Aποφευκτική(αγχωδης) διαταραχή προσωπικότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Aποφευκτική(αγχωδης) διαταραχή προσωπικότητας

    Μετα απο επισκεψη σε ψυχιατρο/ψυχοθεραπευτη,βεβαιωθηκα πως δεν εχω καταθληπτικα συμπτωματα η καποιας μορφης καταθλιψη,oμως διαπιστωσε πως εχω αποφευκτική(αγχωδης) διαταραχή προσωπικότητας και μου προτεινε καθε 15 ημερες ψυχοθεραπεια.Eχει αντιμετωπισει κανεις αυτη την διαταραχη και πως βρηκε λυση σε αυτην?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    η αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας έχει συμπτώματα ή χαρακτηριστικά;
    υπάρχει περίπτωση το ότι έχεις αυτή την διαταραχή, να σου έχει προκαλέσει κατάθλιψη; το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by user View Post
    η αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας έχει συμπτώματα ή χαρακτηριστικά;
    υπάρχει περίπτωση το ότι έχεις αυτή την διαταραχή, να σου έχει προκαλέσει κατάθλιψη; το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
    Υπαρχει σχετικο αρθρο που περιγραφει καποια πραγματα

    https://www.psychology.gr/diatarahes...pikotitas.html

    Διαγνωστικά κριτήρια Αποφευκτικής Διαταραχής

    • το άτομο πληγώνεται εύκολα από κριτική ή αποδοκιμασία.
    • δεν έχει στενούς φίλους και δεν εμπιστεύεται ανθρώπους, εκτός ίσως από συγγενείς πρώτου βαθμού.
    • αν δεν θεωρεί ότι θα είναι επιθυμητό, δείχνει μεγάλη απροθυμία να συμμετέχει σε κοινωνικές δραστηριότητες.
    • γενικά, αποφεύγει επαγγελματικές δραστηριότητες που απαιτούν σημαντική διαπροσωπική επαφή.
    • είναι λιγομίλητο σε κοινωνικές δραστηριότητες καθώς φοβάται ότι αν μιλήσει ή απαντήσει σε ερωτήματα, θα εκτεθεί, θα απαντήσει λανθασμένα ή δεν θα μπορέσει να απαντήσει καθόλου.
    • έχει έντονο φόβο μήπως έρθει σε δύσκολη θέση.
    • επιθυμεί να έχει μια ρουτίνα από την οποία δεν βγαίνει εύκολα. Υπερβάλει για τις πιθανές δυσκολίες ή τους κινδύνους που μπορεί να συναντήσει αν βγει από τη ρουτίνα του. Για παράδειγμα, μπορεί να ακυρώσει μια δραστηριότητα με το επιχείρημα ότι θα κουραστεί πολύ στην προσπάθεια του να φτάσει στον τόπο της δραστηριότητας.


    Αιτιολογία της Αποφευκτικής Διαταραχής

    Δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες αναφορικά με τα αίτια της συγκεκριμένης διαταραχής. Φαίνεται ωστόσο ότι μια εγγενής προδιάθεση υπάρχει. Ακόμη, εμπειρίες της παιδικής ηλικίας μοιάζει να διαδραματίζουν ρόλο στην μετέπειτα ανάπτυξη της αποφευκτικής διαταραχής.


    Σε πρωτη φαση θα προσπαθησω μεσω ψυχοθεραπειας να δω πως μπορω να αντιμετωπισω την διαταραχη αυτη,απο εκει και περα,δεν κριθηκε η περιπτωση μου οτι χρειαζομαι και φαρμακευτικη αγωγη,αυτο θα το δουμε αργοτερα πως θα εξελιχθει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    λοιπόν κι εγώ αυτό γνωρίζω.
    συγκεκριμένα κι απο το DSM 5 τν αμερικανών δηλαδή, έχει 7 κριτήρια, μάλλον αυτά είναι.
    αν δεν κρίνεται αναγκαία η αγωγή, οκ. εννοείται ό,τι πει ο γιατρός.
    κι αν μάθεις να λειτουργείς ανεξάρτητα με αυτά τα χαρακτηριστικά, σε ένα τρόπο ζωής υγιή, θα αντιμετωπίζονται όλα καλύτερα ίσως και πιο εύκολα.
    αντιμετωπίζεται κι αυτό είναι το σημαντικό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Ναι,αρκετα απο τα παραπανω χαρακτηριστικα μου συμβαινουν ειναι η αληθεια,αλλα δεν ξερω ποσο χρονικο διαστημα θα μου παρει για να μπουν τα πραγματα σε μια σειρα και να αρχισω να βλεπω την διαφορα μεσω ψυχοθεραπειας.Η ψυχολογια μου ειναι παντα πεσμενη καθε πρωι ως το μεσημερι και μονο απο απογευμα και μετα αρχιζω να συνερχομαι καπως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    αυτό που περιγράφεις βιώνουν πολλοί άνθρωποι με κατάθλιψη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by user View Post
    αυτό που περιγράφεις βιώνουν πολλοί άνθρωποι με κατάθλιψη.
    Ναι οντως,ισχυει αυτο,χαλια διαθεση η ορεξη απο πρωι μεχρι μεσημεριανες ωρες,η οποια φτιαχνει το απογευμα προς βραδυ και εντονη αγχωδη διαταραχη χωρις να μπορεις να εξηγησεις τον λογο ακριβως.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    έχει πολλή δουλίτσα να γίνει δηλαδή. ίσως υπάρχουν πολλά που απωθεί το ασυνείδητο κλπ. ο ψυχολόγος θα βοηθήσει σίγουρα.
    πάντως είναι πολύ συνηθισμένο, γενικότερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Εχει να γινει αρκετη προσπαθεια,τωρα μην με ρωτατε γιατι δεν το εψαξες νωριτερα και εχασες τοσο χρονο,το εκανα τωρα και θα πρεπει να το συνεχισω μεχρι να θεραπευτω απο αυτην την διαταραχη που μονο ευκολη δεν θεωρειται.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    όχι ποτέ δεν είναι αργά, καλέ έλεος.
    δεν είμαστε εδώ να κρίνουμε. νομίζω.
    ας την να θεωρείται δύσκολη διαταραχή, κοίτα τί μπορείς να κάνεις εσύ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Τι σημαινει οτι απωθει το ασυνειδητο? Γενικα,εχω φοβιες,με φοβιζει μια αλλαγη,εργασιακη ας πουμε,το να μην ξερω τι να περιμενω,υπεραναλυω,αν θα ειναι καλυτερα απο εκει που ημουν,αν δεν θα ειναι οτι εκανα λαθος επιλογη,self blaming,εσωστρεφεια,ντροπαλο τητα και ανασφαλεια σε συνδιασμο με γενικευμενη διαταραχη αγχους,μου δημιουργουν ενα μπλοκ που δεν μπορω να αντικρουσω ευκολα.Συν οτι με βλεπουν οι γυρω μου ως περιεργο,απομακρο,λιγομιλη το και δεν πλησιαζουν καν.Xρειαζομαι να νιωσω αποδοχη για να νιωσω πιο ανετα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    ο κόσμος είναι μεγάλος και οι επιλογές είναι περισσότερες απο αυτές που ήδη γνωρίζεις.
    το ότι σήμερα βρίσκεσαι σε ένα περιβάλλον που δεν σε αποδέχονται, δεν σημαίνει ότι είναι το μόνο περιβάλλον που μπορείς να υπάρχεις.
    πχ στο σχολείο είχαμε παρέες, μεγαλώνοντας βρήκαμε κακούς συναδέλφους, όμως το υποστηρικτικό περιβάλλον δεν χάθηκε. ή δεν είχαμε παρέες και αποδεχόμενοι τον εαυτό μας βρήκαμε παρέες που να μας ταιριάζουν καλύτερα.
    δεν γίνεται να αρέσουμε σε όλους πάντα, θέλω να πω. ούτε να τα πηγαίνουμε καλά με όλους.
    το οτι απωθεί το ασυνείδητο πληροφορίες πχ να συμβαίνει μια κατάσταση που δεν δίνεις σημασία στο παρόν, δεν διαπραγματεύεσαι δηλαδή σε εσωτερικό επίπεδο, αποτυπώνεται στη μνήμη.
    πχ στην παιδική ηλικία, και όχι μόνο, όταν σε υποτιμούν, αυτή η κατάσταση περνάει στο ασυνείδητο ως προσωπική απαξίωση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by user View Post
    δεν γίνεται να αρέσουμε σε όλους πάντα, θέλω να πω. ούτε να τα πηγαίνουμε καλά με όλους.
    το οτι απωθεί το ασυνείδητο πληροφορίες πχ να συμβαίνει μια κατάσταση που δεν δίνεις σημασία στο παρόν, δεν διαπραγματεύεσαι δηλαδή σε εσωτερικό επίπεδο, αποτυπώνεται στη μνήμη.
    πχ στην παιδική ηλικία, και όχι μόνο, όταν σε υποτιμούν, αυτή η κατάσταση περνάει στο ασυνείδητο ως προσωπική απαξίωση.
    Kαι πως σβηνεται αυτη η αποτυπωση απο τη μνημη η το ασυνειδητο,πως το μπλοκαρουμε αυτο για να μην μας επηρεασει.Δηλαδη εγω στη δουλεια που εκανα,επαιρνα καλες αξιολογησεις,ειχα μια καλη σχεση με τους περισσοτερους υπευθυνους/διευθυντες μου,ομως υπηρχαν και οι περιπτωσεις αυτων που εισεπρατα υποτιμηση,εστω και εμμεσως,οχι in your face,δηλαδη να σε μεταχειριζονται διαφορετικα σε σχεση με καποιον αλλον που γουσταρουν η συμπαθουν περισσοτερο,να το βλεπεις εσυ αυτο και να μην μπορεις να κανεις κατι ουσιαστικα,οποτε να απογοητευεσαι.
    Last edited by JohnyK33; 30-01-2021 at 21:10.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    μπερδεύτηκα.
    δηλαδή σου έχουν φερθεί άσχημα ανθρώποι κι αυτό σε έχει χαλάσει;
    αν μιλάμε για παλιό τραύμα, θα σε βοηθήσει η ψυχοθεραπεία πολύ.
    αν κάτι συμβαίνει τώρα, η μέθοδος διαχείρησης είναι respond Κι όχι react. δηλαδή να το αντιλαμβάνεσαι και να το σταματάς. όχι απαραίτητα να αντιδράς σε αυτο με τον ίδιο τρόπο, επειδή αυτό φέρνει και μια συνέχεια.
    αντιλαμβάνεσαι την κατάσταση, αναγνωρίζεις το συναίσθημα, το ονοματίζις, πχ θυμώνω, και δουλεύεις με αυτό. αν μιλάμε για ανθρώπους, να το πεις, δεν είναι υγιές να υπάρχουν τέτοιες συμπεριφορές στο εργασιακό περιβάλλον.
    αν μιλάμε για κατάσταση, πχ υπερωρίες, μπορείς να αποδεχτείς ή να το αλλάξεις.
    τα όρια είναι σημαντικό να μην παραβιάζονται.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by user View Post
    μπερδεύτηκα.

    δηλαδή σου έχουν φερθεί άσχημα ανθρώποι κι αυτό σε έχει χαλάσει; αν μιλάμε για παλιό τραύμα, θα σε βοηθήσει η ψυχοθεραπεία πολύ.

    αν κάτι συμβαίνει τώρα, η μέθοδος διαχείρησης είναι respond Κι όχι react. δηλαδή να το αντιλαμβάνεσαι και να το σταματάς. όχι απαραίτητα να αντιδράς σε αυτο με τον ίδιο τρόπο, επειδή αυτό φέρνει και μια συνέχεια.

    αντιλαμβάνεσαι την κατάσταση, αναγνωρίζεις το συναίσθημα, το ονοματίζις, πχ θυμώνω, και δουλεύεις με αυτό. αν μιλάμε για ανθρώπους, να το πεις, δεν είναι υγιές να υπάρχουν τέτοιες συμπεριφορές στο εργασιακό περιβάλλον.
    Oχι ασχημα,απλα ξερεις, υποτιμητικα σε συγκριση με αλλον συναδελφο,δηλαδη,πχ εχεις εναν υπευθυνο που δειχνει ανοιχτα προτιμηση στον αλλον,η ακομη και εμμεσα σε αντιμετωπιζει διαφορετικα,εκεινον με πιο φιλικο τροπο,εσενα με πιο τυπικο τροπο,παροτι ειστε περιπου ιδια χρονια στον ιδιο χωρο.Δηλαδη οταν ρωταει τον συναδελφο σου,τι εισαι αυριο,ααα,ωραια,μαζι θα ειμαστε,η αυριο τι εισαι πχ Γιαννη,ρεπο...,ε,να ηθελα εσενα για αυριο...Αυτο ειναι ενα ειδος υποτιμησης οτι,δεν σε υπολογιζω ισαξια,οτι προτιμω να δουλευω παρεα με τον αλλον,ασχετα αν δεν σου το δειχνω παντα ανοιχτα και σου βαζω καλες αξιολογησεις εξισου.

    Τετοια συμπεριφορα ειναι,ενταξει καλο παιδι,κανεις την δουλεια οπως πρεπει,αλλα προτιμαω να περναω περισσοτερο χρονο με τον αλλον.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 14:45
  2. Αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας
    By troxia in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 20-01-2018, 22:45
  3. METAIXMIAKH ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By pagani13 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 24
    Last Post: 01-05-2012, 22:44
  4. Αποφευκτικη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2010, 23:35
  5. Παρανοειδής διαταραχή της προσωπικότητας
    By ZaxDuke in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 14-06-2007, 11:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •