Κορονοιος και παχυσαρκία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ποιος είπε πως οι παχύσαρκοι ανήκουν στους ευάλωτες ομάδες??
    Το λένε οι γιατροί. Η εξήγηση που δίνουν είναι ότι η παχυσαρκία μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τη λειτουργία των πνευμόνων μέσα από μια σειρά διαταραχών ή παθήσεων που παρατηρούνται σε τέτοια άτομα με μεγαλύτερη συχνότητα απ' ότι στο γενικό πληθυσμό. Μια άλλη παράμετρος, απουσία παθολογίας, είναι ότι το επιπλέον βάρος συμπιέζει τους πνεύμονες μειώνοντας τον όγκο τους.

    Επίσης όπου υπάρχει παχυσαρκία υποβόσκει μια χρόνια ήπια φλεγμονή. Δεν ξέρω αν έχει μελετηθεί διεξοδικά το συνδυαστικό αποτέλεσμα της χρόνιας φλεγμονής λόγω παχυσαρκίας και της οξείας φλεγμονής που προκαλεί μια λοίμωξη του αναπνευστικού, αλλά είναι κοινή λογική ότι πρέπει κανείς να αποφύγει να έχει και τις δυο μαζί.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Το λένε οι γιατροί. Η εξήγηση που δίνουν είναι ότι η παχυσαρκία μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τη λειτουργία των πνευμόνων μέσα από μια σειρά διαταραχών ή παθήσεων που παρατηρούνται σε τέτοια άτομα. Μια άλλη παράμετρος, απουσία παθολογίας, είναι ότι το επιπλέον βάρος συμπιέζει τους πνεύμονες μειώνοντας τον όγκο τους.

    Επίσης όπου υπάρχει παχυσαρκία υποβόσκει μια χρόνια ήπια φλεγμονή. Δεν ξέρω αν έχει μελετηθεί διεξοδικά το συνδυαστικό αποτέλεσμα της χρόνιας φλεγμονής λόγω παχυσαρκίας και της οξείας φλεγμονής που προκαλεί μια λοίμωξη του αναπνευστικού, αλλά είναι κοινή λογική ότι πρέπει κανείς να αποφύγει να έχει και τις δυο μαζί.
    Οχι δεν προκυπτει απο το αρθρο οτι ισχυει κατι τετοιο. Μια μονο μελετη για τον covid-19 παρατιθεται, και ειναι σε μικρο σχετικα δειγμα μονο χωρις μεγαλη στατιστικη ισχυ. Επισης επιχειρειται συγκριση με πανδημια γριπης (Η1Ν1 του 2009) που περα απο διαφορετικη νοσος ειναι και νοσος γνωστη, σε αντιθεση με τον καινουργιο ιο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οχι δεν προκυπτει απο το αρθρο οτι ισχυει κατι τετοιο. Μια μονο μελετη για τον covid-19 παρατιθεται, και ειναι σε μικρο σχετικα δειγμα μονο χωρις μεγαλη στατιστικη ισχυ. Επισης επιχειρειται συγκριση με πανδημια γριπης (Η1Ν1 του 2009) που περα απο διαφορετικη νοσος ειναι και νοσος γνωστη, σε αντιθεση με τον καινουργιο ιο.
    Υπάρχουν πολλοί άγνωστοι γύρω από τον covid-19. Προσωπικά, αν ήμουν έστω υπέρβαρος, θα λάμβανα σοβαρά υπόψιν αυτό που λένε διάφοροι οργανισμοί όπως ο World Obesity και ο EASO.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Υπαρχει ενα προβλημα και με τα δυο αυτα σαϊτ: δεν παραπεμπουν σε μελετες η εστω επισημες οδηγιες, και μονο παραπεμπουν σε σαϊτ οπως ο ΠΟΥ που, καλα μαντεψατε, δεν αναφερουν την παχυσαρκια ως κατηγορια αυξημενου κινδυνου...

    Για κατηγορια αυξημενης κινδυνολογιας θα επρεπε να γινεται λογος αλλα τελος παντων. Δε διαφωνω με το φυλα τα ρουχα σου να 'χεις τα μισα, ουτε με το να προσεχει κανεις τη μολυνση... Σε τι ομως διαφερει αυτο απο τα μετρα και τις οδηγιες για αυτοαπομονωση και κοινωνικη αποσταση που ισχυουν για το γενικο πληθυσμο;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Υπαρχει ενα προβλημα και με τα δυο αυτα σαϊτ: δεν παραπεμπουν σε μελετες η εστω επισημες οδηγιες, και μονο παραπεμπουν σε σαϊτ οπως ο ΠΟΥ που, καλα μαντεψατε, δεν αναφερουν την παχυσαρκια ως κατηγορια αυξημενου κινδυνου...
    Εκεί γράφουν επαγγελματίες του χώρου και μπορείς να είσαι σίγουρος ότι έχουν πρόσβαση σε δεδομένα που δεν έχουν δημοσιευτεί ακόμα. Γι' αυτό και για την ώρα περιορίζονται σε μια γενική σύσταση προς τον παχύσαρκο πληθυσμό.

    Αν και δεν υπάρχουν ακόμα στέρεες αποδείξεις, οι ενδείξεις είναι σαφείς, ειδικά όταν υπάρχουν και άλλες ανεξάρτητες αναφορές του είδους, έστω και με μικρά δείγματα ασθενών. Πάντως τα ίδια λέει και το κυβερνητικό CDC.

    Από την άλλη υπάρχει η επίγνωση ότι η παχυσαρκία μπορεί να μειώσει την αναπνευστική ικανότητα και κρατά τον οργανισμό σε διαρκή ήπια φλεγμονή. Αυτά τα δυο μπορούν να επιδεινώσουν την κατάσταση ενός ασθενούς, θεωρητικά τουλάχιστον.

    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Δε διαφωνω με το φυλα τα ρουχα σου να 'χεις τα μισα,
    Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που το επισημαίνω, αφού είναι κάτι που δεν έχει συζητηθεί ιδιαίτερα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Είμαι 23 ετών ύψος 1,60 βάρος 93 κιλά που αυτό σημαίνει ότι είμαι παχύσαρκη 2ου βαθμού επίσης έχω και δερματιλλομανια και τάσεις αυτοκαταστροφής.. Δεν προσέχω τον εαυτό μ μ αρέσει ν τρώω με κάνει ν χαίρομαι μ δίνει χαρά όταν δεν τρώω έχω νεύρα έως κ τ κλάματα βάζω και αν πριν όλα αυτά ήταν σε 1 βαθμό έντονα τώρα ειν 10 φορές λόγω κορονοιου ξερετε επίσης όσοι ήταν ήδη υπερβαροι τώρα θ γίνουν και παχύσαρκοι.. Είμαι όλη μέρα ξάπλα τρώω βλέπω ταινίες σειρές γτ γ εμένα όλα αυτά είναι μια αφορμή ν αφήσω την ζωή στην μοίρα της επίσης ν βγω έξω δεν το τολμώ έχω ν βγω 20 μέρες γτ εφόσον λένε ότι οι παχύσαρκοι είναι πιο ευάλωτοι κ εγώ ήδη έχω πόνο στο στήθος από το βάρος π με πιέζει τ βραδιά ν κολλήσω και τον ιό αυτό ήταν... Η γελοιότητα είναι ότι έχω αφήσει άλλους ν με επηρεάσουν τόσα χρόνια για τα κιλα και τα σχόλια π στο τέλος τα έγραψα όλα στα τέτοια μ κ είμαι έτσι όπως είμαι.. Πριν 2 χρόνια ήμουν 70 κιλά μ έλεγαν τότε κάνε καμιά δίαιτα και προχτές γύρισα να δω φωτογραφίες από τότε κ ξερεται πως ήμουν σαν μοντέλο σε σχέση με τώρα και οι άλλοι κορόιδευαν πριν 1 χρόνο έκανα αυστηρή δίαιτα πήγαινα τρέξιμο κτλ και στο δρόμο ήταν κάποιοι π καθοντουσαν και σχολίαζαν πάλι και άκουσα ν λένε δεν προσπαθουν ν χάσουν κ τπτ όσες έχουν κιλά και π ξέρεις εσύ ρε τ κάνω στην καθημερινη μ ζωή καταλαβαινεται γτ πράγμα μιλάω όταν είναι κάποιος 120 κιλά δεν ξέρω κ εγώ πόσα και φταίνει 80 ας πούμε κ γυρνάει ο άλλος ο άκυρος στο δρόμο ν τ πει χάσε κιλά νιώθει ότι δεν έχει κάνει τπτ απολύτως κ ξαναγυρναει στα ίδια κιλά γτ νιώθει ότι ότι και ν κάνει δεν θ γίνει ποτέ αποδεκτός.. Θ μ πείτε ν μην με νοιάζει τ λένε οι άλλοι αλλά σόρρυ εγω π ειμ κοπέλα κ η κάθε κοπέλα θέλει ν την κοιτάξει κάποιος κ ν σε ζαλίσουν με τέτοια σχόλια στο δρόμο η στην δουλειά ή στο σχολείο δεν ειν ευχάριστο...το γνωστό bodyshaming..
    τωρα που θα εισαι μεσα στο σπιτι είναι μια καλη ευκαιρια για συστηματικη γυμναστικη και σωστη διατροφή. εγω εχω ξεκινησει, ελπιζω ότι ως τα μεσα μαιου που λενε ότι θα τελειωσει η καραντινα θα εχω βελτιωθεί πολυ

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    5
    Έχω ακούσει κι εγώ πολλές φορές ότι οι παχύσαρκοι ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες.

    Απόδειξη: ένα από τα κρούσματα του covid 19 που ανακοινώθηκαν και νοσηλεύεται σε ΜΕΘ, είναι άντρας ετών 40, χωρίς συνοδά σοβαρά νοσήματα, εκτός από τη παχυσαρκία. Όλα τα υπόλοιπα κρούσματα σε ΜΕΘ έχουν μέσο όρο ζωής τα 68 έτη και πάσχουν από το παρελθόν με κάποιες σοβαρές νόσους.
    Με ανακοίνωση γιατρών που τον περιθάλπτουν φαίνεται πως η σοβαρότητα της κατάστασης του, ο οποίος σε φυσιολογικές συνθήκες βάσει των στατιστικών θα ήταν αναμενόμενο να νοσήσει ελαφρά όπως οι υπόλοιποι συνομήλικοί του, βασίζεται στο ότι ο άνδρας αυτός είναι παχύσαρκος.

    Επίσης βλέποντας βίντεο από το νοσοκομείο του Μπέργκαμο, διαπίστωσα ότι πολλοί από τους ασθενείς στην εντατική ήταν παχύσαρκοι.

    Το καλό με την ασθένεια της παχυσαρκίας είναι ότι αντιστρέφεται. Δηλαδή αν κάποιος είναι παχύσαρκος, μπορεί θεωρητικά να μπει σε δίαιτα και πρόγραμμα γυμναστικής ώστε να χάσει κάποια κιλά και να ενισχύσει το ανοσοποιητικό του.

    Εγώ είμαι 1.60 και 76 κιλά, δηλαδή υπέρβαρη. Γυμναστική κάνω συστηματικά, τώρα όμως ήρθε η στιγμή να κοιτάξω λιγάκι και τη διατροφή μου. Αυτό που μου είναι πιο εύκολο είναι να τρώω υδατάνθρακες μόνο το πρωί και την υπόλοιπη μέρα πρωτείνες (κρέας, ψάρι, κοτόπουλο, όσπρια, άπαχα γαλακτοκομικά), λαχανικά και φρούτα.

    Κι εσύ πιστεύω στα κιλά και στην ηλικία που είσαι, μπορείς άνετα να χάσεις 10 κιλά σε 4 εβδομάδες. Εσένα τι σε βοηθάει σαν πρόγραμμα διατροφής?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Lalilolo View Post
    Απόδειξη: ένα από τα κρούσματα του covid 19 που ανακοινώθηκαν και νοσηλεύεται σε ΜΕΘ, είναι άντρας ετών 40, χωρίς συνοδά σοβαρά νοσήματα, εκτός από τη παχυσαρκία. Όλα τα υπόλοιπα κρούσματα σε ΜΕΘ έχουν μέσο όρο ζωής τα 68 έτη και πάσχουν από το παρελθόν με κάποιες σοβαρές νόσους.
    Με ανακοίνωση γιατρών που τον περιθάλπτουν φαίνεται πως η σοβαρότητα της κατάστασης του, ο οποίος σε φυσιολογικές συνθήκες βάσει των στατιστικών θα ήταν αναμενόμενο να νοσήσει ελαφρά όπως οι υπόλοιποι συνομήλικοί του, βασίζεται στο ότι ο άνδρας αυτός είναι παχύσαρκος.
    Μεγαλο και αντιπροσωπευτκο στατιστικο δειγμα ενος (1) ατομου δεν υπαρχει. Οχι αποδειξη, αλλα ουτε καν ενδειξη δεν μπορει να αποτελει ενα μεμονωμενο περιστατικο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Εκεί γράφουν επαγγελματίες του χώρου και μπορείς να είσαι σίγουρος ότι έχουν πρόσβαση σε δεδομένα που δεν έχουν δημοσιευτεί ακόμα. Γι' αυτό και για την ώρα περιορίζονται σε μια γενική σύσταση προς τον παχύσαρκο πληθυσμό.

    Αν και δεν υπάρχουν ακόμα στέρεες αποδείξεις, οι ενδείξεις είναι σαφείς, ειδικά όταν υπάρχουν και άλλες ανεξάρτητες αναφορές του είδους, έστω και με μικρά δείγματα ασθενών. Πάντως τα ίδια λέει και το κυβερνητικό CDC.

    Από την άλλη υπάρχει η επίγνωση ότι η παχυσαρκία μπορεί να μειώσει την αναπνευστική ικανότητα και κρατά τον οργανισμό σε διαρκή ήπια φλεγμονή. Αυτά τα δυο μπορούν να επιδεινώσουν την κατάσταση ενός ασθενούς, θεωρητικά τουλάχιστον.
    Οκ βλεπω οτι εχουμε αφησει τις δημοσιευμενες μελετες και παμε ηδη στις αδημοσιευτες, αλλα και πιο κατω ακομα, στο ραδιο αρβυλα. Αλλα και η μια μελετη που παρεθεσες δεν ειναι ιδιαιτερα πειστικη. Δεν ειναι μονο με μεγαλο δεικτη μαζας-σωματος (BMI) οι ασθενεις σε αυτη την μελετη, ειναι και επι το πλειστον αντρες με μεσο ορο ηλικιας τα 64 ετη. Στο παρακατω σαϊτ μαθαινουμε οτι ο μεσος BMI των ανδρων στην Αγγλια σε αυτη την ηλικιακη ομαδα ειναι 29:

    https://www.statista.com/statistics/...ge-in-england/

    ...που ηδη καλυπτει το 31.6% των ασθενων συμφωνα με τη δικη την κατηγοριοποιηση της μελετης, ενω οριακα εισερχεται και στην κατηγορια των απο ΒΜΙ 30 εως 40 που ειναι αλλο ενα 32.8% των ασθενων στην μελετη. Οσο κομματι κι αν πιανει απο τη μεγαλυτερη αυτη κατηγορια, δεν βλεπω να ειναι ξεκαθαρο το κατα ποσο ειναι οντως οι παχυσαρκοι πιο πιθανο να χρειαστουν ενταντικη φροντιδα απο τον ιο, και κατα ποσο, πολυ απλα, αντανακλα το μεγαλο προβλημα παχυσαρκιας στο Ηνωμενο Βασιλειο, οπως και στον Δυτικο κοσμο γενικοτερα! Ενα τοσο διαδεδομενο χαρακτηριστικο στον ευρυτερο πληθυσμο χρειαζεται και αναλογο αντισταθμισμα ωστε να μην επηρεαζει την αντιπροσωπευτικοτητα της μελετης. Αλλωστε η ιδια η μελετη δεν καταληγει σε καποιο συμπερασμα σε κανενα σημειο...

    υ.γ το αμερικανικο CDC τα τελευταια χρονια λογω Τραμπ, μαζι με τη χρηματοδοτηση εχει απωλεσει και μεγαλο μερος της αξιοπιστιας του.

    https://www.independent.co.uk/life-s...-a9371276.html
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οκ βλεπω οτι εχουμε αφησει τις δημοσιευμενες μελετες και παμε ηδη στις αδημοσιευτες, αλλα και πιο κατω ακομα, στο ραδιο αρβυλα.
    Οι φορείς και οι οργανισμοί υγείας οφείλουν να παράσχουν οδηγίες που αποσκοπούν στην προστασία του πληθυσμού και όταν υπάρχει μια κατάσταση ανάγκης με μια καινούργια ασθένεια, αυτό δεν μπορεί να γίνει βάσει βιβλιογραφίας γιατί απλά αυτή δεν υπάρχει ακόμα. Σε τέτοιες περιπτώσεις βασίζονται στην τρέχουσα κλινική εμπειρία και σε πιθανές αναλογίες με άλλες καταστάσεις. Το ίδιο έπραξε και ο Π.Ο.Υ. στο ξεκίνημα της πανδημίας του SARS-Cov-2 (ράδιο αρβύλα σύμφωνα με σένα).

    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Αλλα και η μια μελετη που παρεθεσες δεν ειναι ιδιαιτερα πειστικη. Δεν ειναι μονο με μεγαλο δεικτη μαζας-σωματος (BMI) οι ασθενεις σε αυτη την μελετη, ειναι και επι το πλειστον αντρες με μεσο ορο ηλικιας τα 64 ετη. Στο παρακατω σαϊτ μαθαινουμε οτι ο μεσος BMI των ανδρων στην Αγγλια σε αυτη την ηλικιακη ομαδα ειναι 29:

    https://www.statista.com/statistics/...ge-in-england/

    ...που ηδη καλυπτει το 31.6% των ασθενων συμφωνα με τη δικη την κατηγοριοποιηση της μελετης, ενω οριακα εισερχεται και στην κατηγορια των απο ΒΜΙ 30 εως 40 που ειναι αλλο ενα 32.8% των ασθενων στην μελετη. Οσο κομματι κι αν πιανει απο τη μεγαλυτερη αυτη κατηγορια, δεν βλεπω να ειναι ξεκαθαρο το κατα ποσο ειναι οντως οι παχυσαρκοι πιο πιθανο να χρειαστουν ενταντικη φροντιδα απο τον ιο, και κατα ποσο, πολυ απλα, αντανακλα το μεγαλο προβλημα παχυσαρκιας στο Ηνωμενο Βασιλειο, οπως και στον Δυτικο κοσμο γενικοτερα! Ενα τοσο διαδεδομενο χαρακτηριστικο στον ευρυτερο πληθυσμο χρειαζεται και αναλογο αντισταθμισμα ωστε να μην επηρεαζει την αντιπροσωπευτικοτητα της μελετης. Αλλωστε η ιδια η μελετη δεν καταληγει σε καποιο συμπερασμα σε κανενα σημειο...
    Είναι μια προκαταρκτική μελέτη που αναδεικνύει μια τάση, η οποία έπρεπε να επιβεβαιωθεί μελλοντικά. Και αυτή τη στιγμή είναι τέτοια η πληθώρα των κλινικών στοιχείων, που όχι μόνο θεωρείται βέβαιο στην ιατρική κοινότητα ότι η παχυσαρκία είναι παράγοντας κινδύνου για βαριά νόσο, ειδικά για τους πιο νέους χωρίς άλλα υποκείμενα νοσήματα, αλλά πλέον η έρευνα εστιάζεται στο να βρεθεί ο ακριβής μηχανισμός που εξηγεί το φαινόμενο. Ένας καθηγητής καρδιολογίας εξήγησε σε μια συνέντευξη για το πλατύ κοινό με ποιους τρόπους μπορεί η παχυσαρκία να επιβαρύνει την κατάσταση ενός ασθενούς με COVID-19. Αλλά και εξειδικευμένες μελέτες προσπαθούν πλέον να αναδείξουν τον ακριβή μηχανισμό.


    Quote Originally Posted by oboro View Post
    υ.γ το αμερικανικο CDC τα τελευταια χρονια λογω Τραμπ, μαζι με τη χρηματοδοτηση εχει απωλεσει και μεγαλο μερος της αξιοπιστιας του.
    https://www.independent.co.uk/life-s...-a9371276.html
    Ο σύνδεσμος που παραθέτεις αναφέρεται σε κάτι διαφορετικό στο οποίο στηρίζεις συμπεράσματα κατά το δοκούν. Η απόδοση πολιτικής χροιάς όμως δε βοηθάει ούτε τη συζήτηση ούτε τα επιχειρήματα εκείνου που κόπτεται για την επιστημονική αλήθεια.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. κορονοιοσ σχιζο οπωσ θελετε πειτε το
    By elis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 28-03-2020, 13:45
  2. Κορονοϊός και τι να κάνουμε σπίτι
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2020, 00:32
  3. Κορονοιος -Ψυχραιμια....
    By ntinti in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 215
    Last Post: 22-03-2020, 04:26
  4. Κορονοΐος ενημέρωση και fake news
    By YokoChoco in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-2020, 17:04
  5. Τρελό άγχος λόγω κορονοϊός
    By stavrinafly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 17-03-2020, 16:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •