Σχετικά με κόστος διάγνωσης και χαπιών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211

    Σχετικά με κόστος διάγνωσης και χαπιών

    Γειά σας καλά παιδιά :)
    Με λένε Πόπη -λέμε τώρα- και είμαι γεμάτος ψυχολογικά :P

    για την ΙΔΨ είμαι σίγουρος 99%, επειδή όμως όπως πάει η κατάσταση στο τέλος θα καταλήξω αλκοολικός σκέφτομαι να δω ειδικό.
    Θέλω να μάθω περίπου τι να περιμένω απο κόστος διότι τα οικονομικά είναι χάλια και είμαι και ανασφάλιστος,
    κόστος να βγεί η διάγνωση απο ψυχολόγο, η επίσκεψη στον ψυχίατρο μετά, και πόσο στοιχίζουν τα χάπια που δίνουν σε αυτές τις περιπτώσεις ανα μήνα, στο περίπου ντε, δεν θέλω να μου πείτε ακριβώς.

    ευχαριστώ προκαταβολικά!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    49
    Αστα φιλε μου ου μπλεξεις ειναι αυτα, ετοιμασου για γερο ξεπαραδιασμα. Εγω λεω να πας κατευθειαν σε ψυχιατρο να σου κανει διαγνωση, γιατι να περασεις απο ψυχολογο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by rose70 View Post
    Αστα φιλε μου ου μπλεξεις ειναι αυτα, ετοιμασου για γερο ξεπαραδιασμα. Εγω λεω να πας κατευθειαν σε ψυχιατρο να σου κανει διαγνωση, γιατι να περασεις απο ψυχολογο?
    δεν τα γλυτώνω μου φαίνεται γιατί προέκυψε και άλλο θέμα το πάσχα που έκοψα το τσιγάρο για ένα μήνα, τινάγματα στα πόδια (9 στις 10 όταν ήμουν ξαπλωμένος) και αύξηση στα τικς των ματιών, επειδή δεν έχω σκοπό ούτε να καπνίζω για πάντα ούτε να μασάω τσίχλες και να κολλάω αυτοκόλλητα, καλύτερα χάπια να σταματήσω να πίνω και εντελώς :)
    εναν αριθμό στο περίπου;

    ε έχω ενα κολληματάκι με μια ψυχολόγο :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Απευθυνσου σε κεντρα ψυχικης υγειας για να λαβεις βοηθεια δωρεαν κ για αλκοολ στους ανωνυμους αλκοολικους υπαρχουν κ ειδικες τηλεφωνικες γραμμες για να μιλησεις για τα προβληματα σου δωρεαν αν κανεις μια ερευνα εδωπερα η δεις σχετικη διαφημηση στην τηλεοραση,Παροτι εχουμε κριση ειναι 1 2 πραγματα που μπορεις να κανεις δωρεαν

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    49
    Αριθμο στο περιπου δεν μπορει να σου πει κανεις γιατι κανεις δεν ξερει σε ποσες επισκεψεις θα γινει η διαγνωση και ποσο συχνα θα πρεπει να επισκεπτεσαι τον ψυχιατρο στη συνεχεια. Ασε το κοστος των φαρμακων που ειναι κι αυτο υψηλο και που παλι δεν ξερεις τι θα σου δωσει και σε τι δοσολογια και για ποσο χρονο. Αλλα οσα και να ναι εσυ θα τα δωσεις γιατι ετσι πρεπει, αυτο δεν κανουμε ολοι με την υγεια μας; Ειναι προτιμοτερο να τα ξοδεψεις εκει παρα σε τσιγαρα και ξυδια:Ρ
    Παντως να ξερεις οτι παρα τις τρελες τιμες που μπορει να ακουσεις, υπαρχουν και καποιοι γιατροι που ειναι πιο νορμαλ κι επιπλεον ειναι και καλοι. Καλα κουραγια και καλη δυναμη. Και καλο βολι με την ψυχολογο:Ρ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    αν μου πουν 3-4 άτομα, "το χάπι μου κοστίζει Χ το κουτί και θέλω Χ κουτια τον μήνα" θα πάρω μια εικόνα, αν είναι να πιάνουν το κόστος του καπνίσματος (4 εώς 6 ευρώ το πολύ την μέρα) δεν το συζητάμε καν ξεκινάω αύριο, τρέχοντας, εγω φαντάζομαι πολλά περισσότερα, για αυτό θέλω μια εικόνα, μην παω και γίνω ρεζίλι!

    Ευχαριστώ αλλά αυτή είναι Α εθνική και γω Γ...τα εθνική :P στο μυαλό θα μείνει!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    49
    Δηλαδη το διλλημα ειναι "ιδψ ή τσιγαρο", σε αυτη την περιπτωση θα ελεγα ιδψ δαγκωτο που σε φερνει σε επαφη με την Α εθνικης ψυχολογο και δεν κιτρινιζει και τα δοντια:Ρ
    Σοβαρα τωρα δεν εχω ιδεα τι φαρμακα δινουν στην ιδψ και ποσο κοστιζουν αλλα γενικα τα φαρμακα κανουν 15-20-30 ευρω το κουτι και οι γιατροι παιρνουν 30-60-80 ή και παραπανω ευρω την επισκεψη. Οταν βρεις γιατρο ρωτα τον εξαρχης ποσα θα σου παιρνει για να μην βρεθεις σε δυσκολη θεση. Ξεκινα το παντως, μπορει να σου λυσει αρκετα προβληματα....καλη δυναμη και σου ευχομαι να πανε ολα καλα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    να'σα καλά ευχαριστώ :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Απευθυνσου σε κεντρα ψυχικης υγειας για να λαβεις βοηθεια δωρεαν κ για αλκοολ στους ανωνυμους αλκοολικους υπαρχουν κ ειδικες τηλεφωνικες γραμμες για να μιλησεις για τα προβληματα σου δωρεαν αν κανεις μια ερευνα εδωπερα η δεις σχετικη διαφημηση στην τηλεοραση,Παροτι εχουμε κριση ειναι 1 2 πραγματα που μπορεις να κανεις δωρεαν
    μου ξεφυγε η απάντηση σου χθές
    όταν πίνω επι ένα μήνα 1-3 1-4 και μετά δεν πίνω καθόλου επι 2-3-4 μήνες τότε δεν νομίζω πως χρειάζομαι βοήθεια απο τους ΑΑ....
    στην αυτοδιάγνωση του ocd δεν έφτασα ούτε σε ένα ούτε σε 2 μήνες, μου πήρε πολύ χρόνο και ταξίδια στο παρελθόν για να σιγουρευτώ, πρίν 4 χρόνια ήμουν σίγουρος 70% σήμερα είμαι 99%, αυτά τα 4-5 τελευταία χρόνια λοιπόν δοκίμαζα διάφορα για έλεγχο του μυαλού, απο απλές κοινές τεχνικές...μέχρι βάναυσες... δικής μου έμπνευσης (που θα τραβάς τα μαλλιά σου αμα σου πω, μην ρωτήσεις δεν θα σου πω :P)
    όλες οι τεχνικές έχουν καταφέρει να κάνουν κάτι για ένα διάστημα αλλά μετά κατρακύλα πάλι....το να μιλήσω για τα προβλήματα μου το κάνω και εδώ, πάλι τσάμπα.... απο ψυχολόγο ξέρω τι θα ακούσω, οπότε αυτά τα κέντρα υποστήριξης δεν μου κάνουν εμένα...
    το αποκορύφωμα ήταν όταν έκοψα το τσιγάρο και μου έσκασαν σκέψεις πως πληγώνω άτομο (εγω να σκέφτομαι πως είμαστε αγκαλιά και απο το πουθενά να μου σκάει εικόνα πως την πληγώνω) που δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να πληγώσω, τότε ξεκίνησα να σκέφτομαι την φαρμακευτική αγωγή, δεν ξέρεις πόσο κατά των χαπιών ήμουν...αλλά δεν θέλω να ξαναδώ άλλες τέτοιες εικόνες και δεν θέλω και να συνεχίσω να καπνίζω, τα άλλα τα ανέχομαι, αυτό όχι....
    ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by pameoloi View Post
    μου ξεφυγε η απάντηση σου χθές
    όταν πίνω επι ένα μήνα 1-3 1-4 και μετά δεν πίνω καθόλου επι 2-3-4 μήνες τότε δεν νομίζω πως χρειάζομαι βοήθεια απο τους ΑΑ....
    στην αυτοδιάγνωση του ocd δεν έφτασα ούτε σε ένα ούτε σε 2 μήνες, μου πήρε πολύ χρόνο και ταξίδια στο παρελθόν για να σιγουρευτώ, πρίν 4 χρόνια ήμουν σίγουρος 70% σήμερα είμαι 99%, αυτά τα 4-5 τελευταία χρόνια λοιπόν δοκίμαζα διάφορα για έλεγχο του μυαλού, απο απλές κοινές τεχνικές...μέχρι βάναυσες... δικής μου έμπνευσης (που θα τραβάς τα μαλλιά σου αμα σου πω, μην ρωτήσεις δεν θα σου πω :P)
    όλες οι τεχνικές έχουν καταφέρει να κάνουν κάτι για ένα διάστημα αλλά μετά κατρακύλα πάλι....το να μιλήσω για τα προβλήματα μου το κάνω και εδώ, πάλι τσάμπα.... απο ψυχολόγο ξέρω τι θα ακούσω, οπότε αυτά τα κέντρα υποστήριξης δεν μου κάνουν εμένα...
    το αποκορύφωμα ήταν όταν έκοψα το τσιγάρο και μου έσκασαν σκέψεις πως πληγώνω άτομο (εγω να σκέφτομαι πως είμαστε αγκαλιά και απο το πουθενά να μου σκάει εικόνα πως την πληγώνω) που δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να πληγώσω, τότε ξεκίνησα να σκέφτομαι την φαρμακευτική αγωγή, δεν ξέρεις πόσο κατά των χαπιών ήμουν...αλλά δεν θέλω να ξαναδώ άλλες τέτοιες εικόνες και δεν θέλω και να συνεχίσω να καπνίζω, τα άλλα τα ανέχομαι, αυτό όχι....
    ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως
    Κουραγιο φιλε επειδη η πειρα μου απο καταθλιψη ειναι μεγαλη γνωριζω οτι ολα ξεπερνιουνται εστω εως ενα βαθμο αν δεν γινεται εντελως,Απο τσιγαρο κ αλκοολ δεν γνωριζω ουτε πινω ουτε καπνιζω ομως το παν ειναι να νιωσεις ψυχολογικα καλυτερα για να μην πινεις η καπνιζεις,Ολα ξεκινουν απο την ψυχολογια σου κ ετσι ειναι καλη τοτε θα κοψεις κ τις βλαβερες συνηθειες για τον οργανισμο σου,Οκ αν δεν θελεις κεντρα ψυχικης υγειας,Ομως νομιζω πρεπει να τολμησεις να καλεσεις καποια τηλεφωνικη γραμμη για ανθρωπους με προβληματα δωρεαν,Απο πειρα γνωριζω πως μπορεις να νιωσεις καλυτερα με δραστηριοτητες εξοδους κ τα λοιπα σε βαθος χρονου,καλη δυναμη!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κουραγιο φιλε επειδη η πειρα μου απο καταθλιψη ειναι μεγαλη γνωριζω οτι ολα ξεπερνιουνται εστω εως ενα βαθμο αν δεν γινεται εντελως,Απο τσιγαρο κ αλκοολ δεν γνωριζω ουτε πινω ουτε καπνιζω ομως το παν ειναι να νιωσεις ψυχολογικα καλυτερα για να μην πινεις η καπνιζεις,Ολα ξεκινουν απο την ψυχολογια σου κ ετσι ειναι καλη τοτε θα κοψεις κ τις βλαβερες συνηθειες για τον οργανισμο σου,Οκ αν δεν θελεις κεντρα ψυχικης υγειας,Ομως νομιζω πρεπει να τολμησεις να καλεσεις καποια τηλεφωνικη γραμμη για ανθρωπους με προβληματα δωρεαν,Απο πειρα γνωριζω πως μπορεις να νιωσεις καλυτερα με δραστηριοτητες εξοδους κ τα λοιπα σε βαθος χρονου,καλη δυναμη!
    έλα που δεν είναι μόνο η κατάθλιψη :P
    μακάρι να ήμουν "γνήσιος καταθλιπτικός" όπως διάβασα σε μια διάγνωση άλλου...και να είχα και κολλητό τον admin να μου πρόσθετε κανά 2-3Κ posts για να γλυτώναμε τα βασικά :P
    Δεν έχει να κάνει με τόλμη.....πραγματικά ξέρω τι θα ακούσω....όσο για το έξω που λές, μές στο μυαλό μου είσαι, αλλά και αυτό είναι προσωρινή λύση....άσε που είμαι και σπιτόγατος κατα βάθος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by pameoloi View Post
    έλα που δεν είναι μόνο η κατάθλιψη :P
    μακάρι να ήμουν "γνήσιος καταθλιπτικός" όπως διάβασα σε μια διάγνωση άλλου...και να είχα και κολλητό τον admin να μου πρόσθετε κανά 2-3Κ posts για να γλυτώναμε τα βασικά :P
    Δεν έχει να κάνει με τόλμη.....πραγματικά ξέρω τι θα ακούσω....όσο για το έξω που λές, μές στο μυαλό μου είσαι, αλλά και αυτό είναι προσωρινή λύση....άσε που είμαι και σπιτόγατος κατα βάθος
    Κ εγω γεννημενη σπιτογατα ειμαι κ η δραστηριοτητες μου οι περισσοτερες ειναι μεσα στο σπιτι οικιακα κ ζωγραφικη οπωσδηποτε βγαινω κιολας οσο ειναι αναγκη,Δεν ειναι κακο που εισαι σπιτογατος ειναι αρκετα πραγματα κ δραστηριοτητες για μεσα στο σπιτι για να νιωθεις οτι κανεις κατι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    και πήγαμε στο 100%....το είπε και ο γιατρός,...αν και μου είπε πως στην περίπτωση μου ένας ψυχολόγος θα με βοηθήσει περισσότερο απο τα χάπια...αυτό τώρα δεν το καταλαβαίνω, εχω βγάλει στην επιφάνεια πράγματα μέχρι απο τότε που θυμάμαι...το να μιλήσω για αυτά face 2 face δεν θα με κάνει να νιώσω καλύτερα όπως δεν ένιωσα και στον γιατρό καλά, αν και ανακουφίστηκα κάπως γιατί μαζί με την κύρια διάγνωση είχα κολλήσει και αλλές 2-3 απο πίσω :P, ούτε το "για αυτό το πρόβλημα πρέπει να κάνεις αυτό" θα βοηθήσει... ξέρω τι να κάνω αλλά μυαλό και σώμα δεν συνεργάζονται. ας δούμε πως θα πάει τώρα με το fluvoxamine

    και να απαντήσω και στην ερώτηση μου, μέχρι τώρα -και για χάπια 2 μηνών- στοίχησε σαν να βγήκα ενα σαββάτο βράδυ (προ κρίσης)
    Last edited by pameoloi; 20-06-2014 at 17:18.

Similar Threads

  1. Χρόνος Διάγνωσης
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 17-12-2013, 22:24
  2. Ποσες επισκεψεις χρειαζοντε σε ψυχιατρο για ''διαγνωση'' και ποιο ειναι το κοστος?
    By Μητσάκος in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 20-08-2013, 15:01
  3. Κοστος φαρμακων....
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 12-05-2013, 19:04
  4. Κόστος
    By savant in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 67
    Last Post: 31-05-2007, 17:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •