Κατάθλιψη και ιψδ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 55
  1. #16
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Το κεφάλι μου πάει να σπάσει από τις σκέψεις. Δεν έιμαι αξία, δεν αξίζω, δε θέλω το φαρμακο, χωρίς αυτό θα τα κατάφερνα μόνη μου και θα προχωρούσαν τη ζωή μου όπως θέλω εγώ κτλ. Δεν την παλεύω.
    Ναι.. Όμως με τα χάπια θα ζεις ποιοτικα. Αξίζει να ταλαιπωρεισαι? Το χάπι απλά θα σε ανακουφίσει απ τα συμπτώματα κ θα ζεις ελευθερη. Είναι ζόρι κ σε νιώθω απόλυτα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Το κεφάλι μου πάει να σπάσει από τις σκέψεις. Δεν έιμαι αξία, δεν αξίζω, δε θέλω το φαρμακο, χωρίς αυτό θα τα κατάφερνα μόνη μου και θα προχωρούσαν τη ζωή μου όπως θέλω εγώ κτλ. Δεν την παλεύω.
    Τώρα νοιώθεις την φουλ επίθεση της ΙΨΔ, για αυτό κάνεις αυτές τις σκέψεις, ΜΗΝ κάνεις το λάθος και σταματήσεις το φάρμακο. Αυτή τη στιγμή το φάρμακο επιδεινώνει την κατάσταση σου σου ρουφάει όλη την σεροτονίνη, σε λίγες εβδομάδες όμως θα σου δώσει επιπλέον και θα αρχίσεις να αισθάνεσαι καλύτερα, για αυτό και ο γιατρός σου αυξάνει τη δόση σταδιακά. Στα ίδια περίπου είμαι και εγώ έχω λιώσει αλλά προσπαθώ να κάνω υπομονή και ελπίζω να πιάσουν τα φάρμακα όπως σου είπα είναι άτιμη ασθένεια.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Το κεφάλι μου πάει να σπάσει από τις σκέψεις. Δεν έιμαι αξία, δεν αξίζω, δε θέλω το φαρμακο, χωρίς αυτό θα τα κατάφερνα μόνη μου και θα προχωρούσαν τη ζωή μου όπως θέλω εγώ κτλ. Δεν την παλεύω.
    Πίστεψε με και εγώ πέτρες τρώω.... πολύ δύσκολα την παλεύω αλλά δεν σκέφτομαι καμία στιγμή να σταματήσω τα φάρμακα , επειδή τα έχω σταματήσει τραβάω αυτά που τραβάω, τα φάρμακα δυστυχώς για εμάς που είμαστε σε αυτή την κατάσταση είναι η λύτρωση, αφού δράσουν τότε θα μπορέσουμε να σκεφτούμε πιο ψύχραιμα, σε καταλαβαίνω απόλυτα, μόνο όποιος δεν το έχει ζήσει δεν μπορεί να σε καταλάβει. Μπορεί να σου λένε τώρα ότι προσπάθησε μόνη σου, δεν γίνεται όσο και να προσπαθείς άλλο τόσο επιτεθείτε η ΙΨΔ μόνο τα φάρμακα σε αυτή την φάση μπορούν να σε καλμάρουν.

  4. #19
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Πίστεψε με και εγώ πέτρες τρώω.... πολύ δύσκολα την παλεύω αλλά δεν σκέφτομαι καμία στιγμή να σταματήσω τα φάρμακα , επειδή τα έχω σταματήσει τραβάω αυτά που τραβάω, τα φάρμακα δυστυχώς για εμάς που είμαστε σε αυτή την κατάσταση είναι η λύτρωση, αφού δράσουν τότε θα μπορέσουμε να σκεφτούμε πιο ψύχραιμα, σε καταλαβαίνω απόλυτα, μόνο όποιος δεν το έχει ζήσει δεν μπορεί να σε καταλάβει. Μπορεί να σου λένε τώρα ότι προσπάθησε μόνη σου, δεν γίνεται όσο και να προσπαθείς άλλο τόσο επιτεθείτε η ΙΨΔ μόνο τα φάρμακα σε αυτή την φάση μπορούν να σε καλμάρουν.
    Συμφωνω. Όσο προσπαθεις να βγεις απ αυτό άλλο τόσο άγχος σου δημιουργει κ μεγενθυνονται τα συμπτώματα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Τουλάχιστον έχω εσάς που με καταλαβαίνετε. Πήρα τώρα τη γιατρό και της τα είπα. Μου είπε να μη σταματήσω το φαρμακο και να παιρνω πρωί βράδυ ζαναξ, γιατί μέχρι τώρα είχα πάρει μόνο δύο φορές. Μου είπε ότι σε λίγες μέρες που θα πάω στα 100 θα ηρεμισω λίγο. Για να δούμε. Απλά ρε παιδιά τα είχα τόσο ωραία στο μυαλό μου πριν 3 μήνες, ότι επιτέλους τα έκοψα, ήμουν χαρούμενη που θα κάνω κι άλλο παιδάκι και ξαφνικά μετά από κάποιες εντάσεις στο σπίτι ξυπνάω ένα πρωί και όλα ήταν μαύρα, πανικός σκέψεις. Προσπάθησα στην αρχή με λίγο ζαναξ που μου είπε ο προηγούμενος γιατρός για μια εβδομάδα να χαλαρώσω αλλά τίποτα. Μετά με ψυχοθεραπεία 2 μήνες αλλά πάλι τίποτα. Όσο παίρνουμε ο καιρός ένιωθα εξάντληση αλλά εγώ πείσμα. Έχασα 10 κιλά σε 2 μήνες, αρνουμουν να τα πάρω. Όταν ένιωθα ότι είμαι κοντά στο να πάρω το φαρμακο έπεφτα κι άλλο. Μέχρι που τα πήρα.

  6. #21
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Τουλάχιστον έχω εσάς που με καταλαβαίνετε. Πήρα τώρα τη γιατρό και της τα είπα. Μου είπε να μη σταματήσω το φαρμακο και να παιρνω πρωί βράδυ ζαναξ, γιατί μέχρι τώρα είχα πάρει μόνο δύο φορές. Μου είπε ότι σε λίγες μέρες που θα πάω στα 100 θα ηρεμισω λίγο. Για να δούμε. Απλά ρε παιδιά τα είχα τόσο ωραία στο μυαλό μου πριν 3 μήνες, ότι επιτέλους τα έκοψα, ήμουν χαρούμενη που θα κάνω κι άλλο παιδάκι και ξαφνικά μετά από κάποιες εντάσεις στο σπίτι ξυπνάω ένα πρωί και όλα ήταν μαύρα, πανικός σκέψεις. Προσπάθησα στην αρχή με λίγο ζαναξ που μου είπε ο προηγούμενος γιατρός για μια εβδομάδα να χαλαρώσω αλλά τίποτα. Μετά με ψυχοθεραπεία 2 μήνες αλλά πάλι τίποτα. Όσο παίρνουμε ο καιρός ένιωθα εξάντληση αλλά εγώ πείσμα. Έχασα 10 κιλά σε 2 μήνες, αρνουμουν να τα πάρω. Όταν ένιωθα ότι είμαι κοντά στο να πάρω το φαρμακο έπεφτα κι άλλο. Μέχρι που τα πήρα.
    Εγω είχα σταθεροποιηθεθ με ελάχιστη δόση για χρόνια Ααααα κ παλι απ την αρχή.
    Είναι δυσκολο. Δεν. Είσαι μόνη.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by awareness View Post
    Εγω είχα σταθεροποιηθεθ με ελάχιστη δόση για χρόνια Ααααα κ παλι απ την αρχή.
    Είναι δυσκολο. Δεν. Είσαι μόνη.
    Είσαι καλύτερα τώρα?

  8. #23
    awareness
    Guest
    [QUOTE=Hope 2;1143235]Είσαι καλύτερα τώρα?[/QUOTE
    Εχω πανω απο 2 μήνες που πρσπαθω να τι στρωσω. Φαντάζομαι θα
    Πάρει αρκετός καιρός μ'έχει να συνέλθω.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    [QUOTE=awareness;1143237]
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Είσαι καλύτερα τώρα?[/QUOTE
    Εχω πανω απο 2 μήνες που πρσπαθω να τι στρωσω. Φαντάζομαι θα
    Πάρει αρκετός καιρός μ'έχει να συνέλθω.
    Δε έχεις στρώσει καθόλου? Μετά από το ραντεβού με το γιατρό είσαι καλύτερα?

  10. #25
    awareness
    Guest
    [QUOTE=Hope 2;1143241]
    Quote Originally Posted by awareness View Post


    Δε έχεις στρώσει καθόλου? Μετά από το ραντεβού με το γιατρό είσαι καλύτερα?
    Ελάχιστα. Απλά αυτό που μου προσθεσε έχει απίστευτες παρενεργειες.
    Μάλλον θα πρεπει να οπλιστω με. Υπομονή

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Ρε παιδιά νιώθω τόσες ενοχές για τα πάντα. Πριν λίγο μου είπε το παιδί μου βαριέμαι και ένιωσα ράκος,τυψεις που δε κατάφερα να του κάνω αδελφάκι, που είναι μόνος του και βαριέται. Τύψεις για όλα. Νιώθω πολύ λίγη... Αυτά είναι συμπτώματα της ιψδ? Δε τη παλεύω άλλο.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    άσχετο. είσαι η hopeforbetterdays?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Elrudinam View Post
    άσχετο. είσαι η hopeforbetterdays?
    Όχι δεν είμαι αυτή.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Με το ζολοφτ μπορεί να χρειαστείς και μεγαλύτερη δόση. Εγώ έχω 3 μήνες που έπαθα υποτροπή και 1,5 μήνα που ξεκίνησα καινούργια θεραπεία και ακόμη τα αποτελέσματα είναι πενιχρά. Ο γιατρός μου είπε πως είμαι ακόμη στην αρχηυ και θα χρειαστεί και άλλη αύξηση της δόσης. Αν υπάρξει υποτροπή άντε να το μαζέψουμε το πράγμα για αυτό δεν πρέπει μόνοι μας μόλις νιώθουμε καλύτερα να μην τα κόβουμε, χρειάζεται μία δόση συντήρησης. Θα έχεις δύο με τρεις δύσκολους μήνες, να ακούς τον γιατρό σου και να παίρνεις στα δύσκολα xanax και εγώ στα δύσκολα παίρνω ταβορ

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Ρε παιδιά νιώθω τόσες ενοχές για τα πάντα. Πριν λίγο μου είπε το παιδί μου βαριέμαι και ένιωσα ράκος,τυψεις που δε κατάφερα να του κάνω αδελφάκι, που είναι μόνος του και βαριέται. Τύψεις για όλα. Νιώθω πολύ λίγη... Αυτά είναι συμπτώματα της ιψδ? Δε τη παλεύω άλλο.
    είναι καθαρά ΙΨΔ αυτή η ασθένεια παίρνει διάφορες μορφές , υπέρ αναλύουμε τα πάντα και πιάνουμε το πιο αρνητικό σενάριο.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •