Καινουργιος σε φαρμακευτικη αγωγη. Θεραπεια Efexor + Trittico - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Εχω περασει δυστυχως πολλες απογοητευσεις ειδικα στις σχεσεις που εκανα. Μετα την τελευταια περιπτωση ,το 2017 ειχα πει οτι δε θα ξανα κανω σχεση,
    Στη προσφατη ιστορια, μου αλλαξε την αποφαση μου αυτη , η πιστη μου στον ανθρωπο αυτο και αυτα που εβλεπα για αρκετο καιρο, ειδκα πριν την Αθηνα.

    Η στιβαρη λογικη, που ανεφερε κι ο ψυχολογος, βασιζεται στο οτι η αισθηση και η λογικη μου, μου ελεγε οτι ειναι λαθος αυτο που συνεβαινε , ηδη απο νωρις σε καποιες περιπτωσεις ή τουλαχιστον, ΕΜΕΝΑ δεν μ ταιριαζε.

    Να σου πω ενα μικρο παραδειγμα αναμεσα σε πολλα άλλα.

    Ακομα κ τωρα, δε μπορω να καταλαβω πως καποιοι ανθρωποι θεωρουν '' οκ ή οτι δεν τρεχει /σημαινει και τπτ'', το να βγαινουν με εναν ανθρωπο , να δηλωνουν και να φαινονται ερωτευμενοι αλλα παραλληλα να πηγαινουν στο σπιτι τους, να κανουν λαικ σε αγνωστους και σε καθε καγκουρα. Δεν αναφερομαι σε γνωστους, φιλους κτλ ετσι?

    Για μενα δειχνει ανωριμοτητα, ανειλικρινεια και οτι δεν εισαι 100 %. Σε αυτο συμφωνει κ ο ψυχολογος μου.

    Κι εγω πιστευω οτι ναι μεν εχουν αλλαξει οι εποχες, αλλα αυτο δεν αλλαζει την ουσια της φυσης μας, τις παρορμυνσεις μας κτλ.

    Σε καμια περιπτωση δε λεω να μην εχουμε κοινωνικα δικτυα ,αλλα το πως τα χρησιμοποιουμαι εχει σημασια. Για μενα, ειναι κακο δειγμα καποιος να ειναι σε σχεση αποκλειστικη, και να κανει συστηματικα , αριστερα δεξια like σε αγνωστους .

    Κι ακομα χειροτερα, αν τον ρωτησεις αν το κανει, να σου πει ψεματα...

    Ισως ειμαι πιο παραδοσιακος, ισως εχω μεγαλωσει αλλιως.

    Και μονο οτι κ η αλλη πλευρα, παραδεχεται οτι δε θα της αρεσε να το κανω εγω, λεει αρκετα.

    Να σημειωσω οτι δε ζητησα ποτε να αλλαξει, ηξερα οτι αν το εκανε, θα ηταν προσωρινο για οσο ειμασταν μαζι, και δεν ηθελα κανεις να με κατηγορησει οτι την καταπιεσα κτλ.

    Απλα της ειπα οτι εχω καποια συγκεκριμενα στανταρ, δε θελω να αλλαξει, σεβομαι τις επιλογες αλλα εμενα δε μ ταιριαζει ολο αυτο και θελω να μεινουμε απλα φιλοι.

    Με δικη της πρωτοβουλια εσβησε κοσμο κ σταματησε καποια πραγματα ( τους οποιους φυσικα και ξαναεκανε add/follow τωρα). Φουλ χειριστικη και ανειλικρινης , οπως αποδειχτηκε , στραγηγικη ,οπως μου ειπε ο ψυχολογος μου. για να μου δειξει οτι ειναι σοβαρη και να με καταφερει , ΕΝΩ ΕΓΩ ΔΕ ΖΗΤΗΣΑ ΤΠΤ! Απλα επεμενε να της πω τους λογους που ηθελα να χωρισουμε και της ειπα.

    Οι λογοι ηταν αυτοι και καποια δειγματα ασεβειας σε καποιες περιπτωσεις. ( α) οταν εφυγε απο το αμαξι μου χωρις σοβαρο λογο στην αρχη *, και β)σε μια εξοδο σε μπαρ, οταν παιζαμε ενα παιχνιδι, ξεφυγε η κατασταση, δεν ηθελα να το συνεχισω και της ζητησα 2 φορες να σταματησει. Δε το σεβαστηκε , οποτε και πληρωσα και φυγαμε''

    Να σημειωσω οτι δε γυρισα γιατι εσβησε κοσμο κτλ , αλλα γιατι πιστεψα στην ποιοτητα του ανθρωπου αυτου.

    Δυστυχως δε τα κρατησα τα ορια μου. Αν ημουν πιο απολυτος στα θελω και τα κριτηρια μου, να ειχε κρατησει η σχεση , να υπηρχε σεβασμος , ..ισως κι οχι...

    Εξαλλου οσες φορες το προσπαθησα , βρηκα τειχο..Υπηρχαν πολλες φορες, που προσπαθησα να βαλω ορια.

    εσυ μπορει να κρινεις πιο αντικειμενικα αν θα κραταγε τελικα αυτο, αν κραταγα δηάδη τα ορια μου ( οχι απλα να τα δηλωνω και μετα να υποχωρω).
    Ειμαι 37.

    * ειχαμε κανονισει να παμε σαββατο μια απο τις πρωτες εκδρομες μας, Την πηρα τηλ την Παρασκευη για επιβεβαιωση , χτυπησε το κινητο κανονικα και δε το σηκωσε.
    Δε με πηρε πισω.
    Πηγε Τεταρτη, οταν της ξαναεστειλα και η εξηγηση ηταν οτι δεν ειχε σημα σπιτι και οτι δν της ηρθε κληση. Και οτι περιμενε να την παρω τηλεφωνο, δεν ειδε κληση μου και πιστεψε οτι αλλαξα γνωμη...

    Προφανως και δε το πιστεψα καθως ειχε χτυπησει το κινητο.


    Αυτο εγινε την 2η 3η βδομαδα που βγαιναμε , και φυσικα δν ηθελα να συνεχισω να βρισκομαατε , καθως ηταν ξεκαθαρα βλακεια δικαιολογια.
    Το κινητο χτυπησε κανονικα. Αν δεν ειχε σημα,δε θα καλουσε...

    1.5 χρονο που βγαιναμε , να σημειωσω ,δν ετυχε ξανα ΠΟΤΕ να καλεσω και να μην εχει ''σημα'', οπως μου ειπε εκεινο το βραδυ...

    Για αρκετες μερες επεμενε να θελει να μου εξηγησει γιατι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΝ ( κλασσικα ε??)

    Της ειπα να ερθει να με βρει για λιγο μετα το γυμναστηριο, κατσαμε στο αμαξι μου, την ακουσα προσεκτικα, μου ειπε τα ιδια οτι δεν ειχε σημα , οτι εχει ξανασυμβει ( οχι μαζι μου βεβαια οπως αποδειχτηκε 1,5 χρονο....), και πρεπει να την πιστεψω.
    της ειπα οτι ακουω τι εχει να πει, αλλα πιστευω περισσοτερο τα αυτια μου, τη λογικη μου και οτι αν δεν ειχε σημα ΔΕ ΘΑ ΚΑΛΟΥΣΕ ΚΑΝ....

    Οταν ειδε κ αποειδε, που δεν υποχωρουσα, νευριασε κ εφυγε τρελαμενη απο το αμαξι γιατι '' δεν μπορει να μη την πιστευουν ''...

    Καταλαβα οτι ηταν απαραδεκτη συμπεριφορα αυτο, τοσο απαραδεκτη που οταν το ειχα κανει καποτε σε μια κοπελα με χωρισε κ μπραβο της.

    Με επιασε η συμπονοια,( η κορη της υπαλληλου μας, η τοσο σοβαρη και γλυκια κοπελα κτλ κτλ )
    κ τελικα πηγα και την πηρα με το αμαξι καθως περπατουσε κ την πηγα σπιτι.... Οπως μ ειπε πολυ αργοτερα, ηταν λαθος συμπεριφορα κι επρεπε να την αφησω να φυγει για να παρει το μαθημα της...
    Last edited by Greek_mistis; 20-06-2021 at 07:56.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημέρα !!

    37 χρόνων με ένα ιστορικό στις σχέσεις όχι και τόσο καλό και με κοινό παρονομαστή.

    Μου λες στοιχεία του χαρακτήρα σου πολύ καλά και μάλιστα για να τα εδραιώσεις μου λες ότι στα αναγνωρίζει και ο ψυχολόγος σου .
    Ξέρεις κάτι?
    Εγώ δεν τα βλέπω και μου το αποδεικνύεις και τώρα με αυτό που είπες .

    Αν όντως υπάρχουν βρε καλό μου όλα αυτά, τι γίνεται και πάντα όταν βρίσκεσαι μέσα σε μια σχέση εξαφανίζονται με αποτέλεσμα να έχεις όλα αυτά τα αποτελεσματα που σε κάνουν να μην θέλεις να ξαναεμπιστευτεις άλλη κοπέλα ?

    Προσπάθησε όλα αυτά να τα εδραιώσεις μέσα σε μια σχέση σου από την πρώτη στιγμή ώστε να μην δίνεις αυτό το περιθώριο να καταλήγουν έτσι .
    Δούλεψε στην ψυχοθεραπεία σου τον τρόπο να μάθεις να το εφαρμόσεις όλο αυτό .
    Να μην κάνεις καμιά παραχώρηση που να επιτρεπει τον ευνουχισμό της πραγματικής σου προσωπικότητας .

    Αντιλαμβάνεσαι πλέον μέσα από τη συζήτηση μας ότι ο λόγος που δεν εχεις καταφέρει μέχρι σήμερα να μην πληγωνεσαι από τις εκάστοτε σχέσεις σου ,είναι γιατί δεν βγάζεις τον πραγματικό σου εαυτό και συνέχεια καταπιέζεσαι ?

    Πως θέλεις λοιπόν να πετύχει μια σχέση ?
    Όχι μόνο με την σημερινή σου που αντιλαμβάνομαι ότι έχει χοντρά θεματακια αλλά και με όλες τις άλλες ..

    Όταν πλέον στην ζωή μας γίνεται κάτι μοτίβο τότε σίγουρα δεν φταίνε πάντα οι άλλοι .
    Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός ,αν εσύ όμως σε κάθε σου σχέση έχεις ένα κοινό παρονομαστή τότε καταλαβαίνεις ότι το θέμα το έχει ο βασικός παράγοντας αυτής που την δεδομένη είσαι εσύ .

    Προσπάθησε λιγάκι να δουλεύεις τα καλά και δυναμικά σου στοιχεία σε μια σχέση ,ώστε να γίνονται κατανοητά και αντιληπτά από την πρώτη στιγμή .
    Μόνο έτσι δεν θα δίνεις περιθώριο στον άλλο να κάνει πράγματα τα οποία εσυ δεν αποδέχεσαι και προκειμένου να έχεις την συντροφικότητα που αντιλαμβάνομαι την έχεις μεγάλη ανάγκη στην ζωή σου ,καταπατας κάθε σου ηθική αξία ..

    Δούλεψε λιγάκι την αυτοεκτίμηση σου και εδραίωσε τις αξίες σου σε κάθε σου σχέση χωρίς να δέχεσαι την παραμικρή υποχώρηση αφού έτσι είσαι σαν άνθρωπος .

    Δεν πας να αλλάξεις τον ευατο σου και τα πιστεύω σου την δεδομένη στιγμή .
    Πας να μάθεις πώς να τα εκδηλώνεις και να μη είσαι υποχωρητικός σε αυτά .

    Κάποια πράγματα είναι άξιες και όσο εγωιστικό και να ακούγεται ,στις σχέσεις μας θα τα απαιτούμε για να είμαστε καλά .
    Αλλιώς πάντα θα καταλήγουν κάπως έτσι να το ξέρεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #33
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !!

    37 χρόνων με ένα ιστορικό στις σχέσεις όχι και τόσο καλό και με κοινό παρονομαστή.

    Μου λες στοιχεία του χαρακτήρα σου πολύ καλά και μάλιστα για να τα εδραιώσεις μου λες ότι στα αναγνωρίζει και ο ψυχολόγος σου .
    Ξέρεις κάτι?
    Εγώ δεν τα βλέπω και μου το αποδεικνύεις και τώρα με αυτό που είπες .

    Αν όντως υπάρχουν βρε καλό μου όλα αυτά, τι γίνεται και πάντα όταν βρίσκεσαι μέσα σε μια σχέση εξαφανίζονται με αποτέλεσμα να έχεις όλα αυτά τα αποτελεσματα που σε κάνουν να μην θέλεις να ξαναεμπιστευτεις άλλη κοπέλα ?

    Προσπάθησε όλα αυτά να τα εδραιώσεις μέσα σε μια σχέση σου από την πρώτη στιγμή ώστε να μην δίνεις αυτό το περιθώριο να καταλήγουν έτσι .
    Δούλεψε στην ψυχοθεραπεία σου τον τρόπο να μάθεις να το εφαρμόσεις όλο αυτό .
    Να μην κάνεις καμιά παραχώρηση που να επιτρεπει τον ευνουχισμό της πραγματικής σου προσωπικότητας .

    Αντιλαμβάνεσαι πλέον μέσα από τη συζήτηση μας ότι ο λόγος που δεν εχεις καταφέρει μέχρι σήμερα να μην πληγωνεσαι από τις εκάστοτε σχέσεις σου ,είναι γιατί δεν βγάζεις τον πραγματικό σου εαυτό και συνέχεια καταπιέζεσαι ?

    Πως θέλεις λοιπόν να πετύχει μια σχέση ?
    Όχι μόνο με την σημερινή σου που αντιλαμβάνομαι ότι έχει χοντρά θεματακια αλλά και με όλες τις άλλες ..

    Όταν πλέον στην ζωή μας γίνεται κάτι μοτίβο τότε σίγουρα δεν φταίνε πάντα οι άλλοι .
    Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός ,αν εσύ όμως σε κάθε σου σχέση έχεις ένα κοινό παρονομαστή τότε καταλαβαίνεις ότι το θέμα το έχει ο βασικός παράγοντας αυτής που την δεδομένη είσαι εσύ .

    Προσπάθησε λιγάκι να δουλεύεις τα καλά και δυναμικά σου στοιχεία σε μια σχέση ,ώστε να γίνονται κατανοητά και αντιληπτά από την πρώτη στιγμή .
    Μόνο έτσι δεν θα δίνεις περιθώριο στον άλλο να κάνει πράγματα τα οποία εσυ δεν αποδέχεσαι και προκειμένου να έχεις την συντροφικότητα που αντιλαμβάνομαι την έχεις μεγάλη ανάγκη στην ζωή σου ,καταπατας κάθε σου ηθική αξία ..

    Δούλεψε λιγάκι την αυτοεκτίμηση σου και εδραίωσε τις αξίες σου σε κάθε σου σχέση χωρίς να δέχεσαι την παραμικρή υποχώρηση αφού έτσι είσαι σαν άνθρωπος .

    Δεν πας να αλλάξεις τον ευατο σου και τα πιστεύω σου την δεδομένη στιγμή .
    Πας να μάθεις πώς να τα εκδηλώνεις και να μη είσαι υποχωρητικός σε αυτά .

    Κάποια πράγματα είναι άξιες και όσο εγωιστικό και να ακούγεται ,στις σχέσεις μας θα τα απαιτούμε για να είμαστε καλά .
    Αλλιώς πάντα θα καταλήγουν κάπως έτσι να το ξέρεις .
    Εχεις δικιο , φυσικα και η μεγαλυτερη ευθυνη μου, ειδικα στις 2 τελευταιες αποκλειστικες σχεσεις , ηταν οτι υποχωρησα απο πολυ νωρις , και στα πιστευα μου και κυριολεκτικα ( δηλαδη ξαναγυριζα) οπως καταλάβες κ απο τα σκηνικα που σου ανεφερα.
    γνωριζω τους λογους, και δε θα επαναληφθει.

    Ισως παρεξηγησα αυτο που ηθελες να πεις, αλλα δεν ακουγεται οκ αυτο που λες οτι δεν βλεπεις τα καλα στοιχεια του χαρακτηρα μου , με βαση το πως λειτουργω στις σχεσεις.

    Φυσικα κ υπαρχουν καλα στοιχεια στο χαρακτηρα μου. . Δε τα εκανα ολα σκατα. Δεν κρατησα , μεσα στη σχεση τουλαχιστον, αυτα που πιστευα ως ανθρωπος.

    Αντιλαμβανομουν και αντιλαμβανομαι οτι γινοντουσαν πραγματα που δεν ηταν σωστα ή δεν ταιριαζαν σε εμενα.

    Καποια απο αυτα, παλαιοτερα δε τα αντιλαμβανομουν.

    Αυτο ειναι μια καλη βαση.

    Μενει να μη ξανακανω πισω.

    Στο τελος, οταν ηρεμησω, θα επικεντρωθω 1000% σε εμενα.

    Περα απο την υποχωρηση , θα με ενδιεφερε η αποψη σου για καποια συγκεκριμενα απο τα σκηνικα που σου εχω αναφερει.

    αν θες.

    Σιγουρα μπαινει το υποκειμενικο στοιχειο, αλλα υπαρχει κ το αντικειμενικο. Υπαρχουν δηλάδη πραγματα που ειναι αντικειμενικα λαθος./σωστα.

    Καθαρα ενδεικτικα. Αν ζηταγα να κλεισει το ινσταγκραμ, θα ημουν υπερβολικος /ελεγκτικος. Το να κανει ο ανθρωπος που βγαινεις αποκλειστικα,,και υποτιθεται ειναι ερωτευμενος, like σε αγνωστους αριστερα και δεξια, ειναι ενα ειδος ''καυλάντισματος'' κ δειχνει ελλειψη σοβαροτητας και ειλικρινειας.

    πολυ κακως καποιοι ανεχονται τετοιες συμπεριφορες. Οπως και να φευγουν απο το αμαξι του αλλου τρελαμενοι...



    Δεν ψαχνω να κατηγορησω αλλους, ουτε να αθωωσω εμενα. αν ημουν τετοιος ανθρωπος δε θα απομονωνομουν 2 χρονια ουτε αλλες φορες στο παρελθον. Το εκανα και απο φοβο αλλα και αναγκη να μη ξαναπληγωσω και εμενα αλλα κ αλλους.

    Ομως ψαχνω δικαιωση ή οπως μπορει καποιος να το χαρακτηρισει , γιατι ειναι εζησα τοσα κατηγορω τοση ενοχοποιηση και τοση υποχωρηση για να ειμαι μαζι της, που ειναι λογικο να χρειαζεται και να ειναι απαραιτητο να ακουσω αν και που ειχα δικιο/αδικο.

    Σε αυτο το κομματι, επεμεινα και στις τελέυταιες συνεδριες. Εγινε τοσο μεγαλο μπερδεμα μεσα μου, που ειναι λογικο πιστευω να πρεπει για αρχη να μπουν καποια πραγματα σε σειρα , να ηρεμησω λιγο, να αποβαλλω καποιες ενοχες για συγκεκριμενα σκηνικα και να ''δουλεψω'' λιγο πιο ηρεμα μετα.

    Οντως ειδα οτι με βοηθησε ενα τσικ μικρο, οταν ακουσα την αποψη ενος ειδικου , να δω καποια πραγματα και τη κοπελα διαφορετικα λιγο, και εμένα λιγοτερο ενοχικα....( οπως συνειδητα /ασυνειδητα, φροντισε να πατησει )

    Εκει εγινε η ζημια, και στο ενοχικο ,και στο χειριστικο, και στο υποχωρητικο, και στις εντασεις και στο ευνουχιστικο κομματι.

    Πιστεψα και στη δικη της ''σοβαροτητα - ωριμοτητα '' της, και στη δικη μου ''ανωριμοτητα, υπερβολη''.

    Ενω ενιωθα και αντιλαμβανομουν οτι μαλλον, ειχα δικιο σε αρκετα σκηνικα , δε μπορουσα να τα κρατησω!

    Δεν πιστεψα στην ουσια οτι ισως ειχα δικιο τελικα, φοβηθηκα μηπως ημουν υπερβολικος , δεν πιστευα στον εαυτο , στην πνευματικη ικανοτητα και υγεια μου .

    Οταν μου ελεγε οτι ειμαι υπερβολικος, τρελος, οτι εφταιγα, οτι εγω την εκανα ετσι, οτι ειμαι ετσι , οτι ειμαι αλλιως, οσα σου εχω πει,
    ενω αρχικα καταλαβαινα ποσο ελλεινο και χειριστικο ειναι αυτο, ενω καταλαβαινα οτι δειχνει πραγματα για το χαρακτηρα της, κ ενω ηθελα να φυγω, ...
    μετα δεν ενιωθα δυνατος με εμενα , δν ειχα πιστη οτι ''στεκω'' καλα.

    Εχω κανει τοσες υποχωρησεις στη ζωη μου τα τελευταια χρονια, ενω παραλληλα καποια πραγματα πηγαν πολυ χαλια (οικονομικα, κ απο θεμα ανεξαρτησιας ).

    Ομως οπως κανω παντα, με τεραστια υπομονη κ επιμονη τα εφτιαξα και τα διορθωσα και ειμαι σε καποιες καταστασεις επαγγελματικα που θα ζηλευαν οι περισσοτεροι. Δυστυχως αυτο δεν τ εχω με τις ερωτικες σχεσεις,.Οχι στις απλες οπου δεν εχω θεμα, αλλα στις αποκλειστικες...
    Η προσπαθω να ''φτιαξω '' και στις ερωτικες αποκλειστικες σχεσεις μου τα πραγματα (οπως εχω καταφερει στα επαγγελματικα μου) , αντι να φευγω...
    Με αντιτιμο τρομερη φθορα κα ευνουχισμο.

    Επισης υπηρχε διαχρονικα, μια αντιμετωπιση απο την οικογενεια και απο τις προσωπικες και φιλικες σχεσεις μου οτι ειμαι ανωριμος , προβληματικος , ''ΠΑΙΔΑΚΙ'' , οτι χρειαζομαι καθοδηγηση και βοηθεια.
    Ημουν πολυ ντροπαλό κ κλειστο παιδι κ οταν ανοιχτηκα, ανοιχτηκα πολυ...

    Αυτο μου δημιουργησε τρελη πιεση κ ενοχη στις σχεσεις μου ειτε φιλικες ειτε συγγενικες , με αποτελεσμα να μη πιστεψω στην ουσια στον εαυτο μου , κ οταν το εκανα, να λαμβανω πολυ κακο και ενοχοποιητικο feedback...

    Επρεπε να φερθω με ενα τροπο για να ειμαι αρεστος για να εχω παρεες κτλ. Αναγκαστηκα να ριξω τον εγωισμο μου , σε σημειο που μαλλον ευνουχιστηκα.

    Ενω στην ουσια διαφωνουσα 100% με τις αποψεις ολων αυτων....

    Ημουν αγριμι, αλλα αυτο δεν αρεσε και δημιουργουσε θεματα.

    Οποτε καπου εκανα πισω, και ευνουχιστηκα για να ερθω πιο κοντα στους αλλους. Ετσι εκανα τους αλλους χαρουμενος αλλα ευνουχιζομουνα εγω .
    Πλεον εχω λυσει αρκετα πραγματα με τις φιλικες και επαγγελματικες καταστασεις μου.

    Παραλληλα υπαρχει φοβος για τις γυναικες, Αργησα πολυ αναλογικα με την εμφανιση μου , να κανω κατι. Στα 26 . Γνωριζω τους λογους.




    Πως μπορει να στεκει καλα και να εχει δικιο, ενας τρελος αλλωστε....να το πω απλα...Πως μπορει να μη φταιει καποιος οταν ειναι τρελος αλλωστε...
    Οποτε υποχωρουσα.

    Μια παρατηρηση . Οχι οτι αλλαζει το αδιαμφισβητητο γεγονος οτι πρεπει και θα δουλεψω καποια πραγματα.
    ΟΛΕΣ οι σχεσεις εχουν την ιδια καταληξη, αργα η γρηγορα τελειωνουν. Οπως ειχα πει στην κοπελα. Καλως κακως ισχυει.
    Πιο ρεαλιστικο με βαση το πως ειναι πλεον τα πραγματα στην κοινωνια και τους ανθρωπους , μοιαζει να μη ξανακανω σχεση αποκλειστικη, παρα να κανω και απλά να διορθωσω πραγματα. Και παλι η καταληξη θα ειναι η ιδια...
    Ειτε τελειωνουν αργα η γρηγορα, ειτε καταληγουν σε δυστυχισμενους γαμους ( ειμαι φουλ αρνητικος σε γαμο ) , με καταληξη παλι διαζυγια ή συμβιβασμους, ασεβεια και δυστυχια...
    . Η εξαιρεση ειναι απειροελαχιστη, κ αυτο πιστευα οτι ειχα συναντησει...
    χωρις συναισθηματισμους κ ρομαντισμους. Τα δεδομενα αυτο λενε , κ εχω μαθει λογω της δουλειας να τα κοιταω αυτα, Ασχετα απο την τελευταια σχεση που δεν τα πηρα οσο σοβαρα επρεπε...
    Last edited by Greek_mistis; 20-06-2021 at 16:05.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    [QUOTE=Greek_mistis;1164620]
    Εχεις δικιο , φυσικα και η μεγαλυτερη ευθυνη μου, ειδικα στις 2 τελευταιες αποκλειστικες σχεσεις , ηταν οτι υποχωρησα απο πολυ νωρις , και στα πιστευα μου και κυριολεκτικα ( δηλαδη ξαναγυριζα) οπως καταλάβες κ απο τα σκηνικα που σου ανεφερα.
    γνωριζω τους λογους, και δε θα επαναληφθει.

    Ισως παρεξηγησα αυτο που ηθελες να πεις, αλλα δεν ακουγεται οκ αυτο που λες οτι δεν βλεπεις τα καλα στοιχεια του χαρακτηρα μου , με βαση το πως λειτουργω στις σχεσεις.


    Φυσικα κ υπαρχουν καλα στοιχεια στο χαρακτηρα μου. . Δε τα εκανα ολα σκατα. Δεν κρατησα , μεσα στη σχεση τουλαχιστον, αυτα που πιστευα ως ανθρωπος.

    Αντιλαμβανομουν και αντιλαμβανομαι οτι γινοντουσαν πραγματα που δεν ηταν σωστα ή δεν ταιριαζαν σε εμενα.

    Καποια απο αυτα, παλαιοτερα δε τα αντιλαμβανομουν.

    Αυτο ειναι μια καλη βαση.

    Μενει να μη ξανακανω πισω.

    Στο τελος, οταν ηρεμησω, θα επικεντρωθω 1000% σε εμενα.
    Κοιταξε να δεις για να ξεκαθαρισω λιγακι τι ειμαι και εγω ετσι ?.
    Σου μιλαω ακριβως οπως θα μιλουσα και σε ενα φιλο μου και μου ελεγε τα ιδια ακριβως ..

    Δεν φταιω εγω αν εσυ μου εδωσες αυτη την εντυπωση μεσα απο την εξιστορηση των γεγονοτων και ουτε προκειται να κρυφτω πισω απο τις λεξεις για να μην σε αδικησω .
    Να σε παρεξηγησω μπορει ,γιατι ειναι ενα ακομα μειονεκτικο χαρακτηριστικο του γραπτου λογου .
    Εδω ειμαστε ομως για να μου εκθεσεις γεγονοτα και να λυθει αυτη η παρεξηγημενη μου αντιληψη ,αν τη θεωρεις λαθος ...

    Εγω δεν ανεφερα πουθενα οτι δεν εχεις καλα στοιχεια .Ισα ισα σου ειπα οτι αυτα σου τα στοιχεια εχουν εξαφανιστει μεσα σε αυτη την σχεση και φανταζομαι και στις προηγουμενες συμφωνα παντα με αυτα που μου λες .

    Οποτε, μηπως το ιδιο ακριβως συνεχιζεις να κανεις ακομα και σε αυτη την κουβεντα μας ?
    Μηπως παντα ξεκινας μια γνωριμια ή μια συζητηση και παντα τα θεματα που παρουσιαζεις εχουν εναν αμυντικο χαρακτηρα και δεν ειναι εμφανης η δυναμικοτητα που μου λες οτι εχεις ?
    Αμυνομενος ειναι μονο αυτος που φοβαται και δεν εχει πιστη στον ευατο του, να το ξερεις .Στο ανεφερα και πιο πανω ,οτι εδαραιωνεις τον δυναμικο σου χαρακτηρα επισημανοντας τι λεει ο ψυχολογος σου ,ωστε να μου αποδειξεις οτι οντως ισχυει και οχι να μου το δωσεις να το καταλαβω απο μονη μου μεσα απο την κουβεντα μας ...

    Πιστεψε με και ο ψυχολογος σου να στο εχει πει εμενα ετσι και δεν με πείσεις ή εσυ ή ενας φιλος μου μεσα απο τις ιδιες του τις πραξεις και τα λεγομενα του δεν θα το πιστεψω ...Δεν ειμαι ανθρωπος που επηρεάζομαι απο τις αποψεις των αλλων ακομα και αν αυτοι ειναι ψυχολογοι γιατι εχω συναντησει ανθρωπο που ο ψυχολογος του του ελεγε οτι εχει σε ολα δικιο και αυτος ο ανθρωπος ηταν οτι χειροτερο απο παστα ανθρωπου και μαλιστα επαιζε με συναισθηματα ανθρωπων κανοντας του πλατες η ιδια του η ψυχολογος ..
    Αντιλαμβανεσαι λοιπον που τεκμηριωνω αυτη μου την αποψη ...

    Ποιος φταει παλι εδω ?καθαρα στην δικη μας συζητηση ....
    Εγω που λεω οτι ακριβως διαβαζω και αντιλαμβανομαι ή εσυ που μου αφηγεισαι μονο τα γεγονοτα οπου φαινεται αυτη η πλευρα του χαρακτηρα σου ή ακομα καλυτερα να το θεσω αλλιως ,μου λες γεγονοτα που καταπιεζεις αυτη την πτυχη σου μονο και μονο για να μην πληγωσεις τους αλλους .

    Να ξερεις αντιλαμβανομαι πληρως ποιοι χαρακτηρες τα κανουν αυτα και ποτε ειναι απο προθεση και ποτε απο δολο .
    Μπορω να αντιληφθω πλεον ποιος τα κανει καλοπροαιρετα και ποιος οχι .

    Οποτε ,πως εσυ περιμενεις απο εμενα να καταλαβω και να αντιληφθω τα δικα σου δυναμικα στοιχεια ,οταν τα γεγονοτα και ο τροπος που εκφραζεσαι ερχεται και το καπελωνει ολο αυτο ?

    Αν το σκεφτεις, αυτο γινεται και σε μια νεα ερωτικη ή και φιλικη γνωριμια .Αναγνωριζεις τον αλλον και διαμορφωνεις προσωπικη αποψη μεσα απο τα γεγονοτα της ζωης του και φυσικα απο τι επιλέγει να σου πει απο την πρωτη στιγμη της γνωριμιας σας ..
    Αναλογα με αυτο αντιδρας και εσυ οπως πρεπει .Βεβαια εκει υπαρχει και η γλωσσα του σωματος που εδραιωνει ακομα πιο πολυ την οποιαδηποτε αποψη σου και γι αυτο εαν ενας ανθρωπος σε ενδιαφερει για παραπανω γνωριμια, δεν μενεις μονο σε αυτο φυσικα ...

    Περα απο την υποχωρηση , θα με ενδιεφερε η αποψη σου για καποια συγκεκριμενα απο τα σκηνικα που σου εχω αναφερει.

    αν θες.
    Μπορεις να πεις και να συζητησουμε το οτιδηποτε σε απασχολει αλλωστε γι αυτο ειμαστε εδω ..

    Σιγουρα μπαινει το υποκειμενικο στοιχειο, αλλα υπαρχει κ το αντικειμενικο. Υπαρχουν δηλάδη πραγματα που ειναι αντικειμενικα λαθος./σωστα.

    Καθαρα ενδεικτικα. Αν ζηταγα να κλεισει το ινσταγκραμ, θα ημουν υπερβολικος /ελεγκτικος. Το να κανει ο ανθρωπος που βγαινεις αποκλειστικα,,και υποτιθεται ειναι ερωτευμενος, like σε αγνωστους αριστερα και δεξια, ειναι ενα ειδος ''καυλάντισματος'' κ δειχνει ελλειψη σοβαροτητας και ειλικρινειας.

    πολυ κακως καποιοι ανεχονται τετοιες συμπεριφορες. Οπως και να φευγουν απο το αμαξι του αλλου τρελαμενοι...
    Τι εννοεις ?
    Να εχει ο συντροφος σου σοσιαλ και επειδη ειναι κοινωνικος ή επικοινωνιακος να πρεπει να καταπιεσει αυτη την πτυχη της προσωπικοτητας του επειδη εσυ εχεις ανασφαλειες ?

    Οχι φυσικα δεν το θεωρο φυσιολογικο .
    Αν εγω ειμαι σιγουρος για τον ευατο μου ,οτι δινω σε μια σχεση αυτα που πρεπει να δωσω και εισπρατω τα αναλογα γιατι να ¨φοβαμαι ¨ενα οποιοδηποτε like?

    Εμπιστευομαι τον συντροφο μου στα παντα .Ειμαι ησυχος με αυτο το κοματι και ολη αυτη την σιγουρια φροντιζω να την καλλιεργω προσφεροντας του τη ελευθερια στο να εκδηλωνει καθε πτυχη της προσωπικοτητας του ..

    Και να σου πω και κατι ?
    Αν ο αλλος ειναι τετοιος χαρακτηρας και εχει σκοπο να σου την κανει ,γιατι απο τον χαρακτηρα του ανθρωπου καθοριζεται αυτο το πραγμα ,τοτε πιστεψε με θα σου την κανει αλλου και στα σοσιαλ θα ειναι παναγιτσα ...
    Ανθρωπος που δεν κρυβεται μην τον φοβασαι .Τα κρυφα ποταμακια που κανουν γνωριμιες και τρεμουν για την δημοσια εικονα τους να φοβασαι .


    Δεν ψαχνω να κατηγορησω αλλους, ουτε να αθωωσω εμενα. αν ημουν τετοιος ανθρωπος δε θα απομονωνομουν 2 χρονια ουτε αλλες φορες στο παρελθον. Το εκανα και απο φοβο αλλα και αναγκη να μη ξαναπληγωσω και εμενα αλλα κ αλλους.

    Ομως ψαχνω δικαιωση ή οπως μπορει καποιος να το χαρακτηρισει , γιατι ειναι εζησα τοσα κατηγορω τοση ενοχοποιηση και τοση υποχωρηση για να ειμαι μαζι της, που ειναι λογικο να χρειαζεται και να ειναι απαραιτητο να ακουσω αν και που ειχα δικιο/αδικο.

    Μην ψαχνεις απο κανεναν τριτο να σου δωσει αυτο που απο μονος σου δεν μπορεις να αντλισεις απο τον ιδιο σου τον ευατο ..

    Ωραια 1 Πες εγω ερχομαι και σου λεω ,εχεις δικιο σε ολο αυτο και να το απαιτεις απο τις σχεσεις σου .
    Δεν μου λες ?
    Ενισχυω ετσι την παραλογη ανασφαλεια που εχεις ?Που ειναι το στοιχειο του δυναμισου που λες οτι εχεις οταν αυτο επηρεαζετα απο ενα like ?
    Καταπατω το δικαιωμα ελευθεριας και εκφρασης ενος αλλου ανθρωπου ?

    Γιατι λοιπον να κανω κατι τετοιο εφοσον θα ειναι εναντια σε εμενα ?
    Μονο και μονο για να σε χαιδεψω και να μεγαλωσω την δικη σου ανασφαλεια ?
    Πως ετσι θα δωσω περιθωριο στον ανθρωπο που εχω απεναντι μου να ξεδιπλωσει τον δυναμισμο του ?

    οχι δεν θα το κανω ,γιατι ετσι δεν θα ειμαι φιλος σου ,ουτε θα σε βοηθησω στην προκειμένη περιπτωση ...

    Σε αυτο το κομματι, επεμεινα και στις τελέυταιες συνεδριες. Εγινε τοσο μεγαλο μπερδεμα μεσα μου, που ειναι λογικο πιστευω να πρεπει για αρχη να μπουν καποια πραγματα σε σειρα , να ηρεμησω λιγο, να αποβαλλω καποιες ενοχες για συγκεκριμενα σκηνικα και να ''δουλεψω'' λιγο πιο ηρεμα μετα.
    Χαιρομαι που το αντιλαμβανεσαι και το δουλευεις γιατι ειναι μεγαλη ¨πληγη ¨στο θεμα αυτοπεποιθηση ολο αυτο ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Οντως ειδα οτι με βοηθησε ενα τσικ μικρο, οταν ακουσα την αποψη ενος ειδικου , να δω καποια πραγματα και τη κοπελα διαφορετικα λιγο, και εμένα λιγοτερο ενοχικα....( οπως συνειδητα /ασυνειδητα, φροντισε να πατησει )

    Εκει εγινε η ζημια, και στο ενοχικο ,και στο χειριστικο, και στο υποχωρητικο, και στις εντασεις και στο ευνουχιστικο κομματι.

    Πιστεψα και στη δικη της ''σοβαροτητα - ωριμοτητα '' της, και στη δικη μου ''ανωριμοτητα, υπερβολη''.

    Ενω ενιωθα και αντιλαμβανομουν οτι μαλλον, ειχα δικιο σε αρκετα σκηνικα , δε μπορουσα να τα κρατησω!

    Δεν πιστεψα στην ουσια οτι ισως ειχα δικιο τελικα, φοβηθηκα μηπως ημουν υπερβολικος , δεν πιστευα στον εαυτο , στην πνευματικη ικανοτητα και υγεια μου .

    Οταν μου ελεγε οτι ειμαι υπερβολικος, τρελος, οτι εφταιγα, οτι εγω την εκανα ετσι, οτι ειμαι ετσι , οτι ειμαι αλλιως, οσα σου εχω πει,
    ενω αρχικα καταλαβαινα ποσο ελλεινο και χειριστικο ειναι αυτο, ενω καταλαβαινα οτι δειχνει πραγματα για το χαρακτηρα της, κ ενω ηθελα να φυγω, ...
    μετα δεν ενιωθα δυνατος με εμενα , δν ειχα πιστη οτι ''στεκω'' καλα.

    Εχω κανει τοσες υποχωρησεις στη ζωη μου τα τελευταια χρονια, ενω παραλληλα καποια πραγματα πηγαν πολυ χαλια (οικονομικα, κ απο θεμα ανεξαρτησιας ).

    Ομως οπως κανω παντα, με τεραστια υπομονη κ επιμονη τα εφτιαξα και τα διορθωσα και ειμαι σε καποιες καταστασεις επαγγελματικα που θα ζηλευαν οι περισσοτεροι. Δυστυχως αυτο δεν τ εχω με τις ερωτικες σχεσεις,.Οχι στις απλες οπου δεν εχω θεμα, αλλα στις αποκλειστικες...
    Η προσπαθω να ''φτιαξω '' και στις ερωτικες αποκλειστικες σχεσεις μου τα πραγματα (οπως εχω καταφερει στα επαγγελματικα μου) , αντι να φευγω...
    Με αντιτιμο τρομερη φθορα κα ευνουχισμο.

    Αυτο θα κανεις και με την ψυχοθεραπεια .Τεραστια υπομονη ,επιμονη και πολυ δουλεια και θα αρχισεις σιγα σιγα να βλεπεις ακομα μεγαλυτερες διαφορες στον δικο σου χαρακτηρα και κατ επεκτασει και στις σχεσεις .

    Δυστηχως οσο δυσκολα και με πολυ κοπο καταφερνουμε να φτιαξουμε ενα πραγμα ,αρκει κατι πολυ ευκολο να μας το γκρειμισει και μετα για να το ξαναφτιαξουμε ολο αυτο θελει διπλασιο κοπο .
    Εκει ειναι το ζητημα καλο μου, μεσα απο την ψυχοθεραπεια .
    Να βρουμε τα εργαλεια για να το φτιαχνουμε ολο αυτο καθε φορα που καποιος θα εμφανιζεται και θα μας το χαλαει ,μεχρι που θα το φτιαξουμε τοσο δυνατο και ατρωτο που δεν θα το ριχνει ουτε ολοκληρος σεισμος .

    Επισης υπηρχε διαχρονικα, μια αντιμετωπιση απο την οικογενεια και απο τις προσωπικες και φιλικες σχεσεις μου οτι ειμαι ανωριμος , προβληματικος , ''ΠΑΙΔΑΚΙ'' , οτι χρειαζομαι καθοδηγηση και βοηθεια.
    Ημουν πολυ ντροπαλό κ κλειστο παιδι κ οταν ανοιχτηκα, ανοιχτηκα πολυ...

    Αυτο μου δημιουργησε τρελη πιεση κ ενοχη στις σχεσεις μου ειτε φιλικες ειτε συγγενικες , με αποτελεσμα να μη πιστεψω στην ουσια στον εαυτο μου , κ οταν το εκανα, να λαμβανω πολυ κακο και ενοχοποιητικο feedback...

    Επρεπε να φερθω με ενα τροπο για να ειμαι αρεστος για να εχω παρεες κτλ. Αναγκαστηκα να ριξω τον εγωισμο μου , σε σημειο που μαλλον ευνουχιστηκα.

    Ενω στην ουσια διαφωνουσα 100% με τις αποψεις ολων αυτων....

    Ημουν αγριμι, αλλα αυτο δεν αρεσε και δημιουργουσε θεματα.

    Οποτε καπου εκανα πισω, και ευνουχιστηκα για να ερθω πιο κοντα στους αλλους. Ετσι εκανα τους αλλους χαρουμενος αλλα ευνουχιζομουνα εγω .
    Πλεον εχω λυσει αρκετα πραγματα με τις φιλικες και επαγγελματικες καταστασεις μου.
    Ειναι αυτο που σου ανεφερα καποια στιγμη .
    Με την ψυχοθεραπεια δεν παμε να λυσουμε το παρον θεμα μας .Παμε να βρουμε την ριζα που μας οδηγησε σε αυτο .

    Ημουν σιγουρη οτι ολο αυτο εχει παιδικες ριζες οπως και το 90% των περισσοτερων ψυχολογικων θεματων ..
    Οποτε απο εκει πρεπει να ξεκινησεις και μετα να καταλληξεις στο σημερα ..

    Παραλληλα υπαρχει φοβος για τις γυναικες, Αργησα πολυ αναλογικα με την εμφανιση μου , να κανω κατι. Στα 26 . Γνωριζω τους λογους.
    Ενας ακομη παραγοντας του αμυντικου και παραχωρητικου σου χαρακτηρα που αντικατοπτριζεται στις ερωτικες σου σχεσεις ...




    Πως μπορει να στεκει καλα και να εχει δικιο, ενας τρελος αλλωστε....να το πω απλα...Πως μπορει να μη φταιει καποιος οταν ειναι τρελος αλλωστε...
    Οποτε υποχωρουσα.
    Γιατι χρησημοποιεις τετοιους χαρακτηρισμους?
    Ποιος σου εχει πει οτι οτιδηποτε κανουμε με σκοπο να μην πληγωσουμε τους αλλους ή δοκιμαζουμε μηπως με αυτο τον τροπο αποκτησουμε αυτο που εχουμε αναγκη ειναι τρελο ?
    Τι σημαινει τρελο αληθεια για εσενα ?
    Κατι κακο ?

    Γιατι για εμενα η λεξη τρελο -τρέλα εχει μια δωσει ξενοιασιας και ευτυχιας και την αναζητω πολλες φορες ακομα και σημερα να υπαρχει στην ζωη μου και σε πληροφορω οτι οταν περναμε τετοιες στιγμες με τους φιλους μας ειναι οτι καλυτερο δυναμωτικο εχουμε παρει για να συνεχισουμε ...

    Μαθε να δινεις στην ζωη σου τους ορισμους και την συνταξη των λεξεων με βαση τα δικα σου θελω ,πιστευω και με βαση τη δικη σου επιθυμια ωστε να εισαι καλα και οχι συμφωνα με τα στερεοτυπα των αλλων που στο κατω κατω αν περνας εσυ καλα τα εχεις και γραμμενα ,πολυ απλα και χυμα να στο πω ...

    Θα σε ενοιαζε αν σε ελεγαν τρελο και εσυ ησουν ευτυχισμενος με τον ανθρωπο σου ?
    Οχι φυσικα ..Τωρα ομως γιατι σε ενοχλει ?Γιατι πολυ απλα δεν εισαι εσυ καλα ...
    Το προσιμο σε καθε λεξη ,σε καθε πραξη ,αξια ,αντιλιψη και πιστευω μας να το βαζεις εσυ και κανενας αλλος .
    Μπορεις να το αντιληφθεις και να το εφαρμοσεις αυτο που σου λεω ?
    Αν το κανεις ,εδω ειμαστε ,ελα να μου πεις πως εισαι ...

    Μια παρατηρηση . Οχι οτι αλλαζει το αδιαμφισβητητο γεγονος οτι πρεπει και θα δουλεψω καποια πραγματα.
    ΟΛΕΣ οι σχεσεις εχουν την ιδια καταληξη, αργα η γρηγορα τελειωνουν. Οπως ειχα πει στην κοπελα. Καλως κακως ισχυει.
    Πιο ρεαλιστικο με βαση το πως ειναι πλεον τα πραγματα στην κοινωνια και τους ανθρωπους , μοιαζει να μη ξανακανω σχεση αποκλειστικη, παρα να κανω και απλά να διορθωσω πραγματα. Και παλι η καταληξη θα ειναι η ιδια...
    Ειτε τελειωνουν αργα η γρηγορα, ειτε καταληγουν σε δυστυχισμενους γαμους ( ειμαι φουλ αρνητικος σε γαμο ) , με καταληξη παλι διαζυγια ή συμβιβασμους, ασεβεια και δυστυχια...
    . Η εξαιρεση ειναι απειροελαχιστη, κ αυτο πιστευα οτι ειχα συναντησει...
    χωρις συναισθηματισμους κ ρομαντισμους. Τα δεδομενα αυτο λενε , κ εχω μαθει λογω της δουλειας να τα κοιταω αυτα, Ασχετα απο την τελευταια σχεση που δεν τα πηρα οσο σοβαρα επρεπε...
    Δεν σε αδικω με αυτα που σκεφτεσαι και για την ιδεα του γαμου ...
    Με ολα αυτα που εχεις περασει και εγω τα ιδια θα σκεφτομουνα ...

    Να ξερεις δεν ειναι ετσι ομως τα πραγματα και πολυ περισσοτερο με τον ανθρωπο που διαλεγεις να κανεις ενα γαμο και μια οικογενεια .
    Οτι και να εισαι ,οσα προβληματα και να ερθουν δυο ειναι τα απαραιτητα συστατικα του γαμου ή μιας μακροχρονιας σχεσης ....
    Ερωτας-αγαπη που δεν τελειωνει ΠΟΤΕ ισα ισα μεγαλωνει οσο περναει ο χρονος και σεβασμος στις αξιες και στα θελω μας .
    Αν τα βρεις αυτα τοτε δεν θα φοβασαι τιποτε και βαζω στοιχημα πως η σχεση σου θα ειναι ενα καστρο οχυρωμενο με τα καλυτερα υλικα !
    Αυτη ειναι η εννοια του γαμου και οποιος την εχει βρει ζει μεσα σε αυτον για πολλα χρονια
    [/QUOTE]
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    Διαβασα την απαντηση σου.

    Διαφωνω καθετα στο θεμα ινσταγκραμ και λαικ. Μπορει να κανει ο καθενας ο,τι θελει. Δε ζητησα απο κανενα να αλλαξει.
    Απο εκει κ περα, βγαζω κ εγω τα συμπερασματα μου και αναλογα θα παρω καποιον σοβαρα ή οχι.
    Δεν ειναι σοβαρος ανθρωπος καποιος που λειτουργει ετσι. Αν ειναι καταπιεση αυτο, μπορει να βγει κ να το κανει κ στη πραγματικη ζωη ή να μη βγαινει μαζι μου.
    Και στη τελικη, υπαρχουν ανθρωποι που θα ηταν οκ με αυτο. Ειναι αδιαπραγματευτο λυμενο θεμα για μενα.
    Σεβαστη η αποψη σου, οπως κ η δικη μου.


    Για μενα νο1 ειναι ο σεβασμος και η ειλικρινεια. Δν ειναι θεμα ανασφαλειας.
    Δεν ειμαι τοσο χαμενος, οσο χαλια κι αν ειμαι αυτη τη περιοδο.
    Αν θυμηθω παρομοιο θεμα ( οι 2τελευταιες περιπτωσεις , ειχαν τετοιο προφιλ)στο παρελθον με αλλη κοπελα ,
    4-5 χρονια μετα, εξακολουθω να πιστευω το ιδιο.


    για τον γαμο , εχω αλλη αποψη. αν το νομικο και οχι μονο,. πλαισιο ηταν αλλιως θα το σκεφτομουν. Αν μ ελεγαν να πεσω απο τη ταρατσα με πιθανοτητες 70% να πεθανω και 30% να μη παθω τπτ, θα επεφτα? ΟΧΙ.


    Ρομαντισμος υπαρχει μονο οσο κατι εχουν να παρουν και στην αρχη. Δεν εχω δει κ πολυ ρομαντισμο στο χωρισμο και στα διαζυγια...

    εκτος αν ηταν ρομαντισμος να λεμε μεγαλα λογια στην αρχη αλλα ''οκ τοτε το εννοουσαμε τοτε...'' ,
    και τωρα neeeext.... δε σε ξερω δε σε θυμαμαι,,,



    Καμια τρομερη παρεξηγηση δεν εγινε. Πιαστηκες πολυ απο μια εκφραση.


    Δεν μπηκα σε αμυντικη θεση, αν φανηκε ετσι λυπαμαι.



    Η αποψη του ψυχολογου μετραει περισσοτερο απο ενος φιλου κ ενος γνωστου μας ή της οικογενειας μας ή καποιου που απλα συζηταμε,


    Να εκφραστει ο αλλος, αλλα δεν νομιζω οτι ο δικος μου τροπος εγινε σεβαστος στην ουσια, πχ το κινητο, ο υπνος κτλ...

    Παντα εγω εφταιγα, ημουν αχαριστος, εγω την εκανα να μιλησει ασχημα, εγω δεν ειμαι για σχεση, καμια δεν θα με ανεχοταν, εγω δε επρεπε να υποχωρω γιατι η συγνωμη/αναγνωριση ενος λαθους ηταν πραγματα ξενα γιαυτην. ...

    Εκεινη με ειχε πει τρελο σε καποιες περιπτωσεις. Γενικα δεν με ενδιαφερει τι λενε οι αλλοι, στη συγκεκριμενη περιπτωση μπηκα στο δικο της frame με υποχωρησεις κτλ και γιαυτο επαιξαν ρολο οσα εχω αναφερει.

    Ο εγωισμος, η νευρικοτητα της, οτι ηταν κακομαθημενη και οτι δεν αναγνωριζε λαθη μονη της,

    οτι ηταν πιο σημαντικο για εκεινη πως ηθελε τη σχεση παρα το προβλημα του αλλου.
    Ναι ηταν διπλα μ σε καποια σκηνικα ( μακαρι να εκανα αυτο που πιστευα εκεινη τη στιγμη οτι ηταν δηλαδη λαθος να την βαλω στη ζωη μου τοσο πολυ), αλλα στην τελικη κι εγω ημουν διπλα της σε ολα.

    Επισης, τι να το κανω, αν ηταν διπλα μου σε καποια πραγματα αλλα αυτο δημιουργουσε προσδοκιες και ''πρεπει'' για μενα στη σχεση.
    Η ειδαμε ποσο νοιαζοταν οταν βαριοταν και κοιμοταν ορθια οταν της μιλαγα για τα ενδιαφεροντα μου . Καταπιεζοταν κ δν ηταν χαρουμενη . Ετσι εμαθα οτι ειπε.

    Δε θα μπω σε διαδικασια να εξηγησω τη λογικη ενος ξενου ανθρωπου, αλλα αν δε περνας καλα, φευγεις, Δε συνεχιζεις να βγαινεις κ να το ονομαζεις ''προσπαθουσα'' .

    Πως προσπαθουσες ? Με προσβολες και βρισιες οταν ειπα κατι που με ενοχλησε?

    Επισης ξεκαθαρο για μενα. Ειναι απαραδεκτο να μιλας και ο αλλος να κοιμαται. Να γινει 1 οκ. Δε υπαρχει ουτε 1 στο εκατομμυριο να γινοταν αυτο στη αρχη που υπαρχει ορεξη, σεβασμος και κατανοηση ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ. Και στη τελικη , θα μπορουσα να ειχα κανει φασαρια , αφου ημουν παραλογος, και αλλες φορες.

    Δε περιμενεις να βρεις δουλεια για να πατησεις στα ποδια σου ( ή να βρεις κατι αλλο οπως κανουν αλλοι) , κ να φυγεις....

    Ουτε την λες στο αλλο για ολα, οτι δεν τον βρισκεις στο κινητο οταν σου δεν σου εχει δωσει κανενα δικαιωμα οτι ειναι απων κ διαφορα αλλα,

    οταν δε σου εχει κανει ποτε καυγα γιατι αποκοιμηθηκες κ δε του εστειλες καληνυχτα.


    10 χρονων ειμαστε??

    ουτε οταν ερχοταν σπιτι μου κ κοιμοταν αμεσως.

    φυσικα κ ειχα κατανοηση. αλλα οχι να ονομασουμε αγαπη να μιλας κ ο αλλος να κοιμαται! και κυριως ΝΑ ΣΤΗΝ ΛΕΕΙ και απο πανω οτι μιλαγες 20 λεπτα!!

    Εκεινη τι εκανε οταν μετα απο 3 μερες που ηθελα σαν ανθρωπος να σκεφτω, εκατσα να της μιλησω ηρεμα κ ωραια. Με βρισε , με ειρωνευτηκε.

    Θα γινοταν αυτο στην αρχη οταν βλεπεις τον αλλο μια φορα τη βδομαδα? οταν δεν ξερεις την καθημερινοτητα του. θα τολμαγες να του μιλησεις ετσι επειδη δεν σ απανταγε ζεστα για 3 μερες??!!!

    Κ οταν της εξηγησα τι με ενοχλησε , μου ειπε ντροπη μου και με χωρισε.

    Ποια κατανοηση ειχε εκεινη οταν της εξηγησα οτι σκεφτομουν καποιια πραγματα. Επεμενε να βρεθουμε την επομενη μερα, λες και δεν εχω αλλες δουλειες.

    Ηξερε το τονο της φωνης μου κ με ηξερε 1.5 χρονο...

    Ποια κατανοηση κ αγαπη , οταν της ειπα οτι αυτα που σκεφτομουν, ηταν αυτο με τον υπνο ( το οποιο επεμενα οτι δεν ειναι τρομερο, πρεπει να συζητηθει αλλα με μια απλη συζητηση λυνεται) και οτι πεθανε ενας φιλος και οτι παρουσιαστηκε μια επαγγελματικη ευκαιρια κ ηθελα να τη σκεφτω μονος μου.

    και η απαντηση ηταν ''ναιξις , στα @@ μου,. μπορουσες να εστελνες καληνυχτα ή κατι να μην ανησυχω''. αυτο ειναι κατανοηση κ αγαπη?

    Ανυσηχουσε για μενα , η μηπως ανυσηχουσε μηπως την χωρισω πρωτος?

    Γιατι 3 μερες μου στελνε κ οταν βρεθηκαμε κ της ειπα τι με ενοχλησε, με χωρισε.

    Ηθελα να σκεφτω και να λυσω μονος καποια θεματα και την ευκαιρια την επαγγελματικη, γιατι ηταν λαθος οτι την ενημερωνα και την ειχα βαλει τοσο στη ζωη μου.

    ειχα φτασει να την ενημερωνω για ο,τι συνεντευξη εκανα για μη φοβαται οτι θα φυγω ξανα για Αθηνα .

    Ηθελα να αποσυμπιεσω την κατασταση αλλα και να μπει μια ανεξαρτησια που ηταν απαραιτητη και υγιης για να συνεχισουμε να υπαρχει ελξη και ενδιαφερον. Τελος, ειχα αναγκη να ειμαι ξανα οπως στις αρχες που ειχα τη ζωη μου , εβγαινα με τη κοπελα κ περναγαμε ωραια , διχως αναλυσεις κ με τοση εμπλοκη στις αποφασεις κ τη ζωη του αλλου.

    Ειχε χασει την υπομονη και το σεβασμο της , κ με ειχε προειδοποιησει οτι θα με βρισει ξανα. Τελεια! παλι δηλ δικαιιολογηση της τραγικης συμπεριφορας της .

    Κ εγω μπορει να ειχα απογοητευτει αλλα δεν φερθηκα τοσο σκατα στο τελος.

    εγω επρεπε να το βουλωσω κ εκεινη ηταν ο ηρωας που παλευε για να κρατησει τη σχεση...

    Σοβαροφανης και ανωριμη . Πουλαγε οπως ειπες σωστα, το προφιλ της σοβαρης ενω μεσα καταπιεζοταν και της εβγαινε.

    Φυσικα κ λεει πολλα αυτο το τρομερο κολλημα μη την παρεξηγησουν.... Μονο τοτε την επιανε η καψα να θελει να εξηγησει !!!

    Φυσικα και εξηγειται και φυσικα εχει σχεση κ με το περιβαλλον /κυκλο της που ειναι οτι ναναι ( για να μη πω κατι αλλο) και ενδεχομενως, και καποια πραγματα που ηθελε να κρυψει για την ιδια...

    Να πηγαινω στις μαζωξεις και τις γιορτες της παρεας της, γιατι ''ετσι κανουν τα ζευγαρια...'',

    την ιδια στιγμη που δεν μ αρεσαν σαν ανθρωποοι, δν περναγα καλα + ειχαν γινει κανα δυο παρεξηγησεις.

    Ηρθε Αθηνα και εκανε διακοπες κ ειχε απαιτηση να ειμαι χαλαρος , την ιδια στιγμη που ειχα το ζορι μου .

    Να ειμαι αγαπουλης αλλιως ουσιαστικα ειτε κατεληγε σε καυγα ειτε επρεπε να κανω πισω. Δεν ειχα περιθωριο να μιλησω.

    Οι ασχημες κουβεντες. Οτι κ να ειχε γινει, ειναι απαραδεκτο να μιλας ασχημα κ να ριχνεις αυτη τη συμπεριφορα στον αλλο.. Και ναι ειναι [πολυ χειροτερο οταν το κανεις στο σπιτι του αλλου κ οταν σε φιλοξενει!

    οι χειριστικες συμπεριφορες, η συνεχης υπενθυμιση των λαθων, η αποποιηση ευθυνων και το φορτωμα στον αλλο, ενοχοποιηση,

    Να καταλαβουμε τους αλλους, να καταλαβουμε τα λαικ, να καταλαβουμε οτι ηταν αβολο να ερθει στη κηδεια, να καταλαβουμε οτι δεν ηταν σιγουρη αν μπορουσε να συνεχισει να βγαινουμε οταν εφυγα , να τα καταλαβουμε ολα...
    Και στο τελος?? τι μενει? Εγω ή ενα φαντασμα?

    Το γεγονος οτι η αποψη της για τον πρωην της ηταν οτι εκανε πολλα για αυτον και δεν εκτιμησε τπτ, κ πληγωθηκε.. ουσιαστικα προετοιμαζε αυτο που θα γινοταν κ με μενα, αν την επαιρνα σοβαρα.
    Ακριβως αυτο ηταν το μοτιβο κ με εμένα. Αχαριστος, εκενε τοσα πολλα για μενα, δεν εκτιμησα.

    Οπως μιλανε οι ανθρωποι για τους πρωην, θα μιλανε κ για σενα. Ηταν Θυμα κ οι αλλοι παντα φταινε....Αυτο δεν εκανε κ μενα?

    ειναι δυνατον , 18 μηνες , ανθρωπος να μην αναγνωρισει μονος του καποιο λαθος?? σκεψου το.

    Το ελεγε κ η ιδια κ οι δικοι της ( που ειναι ουνα φατσα ουνα ρατσα ). Φωνακλου, εγωιστρια.

    Εγω πιστευω κ ψεματα εχει πει, οπως στο σκηνικο με το τηλεφωνο που χτυπησε αλλα κατα τα αλλα '' δεν ειχε σημα '', που σ ανεφερα, και για αλλα πραγματα...
    Να καταργησω τη λογικη μου τελειως για να μη με πουν καφρο/απολυτο/ ασεβη...

    Η μηπως δεν ειναι ψεματα αν ρωτησεις αν κανει λαικ σε αγνωστους ή αν εχει αγνωστους στα σοσιαλ μιντια. και σου απαντησει ''οχι δεν εχω''.

    Αφου εχεις! αναγνωρισε το και τελος. Ολοι μας ξερουμε τι κανουμε κ γιατι...

    Οταν παραθεσεις facts, η απαντηση να ειναι μετα '' οκ... αλλα δε σημαινει κατι....''

    Αυτα ειναι βλακειες. χανεται η εμπιστοσυνη. και ο σεβασμος κ ολα.

    Ουτε ειναι αθωο οταν κρυβεις την αληθεια για να μη χασεις τον αλλο.

    Πες την αληθεια , και ασε τον αλλο να κρινει αν θελει να συνεχισετε.

    Η εμπιστοσυνη δεν ειναι αυτοματη οταν βγεις με καποιον. Χτιζεται

    Για να υπαρχουν ολα αυτα, πρεπει να υπαρχουν ορια, σεβασμος, ειλικρινεια και σοβαροτητα. Και να εισαι εγωιστης και απολυτος στα θελω.
    Οχι να κανεις πισω γιατι καπως θα βρει μια εξηγηση /δικαιολογια ο αλλος, η ακομα κ χειριστικες συμπεριφορες και κλαμματα...

    Φυσικα και υπαρχουν θεματα σε μενα , απο παιδικα χρονια κ φυσικα το αγχος και χρονια καταθλιψη μεγενθυνει μια κατασταση οπως αυτη.
    Last edited by Greek_mistis; 20-06-2021 at 22:37.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Πραγματικά δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω από κάποιο σημείο και μετά γιατί δεν πολυκαταλαβινω και πολλά ..

    Στο είπα και πριν ,έχεις θυμό και κοίτα να δουλέψεις και να βρεις ξανά τον άλλο δυναμικό σου ευατο .

    είναι γεγονοτα που τα ζήσατε οι δύο σας και δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά γιατί εσύ ωραία τα γράφεις αλλά είναι δύσκολο για ένα εντελώς άγνωστο αναγνώστη να πιάσει τον παλμό όλου αυτού ..

    Δούλεψε με τον ψυχολόγο σου και έχε του εμπιστοσύνη

    Προσπάθησε να δυναμώσεις και να σταματήσεις να κουβαλάς ς όλο αυτό το θυμό .

    Όσο για το γάμος ,σοσια λ και όλα αυτά εινάι καθαρά η άποψη σου και δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου .

    Είμαι σε ένα γάμο είκοσι ολόκληρα χρόνια και έχω ζήσει παρα πολλά ..
    Αυτό που μας κρατάει είναι αυτό που σου ανέφερα .

    Και δεν κρατάει μόνο εμάς κρατάει και πάρα πολλούς που είμαστε στο ίδιο μήκος ..

    Στην ζωή του καθενός τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά οπότε κάθε άποψη του σεβαστή.

    Και για εμένα οι φίλοι μου αυτή την στιγμή είναι ακόμα πιο σημαντικοί από τον ψυχολόγο .
    Την καλύτερη δύναμη όταν ήμουν χάλια μου την έδωσαν αυτοί .
    Ήταν αυτοί που ήταν κοντά μου ,δίπλα μου ,σπίτι μου ..
    Στον ψυχολόγο πήγαινα μια ώρα και τέλος μετά ...

    Δεν συγκρίνεται ο γιατρός ούτε με τον αληθινό φίλο ούτε με τον σύντροφό .

    Ανέφερες ότι δεν έχεις φίλους ..Μάλλον αυτή η απουσια σε κάνει να υποστηρίζεις όλο αυτό .

    Σε εμένα όμως σου είπα ,δεν ισχύει και το υποστηρίζω ακράδαντα όλο αυτό και βασισμένη πάντα σε αυτό που λαμβάνω !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #38
    σε ευχαριστω

  9. #39
    Διαβαζωντας ξανα οσα εχουμε πει.

    ''
    γιατι εχω συναντησει ανθρωπο που ο ψυχολογος του του ελεγε οτι εχει σε ολα δικιο και αυτος ο ανθρωπος ηταν οτι χειροτερο απο παστα ανθρωπου και μαλιστα επαιζε με συναισθηματα ανθρωπων κανοντας του πλατες η ιδια του η ψυχολογος ..''

    Υπαρχουν καλοι κ κακοι ψυχολογοι.

    Και υπαρχουν και ψυχολογοι με τους οποιους εχεις χημεια κ αλλους οχι.
    Προσωπικα, εχω αποψη για τον ανθρωπο που παω.

    Ποτε δεν μ ειπε οτι δεν εφταιγα ή οτι εφτιαγε μονο ο αλλος.
    Δεν νομιζω να μου ελεγε πραγματα για να με κανει να νιωσω καλυτερα .

    Ακομα και να μη συμφωνουσε στο θεμα των Like κ σε αλλα που με προβληματισαν, εχω προσωπικη αποψη και εμπειρια και δν θα αλλαζε.

    Eπισης , μερικοι ανθρωποι πρεπει να αγριεψουν λιγο ετσι ωστε να πανε μετα στη μεση. To ειχα δει σε φιλο μου που εκανε ψυχοθεραπεια και εγινε λιγο ''μ..κας'', αλλα απελευθερωθηκε. Πρσωπικα τον καταλαβα, επρεπε να γινει και δε του κρατησα κακια.

    Ποιος κρινει οτι καποιος ειναι κακη παστα ? και για μενα και για ολους μας, μπορει να το λενε.

    Για παραδειγμα, εχω ''πληγωσει'' ανθρωπους γιατι καναμε σεξ και δεν ηθελα να μπω σε κατι σοβαρο/αποκλειστικο μετα. Ημουν ξεκαθαρος απο την αρχη . Δε με αφορα αν ο αλλος δεν ακουει (κλασσικο οταν ο αλλος ειναι ερωτευμενος ) ή πιστευει οτι θα με καταφερει, επειδη στα ματια του ειμαι ''καλο παιδι''. Στα ματια τους ημουν ο χειροτερος ανθρωπος και ειχα παιξει με τα συναισθηματα τους. its their problem though.

    Οπου εχω κανει λαθος με ανθρωπους και καταστασεις, εχω ζητησει συγνωμη .

    Οπως θα καταλάβες για απο την τελευταια περιπτωση, παρααναγνωριζα τα λαθη μου. ζητησα συγνβμη ακομα και σε πραγματα που ΔΕΝ ηταν στον ελεγχο μου,,,,

    Απ την στιγμη που ο αλλος, ηταν τοσο εγωιστης, κακομαθημενος, χειριστικος και ενοχοποιητικος, επρεπε να μην ειμαι τοσο.

    Εχει σχεση ομως με τις αρχες μου και θελω να αναγνωριζω αν κανω καπου λαθος.



    Μια τελευταια ερωτηση,

    ''Ποιος φταει παλι εδω ?καθαρα στην δικη μας συζητηση ....
    Εγω που λεω οτι ακριβως διαβαζω και αντιλαμβανομαι ή εσυ που μου αφηγεισαι μονο τα γεγονοτα οπου φαινεται αυτη η πλευρα του χαρακτηρα σου ή ακομα καλυτερα να το θεσω αλλιως ,μου λες γεγονοτα που καταπιεζεις αυτη την πτυχη σου μονο και μονο για να μην πληγωσεις τους αλλους .

    Να ξερεις αντιλαμβανομαι πληρως ποιοι χαρακτηρες τα κανουν αυτα και ποτε ειναι απο προθεση και ποτε απο δολο .
    Μπορω να αντιληφθω πλεον ποιος τα κανει καλοπροαιρετα και ποιος οχι ''

    τι πιστευεις ισχυει στη δικη μου περιπτωση?
    Last edited by Greek_mistis; 21-06-2021 at 17:53.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    Διαβαζωντας ξανα οσα εχουμε πει.

    ''
    γιατι εχω συναντησει ανθρωπο που ο ψυχολογος του του ελεγε οτι εχει σε ολα δικιο και αυτος ο ανθρωπος ηταν οτι χειροτερο απο παστα ανθρωπου και μαλιστα επαιζε με συναισθηματα ανθρωπων κανοντας του πλατες η ιδια του η ψυχολογος ..''

    Υπαρχουν καλοι κ κακοι ψυχολογοι.

    Και υπαρχουν και ψυχολογοι με τους οποιους εχεις χημεια κ αλλους οχι.
    Προσωπικα, εχω αποψη για τον ανθρωπο που παω.
    Μονο η προσωπικη σου χημεια - εξελιξη σου προς το καλυτερο μπορει να χαρακτηρισει εναν ψυχολογο και αυτο παλι θα ειναι μια δικη σου καθαρα προσωπικη αποψη .

    Μπορει εγω να παω σε ενα απο τους καλυτερους ψυχολογους ,με τα περισσοτερα μεταπτυχιακα ,να μου τον εχουν συστηση ,αυτο δεν σημαινει οτι ειναι προδιαγραμμενο το αποτελεσμα και μαλιστα επιτυχες .

    Ειναι καθαρα θεμα χημειας και προσωπικης εξελιξης ολο αυτο και σιγουρα δεν το κρινεις μονο εσυ αλλα και ο κοντινος σου περιγυρος που ειναι αποδεκτης των πραξεων σου και της συμπεριφορας σου .


    Ποτε δεν μ ειπε οτι δεν εφταιγα ή οτι εφτιαγε μονο ο αλλος.
    Δεν νομιζω να μου ελεγε πραγματα για να με κανει να νιωσω καλυτερα .
    Ετυχε .Ενας ψυχολογος δεν σε χαιδευει παντα στα αυτια .Δεν ειναι τυχαιο πως πολυ βγαινουν με κλαματα μεσα απο τα γραφεια τον ψυχολογων με οτι συνεπαγεται αυτο που σου γραφω .
    Οτιδηποτε ειναι πρεπει να στο πει ,σωστο ή λαθος ,πρεπει ομως να στο πει με τον αναλογο τροπο βαση της ψυχολογικης σου κατστασης .
    Και ναι υπαρχουν ψυχολογοι που σου χαιδευουν τα αυτια για να μην χασουν την πελατεια τους δυστηχως ....

    Ακομα και να μη συμφωνουσε στο θεμα των Like κ σε αλλα που με προβληματισαν, εχω προσωπικη αποψη και εμπειρια και δν θα αλλαζε.
    Μα γι αυτο καθε ανθρωπος εχει τις αποψεις του και διαφωνει με τον αλλον..Βαση προσωπικοτητας και γεγονοτων που συμβαινουν στην ζωη του ωστε να διαμορφωνει αποψεις ...

    Eπισης , μερικοι ανθρωποι πρεπει να αγριεψουν λιγο ετσι ωστε να πανε μετα στη μεση. To ειχα δει σε φιλο μου που εκανε ψυχοθεραπεια και εγινε λιγο ''μ..κας'', αλλα απελευθερωθηκε. Πρσωπικα τον καταλαβα, επρεπε να γινει και δε του κρατησα κακια.
    Τι εννοεις να αγριεψει ,δεν καταλαβα αυτο που θες να πεις ?

    Ποιος κρινει οτι καποιος ειναι κακη παστα ? και για μενα και για ολους μας, μπορει να το λενε.
    Εγω ,εσυ και γενικα ο αμεσος περιγυρος που δεχεται τις αντιδρασεις του και αγνωριζει ποτε αυτες οι συμπεριφορες ειναι νοσηρες και ποτε πρεπει να γινονται ανεκτες μεχρι ο συγκεκριμενος να βρει ξανα τον ευατο του ..

    Για παραδειγμα, εχω ''πληγωσει'' ανθρωπους γιατι καναμε σεξ και δεν ηθελα να μπω σε κατι σοβαρο/αποκλειστικο μετα. Ημουν ξεκαθαρος απο την αρχη . Δε με αφορα αν ο αλλος δεν ακουει (κλασσικο οταν ο αλλος ειναι ερωτευμενος ) ή πιστευει οτι θα με καταφερει, επειδη στα ματια του ειμαι ''καλο παιδι''. Στα ματια τους ημουν ο χειροτερος ανθρωπος και ειχα παιξει με τα συναισθηματα τους. its their problem though.
    Καμια σχεση με αυτο που αναφερω .
    Εγω μιλαω για συμπεριφορες βιαιες ,εγωστικες που κρυβουν φθονο ,ζηλεια και εκδικητικοτητα .
    Συμπεριφορες που αποσκοπουν στο να δυαλυσουν την ζωη ενος αλλου μονο και μονο επειδη την ζηλευουν και δεν μπορουν να ανεχτουν οτι υπαρχει στην ζωη και αυτη η πλευρα της .
    Συμπεριφορες που θελουν να προκαλεσουν σωματικο και ψυχολογικο πονο που δεν θα φυγει με τον τελος αυτης .
    Οταν αυτα τα ατομα δεν μπορουν να αποκτησουν αξιες ,καταστασεις κ.α. φροντιζουν να δυαλυουν οτι καλο συναντουν .
    Μαλιστα οταν φτασουν σε σημειο να το κανουν ,παιρνουν τοσο μεγαλη ηθικη ικανοποιηση και προχωρουν στον επομενο .


    Οπου εχω κανει λαθος με ανθρωπους και καταστασεις, εχω ζητησει συγνωμη .

    Οπως θα καταλάβες για απο την τελευταια περιπτωση, παρααναγνωριζα τα λαθη μου. ζητησα συγνβμη ακομα και σε πραγματα που ΔΕΝ ηταν στον ελεγχο μου,,,,

    Απ την στιγμη που ο αλλος, ηταν τοσο εγωιστης, κακομαθημενος, χειριστικος και ενοχοποιητικος, επρεπε να μην ειμαι τοσο.
    Πολυ καλα καταλαβα γι αυτο και λεγοντας ολο αυτο δεν φωτογραφισα εσενα .
    Ισα ισα ,απεναντι σε τετοιες καταστασεις μπορω να πω οτι ησουν και πολυ μαλακος ορισμενες φορες στις αντιδρασεις σου ...

    Εχει σχεση ομως με τις αρχες μου και θελω να αναγνωριζω αν κανω καπου λαθος.
    Αυτο τα λεει ολα !
    Στην δεδομενη περιπτωση αυτο ειναι που διαχωριζει εναν ανθρωπο που εναι μεσα σε ενα ψυχολογικο λαβυρυνθο και αναγνωριζει οτι εχει καποια θεματακια θελοντας να τα αλλαξει ή να τα διορθωσει ,με εναν ανθρωπο που παρ ολο οτι βλεπει οτι η συμπεριφορα του δεν ειναι αυτη που πρεπει να ειναι ωστε να εχει μια ηρεμη και βατη ζωη και αρνειτε συστηματικα να δει την πραγματικη αληθεια ακομα και οταν βρισκεται μπροστα στον ψυχολογο του .
    Εκει παρουσιαζει τα γεγονοτα μονο με την δικη του εκδοχη κανοντας τις παραβατικες συμπεριφορες να φαινονται φυσιολογικες ..
    Εκει φαινονται οι πραγματικες αξιες του ανθρωπου ,πως εχει μεγαλωσει και κατα ποσο θελει να τα αλλαξει ολο αυτο ή να βρει εναν ανθρωπο να του χαιδευει τα αυτια και να επιβεβαιωνει τον εγωισμο του ,εδραιωνοντας ολο αυτο το νοσηρο με το γεγονος οτι πηγαινει σε ψυχολογο και ειναι ενημερος για ολα αυτα ...

    Και εδω ειναι που ερχομαστε και λεμε για την ποιοτητα και την ικανοτητα του ψυχολογου και τα αποτελεσματα της ψυχοθεραπειας του .
    Ο ασθενης καμια φορα νομιζοντας οτι πηγαινοντας σε ψυχολογο ειναι "προστατευμενος " - "δικαολογημενος " για οποιαδηποτε πραξη του ..

    Δεν ειναι ομως ετσι οταν το αποτελεσμα αυτων των πραξεων του ειναι νοσηρο και παντα εις βαρος μιας ομαδας ανθρωπων και οχι ενος ..



    Μια τελευταια ερωτηση,

    ''Ποιος φταει παλι εδω ?καθαρα στην δικη μας συζητηση ....
    Εγω που λεω οτι ακριβως διαβαζω και αντιλαμβανομαι ή εσυ που μου αφηγεισαι μονο τα γεγονοτα οπου φαινεται αυτη η πλευρα του χαρακτηρα σου ή ακομα καλυτερα να το θεσω αλλιως ,μου λες γεγονοτα που καταπιεζεις αυτη την πτυχη σου μονο και μονο για να μην πληγωσεις τους αλλους .

    Να ξερεις αντιλαμβανομαι πληρως ποιοι χαρακτηρες τα κανουν αυτα και ποτε ειναι απο προθεση και ποτε απο δολο .
    Μπορω να αντιληφθω πλεον ποιος τα κανει καλοπροαιρετα και ποιος οχι ''

    τι πιστευεις ισχυει στη δικη μου περιπτωση?
    Ανθρωπος που δουλευει με τον ψυχολογο του ,αναγνωριζει αδυναμιες και λαθη του ,βαζει στην ακρη τον εγωισμο του ,προσπαθει να μην πληγωσει τον αλλον σε σημειο που πληγωνει τον ιδιο του τον ευατο λες να ειναι κακοπροεραιτος ?
    Εγω νομιζω οχι ...

    Με καθε επιφυλαξη μια απαντηση σε εναν ανθρωπο που δεν τον εχω δει στα ματια και δεν τον εχω συναντηση απο κοντα .
    Οσες φορες εχω κανει γνωριμιες τυφλες ,μεσα απο μια οθονη ,οτι αποψη και να σχηματισω ,ποτε δεν καταληγω τι ανθρωπος ειναι ο συγκεκριμενος αν δεν τον δω και αν δεν δω και το βλεμμα του .
    Καλος ή κακος για εμενα τα ματια ειναι ο καθρεπτης της ψυχης του ανθρωπου και επειδη ακριβως ξερω πολυ καλα τι σημαινει ολο αυτο, γιατι το αναγνωριζα ακομα και στον δικο μου τον καθρεπτη οταν εβλεπα το δικο μου βλεμμα ,δινω πολυ βαση σε αυτο και ποτε εως σημερα δεν επεσα εξω .

    Οσα δεν λεει το στομα ενος ανθρωπου τα λεει η ματια του γιατι εκει μεσα καθρεπτιζεται ολη του η ζωη .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ανθρωπος που δουλευει με τον ψυχολογο του ,αναγνωριζει αδυναμιες και λαθη του ,βαζει στην ακρη τον εγωισμο του ,προσπαθει να μην πληγωσει τον αλλον σε σημειο που πληγωνει τον ιδιο του τον ευατο λες να ειναι κακοπροεραιτος ?
    Εγω νομιζω οχι ...

    Με καθε επιφυλαξη μια απαντηση σε εναν ανθρωπο που δεν τον εχω δει στα ματια και δεν τον εχω συναντηση απο κοντα .
    Οσες φορες εχω κανει γνωριμιες τυφλες ,μεσα απο μια οθονη ,οτι αποψη και να σχηματισω ,ποτε δεν καταληγω τι ανθρωπος ειναι ο συγκεκριμενος αν δεν τον δω και αν δεν δω και το βλεμμα του .
    Καλος ή κακος για εμενα τα ματια ειναι ο καθρεπτης της ψυχης του ανθρωπου και επειδη ακριβως ξερω πολυ καλα τι σημαινει ολο αυτο, γιατι το αναγνωριζα ακομα και στον δικο μου τον καθρεπτη οταν εβλεπα το δικο μου βλεμμα ,δινω πολυ βαση σε αυτο και ποτε εως σημερα δεν επεσα εξω .

    Οσα δεν λεει το στομα ενος ανθρωπου τα λεει η ματια του γιατι εκει μεσα καθρεπτιζεται ολη του η ζωη .
    σε ευχαριστω και παλι

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. efexor
    By Άλις in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 15-05-2019, 20:11
  2. efexor 150
    By painkiller2121 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-05-2013, 11:29
  3. Efexor
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 02-07-2009, 16:44
  4. EFEXOR
    By namaipali in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 05-10-2007, 13:09
  5. efexor xr
    By interappted in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 29-03-2007, 21:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •