Θρήνος για το τέλος μιας σχέσης! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 54
  1. #16
    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    Στήριξη 24/7, φροντίδα, αγκαλιά, συμπαράσταση, συμβουλές. Μην παρεξηγηθώ, δεν τα πήρε με το ζόρι. Ήθελα και τα έδωσα. Ταυτόχρονα άφηνε πόρτες γιατί πιθανότατα φοβόταν μην του φύγω, μη χάσει όλη αυτή τη "φιλία".
    Ο ορισμός της σχέσης εξάρτησης, όχι αμοιβαία αισθήματα και καμία διάθεση να ακούσει ο ένας τις ανάγκες του άλλου.

    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    .
    Να σημειώσω ότι έχω περάσει δύο βαριά πένθη στη σύντομη 40χρονη ζωή μου, καθώς κι ένα αρκετά ψυχοφθόρο διαζύγιο και ανταπεξήλθα!
    Ε, όχι και σύντομη, κάποτε ζούσα στην δυτική Αφρική και το προσδόκιμο ζωής ήταν 55.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Ο ορισμός της σχέσης εξάρτησης, όχι αμοιβαία αισθήματα και καμία διάθεση να ακούσει ο ένας τις ανάγκες του άλλου.



    Ε, όχι και σύντομη, κάποτε ζούσα στην δυτική Αφρική και το προσδόκιμο ζωής ήταν 55.
    θα πεις πολλες μαλακιες ακομα, μαντελα;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Να σου πω κάτι δεν ήταν ειλικρινής αλλα εγω είμαι και φαν της έλξης, δηλαδή μπορεί να τα λες με κάποιον μια χαρά αλλά όταν συναντήθεις με αυτόν να μην υπάρχει ελξη ή θετική αυρα και να μην βγαίνει η δημιουργία σχέσης. Και δεν μιλάμε για ενθουσιασμό, είναι άλλο ο ενθουσιασμός αλλο η ελξη, ο ενθουσιασμός φεύγει η ελξη παραμενει...
    φυσικα και ισχυει, αυτο.
    αλλα τοτε, δεν ζεις με τον αλλο "σαν ζευγαρι, αλλα χωρις το σεξ".
    εχεις μια σχεση με μεγαλυτερη αποσταση, ωστε να ειναι ευδιακριτα ΦΙΛΙΚΗ.
    και μαλιστα για 2 ολοκληρα χρονια.

    στα 2 αυτα χρονια, ο τυπος αυτος ειχε καποιες αλλες ερωτικες σχεσεις, η εστω γνωριμιες, περιστασιακες φασεις με σεξ;

  4. #19
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    θα πεις πολλες μαλακιες ακομα, μαντελα;
    Ότι θέλω θα λέω, κάργια.

    Τι σύντομη ζωή 40 χρονών, άντε πια με τις γεροντομπεμπέκες.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    Κρατούσα στη ζωή μου έναν άνθρωπο νομίζοντας ότι μπορώ να ανταποκριθώ στο ότι εγώ τον βλέπω ερωτικά ενώ εκεινος φιλικά, αλλά δεν μπορεσα να το αντέξω. Εκεινος ταυτόχρονα με ξεζούμισε. Ότι μπορούσε να πάρει από μένα συναισθηματικά το πήρε. Στήριξη 24/7, φροντίδα, αγκαλιά, συμπαράσταση, συμβουλές. Μην παρεξηγηθώ, δεν τα πήρε με το ζόρι. Ήθελα και τα έδωσα. Ταυτόχρονα άφηνε πόρτες γιατί πιθανότατα φοβόταν μην του φύγω, μη χάσει όλη αυτή τη "φιλία".
    Τλπ καταλαβα ότι δεν μπορω να ανταποκριθώ σ αυτο κι αποφάσισα να τον βγάλω απ' τη ζωή μου. Ε τωρα αυτη η μετάβαση είναι εξαιρετικά επώδυνη
    Να σημειώσω ότι έχω περάσει δύο βαριά πένθη στη σύντομη 40χρονη ζωή μου, καθώς κι ένα αρκετά ψυχοφθόρο διαζύγιο και ανταπεξήλθα!
    Τώρα αυτό το "πένθος" με εξαντλεί!
    Πρέπει να περάσει όμως!
    Δεν ξέρω αν αυτό που χρειάζομαι ειναι στηριξη και συμπόνια και κατανόηση.
    Πρακτική συμβουλή υπάρχει; Παρόμοια εμπειρία;
    Καλημέρα,
    Κοίταξε, δες το σαν μάθημα, ποτέ τέτοιες "σχέσεις" δεν δουλεύουν. Νομίζω ότι για να το ξεπεράσεις λίγο πιο εύκολα θα πρέπει να προσπαθήσεις να το δεις με την λογική και να εστιάσεις στα αρνητικά όλης αυτής της κατάστασης και γιατί ήταν λάθος κι έπρεπε να λήξει. Όχι στο "Μου λείπει αυτός ο άνθρωπος" ή "Γιατί δεν με εκτίμησε" αλλά στο " Γιατί εγώ έμενα σε μία προβληματική κατάσταση ενώ δεν μου άξιζε" και "Τι πήρα από όλο αυτό, τι έμαθα και πως θα διεκδικήσω αυτά που μου αξίζουν στο μέλλον από τις ανθρώπινες σχέσεις"

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    21
    Αυτός είχε πια ξεκαθαρίσει μέσα του ότι δεν ειναι ερωτευμένος κι ολη αυτη την καθημερινότητα τη θεωρούσε φιλική. Όταν απομακρύνθηκα με ξαναπλησίασε. Εδωσα μια ευκαιρία στον εαυτό μου μηπως καταφέρω να συμπορευτω φιλικα αλλά δε γινόταν. Κι ερχόταν όλο και πιο κοντά. Ηθέλε τη "φροντίδα" μου, την αγαπη μου αλλά μόνο όταν εκεινος είχε όρεξη

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    21
    φυσικα και ισχυει, αυτο.
    αλλα τοτε, δεν ζεις με τον αλλο "σαν ζευγαρι, αλλα χωρις το σεξ".
    εχεις μια σχεση με μεγαλυτερη αποσταση, ωστε να ειναι ευδιακριτα ΦΙΛΙΚΗ.
    και μαλιστα για 2 ολοκληρα χρονια.

    στα 2 αυτα χρονια, ο τυπος αυτος ειχε καποιες αλλες ερωτικες σχεσεις, η εστω γνωριμιες, περιστασιακες φασεις με σεξ;

    Οχι δεν ηταν ευδιακριτα φιλικη! Δεν κρατησε καμια απόσταση.
    Επίσης νομίζω όχι δεν είχε τίποτα. Τωρα τελευταία, αν και ειναι πολύ διακριτικός και μάλλον δε θα μου έλεγε, καταλαβαινα ότι μάλλον ψάχνεται. Και μάλλον ηταν η σταγόνα! Γιατι δεν ήθελα να ζήσω από κοντα τη μέρα που θα παρουσίαζε στην "κολλητή" του την γκόμενά του...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    Αυτός είχε πια ξεκαθαρίσει μέσα του ότι δεν ειναι ερωτευμένος κι ολη αυτη την καθημερινότητα τη θεωρούσε φιλική. Όταν απομακρύνθηκα με ξαναπλησίασε. Εδωσα μια ευκαιρία στον εαυτό μου μηπως καταφέρω να συμπορευτω φιλικα αλλά δε γινόταν. Κι ερχόταν όλο και πιο κοντά. Ηθέλε τη "φροντίδα" μου, την αγαπη μου αλλά μόνο όταν εκεινος είχε όρεξη
    Καλημέρα

    Σου φαίνεται παράξενο ένας άντρας να ειναι κοντά σου μόνο και μόνο σαν φίλος ?

    Νομίζω εκείνος μέσα του είχε ξεκαθαρίσει τι ήθελε από εσένα και όσο του το έδινες ήταν κοντά σου και φυσικά μονο όταν το είχε ανάγκη .
    Αυτό κάλλιστα δηλώνει ότι δεν ειναι ερωτικό .
    Με το ερωτικό ενεργούμε διαφορετικά ....

    Ειδικά όταν βρισκόμαστε κοντά ο ένας στον άλλον ..Αν ήταν ερωτικό και από τους δύο σας σίγουρα δεν θα μένατε μόνο στα λόγια ...Αυτά δεν τα ελενχεις όταν υπάρχουν και κυρίως όταν υπάρχουν στο αρχικό τους βαθμό ...

    Άρα μήπως και εσύ μέσα από αυτή την σχέση καλυπτες και την δική σου καθαρά ανάγκη που είχες όλο αυτό τον καιρό?
    Να βρεις έναν άνθρωπο που να μπορείς να τον περιποιησε και να του δίνεις όλα αυτά που σου έλειπαν από την ζωή σου?

    Μήπως και οι δύο συνυπηρχατε σε αυτή την σχέση καθαρά και μόνο γιατι ο καθένας από την πλευρά του κάλυπτε αποκλειστικα τα δικά του μόνο θέλω?

    Έχεις σκεφτεί ότι αυτός ο άνθρωπος σου έδινε όσα ήθελες αλλά δεν μπορούσε να σε δει ερωτικά και ας το προσπάθησε .
    Πολλές φορές σε τέτοιες σχέσεις υπάρχουν "παρεξηγήσεις"
    Πάντα υπάρχει το μονόπλευρο και όταν ο ένας δεν μπορεί να το δεχτεί συχνά καταλήγουν έτσι ...

    Το καλύτερο για εμένα είναι να απομακρυνθείς και αφού δεν μπορείς εσύ να δεις αυτή την σχέση καθαρά φιλική να μην ξαναγυρίσεις για κανένα λόγο .
    Αν πάλι μπορείς να το ξεχάσεις και να τον δεις σαν φίλο που ο ένας βοηθάει τον άλλο είναι πολύ κρίμα να χαθεί κάτι τέτοιο ...

    Ο άλλος μάλλον είχε ξεκαθαρίσει μέσα του ότι θέλει μόνο το φιλικό από εσένα και αυτό το επερνε ,δεν ειχε λόγο λοιπόν να φύγει πρώτος ..


    Οπότε τύψεις και ενοχές δεν έχουν θέση να το ξέρεις .
    Εφυγες για να είσαι εσύ καλά και τουλάχιστον αυτό πρέπει να το σεβαστεί .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    21
    Καμία προσπάθεια!
    Κοίτα! μπορω να δεχτώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν να ειναι σε σχεση, περνάνε πιο καλά μονοι τους, έχουν βολευτεί μόνοι τους, ειναι δυσκολοι ανθρωποι και όντως ειναι πολύ δυσκολος ανθρωπος στη συμβίωση
    Αλλά μην παρασυρεις έναν άλλον άνθρωπο μόνο και μόνο για να τον έχεις στη ζωή σου να σε φροντίζει συναισθηματικά, να είναι υποκαταστατο των απωλειών σου!!! Αδικο! κακό!
    Δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου! Ενίλικας είμαι, ήθελα και τα έκανα. Δεν ειναι το πρόβλημα μου γιατί μου τα έκανε όλα αυτά ή γιατί σε μένα.
    Απλά ειμαι στη φαση που διώχνω αυτη τη σχεση από τη ζωή μου, ειναι όντως σαν πένθος και σαν απεξάρτηση και καταθέτοντας την ιστορια μου, απαλύνεται ο πόνος
    Δεν έχω πάρει ποτέ στη ζωη μου ναρκωτικά αλλά κάπως έτσι νιώθω πως ειναι το στερητικό συνδρομο!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    Καμία προσπάθεια!
    Κοίτα! μπορω να δεχτώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν να ειναι σε σχεση, περνάνε πιο καλά μονοι τους, έχουν βολευτεί μόνοι τους, ειναι δυσκολοι ανθρωποι και όντως ειναι πολύ δυσκολος ανθρωπος στη συμβίωση
    Αλλά μην παρασυρεις έναν άλλον άνθρωπο μόνο και μόνο για να τον έχεις στη ζωή σου να σε φροντίζει συναισθηματικά, να είναι υποκαταστατο των απωλειών σου!!! Αδικο! κακό!
    Δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου! Ενίλικας είμαι, ήθελα και τα έκανα. Δεν ειναι το πρόβλημα μου γιατί μου τα έκανε όλα αυτά ή γιατί σε μένα.
    Απλά ειμαι στη φαση που διώχνω αυτη τη σχεση από τη ζωή μου, ειναι όντως σαν πένθος και σαν απεξάρτηση και καταθέτοντας την ιστορια μου, απαλύνεται ο πόνος
    Δεν έχω πάρει ποτέ στη ζωη μου ναρκωτικά αλλά κάπως έτσι νιώθω πως ειναι το στερητικό συνδρομο!
    Όντως όπως το λες, ειναι πολύ άδικη όλη αυτή η συναισθηματική εκμετάλλευση κατά κάποιον τρόπο .

    Όμως πρέπει να τα δεις όλα αυτά για αυτό στα λέω .
    Έτσι μόνο θα καταλάβεις και θα το περάσεις όλο αυτό ανώδυνα όσο γίνεται γιατί ανέφερες ότι σε βασανίζει αρκετά .

    Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι να το ξέρεις .
    Συνήθως παρασυρομαστε γιατί μέσα από αυτό καλύπτουμε και δικές μας ανάγκες ,αυτό θέλω να καταλάβεις .
    Ότι και εσύ αφέθηκε σε όλο αυτό γιατί ήσουν καλά και καλυπτες κάποιες από αυτές .

    Μόνο σαν ένα πολύ καλό μάθημα να το δεις .
    Ξέρεις πλέον ότι είσαι άνθρωπος που μπορείς να δώσεις παρά πολλά στον άλλον γιατί αυτό θες και αυτό σε κάνει να νοιωθεις καλά .
    Από εδώ και πέρα όμως θα τα δίνεις μόνο όταν βλέπεις ότι υπάρχει η ανάλογη ανταπόκριση αλλιώς συνέχεια θα καταλήγεις να πληγωνεσαι .
    Μόνο έτσι δες το και πήγαινε παρακάτω για να σου γίνει ακόμα ευκολότερο όλο αυτό .
    Χωρίς τύψεις και χωρίς ενοχές το κυριότερο .
    Έδωσες παρά πολλα δεν πήρες όμως τα αναμενόμενα για εσένα γιατί πολύ απλά επενδυσες σε λάθος άτομο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    21
    Καλημερα!
    Σ ευχαριστω! Το έθεσες τόσο λιτα και σωστα ταυτόχρονα!

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    21
    Ειναι βάλσαμο τα λόγια σου!!!
    Σ' ευχαριστώ και πάλι!
    Εννοειται κάλυπτα κι εγω ανάγκες μου! Φυσικά και ένιωθα σημαντική που το φρόντιζα και που σε μένα απευθυνόταν... αλλά με κούρασε!
    Γιατί όση αγάπη έχω απόθεμα να δώσω, άλλη τόση θέλω και αξίζω να πάρω!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    Ειναι βάλσαμο τα λόγια σου!!!
    Σ' ευχαριστώ και πάλι!
    Εννοειται κάλυπτα κι εγω ανάγκες μου! Φυσικά και ένιωθα σημαντική που το φρόντιζα και που σε μένα απευθυνόταν... αλλά με κούρασε!
    Γιατί όση αγάπη έχω απόθεμα να δώσω, άλλη τόση θέλω και αξίζω να πάρω!



    Πραγματικά χαίρομαι πολύ που έστω και έτσι απαλύνω τον οποίο πόνο νοιωθεις .

    Κράτα αυτό που είπες ,πόσο αληθινό και να γίνει και πείσμα σου και στόχος σου ,γιατί έτσι μόνο πρέπει να γίνεται !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    Οχι δεν ηταν ευδιακριτα φιλικη! Δεν κρατησε καμια απόσταση.
    Επίσης νομίζω όχι δεν είχε τίποτα. Τωρα τελευταία, αν και ειναι πολύ διακριτικός και μάλλον δε θα μου έλεγε, καταλαβαινα ότι μάλλον ψάχνεται. Και μάλλον ηταν η σταγόνα! Γιατι δεν ήθελα να ζήσω από κοντα τη μέρα που θα παρουσίαζε στην "κολλητή" του την γκόμενά του...
    καλημερα.
    υπαρχει περιπτωση ο τυπος να ειναι ομοφυλοφιλος;
    ειναι πολυ περιεργη μια τοσο μεγαλη προσκοληση σε γυναικα και ενω ξεκινησε σαν ερωτικη γνωριμια να μην γινεται ποτε σεξ, ουτε καν στην αρχη που ειχατε ενθουσιαστει και οι δυο...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    φυσικα και προσπαθουσαν και οι δυο να καλυπτουν τις αναγκες τους.
    η κοπελα ομως εδω, δεν τις καλυπτε. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ να τις καλυψει με την οποια σχεση τους και εμενε ανικανοποιητη.
    κι αυτο, οχι γιατι με το μυαλο της εκανε πανηγυρι, οπως βλεπουμε σε πολλες σχεσεις με μονομερη επιθυμια να γινεται, αλλα γιατι εκεινος της καλλιεργουσε την πεποιθηση οτι θελει να το προχωρησουν αλλα δεν ειναι ακομα στην καταλληλη διαθεση, λογω πενθους και αλλων προβληματων.
    εκει εγγυται η εξαπατηση της απο αυτον.
    αν της ειχε ξεκαθαρισει εξ αρχης οτι του ειναι μια πολυτιμη φιλη, το βαρος θα ηταν σε αυτην. εκεινος ομως προσπαθουσε για καιρο να την μπερδευει και να της καλλιεργει ελπιδες.
    γι αυτο και υποπτευομαι οτι κατι τρεχει με τ ην σεξουαλικοτητα του και την χρειαζεται σαν αλλοθι, οχι μονο προς τους αλλους, αλλα προς τον εαυτο του..
    τι ηλικια εχει αυτος;

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Το Δώρο μιας σχέσης
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 21-07-2016, 23:49
  2. ΤΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΣΧΕΣΗΣ Η ΟΧΙ
    By maria338 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 13-04-2013, 23:31
  3. Το τέλος μιας σχέσης που λέγαμε πως θα κρατήσει για πάντα...
    By alexm in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 13-04-2013, 00:41
  4. το τελος μιας σχεσης κ οι επιπτωσεις πανω μου.
    By Παναγιώτης11 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 29-03-2013, 14:58
  5. Το τέλος μιας σχέσης...
    By Φωτεινη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 23-07-2012, 00:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •