Υποτροπή μετά από διακοπή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31

    Υποτροπή μετά από διακοπή

    Καλημέρα!
    Εδώ και δύο μήνες, μετά από σταδιακή μείωση του εφεξορ περί των δύο εβδομάδων, δεν λαμβάνω χάπι πια. Την τελευταία εβδομάδα κ ενόψει αγχωτικων περιστατικων κατά εμέ, άρχισα να μην αισθάνομαι καλά ... Πήγα στον γιατρό χθες κ μου είπε ότι έχω βιολογική υποτροπή, ίσως δεν έπρεπε να το σταματήσουμε στον ένα χρόνο κ ήταν κάτι πιο βαθύ ψυχικά ή είναι έτσι η βιοχημεία μου που ίσως το χρειαστω μια ζωή. Αύριο το ξεκινάω πάλι με το ίδιο άγχος για τις παρενέργειες. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που δεν την έχει ζήσει αυτή την εμπειρία. Εσύ το ζεις με το εφεξορ, εγώ το έχω ζήσει με το σιπραλεξ και πάει λέγοντας. Είχα δει στο ίντερνετ μια κατάσταση με τα αντικαταθλιπτικά από το καλύτερο στο χειρότερο σε ο,τι αφορά ειδικά τα συμπτώματα απόσυρσης (withdrawal symptoms). Παλιότερα είχα σταματήσει το valdoxan (η αγομελατινη ήταν πρώτη στη λίστα) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Συνέχισα χωρίς αγωγή για πέντε χρόνια. Ήμουν και τυχερός γιατί το είχα κόψει μαχαίρι. Αν το είχα κάνει με άλλο φάρμακο θα τα είχα δει όλα. Δεν έχω λύση στο πρόβλημα. Έχω καταλήξει στο ότι είναι βιολογικό. Αυτά που λένε οι γιατροί ότι όταν κάνεις αλλαγές στη ζωή σου θα είσαι έτοιμος κλπ δεν τα πιστεύω πια.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που δεν την έχει ζήσει αυτή την εμπειρία. Εσύ το ζεις με το εφεξορ, εγώ το έχω ζήσει με το σιπραλεξ και πάει λέγοντας. Είχα δει στο ίντερνετ μια κατάσταση με τα αντικαταθλιπτικά από το καλύτερο στο χειρότερο σε ο,τι αφορά ειδικά τα συμπτώματα απόσυρσης (withdrawal symptoms). Παλιότερα είχα σταματήσει το valdoxan (η αγομελατινη ήταν πρώτη στη λίστα) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Συνέχισα χωρίς αγωγή για πέντε χρόνια. Ήμουν και τυχερός γιατί το είχα κόψει μαχαίρι. Αν το είχα κάνει με άλλο φάρμακο θα τα είχα δει όλα. Δεν έχω λύση στο πρόβλημα. Έχω καταλήξει στο ότι είναι βιολογικό. Αυτά που λένε οι γιατροί ότι όταν κάνεις αλλαγές στη ζωή σου θα είσαι έτοιμος κλπ δεν τα πιστεύω πια.
    Κατάλαβα.... οπότε ξανά στο φάρμακο και έχει ο Θεός! Ότι βρέξει ας κατεβάσει ....

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που δεν την έχει ζήσει αυτή την εμπειρία. Εσύ το ζεις με το εφεξορ, εγώ το έχω ζήσει με το σιπραλεξ και πάει λέγοντας. Είχα δει στο ίντερνετ μια κατάσταση με τα αντικαταθλιπτικά από το καλύτερο στο χειρότερο σε ο,τι αφορά ειδικά τα συμπτώματα απόσυρσης (withdrawal symptoms). Παλιότερα είχα σταματήσει το valdoxan (η αγομελατινη ήταν πρώτη στη λίστα) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Συνέχισα χωρίς αγωγή για πέντε χρόνια. Ήμουν και τυχερός γιατί το είχα κόψει μαχαίρι. Αν το είχα κάνει με άλλο φάρμακο θα τα είχα δει όλα. Δεν έχω λύση στο πρόβλημα. Έχω καταλήξει στο ότι είναι βιολογικό. Αυτά που λένε οι γιατροί ότι όταν κάνεις αλλαγές στη ζωή σου θα είσαι έτοιμος κλπ δεν τα πιστεύω πια.
    Απορία, αν ξαναπάρω το φάρμακο μετά από ένα μήνα αποχής θα εχω τις ίδιες παρενέργειες με αυτές όταν το πρωτοπηρα; Ή επειδή δεν έχει περάσει πολύς καιρός θα είναι πιο βάτα τα πράγματα;

  5. #5
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by vatraxaki87 View Post
    Απορία, αν ξαναπάρω το φάρμακο μετά από ένα μήνα αποχής θα εχω τις ίδιες παρενέργειες με αυτές όταν το πρωτοπηρα; Ή επειδή δεν έχει περάσει πολύς καιρός θα είναι πιο βάτα τα πράγματα;
    Εγώ έχω πάρει τα ίδια φάρμακα δύο φορές κάποιες φορές και την δεύτερη δεν δρουσαν το ίδιο αλλά χειρότερα αλλά καλυτερα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by vatraxaki87 View Post
    Απορία, αν ξαναπάρω το φάρμακο μετά από ένα μήνα αποχής θα εχω τις ίδιες παρενέργειες με αυτές όταν το πρωτοπηρα; Ή επειδή δεν έχει περάσει πολύς καιρός θα είναι πιο βάτα τα πράγματα;
    Δεν έχω πάρει το ίδιο φάρμακο μετά από μόλις ένα μήνα. Όταν είχε περάσει καιρός και το ξανάρχισα είχα πάλι παρενέργειες. Αν κατάλαβα καλά το έκοψες μέσα σε διάστημα δύο εβδομάδων, σωστά; Αν το ξαναπάρεις απόφαση κάποια στιγμή κάντο σε διάστημα μηνών, π.χ. εξαμήνου. Δεν μπορεί να προσαρμοστεί ο οργανισμός μας τόσο γρήγορα στην έλλειψη του φαρμάκου. Δυστυχώς οι γιατροί δεν γνωρίζουν και συστήνουν να κόβουμε τα φάρμακα μέσα σε ένα δεκαήμερο ή δύο βδομάδες. Και μετά από λίγο τα ξαναρχίζουμε.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν έχω πάρει το ίδιο φάρμακο μετά από μόλις ένα μήνα. Όταν είχε περάσει καιρός και το ξανάρχισα είχα πάλι παρενέργειες. Αν κατάλαβα καλά το έκοψες μέσα σε διάστημα δύο εβδομάδων, σωστά; Αν το ξαναπάρεις απόφαση κάποια στιγμή κάντο σε διάστημα μηνών, π.χ. εξαμήνου. Δεν μπορεί να προσαρμοστεί ο οργανισμός μας τόσο γρήγορα στην έλλειψη του φαρμάκου. Δυστυχώς οι γιατροί δεν γνωρίζουν και συστήνουν να κόβουμε τα φάρμακα μέσα σε ένα δεκαήμερο ή δύο βδομάδες. Και μετά από λίγο τα ξαναρχίζουμε.
    Κατάλαβα, έτσι κάνουν ναι! Και του φάνηκε κ περίεργο που είχα υποτροπή τόσο άμεσα....
    Θα το ξεκινήσω πάλι αύριο και έχει ο Θεός! Και όταν παρθεί η απόφαση για διακοπή, θα το κάνω όπως μου πες, σε διάστημα μηνών.... Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τον χρόνο σου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by vatraxaki87 View Post
    Καλημέρα!
    Εδώ και δύο μήνες, μετά από σταδιακή μείωση του εφεξορ περί των δύο εβδομάδων, δεν λαμβάνω χάπι πια. Την τελευταία εβδομάδα κ ενόψει αγχωτικων περιστατικων κατά εμέ, άρχισα να μην αισθάνομαι καλά ... Πήγα στον γιατρό χθες κ μου είπε ότι έχω βιολογική υποτροπή, ίσως δεν έπρεπε να το σταματήσουμε στον ένα χρόνο κ ήταν κάτι πιο βαθύ ψυχικά ή είναι έτσι η βιοχημεία μου που ίσως το χρειαστω μια ζωή. Αύριο το ξεκινάω πάλι με το ίδιο άγχος για τις παρενέργειες. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
    Απότομη μείωση ήταν δεν ήταν σταδιακή.
    Απορώ με τον γιατρό σου.
    Τσάμπα ταλαιπωρία ενώ σου είχε περάσει.
    Τεσπά, ελπίζω να πας καλά, μην αγχώνεσαι για τις παρενέργειες δεν θα έχεις σε διάστημα ενός μήνα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by vatraxaki87 View Post
    Κατάλαβα, έτσι κάνουν ναι! Και του φάνηκε κ περίεργο που είχα υποτροπή τόσο άμεσα....
    Θα το ξεκινήσω πάλι αύριο και έχει ο Θεός! Και όταν παρθεί η απόφαση για διακοπή, θα το κάνω όπως μου πες, σε διάστημα μηνών.... Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τον χρόνο σου!
    δεν ειναι υποτροπη, ειναι καθαρα στα συμπτωματα αποσυρσης, συζητησε το με το γιατρο σου αν γινετε να δωσεις και αλλο χρονο στην διακοπη

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Απότομη μείωση ήταν δεν ήταν σταδιακή.
    Απορώ με τον γιατρό σου.
    Τσάμπα ταλαιπωρία ενώ σου είχε περάσει.
    Τεσπά, ελπίζω να πας καλά, μην αγχώνεσαι για τις παρενέργειες δεν θα έχεις σε διάστημα ενός μήνα.
    Και γω απορώ.... Το σκέφτηκα πως μπορεί να είναι από το σύνδρομο απόσυρσης αλλά μου είπε αποκλείεται. Και ενώ εγώ έπαιρνα 75 mg σταθερά, πιο χαμηλή αλλά βασική δόση σεροτονίνης, δεν μου είπε να μειώσω στα 37,5 πχ κ μετά να διακόψω παρά μου είπε , εντός 20 ημερών μια να παίρνω, μια όχι τα 75 mg. Σήμερα το πήρα κ απλά έχω μια ελαφριά ζάλη, τίποτα άλλο.... Ουφ! Τον ρώτησα κ για πιθανή εγκυμοσύνη κ μου είπε θα τα κόψουμε μαχαίρι τότε, το πρώτο τρίμηνο. Σκέφτομαι να πάω κ σε άλλο γιατρό. Δεν θέλω να αλλάξω φάρμακο, κούμπωσε τέλεια πάνω μου.
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές !

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    δεν ειναι υποτροπη, ειναι καθαρα στα συμπτωματα αποσυρσης, συζητησε το με το γιατρο σου αν γινετε να δωσεις και αλλο χρονο στην διακοπη
    Το συζητήσαμε. μου είπε ότι αφού ένα μήνα χωρίς φάρμακο άρχισα τα συμπτώματα 3 βδομάδες μετά κ όχι άμεσα, δεν είναι συμπτώματα απόσυρσης αλλά υποτροπή. Εγώ πήγα με δύο ερωτήματα προχθές σε εκείνον, 1) έχω συμπτώματα απόσυρσης κ να το παλέψω ή 2) δεν ήταν η ώρα μου να το κόψω κ έπαθα υποτροπή;
    Σήμερα το άρχισα ξανά, γιατί θεώρησε πως ήταν υποτροπή. Ίσως πάρω κ δεύτερη γνώμη, προς το παρόν θέλω να γίνω όπως πριν...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Εμένα ,με πολύ σταδιακή διακοπή, (4 προσπάθειες -τα κατάφερα τελικα την 5η ύστερα από μεγάλη ταλαιπωρία ),
    τα συμπτώματα απόσυρσης μου εμφανίζονταν 5 με 8 μήνες αργότερα...
    Και ήταν καθαρα συμπτώματα απόσυρσης, καθώς ενώ μετά την κάθε διακοπή, όλους αυτούς τους μήνες αισθανόμουν περίφημα, ξαφνικά ξυπνούσα ένα πρωί και νόμιζα...ότι πεθαίνω!

    Μόλις τα ξαναρχιζα ,ευτυχώς σε περίπου ένα μήνα συνερχομουν και πάλι!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Τώρα είμαι χωρίς φάρμακο για περίπου 10 χρόνια, και είμαι πολύ καλά.
    Υπάρχει λοιπόν ελπίδα..

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Τώρα είμαι χωρίς φάρμακο για περίπου 10 χρόνια, και είμαι πολύ καλά.
    Υπάρχει λοιπόν ελπίδα..
    Πολύ πολύ χαίρομαι! Όταν λέτε σταδιακή διακοπή, πόσο καιρό περίπου και με ποια δοσολογία....
    Ευχαριστώ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου ,
    Το φάρμακο ήταν το seropram 20 mg και το έπαιρνα για 15 σχεδόν χρόνια, on/off , καθώς οποτε προσπαθούσα να το σταματήσω σταδιακά, έστω και σε διάστημα 6 μηνών, μετά από κάποιους μήνες βρισκόμουν ξανά στα ...τάρταρα, και αναγκαζόμουν να το ξαναρχίσω..
    Ευτυχώς κάθε φορά, επανερχομουν χωρίς σημαντικό πρόβλημα.
    ( δεν είναι όμως όλοι τόσο τυχεροί σε αυτό!)
    Τελικά τα 20 mg τα μείωνα σταδιακά κατά 50% κάθε φορά, και εμένα σε αυτή την δόση για περίπου ένα τετράμηνο για να βεβαιωθώ ότι ο οργανισμός μου είχε συνηθίσει σε αυτή την μειωμένη δόση..
    Μετά συνέχιζα την μείωση κατά τον ίδιο τρόπο.
    Δεν θέλω να σε φοβισω, αλλά χρειστηκα περί τα... 3 χρόνια για να απαλλαγώ οριστικα από το φάρμακο!
    Δεν ισχύει αυτό για όλους, αλλά για το περίπου 65% ..
    Άλλοι τα διακόπτουν και τα ξαναρχίζουν χωρίς πρόβλημα, και άλλοι χρειάζονται πολύ λιγότερο διάστημα για να τα σταματήσουν ασφαλώς..
    Εύχομαι να ανήκεις στην μειοψηφία του 35% !
    Καλή συνέχεια

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπη αγωγής και υποτροπη sos
    By rivinovi in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 19-10-2022, 21:52
  2. Υποτροπή μετά από διακοπή φαρμακων
    By Hope 2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-12-2020, 00:50
  3. Διακοπη αγωγής και υποτροπη sos
    By Dm89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2020, 22:11
  4. φάρμακα μετά από υποτροπη κουρασμένος πολύ!!help
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 25-08-2013, 21:06
  5. xanax zolotrin υποτροπη μετα απο 5 μηνες
    By quorhon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-10-2010, 04:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •