Ημερολόγιο της μάχης - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 151 to 165 of 190
  1. #151
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    UNLucky, καλησπερα! το μελον της μαχης ειναι αναλογο με την εσωτερικη δυναμικη μας! και εξαρταται απο τους στοχους που βαζουμε! οσο πιο πολυ θες να μπεις στον στοχο τοσο πιο πολυ ειναι η νικη με το μερος σου.
    Τα προβληματα με την ορεξη αλλα και τον υπνο οπου αναφαρεις ,θα σου ελεγα χωρις να καμω τον εξυπνο,οτι θα μπορουσες μεσα πο την γυμναστικη να τα ξεπερασεις, στο λεω διοτις και τα δυο αυτα που λες εχουν κοινη αιτια, εαν κουραστεις σωματικα ο οργανισμος σου θαχρειαστει αυτα τα δυο συγουρα, και τον υπνο για να μπορεσει να ξεκουραστει αλλα και φαγυτο για να ξανα παρεις ινωστοιχεια και πρωτεινες που εχασες.
    Ξερω οτι δεν ειναι ευκολο να βαλουε την αθληση σστη ζωη μας, μπορει ομως να μας την βαλει το κινητρο που εχουμε! και σαν σου ερθει η βαρεμαρα, μπορεις να ξεκινησεις τη γυμναστικη κι ας ειναι το μυαλο σου αλλου!

  2. #152
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Παρακολουθώ αρκετό καιρό τώρα το ημερολόγιο της μάχης . Επειδή θεωρώ ότι είμαστε περίπου στην ίδια κατάσταση , νομίζω ότι δεν πρέπει να περιμένεις τα πάντα από το χάπι και την αγωγή . Παραπάνω άλλοι φίλοι αναφέρονται σε αυτό . Βγες έξω , περπάτησε , τρέξε , μίλα , δούλεψε λίγο με τον εαυτό σου . Με το ζόρι . Προσωπικά, εάν τρέξω 20 λεπτά το απόγευμα είμαι άλλος άνθρωπος . Είναι δύσκολος ο δρόμος αλλά πρέπει να κάνουμε τα πάντα για τους εαυτούς μας ... Δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Νομίζω ότι και μια δουλειά θα σου κάνει καλό, κυρίως χειρωνακτική με κίνηση . Ακόμα και η μουσική που γράφεις παραπάνω θα σε βοηθήσει . Τρώγοντας έρχεται η όρεξη ..,

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    etry677 ευχαριστώ για τις συμβουλές. Βγήκα για καφέ σήμερα όλα καλά. Με το που σηκώνομαι να περπατήσω νομίζω ότι μου έρχεται τάση για ζάλη και ότι είμαι ελαφρώς εκτός ισορροπίας. Μου είχε φύγει για ενα διάστημα αυτό αλλά επέστρεψε. Αλλά λογικά είναι από το άγχος. Οι εμβοές καλά κρατούν επίσης. Θα κάνω αύριο ένα μισάωρο τρέξιμο μπας και βοηθήσει.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Σάββατο 15 Μαΐου
    Βροχερή μέρα η σημερινή , μουντή.
    Ξύπνησα πάλι με ουδέτερη προς κακή διάθεση.
    Πήγα στην πόλη έκανα μια δουλειά που είχα αλλά διαπίστωσα πως πηγαίνοντας με τα πόδια στην δουλειά που είχα και γυρνώντας από αυτή, έδινα ασυναίσθητα βάση στο τί κάνει το σώμα μου. Στο πως περπατάω, στο πως αναπνέω, στο οπτικό μου πεδίο και επίσης είχα άγχος μην με πιάσει πάλι αυτή η αίσθηση ανισορροπίας και τάσης για ζάλη.
    Επίσης πριν από δύο μέρες πήγα σε μια δερματολόγο γιατί η χρόνια ξηροδερμία που έχω τον τελευταίο μήνα έχει υπερβολική έξαρση. Μου είπε ότι δεν θεραπεύεται αυτή η ξηροδερμία και ότι επηρεάζεται πολύ από την αλλαγή εποχής και από το άγχος.
    Μου δίνει κάτι σαμπουάν και κάτι κρέμες και επίσης της είπα να μου κοιτάξει και δύο ελιές που έχω στην πλάτη. Και για την μία μου είπε ότι έχει κάτι παράξενα 'χρωματάκια'. Να την παρατηρώ και να ξανά πάω το φθινόπωρο να μου την βγάλει με χειρουργείο και να την στείλει προληπτικά για βιοψία.
    Τότε είπα εντάξει αλλά την Δευτέρα θα την πάρω τηλ να κανονίσουμε άμεσα να μου την βγάλει και να την στείλει για βιοψία γιατί ως αρρωστοφοβικός δεν θα αντέξω να περιμένω μέχρι το φθινόπωρο.
    Δεν μου έφταναν όλα όσα περνάω τον τελευταίο καιρο, αυτό μου έλειπε!
    Επίσης όπως αναφέρω στις αρχές όλα ξεκίνησαν μετά από μια εγχείριση που έκανα πριν από κανα 3μηνο για ραγάδες, αιμορροΐδες που κατά την διαδικασία της μου βρήκαν και έναν πολύποδα που στην βιοψία βγήκε όχι ανησυχητικός.
    Αλλά τότε ο γιατρός μου είπε προληπτικά να κάνω και μια κολονοσκόπηση, την οποία έχω σκοπό να κάνω αφού βγάλω την ελιά.
    Τα λέω όλα αυτά γιατί ενώ η εγχείρηση πήγε πολύ καλά και η αποθεραπεία ηταν όπως πρέπει, τις τελευταίες μέρες έχω κάτι σαν φαγούρα 'εκεί πίσω'.
    Και το μυαλό μου ανησυχεί στο μήπως ξανά υποτροπίασε κάποια ραγάδα ή κάποια αιμορροΐδα και μήπως στην κολονοσκόπηση βρουν τίποτα 'επικίνδυνο'.......
    Και σαν να μην φτάνουνε όλα τα παραπάνω τις τελευταίες δύο μέρες μου εχει γίνει έμμονη ιδέα η άνοια γιατί με παρατηρώ να ξεχνάω πράγματα και να μην δουλεύει όσο καλά δούλευε το μυαλό μου. Ίσως να είναι απλά η ιδέα μου και να καταστροφολογώ από το άγχος αλλά όπως και να έχει, με άγχωσε και αυτό.
    Και κερασάκι στην τούρτα πήγα έξω για καφέ πριν κάποιες ώρες και ενώ στην αρχή ήμουν οκ απλά δεν είχα πολύ διάθεση, όσο περνούσε ο χρόνος άρχισα να αισθάνομαι ένα βάρος στο στήθος μου και μια εσωτερική ένταση.
    Δεν ήμουν χαλαρός δλδ ώστε να απολαύσω τον καφέ και την παρέα. Το πάλεψα για μιάμιση ώρα περίπου αλλά στο τέλος δεν άντεξα και έφυγα. Και φεύγοντας πριν σηκωθώ από την καρέκλα με έπιασε πάλι αυτό το άγχος του ότι όταν σηκωθώ θα έχω ανισορροπία και τάση για ζάλη.
    Τελικά έφυγα και ήρθα στο διαμέρισμα μου και σας γράφω για να απασχοληθώ.
    Επίσης οι εμβοές μου εξακολουθούν να μην ηρεμούν.
    45η μερα της αγωγής μου και νιώθω ότι το μόνο που έγινε είναι ότι πάλεψα τις παρενέργειες της αγωγής όταν την ξεκίνησα, και τώρα που πέρασαν οι παρενέργειες απλά είμαι στο στάδιο που ήμουν πριν τις παρενέργειες.
    Θα τα αναφέρω στο γιατρό μου την τεταρτη που έχουμε συνέδρια να δω τί θα αντιπροτείνει.
    Απ'ότι καταλαβαίνετε, όσοι και όσες διαβάσετε όλο αυτό το κατεβατό, η κατάσταση δεν πάει καλά μέχρι στιγμής.
    Α και να μη ξεχνάμε και το άγχος που έχω του τί θα γίνει με τον ύπνο μου όταν και αν κάποια στιγμή μου μειώσει το xanax ή μου κόψει το remeron.....
    Και όλα αυτά μετά την εγχείρηση με τις ζαλάδες και τους πονοκεφάλους, και τις κρίσεις πανικού στον ύπνο ένα μήνα μετά αφού πήρα το stelminal.....
    Πφφφφφφ...... Από την μία στιγμή στην άλλη η ζωή μου από παράδεισος έγινε κόλαση.....
    Να είστε ευγνώμονες για όλες τις καλές περιόδους της ζωής σας γιατί από το πουθενά μπορεί να έρθουν τα παν κάτω εκεί που δεν το περιμένετε.
    Καλό απόγευμα.

  5. #155
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Σάββατο 15 Μαΐου
    Βροχερή μέρα η σημερινή , μουντή.
    Ξύπνησα πάλι με ουδέτερη προς κακή διάθεση.
    Πήγα στην πόλη έκανα μια δουλειά που είχα αλλά διαπίστωσα πως πηγαίνοντας με τα πόδια στην δουλειά που είχα και γυρνώντας από αυτή, έδινα ασυναίσθητα βάση στο τί κάνει το σώμα μου. Στο πως περπατάω, στο πως αναπνέω, στο οπτικό μου πεδίο και επίσης είχα άγχος μην με πιάσει πάλι αυτή η αίσθηση ανισορροπίας και τάσης για ζάλη.
    Επίσης πριν από δύο μέρες πήγα σε μια δερματολόγο γιατί η χρόνια ξηροδερμία που έχω τον τελευταίο μήνα έχει υπερβολική έξαρση. Μου είπε ότι δεν θεραπεύεται αυτή η ξηροδερμία και ότι επηρεάζεται πολύ από την αλλαγή εποχής και από το άγχος.
    Μου δίνει κάτι σαμπουάν και κάτι κρέμες και επίσης της είπα να μου κοιτάξει και δύο ελιές που έχω στην πλάτη. Και για την μία μου είπε ότι έχει κάτι παράξενα 'χρωματάκια'. Να την παρατηρώ και να ξανά πάω το φθινόπωρο να μου την βγάλει με χειρουργείο και να την στείλει προληπτικά για βιοψία.
    Τότε είπα εντάξει αλλά την Δευτέρα θα την πάρω τηλ να κανονίσουμε άμεσα να μου την βγάλει και να την στείλει για βιοψία γιατί ως αρρωστοφοβικός δεν θα αντέξω να περιμένω μέχρι το φθινόπωρο.
    Δεν μου έφταναν όλα όσα περνάω τον τελευταίο καιρο, αυτό μου έλειπε!
    Επίσης όπως αναφέρω στις αρχές όλα ξεκίνησαν μετά από μια εγχείριση που έκανα πριν από κανα 3μηνο για ραγάδες, αιμορροΐδες που κατά την διαδικασία της μου βρήκαν και έναν πολύποδα που στην βιοψία βγήκε όχι ανησυχητικός.
    Αλλά τότε ο γιατρός μου είπε προληπτικά να κάνω και μια κολονοσκόπηση, την οποία έχω σκοπό να κάνω αφού βγάλω την ελιά.
    Τα λέω όλα αυτά γιατί ενώ η εγχείρηση πήγε πολύ καλά και η αποθεραπεία ηταν όπως πρέπει, τις τελευταίες μέρες έχω κάτι σαν φαγούρα 'εκεί πίσω'.
    Και το μυαλό μου ανησυχεί στο μήπως ξανά υποτροπίασε κάποια ραγάδα ή κάποια αιμορροΐδα και μήπως στην κολονοσκόπηση βρουν τίποτα 'επικίνδυνο'.......
    Και σαν να μην φτάνουνε όλα τα παραπάνω τις τελευταίες δύο μέρες μου εχει γίνει έμμονη ιδέα η άνοια γιατί με παρατηρώ να ξεχνάω πράγματα και να μην δουλεύει όσο καλά δούλευε το μυαλό μου. Ίσως να είναι απλά η ιδέα μου και να καταστροφολογώ από το άγχος αλλά όπως και να έχει, με άγχωσε και αυτό.
    Και κερασάκι στην τούρτα πήγα έξω για καφέ πριν κάποιες ώρες και ενώ στην αρχή ήμουν οκ απλά δεν είχα πολύ διάθεση, όσο περνούσε ο χρόνος άρχισα να αισθάνομαι ένα βάρος στο στήθος μου και μια εσωτερική ένταση.
    Δεν ήμουν χαλαρός δλδ ώστε να απολαύσω τον καφέ και την παρέα. Το πάλεψα για μιάμιση ώρα περίπου αλλά στο τέλος δεν άντεξα και έφυγα. Και φεύγοντας πριν σηκωθώ από την καρέκλα με έπιασε πάλι αυτό το άγχος του ότι όταν σηκωθώ θα έχω ανισορροπία και τάση για ζάλη.
    Τελικά έφυγα και ήρθα στο διαμέρισμα μου και σας γράφω για να απασχοληθώ.
    Επίσης οι εμβοές μου εξακολουθούν να μην ηρεμούν.
    45η μερα της αγωγής μου και νιώθω ότι το μόνο που έγινε είναι ότι πάλεψα τις παρενέργειες της αγωγής όταν την ξεκίνησα, και τώρα που πέρασαν οι παρενέργειες απλά είμαι στο στάδιο που ήμουν πριν τις παρενέργειες.
    Θα τα αναφέρω στο γιατρό μου την τεταρτη που έχουμε συνέδρια να δω τί θα αντιπροτείνει.
    Απ'ότι καταλαβαίνετε, όσοι και όσες διαβάσετε όλο αυτό το κατεβατό, η κατάσταση δεν πάει καλά μέχρι στιγμής.
    Α και να μη ξεχνάμε και το άγχος που έχω του τί θα γίνει με τον ύπνο μου όταν και αν κάποια στιγμή μου μειώσει το xanax ή μου κόψει το remeron.....
    Και όλα αυτά μετά την εγχείρηση με τις ζαλάδες και τους πονοκεφάλους, και τις κρίσεις πανικού στον ύπνο ένα μήνα μετά αφού πήρα το stelminal.....
    Πφφφφφφ...... Από την μία στιγμή στην άλλη η ζωή μου από παράδεισος έγινε κόλαση.....
    Να είστε ευγνώμονες για όλες τις καλές περιόδους της ζωής σας γιατί από το πουθενά μπορεί να έρθουν τα παν κάτω εκεί που δεν το περιμένετε.
    Καλό απόγευμα.
    Εχεις να γραψεις μέρες. Πως εισαι;

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα. Τρέχω να κανονίσω εξετάσεις (κολονοσκόπηση, αίματος) και μετά να βγάλω τελικά δύο ελιές στην πλάτη μου και να πάνε για βιοψία.
    Όσων αφορά την ΓΑΔ μου καλά κρατεί αλλά σύμφωνα με τον ψυχίατρο μου πάμε καλύτερα.
    Μου είπε σήμερα που είχαμε συνέδρια ότι αφού τελειώσαμε με την φάση της 'γνωσίας' και της 'επεξεργασίας' περνάμε στην φάση της 'άσκησης'.
    Δηλαδή να αρχίσω να εκτίθεμαι εσκεμμένα σε καταστάσεις, περιστάσεις, διαδικασίες και τοποθεσίες που με αγχώνουν.
    Στην συνέχεια να υπομένω αυτές τις δύσκολες καταστάσεις και να καταγράφω σε χαρτί το που είμαι, τί ώρα, με ποιον είμαι και τί νιώθω.
    Κατά τα άλλα θα ξανά γράψω το βράδυ αφού βγει και η σημερινή ημέρα.

  7. #157
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Καλησπέρα. Τρέχω να κανονίσω εξετάσεις (κολονοσκόπηση, αίματος) και μετά να βγάλω τελικά δύο ελιές στην πλάτη μου και να πάνε για βιοψία.
    Όσων αφορά την ΓΑΔ μου καλά κρατεί αλλά σύμφωνα με τον ψυχίατρο μου πάμε καλύτερα.
    Μου είπε σήμερα που είχαμε συνέδρια ότι αφού τελειώσαμε με την φάση της 'γνωσίας' και της 'επεξεργασίας' περνάμε στην φάση της 'άσκησης'.
    Δηλαδή να αρχίσω να εκτίθεμαι εσκεμμένα σε καταστάσεις, περιστάσεις, διαδικασίες και τοποθεσίες που με αγχώνουν.
    Στην συνέχεια να υπομένω αυτές τις δύσκολες καταστάσεις και να καταγράφω σε χαρτί το που είμαι, τί ώρα, με ποιον είμαι και τί νιώθω.
    Κατά τα άλλα θα ξανά γράψω το βράδυ αφού βγει και η σημερινή ημέρα.
    Καλησπερα και από εμένα.
    Είμαι 3 χρόνια σε αγωγή, ξεκίνησα με λαντοζ το οποίο δεν φανηκε να λειτουργεί σε βάθος χρόνου και μετά από πολλές προσπάθειες και πολλές δοκιμασίες φαρμάκων έχω σταθεροποιηθεί τα τελευταία 2 χρόνια σε μια συγκεκριμένη αγωγή. Η διάγνωση μου είναι ΙΔΨ και κατάθλιψη.
    Μετά από όλο αυτό τον καιρό, νιώθω πολύ έντονη υπνηλία και μια νωθρότητα και παραίτηση για το οτιδήποτε. Επίσης είναι έντονη η κόπωση που νιώθω.
    Το ερώτημα είναι αν όλα αυτά οφείλονται στα χάπια, στην πάθηση μου η στην κατάσταση της καραντίνας που ο καθένας μας βίωσε με τον τρόπο του...
    Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν ο ψυχίατρος σου (επειδή ανέφερες ασκήσεις κλπ) είναι και ψυχοθεραπευτής. Αν δηλ κάνετε μαζί και ψυχοθεραπεία...

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα Nefeli28. Ο γιατρός μου είναι ψυχίατρος - ψυχοθεραπευτής. Δεν πιστεύει ιδιαίτερα στις ασκήσεις αναπνοής αλλά είναι υπέρμαχος της σωστής διατροφής και της αερόβιας άσκησης.
    Ανέφερα ασκήσεις αναπνοής και γιόγκα γιατί έχουν βοηθήσει αρκετά μια περίπτωση που γνωριζω που πάλευε χρόνια χρονια με ΓΑΔ όταν έκοβε σταδιακά την αγωγή της. Πλέον είναι καλά χωρίς αγωγή και πλέον έγινε η ίδια δασκάλα γιόγκα. Βρήκε μάλλον αυτό που έψαχνε στην γιόγκα τι να πω. Αλλά εντάξει η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο καθένας μας διαφορετικός.
    Δεν έχουμε άλλη επιλογή παρά να δοκιμάζουμε πράγματα και ότι δουλέψει, ενώ προσπαθούμε στην πορεία να φτιάξουμε το 'ψυχολογικό' της υπόθεσης όσο γίνεται.
    Τώρα όσων αφορά την κούραση και την νοθρότητα που νιώθεις δεν είμαι ειδικός να σου πω κάτι. Εγώ οταν παραπονιέμαι στον ψυχίατρο μου για απουσία διάθεσης μου λέει 'τί κάνεις γι αυτό;' 'Πρέπει να ενεργοποιηθείς βήμα βήμα '. Αλλά ακόμη δεν φτάσαμε στο θέμα διαχείρισης διάθεσης στην ψυχοθεραπεία. Είμαστε ακόμη στο να αντιμετωπίσω ότι με αγχώνει και να του γράψω πως νιώθω όταν είμαι σε κατάσταση άγχους.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Τετάρτη 19 Μαΐου
    Τις τελευταίες 2 μέρες βλέπω μια μικρή βελτίωση. Οι αρνητικές σκέψεις έχουν ελαττωθεί σημαντικά. Επίσης έχουν ελαττωθεί οι τάσεις για ζάλη και η τάση να ασχολούμαι με την ανάσα μου.
    Το άγχος βέβαια παραμένει και εξακολουθώ να εποπτεύω τον εαυτό μου. Το νευρικό μου σύστημα είναι ακόμη στην τσίτα, το νιώθω και επίσης οι εμβοές καλά κρατούν απλά τις δίνω λιγότερη σημασία.
    Στην συνέδρια σήμερα ο ψυχίατρος μου είπε ότι μπαίνουμε στην διαδικασία της 'άσκησης' της γνωσιακής. Μου είπε πως πλέον θα πρέπει αντιμετωπίσω όλες τις καταστάσεις που με αγχώνουν και ότι εσκεμμένα θα τις υπομένω και ότι πρέπει να κρατάω γραπτές σημειώσεις αμέσως μετά για το που πήγα, τί έκανα εκεί που πήγα, με ποιούς πήγα και πως ένιωσα άσχετα αν αγχώθηκα ή όχι και στην συνέδρια της επόμενης βδομάδας να του τα δείξω.
    Το έκανα ήδη σήμερα. Κρατάω γραπτές σημειώσεις για ολες τις δραστηριοτητρες μου και για το πως νιώθω.
    Και σήμερα κύλισε καλά σε γενικές γραμμές εκτός από τώρα που σας γράφω που ανέβασαν παραπάνω ένταση οι εμβοές. Αλλά όσο μπορώ θα προσπαθήσω να τις αγνοήσω γιατί μόνο έτσι θα ηρεμήσουν λογικά.
    Όπως λέει και ο γιατρός μου όταν το απλοποιεί 'πρέπει να δείχνεις στον εγκέφαλο σου ότι δεν υπάρχει λόγος να σωματοποιεί και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα'. 'έτσι σιγά σιγά θα σταματήσει να αντιδρά και να σωματοποιεί'.
    Για να δούμε αύριο πως θα πάει. Εύχομαι σε όλους και όλες καλό βράδυ και να είστε δυνατοί.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Πέμπτη 20 Μαΐου
    Κοιμήθηκα σχετικά καλά. Βέβαια από την στιγμή που δεν πίνω καφέ οι πρώτες δύο ώρες αφού ξυπνάω είμαι φουλ νυσταγμένος.
    Είχα άγχος σήμερα το πρωί και το πάλεψα με το να ασχοληθώ λίγο με τον κήπο και να πάω και να γυρίσω την μητέρα μου στην πόλη για να ψωνίσει.
    Έφαγα πάλι σχεδόν μηχανικά αλλά όσο και αν με χαλάει που δεν πεινάω μου έχει γίνει πρόγραμμα να τρώω το μεσημέρι. Με το που σηκώθηκα από το τραπέζι ένιωσα ένα άγχος από το πουθενά και είχα ένα κάτι σαν τρέμουλο στα πόδια μου, πράγμα που μου επέφερε μια νευρικότητα.
    Ακολούθησα την εντολή του γιατρού μου όμως και βγήκα για καφέ. Στην αρχή είχα άγχος και νευρικότητα αλλα στην πορεία με την κουβέντα με τους φίλους ηρέμησα.
    Σηκώθηκα έφυγα κατά τις 5 και πήγα στο διαμέρισμα μου. Εκεί έκανα κάμψεις, κοιλιακούς και λίγη γιόγκα και στην συνέχεια είδα μια σειρά στο Netflix.
    Όσο έβλεπα την σειρά με έπιασε ένα παράπονο γιατί ένιωθα πως δεν είχα διάθεση. Αλλά αμέσως 'την είπα' στον εαυτό μου. 'Από μένα εξαρτάται η διάθεση μου' είπα και έφερα στο μυαλό μου την σκέψη ότι πρέπει να ζω την κάθε μέρα. Δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω την διάθεση μου να είναι 'καλή', το άγχος μου να φύγει δια μαγείας και όλα να είναι όπως πρέπει για να ενεργοποιηθώ και να ζήσω.
    Νευρίασα με μένα.
    Και μετά από πέντε λεπτά νιώθω ένα αίσθημα σαν να άνοιξε η όραση μου, σαν να καθάρισε το μυαλό μου. Σηκώθηκα μπήκα στο αυτοκίνητο να γυρίσω στο σπίτι των γονιών μου. Οδηγώντας είχα ανοιχτό το παράθυρο και ένιωθα τον αέρα, παρατηρούσα τα γνωστά τοπία γύρω μου πιο... έντονα.
    Και λέω ενώ οδηγώ 'αισθάνομαι σχετικά καλά νομίζω'.
    Και με το που το λέω αμέσως πήγα να αγχωθώ.
    Φοβάμαι να νιώσω πως είμαι καλύτερα. Αγχώνομαι μήπως αγχωθώ.
    Δίνω μία σφαλιάρα στον εαυτό μου να στανιάρω και φτάνω στο 'κάστρο'.
    Ηρέμησα, πείνασα ελαφρώς και έφαγα. Το βράδυ συνήθως νιώθω λίγο πείνα και τρώω λιγότερο μηχανικά.
    Είμαι ήρεμος και θα δω master chef με τον πατέρα.
    Οι εμβοές καλά κρατούν αλλά εντάξει τι να κάνουμε. Μακάρι κάποια στιγμή να ηρεμήσουν. Υπομονή.
    Η σημερινή μέρα ήταν καλή. Θα τολμήσω να γράψω αλλά και να πω στον εαυτό μου πάμε για καλύτερες.
    Καλό βράδυ σε όλους και να είστε δυνατοί.

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Είναι σαν να διαβάζω τις σημειώσεις ενός πειραματόζωου το οποίο έχει το ίδιο υποβάλλει τον εαυτό του στο πείραμα.
    Καί μελετά καί υφίσταται το πείραμα...Έχει και πλάκα και ενδιαφέρον όλο αυτό.
    Συνέχισε έτσι...δεν σε φοβάμαι...ακόμα και να μην στανιάρεις με αυτήν την αγωγή θα την βρεις την άκρη.

    Αααα...και δες το Mindhunter στο Netflix...Πολύ καλό
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Yoco αρχίζω και πιστεύω ότι το 'στανιάρω' είναι το κλειδί της υπόθεσης. Τι εννοώ;
    Εννοώ ότι τί σημαίνει το να στανιάρω;
    Να διώξω τις αρνητικές σκέψεις και να μην σκέφτομαι τόσο πολύ; Να σταματήσω να παρατηρώ το παραμικρό στον εαυτό μου και να καταστροφολογώ; Να σταματήσω να αντιδρώ τόσο υπερβολικά σε μικρά πράγματα; Ίσως......
    Όσων αφορά τις σκέψεις μου.... είναι δικές μου. Το αν είναι αρνητικές ή θετικές ποίος το λέει και το προσδιορίζει αυτό; Ο Θεός, ο διάβολος, η κοινωνία, ο πολιτισμός που ζω; Γιατί;
    Είναι απλά σκέψεις που αφού είναι δικές μου πρέπει να τις διώχνω και να τις επιστρέφω όποτε θέλω. Γιατί δεν γίνεται αυτό;
    Γιατί τις κατηγοριοποιώ σαν αρνητικές ή θετικές με βάση αυτά που εσφαλμένα μου έχει μάθει η κοινωνία και ο πολιτισμός που έχω μεγαλώσει.
    Και αναπόφευκτα στην συνέχεια πράττω με βάση αυτές τις σκέψεις.
    Είναι σαν να έχουμε διάρροια σκέψεων.
    Όταν έχουμε διάρροια στο στομαχοεντερικό τί γίνεται μετά; Είμαστε εξαντλημένοι και ξενερωμένοι. Καταθλιπτικοί.
    Τί κάνουμε όταν έχουμε διάρροια; Σταματάμε να τρώμε για λίγο και στην συνέχεια κόβουμε τις τροφές που μας προκαλούν διάρροια.
    Θεωρώ ότι έτσι πρέπει να γίνει και με το μυαλό.
    Δημιουργούμε 'φαντάσματα' τα οποία γιγαντώνονται τόσο που θεωρούμε ότι πρέπει να παλέψουμε μαζί τους για να φύγουν. Αλλά όταν και αν καταφέρουμε να τα νικήσουμε τότε θεωρώ έχουμε χάσει τον εαυτό μας.
    Πιστεύω ότι απλά πρέπει να ζήσουμε χαρούμενοι χωρίς να βάζουμε στάνταρντ και επιδιώξεις και θέλω ή δεν θέλω.
    Είμαστε σαν χαμστερακια που τρέχουν στον τροχό χωρίς να πάνε πουθενά.
    Μήπως να 'σταματήσουμε' για λίγο; Back to basics. Όπως όταν ήμαστε παιδιά.
    Ίσως και πάλι......
    Για τώρα όπως το είπες παρατηρώ το πείραμα που κάνω στον εαυτό μου να δω πως θα πάει μέχρι κάποια στιγμή να μάθω να 'σταματάω'.
    Δεν το έχω δει το Mindhunter αλλά θα το δω.

    The mind is a loyal servant but a very dangerous master

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλησπέρα. Και τι σημαίνει άραγε χάνω τον εαυτό μου; Πώς προσδιορίζεται ο εαυτός και θέλουμε να τον διαφυλάξουμε σαν κόρη οφθαλμού και ανησυχούμε μήπως αλλοιώνεται από τα φάρμακα (αντικαταθλιπτικά κλπ); Μήπως είναι κι αυτό μια παγίδα, μια κατασκευή του μυαλού μας; Είμαστε ένα σύνολο πεποιθήσεων και συναισθημάτων απαραλλαχτων στο χρόνο; Σίγουρα όχι. Αφού οι πεποιθήσεις και τα συναισθήματα μας μεταβάλλονται συνεχώς δεν μεταβάλλεται ταυτόχρονα και ο εαυτός; Άρα πόσο σημαντικό είναι να αναφερόμαστε στον εαυτό σαν ιερό τοτέμ;

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα. Όντως ο 'εαυτός' μας μεταβάλλεται συνεχώς, ειδικά εμείς που λαμβάνουμε αγωγές.
    Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα οπτική.
    Ίσως τελικά η λύση είναι να μάθουμε να ζούμε 'έξω' από τον εαυτό μας;
    Μήπως η απόλυτη παγίδα του μυαλού μας να είναι να προστατέψουμε το 'εγώ' μας;
    Τότε πάμε σε επίπεδα γκουρού....
    Να μπορέσουμε απλά να 'ζούμε' χωρίς να επηρεαζόμαστε από τις εναλλαγές του 'εαυτού' μας, έξω από αυτόν.
    Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ αυτό που θέλω είναι να σταματήσουν οι εμβοές, να μην παθαίνω κρίσεις πανικού στον ύπνο και να μην με πιάνουν ζαλάδες από το άγχος ώστε να μην επηρεάζεται η διάθεση μου....
    Χμμμμμ.......
    Άρα να προστατέψω τον 'εαυτό' μου..... την 'άνεση' μου.....
    την διάθεση μου....
    Μήπως αυτό που προσδιορίζω ως 'άνεση' για μένα είναι η φυλακή μου.....; Μήπως η επίμονη προσπάθεια για προστασία ενός συγκεκριμένου 'εαυτού' μου είναι ο λόγος που το μυαλό μου 'διαμαρτύρεται';
    Πολύ πιθανό....
    Μπορεί βέβαια απλά η βιοχημεία στον εγκέφαλο μου να έχει προκαλέσει ζημιά στους νευροδιαβιβαστές μου και να μην δουλεύουν σωστά.
    Ίσως είναι συνδυασμός των δύο.
    Άρα παίρνουμε αγωγή μήπως και είμαστε τυχεροί και βελτιωθεί το παθολογικό και συγχρόνως προσπαθούμε να μάθουμε απλά να ζούμε για τον εαυτό μας αλλά έξω από αυτόν......
    Καλό στην θεωρία αλλά στην πράξη.......
    Εγώ πάντως στην παρούσα φάση για να είμαι ειλικρινής απλά υπομένω και προσπαθώ να αντιμετωπίζω τα ψυχοσωματικά και σε συνδυασμό με την αγωγή και την ψυχοθεραπεία έχω την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα με αφήσουν ήσυχο....
    Το επόμενο βήμα θα είναι να μάθω αν μπορέσω να ζω με το άγχος μου και να κάνω εγώ αλλαγές στον 'εαυτό' μου που ίσως το κάνουν να ηρεμήσει.
    Να κόψω το κάπνισμα, να αθληθώ περισσότερο, να βρω μια δουλειά που χωρίς απαραίτητα να είναι η ιδανική για μένα να δώσω σε αυτή όλο μου το είναι.....
    Πολλά ίσως πολλά μήπως.......
    Μέχρι στιγμής είμαι έρμαιο και παρατηρητής της αγωγής και της ψυχοθεραπείας μου και απλά ελπίζω να δουλέψει......
    Από εκεί και πέρα μακάρι στην πορεία να μπορέσω να κάνω τον εγκέφαλο μου 'υπηρέτη' μου και όχι 'αφεντικό' μου.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Με το να ''στανιάρεις'' νομίζω ότι εννοώ να μπεις σε Auto Mode,να πράττεις χωρίς να σκέφτεσαι.
    Όπως οι ''απλοί'' και ''φυσιολογικοί'' άνθρωποι...Ζούν χωρίς να το πολυσκέφτονται.
    Όταν συναναστρέφομαι με κόσμο, τους παρατηρώ σαν ερευνητής/ανθρωπολόγος,ψάχνω να βρώ τα κίνητρα,τις διαθέσεις,τον τρόπο αντίληψης και αντίδρασης στα ερεθίσματα και στο πλανητικό γίγνεσθαι.
    Θέλω να μπώ στον μικρόκοσμό τους έστω και για λίγο και να δω πως είναι απ'την δική τους οπτική.
    Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι τα πράγματα για την πλειοψηφία του κόσμου είναι αυτονόητα,όπως το ότι είναι άνθρωποι και κοινωνικά όντα που αλληλεπιδρούν με συγκεκριμένους τρόπους.
    Για μένα όλα είναι ρευστά και χαοτικά.
    Υπάρχει ένας μηχανισμός αποδόμησης ο οποίος λειτουργεί μηχανικά και θέλω να τον απενεργοποιήσω.
    Θέλω και πρέπει να πάω με την ροή.
    Μόνο έτσι θα γίνουμε ξανά ''φυσιολογικοί''.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2020, 02:49
  2. Ημερολογιο
    By ftatl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 72
    Last Post: 27-03-2018, 10:48
  3. ~ Το Ημερολογιο Μου ~
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3601
    Last Post: 06-04-2011, 22:14
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By DEPON in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-2009, 22:34
  5. το ημερολόγιο μου
    By bionic_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-2006, 18:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •