Μίσος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36

Thread: Μίσος

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Μίσος

    Ειδα ότι παντρεύτηκε ο γιος του ψευδομαρτυρα για τις φολες, ο οποίος ήταν και συμμαθητης μου και αισθάνθηκα ατόφιο μίσος. Τους ειδα όλους μαζί σε μια φωτογραφία, παλιούς συμμαθητες, κακούς ανθρώπους, φιλοχρηματα γίδια, με τις ανόητες φατσες τους να χειροκροτανε το τίποτα. Θελω να οργανώσω κάποια στιγμή ένα cancel για αυτόν, γιατι ειναι, και καλά, πολιτικός του νησιού (ένας άνθρωπος που παίρνει μόνο μίζες και έχει κατακλεψει τον Δημο) Θελω να μάθει όλος ο κόσμος τι έκαναν και τι μου έκαναν, τη δίωξη που υπεστησα, που επί της ουσίας στάθηκε η αφορμή για να περάσω δύο χρόνια με έντονο αγχος και τραυματισμενο κεντρικό νευρικό σύστημα.

    Δεν υπάρχει τροπος να συμβιβασω το μίσος μου γιατί είναι παραπάνω από μια περιπτώσεις και όλα συνηγορούν στο οτι οι περισσοτεροι άνθρωποι είναι κακοί. Και με αηδιαζουν.
    Και ξέρω καλά πως με βλέπουν,τον ακίνδυνο φιλόζωο, τον αφελή, τον γραφικό, τον αστείο. Αυτοι πιστεύουν ότι με περιφρονουν εκείνοι, δεν μπορούν να διανοηθουν την απεραντη σιχασια που νιώθω για όλους τους.
    Μοιάζουν τόσο ικανοποιημενοι με τον εαυτό τους. Ειναι φαιδρο. Αλλα κάποιες φορές πέφτω στην παγίδα τους και πιστεύω ότι οι ζωές τους είναι τέλειες. Και ισως να είναι, αφού κατέχουν την μακαριοτητα των ηλιθίων.
    Ειναι βουτηγμενοι στην αναυθεντικοτητα. Και δεν μπορώ να το αγνοήσω γιατι συμβαινει μες στα μούτρα μου.

  2. #2
    xaka10
    Guest
    και εγω εχω μισος για την κοινωνια και διαβαζω πολλες δυσαρεστες ειδησεις στο ιντερνετ για να μου φευγει η οργη απο τους παλιανθρωπους που με βλαψαν και εμενα ανεπανορθωτα.και γω φιλοζωος ειμαι και μονο τα ζωα αγαπαω οι ανθρωποι να πανε απο κει που ηρθαν το ξερω οι κακοι περνανε καλα εδω περα με ωραιες γυναικες πολλα χρηματα ακριβα αυτοκινητα γι αυτο πιστευω καπως στο Θεο με ξαλαφρωνει η ιδεα της μετα θανατον ζωης και η κολαση που θα καταληξουν ολα αυτα τα αποβρασματα.σημερα ημουν εγω στην καφετερια και χωρις λογο ενα ηλθε διπλα στο φιλο μου και ειπε αν σας πουν ανδρες μη τους πιστεψετε δεν τσακωθηκα γιατι ειχε κοσμο και ηταν πολλα ατομα στην παρεα αυτου δεν μπορουσαμε δυο ατομα εναντιον τοσων ας ψοφησουν τα καθαρματα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ειχατε προηγουμενα με αυτον ή ετσι στα ξεκαρφωτα σας επιτεθηκε;
    Σε καταλαβαίνω. Στο τέλος βρισκεις και τον μπελα σου.


    Εγω δεν πιστεύω στην αιωνια τιμωρία ούτε σε μεταφυσικές δυνάμεις, για αυτό και θέλω να τιμωρηθούν στην παρούσα ζωή. Και δεν είναι ότι ζηλεύω τη ζωή τους (μπλιαχ) ή ότι εγώ ειμαι εξαρχής επιθετικός. Αυτοι είναι κακοί άνθρωποι. Ακουγεται γραφικο να το λες, αλλά αυτή ακριβώς είναι η πραγματικότητα. Ειναι ζώα. Και παιρνουν τόσο πολύ χώρο, κάνουν τόση φασαρια. Ειναι ενοχλητικά ζωύφια. Μπορει να ακούγονται κοινωνιοπαθητικα όλα αυτά, αλλά οι πραγματικοί sociopaths είναι αυτοί. Ατομα χωρίς καμία ουσιαστική ηθικη ή αυθεντικοτητα.

    Ειδα, επίσης, οτι στο φβ με μπλοκαραν οι δύο ξαδερφες μου (οι κόρες της θειας μου που ήμασταν συνεργατες, μας έκλεψε και είμαστε στα δικαστήρια) Δεν ήμασταν φίλοι, ούτε είχαμε μιλήσει ποτέ από το φβ, αρα έκαναν τον κόπο να ψάξουν το προφίλ μου και να με μπλοκάρουν. Εχουν σοβαρα θεματα κόμπλεξ.

    Και αν τους κατακρίνω ανοιχτά, αν πω πχ για στατιστικές των γάμων που καταληγουν σε διαζύγια, θα με θεωρήσουν πικροχολο. Δεν βλέπουν τα χάλια τους. Ετσι κι αλλιώς τέτοιοι άνθρωποι έχουν υποχθονιες τακτικες. Ξεκινανε να σε υπονομεύουν για χρόνια, με μειώνουν τύπου ότι είμαι ο τρελος με το πατινι και θεωρούν ότι δεν χρειάζεται να έχουν το οποιοδήποτε άλλο επιχειρημα. Αλλωστε και στο δικαστηριο με τις φόλες αυτό είχαν κάνει, χυδαία επίθεση στον χαρακτήρα μου. Δεν τους βγήκε σε καλό βεβαια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Γιατι επιλεγετε να στέκεστε σε ανθρωπους και κατστασεις του παρελθοντως οι οποιες ειναι τοσο τοξικες και φυσικα αυτη η τοξικοτητα τους σας εχει επηρεασει ..

    Εχετε "ποτισει " στην κυριολεξια την ψυχη σας με μισος ..

    Γιατι λοιπον να επιλεγει ενας ανθρωπος να αναμασα μια κατασταση που εν γνωση του πλεον ,οτι δεν θα βγαλει ακρη
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αφου συνεχίζουν να είναι τα ίδια τομαρια και να υποκρίνονται τους Αγιους μες στα μουτα μας, λογικό δεν ειναι; Εγω τα ζώα τα έχω σαν παιδιά μου. Αν κάποιος σου σκότωνε το παιδί και μετά έμπαινε ένας άσχετος χοντρομπαλας ψευδομαρτυρας που ξερεις οτι είναι τομαρι και ανηθικος, θα το άφηνες ετσι απλά να περασει; θα χαιροσουν την επιπλαστη χαρά τους; προσωπικά όχι, όσο ζω εύχομαι να δουν τα παιδιά τους στο χώμα όπως είδα εγώ τα πλάσματα που φρόντιζα, εύχομαι να παθουν τα ίδια και χειρότερα από τα δηλητήρια που εβαλαν, τα ψεματα που ειπαν και την αναλγησια που εδειξαν. Με λυπηθηκαν εμενα καθολου; Οταν ετρεχα στα νοσοκομεία; Οταν περνουσα ολα αυτα που περασα; Ακομα και η αποφαση του δικαστηριου λεει οτι κλονηστηκε η υγεια μου (κανονικα με αυτη την αποφαση επρεπε να κανω αγωγη για αποζημιωση, εφοσον το αναγνωρισε το δικαστηριο οτι μου εκαναν μεγαλο κακο, αλλα δεν ειχα το κουραγιο για αλλα δικαστηρια) όσο περνάει από το χέρι μου, αν μου δοθεί η ευκαιρία, θα ήθελα να το μάθει παραπάνω κόσμος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    [QUOTE=Skiouros8;1214903]Αφου συνεχίζουν να είναι τα ίδια τομαρια και να υποκρίνονται τους Αγιους μες στα μουτα μας, λογικό δεν ειναι; Εγω τα ζώα τα έχω σαν παιδιά μου. Αν κάποιος σου σκότωνε το παιδί και μετά έμπαινε ένας άσχετος χοντρομπαλας ψευδομαρτυρας που ξερεις οτι είναι τομαρι και ανηθικος, θα το άφηνες ετσι απλά να περασει; θα χαιροσουν την επιπλαστη χαρά τους; προσωπικά όχι, όσο ζω εύχομαι να δουν τα παιδιά τους στο χώμα όπως είδα εγώ τα πλάσματα που φρόντιζα, εύχομαι να παθουν τα ίδια και χειρότερα από τα δηλητήρια που εβαλαν, τα ψεματα που ειπαν και την αναλγησια που εδειξαν. Με λυπηθηκαν εμενα καθολου; Οταν ετρεχα στα νοσοκομεία; Οταν περνουσα ολα αυτα που περασα; Ακομα και η αποφαση του δικαστηριου λεει οτι κλονηστηκε η υγεια μου (κανονικα με αυτη την αποφαση επρεπε να κανω αγωγη για αποζημιωση, εφοσον το αναγνωρισε το δικαστηριο οτι μου εκαναν μεγαλο κακο, αλλα δεν ειχα το κουραγιο για αλλα δικαστηρια) όσο περνάει από το χέρι μου, αν μου δοθεί η ευκαιρία, θα ήθελα να το μάθει παραπάνω κόσμος.

    Διάβασα μέχρι όσο ζω εύχομαι να δω τα παιδιά τους στο χώμα και ανατρίχιασα.. Κάλα έγραψες στον τίτλο μίσος, έχεις πολύ μέσα σου και πραγματικά λυπάμαι.. Λυπάμαι για αυτό που εύχεσαι.. Άνθρωποι που έχουν χάσει τα παιδιά τους και τέτοιες ευχές/κατάρες δε δίνουν.. Λυπάμαι για αυτό που διάβασα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εγω δεν λυπάμαι καθόλου και δεν εχει καμια σχεση με γονεις που εχασαν τα παιδια τους, εφοσον δεν το λεω για καποιον ασχετο, αλλα σε αυτους που μου επιτεθηκαν. Εχει οσο να πεις τεράστια διαφορά. Το δικο τους μισος και η πρακτική τους κακια ηταν αναιτιολογητα, το δικο μου μισος ειναι το φυσικο επακολουθοτου τραύματος και δεν θα απολογηθω επειδη με τραυματισαν, ούτε οφείλω να το ξεπεράσω ή να δηλώνω πως το ξεπέρασα εφόσον δεν το ξεπέρασα. Ετσι λειτουργεί το μετατραυματικο στρες. Εγω τουλάχιστον έχω αυτή την αιτιολογία, εκείνοι τι δικαιολογια έχουν για όσα εκαναν;
    Σοκαρεσαι υποτιθεται, λες και ζουμε σε εναν κοσμο που οι ανθρωποι δεν κανουν κακες σκεψεις και κακές πράξεις. Για μενα πόσα σερνουν καθημερινα; Αντι να πουν ενα συνγμωη, να καταλαβουν το λαθος τους;
    Εχω δικαιολογημενο μίσος προς άτομα που με έβλαψαν και εύχονται/κάνουν χειρότερα. Εννοειται ότι θα χαρώ απεριγραπτα όταν πεθάνει κάποιος από αυτούς, οπως και αυτοι χαιρονταν οταν με εβλεπαν αδυναμο. Δεν μπορώ τους ψευτοηθικισμους, τα βρίσκω υποκριτικά. Οι άνθρωποι σου τρώνε τις σάρκες, δεν είμαι φιγουρα της Αγιας Γραφης για να λεω και ευχαριστώ για οσα μου εκαναν. Αυτο δυστυχώς έχει εγκαθιδρυθει ως νοοτροπία από μια κακη πρόσληψη του χριστιανισμου. Περιμενουν από σένα να είσαι καλό και υπακουο θυμα, αν αντιδράσεις στην κακια τους γίνεται ξαφνικά ο κακος. Εμ, όχι. Δεν δέχομαι αυτή τη ρητορική.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Αυτός ο συγκεκριμένος σου δηλητηρίασε τα γατιά; Και για ποιο λόγο σου τα δηλητηρίασαν; Είχαν προηγούμενα μαζί σου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Αυτός ο συγκεκριμένος σου δηλητηρίασε τα γατιά; Και για ποιο λόγο σου τα δηλητηρίασαν; Είχαν προηγούμενα μαζί σου;
    Ο πολιτικός μπήκε ψευδομαρτυρας απο το πουθενα, λογικα επειδη του υποσχεθηκαν ψηφους, απειλούσε τους δικούς μου μάρτυρες να μην καταθέσουν και επειδη είχα κάνει μια δημοσίευση στο φβ για την όλη υπόθεση χωρίς να αναφέρω ονομαστικά κανέναν, έβαλε δύο μπάτσους να με κυνηγάνε δήθεν με την αιτιολογία ότι μου έκανε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση λόγω της ανάρτησης (που δεν υφισταται εφοσον ηταν ανωνυμη αλλα εντέλει δεν είχε πληρώσει καν το παράβολο και απλως με κυνηγούσαν χωρίς να υφίσταται καν μηνυση). Τα μπατσακια που είχε βάλει την έβγαζαν έξω από το σπίτι μου για δέκα μέρες, με έπαιρναν συνεχώς τηλέφωνα και με απειλούσαν ότι θα έχω μπλεξίματα, δεν μπορούσα να βγω απο το σπιτι, πηγα σκαστος στα επειγοντα με κριση πανικου ενω απο πισω μας ηταν το περιπολικο. Ολο αυτο συνεχιστηκε μέχρι που έκανα αναφορά στην εισαγγελία και με άφησαν ήσυχο. Και φυσικά επειδη οι εξηγήσεις που δίνεις μετά,ανεξάρτητα από το έχει καταβληθεί το παράβολο ή όχι, είναι γραπτές, πλήρωσα και ένα διακοσάρι για μια ανύπαρκτη μήνυση ώστε να καταθεσω το παράβολο της απολογίας μου πριν αρχειοθετηθει.

    Αλλα αυτο ήταν μόνο η αρχή. Αρχισαν να με βρίζουν σε όλο το χωριό, έβριζαν τη μαμά μου και με έλεγαν τρελό λόγω της μαμάς μου που έχει σχιζοφρενεια κλπ κλπ.
    Ο γιος του ήταν συμμαθητης μου και μάλιστα στο γυμνάσιο κάναμε παρέα. Ουτε αυτός με σεβαστηκε όμως. Τα σκριν σοτ της δημοσίευσης αυτός τα έβγαλε (τα είδα στην δικογραφία αργότερα, με το ονομα του)

    Τις φόλες τις εβαλαν οι γείτονές μου γιατί, όπως έλεγαν πριν τις βάλουν, έχουν παιδιά και τους ενοχλούν οι γατες. Οι γατες εντωμεταξύ δεν ήταν πολλες και ήταν όλες στειρωμενες. Επι μια εβδομάδα έβρισκα νεκρά τα ζώα που φροντιζα, πτώματα παντου. Και μια μερα έγινε και κάτι ακόμα χειρότερο, ένα από τα αγαπημένα μου γατια, το οποίο είχα βρει από μωρό, ήρθε και ψυχορραγουσε στην αυλή μου. Ετρεξα μέσα στο σπιτι γιατι είχα ένεση ατροπινης μπας και το προλάβω και την ώρα που ήμουν μέσα,είδα από το παράθυρο τη γειτόνισσα να βγαίνει έξω με μια μαύρη σακούλα και να βάζει μέσα το γατί όσο ήταν στα τελευταία του. Του στέρησαν δηλαδή και το τελευταίο οξυγόνο που θα ανέπνεε και το εξαφάνισαν. Και μετα απο όλα αυτά να με βρίζουν, να με κυνηγάνε τα παιδιά τους με τα ποδήλατα και να με λένε τρελό κλπ κλπ.
    Και να τα ξεχάσω ολα; Ειχα μετατραυματικο στρες επι μηνες, με επιαναν κλαματα καθε φορα που το σκεφτομουν και δεν μπορουσα να περπατησω εκει που βρηκα τη γατα που μαζεψαν γιατί παθαινα κρισεις πανικου.
    Το μοναδινο γατι που σώθηκε ξόδεψα ένα σωρό λεφτά να το συνεφερω, πρωί βράδυ από πάνω με ενέσεις αντιδοτου.

    Το ότι εχασαν τα δικαστήρια ήταν θετικό και με ανακουφισε κάπως, αλλά όχι ότι ξαφνικά ξεχναω τι έκαναν. Καθε αναποδιά τους εννοείται πως θα τη χαίρομαι. Και όχι αναιτιολογητα όπως αυτοί, αλλά γιατί με εβλαψαν.

  10. #10
    Ξέρω ότι δεν σε νοιάζει αλλά το θέμα Σκίουρε είναι πρωτίστως να μην δηλητηριάζεις την ψυχή σου. Δώσε τόπο στην οργή που λένε. Εσύ κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό και άσε τους άλλους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Ξέρω ότι δεν σε νοιάζει αλλά το θέμα Σκίουρε είναι πρωτίστως να μην δηλητηριάζεις την ψυχή σου. Δώσε τόπο στην οργή που λένε. Εσύ κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό και άσε τους άλλους.
    Επειδη γενικά είμαι άνθρωπος αφελής που δεν αντιλαμβάνεται το αναιτιολογητο κακό, δηλαδή προσωπικά δεν θα έβλαπτα καποιον από το πουθενά, μου είναι ακατανόητη τέτοια συμπεριφορά, πιστεύω ότι ολες αυτες οι εμπειρίες μου είναι χρήσιμες για να είμαι πιο πονηρός και υποψιασμενος. Αν και μάλλον καταλήγω απλά γραφικός, όπως καταληγουν όλα τα θυματα. Καποια στιγμή , ισως, κάτι να συμβεί και να μου δοθεί μια ευκαιρία. Εχω υπομονή. Δεν ξεχνάω τίποτα. Αν μου ζητούσαν συγνώμη ναι, αλλά εφόσον δεν αλλάζουν συμπεριφορά, δεν θα το ξεχάσω έτσι απλα. Το έχω ως σκέψη, αλλά όχι εμμονικα, δεν είναι δηλαδή αυτός ο σκοπός της ζωής μου. Εχω μεγαλύτερη μεγαλοψυχία απο αυτούς. Αν είχα δηλητηριαστει θα είχα πάψει να βοηθάω και να ασχολούμαι με τον εθελοντισμό, ούτε θα εγραφα, θα μιζέριαζα απλα. Αλλα θελω να κάνω τον κόσμο καλύτερο και με το να βάζεις στη θέση τους αυτούς που δημιουργούν την αλυσίδα του κακού,είναι μια αρχή. Το ότι γυρνάει ως τοξικοτητα και σε μένα ισχύει, αλλά δεν ξέρω πώς να το σταματήσω αφού με τριγκαρουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Δεν σοκάρομαι υποτίθεται. Σοκάρομαι.- Σου εύχομαι κάποια στιγμή μέσα σου να βρεις την ηρεμία

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Δεν σοκάρομαι υποτίθεται. Σοκάρομαι.- Σου εύχομαι κάποια στιγμή μέσα σου να βρεις την ηρεμία
    Οπως ειπα βρίσκω άκρως υποκριτικό και εκτός πραγματικότητας το σοκ σου. Επισης χρησιμοποιησα το υποτίθεται για η πραγματικη εννοια του σοκ είναι άλλη.
    Πιο χρησιμο θα ηταν παντως να εύχεσαι να σταματήσει να υπάρχει κακια στον κόσμο και άτομα που πράττουν τοσο εύκολα το κακό, γιατί το να εύχεσαι να βρω εγώ την "ηρεμία "όταν με έχουν κακοποιήσει και μένουν ατιμώρητοι είναι σαν να εύχεσαι να παψω απλώς να αισθάνομαι ή να πάψω να δίνω σημασία, να γινω δηλαδη υπακουο θυμα, οπως ειπα και παραπανω, κάτι που δεν το βλέπω και πολύ θετικό για εμένα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εγω δεν λυπάμαι καθόλου και δεν εχει καμια σχεση με γονεις που εχασαν τα παιδια τους, εφοσον δεν το λεω για καποιον ασχετο, αλλα σε αυτους που μου επιτεθηκαν. Εχει οσο να πεις τεράστια διαφορά. Το δικο τους μισος και η πρακτική τους κακια ηταν αναιτιολογητα, το δικο μου μισος ειναι το φυσικο επακολουθοτου τραύματος και δεν θα απολογηθω επειδη με τραυματισαν, ούτε οφείλω να το ξεπεράσω ή να δηλώνω πως το ξεπέρασα εφόσον δεν το ξεπέρασα. Ετσι λειτουργεί το μετατραυματικο στρες. Εγω τουλάχιστον έχω αυτή την αιτιολογία, εκείνοι τι δικαιολογια έχουν για όσα εκαναν;
    Σοκαρεσαι υποτιθεται, λες και ζουμε σε εναν κοσμο που οι ανθρωποι δεν κανουν κακες σκεψεις και κακές πράξεις. Για μενα πόσα σερνουν καθημερινα; Αντι να πουν ενα συνγμωη, να καταλαβουν το λαθος τους;
    Εχω δικαιολογημενο μίσος προς άτομα που με έβλαψαν και εύχονται/κάνουν χειρότερα. Εννοειται ότι θα χαρώ απεριγραπτα όταν πεθάνει κάποιος από αυτούς, οπως και αυτοι χαιρονταν οταν με εβλεπαν αδυναμο. Δεν μπορώ τους ψευτοηθικισμους, τα βρίσκω υποκριτικά. Οι άνθρωποι σου τρώνε τις σάρκες, δεν είμαι φιγουρα της Αγιας Γραφης για να λεω και ευχαριστώ για οσα μου εκαναν. Αυτο δυστυχώς έχει εγκαθιδρυθει ως νοοτροπία από μια κακη πρόσληψη του χριστιανισμου. Περιμενουν από σένα να είσαι καλό και υπακουο θυμα, αν αντιδράσεις στην κακια τους γίνεται ξαφνικά ο κακος. Εμ, όχι. Δεν δέχομαι αυτή τη ρητορική.
    Αντώνη πραγματικά ανατρίχιασα με αυτό που διάβασα....

    τι αναφορες ειναι που νανιες;
    ποιους γονείς και ποια παιδιά ,τι φταινε αλλοι που δεν ειβαξ υπευθυ οι για το αν καποιος ειναι ετσι οπως λες ; και γιατί άφησες όλο αυτό το μίσος να σε δηλητηριάζει;

    Αντιλαμβανεσαι που έχεις φτάσει;
    δηλητηριάζεις το ευατο σου κάθε μέρα όλο και ποιο πολυ και θα στο πω αλλιώς εφόσον δεν καταλαβαίνεις τι κάνεις..

    έχεις τόσα θέματα με την υγεία σου ,παλεύεις τόσο πολυ να είσαι καλά, να νιώθεις καλά..
    το γεγονός ότι έχεις μπει σε μια διαδικασία να προσφέρεις στο ίδιο σου το σώμα δηλητήριο κατά πόσο καλό πιστεύεις σου κάνει;

    Αντώνη μου παλεύουμε να είμαστε υγιείς, προσέχουμε τι τρώμε, αποφεύγουμε ας πούμε να καπνίζουμε να πίνουμε γιατί θέλουμε να είμαστε καλά ΑΛΛΑ το να προσφέρουμε στη ψυχή μας γαλήνη και ηρεμία γιατί το πάρε βλέπουμε;

    όταν ειναι άρρωστη η ψυχή είναι και το σώμα μας ...

    ξέρεις τι κακό κάνεις στο ευατο σου που όταν τα θυμάσαι όλα αυτά ανεβάζεις παλμούς, νευριάζει και το κυριότερο στεναχωριέσαι;

    προσπάθησε να κατευναυσεις όλο αυτό το μίσος που έχεις μέσα σου και να σου πω και κάτι που έλεγε η γιαγιά μου ..

    Η κατάρα είναι γαιδαρα και επιστρέφει σε αυτόν που τη εξαπολύει...κάτι ξέρουν οι παλιοί γι αυτό σταματά να καταριέσαι για ανθρώπους και παιδιά, μόνο κακό σε εσένα κάνεις και δεν νομιζω να θες να επιβαρύνεις την υγεία σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    γι αυτο πιστευω καπως στο Θεο με ξαλαφρωνει η ιδεα της μετα θανατον ζωης και η κολαση που θα καταληξουν ολα αυτα τα αποβρασματα.

    Πωω ρε φίλε πολύ χριστιανικό αυτό. Εντάξει καταλαβαίνω ότι τα πήρες στο κρανίο, αλλά σοβαρά τώρα ξελαφρώνεις με την ιδέα ότι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να καταλήξουν στην αιώνια κόλαση;

    Είναι πολύ λυπηρό αυτό σαν σκέψη ρε συ. Έτσι δηλητηριάζεις τον εαυτό σου.. Κατά τα άλλα αγαπάτε αλλήλους. Ερώτηση: η κόλαση είναι αποτέλεσμα της αγάπης του θεού σας;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ψύχωση και μίσος
    By petros81 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 07-04-2020, 12:53
  2. Μίσος
    By kat7 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 17-07-2019, 02:16
  3. τετοιο μισος?
    By melinakii in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 19-02-2017, 13:47
  4. ασβεστο μισος..
    By ντολορ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 16-10-2014, 18:17
  5. ΜΙΣΟΣ
    By lavie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 29-02-2012, 22:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •