Μοναξιά! - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 98

Thread: Μοναξιά!

  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    επίσης
    το κακό είναι οτι οι άλλοι έχουν πολλούς φίλους κι εσύ όχι; και ποιός εγγυάται οτι είναι σχέσεις ποιοτικές και με συναισθηματικό βάθρο, ξερω γω, κι όχι κουβέντα-να-γίνεται, να περνά η ώρα;
    πες οτι οι ξερεις κάποιον που πηγαίνει σε ένα μέρος με πολύ κόσμο που οι ανθρώποι γνωρίζονται μεταξύ τους και τα λοιπά κι αυτός δεν γνωρίζει κανέναν. τί θα του έλεγες να κάνει; πώς θα τον περιέγραφες;
    εγώ έχω να πω πως, είναι απλά ένα μέρος που ένας συμπεριφέρεται έτσι και κάποιος άλλος αλλιώς. δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις φίλους εκεί που όλοι έχουν φίλους ή επειδή όλοι έχουν φίλους. μάλλον παρεξήγησα.

    κι εγώ σμφωνώ με την πρόταση της ψυχοθεραπείας ή της αυτοβοήθειας, όταν λειτουργεί, σε όποιους λειτουργεί.
    εγώ λέω, όσο ζούμε μπορούμε να αλλάξουμε όσα μας ενοχλούν.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ λέω, όσο ζούμε μπορούμε να αλλάξουμε όσα μας ενοχλούν.
    Οχι μονοι μας παντως,γιατι αν γινοταν να αλλαξουμε οσα μας ενοχλουν απο μονοι μας,θα πεινουσαν οι ψυχολογοι και οι ψυχιατροι και οι life coachers.Ισως καποιοι απο εμας φοβουνται να βγουν απο την ζωνη ανεσης τους και να προσπαθησουν να αλλαξουν πραγματα που αφορουν το ψυχολογικοσυναισθηματικο κομματι,φοβουνται να αντιμετωπισουν τις ανασφαλειες η αυτο που θα τους ερθει και δεν το γνωριζουν ακομη.

    Καποιοι παλι εχουμε εγκλωβιστει στην απραξια και στο να μην παιρνουμε πρωτοβουλιες για να αλλαξουμε,ενω λεμε απο σημερα θα το αλλαξω αυτο,μετα απο λιγο τα παρατανε.Μπορω να κανω 2 προφιλ σε facebook/instagram,να πεταξω 5 φωτογραφιες και αυτοματως να μαζεψω 50 ατομα που θα θεωρησω φιλους η εστω φιλους-γνωστους,το προβλημα το δικο μου αλλωστε εχει να κανει και με την προβολη,δεν αισθανομαι ανετα να προβαλω την εικονα μου,οχι γιατι ειμαι καποιος κουασιμοδος η που δεν βλεπεται,αλλα γιατι δεν θελω να ασχολουνται μαζι μου με αυτον τον τροπο.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    μην το κάνεις τότε. επειδή το κάνουν οι φίλοι σου ή οι συνάδελφοι σου δε σημαίνει οτι είσαι υποχρεωμένος. αυτά είναι παγίδες. δε χρειάζεται να μοιάζεις με τους άλλους. ούτε οι άλλοι με σένα. επέλεξε κάτι άλλο. κάτι που να σε εκφράζει περισότερο.
    το ίντερνετ πλέον, και λόγω της κατάστασης, έχει εξελιχθεί. αναγκάστηκε ή το αναγκάσαμε. οπότε, είναι επιλογή σου και δεν έχει δικαίωμα κανείς να σου πει το αντίθετο.
    όχι, δεν θα πεινούσαν, δεν έχουμε δυσκολίες στη ζωή μας για να εχουν δουλειά οι ψυχολόγοι, αυτό είναι αστείο, εγώ το λέω σαν αστείο πολλές φορές.
    κανείς δεν είναι παντοδύναμος και πολύ μου τη δίνουν όσοι το πιστεύουν, όσο και όλοι όσοι κρίνουν όσους δεν μπορούν να κάνουν πράγματα μόνοι τους, τύπου, είναι του άλλου η ζωή, εσύ κάνε ο,τι θες με τη δική σου.

  4. #79
    hlias1988
    Guest
    Η γνωμη μου ειναι οτι δειχνω τον καλυτερο ευατο μου στην κοινωνια και στους φιλους και στο fb.. δίνω καταθεση ψυχης σε ολους τους τομεις και εισπραττω αχαριστια και αποριψη... ε λοιπον θα τους γραψω και εγω στα τετοια μου και τελιωσε το θεμα....

  5. #80
    hlias1988
    Guest
    Με ενοχλει πολυ που δεν παιρνω like στο fb.. ενω αλλοι παιρνουν... αλλαωθα μου πεις εδω ο κοσμος καιγετε και εγω ασχολουμε με τα like!!!!

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Με ενοχλει πολυ που δεν παιρνω like στο fb.. ενω αλλοι παιρνουν... αλλαωθα μου πεις εδω ο κοσμος καιγετε και εγω ασχολουμε με τα like!!!!

    Αχχχ , εσεις η νεα γενια , εχετα παθει πλακα με τα μεσα μαζικης δικτυωσης , η πως-τα-λενε, εμας δεν μας ενδιαφερουν καθολου , μας ενδιαφερουν οι πραματικες σχεσεις .....

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    ασχολήσου με ό,τι θες, αρκει να του δίνεις τη πρέπουσα προσοχή και σημασία στη ζωή σου.

  8. #83
    Και εγω σχεδον ολομοναχος ειμαι. Απο την πρωτη δημοτικου τουλαχιστον δεν ειχα φιλους, μονο επειδη γεννηθηκα σε γειτονια με αυλη βγαιναμε ολα τα γειτονακια οταν ημασταν μικρα και παιζαμε κρυφτο, κυνηγητο, μπαλα κλπ. Αλλα και παλι στο σχολειο δεν μιλουσα ουτε με αυτους, μονος καθομουν στο προαυλιο παρεα με την μοναξια μου.
    Κοπελα δεν ειχα ποτε μεχρι τα 22 μου, ουτε φλερτ ειχα κανει ουτε χερι ειχα αγγιξει ουτε αρωμα γυναικειο ειχα μυρισει, μονο πριν λιγους μηνες τα μισοεφτιαξα με μια 35ρα απο την πολη μου που ομως δεν ηταν κανονικη σχεση γιατι αφενος δεν ηθελε εκεινη να μαθευτει οτι τ εχει με τοσο μικροτερο, αφετερου τα ειχε ηδη με εναν αλλον (ναι, ξερω πως την χαρακτηριζεται). Ημουν τοτε πολυ ευτυχισμενος. Παραλιγο να καναμε και ερωτα, μου ειχαν δοθει ευκαιριες. Αλλα τελικα χωρισαμε οπως και ηταν αναμενομενο.

    Προσπαθησα πολλες φορες να βρω κοπελα μεσω σαιτ γνωριμιων αλλα απογοητευτηκα βαθυτατα. Οταν πληρωνα συνδρομη σε καποιο σαιτ δεν μου ερχοταν κανενα μηνυμα. Μηνυματα μου ερχοντουσαν μονο οταν τελειωνε η συνδρομη. Απατη οπως καταλαβατε! Σε αλλα σαιτ μου απαντουσαν κοπελες αλλα ξοδευα νομισματα και να σου τα πενηνταρικα και τα εκατοσταρικα! πολλες φορες ζητησα απο τις κοπελες να μιλαμε μεσω καποιου ορουμ αλλα δεν ηθελαν, μονο μεσω του σαιτ. Τις εψαχνα στο φεις και καμια δεν ειχε, ελεγαν δεν εχουμε (ολες τους). Ψευτικα προφιλ.
    Τωρα προσπαθησα να βρω κοπελα μεσω του Facebook dating, αυτης της εφαρμογης του φεις που βρισκεις συντροφο αλλα μηδεν στο πηλικον, ουτε ενα λαικ. Δεν νιωθω ομορφος, δεν ειμαι αθλητικος με ωραιο κορμι, ειμαι υπερβαρος λογω των χαπιων, δεν φοραω και καλα ρουχα... Νιωθω κατω του μετριου σε θεμα εμφανισης.

    Τωρα αποφασισα να σβησω τον λογαριασμο μου στο φεις γιατι μου ηταν αχρηστος. Με κανεναν δεν μιλουσα, ολοι ψευτικοι ηταν, μονο στα γενεθλια μου (που θα παρακαλουσα να επεφταν σε δισεκτο ετος) με θυμοντουσαν 3-4 ατομα απο κμια 65ρια.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αχχχ , εσεις η νεα γενια , εχετα παθει πλακα με τα μεσα μαζικης δικτυωσης , η πως-τα-λενε, εμας δεν μας ενδιαφερουν καθολου , μας ενδιαφερουν οι πραματικες σχεσεις .....
    Eιναι ο λογος που εσβησα το facebook μου,γιατι ειχε γινει ενα μεσο παρακολουθησης για να βλεπουν και να σε κρινουν απο 2-3 φωτογραφιες και με επηρεαζε ψυχολογικα,αν εκαναν θετικα σχολια η ειρωνικα η λαικ κλπ.Μετα ερχοταν ο καθε ασχετος και μου ζητουσε να τον κανω add επειδη τυχαινε να εχουμε κοινους φιλους/γνωστους.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post

    Προσπαθησα πολλες φορες να βρω κοπελα μεσω σαιτ γνωριμιων αλλα απογοητευτηκα βαθυτατα. Οταν πληρωνα συνδρομη σε καποιο σαιτ δεν μου ερχοταν κανενα μηνυμα. Μηνυματα μου ερχοντουσαν μονο οταν τελειωνε η συνδρομη. Απατη οπως καταλαβατε! Σε αλλα σαιτ μου απαντουσαν κοπελες αλλα ξοδευα νομισματα και να σου τα πενηνταρικα και τα εκατοσταρικα! πολλες φορες ζητησα απο τις κοπελες να μιλαμε μεσω καποιου ορουμ αλλα δεν ηθελαν, μονο μεσω του σαιτ. Τις εψαχνα στο φεις και καμια δεν ειχε, ελεγαν δεν εχουμε (ολες τους). Ψευτικα προφιλ.
    Τωρα προσπαθησα να βρω κοπελα μεσω του Facebook dating, αυτης της εφαρμογης του φεις που βρισκεις συντροφο αλλα μηδεν στο πηλικον, ουτε ενα λαικ. Δεν νιωθω ομορφος, δεν ειμαι αθλητικος με ωραιο κορμι, ειμαι υπερβαρος λογω των χαπιων, δεν φοραω και καλα ρουχα... Νιωθω κατω του μετριου σε θεμα εμφανισης.

    Τωρα αποφασισα να σβησω τον λογαριασμο μου στο φεις γιατι μου ηταν αχρηστος. Με κανεναν δεν μιλουσα, ολοι ψευτικοι ηταν, μονο στα γενεθλια μου (που θα παρακαλουσα να επεφταν σε δισεκτο ετος) με θυμοντουσαν 3-4 ατομα απο κμια 65ρια.
    Μην ασχολεισαι καν με τετοια σαιτ γνωριμιων, ειναι φουλ στο ψευτικο προφιλ, χανεις τον χρονο σου και μετα απλα απογοητευεσαι, ολες κρινουν απο τις φωτογραφιες, καποιοι πιστευουν οτι θα μαμησουν η θα βρουν κοπελα απο το tinder, το badoo η τον ανδρα των ονειρων τους μερικες απο το facebook app, ναι μπορει να υπαρχουν μεμονομενες περιπτωσεις που να υπαρχει καποια επιτυχια, αλλα ειναι μετρημενες στα δαχτυλα.

    Οι φιλιες και οι διαπροσωπικες σχεσεις δεν εχουν να κανουν τοσο με την εμφανιση, τοτε δεν θα εβλεπες υπερβαρους τυπους να εχουν διπλα τους ομορφες κοπελες η το αντιθετο, εγω προσπαθω να αξιοποιησω την καραντινα για να χασω καποια περιττα κιλα και το εχω καταφερει ως ενα βαθμο, χωρις να εχω και την απολυτη αυτοπειθαρχια η να τηρω αυστηρα προγραμμα διατροφης/γυμναστικης.

    Οταν δεν αισθανεσαι ενταξει με τον εαυτο σου, τοτε αυτο φαινεται στους αλλους, ειδικα οι γυναικες καταλαβαινουν απο χιλιομετρα την μιζερια, οταν εισαι ανασφαλης τυπος, μη επικοινωνιακος ξερω γω και προσπερνανε, οι περισσοτερες δεν θα ασχοληθουν με καποιον που νιωθει αδυναμος, δεν εκπεμπει δυναμισμο η αποφασιστικοτητα...αποτελε� �μα, μενεις μονος σε μια γωνια και ανημπορος κανοντας self blaming και self sabotage πιστευοντας πως φταις εσυ για ολα αυτα.

  11. #86
    hlias1988
    Guest
    καλα με το facebook και εμενα με επηρεαζει το οτι δεν μου κανουν like καποια ατομα... και κανουν σε αλλους... και οτι δεν παιρνω τοσα λικε οσοι καποια αλλοι.. αυτο με επηρεαζει ψυχολογικα...

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Mε ρωτανε ολοι γιατι δεν εχω instagram η facebook η γενικοτερα social,τους απανταω οτι δεν με πολυενδιαφερει και φαινομαι ως περιεργος η εκτος κλιματος εποχης.Αφου σκεφτομαι να κανω ενα προφιλ,με μονο μια φωτογραφια,μονο και μονο για να μην με πρηζουν.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Mε ρωτανε ολοι γιατι δεν εχω instagram η facebook η γενικοτερα social,τους απανταω οτι δεν με πολυενδιαφερει και φαινομαι ως περιεργος η εκτος κλιματος εποχης.Αφου σκεφτομαι να κανω ενα προφιλ,με μονο μια φωτογραφια,μονο και μονο για να μην με πρηζουν.
    Δεν είσαι ο μόνος, και εγώ δεν έχω Facebook και instagram πολύ πρόσφατα άνοιξα. Καθόλου περίεργο δεν είναι. Τώρα αν θέλεις ανοίγεις αλλά όχι μόνο και μόνο επειδή σε πρήζουν.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Δεν είσαι ο μόνος, και εγώ δεν έχω Facebook και instagram πολύ πρόσφατα άνοιξα. Καθόλου περίεργο δεν είναι. Τώρα αν θέλεις ανοίγεις αλλά όχι μόνο και μόνο επειδή σε πρήζουν.
    Εσύ θα τιμωρηθείς αναλόγως κυρία μου
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εσύ θα τιμωρηθείς αναλόγως κυρία μου
    Χαχαχαχα επειδή δεν έχω Facebook?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By windswept in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2014, 20:15
  2. Μοναξια.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2014, 10:47
  3. μοναξια...
    By μελπω in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2013, 23:19
  4. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By jim1992 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 16-06-2013, 14:42
  5. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By alekos123 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 55
    Last Post: 28-07-2011, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •