ZOLOFT
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: ZOLOFT

  1. #1

    ZOLOFT

    ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΠΙ? ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΕΙΤΕ ΣΕ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΣΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ,ΘΟΛΩΜΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    egw nai.... to epines kairo??? εγω για λιγο το πηρα και το εστειλα....σε 5 μερεσ το εκοψα ...αλλα πιστευω προσωπικα οτι χαπι και νου εδιναν θα ενιωθα "καπωσ"....εγω κανω ψυχοθεραπεια γνωσιακη -αναλυτικη. οχι φαρμακα. οταν το επινα γιαυτεσ τισ 5 μερεσ ενιωσα ναυτια, δεν πεινουσα, δεν μπορουσα να φαω, ενιωθα σαν να εβλεπα ονειρο την πραγματικοτητα, θολουρα δηλ και φυσικα τον ιδεοψυναγκασμο τον χειροτερευε σε μορφη μανιασ ....μεγαλυτερη επιμονη δηλαδη...

  3. #3
    ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ.ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΙ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ.ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΜΩΣ.ΕΓΩ ΡΩΤΑΩ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ.ΤΟ ΕΠΕΡΝΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΔΙΑΚΕΚΟΜΕΝΑ .ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΜΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΦΟΒΗΘΕΙ.ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΝΙΩΘΑ ΝΑ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΩΣΤΑ.ΑΠΛΩΣ Μ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΤΟΤΕ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΠΩΣ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΑΠΛΑ ΤΑ ΛΕΓΑΝΕ ΜΕ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΕΨΩ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΙΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕΣ ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΝΙΩΣΕΙ..ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΛΗΨΗΣ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ .ΣΑΝ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΦΥΛΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕ Ο ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ..ΑΠΛΩΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑΥΤΑ ΕΥΘΥΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΤΑ ΧΑΠΙΑ..
    Quote Originally Posted by lady in red View Post
    egw nai.... to epines kairo??? εγω για λιγο το πηρα και το εστειλα....σε 5 μερεσ το εκοψα ...αλλα πιστευω προσωπικα οτι χαπι και νου εδιναν θα ενιωθα "καπωσ"....εγω κανω ψυχοθεραπεια γνωσιακη -αναλυτικη. οχι φαρμακα. οταν το επινα γιαυτεσ τισ 5 μερεσ ενιωσα ναυτια, δεν πεινουσα, δεν μπορουσα να φαω, ενιωθα σαν να εβλεπα ονειρο την πραγματικοτητα, θολουρα δηλ και φυσικα τον ιδεοψυναγκασμο τον χειροτερευε σε μορφη μανιασ ....μεγαλυτερη επιμονη δηλαδη...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πτοσωπικα , το βρηκα το αποτεσματικοτερο αντκτθλκο , με σοβαρες παρενεργειες , οπως ανικανοτητα ( μην πει κανεις οτι οφειλεται στην κτθλψη ) , κ δυσκοιλιοτητα . Αλλα ειναι το μονο που τεινει να γινεται εθισμος ελαφρυς ( εχω παιδικο φιλο γιατρο ) .
    Last edited by Macgyver; 21-08-2013 at 07:52.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πτοσωπικα , το βρηκα το αποτεσματικοτερο αντκτθλκο , με σοβαρες παρενεργειες , οπως ανικανοτητα ( μην πει κανεις οτι οφειλεται στην κτθλψη ) , κ δυσκοιλιοτητα . Αλλα ειναι το μονο που τεινει να γινεται εθισμος ( εχω παιδικο φιλο γιατρο ) .
    εγώ δεν παρατήρησα θέμα εθισμού να σου πώ την αλήθεια..ίσως επειδή δεν το επαιρνα και πολύ καιρό..το μόνο π παρατήρησα ήταν ότι λίγο πρίν σταματήσω εντελώς τη χρήση ήταν σα να είχα πάθει ανοσία σαν να μην με έπιανε πια..και εκεί ανησυχισα και είπα να το κόψω για να μη πέσω σε τιποτα πιο βαριά σε περίπτωση που πάθαινα όντως ανοσία.εσύ για πόσο καιρό το έπαιρνες?είχες παρατηρήσει μήπως και εσύ θολούρα και αποπροσανατολισμό απ'τη πραγματικότητα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    παιδια να πω κατι??? εγω δνε το βρισκω και πολυ σωστο οσοι εχουν καταναγκασμουσ να παιρνουν το ιδιο χαπι με αυτουσ που εχουν καταθλιψη... οι ιδεοληψιεσ και οι πραξεισ ειναι μια συνηθεια ενασ εθισμοσ, που για να κοψει καποιοσ θελει κοπο κατι σαν καπνισμα , τζογο ναρκωτικα το λεω τωρα λιγο χοντρα , απλα συγκαταλεγεται στισ εξαρτησεισ ....χρειαζεται πραγματικα απεξαρτηση,...εγω εχω χρονια ιδεοψυχαναγκαστικα...εαν μου κολλησει να πλυνω τα χερια πριν τον υπνο ε πρεπει να το κανω και οσο και το πολεμησω θα μεινω αυπνη και θα στριφογυριζω ωσ το πρωι αρα ενδιδω στον καταναγκο.Αυτοσς που χει καταθλιψη ομωσ ειναι σε αλλα φαση τα βλεπει ολα μαυρα δεν εχει ορεξη για ζωη και οντωσ χρειαζεται καποιο φαρμακο ν ανεβει η διαθεση του.Ο ιδεοληπτικοσ δεν ειναι και καταθλιπτικοσ...αρα γιατι οι ιδεοληπτικοι να παιρνουμε αντικαταθλιπτικα??? δυστυχωσ φαρμακο για μασ δεν υπαρχει! πολυ καλη θεραπεια για οποιον θελει να κοψει σκεψεισ-πραξεισ ειναι η γνωσιακη ....σε παει λιγο λιγο και προσπαθει σιγα σιγα και με πεθοδο να σε ξεκοψει.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    κουκουβαγια το οτι εκανεσ αποπειρα ενω ησουν μεσα στην αγωγη δεν μου κανει και μεγαλη εντυοωση και πιστευω οτι στο προκαλεσε κιολασ το χαπι..... εγω ωσ ιδεοψυχαναγκαστικη, μου εκανε ενα γερο κολλημα με κατι, σαν μανια, που ο συντροφοσ μου το παρατηρησε λεει , ποτε δεν ειχε κολλησει τοσο με κατι ν ακανεισ τετοια παρανοικα...δηλ εγινε αντιληπτο πωσ εκει που χα καποιεσ επαναληψεισ σε πραγματα με θολωνε και μου το ενετεινε!!! δεν μπορουσα να ξεκολλησω σαν μανια δηλ....απαπα ουτε να το σκεφτομαι με τρομαξε πραγματικα και τα σουταρα

  8. #8
    Quote Originally Posted by lady in red View Post
    παιδια να πω κατι??? εγω δνε το βρισκω και πολυ σωστο οσοι εχουν καταναγκασμουσ να παιρνουν το ιδιο χαπι με αυτουσ που εχουν καταθλιψη... οι ιδεοληψιεσ και οι πραξεισ ειναι μια συνηθεια ενασ εθισμοσ, που για να κοψει καποιοσ θελει κοπο κατι σαν καπνισμα , τζογο ναρκωτικα το λεω τωρα λιγο χοντρα , απλα συγκαταλεγεται στισ εξαρτησεισ ....χρειαζεται πραγματικα απεξαρτηση,...εγω εχω χρονια ιδεοψυχαναγκαστικα...εαν μου κολλησει να πλυνω τα χερια πριν τον υπνο ε πρεπει να το κανω και οσο και το πολεμησω θα μεινω αυπνη και θα στριφογυριζω ωσ το πρωι αρα ενδιδω στον καταναγκο.Αυτοσς που χει καταθλιψη ομωσ ειναι σε αλλα φαση τα βλεπει ολα μαυρα δεν εχει ορεξη για ζωη και οντωσ χρειαζεται καποιο φαρμακο ν ανεβει η διαθεση του.Ο ιδεοληπτικοσ δεν ειναι και καταθλιπτικοσ...αρα γιατι οι ιδεοληπτικοι να παιρνουμε αντικαταθλιπτικα??? δυστυχωσ φαρμακο για μασ δεν υπαρχει! πολυ καλη θεραπεια για οποιον θελει να κοψει σκεψεισ-πραξεισ ειναι η γνωσιακη ....σε παει λιγο λιγο και προσπαθει σιγα σιγα και με πεθοδο να σε ξεκοψει.....
    ίσως συνταγογραφούν τα αντικαταθλιπτηκά και στους ιδεοληπτικούς λόγω οτι συμπληρώνουν τα επιπεδα σεροτονίνης στον εγκεφαλο.η σεροτονινη είναι ενας νευροδιαβιβαστής ο οποίος είναι υπέθυνος για την μεταβισαση των πληροφοριων απτο ενα σημείο του εγκεφάλου στο αλλο.σε εμάσ τουσ ιδεοληπτικούς δεν υπάρχει στην επαρκή ποσότητα και γιαυτόν τον λόγο κολλάμε επανελειμένα σε μία σκεψη.στους καταθληπτικούς μάλλον λειτουργεί διαφορετικά αυτο το φάρμακο.Παρόλαυτα συμφωνώ κ εγώ πως είναι κάτι ξένο προς το ατομο του καθενός και θα επρεπε να αποφευγεται αν και είναι δύσκολο διότι εχει αποτελεσματα..

  9. #9
    Quote Originally Posted by lady in red View Post
    κουκουβαγια το οτι εκανεσ αποπειρα ενω ησουν μεσα στην αγωγη δεν μου κανει και μεγαλη εντυοωση και πιστευω οτι στο προκαλεσε κιολασ το χαπι..... εγω ωσ ιδεοψυχαναγκαστικη, μου εκανε ενα γερο κολλημα με κατι, σαν μανια, που ο συντροφοσ μου το παρατηρησε λεει , ποτε δεν ειχε κολλησει τοσο με κατι ν ακανεισ τετοια παρανοικα...δηλ εγινε αντιληπτο πωσ εκει που χα καποιεσ επαναληψεισ σε πραγματα με θολωνε και μου το ενετεινε!!! δεν μπορουσα να ξεκολλησω σαν μανια δηλ....απαπα ουτε να το σκεφτομαι με τρομαξε πραγματικα και τα σουταρα
    η αποπειρα δεν είχε να κάνειμε τις ιδεοληψίες μου αλλα με μία κατάσταση που είχε δημιουργηθεί εκείνο το διαστημα.προφανώς ήμουν πιο ευάλωτη αποτι συνηθως επειδη ήταν προσφατη η κριση που είχα περάσει.το μόνο που με προβληματίζει με αυτα τα χαπια στη τελικη ειναι που μαλλον σε αλλαζουν ..αλλαζεις τροπο να βλεπεις τα πραγματα γυρω σου ,αλλαζεις το τροπο που αντιλαμβανεσαι όσα σου συμβαινουν νομιζω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    δεν το χω παρει για πολυ καιρο οποτε δεν ξερω μακρυπροθεσμα πως σε κανει να νιωθεις... οσο για την αποπειρα εννοειται οτι βιωνες καποια κατασταση δυσαρεστη αλλα πιστευω το χαπι σου ενετεινε το προβλημα "σε κολλησε πιο πολυ" χωρισ αυτο ισωσ να χεσ παρει την κατασταση πιο ελαφρα η μαλλον πιο ρεαλιστικα, αλλα με το χαπι την ειδεσ απο ενα αρρωστο πρισμα.... η μικρη εμπειρια μου στο ζολοφτ αυτο λεει...

  11. #11
    Quote Originally Posted by lady in red View Post
    δεν το χω παρει για πολυ καιρο οποτε δεν ξερω μακρυπροθεσμα πως σε κανει να νιωθεις... οσο για την αποπειρα εννοειται οτι βιωνες καποια κατασταση δυσαρεστη αλλα πιστευω το χαπι σου ενετεινε το προβλημα "σε κολλησε πιο πολυ" χωρισ αυτο ισωσ να χεσ παρει την κατασταση πιο ελαφρα η μαλλον πιο ρεαλιστικα, αλλα με το χαπι την ειδεσ απο ενα αρρωστο πρισμα.... η μικρη εμπειρια μου στο ζολοφτ αυτο λεει...
    ναι κάπως έτσι όπως τα λές..είναι.. είχα κολλήσει σε μία κατάσταση και δεν μπορούσα να βγω.. αυτο μου συνέβει και μετέπειτα και θυμάμαι μάλιστα απορούσα με τον εαυτό μου γιατι δεν μπορούσα να βγάλω ακρη..δεν ηξερα τι μου γινότανε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    πιστευεισ τωρα που το εχεισ κοψει πωσ εχει καθαρισει το μυαλο σου και τα φιλτραρεισ ολα με περισσοτερη λογικη, πιο ρελαιστικα και πιο ηρεμα ισωσ???

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Παιρνω το Zoloft εδω και 9 μερες...μου το εχει γραψει ο ψυχιατρος για το προβλημα που εχω με το γενικευμενο αγχος και τις κρισεις πανικου, η δοσολογια ειναι 50mg τη μερα. ΕΔω και 3 μερες εχω παρατηρησει αυξηση του αγχους και των κρισεων, υπαρχει περιπτωση στην εναρξη της θεραπειας να μου τα κανει αυτα το χαπι?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    minaspap, ναι , μου το παραδεχτηκε ο ιδιοσ ο γιατροσ οτι εντεινει στην αρχη το (καθε) προβλημα που εχει ο ασθενησ, αλλα στη συνεχεια κανει τη δουλεια του.Αυτο μου είπε . Εγω οπως αναφερω σε αλλο μνμ επειδη πρεπει να κοψω τελετουργιες δηλ καποια στανταρ πραγματα που κανω στην καθημερινοτηατ αμεταξυ των οποιωσ και πλυσιματα, θεωρησα οτι δεν πρεπει να μαι ζαλισμενη και χαπακωμενη....πρεπει να μαι ο εαυτοσ μου για να βρω τη ριζα των σκεψεων ... τι με εξαναγκαζει να λειτουργω ετσι??? απο ποια σκεψη γενναται? και δεδομενου οτι το ζολοφτ μου εφερε μεγαλυτερο κολλημα που με τρομαξε το εκοψα. Ακουλουθω αναλυτικη γνωσιακη ψυχοθεραπεια που σε παει βημα βημα μεσα στουσ φοβοσυ και στισ σκεψεισ και σου "χαλαρωνει " το αγχοσ το εγκεφαλικο μεσα απο ενδοσκοπηση.Δεν ειναι ολοι οι γιατροι εξειδικευμενοι σε αυτο.Οσοι ειναι ομωσ δινουν απιστευτη ανακουφιση με τανη μεθοδο αυτη.Οσον αφορα το γενικευμενο αγχοσ πιστευω παλι πωσ με διεξοδικεσ συζητησεισ ισωσ βρεισ ποια η ριζα των κακων σκεψεων και πωσ να τισ διαχειριστεισ.γιατι και οι τελετουργιεσ εχουν αγχοσ πολυ μεσα. εγω εαν μου νμπει στο μυαλο πχ, οτι θελω ν απλυνω τα χερια μου και πιεστω μονη να μην το κανω μπορει να βαλω τα κλαμματα μιλαμε για τετοιο αγχοσ.Ομωσ με 3 συνεδριεσ που εχω κανει και σιγανα βηματα ειμαι σε μια υπεροχη φαση ηρεμιασ Ακομα δεν μου κοβει, επαναληψεισ αλλα σιγα σιγα με μαθαινει οταν κατι μου μπει στο μυαλο, να κανω υπομονη"καθυστερηση¨δηλ και να το πραττω μετα , ετσι με μαθαινει σιγα σιγα πωσ μπορω να διαχειριστω το αγχοσ που ολοενα μειωνεται....Η ηρεμια που βρισκομαι ειναι το μονο σιγουρο που μπορω να σασ πω και που το χαιρομαικΑΝΩ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ ΝΑΙ , ΑΛΛΑ ΜΑΛΑΚΩΣΑΝΕ , ΕΓΙΝΑΝ ΠΙΟ ΗΠΙΟΙ , ΓΙΑΤΙ Η ΜΕΘΟΔΟΣ Η ΓΝΩΣΙΑΚΗ με εχει βαλει στη συνεχη διαδικασια ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ. τωρα θελω να πλυθω ενω πλυθηκα πριν λιγο?>γιατι?τι σκεφτηκα οτι αγγιξα?γιατι το θεωρω βρωμικο???και μονη μου αντιλαμβανομαι το "παραλογο" και λεω δεν αξιζει να το κανω...ΚΑΠΩΣ ετσι παει..Επαναλαμβανω, σε περιπτωση γενικευμενησ διαταραχησ σιγουρα υπαρχει αντιστοιχη μεθοδολογια...

  15. #15
    οντως ισχύει πως στην αρχη της θεραπείας ίσως εντείνει τα συμπτώματα αλλα μετά προφανώς ανακουφίζει..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγωγη με Zoloft...
    By Nocash in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2013, 10:47
  2. Zoloft, αναγούλα
    By rozalinda in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2012, 12:18
  3. ZOLOFT
    By Eleni Morfid in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2012, 15:38
  4. Zoloft
    By cinamon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2010, 14:21
  5. Zoloft
    By tanzapfel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 03-06-2008, 16:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •