Καινουργιος σε φαρμακευτικη αγωγη. Θεραπεια Efexor + Trittico - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γιατί τι φοβάσαι ?
    Είναι τελείως ανώνυμο όλο αυτό και ειλικρινά δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει κάποιος ότι μπορεί να αναφέρεσαι σε αυτόν αν φυσικά δεν γνωρίζει καθόλου την υπάρξει σου εδώ μέσα ..
    Παρ όλα αυτά κάνε ότι νομίζεις ότι σου προσφέρει ασφάλεια


    Μήπως όλα αυτά που αναφέρεις είναι αποτελέσματα κάποιων άλλων καταστάσεων ?
    Δεν εξηγείται αυτή η συμπεριφορά από έναν άνθρωπο που έχουμε περάσει κάποια πράγματα μαζί εκτός και αν έχει συμβεί κάτι άλλο ,ποιο σοβαρό και θέλει λιγάκι τον χρόνο του ...

    Κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να διαχειριστούν τον χωρισμό και προτιμούν να εξαφανιστουν τελείως .
    Είναι η δική τους άμυνα απέναντι σε όλο αυτό που όσο να πεις είναι ψυχοφθόρο .

    Δε ξερω αν εγινε κατανοητο απο το γραπτο λογο ( καθως δημιουργουνται παρερμηνειες ), αλλα ηταν η κοπελα που βγαιναμε που δε μ προτεινε να ερθει μαζι μου στην κηδεια.
    Και μαλιστα τοτε ειμασταν καλα μεταξυ μας!


    Οσον αφορα τις ευχες, τωρα ειναι οριστικος ο χωρισμος, δεν περιμενω να εχουμε επικοινωνια ουτε τπτ.

    Τοτε ομως ηταν ενας χωρισμος που δεν ηταν οριστικος, και φανηκε και απο το γεγονος οτι μετα απο λιγες ημερες ειμασταν ξανα μαζι.

    Επισης , 2 μερες πριν τη γιορτη μου ειμασταν μαζι . Ξερω οτι εγω ειχα επιλεξει να χωρισουμε τοτε , αλλα δεν υπηρχε χωρος για ενα τυπικο ''χρονια πολλα'' ?

    Edit εννοουσα οτι εκανα προσθετοντας αρκετες πληροφοριες για τη σχεση , αν σε ενδιαφερουν να εχεις πιο συνολικη εικονα.

    thanx Marilou!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    Δε ξερω αν εγινε κατανοητο απο το γραπτο λογο ( καθως δημιουργουνται παρερμηνειες ), αλλα ηταν η κοπελα που βγαιναμε που δε μ προτεινε να ερθει μαζι μου στην κηδεια.
    Και μαλιστα τοτε ειμασταν καλα μεταξυ μας!


    Οσον αφορα τις ευχες, τωρα ειναι οριστικος ο χωρισμος, δεν περιμενω να εχουμε επικοινωνια ουτε τπτ.

    Τοτε ομως ηταν ενας χωρισμος που δεν ηταν οριστικος, και φανηκε και απο το γεγονος οτι μετα απο λιγες ημερες ειμασταν ξανα μαζι.

    Επισης , 2 μερες πριν τη γιορτη μου ειμασταν μαζι . Ξερω οτι εγω ειχα επιλεξει να χωρισουμε τοτε , αλλα δεν υπηρχε χωρος για ενα τυπικο ''χρονια πολλα'' ?

    Edit εννοουσα οτι εκανα προσθετοντας αρκετες πληροφοριες για τη σχεση , αν σε ενδιαφερουν να εχεις μια εικονα.

    thanx Marilou!!
    Κατάλαβα !!!
    Απλά λέω ότι για να μην σου προτεινει να έρθει μαζί σου εκείνη την μέρα μήπως αυτό ήταν αποτέλεσμα κάτι αλλού και ξέσπασε εκεί ?

    Θα μου πεις σε τέτοιες στιγμές τα βάζεις όλα στην άκρη και στέκεσαι στον άνθρωπο σου .
    Οκ και συμφωνώ .
    Αλλά δεν μπορώ να κατηγορήσω ή να δικαιολογήσω μια απομονωμένη πράξη χωρίς να ξέρω κάτω από ποιες συνθήκες έγινε .

    Κατάλαβες τι εννοώ εγώ ?
    Δεν μπορώ λοιπόν να μπω σε μια ουσιαστική συζήτηση μαζί σου και να βασιστείς ή να επηρεαστείς στην άποψη μου γιατί μου εκθέτης ένα μεμονωμένο γεγονός.

    Άσε που δεν το θέλω για κανέναν εδώ μέσα γιατί ειλικρινά στο λέω είμαι πολύ ενάντια στο να είμαι κατηγορηματική για έναν άνθρωπο που δεν τον ξέρω και προφανώς μπορεί να τον αδικώ κιόλας και ένα περισσότερο να επιβαρύνω και άλλο την ήδη ευάλωτη ψυχολογική υγεία σου .

    Το να πιάσω αυτό το γεγονός και να λέω ότι όντως δεν φέρθηκε καλά δεν νομίζω να σε βοηθήσει .
    Μπορεί η κοπέλα που δεν ξέρω εγώ να μην αντέχει συναισθηματικά τέτοιες περιστάσεις ,μπορεί να προηγήθηκε ένα συμβάν προσωπικό σας και να είχε πάρει κάποιες αποφάσεις και βάση αυτών των αποφάσεων να πάρθηκε και η συγκεκριμενη .
    Μπορεί χίλια δυο ..

    Εσύ πως δικαιολογεις αυτή την αντίδραση της .
    Εσένα έχω τώρα με εσένα προσπαθω να καταλάβω το σκεπτικό όλου αυτού .
    Εσύ που την έχεις ζήση ,την γνωρίζεις ,αντιλαμβάνεσαι ότι μπορεί να είχε σοβαρό λόγο - δικαιολογια που να αρνήθηκε να σε συνοδεύσει?
    Ήταν άνθρωπος γενικά που ήταν δίπλα σου σε ανάλογες περιπτώσεις και τώρα έκανε πίσω ή γενικά δεν ήθελε πολλές δημόσιες εμφανίσεις μαζί σου σε τέτοιου είδους περιστατικά .

    Αν κατάλαβα καλά δική σου ήταν η απόφαση να χωρισετε ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Κατάλαβα !!!
    Απλά λέω ότι για να μην σου προτεινει να έρθει μαζί σου εκείνη την μέρα μήπως αυτό ήταν αποτέλεσμα κάτι αλλού και ξέσπασε εκεί ?

    Θα μου πεις σε τέτοιες στιγμές τα βάζεις όλα στην άκρη και στέκεσαι στον άνθρωπο σου .
    Οκ και συμφωνώ .
    Αλλά δεν μπορώ να κατηγορήσω ή να δικαιολογήσω μια απομονωμένη πράξη χωρίς να ξέρω κάτω από ποιες συνθήκες έγινε .

    Κατάλαβες τι εννοώ εγώ ?
    Δεν μπορώ λοιπόν να μπω σε μια ουσιαστική συζήτηση μαζί σου και να βασιστείς ή να επηρεαστείς στην άποψη μου γιατί μου εκθέτης ένα μεμονωμένο γεγονός.

    Άσε που δεν το θέλω για κανέναν εδώ μέσα γιατί ειλικρινά στο λέω είμαι πολύ ενάντια στο να είμαι κατηγορηματική για έναν άνθρωπο που δεν τον ξέρω και προφανώς μπορεί να τον αδικώ κιόλας και ένα περισσότερο να επιβαρύνω και άλλο την ήδη ευάλωτη ψυχολογική υγεία σου .

    Το να πιάσω αυτό το γεγονός και να λέω ότι όντως δεν φέρθηκε καλά δεν νομίζω να σε βοηθήσει .
    Μπορεί η κοπέλα που δεν ξέρω εγώ να μην αντέχει συναισθηματικά τέτοιες περιστάσεις ,μπορεί να προηγήθηκε ένα συμβάν προσωπικό σας και να είχε πάρει κάποιες αποφάσεις και βάση αυτών των αποφάσεων να πάρθηκε και η συγκεκριμενη .
    Μπορεί χίλια δυο ..

    Εσύ πως δικαιολογεις αυτή την αντίδραση της .
    Εσένα έχω τώρα με εσένα προσπαθω να καταλάβω το σκεπτικό όλου αυτού .
    Εσύ που την έχεις ζήση ,την γνωρίζεις ,αντιλαμβάνεσαι ότι μπορεί να είχε σοβαρό λόγο - δικαιολογια που να αρνήθηκε να σε συνοδεύσει?
    Ήταν άνθρωπος γενικά που ήταν δίπλα σου σε ανάλογες περιπτώσεις και τώρα έκανε πίσω ή γενικά δεν ήθελε πολλές δημόσιες εμφανίσεις μαζί σου σε τέτοιου είδους περιστατικά .

    Αν κατάλαβα καλά δική σου ήταν η απόφαση να χωρισετε ?
    Ο οριστικος χωρισμος ηταν δικη της αποφαση, οπως γινοταν αλλωστε σε καθε διαφωνια το τελευταιιο 6μηνο.

    Το συζητητησα και με τον ψυχολογο , και η αποψη του ταυτιζεται με τη δικη μου αποψη και αυτο που ενιωσα εκεινη τη στιγμη. Ειμασταν καλα, δεν υπηρχε κατι προσωπικο αναμεσα μας πριν.

    Η δικαιολογια της ηταν οτι το σκεφτηκε , αλλα δεν ηθελε να ανακατευτει και θα ηταν αβολο.

    Δεκτο αλλα αυτο δε το κανει καλυτερο. Μαλλον χειροτερο. Τουλαχιστον προτεινε το!

    Μιλαμε για την μητερα του καλυτερου μου φιλου + τον ειχε γνωρισει αρκετες φορες.

    Δηλαδη τι ειμαστε ? για τα βολικα κι ευκολα? Για να πηγαινουμε βολτες και εκδρομες στο Ρεθυμνο ? ( ηρακλειο μεναμε)

    Οταν πηγαιναμε στο Ρεθυμνο για βολτα ηταν οκ, αλλα οταν επρεπε να παμε για ενα τετοιο γεγονος, ηταν αβολο. Καποια πραγματα εχουν μεγαλη σημασια και πρεπει να τα λυνουμε με τον εαυτο μας, Οχι να την δικαιολογησω παλι και να της βρω εγω λυση .

    Μεχρι και βολτα πηγαμε την μερα που της ανακοινωσα το θλιβερο γεγονος. Και 2 ωρες που ειμασταν μαζι , δεν ειπε τπτ για να ερθει στη κηδεια. Ενιωσα πολυ μαλακας.


    Το να προσπαθουμε συνεχεια να ακουμε τον αλλο, να μπαινουμε στη θεση του, να δικαιολογουμαι , ειναι που τουλαχιστον εμενα με κανει υποχωρητικο, ενοχικο και στο τελος, να μην ακουω τα δικα μου θελω και κριτηρια.

    Για μενα, ηταν απαραδεκτο. Υπηρχε περιπτωση να βρεθει εκεινη σε μια τετοια κατασταση, και να μην παω?? ειτε ενιωθα αβολα ειτε ειχαμε πλακωθει πριν ειτε οτιδηποτε.

    Οχι να το σκεφτω, ουτε να το προτεινω. Θα πηγαινα.

    Το ιδιο ισχυει σε μικροτερο βαθμο φυσικα για τα ''χρονια πολλα'' που περιμενα, αλλα εκει το δικαιολογω εν μερει , επειδη εγω ειχα επιλεξει να χωρισουμε πριν ( ο λογος του χωρισμου ηταν οτι ηθελα να μεινω μονος, ειχα ξενερωσει τελειως με το χειρισμο της στο θεμα του φιλου μου που αναφερω πανω)

    Η αισθηση μου ηταν οτι προκειται για αλλο ενα δειγμα εγωισμου. Ηταν παρα πολυ εγωιστρια και το παραδεχοταν κι η ιδια. Γιγαντωθηκε στη πορεια , με αποκυφωμα στο τελος, που ηταν τραγικη η συμπεριφορα της. ( ειρωνειες, βρισιες, προσβολες, κατηγορω, και αλλες συμπεριφορες που πονεσαν πολυ..)

    Η δικαιιολογια ηταν φυσικα οτι εγω την εκανα ετσι, οτι εχασε την υπομονη και το σεβασμο της, οτι με ειχε προειδοποιησει προς το τελος οτι θα με εβριζε κ αλλες τετοιες βλακειες, Ουτε η ιδια δεν ηξερε μου φαινεται τι εκανε απο ενα σημειο κ μετα, Οταν ηταν ολα χαχαχουχα, ηταν γλυκια , ολα καλα. Οταν μιλαγα ή γινοταν καποια διαφωνια ή κουβεντα , αμεσως ξεκιναγε επιθεση, υπενθυμιση λαθων, προσβολες , ενοχοποιητικες κουβεντες και χειριστικες πραξεις.

    Για κανα 6 μηνο , θυμαμαι να προσπαθω να συζητησω ηρεμα οταν προεκυπτε κατι που με ειχε ενοχλησει , οχι για να την στησω στο τειχο αλλα για να καταλαβω τη θεση της, να ακουσει τη δικη μου, σαν ανθρωποι! ( δεν γινεται να μιλαμε παντα λες κ εχουμε 12 χρονων ανθρωπο απεναντι μας. Θα μιλησουμε πιο αυστηρα, πιο σοβαρα.) και καθε φορα η πρωτη κουβεντα της να ειναι ΄΄ οκ , ετσι ειμαι αν σ αρεσει, Χωριζουμε''.
    Μετα εγω παρακαλετά και κατεληγα να ζηταω ΚΑΙ αυγνωμη απο πανω!!!!
    και γυρναγε .

    Το πως φερομαστε εχουμε την ευθυνη μονο εμεις, Το να ριχνουμε τις ευθυνες στους αλλους ειναι ευκολο οταν και ο αλλος ειναι δεκτικος.

    Ειναι απαραδεκτο να λεμε σε καθε καυγα στον αλλο οτι αυτος φταιει, να τον γεμιζουμε ενοχες, οτι καμια δε θα τον ανεχοταν, οτι ειναι αχαριστος, οτι ''δεν μ κανεις'' κτλ...
    Ειναι απαραδεκτο να χτυπαμε στον αλλο τα λαθη του σε καθε διαφωνια, ειναι απαραδεκτο να μην εχουμε αναγνωρισει ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ 1 φορα ενα λαθος ( οχι αφου στο λεει ο αλλος- δεν ειναι ειλικρινες αυτο), να ριχνουμε την ευθυνη για την κακη συμπεριφορα μας στον αλλο, να τον προσβαλλουμε γιατι εκεινος μας προσεβαλλε πρωτος.

    Ο,τι κ αν εχει γινει, ειναι απαραδεκτο αυτο. Κι εγω ειχα παραπονα αλλα δε τα χτυπαγα στον αλλο.

    Το ειχα καταλαβει ηδη στην αρχη οτι ηταν red flag και ειχε μεγαλη αξια αυτο που μ ειχε πει για τον πρωην της, Οτι ηταν αχαριστος και δεν εκτιμησε οσα ειχε κανει αυτη για εκεινον,. Ο.τι ελεγε τελικα και σε εμενα.....κι οτι λεει για μενα απ οτι εμαθα κ στο περιβαλλον της.

    Να ξερεις εγω δε μπηκα σε αυτη τη διαδικασια , γιατι αν το πηγαινα κ εγω ετσι, θα επρεπε να της θυμισω ποια προσεβαλε πρωτη , ποια μιλησε πρωτη ασχημα στην Αθηνα , ποια φερθηκε κακομαθημενα, εγωιστικα και μαλακισμενα πρωτη , ποια φερθηκε ανωριμα και χειριστικα ακομα ηδη το πρωτο καιρο που βγηκαμε. Δεν θα ειχε κανενα νοημα ομως . Δε θα προσεφερε τπτ στη σχεση.

    Η πλακα ειναι οτι για ενα μεγαλο διαστημα, πιστευα οτι οντως ηταν το πιο γλυκο , ηρεμο , ευγενικο ατομο κ κατα συνεπεια, ενιωθα οτι ο,τι εκλεγε κ εκανε ηταν κατα βαθος σωστο κι εγω ημουν υπερβολικος και λαθος.
    Η σχεση χτιστηκε σε λαθιος βασεις , καθως πριν την γνωρισω , ειχα μαθει πολυ καλα λογια. Αυτη την αποψη δυστυχως δε μπορουσα να την αποβαλλω για πολυ καιρο. Μονο καπως ταρακουθηκε στο τελος, με τις βρισιες και τις προσβολες και καποια αλλα πραγματα,

    Υπηρχαν δειγματα, οπως τον 1ο μηνα οταν δεν δεχτηκα την εξηγηση της για ενα θεμα κ εφυγε τρελαμενη απο το αμαξι μου ( προς το τελος μου ειπε οτι επρεπε να την ειχα αφησει οτε για να παρει το μαθημα της ) , ή καποια ψεματακια.βλακειουλες με τα σοσιαλ μιντια, ή στην Αθηνα στον πρωτο ουσιαστικα καυγα μας, '' αει σηχτηρ πια, σε φοβαμαι, δε θελω να σε ακουω'' και μετα '' δεν εχω ξαναμιλησει ετσι,ΕΣΥ ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΕΤΣΙ!''
    Αρχικα καταλαβα οτι επρεπε να δω κ να ακουσω καθαρα τιην συμπεριφορα αυτη .
    Στη πορεια πιστεψα οτι εγω εφταιγα. Σιγα μην ειχα εγω δικο..
    Δεν ηταν βρισια το ΑΕΙ Σ...χτηρ , ουτε ηξερε οτι ειναι.... ( πλεον καταλαβα οτι ειναι τουλαχιαστον προσβλητικο...)

    Εκει που ταρακουνηθηκα καπως και αρχισα να αμφισβητω αυτη την ηρεμη καλη γλυκια εικονα της , και το γεγονος οτι εγω την εκανα να μου μιλησει ασχημα, ηταν οταν αρχισα να πηγαινω σπιτι της πιο συχνα . Εκει ειδα οτι υπηρχε ενταση με την αδερφη και μητερα της , ακομα κ αν ημουν εγω εκει. Μεταξυ σοβαρου κ αστειου την πειραζα οτι εχει πολλα νευρα,
    Επισης, οι ξαδερφες της ανεφεραν πολλες φορες οτι οταν νευριαζει, την ακουνε ολοι στη γειτονια.

    Να σημειωσω, για ο,τι αξια εχει, οτι ειναι χωρισμενοι οι γονεις, η μητερα της ειναι ενα πολυ δυσκολο, νευρικο, και ανυποφορο ατομο ( ειναι υπαλληλος της μητερας μου ) , οτι βγαινει με εναν αντρα που ειναι χαλι να τον πατησουν ( κ τον πειραζουν για τη δοτικοτητα του οι κορες της ) και ο κυκλος της ας πουμε , ηταν πολυ διαφορετικος με εμενα. Δε θελω να πω κατι βαρυ.... Πηγαινα σε κοινες εξοδους μονο κ μονο για την κοπελα....

    Υπαρχουν αρκετα αλλα σκηνικα, που αναφερω κ στο πρηγουμενο μακροσυρτο σχολιο

    Να αναφερω τελος, οτι ο τελευταιος καυγας εγινε γιατι ενω μιλαγαμε 30 λεπτα στο τηλ μετα απο τη δουλεια της το βραδυ, και ενω την ακουγα 20 λεπτα να μου μιλαει για τη μερα της, κ ενω απεφευγα να πω τα δικα μου νεα.... στο τελος μιλησα για 5 λεπτα κ ουσιαστικα καταλαβα οτι μιλαγα μονος.... Δεν μ αρεσε, δεν ειπα κατι, πιθανο να φανηκε στο τονο της φωνης μου.
    Last edited by Greek_mistis; 17-06-2021 at 20:49.

  4. #19

    Smile

    Μου την ειπε οτι μιλαγα 20 λεπτα για μαλακιες ( ασχολουμαι με μετοχες κτλ) , ενω παιδια μιλαγα 5 λεπτα με το ζορι, κ ενω ακουγα εκεινη 20 λεπτα.
    Στο παρελθον ειχε τυχει να μιλαμε περισσοτερη ωρα κ φυσικα το ειχα περιορισει. Εξαλλου ειχα καταλαβει οτι δεν την ενδιεφεραν τα ενδιαφεροντα μου.
    Κ εγω δεν ειχα ενδιαφερον για τα προβληματα που ειχαν τα σκυλια που ειχε, ουτε ειχα επαφη με τα δικα της, ομως παντα ρωταγα κ την ακουγα κ εδειχνα ενδιαφερον γιατι με ενδιεφερε εκεινη! να ειμαι κοντα της κ να ακουσω πως περναει και πως σκεφτεται.

    Για 2-3 μερες , παραλληλα με αλλα 2 γεγονοτα που αφορουσαν ενα σοβαρο θεμα υγειας ενος φιλου κ μια επαγγελματικη ευκαιρια , ημουν πιο απομακρος κ ηθελα να σκεφτω μονος.

    Την ενημερωσα οτι σκεφτομουν καποια πραγματα. Δεν απανταγα σε ολα τα μυνηματα κ τηλεφωνα τις 3 αυτες μερεες , οπως ειχε μαθει. Ακυρωσα για 1η φορα κατι μαζι της, ( αν κ δεν της ειχα πει οτι θα μπορω να βρεθουμε σιγουρα ) . Παρ ολα αυτα δεν ημουν εξαφανισμενος, οπως με κατηγορησε , σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
    Πιο απομακρος ναι! ειλικρινα ειχα αναγκη να αποσυμπιεστω κ να σκεφτω και πως να το χειριστω διχως να ξεφυγει η κατασταση παλι και να σκεφτω τα θεματα με τη δουλεια κ το φιλο μου.

    ειχα φτασει στο σημειο να φοβαμαι να μιλησω ή να πω κατι που δε μ αρεσε, γιατι ηξερα οτι θα κατεληγε σες χωρισμο και σε κατηγορω κ σε υπενθυμιση τι εκανα/εκανα πριν μηνες. Και δεν ηθελα να χωρισουμε.

    Για καθε λαθος ειχα ζητησει συγνωμη. Δεν ειχα κανει καν κατι τοσο τρομερο . Ο,τι λαθος ειχα κανει το αραδεχτηκα μονος μου κ προσπαθησα να το διορθωσω! δε φοβηθηκα να ζητησω συγνωμη. ισως κ να το παρακανα με τις υποχωρησεις.

    Βρεθηκαμε μετα απο 3 μερες. Δεν περιμενα σε καμια περιπτωση την καταληξη. Περιμενα οτι θα συζηταγαμε σαν ανθρωποι. ηρεμα. Δεν ειχα ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΚΑΥΓΑ. Θα της ελεγα οτι καταλαβαινω κ σεβομαι την κουραση της , αλλα μπορουμε να κλεινουμε το τηλεφωνο νωριτερα γιατι δεν ειναι ωραιιο να μιλαει κ ο αλλος μονος 5 λεπτα. Δν ειναι κατι τρομερο. Αλλα δεν ειναι ωραιο κ να την λες στοον αλλο οτι μιλαγε 20 λεπτα για μετοχες, ενω τον ακουγες εσυ 20 λεπτα, σου ειπε 5 λεπτα τα νεα του ( τι να κανουμε, με αυτο ασχολιομουν εκεινη τη μερα) και μετα μιλαγε στο κενο. Ουτε αυτη τη κουβεντα της, δε θυμοταν οτι ειπε. Οταν της το ειπα, η δικαιολογια ηταν οτι ειχα ηδη νευριασει, κ με ξερει κ ξερει το τονο της φωνης μου . Ακουσα το πιο ανουσιο νευριασμενο συγγνωμη εβερ ( '' οκ οκ οκ συγνωμη ελααααααα..''').

    Η συνεχεια φυσικα ηταν επιθεση, βρισιες, κατηγορω, προσβολες, ειρωνειες απο την πλευρα της, Δεν θελω να τα αναφερω. πραγματικα ασχημα λογια... Δεν ειπα τπτ. Απλα της ειπα οτι οταν ενας ανθρωπος μιλαει ετσι , δεν εχει θεση στη ζωη του αλλου. Φυσικα η απαντηση ηταν οτι εγω την εχω βρισει , οτι εγω εχω κανει, υπενθυμιση, ενοχοποιηση. Θα μπορουσα να κανω το ιδιο , αλλα δ το εκανα, Ειπα απλα οτι εγω προχωρησα , δεν εμεινα στο παρελθον γιατι την γουσταρα.

    Μετα τις προσβολες της, αρχισε τα '' θα με διωξεις τωρα παλι απο το σπιτι σου ε?''
    Της ειπα οτι ειναι ασχημο να σε βριζουν γενικα, ειδικα στο σπιτι σου ειναι ακομα πιο ασχημο.
    Οτι καποιες φορες που της ειχα πει να φυγει απο το σπιτι μου , μετα απο καυγα, ειναι γιατι καποιος πρεπει αν φευγει για να αποσυμπιεστει η κατασταση. Αν ημουν στο σπιτι της, θα εφευγα εγω!
    δεν ειναι τοσο παραλογο. Σε μια δαιφωνια σπιτι της, ειχα φυγει εγω.

    Αριχσε μετα να με κατηγορει οτι την κοροιδευω, οτι δε με βρισκει στο κινητο γενικα, οτι δεν της κανω, οτι θα παθει κατι κ δε θα με βρει. Οτι ο τροπος της να δειξει οτι με αγαπαει ειναι οτι δεν μου εκλεισε το κινητο οταν μιλησα. Δικαιολογιες ειναι αυτα. Μιλαγε 20 λεπτα , κ οταν μιλησα 5 λεπτα την πηρε ο υπνος. τι ειδος αγαπης ειναι αυτο?? ουτε καν ακουγε τι ελεγα! κ μαλιστα μετα μου την ειπε οτι μιλαγα 20 λεπτα για μετοχες!!! τι αγαπη ειναι αυτο!!!

    Εγω δηλ την αγαπουσα λιγοτερο που της ελεγα να μιλησουμε την επομενη μερα που θα μασταν ξεκουραστοι???!! αντι να καταληξουμε να μιλαει ο αλλος μονος.

    Μεχρι κ οτι δεν της ταιριαζει ο τροπος μου κ δν ειναι αγαπη αυτο που κανω εγω που της ελεγα '' να σε παρω σε λιγο? γιατι εχω δουλεια.''!!!!! Αρχισε να θυμαται μικρα κ μεγαλα πραγματα


    Στο ιδιο κλιμα με τον υπνο... ο κοσμος καιγοταν , οσο ειμασταν καλα, ηταν γλυκια κ στεκοταν διπλα, και αν μιλαγα κ ελεγα κατι που δεν μ αρεσεμ, αρχιζε κατι στο πλαισιο '' οκ καταλαβαινω οτι εχεις θεμα, αλλα θελω να κοιιμαμαι με το αγορι μου και να βρισκομαστε κτλ. Δεν μ κανεις''

    Μου ειπε οτι παντα κανονιζε με βαση εμένα , οτι πλεον δε θα το ξανακανει, οτι θα με εχει γραμμενο, οτι την επομενη φορα θα αποκοιμηθει πριν πω ''καληνυχτ......''', οτι μπορει να την νανουριζω τελικα.,.. οτι 3 μερες που ημουν ποιο απομακρος, ειχε τρελαθει, οτι εκανε λαθη στη δουλεια, οτι ειχε θεμα η γιαγια της αλλα ηρθε να με δει... Δηλαδη εγω εκανα κατι διαφορετικο?? Επρεπε να της θυμισω τι εχω κανει κ εγω?

    Ενοχικες φουλ κουβεντες... κ επισης, ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΙΚΑ 3 ΜΕΡΕΣ!. δεν ειναι εξαφανισμενος καποιος που εχει ενημερωσει οτι θελει να σκεφτει καποια πραγματα, που παιρνει τηλ κ απανταει σε μυνηματα ( εστω οχι ζεστα και οχι σε ολα που εστελνε, ανθρωποι ειμαστε)

    Στη τελικη αφου ειχε ξενερωσει ηδη κ ειχε ψιλιαστει οτι ειχα ενοχληθει απο το γεγονος οτι μιλαγα μονος μου στο τηλ ( και ντροπη μου), τοτε γιατι 3 μερες με εψαχνε κ γιατι μου στελνε να κανονισουμε κ γιατι βρεθηκαμε την τελευταια μερα?

    Μια απλη σκεψη, Μηπως δεν αντεχε την απορριψη? ( δε το εκανα εσκεμμενα, ηθελα απλα να σκεφτω κ να μη γιναντωθει κατι χωρις λογο ) κ επρεπε να με χωρισει εκεινη? Γιατι εγω ξερω, οτι ηρθε φορτωμενη κ τσιτωμενη για καυγα.

    Δεν αντεξε μεχρι κ το χιουμορ που της εκανα. Γιατι λεει, μονο οι τρελοι ειναι εξαφανισμενοι 3 μερες κ μετα εμφανιζονται και κανουν χιουμορ...

    Δηλαδη , τι επρεπε να κανω?!
    Επισης,

    Ειχα μπερδευτει γιατι εβλεπα 2 οψεις, ενα πολυ καλο δοτικο ατομο, που ηταν σε γενικες γραμμες διπλα, αλλα και ενα πολυ εγωιστη, κακομαθημενη, χειριστικο , ενοχοποιητικο ανθρωπο. που δεν αναγνωριζε ποτε τα δικα του λαθη.

    Εφτασα να μπω για χειρουγειο πριν 3μηνες κ να θελω να παω μονος μη τυχον που χτυπησει κανεις κ αυτη, οτι ειμαι αχαριστος. Ηταν διπλα μου σε μερικα σκηνικα, αλλα ενιωθα κ οτι εβλεπε κ πολυ εγωιστικα και τυφλα τελειως σε καποοια αλλα.

    Δε θελω να μειωσω τις φορες που ηταν κοντα, αλλα ως νεα νοσηλευτρια, ηθελε να ειναι μαζι μου στο χωρο που αγαπαει στο νοσοκομειο, σε 1-2 εισαγωγες που εκανα , μια επεμβαση στο δοντι κ μια σκουλικοειδιτιδα.

    Δεν λεω οτι δεν ηθελε να ειναι κοντα μου, αλλα δεν εκανε κατι τοσο αδιανοητο. Υπηρχε ευκολια στην επικοινωνια , στα κανονισματα, ηταν περιποιητικη . Ειχε πολλα καλα. Αλλα αυτα ειναι μαλλον αυτονοητα σε μια σχεση. Κ αν δεν ειχε κ αυτα, δε θα εμενα κιολας.
    Ετσι ημουν κ εγω, κ ηταν πολυ αδικο να μου χτυπησει πραγματα οτι δεν ημουν σωστος κ την κοροιδευα.

    Ειχα σοκαριστει. Οντως δε σηκωνω το κινητο οταν εχω δουλεια , οταν κοιμαμαι, οταν εχω κατι πολυ σημαντικο. Εχω κατσει εν ωρα γραφειου να ακουω 1 ωρα για τα σκυλια, να μιλαμε το βραδυ για τις ανησυχιες για τη δουλεια, Οπως εχει κανει κ αυτη, Δεν ειμαι αχαριστος!

    Ουσιαστικα δε μπορεσα να συζητησω τπτ αλλο, με το ζορι της ειπα οτι με ενοχλησε οτι μιλαγα μονος , δε προλαβα να της πω τι ειχε γινει με την επαγγελματικη ευκαιρια και τον φιλο μου

    . Μου ειπε οτι ειναι ντροπη μου οτι νευριασα γιαυτο , οτι το συζητησε με το περιβαλλον της και της ειπαν οτι ειναι ντροπη μου. Της εξηγησα οτι δεν νευριασα επειδη κοιμηθηκε, Ειναι ανθρωπινο ο αλλος να κοιμηθει ! αλλα δε μ αρεσε που μιλαγα μονος. κ οτι ηταν ασχημο οτι μου την ειπε οτι μιλαγα 20 λεπτα για μετοχες, ενω την ακουγα 20 λεπτα κ αλλα μιλησα 5 λεπτα μονο και κοιμηθηκε...
    Μου ειοε οτι δεν την σεβομαι. Πιο μεγαλο δειγμα σεβασμου απο το οτι δεν ειπα τπτ το ιδιο βραδυ που εγινε αυτο γιατι ηταν αργα κ ηταν κουρασμενη , υπαρχει?

    Οτι αν ημουν παραλογος ή νευριασα απλα γιατι κοιμηθηκε, θα ειχα νευριασει κ αλλες φορες που ερχοταν σπιτι μου κ την επαιρνε ο υπνος αμεσως ή οταν δεν μ εστελνε καληνυχτα γιατι ειχε αποκοιμηθει...
    Της ειπα οτι ειναι υπερβολικη κ υστερικη η αντιδραση της...
    Ακομα κ 3 μερες μετα που προσπαθησα να της πω τι ειχε γινει κ με το φιλο μου κ τη δουλεια.. η απαντηση ηταν '' στα @@ μου, συλληπητηρια για τον φιλο σου'' '' ας εστελνες καληνυχτα ή καλημερα, ο,τι δουλεια κ αν ειχες, σε ξερω, ειχες νευριασει μαζι μου'' '' ντροπη σου κ μονο να ενοχληθηκες που κοιμηθηκα'', '' κραταγες μουτρα 3 μερες, σε ξερω''


    Αν πιστευει οτι ανθρωπος που βλεπει οτι εχει θεμα με τα μαλλια της, ειναι σκατα 1 μερα κ δινει τα τελευταια του χρηματα ( που προοριζονταν για την ετησια συνδρομη μου σε ενα ιντιτουτο) σε φαρμακα κ συμπληρωματα για να την βοηθησει ή της αγοραζει βαρη για να κανει γυμναστικη σπιτι , οτι δεν ηταν εκει για εκεινη, τοτε τι να πω....

    Εμαθα απο αλλου οτι λεει οτι δε με αγαπουσε πλεον, δε ηταν χαρουμενη κ πιεζοταν στο τελος, κ το πάλευε...

    Καλα ολα αυτα, αλλα τοτε γιατι μεχρι κ τελευταια μερα κανονιζαμε, δεν ειχα καταλαβει οτι ηταν τοσο χαλια τα πραγματα, και μεγαλα λογια, κ αγαπες μεχρι το τελος κτλ.

    Καταλαβαινω οτι μπαινει κ η γυναικεια λογικη, αλλα δεν ειναι ωραιο αυτο. Μου ειπε οτι με ειχε προειδοποιησει σε ενα προτελευταιο καυγα οτι ειχε σπασει μεσα της κ οτι θα με βρισει στο τελος, οτι δεν εχει υπομονη κ σεβασμο...

    Οταν τα ξαναβρηκαμε την ειχα ρωτησει αν ισχυουν ολα αυτα , γιατι αν ισχυουν τοτε πρεπει να μη συνεχισουμε, οτι δεν αξιζει να παλευει κανεις, κ εκεινη επεμενε οτι τα ειπε πανω στα νευρα της κ στην απελπισια της, κ με σεβεται κ με θελει κ οτι δεν το παλευει αλλα ΘΕΛΕΙ κ ειναι κ περναει καλα, κτλ κτλ.

    γιαυτο κ συνεχισα κ εγω....

    Αν υπαρχει θεμα, συζητα το, κ επισης μην λες μεγαλα λογια ( ''θα σ αποδειξω οτι καποιιες σχεσεις δεν τελειωνουν, θα σε αγαπαω για παντα , οτι και να γινει, και θα εισαι οικογενεια και ο πιο σημαντικος ανθρωπος μου'' Ειδικα σε εναν ανθρωπο που δεν θελει να ξαναεμπιστευτει κ εμπιστευτει εσενα , μη το κανεις. Μη λες πραγματα που δε μπορεις να κρατησεις!....Μπορει καποιος να τα πιστεψει κ να πληγωθει.

    αυτα.... κ αλλα τοσα...
    Last edited by Greek_mistis; 17-06-2021 at 22:10.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Creek έχεις μαζέψει πολύ θυμό για πολλά γεγονότα που σε κάποια είμαι μαζί σου και σε κάποια πραγματικά θα στο πω ότι εσύ φταις .

    Ξέρεις που φταις σε όλα αυτά ?
    Ότι Παρ όλο που αναγνωρίζεις ότι αυτή ήταν λάθος ,ότι είχε λάθος συμπεριφορές εσύ καταπινες ,συγχωρουσες και γύριζες ..
    Με αποτέλεσμα αυτό την επόμενη φορά να γίνει ακόμα πιο έντονο σε ένταση και λόγια .
    Έδινες πάτημα για να μπορεί να σου φέρεται έτσι ...

    Γιατί όλα αυτά ?
    Μιλάς για μια σχέση ενός χρόνου που τον τελευταίο μισό συνέχεια καυγαδιζατε ..
    Και τι καυγάδες έτσι ?
    Με βρισιές προσβολές και γενικά πολλά που καλώς ή κακώς εμένα σαν άνθρωπο δεν μου αρέσουν καθόλου και δεν τα δικαιολογώ με τίποτα .

    Αλήθεια γιατί πήρες κατάκαρδα να το πω απλά μια σχέση που από τον έκτο μήνα και μετά βαδιζε με μαθηματική ακρίβεια στον χωρισμό ?
    Γιατί ήσουν διατεθημενος να παραβλέπεις όλες αυτές τις συμπεριφορές της ?

    Όλοι οι άνθρωποι δεν είμαστε το ίδιο και δεν μπορούμε να συγχωρούμε κάτι που για κάποιους άλλους είναι αποδεκτά .

    Πρόλαβες μέσα σε τόσους λίγους μήνες να δεθείς τόσο πολύ μαζί της που ήσουν διατεθημενος να κάνεις συνέχεια υποχωρήσεις και να τρέχεις από πίσω της ?
    Να καταπίνεις τις προσβολές και τις βρισιές της ?
    Τι έγινε ερωτεύτηκες την εικόνα που σου παρουσίασαν αρχικα ενός ήρεμου ανθρώπου παραβλέποντας τα ίδια γεγονότα που μαρτυρούσαν τι ήταν τελικά αυτός ο άνθρωπος ?

    Δεν λέω ότι εσύ σε όλο αυτό είσαι αμέτοχος και δεν έχεις μερίδιο ευθύνης αλλά το να παρεκτρέπεται έτσι μια γυναίκα και να μειώνει τον άνθρωπο της δεν το λες και ότι καλύτερο ..
    Μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διαστημα εσείς καυγαδιζατε θαρρείς και είχατε να λύσετε πολύ σοβαρότερα θέματα και μάλιστα με τέτοιο τρόπο που για εμένα δεν ειναι αποδεκτός να υπάρχει μέσα σε ένα ζευγάρι ..

    Δεν δέχομαι βρισιές από κανέναν και τίποτα όσο καιρό είμαι με κάποιον ακόμα και αν περάσουν χρόνια .
    Το ένα φέρνει το άλλο σε μια σχέση και όσο επιτρέπεις και ανέχεσε τόσο χειρότερα θα έρχονται σε σημείο που να χάνεται και ο σεβασμός και όλα ..
    Τι μένει μετά να αγαπήσεις από έναν άνθρωπο που έχει χάσει όλο αυτό ?

    Μέχρι που ήσουν διατεθημενος να φτάσεις μαζί της και το κυριότερο μέχρι πότε θα ήθελες να παίζεις αυτό το παιχνιδάκι ?
    Τόσο καιρό καταπιεζοσουν και βγαίνει όλο αυτό με απίστευτο θυμό ..

    Μαζευες, κατάπινες και τώρα όλο αυτό έκανε το τεράστιο μπαμ.

    Προσπάθησε καταρχήν να βρεις τρόπο να ξεθυμανει όλο αυτό που έχεις μέσα σου για έναν άνθρωπο που καλώς για εμένα δεν είστε μαζί πλέον .
    Δεν βλέπω κάποιο λόγο να σου πω γιατί δεν προσπαθείς να τα βρεις μαζί της αφού σε έχει επηρεάσει τόσο πολύ αυτός ο χωρισμός .
    Κοίτα για μια φορά επιτέλους αυτό τον τελευταίο χρόνο τον ευατο σου και δες σε τι κατάσταση σε έχει φέρει ένας άνθρωπος .
    Μόνο αν δεις ότι αυτή η σχέση μόνο εντάσεις ,παραχωρήσεις και όλα αυτά που μας ανέφερες σου πρόσφερε τότε ίσως αντιληφθείς πως πρέπει να τα αφήσεις πίσω .

    Κάνε την αυτοκριτική σου ως προς τι ήσουν διατεθημενος να ανεχτείς και να συγχωρήσεις και το κυριότερο γιατι χαρακτήρα ανθρώπου ήσουν διατεθημενος να τα κάνεις .

    Κοίτα από εδώ και πέρα στην ζωή σου να παίρνεις στις σχέσεις σου αυτά που δίνεις και όχι συνέχεια να παραχωρείς για να μην στεναχωρησεις τους άλλους .
    Αν το κάνεις αυτό κάποια στιγμή θα σκάνε όλα αυτά που καταπιέζεις μέσα σου όπως τώρα .

    Μέσα σε μια σχέση είμαστε γιατί νιώθουμε καλά ,ήρεμοι και γενικά δεν καταπιεζομαστε .
    Αλλιώς γιατί να είμαστε ?
    Για να λέμε ότι έχουμε σχέση η γιατί μας τρομάζει η μοναξιά και δεν θέλουμε να την αντιμετωπίσουμε ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Creek έχεις μαζέψει πολύ θυμό για πολλά γεγονότα που σε κάποια είμαι μαζί σου και σε κάποια πραγματικά θα στο πω ότι εσύ φταις .

    Ξέρεις που φταις σε όλα αυτά ?
    Ότι Παρ όλο που αναγνωρίζεις ότι αυτή ήταν λάθος ,ότι είχε λάθος συμπεριφορές εσύ καταπινες ,συγχωρουσες και γύριζες ..
    Με αποτέλεσμα αυτό την επόμενη φορά να γίνει ακόμα πιο έντονο σε ένταση και λόγια .
    Έδινες πάτημα για να μπορεί να σου φέρεται έτσι ...

    Γιατί όλα αυτά ?
    Μιλάς για μια σχέση ενός χρόνου που τον τελευταίο μισό συνέχεια καυγαδιζατε ..
    Και τι καυγάδες έτσι ?
    Με βρισιές προσβολές και γενικά πολλά που καλώς ή κακώς εμένα σαν άνθρωπο δεν μου αρέσουν καθόλου και δεν τα δικαιολογώ με τίποτα .

    Αλήθεια γιατί πήρες κατάκαρδα να το πω απλά μια σχέση που από τον έκτο μήνα και μετά βαδιζε με μαθηματική ακρίβεια στον χωρισμό ?
    Γιατί ήσουν διατεθημενος να παραβλέπεις όλες αυτές τις συμπεριφορές της ?

    Όλοι οι άνθρωποι δεν είμαστε το ίδιο και δεν μπορούμε να συγχωρούμε κάτι που για κάποιους άλλους είναι αποδεκτά .

    Πρόλαβες μέσα σε τόσους λίγους μήνες να δεθείς τόσο πολύ μαζί της που ήσουν διατεθημενος να κάνεις συνέχεια υποχωρήσεις και να τρέχεις από πίσω της ?
    Να καταπίνεις τις προσβολές και τις βρισιές της ?
    Τι έγινε ερωτεύτηκες την εικόνα που σου παρουσίασαν αρχικα ενός ήρεμου ανθρώπου παραβλέποντας τα ίδια γεγονότα που μαρτυρούσαν τι ήταν τελικά αυτός ο άνθρωπος ?

    Δεν λέω ότι εσύ σε όλο αυτό είσαι αμέτοχος και δεν έχεις μερίδιο ευθύνης αλλά το να παρεκτρέπεται έτσι μια γυναίκα και να μειώνει τον άνθρωπο της δεν το λες και ότι καλύτερο ..
    Μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διαστημα εσείς καυγαδιζατε θαρρείς και είχατε να λύσετε πολύ σοβαρότερα θέματα και μάλιστα με τέτοιο τρόπο που για εμένα δεν ειναι αποδεκτός να υπάρχει μέσα σε ένα ζευγάρι ..

    Δεν δέχομαι βρισιές από κανέναν και τίποτα όσο καιρό είμαι με κάποιον ακόμα και αν περάσουν χρόνια .
    Το ένα φέρνει το άλλο σε μια σχέση και όσο επιτρέπεις και ανέχεσε τόσο χειρότερα θα έρχονται σε σημείο που να χάνεται και ο σεβασμός και όλα ..
    Τι μένει μετά να αγαπήσεις από έναν άνθρωπο που έχει χάσει όλο αυτό ?

    Μέχρι που ήσουν διατεθημενος να φτάσεις μαζί της και το κυριότερο μέχρι πότε θα ήθελες να παίζεις αυτό το παιχνιδάκι ?
    Τόσο καιρό καταπιεζοσουν και βγαίνει όλο αυτό με απίστευτο θυμό ..

    Μαζευες, κατάπινες και τώρα όλο αυτό έκανε το τεράστιο μπαμ.

    Προσπάθησε καταρχήν να βρεις τρόπο να ξεθυμανει όλο αυτό που έχεις μέσα σου για έναν άνθρωπο που καλώς για εμένα δεν είστε μαζί πλέον .
    Δεν βλέπω κάποιο λόγο να σου πω γιατί δεν προσπαθείς να τα βρεις μαζί της αφού σε έχει επηρεάσει τόσο πολύ αυτός ο χωρισμός .
    Κοίτα για μια φορά επιτέλους αυτό τον τελευταίο χρόνο τον ευατο σου και δες σε τι κατάσταση σε έχει φέρει ένας άνθρωπος .
    Μόνο αν δεις ότι αυτή η σχέση μόνο εντάσεις ,παραχωρήσεις και όλα αυτά που μας ανέφερες σου πρόσφερε τότε ίσως αντιληφθείς πως πρέπει να τα αφήσεις πίσω .

    Κάνε την αυτοκριτική σου ως προς τι ήσουν διατεθημενος να ανεχτείς και να συγχωρήσεις και το κυριότερο γιατι χαρακτήρα ανθρώπου ήσουν διατεθημενος να τα κάνεις .

    Κοίτα από εδώ και πέρα στην ζωή σου να παίρνεις στις σχέσεις σου αυτά που δίνεις και όχι συνέχεια να παραχωρείς για να μην στεναχωρησεις τους άλλους .
    Αν το κάνεις αυτό κάποια στιγμή θα σκάνε όλα αυτά που καταπιέζεις μέσα σου όπως τώρα .

    Μέσα σε μια σχέση είμαστε γιατί νιώθουμε καλά ,ήρεμοι και γενικά δεν καταπιεζομαστε .
    Αλλιώς γιατί να είμαστε ?
    Για να λέμε ότι έχουμε σχέση η γιατί μας τρομάζει η μοναξιά και δεν θέλουμε να την αντιμετωπίσουμε ?
    Καλημερα,

    Σε ευχαριστω για την απαντηση, Διαβασα την αποψη σου!

    Εχεις δικιο σε πολλα.

    Που πιστευεις ημουν λαθος, εκτος απο τις υποχωρησεις/ διαλλακτικοτητα?

    Σημειωση, ειμασταν 1.5 χρονο, απο Οκτ 2019-Απριλιος 2021 κ πιστευαμε οτι υπηρχε σοβαρη προοπτικη.
    Last edited by Greek_mistis; 18-06-2021 at 10:57.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    Καλημερα,

    Σε ευχαριστω για την απαντηση, Διαβασα την αποψη σου!

    Που πιστευεις ημουν λαθος, εκτος απο τις υποχωρησεις/ διαλλακτικοτητα?

    Σημειωση, ειμασταν 1.5 χρονο, απο Οκτ 2019-Απριλιος 2021.
    Καλημερα!

    Εσυ πιστευεις οτι δεν ειναι αρκετο το γεγονος ενας ανθρωπος να κανει υποχωρησεις στα θελω του ,στις προτεραιοτητες του και γενικα παραχωρηση στην ιδια του την αξια ωστε να προχωρησει σε ενα χωρισμο με ενα ανθρωπο και να μην ξανασχοληθει μαζι του ?

    Θελεις και αλλα μετα απο ολα αυτα ?
    Ολα τα αλλα ειναι ντομινο καλο μου ...Αν κανεις πισω στο βασικοτερο συστατικο μια σχεσης ,τον σεβασμο, παει το εχασες το παιχνιδι ....
    Φευγεις πριν καν αρχισεις που λενε ,γιατι ετσι δινεις το διακιωμα σε ενα χειριστικο και γενικα αρρωστο ψυχολογικα ατομο να αλλοιώσει και εσενα μεσα απο τις αντιδρασεις που σου προκαλει η δικη του συμπεριφορα ...

    Το εχεις ζησει και μπορεις να αντιληφθεις τι σημαινει η λεξη ¨δεν αναγνωριζω τον ευατο μου ¨οταν ξεπερνας τα ηδη υπαρχων ορια σου .Αυτα που εχεις μαθει να τα σεβεσαι και να τα υπηρετεις τοσα χρονια .Αυτα που δεν επετρεψες σε κανεναν αλλον να τα παραβιασει ...

    Και πεντε χρονια να ησασταν μαζι ,ανεφερες οτι ολο αυτο ξεκινησε μετα τους έξι μηνες ..Ακομα χειροτερο να δεχεσαι ολη αυτη την κατασταση περιπου για ενα χρονο ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Εσυ πιστευεις οτι δεν ειναι αρκετο το γεγονος ενας ανθρωπος να κανει υποχωρησεις στα θελω του ,στις προτεραιοτητες του και γενικα παραχωρηση στην ιδια του την αξια ωστε να προχωρησει σε ενα χωρισμο με ενα ανθρωπο και να μην ξανασχοληθει μαζι του ?

    Θελεις και αλλα μετα απο ολα αυτα ?
    Ολα τα αλλα ειναι ντομινο καλο μου ...Αν κανεις πισω στο βασικοτερο συστατικο μια σχεσης ,τον σεβασμο, παει το εχασες το παιχνιδι ....
    Φευγεις πριν καν αρχισεις που λενε ,γιατι ετσι δινεις το διακιωμα σε ενα χειριστικο και γενικα αρρωστο ψυχολογικα ατομο να αλλοιώσει και εσενα μεσα απο τις αντιδρασεις που σου προκαλει η δικη του συμπεριφορα ...

    Το εχεις ζησει και μπορεις να αντιληφθεις τι σημαινει η λεξη ¨δεν αναγνωριζω τον ευατο μου ¨οταν ξεπερνας τα ηδη υπαρχων ορια σου .Αυτα που εχεις μαθει να τα σεβεσαι και να τα υπηρετεις τοσα χρονια .Αυτα που δεν επετρεψες σε κανεναν αλλον να τα παραβιασει ...

    Και πεντε χρονια να ησασταν μαζι ,ανεφερες οτι ολο αυτο ξεκινησε μετα τους έξι μηνες ..Ακομα χειροτερο να δεχεσαι ολη αυτη την κατασταση περιπου για ενα χρονο ...
    Εχεις απολυτο δικιο στα ορια...

    Ετσι ενιωθα, ευνουχισμενος απο ενα σημειο κ μετα.

    Οταν ο ιδιος ο ανθρωπος αυτος , αναφερει οτι ''επρεπε να με ειχες αφησει τοτε, για να παρω το μαθημα μου'', τοτε καταλαβαινεις....

    Σιγουρα δεν προλαβα να κανω κατι για να μη με σεβαστει , τοσο νωρις οσο το 3-4ο ραντεβου ή τον πρωτο μηνα....

    Μου κανει εντυπωση παντως τοσο νωρις ασεβεια κτλ.

    Επεμενε πολλους μηνες να με γνωρισει μεσω των οικογενειακων γνωστων που ειχαμε. Η μητερα της ηταν υπαλληλος της μητερας μου, οποτε με ειχε δει κ ειχε ακουσει. Απλα το αναφερω ετσι...
    Last edited by Greek_mistis; 18-06-2021 at 11:24.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    Εχεις απολυτο δικιο στα ορια...

    Ετσι ενιωθα, ευνουχισμενος απο ενα σημειο κ μετα.

    Οταν ο ιδιος ο ανθρωπος αυτος , αναφερει οτι ''επρεπε να με ειχες αφησει τοτε, για να παρω το μαθημα μου'', τοτε καταλαβαινεις....

    Σιγουρα δεν προλαβα να κανω κατι για να μη με σεβαστει , τοσο νωρις οσο το 3-4ο ραντεβου ή τον πρωτο μηνα....

    Μου κανει εντυπωση παντως τοσο νωρις ασεβεια κτλ.

    Επεμενε πολλους μηνες να με γνωρισει μεσω των οικογενειακων γνωστων που ειχαμε. Η μητερα της ηταν υπαλληλος της μητερας μου, οποτε με ειχε δει κ ειχε ακουσει. Απλα το αναφερω ετσι...
    Αυτη μπορει να επέμενε γιατι αναγνώρισε εναν άνθρωπο που να μπορει να παιξει το παιχνιδακι της και να βγάλει τον πραγματικό της ευατο χωρις να θεωρει οτι θα αντιμετωπισει καποια ιδιαιτερη αντισταση ή μη αποδοχη σε ολο αυτο ..
    Αν εψαχνε συντροφο την δεδομενη στιγμη ,βρηκε καποιον που αναγνωρισε οτι μπορει να τα κανει ...Αυτο πως σου φαινεται ?Δεν ειναι ενα πολυ καλος λογος για να επιδιωξει μια σχεση μαζι σου ?
    Και γενικα η κοπελα ειναι αυτη που ειναι και δεν σταματησε ουτε λεπτο να το δειχνει .Το θεμα ομως ειναι να αλλαξουμε εναν αλλον ανθρωπο ή να αλλαξουμε την δικη μας εικονα ωστε να μην προσελκυουμε τετοιους ανθρωπους ?

    Λες οτι ενοιωθες ευνουχισμενος και να σου πω και εγω ετσι αντιλαμβανομαι οτι νοιωθει ο οποιοσδηποτε αντρας ή γυναικα δεχεται μια τετοια συμπεριφορα ..


    Γιατι ολα αυτα ομως ρε συ ?
    Η εικονα σου προς αυτη που ηταν και ο λογος ωστε να σε προσεγγισει εκπέμπει κατι τετοιο και αργοτερα η μετεπειτα συμπεριφορα σου εδραίωσε την ολη της σκεψη της .
    Τι αναζητας εσυ στα θελω σου και γενικα στην ζωη σου ?Τι ειναι αυτο που νομιζεις οτι σε κανει να δεχεσαι τετοιες υποχωρησεις και το σημαντικοτερο να εκμπεμπεις κατι τετοιο .

    Μηπως τωρα ειναι μια καλη ευκαιρια να δουλεψεις αυτο το κομματι σου και να αφησεις στην ακρη την σχεση ?
    Αν καταλαβεις οτι αξιζεις πολλα περισσοτερα γι αυτο που εισαι και αυτο που αναζητας τοτε θα αλλαξει και η εικονα σου προς τα εξω .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #25
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτη μπορει να επέμενε γιατι αναγνώρισε εναν άνθρωπο που να μπορει να παιξει το παιχνιδακι της και να βγάλει τον πραγματικό της ευατο χωρις να θεωρει οτι θα αντιμετωπισει καποια ιδιαιτερη αντισταση ή μη αποδοχη σε ολο αυτο ..
    Αν εψαχνε συντροφο την δεδομενη στιγμη ,βρηκε καποιον που αναγνωρισε οτι μπορει να τα κανει ...Αυτο πως σου φαινεται ?Δεν ειναι ενα πολυ καλος λογος για να επιδιωξει μια σχεση μαζι σου ?
    Και γενικα η κοπελα ειναι αυτη που ειναι και δεν σταματησε ουτε λεπτο να το δειχνει .Το θεμα ομως ειναι να αλλαξουμε εναν αλλον ανθρωπο ή να αλλαξουμε την δικη μας εικονα ωστε να μην προσελκυουμε τετοιους ανθρωπους ?

    Λες οτι ενοιωθες ευνουχισμενος και να σου πω και εγω ετσι αντιλαμβανομαι οτι νοιωθει ο οποιοσδηποτε αντρας ή γυναικα δεχεται μια τετοια συμπεριφορα ..


    Γιατι ολα αυτα ομως ρε συ ?
    Η εικονα σου προς αυτη που ηταν και ο λογος ωστε να σε προσεγγισει εκπέμπει κατι τετοιο και αργοτερα η μετεπειτα συμπεριφορα σου εδραίωσε την ολη της σκεψη της .
    Τι αναζητας εσυ στα θελω σου και γενικα στην ζωη σου ?Τι ειναι αυτο που νομιζεις οτι σε κανει να δεχεσαι τετοιες υποχωρησεις και το σημαντικοτερο να εκμπεμπεις κατι τετοιο .

    Μηπως τωρα ειναι μια καλη ευκαιρια να δουλεψεις αυτο το κομματι σου και να αφησεις στην ακρη την σχεση ?
    Αν καταλαβεις οτι αξιζεις πολλα περισσοτερα γι αυτο που εισαι και αυτο που αναζητας τοτε θα αλλαξει και η εικονα σου προς τα εξω .


    Ενδιαφερον αυτο που λες.

    Σε καμια περιπτωση δεν εβγαζα κατι τετοιο. Ακριβως το αντιθετο, θα ελεγα.

    Δεν ξερω πως θα ακουστει, δεν θα το ανεφερα αν δεν ειχε σχεση με την κουβεντα που κανουμε για την εικονα.

    Αλλα ειμαι αρκετα εμφανισιμος και η εικονα που εβγαζα, τοσο απο κοντα οταν με γνωρισε στο γαμο της αδερφης μου (πολυ καιρο πριν βγουμε πρωτη φορα ), οσο και στα σοσιαλ μιντια ηταν ''επιβλητικη ''.

    Με ακολουθουσε στα κοινωνικα δικτυα , διχως να το θυμαμαι.

    Για περιπου 1 χρονο ημουν πληρως αφοσιωμενος σε εμενα κ σε καποιους αγωνες που εκανα, με αποτελεσμα να μην ασχολουμαι καθολου με το αντιθετο φυλο .

    Δε θυμαμαι καν μια τυχαια συναντηση μας στο μαγαζι της μητερας μου ( ισως και λογω της κουρασης απο την προετοιμασια).

    Μετα απο ενα χρονο , κ αφου αποφασισα οτι θελω να ξαναβγω στο κοσμο , εχοντας δουλεψει με τον εαυτο μου και εχοντας κουραστει απο τους αγωνες , ειδα 1-2 φωτογραφιες και της εστειλα μυνημα , επειτα απο παροτρυνση της μητερας και της αδερφης μου, καθως την ακουγαν να μιλαει συνεχεια για μενα....και πιστευαν οτι ηταν μια ξεχωριστη περιπτωση.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    Ενδιαφερον αυτο που λες.

    Σε καμια περιπτωση δεν εβγαζα κατι τετοιο. Ακριβως το αντιθετο, θα ελεγα.

    Δεν ξερω πως θα ακουστει, δεν θα το ανεφερα αν δεν ειχε σχεση με την κουβεντα που κανουμε για την εικονα.

    Αλλα ειμαι αρκετα εμφανισιμος και η εικονα που εβγαζα και κοντα οταν με γνωρισε στο γαμο της αδερφης μου (πολυ καιρο πριν βγουμε πρωτη φορα ), αλλα και στα σοσιαλ μιντια ηταν ''επιβλητικη ''.


    Εδραιωνεις ακομα πιο πολυ την σκεψη μου ..

    Εμφανισιμος ,καλο και "δυναμικο ¨ παιδι που μπορω να κανω πολλα και ισως και να με ανεχετε ....

    Γιατι να μη επιδιωξω να κανω κατι μαζι του ?
    Είχατε και ενα κοινό περίγυρο που φρόντισε η ιδια μάλλον να πλασαρει τον καλο της ευατο ,οπως μας ειπες σαν εικονα, για να σου δώσει το απαραίτητο έναυσμα να πεις αξίζει να δώσω μια ευκαιρία ...

    Αυτες ειναι σκεψεις που μπορουν ανετα να δικαιολογησουν την απορια σου ετσι ?Οχι οτι απαραιτητα εγινε κατι τετοιο...

    Ποσο ομως να αντεξει ενας ανθρωπος να λειτουργει κατω απο τετοιο καθεστως ?
    Και παλι εδω που καταληγουμε ?
    Σε εσενα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #27
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εδραιωνεις ακομα πιο πολυ την σκεψη μου ..

    Εμφανισιμος ,καλο και υποχωριτικο παιδι που μπορω να κανω πολλα και να με ανεχετε ....

    Γιατι να μη επιδιωξω να κανω κατι μαζι του ?
    Είχατε και ενα κοινό περίγυρο που φρόντισε η ιδια μάλλον να πλασαρει τον καλο της ευατο ,οπως μας ειπες σαν εικονα, για να σου δώσει το απαραίτητο έναυσμα να πεις αξίζει να δώσω μια ευκαιρία ...

    Αυτες ειναι σκεψεις που μπορουν ανετα να δικαιολογησουν την απορια σου ετσι ?Οχι οτι απαραιτητα εγινε κατι τετοιο...

    Ποσο ομως να αντεξει ενας ανθρωπος να λειτουργει κατω απο τετοιο καθεστως ?
    Και παλι εδω που καταληγουμε ?
    Σε εσενα ...
    Εχεις βρει μαλλον πολλα...

    Ακριβως εκει πατησε Μαριλου! στην καλη εικονα που ειχαν οι δικοι μου...

    γιαυτο δεν την γνωρισα μονος μου, γιαυτο την δικαιολογουσα, γιαυτο δεν μπορουσα να πιστεψω οτι ειχα δικιο, (φροντισε ηδη απο νωρις να μου το υπενθυμιζει ), γιαυτο δε μπορουσα ακομα να της πω να φυγει απο την Αθηνα οταν ηθελα να μεινω μονος, γιαυτο δεν μπορουσα να της βαλω ορια ή να την βαλω στο καραβι....γιατι ηταν η κορη της Κ...της υπαλληλου μας, γιατι λογικα ειναι γλυκια, καλη, σοβαρη κτλ κτλ κτλ.....

    ''Χτιστηκε σε λαθος βασεις η σχεση . Σοβαροφανης κ ανωριμη'' ηταν η αποψη του ψυχολογου.

    Οχι σοβαρη... σοβαροφανης....

    Με βοηθησε να δω καποια πραγματα κ εκεινη, απο αλλο πρισμα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    Εχεις βρει μαλλον πολλα...

    Ακριβως εκει πατησε Μαριλου! στην καλη εικονα που ειχαν οι δικοι μου...

    γιαυτο δεν την γνωρισα μονος μου, γιαυτο την δικαιολογουσα, γιαυτο δεν μπορουσα να πιστεψω οτι ειχα δικιο, (φροντισε ηδη απο νωρις να μου το υπενθυμιζει ), γιαυτο δε μπορουσα ακομα να της πω να φυγει απο την Αθηνα οταν ηθελα να μεινω μονος, γιαυτο δεν μπορουσα να της βαλω ορια ή να την βαλω στο καραβι....γιατι ηταν η κορη της Κ...της υπαλληλου μας, γιατι λογικα ειναι γλυκια, καλη, σοβαρη κτλ κτλ κτλ.....

    Σοβαροφανης κ ανωριμη ηταν η αποψη του ψυχολογου. Οχι σοβαρη... σοβαροφανης....
    Δηλαδη επενδυσες ή μαλλον ηθελες να επενδυσεις κατι παραπανω σε μια σχεση με τις προυποθεσεις-εικονα των αλλων και οχι τις δικες σου ..

    Παλι τον ευατο σου στην απ εξω ..παλι το δικο σου ενστικτο απων , ετσι ?

    Θα ηθελα καποια στιγμη να μου πεις ενα περιστατικο απο αυτη την σχεση που να ανγνωριζω τον πραγματικο ευατο του Greek και την δικη της αντιδραση .
    Βεβαια εν μεσως την δικη της αντιδραση στον καταμετωπο επιμερισμό ευθυνων την ειδαμε με την λεξη ¨χωριζουμε ¨ αλλα ισως υπηρχαν και αλλες αντιδρασεις της ...

    Αληθεια πεσμου σε ποναει περισσοτερο που το οριστικο τελος το εδωσε εκεινη και οχι εσυ ?
    Νομιζεις οτι παλι ετσι εισαι αδικημενος γιατι της εδωσες αυτο το εγωιστικο προβαδισμα ?

    Ειχε παντα ενα τρομερο κολλημα , να ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΟΥΝ.
    Μα αυτη ειναι η επενδυση της σαν ανθρωπος και αυτη η εικονα ειναι ο δρομος που θα προσεγγιζει οποιον εκεινη θελει ..
    Γιατι αναρωτιεσαι γιατι δεν θελει να χαλασει ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #29
    Ειχε παντα ενα τρομερο κολλημα , να ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΟΥΝ.

    Ενα πρωτοφανες κολλημα να θελει να εξηγησει οτι ειναι σοβαρη, οτι δεν ειναι π...να.

    Ακομα κ μετα τον χωρισμο, αυτη ηταν η καψα της.

    Και τσατιζοταν οταν καποιος δεν την πιστευε ή δεν δεχοταν τις εξηγησεις της.

    Ο κυκλος και η οικογενεια της ειναι ετσι.....και ισως θελει να αποδειξει οτι δεν ειναι σαν αυτους....

    Τους εζησα κ εγω , κ δεν ενιωθα καθολου ανετα οταν πηγαινα σπιτι της. Πολυ νευρικοι και κακομαθημενοι ανθρωποι... ( ευγενικα το λεω..)

    Και οι δικοι μου, εχουν τρομερο προβλημα με την μητερα της στην δουλεια. Πολλα νευρα, φωνες, τρομερα εγωιστρια, μιλαγε ασχημα, δε μπορουσαν να βασιστουν πανω της με τπτ, ασταθης πολλες φορες.

    ( σημειωση , στη μητερα της μοιαζει και εμφανισιακα..).


    Σιγουρα μπαινει ο εγωισμος , η απορριψη σε εναν χωρισμο. Αλλα οχι, δεν ειναι αυτο που με πληγωνει. Ξερεις ποσες φορες σκεφτηκα ή ακομα και της ειπα στην αρχη να μη συνεχισουμε ? να μεινουμε φιλοι ή εστω πιο χαλαρα...

    Ομως πιστεψα πολυ βαθεια στον ανθρωπο αυτο. Για τις υποσχεσεις που ειχαμε δωσει.

    Μετα απο 2 χρονια αποχης απο σχεσεις κ ραντεβου. ειχα χασει την εμπιστοσυνη μου στους ανθρωπους κ τις σχεσεις.
    Οταν της εστειλα , ηθελα να περασω καλα, να γνωριστουμε , κ ο,τι προκυψει.

    Οταν συζηταγαμε για μας, της ειχα πει οτι ολες οι σχεσεις τελειωνουν. Και εκεινη επεμενε '' θα σου αποδειξω οτι καποιες δε τελειωνουν ποτε. ''. Επεμενα να κραταει μικρο καλαθι!

    ή '' θα σε αγαπαω για παντα ο,τι κ να γινει. Θα εισαι ο πιο σημαντικος ανθρωπος μου, θα εισαι η οικογενεια μου , ο,τι κ να γινει''

    Δεν λειτουργω οπως οι αλλοι.

    Δυσκολα εμπιστευομαι αλλα αν το κανω....

    και την εμπιστευτηκα και την πιστεψα.

    Με πληγωσε πολυ αυτο το τελος, γιατι ημουν ηδη αρνητικος , επιφυλακτικος κτλ , ημουν 2 χρονια μονος συνειδητα, ανοιχτηκα γιατι πιστεψα σε ο.τι ελεγε και στον ανθρωπο αυτο.

    Και τελικα την πατησα. Και ποναει 2 φορες παραπανω...

    Δεν ακουσα το ενστικτο μου . Εβλεπα Μαριλου κι αλλα που δεν κολλαγαν....ή καποιες ασυμφωνιες....

    Αν το ακουσω , θα βρω κ αλλα περιεργα κ δεν θελω ( ισως καταλαβαινεις τι εννοω....)

    Ο αληθινος Greek, ηταν οταν ειπε αυτο που πιστευε. ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΧΩΡΟΥΣΕ. ( σπανιο δυστυχως) . Δεν ειμαι τραμπουκος, δεν ειμαι παραλογος. Οπως ειπε κ ο ψυχολογος μου, εχω μια πολυ στιβαρη αντρικη λογικη που με ελεγε οτι δεν ειναι σωστο αυτο που συμβαινει. Αλλα κ μια αθωα αναγκη να νιωσω αγαπη κ να δωσω αγαπη, που δεν με αφηνει να φυγω.

    Στο σκηνικο με το τηλεφωνο που αποκοιμηθηκε κ μιλαγα μονος μου, πιστευω το χειριστηκα οσο καλυτερα μπορουσα. Οχι ιδανικα, αλλα αρκετα καλα. με σεβασμο και αγαπη κ σε εκεινη αλλα και στα δικα μου θελω. Δεν την κατηγορησα, δεν την εστησα στο τειχο ( αντιθετα με εκεινη) αλλα δε γινοταν να μη πω κ αυτο που ενιωσα κ αυτο που πιστευα οτι μποορει να γινει καλυτερο και για τους δυο....

    Την ρωτησα αν κοιμαται, ξυπνησε, αρχισε να γελαει, της ειπα ''καληνυχτα , θα μιλησουμε αυριο''

    Επεμενε να της πω κατι γλυκο... εγω της ξαναειπα '' θα μιλησουμε αυριο , ειναι αργα , ξεκουρασου''

    ''σοβαρα τσαντιστηκες τωρα??'' και της ειπα '' οκ, δεν την ωραιο να μιλαω μονος. θα μιλησουμε αυριο, ξεκουρασου ειναι αργα''

    και εκει μου ειπε '' ε τι θες να κανω, οταν μιλας 20 λεπτα για μετοχες??''

    20 λεπτα ακουγα εκεινη να μιλαει.... εγω μιλησα 5 λεπτα κ απο αυτα τα 5 λεπτα , ισως ακουσε τα 1-2 λεπτα.. κ μετα μιλαγα μονος...

    Αν ημουν κανας τρελος ( οπως μου ελεγε πολλες φορες), θα ειχα τσαντιστει κ αλλες φορες που ερχονταν σπιτι μου κ την επαιρνε ο υπνος ή οταν δεν μ εστελνε γιατι αποκοιμιοταν. Παντα της ελεγα οτι ειναι ανθρωπος και ειναι λογικο να κοιμηθει κ δε χρειαζεται να νιωθει ασχημα!!

    Ειχε ξαναγινει να κοιμηθει ενω μιλαγαμε. Την πρωτη φορα οκ γελασαμε. Αλλα δεν ειναι ωραιο. Καλο ειναι να το πεις στον αλλο, να κλεινετε το τηλεφωνο νωριτερα. Κι ο ενας να κοιμηθει κι ο αλλος να μη μιλαει 5 λεπτα στο κενο. Δε σημαινει οτι αγαπιεστε λιγοτερο!! Δε γινεται να πηγαινουμε συνεχεια με τα νερα του αλλου για να μη τον στεναχωρησουμε.

    Με ενοχλησε γιατι μου την ειπε κ απο πανω.

    Πιστευω ακραδαντα οτι ηταν βλακεια, κ ηταν υπερβολικη η αντιδραση της!

    αποκλειεται να γινοταν αυτο οταν βγαιναμε στην αρχη, οταν υπαρχει ορεξη, σεβασμος , οταν δεν ξερεις τον αλλο....

    Δεν ηταν το τελος του κοσμου στη τελικη, Με μια κουβεντα θα λύνοταν.

    Δεν εκανα κουβεντα εκεινη τη στιγμη φυσικα, ακριβως γιατι την σεβομουν και σεβομουν κ οτι ηταν κουρασμενη. Αλλα οχι κ να ανεχτουμε τα παντα,

    Κι εγω δουλευω , αλλα δε εχει παρει ο υπνος οταν μου μιλαει ο αλλος.

    Κι αν ποτε στο μελλον το παθω, γιατι ειναι ανθρωπινο, δε θα την πω στον αλλο για τα ενδιαφεροντα του κ οτι μιλαγε 20 λεπτα.. ( 5 μιλησα...) , θα το συζηταγα με τον αλλο και θα καταλαβαινα οτι δεν ειναι ωραιο να μιλας μονος/μονη.

    Και στο τελος με κατανοηση κ αμοιβαιοτητα, θα προχωραγαμε....


    Δεν ηθελα να το συζητησω την επομενη ημερα, ουτε τις επομενες 2 ημερες, γιατι αφενος ηθελα να σκεφτω πως θα το χειριστω, ειχα φοβηθει το ματι μου που λένε, να μη γινει καυγας και να αποσυμπιεστει η κατασταση, να σκεφτει κ εκεινη ( οπως αποδειχτηκε βεβαια , ΝΤΡΟΠΗ ΜΟΥ κι μονο που ενοχληθηκα....) κι εγω , και αφετερου με απασχολουσαν αλλα 2 παρα πολυ σημαντικα θεματα. Σιγουρα φανηκε στο τονο της φωνης μου και στην επικοινωνια οτι κατι ετρεχε, αλλα ειναι ανθρωπινο καποιος να θελει να σκεφτει. ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑ. Ουτε ειναι σοβαρη απαντηση '' ο,τι κ αν ειχε γινει ειτε με εμας ειτε με σενα ειτε με ενα φιλο σου, ας εστελνες ή ας μην ειχες κλειστο το κινητο...''
    Η οτι '' σε ξερω κ ξερω το τονο της φωνης σου''.

    Τι να πω τωρα σε αυτο κ τι να εξηγησω στον αλλο..... Της ειπα απλα οτι '' δε με ξερει επειδη βγαινουμε 1.5 χρονο...'' , οτι '' ηθελα να σκεφτω, οτι ειμαι ανθρωπος οχι ρομποτ, και οτι αποστασιοποιηθηκα λιγο ετσι ωστε να αποφυγουμε την συγκρουση και να το συζητησουμε πιο ηρεμα , στη βαση δηλαδη που ηταν δηλαδη κατι μικρο κ που λυνεται με μια απλη κουβεντα '' . '
    Προσπαθησα να της θυμισω τα μυνηματα κ τα τηλεφωνα που την πηρα κ εγω , οτι δεν μπορουσα να απαντησω σε ολα που μου εστελνε... οτι ειχα αναγκη να σκεφτω...
    Οτι την ενημερωσα οτι σκεφτομουν καποια πραγματα για να μη νιωσει οτι εξαφανιστηκα. Οτι ακομα κ αν διαφωνει μαζι μου, η προθεση μου ηταν να μη γινει καμια συγκρουση!!

    Δεν υποχωρησα σε αυτο. Προσπαθησα οταν βρεθηκαμε 3 μερες μετα, με αγαπη κ ηρεμια να της εξηγησω την θεση μου , να ακουσω την δικη της και να βρουμε εναν καλυτερο τροπο απο το να κοιμομαστε στο τηλεφωνο.

    Οχι να επιμενει ακομα κ τωρα, οτι ηταν ντροπη μου που με ενοχλησε....και να με προσβαλει κ να βριζει και να με ειρωνευεται
    Last edited by Greek_mistis; 18-06-2021 at 13:31.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post




    Ο αληθινος Greek, ηταν οταν ειπε αυτο που πιστευε. ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΧΩΡΟΥΣΕ. ( σπανιο δυστυχως) . Δεν ειμαι τραμπουκος, δεν ειμαι παραλογος. Οπως ειπε κ ο ψυχολογος μου, εχω μια πολυ στιβαρη αντρικη λογικη
    Που ειναι ολα αυτα στην εν λογο σχεση ?

    Αλλα κ μια αθωα αναγκη να νιωσω αγαπη κ να δωσω αγαπη, που δεν με αφηνει να φυγω
    .

    Πολυ μεγαλη θυσια ολες αυτες οι παραχωρησεις για να τα αποκτησεις και μαλιστα θυσιες για λαθος ανθρωπο ....
    Την δεδομενη στιγμη νιωθεις πολυ πονο ,προδοσια ,απογοητευση και ακομα πιο πολυ θυμο για ολα αυτα που συνειδητοποιεις οτι εκανες, επειδή ακριβως δεν ειχαν κανενα απολύτως αντίκρισμα ή δεν εκτιμήθηκαν οσο έπρεπε ή επιθυμούσες απο τον συγκεκριμενο ανθρωπο .

    Ειναι απολυτο λογικο ολο αυτο που βιωνεις αυτη την στιγμη και για εμενα πολυ καλα κανεις ,γιατι ετσι εξωτερικευεις μια ακομα σου πτυχη που μαλλον δεν την ειχες ανακαλυψη τοσα χρονια .
    Το να παραδεχομαστε τις αδυναμιες μας και να κλαιμε ακομα και σε καποιες περιπτωσεις δεν δηλωνει αδυναμια ..Ισα ισα λιγοι ειναι αυτοι που μπορουν να το κανουν ,ακομα και δημοσια και πραγματικα αυτοι ειναι για εμενα οι αληθινοι και πληρως συνειδητοποιημενοι χαρακτηρες για το τι ανθρωποι ειναι και για οτι δεν φοβουνται μην τους χαρακτηρισουν καπως αλλιως .

    Το να κρυβεσαι ή να παριστανεις τον δυνατο και τον αλανθαστο κρυβει αλλα θεματακια να το ξερεις ,οποτε εξωτερικευε οσο μπορεις ωστε να φευγουν απο μεσα σου .
    Αυτο που υποστηριζω ακραδαντα πλεον, ειναι οτι καποια γεγονοτα στην ζωη μας επιβαλλεται να τα εχουμε ζησει ωστε να ερθουμε σε μια ευαλωτη και καθαρα ανθρωπινη κατσταση για να ανακαλυψουμε τις δυναμεις μας και να καταφερουμε να βγουμε απο αυτη πιο δυνατοι .Ετσι μονο θα ενισχυθουν πολυ περισσοτερο οι αμυνες μας για να ειμαιστε ακομα πιο οχυρωμένοι σε μια ενδεχομενη νεα κατασταση ..

    Δεν πρεπει να θυμωνεις με τον ιδιο σου τον ευατο γιατι επετρεψες να γινουν ολα αυτα .Γιατι αφησες εναν ανθρωπο να σε φερεις σε αυτη την κατασταση .Ισα ισα να λες οτι εισαι δυνατος και αξιος που καταφερες και συνειδητοποιησες τι ηταν και που τελειωσε .
    Ευγνωμων πρεπει να ειμαστε και για τους υπεροχους ανθρωπους που εχουμε στην ζωη μας αλλα και για τους αλλους ,αυτους που μας εκαναν να καταλαβουμε γιατι δεν αξιζει να ειναι μαζι μας.
    Αργοτερα θα βρεις τον ανθρωπο σου και θα αντιληφθείς πλήρως τι σημαίνει αγαπώ ,δοτικοτητα και γενικα σεβασμος μεσα σε μια ερωτική σχεση .

    Ειμαι σιγουρη πως οταν βρεις αυτο τον ανθρωπο θα καταλαβεις πληρως τι σημασια αυτων που σου λεω .
    Ειναι μεγαλο σχολΕιο αυτοι οι ανθρωποι για την μετεπειτα προσωπικη μας εξελιξη και στο λεω καθαρα εκ πειρας ολο αυτο !

    Δεν ξερω τι ηλικια εχεις αλλα νομιζω πως πρεπει να πας παρακατω οταν φυγει ολο αυτο και να μην σε φρεναρει ωστε να δοκιμασεις κατι καινουργιο με σκοπο να βρεις αυτα που εχεις αναγκη σαν ανθρωπος για να εισαι καλα .
    Δεν παει να πει οτι επειδη δεν εκτιμηθηκες σαν προσωπικοτητα απο μια κοπελα ή επειδη σε εφτασε σε σημειου ¨ευνουχισμου ¨να σταματησεις να αναζητας αυτο που θα σε ολοκληρωση σαν ανθρωπο .

    Γιατι εκανες παυση δυο χρονων απο ολο αυτο ?
    Μηπως παλιοτερα περασσες και αλλο τετοιο περιστατικο ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. efexor
    By Άλις in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 15-05-2019, 20:11
  2. efexor 150
    By painkiller2121 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-05-2013, 11:29
  3. Efexor
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 02-07-2009, 16:44
  4. EFEXOR
    By namaipali in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 05-10-2007, 13:09
  5. efexor xr
    By interappted in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 29-03-2007, 21:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •