Θέλω βοήθεια!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    Θέλω βοήθεια!!!

    Λοιπόν, κατάλαβα τι μου συμβαίνει. Πιστεύω ότι όλοι είναι κακοί, και μετά κάνω τα πάντα -κοινώς γίνομαι κακιά- για να μου φερθούν άσχημα και να επιβεβαιώσω τη θεωρία μου. Σε ψυχολόγο δεν μπορώ να πάω, γιατί δεν μ'αφήνουν με τίποτα ο γιατρός μου ούτε η παλιά, ούτε οι γονείς μου.....Οπότε είμαι σε απόγνωση. Πρέπει μόνη μου να λύσω τα θέματά μου. Οπότε μία λύση που σκέφτηκα, είναι να με πείσετε πως όλοι είναι καλοί. Έχω μαζέψει πάρα πολλή κακία μέσα μου, και ειλικρινά δεν αντέχω άλλο. Η μόνη λύση αν δεν ξεφύγω από αυτό, είναι να αυτοκτονήσω, αλλιώς να ζω μια ζωή μες στην κακία και τη λύπη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλημέρα λάιτ.Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε στο δρόμο σου.Εξάλλου όλοι έχουμε τους δικούς μας δρόμους,όλοι είχαμε,έχουμε και θα έχουμε την ανάγκη των άλλων.Μου αρέσει πάρα πολύ η πρωτοβουλία σου και πιστεύω πως θα σου είναι βοηθητική.Μην σκέφτεσαι ούτε αυτοτιμωρητικά,ούτε αυτοδικαιωτικά,κάπου στη μέση θα σου έλεγα να κινείσαι.Οκ,τώρα το κατάλαβες πως αυτό έκανε την επικοινωνία σου δυσλειτουργική.Άρα το πρώτο βήμα,το έκανες ήδη.Ένα μεγάλο μπράβο από μένα για τη γενναιότητά σου να το παραδεχτείς και για την ικανότητα να φτάσεις ως εδώ.

    Σε απόγνωση μπορεί να έχεις οδηγηθεί από τη σκέψη που είναι ακραία,δηλαδή προσανατολίζεται η σκέψη σε σημεία τέτοια που δε σε βοηθάνε να γίνεις πιο εύκαμπτη στον τρόπο που επεξεργάζεσαι τα πράγματα.Μη στενοχωριέσαι βρε λάιτ,νομίζεις πως κανένας έχει έρθει στη γη σοφός?Είμαστε σε διαδρομές γνώσης,ανάλογα τη φάση της ζωής μας.Κι εσύ είσαι στη δική σου διαδρομή και αξίζεις να βρεις τους τρόπους να βελτιώσεις ό,τι χρειάζεται βελτίωση.Και,δεν είσαι μόνη σου.Είμαστε πολλοί εδώ και αλλού και θα βρεις βοήθεια και συμπαράσταση στον αγώνα σου.Είμαι βέβαιη!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Λαιτ....:)
    Καταρχήν να σου πω, πως δεν είναι όλοι κακοί, ούτε ολοι καλοί.
    Είμαστε άνθρωποι που κουβαλάμε καλά και κακά σύμφωνα με τις εμπειρίες και το χαρακτήρα μας.
    Το γεγονός πως εντόπισες ότι σου βγαίνει κάτι τέτοιο, είναι από μόνο του μια μεγάλη επιτυχία και είμαι σίγουρη πως αν το δουλέψεις δείχνοντας καταρχήν λίγο εμπιστοσύνη στους άλλους, θα το ξεπεράσεις.
    Ξεκίνα από δω, είμαστε άγνωστοι και μπορείς να μιλήσεις και να λειτουργήσεις πιο εύκολα.
    Θα είμαστε δίπλα σου....:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    light...........εγω πιστευω πως εισαι τσιτωμενη γιατι σου λειπει ενα καλο σεξ................. :)
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Καλημέρα λάιτ.Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε στο δρόμο σου.Εξάλλου όλοι έχουμε τους δικούς μας δρόμους,όλοι είχαμε,έχουμε και θα έχουμε την ανάγκη των άλλων.Μου αρέσει πάρα πολύ η πρωτοβουλία σου και πιστεύω πως θα σου είναι βοηθητική.Μην σκέφτεσαι ούτε αυτοτιμωρητικά,ούτε αυτοδικαιωτικά,κάπου στη μέση θα σου έλεγα να κινείσαι.Οκ,τώρα το κατάλαβες πως αυτό έκανε την επικοινωνία σου δυσλειτουργική.Άρα το πρώτο βήμα,το έκανες ήδη.Ένα μεγάλο μπράβο από μένα για τη γενναιότητά σου να το παραδεχτείς και για την ικανότητα να φτάσεις ως εδώ.

    Σε απόγνωση μπορεί να έχεις οδηγηθεί από τη σκέψη που είναι ακραία,δηλαδή προσανατολίζεται η σκέψη σε σημεία τέτοια που δε σε βοηθάνε να γίνεις πιο εύκαμπτη στον τρόπο που επεξεργάζεσαι τα πράγματα.Μη στενοχωριέσαι βρε λάιτ,νομίζεις πως κανένας έχει έρθει στη γη σοφός?Είμαστε σε διαδρομές γνώσης,ανάλογα τη φάση της ζωής μας.Κι εσύ είσαι στη δική σου διαδρομή και αξίζεις να βρεις τους τρόπους να βελτιώσεις ό,τι χρειάζεται βελτίωση.Και,δεν είσαι μόνη σου.Είμαστε πολλοί εδώ και αλλού και θα βρεις βοήθεια και συμπαράσταση στον αγώνα σου.Είμαι βέβαιη!
    Γειά σου Ρέιν. Γιατί δεν πρέπει να το βλέπω ως αυτοδικαίωση δεν καταλαβαίνω. Για τα άλλα τώρα, μπορεί να είναι και έτσι όπως λες, δεν το έχω ψάξει, όμως σίγουρα, το να ακούς συνέχεια κακίες, έρχεσαι σε απόγνωση. Δεν χωράς άλλο μέσα σου, πως το λένε. Άσε την καταστροφή που υφίστασαι από κάθε κακία ξεχωριστά. Δεν αντέχεται.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Λαιτ....:)
    Καταρχήν να σου πω, πως δεν είναι όλοι κακοί, ούτε ολοι καλοί.
    Είμαστε άνθρωποι που κουβαλάμε καλά και κακά σύμφωνα με τις εμπειρίες και το χαρακτήρα μας.
    Το γεγονός πως εντόπισες ότι σου βγαίνει κάτι τέτοιο, είναι από μόνο του μια μεγάλη επιτυχία και είμαι σίγουρη πως αν το δουλέψεις δείχνοντας καταρχήν λίγο εμπιστοσύνη στους άλλους, θα το ξεπεράσεις.
    Ξεκίνα από δω, είμαστε άγνωστοι και μπορείς να μιλήσεις και να λειτουργήσεις πιο εύκολα.
    Θα είμαστε δίπλα σου....:)
    Thanks μάλλον αυτό με την εμπιστοσύνη είναι λύση. Τώρα αν είναι όλοι και κακοί, δεν ξέρω αν με βοηθάει να νιώσω καλύτερα, με βοηθάει όμως να καταλάβω πως λειτουργεί. Μου είναι ακόμα δύσκολο να πιστέψω ότι είστε και καλοί. Ακόμα και την μάνα μου δεν πιστεύω. Anyway, το έναυσμα να καταλάβω τι κάνω, ίσως και όλη τη θεωρία, μου την έδωσε ένας φίλος μου, ο pad.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by me_vs_myself View Post
    light...........εγω πιστευω πως εισαι τσιτωμενη γιατι σου λειπει ενα καλο σεξ................. :)
    Τσιτωμένη μι είμαι από μικρή, άρα δεν νομίζω ότι είναι από αυτό, αλλά σίγουρα δεν είναι από αυτό, αφού δεν έχω κ..., αλλιώς ορμές. Άρα δεν έχω και νεύρα λόγω του σεξ μάλλον, και τελοσπάντων δεν μπορώ να κάνω. :S

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αυτοδικαίωση με την έννοια να δικαιολογείς κάθε σου αντίδραση με ισοπεδώσεις,όπως το όλοι είναι κακοί,που δε σε αφήνει να δεις τη δική σου ευθύνη για παράδειγμα στην πορεία της επικοινωνιακής σου πορείας.Δε μπορεί να φταίνε μόνο οι άλλοι,άρα συνειδητοποιώντας αυτό,έχω τη δυνατότητα να αναλάβω τη δική μου ευθύνη,και αυτό με τη σειρά του με βοηθά να μεγαλώσω συναισθηματικά,που ίσως το περιβάλλον μου να μη με βοήθησε να το κάνω ως τώρα.Δεν πειράζει,στη ζωή οι ευκαιρίες για να μεγαλώσουμε είναι πολλές και μπορούμε να τις αναζητάμε δίχως φόβο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Αυτοδικαίωση με την έννοια να δικαιολογείς κάθε σου αντίδραση με ισοπεδώσεις,όπως το όλοι είναι κακοί,που δε σε αφήνει να δεις τη δική σου ευθύνη για παράδειγμα στην πορεία της επικοινωνιακής σου πορείας.Δε μπορεί να φταίνε μόνο οι άλλοι,άρα συνειδητοποιώντας αυτό,έχω τη δυνατότητα να αναλάβω τη δική μου ευθύνη,και αυτό με τη σειρά του με βοηθά να μεγαλώσω συναισθηματικά,που ίσως το περιβάλλον μου να μη με βοήθησε να το κάνω ως τώρα.Δεν πειράζει,στη ζωή οι ευκαιρίες για να μεγαλώσουμε είναι πολλές και μπορούμε να τις αναζητάμε δίχως φόβο.
    Μα αυτό που λες είναι φυσικό να το κάνω όταν μου φέρονται άσχημα και δεν έχω συνειδητοποιήσει τι κάνω, τώρα που το συνειδητοποίησα, πρέπει να βρω έναν τρόπο να το παλέψω, γιατί είναι προγραμματισμός χρόνων, από τότε που ήμουνα μικρή και άντε τώρα να το παλέψεις. Πρέπει όμως τώρα να νιώθω αυτοδικαίωση, ότι επιτέλους βρήκα έστω και με τη βοήθεια άλλων τι φταίει και να το χαρώ, μη πιστεύοντας ότι όλοι είναι κακοί. Και τι ευθύνη, που να ξέρω εγώ τι κάνω λάθος για να έχω και ευθύνη πάνω σ'αυτό; Τώρα έχω ευθύνη για τον εαυτό μου πάνω από όλα να το αλλάξω, για να μην νιώθω χάλια συνέχεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ωραία,μια χαρά το πας.Άρα,καταλαβαίνεις πως δεν έχει ΟΛΟΣ ο κόσμος την ΠΡΟΘΕΣΗ να σε θίξει,πως δεν είναι ΟΛΟΣ ο κόσμος κακός,πως όπως υπάρχει η κακία,έτσι μπορείς και να βρεις και την καλοσύνη,αρκεί να θέλεις να τη βρεις,να τη δεις,να της δώσεις την ανάλογη προσοχή και να την εκτιμήσεις.Ας σου πω ένα παράδειγμα λοιπόν,ίσως να σε βοηθήσει περισσότερο.Όταν μπαίνω σε ένα λεωφορείο,μπορεί να εκνευριστώ με κάποιον που δε βοηθάει μία γριούλα με σπασμένο χεράκι.Δίπλα σ'αυτόν που δε τη βοηθάει,υπάρχει ένας άλλος που της έδωσε το χέρι του να στηριχτεί,και μετά την οδήγησε προσεχτικά στη θέση του και την έβαλε να κάτσει,χαμογελώντας της.Γιατί να δώσω μεγαλύτερη σημασία σε αυτόν που δε βοήθησε και να παραγράψω αυτόν που είδα πως βοήθησε?
    Εγώ θα διαλέξω να προσέξω και να κρατήσω στο νου μου το γεγονός πως συνάμα με τον έναν υπήρξε και ο άλλος και μάλιστα όταν επιλέγω να επικεντρωθώ στην πράξη του δεύτερου,νοιώθω καλύτερα,γιατί αντιλαμβάνομαι την κοινωνία όχι ως ένα επικίνδυνο μέρος,αλλά ένα σύνολο διαφορετικών προσώπων με διαφορετικές συμπεριφορές.Και δεν αισθάνομαι πλέον πως δεν υπάρχει ελπίδα,αφού ο τρόπος σκέψης μου με έκανε την καλοσύνη να την εκτιμήσω και πιθανότατα με παραδειγμάτισε κιόλας στο να αναλάβω κι εγώ άλλη φορά να βοηθήσω μία γριούλα.Πώς σου φαίνεται αυτό το παράδειγμα?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Καλημέρα light!!!! Λοιπόν πρώτα από όλα μπράβο που έκανες το επόμενο βήμα!!! Η σκέψη που έκανες είναι πραγματικά πολύ σωστή αλλάαααα θέλω να σε προειδοποιήσω.

    Αν ως τώρα τα έβλεπες όλα "μαύρα" είναι λογικό στο επόμενο βήμα να θελήσεις να τα δεις όλα "λευκά". Ο τελικός σου όμως στόχος να ξέρεις πως είναι όλο το φάσμα από το λευκό ως και το Μαύρο. Ελπίζω να με κατάλαβες. Σου το λέω γιατί οι άνθρωποι μπορεί να είναι Υπερβολικά καλοί, καλοί, καλούτσικοι, μέτριοι, μάλλον κακοί, κακοί, πολύ κακοί κ.τ.λ. ...... :) Άντε μάκια κούκλα!!! Και πάλι μπράβο είμαστε μαζί σου!!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Ωραία,μια χαρά το πας.Άρα,καταλαβαίνεις πως δεν έχει ΟΛΟΣ ο κόσμος την ΠΡΟΘΕΣΗ να σε θίξει,πως δεν είναι ΟΛΟΣ ο κόσμος κακός,πως όπως υπάρχει η κακία,έτσι μπορείς και να βρεις και την καλοσύνη,αρκεί να θέλεις να τη βρεις,να τη δεις,να της δώσεις την ανάλογη προσοχή και να την εκτιμήσεις.Ας σου πω ένα παράδειγμα λοιπόν,ίσως να σε βοηθήσει περισσότερο.Όταν μπαίνω σε ένα λεωφορείο,μπορεί να εκνευριστώ με κάποιον που δε βοηθάει μία γριούλα με σπασμένο χεράκι.Δίπλα σ'αυτόν που δε τη βοηθάει,υπάρχει ένας άλλος που της έδωσε το χέρι του να στηριχτεί,και μετά την οδήγησε προσεχτικά στη θέση του και την έβαλε να κάτσει,χαμογελώντας της.Γιατί να δώσω μεγαλύτερη σημασία σε αυτόν που δε βοήθησε και να παραγράψω αυτόν που είδα πως βοήθησε?
    Εγώ θα διαλέξω να προσέξω και να κρατήσω στο νου μου το γεγονός πως συνάμα με τον έναν υπήρξε και ο άλλος και μάλιστα όταν επιλέγω να επικεντρωθώ στην πράξη του δεύτερου,νοιώθω καλύτερα,γιατί αντιλαμβάνομαι την κοινωνία όχι ως ένα επικίνδυνο μέρος,αλλά ένα σύνολο διαφορετικών προσώπων με διαφορετικές συμπεριφορές.Και δεν αισθάνομαι πλέον πως δεν υπάρχει ελπίδα,αφού ο τρόπος σκέψης μου με έκανε την καλοσύνη να την εκτιμήσω και πιθανότατα με παραδειγμάτισε κιόλας στο να αναλάβω κι εγώ άλλη φορά να βοηθήσω μία γριούλα.Πώς σου φαίνεται αυτό το παράδειγμα?
    Δεν ξέρω, καλό είναι το παράδειγμα, αλλά κι εσύ αφού ήθελες γιατί δεν την βοηθούσες; :P Εγώ πάντως δεν βοηθώ κανέναν, αφού νιώθω μίσος επειδή πιστεύω ότι όλοι είναι κακοί. Δεν ξέρω πως θα το αλλάξω αυτό, αυτό που λες εσύ μάλλον, να κοιτάω και την καλοσύνη, αλλά φοβάμαι ότι αυτό θα εξαλειφθεί κάποια στιγμή, αλλά από την άλλη ίσως να μην γίνεται, γιατί όλοι έχουμε το καλό και το κακό μέσα μας μάλλον. Αλλά εγώ ακόμα φοβάμαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εισαι προκατελειμενη γιαυτο το λες!!!!!!μπορεις να κανεις σεξ. ισως δεν νιωθεις τοσο οσο οι υπολοιποι, κ εμεις ετσι ημαστε αλλα το παλευουμε.σιγα σιγα εξοικιωνεσαι
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Καλημέρα light!!!! Λοιπόν πρώτα από όλα μπράβο που έκανες το επόμενο βήμα!!! Η σκέψη που έκανες είναι πραγματικά πολύ σωστή αλλάαααα θέλω να σε προειδοποιήσω.

    Αν ως τώρα τα έβλεπες όλα "μαύρα" είναι λογικό στο επόμενο βήμα να θελήσεις να τα δεις όλα "λευκά". Ο τελικός σου όμως στόχος να ξέρεις πως είναι όλο το φάσμα από το λευκό ως και το Μαύρο. Ελπίζω να με κατάλαβες. Σου το λέω γιατί οι άνθρωποι μπορεί να είναι Υπερβολικά καλοί, καλοί, καλούτσικοι, μέτριοι, μάλλον κακοί, κακοί, πολύ κακοί κ.τ.λ. ...... :) Άντε μάκια κούκλα!!! Και πάλι μπράβο είμαστε μαζί σου!!
    Γάτε, μόνο εσύ με είχες πιάσει ότι δεν είμαι κακιά αλλά έχω μίσος επειδή πιστεύω οι άλλοι είναι κακοί, εκτός και αν το έλεγες ειρωνικά. Θα ήθελα να μάθω. Οπότε το εκτιμώ αυτό αν το εννοούσες. Τώρα, γι'αυτά που λες, σίγουρα πρέπει να περάσω από το στάδιο όλοι είναι καλοί, για να ισορροπήσω λίγο, και αν πούμε ότι έζησα πχ 20 χρόνια με το να πιστεύω αρνητικά, τότε θα μπορούσα ένα μεγάλο διάστημα να πιστεύω θετικά, μέχρι να εξισορροπηστούν αυτά. Τώρα, αυτό που δεν έχω καταλάβει, είναι αν υπάρχουν καλοί και κακοί όπως λες, ή όλοι είναι μία κακοί, μία καλοί. Υπάρχουν διάφορες απόψεις σε αυτό, δηλαδή και οι δύο. Τι από τα δύο όμως ισχύει για να ξέρω προς τα που να κινηθώ;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by me_vs_myself View Post
    εισαι προκατελειμενη γιαυτο το λες!!!!!!μπορεις να κανεις σεξ. ισως δεν νιωθεις τοσο οσο οι υπολοιποι, κ εμεις ετσι ημαστε αλλα το παλευουμε.σιγα σιγα εξοικιωνεσαι
    Όχι βρε μι έχω δοκιμάσει τα πάντα και πάρα πολλές φορές, αλλά δεν νιώθω τίποτα. Ακόμα και όταν λέω ότι θα νιώσω, εδώ και 2 χρόνια και παραπάνω τώρα έτσι είναι, είναι λόγω της αρρώστιας.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω βοήθεια
    By harry86 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 05-02-2009, 21:04
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ...ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ ΟΛΟΥΣ!!!
    By Hornywife43 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 30-09-2008, 13:46
  3. θελω βοηθεια
    By zouzounitsaaa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 19-04-2008, 21:08
  4. θελω βοηθεια
    By jimmis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 20-03-2008, 23:01
  5. sos βοήθεια θέλω να μάθω τι έχω;
    By lucifair100 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 06-02-2007, 13:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •