Κάποιος Άγιος να βοηθήσει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22

    Κάποιος Άγιος να βοηθήσει

    Τα τελευταία 2 χρονια αντιμετωπίζω ενα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας.Εχω έντονους καρδιακους παλμούς καθόλη την διάρκεια της ημέρας οι οποίοι αυξάνονται σε μηφυςιολογικα πλαίσια με την παραμικρή μου κίνηση(π.χ σκαλοπάτια,άρση κάποιου αντικειμένου).Εχω την αίσθηση οτι το οξυγόνο δεν μου φτάνει για αυτό συνεχώς παίρνω μια βαθειά εισπνοή για να ανακουφιστω για λίγα δευτερόλεπτα.Αυτο που εχει διαπιστωθεί απο όλους τους γιατρούς είναι οι χτύποι της καρδιάς είναι πολύ έντονοι και είναι ορατοί με γυμνό μάτι.Αυτο εχει ως αποτέλεσμα πολλές φορές να δυσκολεύομαι ακόμα και στην ομιλία.Π.χ οταν ειμαι κάπου με δυνατή μουσική δυσκολεύομαι παρά πολύ να μιλήσω...Διότι νιώθω οτι πρεπει να πάρω μια βαθειά ανάσα για να συνεχίσω να μιλάω.Εαν κάπνισω οι παλμοί αυξάνονται δραματικα εαν πιω το ιδιο.Δεν ξερω τι μπορεί να είναι παντως πριν δεν ήξερα αν η καρδιά είναι δεξιά η αριστερά.Εχω ταλαιπωρηθεί πολύ και δυστυχώς αυτός είναι ο λόγος που έμεινα στάσιμος σε ολα.Δεν μπορω να ζήσω.δυστυχώς δεν εχει καταφέρει κανεις απο τους γιατρούς που εχω επισκεφτεί να διαγνώσει κάτι. Δεν μπορω να κατανοήσω εαν το πρόβλημα είναι ψυχοσωματικo η καρδιολογικο παρόλο που εχω επισκεφτεί και καρδιολόγους και ψυχιάτρους και εχω κανει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις.Ας βοηθήσει κάποιος

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μήπως παίρνεις κάποιο φάρμακο; Αν όχι, μάλλον άγχος είναι αλλά κανονικά δεν επιτρέπεται να κάνουμε διάγνωση από δω.......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ψηλε ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΙΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ
    ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΠΗΓΕΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Μήπως παίρνεις κάποιο φάρμακο; Αν όχι, μάλλον άγχος είναι αλλά κανονικά δεν επιτρέπεται να κάνουμε διάγνωση από δω.......
    Εχω πάρει Zoloft tenor min ladose και αρκετά ακόμη που δεν θυμάμαι και κανενα απο αυτά δεν εχει βοήθησει ουτε κάν στο ελάχιστο αυτοί οι έντονοι καρδιακοι παλμοί που υφίστανται καθόλη την διάρκεια της ημέρας έχουν ως αποτέλεσμα της δυσκολία σε κάθε είδους δράση καθώς έχοντας την αναγκη να πάρω μια βαθειά ανάσα συνεχώς δεν μπορω να αποδώσω πουθενά και σε τιποτα είναι πολύ δύσκολο να κατανοήσει κανεις τον γολγοθά που βιώνω αλλα ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθεί λύση

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Κένταυρε τώρα είδα το μήνυμά σου. Λοιπόν ρώτησα αν παίρνεις κάποιο φάρμακο για να δω μήπως είχε παρενέργειες, και αυτοί οι έντονοι παλμοί της καρδιάς ίσως να ήταν από αυτό, αν δεν παίρνεις φάρμακα και δεν έχεις και άσθμα ή κάτι άλλο πχ (έχεις ψαχτεί από ότι λες), τότε μάλλον ψυχοσωματικά είναι όπως λέει και ο έλις, μην φοβάσαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ψηλε ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΙΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ
    ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΠΗΓΕΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ
    ποντος στον ελις ασυζητητι!!!

    και για να σοβαρευτουμε
    μελος μηπως προκειται για το συνδρομο χρονιας κοπωσης?
    οχι οτι εχω εμπειρια πανω σε αυτο, αλλα εχω διαβασει λιγα πραγματα τυχαια.
    στο εχει αναφερει αυτο κανενας γιατρος?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Κένταυρε τώρα είδα το μήνυμά σου. Λοιπόν ρώτησα αν παίρνεις κάποιο φάρμακο για να δω μήπως είχε παρενέργειες, και αυτοί οι έντονοι παλμοί της καρδιάς ίσως να ήταν από αυτό, αν δεν παίρνεις φάρμακα και δεν έχεις και άσθμα ή κάτι άλλο πχ (έχεις ψαχτεί από ότι λες), τότε μάλλον ψυχοσωματικά είναι όπως λέει και ο έλις, μην φοβάσαι.
    Πως θεραπεύονται αυτά τα ψυχοσωματικα;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Κοίταξε, τα ψυχοσωματικά θεραπεύονται φαντάζομαι με το να σου φύγει το άγχος, δηλαδή πρέπει πρώτα να δουλέψεις μόνος σου ή με έναν ειδικό στο θέμα του άγχους πρώτα για να μην αγχώνεσαι και έτσι θα σου φύγουν.........στην καρδιά έχεις κάνει υπέρηχο ή μόνο καρδιογράφημα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Kentavros3 View Post
    Πως θεραπεύονται αυτά τα ψυχοσωματικα;


    Το λεει και η ιδια η λεξη , θεραπευεις την ψυχη ( το μυαλο , τις σκεψεις ) , και στην συνεχεια αυτοθεραπευεται το σωμα . Απο τις σκεψεις ξεκινανε οι ασθενειες . Καλο ειναι να προσευχεσαι η να κανεις διαλογισμο , ειναι τα ιδια πραματα πανω κατω . Αλλα αφου ζητας την βοηθεια Αγιου , μαλλον για προσευχη σε βλεπω . Οτι σου ταιριαζει .

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Κοίταξε, τα ψυχοσωματικά θεραπεύονται φαντάζομαι με το να σου φύγει το άγχος, δηλαδή πρέπει πρώτα να δουλέψεις μόνος σου ή με έναν ειδικό στο θέμα του άγχους πρώτα για να μην αγχώνεσαι και έτσι θα σου φύγουν.........στην καρδιά έχεις κάνει υπέρηχο ή μόνο καρδιογράφημα;
    Εχω κανει και τα δυο όλες τις αιματολογικές εξετάσεις μέχρι και στον εγκέφαλο είχα κανει κάτι εξετάσεις holter εχω βάλει και τεστ κόπος εώς εχω κανει.Δυαπυςτωθηκαν αυτά που υπενιςομαι αλλα δεν έγινε διαγνωςη.Τωρα εγω δεν μπορω να καταλάβω τι κατάρα είναι αυτήκοος το χειρότερο είναι οτι δεν φεύγει ποτε και είναι ο λόγος που πλέον εχω κατρακυλήσει και παραμένω απραγος και με δεμένα τα χέρια.Εντονοι καρδιακοι παλμοί που με την παραμικρή δράση αυξάνονται δραματικα και μια συνεχή ανάγκη να πάρω μια βαθειά ανάσα για να νιώσω καλυτερα...Εχεις να προτείνεις κανα γιατρό ;

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Τι εννοείς διαπιστώθηκαν αυτά που υπαινίσσεσαι αλλά δεν έγινε διάγνωση; Μάλλον απ' το άγχος σου είναι, τι μάλλον δηλαδή, σίγουρα......Σε ψυχίατρο πρέπει να πας και όχι σε καρδιολόγο....Δεν ξέρω κανέναν καλό, δυστυχώς, αν πας σε νοσοκομείο;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22
    diapistothike oti i xtipi tis kardias mu ine poli edoni kai oti afxanode se mifisiologika epipeda me tin paramikri drasi p.x na ime xaplomenos kai na sikonome.Den vrike kanis pou ofilete afto kai pos xeperniete.Agxos den exo giati opos ipa pio prin tin katastasi pou anelisa analitika tin viono ta teleftea 2 xronia 24 wres to 24wro den xerw an iparxi kapios pu na exi kati paremferes.Kai prin apoktiso afto to provlima ixa agxos prin apo exetasis p.x afto den ine apla agxos ine kati allo.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Μήπως σωματοποίησες το άγχος σου; Μήπως δηλαδή το άγχος σου γενικεύθηκε. Φίλους έχεις; Μιλάς για τα προβλήματα σου; Με τις σχέσεις θεωρείς πως τα έχεις καταφέρει; Υπάρχει κάτι που ώρες ώρες θεωρείς πρόβλημα, αλλά ντρέπεσαι να το ομολογήσεις, οπότε και το αρνείσαι ακόμα και από εσένα;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Kentavros3 View Post
    diapistothike oti i xtipi tis kardias mu ine poli edoni kai oti afxanode se mifisiologika epipeda me tin paramikri drasi p.x na ime xaplomenos kai na sikonome.Den vrike kanis pou ofilete afto kai pos xeperniete.Agxos den exo giati opos ipa pio prin tin katastasi pou anelisa analitika tin viono ta teleftea 2 xronia 24 wres to 24wro den xerw an iparxi kapios pu na exi kati paremferes.Kai prin apoktiso afto to provlima ixa agxos prin apo exetasis p.x afto den ine apla agxos ine kati allo.
    Υπαρχει και το λεγομενο ' υποσυνειδητο αγχος ' , το πιο υπουλο , εχεις αγχος και δεν το καταλαβαινεις , τοχα παθει οταν μικρος ειχε αυτοκτονησει ενας φιλος μου , και οταν το ξεπερασα , μουμειναν κατι περιεργα συμπτωματα , και η διαγνωση του ψυχιατρου ητο αυτη .
    Τωρα και ο Γατος και εγω , εικασιες κανουμε .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ας με βοηθησει καποιος
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 19-04-2014, 02:10
  2. ας με βοηθησει καποιος...:(
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 16-04-2012, 13:26
  3. ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!!!!!!!!
    By marinaxx in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-01-2011, 21:38
  4. αν μπορει καποιος να βοηθησει,.....
    By KOSTAS1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 02:20
  5. ας βοηθησει καποιος παρακαλω
    By deppy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 37
    Last Post: 02-06-2008, 14:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •