Βέβαια το αν και το πότε θα συμβεί δεν το γνωρίζεις και καλό είναι να μην καθησυχαζεσαι σε ενα Αν που ακομη δεν εχει πραγματοποιηθεί.
    Οσον αφορά τις φίλες σου. Το γεγονός ότι είσαι φίλος μ κάποιον 10 ή 20 χρόνια δεν σημαίνει απαραιτητα ότι τον αγαπάς....
    Η αγάπη δεν ειναι κάτι δεδομένο είναι συναίσθημα που καποιες φορές το νιώθεις άλλοτε όχι δεν εχει σχέση με το πρέπει ούτε με τα έτη... Επίσης κάποιες φορές αν δεν φροντίσεις τη σχέση παυει να υφισταται και η αγάπη...
    Αναφορικά με τις σχέσεις σου εγώ βλέπω έναν άνθρωπο άβουλο..
    Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια αλλά μου φαίνεται ότι βιώνεις τις σχέσεις περισσότερο σαν βάρος παρά σαν απόλαυση..
    Που αυτό με οδηγεί σε δύο συμπεράσματα: είτε στις σχέσεις σου πάντα οι αλλοι κάνουν βήματα και εσύ επιλεγεις το ναι ή το όχι ή εχεις έρθει σε έναν απιστευτό κορεσμό και οι φίλες και η ωή έχουν πάψει πια να σε γεμίζουν..
    Αναρωτιέμαιι έμπνευση και έρωτα για ζωή σε τι πιστευεις θα μπορούσες να βρεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Τα βρισκω φυσιολογικα αυτα που εγραψε η κοπερ.

  10. #10
    Καλησπέρα! Η απομόνωση δεν είναι λύση σίγουρα και να ξέρεις πως αν υπάρχει αυτή τη στιγμή ένα θέμα θα μεγαλώσει θα εμβαθύνει και θα πολλαπλασιαστεί αν απλα κανεις τη χάρη στον εαυτό σου να εξαφανιστείς από το πρόβλημα.

    Προσωρινά είναι η πιο εύκολη λύση Αλλά δεν είναι λύση. Μπορείς να είσαι μόνη σπίτι και να είσαι κοινωνικό ων και μπορεί να είσαι με άπειρο κόσμο και να σαι μόνη. Εσύ το επιλέγεις. Απ ότι φαίνεται σε πειράζουν πράγματα γύρω σου και σε κάνουν τοξική. Και η τοξινη αφενός από κάπου προήλθε και αφετέρου μεταλαμπαδευεται οπότε και αναπλαθεται. Όσον αφορά το εξωτερικό θες να σου πω την καταληξη; αν φύγεις (γιατί δεν είναι το ίδιο να πας 2-3-6 μήνες και να πας να μείνεις μονιμα) το μόνο που θα προκαλέσει είναι να έχεις άλλες προτεραιοτητες γιατί φυσικά εσύ θα θες πάντα να έχεις ένα "Πανεπιστήμιο" στη ζωή σου να σε κρατάει ενεργή και να σε απασχολεί και στο χρόνο και στο μυαλό και όλα τα άλλα θα γιγαντώνονται επειδή θα τα αγνοείς ώσπου μια μέρα θα σκάσει όλο αυτό και ίσως έχουν περάσει χρόνια και θα χεις χάσει πολιτιμο χρόνο απ τη ζωή σου! Μιλάει μια παθουσα γύρω στα 25.

    Νομίζεις πως η περιγραφή απέχει πολύ απ την πραγματικοτητα;

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οι δυο πρωτες γραμες μου θυμιζουν εμενα οταν το παιζω ευγενικος.

  12. #12
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οι δυο πρωτες γραμες μου θυμιζουν εμενα οταν το παιζω ευγενικος.
    Δηλαδη;

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Καμιά φορά, η απομόνωση είναι αναγκαία, για να εργαστείς, να δημιουργήσεις, να μελετήσεις, να οργανωθείς και να παράγεις. Όποιος δεν την αντέχει, δεν αντέχει να ζει και σε κοινωνία. Απλώς παρασιτεί σε όσους κάνουν τα παραπάνω.

Similar Threads

  1. Replies: 40
    Last Post: 22-06-2022, 17:09
  2. Υπερβολικο αγχος που καποιες φορες οδηγει σε καταθλιψη-Αξιζει να δοκιμασω φαρμακα?
    By stresarismenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-03-2015, 09:07
  3. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 29-05-2010, 20:08
  4. Replies: 2
    Last Post: 05-12-2007, 21:42
  5. Είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές...
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 06-02-2007, 15:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •