Η διπλανή μου στο γραφείο - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 211
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    σωστόν. οι κυρίες το ξέρουν; Ή τους χαλάει το αφήγημα περί του ...ιερού θεσμού του γάμου και της οικογένειας, της "συντροφικότητας" κι όλα τα άλλα γλαφυρά;
    Εχεις μπερδευτοι λιγακι ετσι ?
    Οι ΚΥΡΙΕΣ το ξερουν και μαλιστα το υποστηριζουν με την επιλογη τους να μην παντρευτουν ωστε να μπορουν να απολαμβανουν την πολυγαμια γιατι και αυτες το κανουν αν ξερεις και μαλιστα περνανε και πολυ καλα χωρις να σκεφτονται αν θα φανε παντοφλα την ωρα που θα γυρισουν σπιτι ή ειναι αναγκασμενες να ζουν με εναν ανθρωποπου δεν μπορει να τους προσφερει αυτο που εχουν αναγκη .
    Τωρα υπαρχουν και οι αλλες ΚΥΡΙΕΣ που παλι δεν μπορουν την πολυγαμια ,προτιμουν ΕΝΑ και παρα πολυ καλο οποτε ποιος ο λογος να μην παντρευτουν ή να μην ειναι σε μια μονιμη μακροχρονια μεγαλη σχεση ?

    Να ξερεις ομως οτι αυτες οι κυριες και στις δυο περιπτωσεις ειναι ανοιχτες στο φλερτ ,δεν εχουν απαγορεύσει καποιον να τις πλησιασει ,τωρα στην μια περιπτωση αν της πλησιασεις και φας πορτα ειναι μαλλον γιατι θελουν κατι καλυτερο απο εσενα και στην αλλη παλι ,αν τις πλησιασεις και ξαναφας πορτα ειναι γιατι δεν αγγίζεις καν αυτο που εχουν ηδη και δεν προκειται να το θυσιασουν για κατι λιγοτερο ..

    Στεφανε απο οπου και αν το πιασεις καλο μου το θεμα ειναι ενα ..
    Εσυ και οτι μαλλον δεν μπορεις να κανεις ή να δοκιμασεις τις ευκαιριες που θελεις γιατι φοβασαι και την απόρριψη και τον εξευτελισμό ολου αυτου .
    Τι να κανουμε ειτε σου αρεσει ειτε οχι αυτο ειναι ..
    Καθαρη δικη σου επιλογη ο γαμο αφου δεν σε φίμωσε , δεν σε έδεσε κανενας και σε πηγε με το ζορι στην εκκλησια και επισης καθαρη επιλογη σου να καθεσαι σε ενα ηδη βαλτωμένο και τελειως ξενέρωτο γαμο ποιος ξερει γιατι αραγε ..

    Εγω σε ρωταω απλα ,γιατι βασανίζεις ετσι τον ευατο σου και στεκεσαι στο κομματι γυναικα ?
    Γιατι δεν πας ρε φιλε να δοκιμασεις και το αναλυεις τοσο με αμπελοφιλοσοφιες ?Πες οτι τρεμεις την γυναικα σου αν φας πορτα απο την πιτσιρικα και ασε ολα τα υπολοιπα ..Την παντοφλα μαλλον φοβασαι και τιποτε αλλο .
    Αλλωστε ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος εισαι που καθεσαι μεσα σε ενα ηδη βαλτωμενο γαμο μονο και μονο γιατι δεν σε παίρνει να κανεις κατι αλλο ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    κάποτε ρώτησε μια δημοσιογράφος τον Γιωσαφατ, αν οι άνθρωποι είναι πολυγαμικοί (και άντρες και γυναίκες). Αυτός απάντησε: δεν ειναι πολυγαμικοί, είναι πανγαμικοί.
    πανγαμικοι?

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ναι,,,,,,,, εγω ειμαι παιλαιας κοπης
    Μετάφραση: είμαι μαλάκας, αλλά δεν το παραδέχομαι

  4. #154
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    μισό λεπτό καλή μου. Πρέπει δηλαδή να με βγάλεις ντε και καλά "άντρα παλαιάς κοπής" και "ανατολίτη" επειδή έχω διαφορετική οπτική γωνία από τη δικά σου;
    Σε πληροφορώ ότι δεν έχω ανάγκη καμιά γυναίκα να μου κάνει την οικιακή βοηθό. Μπορώ και να μαγειρέψω το φαγητό μου, και να σιδερώσω το πουκάμισό μου, και να πλύνω τα σώβρακά μου.
    αν και, θέλεις να σου πω κάτι; Ο ...ιερός θεσμός του γάμου και της οικογένειας είναι κατάλληλος μόνο για άντρες παλαιάς κοπής και ανατολίτες. Οι υπόλοιποι είμαστε απλώς κορόιδα...
    Λοιπόν, αφού αισθάνεσαι κορόιδο και αφού τα καταφέρνεις τόσο καλά στο μαγείρεμα, στην καθαριότητα, στην φροντίδα των ρούχων σου, εξήγησε μας, τί σε κρατάει σ' αυτή την βαλτωμένη κατάσταση. Γιατί δεν χωρίζεις;

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Μετάφραση: είμαι μαλάκας, αλλά δεν το παραδέχομαι
    Α χα χα ενταξει δεν ισχυει.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    μισό λεπτό καλή μου. Πρέπει δηλαδή να με βγάλεις ντε και καλά "άντρα παλαιάς κοπής" και "ανατολίτη" επειδή έχω διαφορετική οπτική γωνία από τη δικά σου;
    Σε πληροφορώ ότι δεν έχω ανάγκη καμιά γυναίκα να μου κάνει την οικιακή βοηθό. Μπορώ και να μαγειρέψω το φαγητό μου, και να σιδερώσω το πουκάμισό μου, και να πλύνω τα σώβρακά μου.
    αν και, θέλεις να σου πω κάτι; Ο ...ιερός θεσμός του γάμου και της οικογένειας είναι κατάλληλος μόνο για άντρες παλαιάς κοπής και ανατολίτες. Οι υπόλοιποι είμαστε απλώς κορόιδα...
    Ναι μωρέ εσένα σε εξανάγκασαν σε γάμο. Αφού λοιπόν δεν έχεις ανάγκη τη γυναίκα σου, πάνε πες της τι νιώθεις και τι σκέφτεσαι αντί να κρύβεσαι πίσω απ' το δάχτυλο σου και να την κοροϊδεύεις και αυτή αλλά και τα παιδιά σου. Ο όρος "άντρες παλαιάς κοπής", είναι όσο παλιός όσο και αυτοί οι άνδρες. Τώρα, αν εσύ σε θεωρείς κορόιδο που παντρεύτηκες, αυτό είναι δικό σου θέμα και μπορείς κάλλιστα να χωρίσεις, δεν σε έδεσε κανείς. Αλλά μάλλον είσαι πολύ δειλός για να αντικρίσεις την αλήθεια και να σταθείς απέναντι στη σύζυγο σου με ειλικρίνεια. Γι' αυτό και επιλέγεις το κρυφτούλι και το ψέμα...όλα είναι επιλογές κύριος και κάθε μας επιλογή έχει και συνέπειες. Ας είσαι λοιπόν έτοιμος να τις αναλάβεις!

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    Α χα χα ενταξει δεν ισχυει.
    περίμενα αυτή την απάντηση, μιας και όντως δεν το παραδέχεσαι

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εχεις μπερδευτοι λιγακι ετσι ?
    Οι ΚΥΡΙΕΣ το ξερουν και μαλιστα το υποστηριζουν με την επιλογη τους να μην παντρευτουν ωστε να μπορουν να απολαμβανουν την πολυγαμια γιατι και αυτες το κανουν αν ξερεις και μαλιστα περνανε και πολυ καλα χωρις να σκεφτονται αν θα φανε παντοφλα την ωρα που θα γυρισουν σπιτι ή ειναι αναγκασμενες να ζουν με εναν ανθρωποπου δεν μπορει να τους προσφερει αυτο που εχουν αναγκη .
    Τωρα υπαρχουν και οι αλλες ΚΥΡΙΕΣ που παλι δεν μπορουν την πολυγαμια ,προτιμουν ΕΝΑ και παρα πολυ καλο οποτε ποιος ο λογος να μην παντρευτουν ή να μην ειναι σε μια μονιμη μακροχρονια μεγαλη σχεση ?

    Να ξερεις ομως οτι αυτες οι κυριες και στις δυο περιπτωσεις ειναι ανοιχτες στο φλερτ ,δεν εχουν απαγορεύσει καποιον να τις πλησιασει ,τωρα στην μια περιπτωση αν της πλησιασεις και φας πορτα ειναι μαλλον γιατι θελουν κατι καλυτερο απο εσενα και στην αλλη παλι ,αν τις πλησιασεις και ξαναφας πορτα ειναι γιατι δεν αγγίζεις καν αυτο που εχουν ηδη και δεν προκειται να το θυσιασουν για κατι λιγοτερο ..

    Στεφανε απο οπου και αν το πιασεις καλο μου το θεμα ειναι ενα ..
    Εσυ και οτι μαλλον δεν μπορεις να κανεις ή να δοκιμασεις τις ευκαιριες που θελεις γιατι φοβασαι και την απόρριψη και τον εξευτελισμό ολου αυτου .
    Τι να κανουμε ειτε σου αρεσει ειτε οχι αυτο ειναι ..
    Καθαρη δικη σου επιλογη ο γαμο αφου δεν σε φίμωσε , δεν σε έδεσε κανενας και σε πηγε με το ζορι στην εκκλησια και επισης καθαρη επιλογη σου να καθεσαι σε ενα ηδη βαλτωμένο και τελειως ξενέρωτο γαμο ποιος ξερει γιατι αραγε ..

    Εγω σε ρωταω απλα ,γιατι βασανίζεις ετσι τον ευατο σου και στεκεσαι στο κομματι γυναικα ?
    Γιατι δεν πας ρε φιλε να δοκιμασεις και το αναλυεις τοσο με αμπελοφιλοσοφιες ?Πες οτι τρεμεις την γυναικα σου αν φας πορτα απο την πιτσιρικα και ασε ολα τα υπολοιπα ..Την παντοφλα μαλλον φοβασαι και τιποτε αλλο .
    Αλλωστε ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος εισαι που καθεσαι μεσα σε ενα ηδη βαλτωμενο γαμο μονο και μονο γιατι δεν σε παίρνει να κανεις κατι αλλο ..
    Αυτό ακριβώς! Δειλία και μόνο δειλία. Βαρέθηκες στον γάμο σου δεκτό, αλλά να έχεις τα κότσια να ξηγηθείς σταράτα και όχι να κοροϊδεύεις τους άλλους. Η ελευθερία σου σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου και ο θεματοθέτης δεν σέβεται ούτε τον εαυτό του ούτε τους άλλους.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    για μισό λεπτό καλή μου. Γιατί επιτίθεσαι στον άνθρωπο με χαρακτηρισμούς όπως ζώον; Αν κάποιος χαρακτήριζε εσένα έτσι, την ίδια στιγμή θα έκανες αναφορά στη διαχείριση και θα έτρωγε ban. εσύ δηλ. έχεις το δικαίωμα να μας βρίζεις, απλά και μόνο επειδή ανήκεις στο ...αδικημένο γυναικείο φύλο;
    Ποιος σου είπε πως δεν με έβρισε ο "άνθρωπος" (ο θεός να τον κάνει άνθρωπο);;;; Με τον σχολιασμό του μειώνει τις γυναίκες ως όντα, τις θεωρεί "αντικείμενα" και όχι ανθρώπους και υποστηρίζει απόψεις περί ανωτερότητας ανδρικού φύλου και ότι ταχα μου έτσι θα πρέπει να λειτουργούν τα πράγματα. Θεωρείς πως αυτό δεν ήταν επίθεση;;; Και δεν ήταν επίθεση μόνο σε εμένα, αλλά σε όλες τις γυναίκες! Εγώ δεν χαρακτήρισα ¨ζώα" όλους τους άντρες, αλλά τον συγκεκριμένο, από τη στιγμή που με πρόσβαλλε. Οπότε σαφώς και θα πάρω ανάλογη θέση και θα απαντήσω, στηρίζοντας τα δικαιώματα μου και τα δικαιώματα των υπόλοιπων γυναικών. Και δεν θα επιτρέψω τέτοιες ρατσιστικές συμπεριφορές οι οποίες ευθύνονται για πολλά δεινά της κοινωνίας μας! Θιχτήκαμε από τον αντίλογο;;;

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    δεν το θεωρώ απαραίτητο να έχει δαγκώσει την λαμαρίνα κάποιος από τους δύο απλώς να περνάνε καλά , ελεύθερη σχέση δηλαδή


    πολλούς τους εξιτάρει η παράνομη σχέση ανεβάζει την αδρεναλίνη
    ο άντρας πάντα ήταν πολυγαμικος , μην πέσετε να με φάτε το λέγοντας σεξιστη κλπ δεν είναι καθόλου
    Δεν μπορεί να έχει ελεύθερη σχέση τη στιγμή που είναι παντρεμένος (το ότι είναι παντρεμένος με μια γυναίκα, φανερώνει πως ήδη βρίσκεται σε μια μονογαμική σχέση). Για να κάνεις ελεύθερη σχέση πάει να πει πως δεν είσαι και δεσμευμένος, ειδάλλως είσαι απλώς μαλάκας.
    Η πολυγαμία υπήρχε και σε αρχαίες φυλές που οι κοινωνίες ήταν κατά βάση μητριαρχικές. Δεν υπήρχε αυτό που λέμε έρωτας και δέσμευση. Οι άνθρωποι είχαν μεταξύ τους σεξουαλικές επαφές, χωρίς αποκλειστικότητα. Μελέτες έχουν δείξει πως οι γυναίκες είναι πιθανότερο να είναι πολυγαμικές απ' ότι οι άνδρες, κι αυτό εξηγείται μέσα από το ιστορικό background. Αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν, γιατί πλέον στη σημερινή κοινωνία, ο άνθρωπος υποτίθεται είναι πολιτισμένος, παντρεύεται από έρωτα και έχει ανάγκη από τη συντροφικότητα και την αποκλειστικότητα. Ωστόσο, σέβομαι τους ανθρώπους οι οποίοι είναι πολυγαμικοί, διότι γνωρίζω πως υπάρχει στη φύση και πως υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι απολαμβάνουν την πολυσυντροφικότητα, βέβαια οι πολυγαμικοί άνθρωποι αναπτύσσουν πολυγαμικές σχέσεις με άλλους πολυγαμικούς ανθρώπους και αυτή είναι η διαφορά τους με τον θεματοθέτη. Γιατί αυτός μπήκε σε έναν γάμο, με μια μονογαμική σύζυγο, η οποία επιδιώκει την αποκλειστικότητα. Όταν ο θεματοθέτης παριστάνει τον μονογαμικό κοροϊδεύοντας την σύντροφο του και ο ίδιος τώρα τάσσεται υπέρ της πολυγαμίας και θέλει να συνάψει κι άλλες σχέσεις εν αγνοία όμως της συντρόφου του, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥΓΑΜΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΜΑ. Ας μάθουμε να ξεχωρίζουμε λίγο τις καταστάσεις. Α και επίσης αυτό το "ο αντρας ανέκαθεν ήταν πολυγαμικός" είναι άλλο ένα αδιαστικό στερεότυπο της πατριαρχικά δομημένης κοινωνίας, το οποίο δικαιολογεί το ανδρικό φύλο και κανονικοποιεί την ασέβεια και την εξαπάτηση του γυναικείου φύλου. Ξέρεις πόσες γυναίκες ξέρω που είναι πολυγαμικές;;; Κάποιοι ζείτε αλλού μου φαίνεταιιιι

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    για μισό λεπτό καλή μου. Γιατί επιτίθεσαι στον άνθρωπο με χαρακτηρισμούς όπως ζώον; Αν κάποιος χαρακτήριζε εσένα έτσι, την ίδια στιγμή θα έκανες αναφορά στη διαχείριση και θα έτρωγε ban. εσύ δηλ. έχεις το δικαίωμα να μας βρίζεις, απλά και μόνο επειδή ανήκεις στο ...αδικημένο γυναικείο φύλο;
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Ποιος σου είπε πως δεν με έβρισε ο "άνθρωπος" (ο θεός να τον κάνει άνθρωπο);;;; Με τον σχολιασμό του μειώνει τις γυναίκες ως όντα, τις θεωρεί "αντικείμενα" και όχι ανθρώπους και υποστηρίζει απόψεις περί ανωτερότητας ανδρικού φύλου και ότι ταχα μου έτσι θα πρέπει να λειτουργούν τα πράγματα. Θεωρείς πως αυτό δεν ήταν επίθεση;;; Και δεν ήταν επίθεση μόνο σε εμένα, αλλά σε όλες τις γυναίκες! Εγώ δεν χαρακτήρισα ¨ζώα" όλους τους άντρες, αλλά τον συγκεκριμένο, από τη στιγμή που με πρόσβαλλε. Οπότε σαφώς και θα πάρω ανάλογη θέση και θα απαντήσω, στηρίζοντας τα δικαιώματα μου και τα δικαιώματα των υπόλοιπων γυναικών. Και δεν θα επιτρέψω τέτοιες ρατσιστικές συμπεριφορές οι οποίες ευθύνονται για πολλά δεινά της κοινωνίας μας! Θιχτήκαμε από τον αντίλογο;;;
    Παραθέτω παρακάτω το post του Greek_mistis:

    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    Στεφανε, επρεπε να γνωριζεις την καταληξη μιας τετοιας ερωτησης σε φορουμ.
    Η ιδια θα ηταν κι εξω, Εχω την εντυπωση οτι γνωριζεις τι εποχες ζουμε....

    Μπραβο που το διασκεδαζεις ( δεν αξιζει για τπτ περισσοτερο)

    Ο φιλος nikos2,καποιοι μη υποταγμενοι-ζωντανοινεκροι παντρεμενοι, αλλα κυριως το ενστικτο σου θα σου πει πολυ καλα τι πρεπει να κανεις, ΑΝ το αφησεις και δεν ακουσεις τον κοινωνικο προγραμματισμο και τις νουθεσιες του καθενος.
    Προσωπικα, θα περιμενα να δω σηματα απο τη κοπελα και μετα θα προχωραγα. Διαφορετικα, θα το αφηνα και θα ειχα ανοικτες τις επιλογες μου για αλλου.

    ps πολυ ανθρωπινη η αναγκη σου και μπραβο που δε νιωθεις ασχημα. Ετσι πρεπει!

    Συμβουλη αν μου επιτρεπεις.
    Αν δεν περνας καλα, σκεψου και την επιλογη να προχωρησεις μονος , φροντισε τα οικονομικα της επομενης μερας + τη σχεση με τα παιδια σου ( μη βρεθεις να πληρωνεις κερατιατικα οπως οι περισσοτεροι αντρες) πριν το επιλεξει η συζυγος σου.

    Πιστεψε με , θα εισαι πολυ καλα μονος σου . Περισσοτερο σε εχει αναγκη εκεινη , παρα εσυ εκεινη....

    Στο γαμο θα εισαι υπηρετης πλεον των αλλων + ενοχες.

    life is good my friend!!!
    Νομίζω ότι από το παραπάνω post δεν προκύπτουν όλα αυτά που υποστηρίζεις ως κατηγορίες. Εγώ δεν βλέπω ούτε βρίσιμο, ούτε υποτίμηση, ούτε επίθεση, ούτε χαρακτηρισμούς, ούτε προσβλητικά σχόλια. Ο μόνος χαρακτηρισμός που κάνει αφορά τους παντρεμένους. Συναιπώς, κατά την άποψή μου δεν δικαιολογείται τόση επιθετικότητα από την πλευρά σου.

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Αυτό ακριβώς! Δειλία και μόνο δειλία. Βαρέθηκες στον γάμο σου δεκτό, αλλά να έχεις τα κότσια να ξηγηθείς σταράτα και όχι να κοροϊδεύεις τους άλλους. Η ελευθερία σου σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου και ο θεματοθέτης δεν σέβεται ούτε τον εαυτό του ούτε τους άλλους.
    Αλλο ειναι το θεμα του δυστηχως και το μεταθετει στις γυναικες και πολυ περισσοτερο στις παντρεμενες και σε αυτες που οπως λεει ηθικολογουν .
    Εγω λεω εφοσον δεν μπορεις να αλλαξεις τον κοσμο γυρω σου κοιτα να αλλαξεις τον ευατο σου αντι να αναλωνεσαι μεσα σε ενα χωρο που κατα τα λεγομενα του δεν ειναι ανταξιος του.

    Οποτε οτι και να πουμε μαλλον θα παρει πολυ επιλεκτικα εκεινα που θελει και θα αρχισει την κλαψα γιατι δεν του καθονται οι πιτσιρικες οχι επειδη δεν μπορει αλλα επειδη φοβατια ,απλα τα πραγματα γιατι αν τολμουσε θα μαθαιναμε και το αποτελεσμα στην τελικη !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Λοιπόν, αφού αισθάνεσαι κορόιδο και αφού τα καταφέρνεις τόσο καλά στο μαγείρεμα, στην καθαριότητα, στην φροντίδα των ρούχων σου, εξήγησε μας, τί σε κρατάει σ' αυτή την βαλτωμένη κατάσταση. Γιατί δεν χωρίζεις;
    άιντε πάλι! Καλή μου, το πότε θα χωρίσω θα το αποφασίσω εγώ ο ίδιος συνεκτιμώντας διάφορα πράγματα, τα οποία εσύ ή οποιοδήποτε άλλο άτομο δεν είναι σε θέση να γνωρίζει.

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Παραθέτω παρακάτω το post του Greek_mistis:



    Νομίζω ότι από το παραπάνω post δεν προκύπτουν όλα αυτά που υποστηρίζεις ως κατηγορίες. Εγώ δεν βλέπω ούτε βρίσιμο, ούτε υποτίμηση, ούτε επίθεση, ούτε χαρακτηρισμούς, ούτε προσβλητικά σχόλια. Ο μόνος χαρακτηρισμός που κάνει αφορά τους παντρεμένους. Συναιπώς, κατά την άποψή μου δεν δικαιολογείται τόση επιθετικότητα από την πλευρά σου.
    Σε ευχαριστώ που παρέθεσες το απόσπασμα της απάντησης του χρήστη, διότι μου επιτρέπεις να απαντήσω με αποδείξεις και να εξηγήσω με ακρίβεια, εφόσον κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ή όντως δεν καταλαβαίνεις σε τι αναφέρομαι:

    "Εχω την εντυπωση οτι γνωριζεις τι εποχες ζουμε...." : ειρωνικό σχόλιο του χρήστη περί της σημερινής κοινωνίας και της κοινωνικής μεταβολής, η οποία διατάραξε τους ρόλους των φύλων και έχει οδηγήσει στην ανεξαρτητοποίηση των γυναικών και την δημιουργία προοδευτικών κινημάτων και σχετικών θεσμών (αν και χρειάζεται να γίνει ακόμη πολλή δουλειά...)

    "Μπραβο που το διασκεδαζεις ( δεν αξιζει για τπτ περισσοτερο)" : ο χρήστης αναφερόμενος στον σχολιασμό του θέματος από το γυναικείο φύλο, συγχαίρει τον θεματοθέτη που διασκεδάζει με όλο αυτό και θεωρεί πως ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ότι δεν αξίζει να ληφθούν σοβαρά οι απόψεις των γυναικών γιατί σύμφωνα με αυτόν οι γυναίκες δεν έχουν άποψη

    "Ο φιλος nikos2,καποιοι μη υποταγμενοι-ζωντανοινεκροι παντρεμενοι.." : εκφράζει την κλασική πατριαρχική άποψη του "ο άντρας κάνει κουμάντο", γι ' αυτό και χαρακτηρίζει μη υποταγμένους παντρεμένους αυτούς που κάνουν ό,τι γουστάρουν, ακούνε μόνο το ΕΓΩ τους και δεν σέβονται την οικογένεια τους, γιατί αν έκαναν όλα αυτά θα υποτάσσονταν στο γυναικείο φύλο, σύμφωνα με αυτόν!

    "ΑΝ το αφησεις και δεν ακουσεις τον κοινωνικο προγραμματισμο και τις νουθεσιες του καθενος." : θεωρεί πως ο σεβασμος προς την προσωπικότητα και την ελευθερία των άλλων είναι ένας "κοινωνικός προγραμματισμός", ενώ είναι αναφαίρετο δικαίωμα ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...κοινωνικός προγραμματισμός είναι ο γάμος, η δημιουργία οικογένειας και οι όποιες προσδοκίες έχει η κοινωνία απο μας, ΟΧΙ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.

    "θα το αφηνα και θα ειχα ανοικτες τις επιλογες μου για αλλου." : ο χρήστης προτρέπει έναν παντρεμένο άνθρωπο να συνάψει εξωσυζυγική σχέση, παραβλέποντας την ηθική διάσταση του θέματος και την προδοσία που θα βιώσει η σύζυγος του, μετά την αποκάλυψη της αλήθειας.

    "πολυ ανθρωπινη η αναγκη σου και μπραβο που δε νιωθεις ασχημα. Ετσι πρεπει!" : συνεχίζει συγχαίροντας τον θεματοθέτη για την σκέψη του να απατήσει τη γυναίκα του και μάλιστα τονίζει πως ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ, οι άντρες θα πρέπει να επιβάλλονται και να απατούν τις γυναίκες τους, επειδή είναι άντρες.

    "μη βρεθεις να πληρωνεις κερατιατικα οπως οι περισσοτεροι αντρες.." : εε ναι αν βρεθει και σε αυτή τη κατάσταση θα τον λυπηθούμε πολύ, θα είναι πολύ αδικο γι αυτον να βρεθει σε αυτή τη κατάσταση....ξανά εκφράζει τον μισογυνισμό του, διότι το πώς θα νιώσει η γυναίκα του και τα παιδιά του πως ο ίδιος δεν σέβεται τον γάμο του, δεν το σκέφτηκε ο χρήστης αλλά σκέφτηκε την ψυχολογική κατάσταση του θεματοθέτη, γιατί για τον ίδιο μονο οι αντρες μετράνε.

    "Περισσοτερο σε εχει αναγκη εκεινη , παρα εσυ εκεινη...." : αντιτάσσεται στην ανεξαρτησία των γυναικών, θεωρώντας τες ως άβουλα όντα που είναι εξαρτημένα στον σύζυγο τους και έχουν την ανάγκη του.

    "Στο γαμο θα εισαι υπηρετης πλεον των αλλων" : ισχυρίζεται πως οι ευθύνες που αναλαμβάνει κάθε παντρεμένος άνθρωπος είναι δουλεία και πως ο σωστός ο άντρας μέσα στον γάμο θα πρέπει να είναι αφέντης, αλλιώς αν χρειάζεται να αναλαβει κάποια ευθύνη αμέσως χαρακτηρίζεται ως υπηρέτης και υποταγμένος.

    Όλα αυτά επιβεβαιώνουν αυτά που υποστηρίζω παραπάνω!

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αλλο ειναι το θεμα του δυστηχως και το μεταθετει στις γυναικες και πολυ περισσοτερο στις παντρεμενες και σε αυτες που οπως λεει ηθικολογουν .
    Εγω λεω εφοσον δεν μπορεις να αλλαξεις τον κοσμο γυρω σου κοιτα να αλλαξεις τον ευατο σου αντι να αναλωνεσαι μεσα σε ενα χωρο που κατα τα λεγομενα του δεν ειναι ανταξιος του.

    Οποτε οτι και να πουμε μαλλον θα παρει πολυ επιλεκτικα εκεινα που θελει και θα αρχισει την κλαψα γιατι δεν του καθονται οι πιτσιρικες οχι επειδη δεν μπορει αλλα επειδη φοβατια ,απλα τα πραγματα γιατι αν τολμουσε θα μαθαιναμε και το αποτελεσμα στην τελικη !
    Αμ βέβαια, όποιος αδυνατεί να αναλάβει την ευθύνη του εαυτού του, μεταθέτει τις ευθύνες σε άλλους.

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γραφείο σσυμβουλευτικης
    By Sotiris01 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 31-08-2021, 21:55
  2. ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΠΛΑΝΗ!
    By OcdGuy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2020, 22:04
  3. Γραφείο
    By Katacunia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2020, 00:14
  4. έρωτας στο γραφείο..
    By vasso82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-12-2012, 06:40
  5. διατροφη στο γραφείο
    By angel_sky in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-08-2007, 15:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •