Ειμαι μονος μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1

    Ειμαι μονος μου

    Καλη σας ημερα. Με λενε Νικο και ειμαι 20 χρονων. Δεν ηξερα αν το τοπικ αυτο επρεπε να ανοιχθει εδω η στο θρεντ για την καταθλιψη. Δεν νιωθω καλα, εχω καταθλιψη απο τοτε που με θυμαμαι. Παιρνω Ladose και Depakine και κανω μια ενεση Risperdale. Εχω περασει σε μια σχολη στην οποια δεν εχω κανει τιποτα ολα αυτα τα χρονια, ουτε ενα μαθημα δεν περασα. Σαν να μην εφτανε αυτο δεν εχω φιλους να μιλησω ουτε καν στο φεις. Δεν εχω παρα μονο εναν δυο φιλους που βλεπω τακτικα αλλα οχι της ηλικιας μου. Ζω ακομη με την μητερα μου με την οποια μαλωνουμε σχεδον παντα και εχθες το βραδυ μαλωσαμε ξανα πολυ αγρια σε σημειο να πιαστουμε στα χερια και να δαρθουμε. Με εδιωξε απο το σπιτι και εγω αναγκαστηκα να μεινω στο σπιτι του φιλου μου. Τωρα ειμαι παλι σπιτι μου και δεν μιλαμε και μαλλον θα με εγκαταλειψει. Δεν ξερω τι να κανω ουτε καλα καλα πως νιωθω... Νιωθω ολα αυτα τα χρονια σκουπιδι που δεν μου αξιζει να ζω και χθες αν μπορουσα θα ειχα αυτοκτονησει. Απετυχα σε ολα, στην σχολη μου, στις σχεσεις μου, στην ζωη μου, παντου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Κάνεις κάποιες διαπιστώσεις... αλλά που τα αποδίδεις όλα αυτά που λες;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Καλη σας ημερα. Με λενε Νικο και ειμαι 20 χρονων. Δεν ηξερα αν το τοπικ αυτο επρεπε να ανοιχθει εδω η στο θρεντ για την καταθλιψη. Δεν νιωθω καλα, εχω καταθλιψη απο τοτε που με θυμαμαι. Παιρνω Ladose και Depakine και κανω μια ενεση Risperdale. Εχω περασει σε μια σχολη στην οποια δεν εχω κανει τιποτα ολα αυτα τα χρονια, ουτε ενα μαθημα δεν περασα. Σαν να μην εφτανε αυτο δεν εχω φιλους να μιλησω ουτε καν στο φεις. Δεν εχω παρα μονο εναν δυο φιλους που βλεπω τακτικα αλλα οχι της ηλικιας μου. Ζω ακομη με την μητερα μου με την οποια μαλωνουμε σχεδον παντα και εχθες το βραδυ μαλωσαμε ξανα πολυ αγρια σε σημειο να πιαστουμε στα χερια και να δαρθουμε. Με εδιωξε απο το σπιτι και εγω αναγκαστηκα να μεινω στο σπιτι του φιλου μου. Τωρα ειμαι παλι σπιτι μου και δεν μιλαμε και μαλλον θα με εγκαταλειψει. Δεν ξερω τι να κανω ουτε καλα καλα πως νιωθω... Νιωθω ολα αυτα τα χρονια σκουπιδι που δεν μου αξιζει να ζω και χθες αν μπορουσα θα ειχα αυτοκτονησει. Απετυχα σε ολα, στην σχολη μου, στις σχεσεις μου, στην ζωη μου, παντου...
    Καλησπερα!

    Τι εννοεις να δαρθείτε ?
    Εισαι είκοσι χρονων και σηκώνει χέρι η μανα σου επάνω σου και εσυ αντιδρας απο άμυνα ή ξεκινας εσυ αυτη την βιαιη συμπεριφορα προς αυτην..Εχει συμβει και αλλες φορες ?

    νομιζω οτι αυτη η κατασταση καθαρα βίας που ζεις επισκιάζει τα πάντα....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Ειναι στον χαρακτηρα μου απο οτι εχω καταλαβει. Απο οταν πηγαινα δημοτικο ημουν ακοινωνητος και πχ δεν ηθελα να πηγαινω σε σχολικες εκδρομες γιατι δεν ειχα φιλους. Δεν ειχα τι να συζητησω με τους αλλους ανθρωπους. Ουτε για ποδοσφαιρο ηξερα, ουτε για τραγουδιστες, ουτε για ηθοποιους κλπ ημουν στον κοσμο μου εκτος γαλαξια.
    Τα πραγματα χειροτερεψαν οταν πηγα στο εξωτερικο στο γυμνασιο. Εκει εζησα απαισια πραγματικα, δεν μιλουσα με κανεναν, ολοι με κοροιδευαν κι μου εκαναν μπουλινγκ και κλειστηκα ακομη πιο πολυ στον εαυτο μου. Οταν γυρισα στην Ελλαδα στο λυκειο ημουν πολυ αλλαγμνος, κακιασμενος, μισουσα του παντες γιατι ολοι μου γυρναγαν την πλατη και ημουν τελειως εσωστρεφης με αποτελεσμα και τοτε να μην κανω φιλους. Πενταημερη δεν πηγα φυσικα.
    Περασα ιατρικη με πολυ διαβασμα και πιστευα οτι θα εκανα κατι στην ζωη μου. Ειχα εναν σκοπο τοτε. Στο πρωτο εξαμηνο ομως δεν μτεξα, ηταν δυσκολα, πολυ πιο δυσκολα απο ο,τι ειχα συνηθισει στο λυκειο και δεν μιλαγ και με κανεναν παλι! Τα παρατησα λοιπον. Κλειστηκα στο σπιι και για ενα χρονο κοροιδευα τους δικους μου οτι περναω τα μαθηματα. Ημουν σε απελπισια. Ειχα φτασει στο σημειο να θλω να σκοτωσω. Εκανα και αποπειρες... Τωρα δεν εχω νοημα στην ζωη μου. Απλα υπαρχω.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλημέρα.
    Κάνεις κάποιες διαπιστώσεις... αλλά που τα αποδίδεις όλα αυτά που λες;
    Εχει ξανασυμβει οταν ημουν μικροτερος που μου πεταξε μια παντοφλα και μου μελανιασε το ματι.
    Τωρα αθελα μου την εδειρα ασχημα, ειχα εξοργιστει γιατι εβριζε τον πατερα μου και τουε παππουδες μου και εμενα. Συνεχεια μου λεει οτι θα με φανε τα σκουλικια αν φυγει. Δεν την αντεχω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κι ο χαρακτήρας/οι συμπεριφορές μας από κάτι διαμορφώνονται. Αν δεν μας αρέσει προσπαθούμε να τον αλλάξουμε. Π.χ. αν είχες κάποιο κοινωνικό άγχος και οι αλλαγές περιβάλλοντος δεν βοηθούσαν, αν είχες υποστεί bulling, μπορεί μετά να νόμιζες ότι οι άλλοι σου γυρνάνε την πλάτη ενώ είχαν όλη την καλή πρόθεση να σε γνωρίσουν. Αν αντιδρούσες σαν κακιασμένος ή μισούσες τους πάντες λογικό είναι να φεύγουν από δίπλα σου. Η λύση δεν είναι όμως απλά να το λες σαν διαπίστωση αλλά να δεις πως θα το αλλάξεις. Αν πέρασες ιατρική και δεν μιλούσες με κανέναν αυτό είναι ξεχωριστό κομμάτι με το αν είχες θέσει ως στόχο να τελειώσεις την σχολή ή όχι κι αν σε δυσκολεύαν τα μαθήματα.

    Οι στόχοι, τα κίνητρά σου ποια είναι αυτή τη στιγμή;

    Έχεις δοκιμάσει ψυχοθεραπεία;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Εχει ξανασυμβει οταν ημουν μικροτερος που μου πεταξε μια παντοφλα και μου μελανιασε το ματι.
    Τωρα αθελα μου την εδειρα ασχημα, ειχα εξοργιστει γιατι εβριζε τον πατερα μου και τουε παππουδες μου και εμενα. Συνεχεια μου λεει οτι θα με φανε τα σκουλικια αν φυγει. Δεν την αντεχω...
    Άθελά σου δεν χτυπάς κάποιον άσχημα και πολύ περισσότερο την μητέρα σου ..
    Συνειδητά γίνονται όλα αυτά γιατί αν κρίνω ότι πέρασες ιατρική μιλάω με ένα νοήμων άνθρωπο που όμως παλεύει με ένα ψυχολογικό του θέμα .

    Ένα θέμα που έχεις βρει κατά κάποιο τρόπο ποιο είναι αυτό ..
    Έχεις επισκεφτεί ποτέ κάποιον ψυχολόγο ακόμα και όταν ήσουν μικρός να δεις από που πηγάζει όλο αυτό το μίσος και η κακια που κουβαλάς και που πλέον άρχισες να την εκδιλωνεις και έμπρακτα?
    Με το να σταματήσεις τις σπουδές σου στην ιατρική νομίζω ότι τον μόνο που τιμωρείς αυτή την στιγμή είναι τον ίδιο σου τον ευατο ..
    Ούτε τους γονείς σου ,ούτε τα παιδιά στη σχολή ούτε κανέναν.
    Νομίζω αντιλαμβάνεσαι ότι με αυτή σου την κίνηση σταματάς κάπως οποία προοπτική υπήρχε να καταφέρεις κάτι πολύ σπουδαίο στη ζωή σου που θα σε κάνει να φύγεις ακόμα και μακρυά από την μητέρα σου αφού νομίζεις ότι δεν σου κάνει καλο.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κι ο χαρακτήρας/οι συμπεριφορές μας από κάτι διαμορφώνονται. Αν δεν μας αρέσει προσπαθούμε να τον αλλάξουμε. Π.χ. αν είχες κάποιο κοινωνικό άγχος και οι αλλαγές περιβάλλοντος δεν βοηθούσαν, αν είχες υποστεί bulling, μπορεί μετά να νόμιζες ότι οι άλλοι σου γυρνάνε την πλάτη ενώ είχαν όλη την καλή πρόθεση να σε γνωρίσουν. Αν αντιδρούσες σαν κακιασμένος ή μισούσες τους πάντες λογικό είναι να φεύγουν από δίπλα σου. Η λύση δεν είναι όμως απλά να το λες σαν διαπίστωση αλλά να δεις πως θα το αλλάξεις. Αν πέρασες ιατρική και δεν μιλούσες με κανέναν αυτό είναι ξεχωριστό κομμάτι με το αν είχες θέσει ως στόχο να τελειώσεις την σχολή ή όχι κι αν σε δυσκολεύαν τα μαθήματα.

    Οι στόχοι, τα κίνητρά σου ποια είναι αυτή τη στιγμή;

    Έχεις δοκιμάσει ψυχοθεραπεία;
    Δεν εχω κανεναν στοχο και κινητρο περαν του να γραφω βιβλια (μυθιστορηματα).

    Εχω μιλησει με διαφορες ψυχολογους κατα το παρελθον και δεν με βοηθησαν δυστυχως.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Marilou View Post

    Έχεις επισκεφτεί ποτέ κάποιον ψυχολόγο ακόμα και όταν ήσουν μικρός να δεις από που πηγάζει όλο αυτό το μίσος και η κακια που κουβαλάς και που πλέον άρχισες να την εκδιλωνεις και έμπρακτα?
    Με το να σταματήσεις τις σπουδές σου στην ιατρική νομίζω ότι τον μόνο που τιμωρείς αυτή την στιγμή είναι τον ίδιο σου τον ευατο ..
    Ούτε τους γονείς σου ,ούτε τα παιδιά στη σχολή ούτε κανέναν.
    Νομίζω αντιλαμβάνεσαι ότι με αυτή σου την κίνηση σταματάς κάπως οποία προοπτική υπήρχε να καταφέρεις κάτι πολύ σπουδαίο στη ζωή σου που θα σε κάνει να φύγεις ακόμα και μακρυά από την μητέρα σου αφού νομίζεις ότι δεν σου κάνει καλο.
    Να σου πω την αληθεια, νιωθω βλακας. Δεν μπορω να τα απομνημονευσω ολα αυτα τα μαθηματα και δεν εχω και διαθεση πλεον. Δεν με ενδιαφερουν πια.
    Αισθανομαι ο πιο αχρηστος φοιτητης της σχολης μου, ισω και της χωρας. :(
    Εχω παει σε ψυχολογους αλλα τις διεκοψα ολες, δεν με βοηθουσαν. Σε μια μαλιστα εκανα και προταση να τα φτιαξουμε πανω στην απελπισια μου (φυσικα αρνηθηκε).

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ξέρεις, οι ψυχολόγοι δεν έχουν ένα μαγικό ραβδάκι να διορθώσουν τα πράγματα. Είναι μία βοήθεια όταν πας να την ζητήσεις συνειδητά και είσαι αποφασισμένος ο ίδιος να παλέψεις σοβαρά και να αντιμετωπίσεις ότι σε απασχολεί. Αν δεν είσαι έτοιμος να αλλάξεις ή να το προσπαθήσεις, δεν μπορεί να σου κάνει κάτι ο ψυχολόγος. Επίσης δεν ταιριάζεις πάντα και με όλους. Αν δεν σε βοηθάει κάποιος πας παρακάτω και δοκιμάζεις άλλον και μετά άλλον μέχρι να βρεις αυτόν που σου ταιριάζει. Πας όμως με θέληση και σοβαρότητα να κάνετε δουλειά, όχι για να βρεις γκόμενα ας πούμε...

  11. #11
    Ειπα το περιστατικο στον ψυχιατρο μου κι μου ειπε αυριο το πρωι να περασω απο το γραφειο του. Φοβαμαι οτι θα με κλεισουν στην κλινικη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Να σου πω την αληθεια, νιωθω βλακας. Δεν μπορω να τα απομνημονευσω ολα αυτα τα μαθηματα και δεν εχω και διαθεση πλεον. Δεν με ενδιαφερουν πια.
    Αισθανομαι ο πιο αχρηστος φοιτητης της σχολης μου, ισω και της χωρας. :(
    Εχω παει σε ψυχολογους αλλα τις διεκοψα ολες, δεν με βοηθουσαν. Σε μια μαλιστα εκανα και προταση να τα φτιαξουμε πανω στην απελπισια μου (φυσικα αρνηθηκε).
    Καταρχήν μπορεί να νοιωθεις βλάκας αλλά δεν είσαι.
    Τουλάχιστον δεν ξέρω έγω κανένα βλάκα που έριξε τόσο διάβασμα και τόσο κόπο και πέρασε ιατρική .

    Τώρα το γεγονός ότι δεν θες να συνεχίσεις είναι γιατί δεν έχεις καθαρό μυαλό για συγκέντρωση ,οποτε μην αποκλειεις τίποτα ,δεν είναι καλή περίοδος για να παίρνεις τέτοιες αποφάσεις ,απλά αυτά τα βάζεις στην άκρη.

    Περνάς μια πολύ δύσκολη κατάσταση και το κυριότερο είναι να τα βρεις πρώτα με τον ευατο σου ,να ηρεμήσεις και μετά όλα θα πάρουν τον δρόμο τους .
    Και κυρίως τα επαγγελματικά ,όταν θα είσαι καλά ψυχολογικά θα έχεις και το καθαρό μυαλό που απαιτείται για όλο αυτό.

    Τώρα στο κομμάτι του ψυχολόγου δεν είναι εύκολα τα πράγματα .
    Θέληση και εμπιστοσύνη να έχεις και θα βρεις κάποιον που να μπορειται να συνεργαστείτε.

    Στο άλλο άκρο να μην πας όμως ...Στο να γινόμαστε υποχείριο αυτού και να μην είμαστε ικανοί να πάρουμε μια απόφαση μόνη μας χωρίς να την συζητήσουμε ...

    Όσο καιρό πήγαινες κατάφερες τουλάχιστον να καταλάβεις γιατί σου βγαίνει όλη αυτή η αρνητικοτα και η κακια?
    Βρήκες από πού πηγάζει όλο αυτό?
    Αν δεν καταφέρεις να διώξεις αυτό το θηρίο από μέσα σου δεν θα καταφέρεις να δεις τους ανθρώπους και τις καταστάσεις της ζωής στην πραγματική της διάσταση .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Quote Originally Posted by Marilou View Post

    Όσο καιρό πήγαινες κατάφερες τουλάχιστον να καταλάβεις γιατί σου βγαίνει όλη αυτή η αρνητικοτα και η κακια?
    Βρήκες από πού πηγάζει όλο αυτό?
    Αν δεν καταφέρεις να διώξεις αυτό το θηρίο από μέσα σου δεν θα καταφέρεις να δεις τους ανθρώπους και τις καταστάσεις της ζωής στην πραγματική της διάσταση .
    Υποθετω οτι εγινα ετσι απο παιδικα τραυματα επειδη οι γονεις μου χωρισαν με πολυ ασχημο τροπο, επειδη ημουν παντα κλειστος τυπος. Παλια πιστευα οτι πασχω απο ασπεργκερ γιατι εχω πολλα κοινα χαρακτηριστικα αλλα ο ψυχιατρος μου με διαβεβαιωσε πως οχι.

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    φιλε οι δικοι μου χωρισαν και εμενα ασχημα οταν ημουν 5 χρονων... ο πατερας μου αυτοκτονησε το 2004... εχω κανει δυο αποπειρες τι οποιες δεν ξανα κανω..
    λοιπον ευθυνομαστε εμεις 50% και 50% οι αλλοι.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Δεν εχω κανεναν στοχο και κινητρο περαν του να γραφω βιβλια (μυθιστορηματα).

    Εχω μιλησει με διαφορες ψυχολογους κατα το παρελθον και δεν με βοηθησαν δυστυχως.
    Αυτό να κυνηγήσεις φίλε μου, να γράφεις μυθιστορήματα αν έχεις ταλέντο! Τώρα για την κλειστότητα, κάποιοι γεννιόμαστε κλειστοί και οι εμπειρίες μας κλείνουν ακόμα περισσότερο αν είναι αρνητικές. Μήπως αντί για τη σχολή που δε σε τραβάει να κάνεις κάποιο σεμινάριο δημιουργικής γραφής? Ψάξε για δουλειά, για εξωτερικό, για οτιδήποτε θα σε βοηθήσει να ξεφύγεις από την τωρινή κατάσταση

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι μονος χωρις φιλους
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 21-07-2017, 01:33
  2. Ισως να ειμαι ο μονος?
    By Mauroslosk in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 4
    Last Post: 10-05-2017, 02:47
  3. Δεν θέλω να ειμαι μόνος
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 219
    Last Post: 18-10-2016, 10:02
  4. Δε μπορω να ειμαι αλλο μονος μου
    By solkots in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 21-07-2014, 13:40
  5. ρε παιδια ειμαι μονος.....
    By giorgaros in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 136
    Last Post: 20-03-2012, 05:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •