Άγχος και ταση για εμετό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    7

    Άγχος και ταση για εμετό

    Γειά σε όλους, νέος στην παρέα και θα ήθελα την βοήθεια σας. Σε λιγότερο απο μια εβδομάδα έχω μια πολυ σημαντική παρουσίαση και όπως καταλαβένεται θα βρεθώ μπροστά σε κόσμο, όλη η προσοχή θα είναι στραμμένη πάνω μου και το άγχος θα βαράει κόκκινο. Τα τελευταία χρόνια εχω κάποια θέματα με το άγχος αλλά προσπαθώ να το παλεύω χωρίς γιατρούς και φάρμακα. Γενικότερα το άγχος με χτυτάει πιο πολύ στο στομάχι δηλαδή με το που με πιάσει, το στόμα κολλαει σαν τανάλια και καθε κίνηση για να ανοίξει όπως το να μιλήσω ή ακόμα και να πάρω μια καλή βαθειά ανάσα μου προκαλεί τάση για εμετό. Απο εσάς θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο φάρμακα για την συγκεριμένη περίπτωση χωρίς συνταγή γιατρού γιατί το να επισκεφτώ κάποιον ειδικό αυτήν την στιγμή θα με κάνει χειρότερα. Ξέρω οτι προσπαθέιτε στο forum να μην προτείνεται φάρμακα αλλά στην δικλη μου περίπτωση είναι μόνο για μια φορά μιας και στην καθημερινότητα μου ελέγχω την κατάσταση. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    καταρχας... τσιλ. οσο το σκεφτεσαι οτι θα σου ερθει αναγουλα, τοσο θα σου συμβαινει. φυσικα και υπαρχουν φαρμακα, τα οποια δεν θα μπω καν στον κοπο να αναφερω. πηγαινε σε εναν απλο παθολογο και εκεινος θα σου δωσει κατι. ηηηη μπορεις απλα να μην φας λιγες ωρες πριν

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    7
    Καλά οτι πρέπει να τσιλάρω εννοείται, αλλά έλα και πες το μου αυτό εκείνη τη στιγμή που θα τους κοιτάω όλους σαν τρομαγμένο κουνελάκι...Για το θέμα γιατρός έχεις δίκιο αν και πιστεύω οτι πρέπει να μιλήσω σε ένα ψυχολόγο κάποια στιγμή για κάποια θεματάκια αλλά όπως σου ανέφερα δεν είναι τώρα η κατάλληλη στιγμή. Σε κάποιες πιο χαλαρές καταστάσεις έχω δοκιμάσει ζαντακ αλλά δεν μπορώ να πω οτι βοηθάει πάρα πολύ απλά ελαφρένει λίγο το στομάχι. Αν δεν επιτρέπεται να μου πείς δημόσια μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    ο κυριος λογος που ο παθολογος μπορει να αποφασισει μονο, ειναι γιατι θα σου παρει το ιστορικο και θα καταλαβει τι ταιριαζει στον οργανισμο σου. οποτε ο,τι φαρμακο και να διαβασεις ονλαιν, δεν ξερεις αν θα σου πηγαινει η αν θα σου κανει ακομα και κακο. αντι ομως να σκεφτεσαι τι φαρμακο να παρεις, σκεψου πως να βοηθησεις τον εαυτο σου ψυχολογικα να απαλλαγεις η να απαλυνεις το αγχος σου. κατανοω το αγχος σου γιατι ουτε εμενα δεν μου αρεσει να μιλαω σε κοινο. τι ειναι το χειροτερο που μπορει να συμβει? ε να χασεις τα λογια σου η να πρεπει να τρεξεις τουαλετα. ε και? δεν ειναι και σοβαρο. το κοινο θα το χασεις μονο αν δεν το ενδιαφερει αυτο που θα πεις, αλλα αν βρισκεται εκει να σε ακουσει, ειναι γιατι το ενδιαφερει το θεμα. σκεψου οταν βλεπεις εναν αλλο να κανει ομιλια..αμα χασει τα λογια του η κατι τεσπα δεν παει οπως θα περιμενε...τι συμβαινει? τιποτα απολυτως

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by teras View Post
    ο κυριος λογος που ο παθολογος μπορει να αποφασισει μονο, ειναι γιατι θα σου παρει το ιστορικο και θα καταλαβει τι ταιριαζει στον οργανισμο σου. οποτε ο,τι φαρμακο και να διαβασεις ονλαιν, δεν ξερεις αν θα σου πηγαινει η αν θα σου κανει ακομα και κακο. αντι ομως να σκεφτεσαι τι φαρμακο να παρεις, σκεψου πως να βοηθησεις τον εαυτο σου ψυχολογικα να απαλλαγεις η να απαλυνεις το αγχος σου. κατανοω το αγχος σου γιατι ουτε εμενα δεν μου αρεσει να μιλαω σε κοινο. τι ειναι το χειροτερο που μπορει να συμβει? ε να χασεις τα λογια σου η να πρεπει να τρεξεις τουαλετα. ε και? δεν ειναι και σοβαρο. το κοινο θα το χασεις μονο αν δεν το ενδιαφερει αυτο που θα πεις, αλλα αν βρισκεται εκει να σε ακουσει, ειναι γιατι το ενδιαφερει το θεμα. σκεψου οταν βλεπεις εναν αλλο να κανει ομιλια..αμα χασει τα λογια του η κατι τεσπα δεν παει οπως θα περιμενε...τι συμβαινει? τιποτα απολυτως

    Oκ σε ευχαριστώ για το χρόνο σου θα το προσπαθησω.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    ισως καποιος αλλος απτο φορουμ που θα διαβασει το ποστ σου να εχει κατι διαφορετικο να προτεινει

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι τη βρηκες.. καταρχην μη το σκεφτεις αυτο οτι ολη η προσοχη θα ειναι στραμενη πανω σου γιατι μπορει να κομπλαρεις

    εγω οταν ειχα κανει κατι αντιστιχο στο δημοτικο ειμουν στο κοσμο μου (τι προτοτυπο!!) και δεν εβλεπα καν το κοσμο κατω και μιλαγα

    να συμπαθεις το κοσμο να τον πιστευεις και να τον εμπιστευεσαι εγω ετσι θα σκεφτομουν το να εμπιστευεσαι αυτο διχνει ιδιοφυια

    αν πχ πιστευεις οτι εχεις θυμο μεσα σου ας εκτονοθεις πουθενα αλλου κανοντας κατι πχ μια ενασχοληση

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ναι τη βρηκες.. καταρχην μη το σκεφτεις αυτο οτι ολη η προσοχη θα ειναι στραμενη πανω σου γιατι μπορει να κομπλαρεις

    εγω οταν ειχα κανει κατι αντιστιχο στο δημοτικο ειμουν στο κοσμο μου (τι προτοτυπο!!) και δεν εβλεπα καν το κοσμο κατω και μιλαγα

    να συμπαθεις το κοσμο να τον πιστευεις και να τον εμπιστευεσαι εγω ετσι θα σκεφτομουν το να εμπιστευεσαι αυτο διχνει ιδιοφυια

    αν πχ πιστευεις οτι εχεις θυμο μεσα σου ας εκτονοθεις πουθενα αλλου κανοντας κατι πχ μια ενασχοληση


    Αλέξανδρε σε ευχαριστώ και εσένα για το χρόνο σου. Αυτές οι συμβουλές που μου έδωσες εσύ και το τέρας είναι κάτι που πρέπει να δουλευτεί καιρό απο εμένα και ίσως και απο κάποιον ειδικό. Εγώ ψάχνω κάποιο φάρμακο που θα δράσει εκείνη την στιγμή στο συγκεκριμένο σημείο το οποίο είναι το στομάχι. Καταλαβαίνω και απο άλλα ποστ που διάβασα στο φορουμ οτι η πολιτική του σαιτ απαγορεύει την πρόταση φαρμάκων αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς εγώ αυτό ψάχνω αυτή την στιγμή. Δεν είχα την πρόθεση να φανώ αχάριστος σε κάποιον που θέλει να με βοηθήσει αλλα αυτή είναι η αλήθεια.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε ξερω αν προσπαθεις να πεις κατι αλλα νομιζω οτι ενοεις οτι σε πειραζουν οι καφεδες και ανακατευεσαι ετσι ειναι?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε ξερω αν προσπαθεις να πεις κατι αλλα νομιζω οτι ενοεις οτι σε πειραζουν οι καφεδες και ανακατευεσαι ετσι ειναι?

    Δεν καταλαβένω πως μπορεσες να βγάλεις αυτό το συμπέρασμα απο αυτά που έγραψα.

  11. #11
    Επελεξες να το διαχειριστής μόνος σου το θέμα πολύ καλή επιλογή κατά την γνώμη μου! Ώμος το να πάρεις ένα φάρμακο και να ηρεμησεις δεν ακούγεται και τόσο καλό :/ δεν ξέρω κανένα φάρμακο ώμος μπορώ να σου προτινω μερικές συμβουλές οι οποίες είναι
    1 ΥΠΟΝΟΣ
    Μπορεί να μην ακούγετε σημαντικό αλλά όσο περισσότερο κοιμάσαι τόσο ποιο καθαρό μυαλό θα έχεις να διαχειριστέις καθε κατάσταση

    2.ΝΑ ΣΚΈΦΤΕΣΑΙ ΤΗΝ ΧΕΙΡΌΤΕΡΗ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ

    Το να σκαιφτεσαι τι μπορεί να πάει στραβά συνήθως δημιουργεί πιο πολλυ ανχος ώμος από ένα σιμιο και μετα δεν σου φενονται ολλα και τόσο τραγικά και στο κατο κατο ανν συμβεί και κάτι θα ξερεις αμέσως πως να το διαχειριστής γιατί το έχεις σκαιφτει από πιο πρην.

    3.ΑΥΤΟΠΕΠΙΘΗΣΗ

    Μπορεί να μην τογραψα σωστά αλλά με επιασες πιστεύω! Πρέπει να κάνεις πράγματα τα οποία σε γεμίζουν και σε κάνουν να νιώθεις ωραία αυτό θα σε κάνει να αντιμετωπίζεις τις καταστάσεις με το κεφάλι ψηλά

    4 ΚΑΛΉ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΊΑ

    το ανχος φυσικά και από κάπου έρχεται ίσως έρχεται και από την σκέψη ότι δεν είσαι και τόσο καλός σε αυτό που πας να κάνεις για αυτό πρέπει να κάτσεις και να προβλέψεις κάθε τι που μπορεί να πάει στραβά και γενικά να υπάρχει ένα plan B αυτό θα σε κάνει να νιώθεις ποιο σίγουρος


    5. ΧΙΟΥΜΟΡ

    αυτό είναι καλό και για σένα γιατί θα σου χαρίσει λίγη αυτοπεπηθηση(ώμος ανν απογοητευτης από τα αστεία σου μπορεί να στην πάρει αμέσως ) και θα δειξης στους αλους ότι είσαι
    χαλαρός και έξυπνο


    6.ΧΑΛΑΡΩΣΕ

    Ναι τοπα πολύ γενικά και ναι ξερω πως ειναι πολυ εύκολο να το λέω και ανν ήξερες πως να το κάνεις αυτό δεν θα εγραφες καν εδώ. . Ώμος πιστεύω μπορείς να βρεις τρόπους να το κάνεις αυτό. . Ώπος να ακούς κλασική μουσική η read music να πινεις πολύ νερό κάτι το οποίο δεν θα αφηση το μυαλό σου να θολοσει εύκολα γιόγκα και τσαϊ





    Εστάλη από SM-J320F στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by εξιμερωμενη μαϊμου View Post
    Επελεξες να το διαχειριστής μόνος σου το θέμα πολύ καλή επιλογή κατά την γνώμη μου! Ώμος το να πάρεις ένα φάρμακο και να ηρεμησεις δεν ακούγεται και τόσο καλό :/ δεν ξέρω κανένα φάρμακο ώμος μπορώ να σου προτινω μερικές συμβουλές οι οποίες είναι
    1 ΥΠΟΝΟΣ
    Μπορεί να μην ακούγετε σημαντικό αλλά όσο περισσότερο κοιμάσαι τόσο ποιο καθαρό μυαλό θα έχεις να διαχειριστέις καθε κατάσταση

    2.ΝΑ ΣΚΈΦΤΕΣΑΙ ΤΗΝ ΧΕΙΡΌΤΕΡΗ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ

    Το να σκαιφτεσαι τι μπορεί να πάει στραβά συνήθως δημιουργεί πιο πολλυ ανχος ώμος από ένα σιμιο και μετα δεν σου φενονται ολλα και τόσο τραγικά και στο κατο κατο ανν συμβεί και κάτι θα ξερεις αμέσως πως να το διαχειριστής γιατί το έχεις σκαιφτει από πιο πρην.

    3.ΑΥΤΟΠΕΠΙΘΗΣΗ

    Μπορεί να μην τογραψα σωστά αλλά με επιασες πιστεύω! Πρέπει να κάνεις πράγματα τα οποία σε γεμίζουν και σε κάνουν να νιώθεις ωραία αυτό θα σε κάνει να αντιμετωπίζεις τις καταστάσεις με το κεφάλι ψηλά

    4 ΚΑΛΉ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΊΑ

    το ανχος φυσικά και από κάπου έρχεται ίσως έρχεται και από την σκέψη ότι δεν είσαι και τόσο καλός σε αυτό που πας να κάνεις για αυτό πρέπει να κάτσεις και να προβλέψεις κάθε τι που μπορεί να πάει στραβά και γενικά να υπάρχει ένα plan B αυτό θα σε κάνει να νιώθεις ποιο σίγουρος


    5. ΧΙΟΥΜΟΡ

    αυτό είναι καλό και για σένα γιατί θα σου χαρίσει λίγη αυτοπεπηθηση(ώμος ανν απογοητευτης από τα αστεία σου μπορεί να στην πάρει αμέσως ) και θα δειξης στους αλους ότι είσαι
    χαλαρός και έξυπνο


    6.ΧΑΛΑΡΩΣΕ

    Ναι τοπα πολύ γενικά και ναι ξερω πως ειναι πολυ εύκολο να το λέω και ανν ήξερες πως να το κάνεις αυτό δεν θα εγραφες καν εδώ. . Ώμος πιστεύω μπορείς να βρεις τρόπους να το κάνεις αυτό. . Ώπος να ακούς κλασική μουσική η read music να πινεις πολύ νερό κάτι το οποίο δεν θα αφηση το μυαλό σου να θολοσει εύκολα γιόγκα και τσαϊ





    Εστάλη από SM-J320F στο E-Psychology.gr Mobile App


    Σε ευχαριστώ και εσένα για τις συμβουλές σου θα τις λάβω υπόψη μου.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Gregory1988 View Post
    Δεν καταλαβένω πως μπορεσες να βγάλεις αυτό το συμπέρασμα απο αυτά που έγραψα.
    εχω ξαναδει το εργο απο τη μια και απο την αλλη θυμιθηκα κατι που ειδα εξω που εμιαζε με το ονομα σου.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εχω ξαναδει το εργο απο τη μια και απο την αλλη θυμιθηκα κατι που ειδα εξω που εμιαζε με το ονομα σου.

    Δεν καταλαβαίνω αλλά τεσπα όλα καλά.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οι προεδροι διχνουν αυτοπεποιθηση μονο οταν εχουν δικιο ενω αν κατι δε τους εκφραζει μπορει να τα λενε σα να επεστρεψαν μολις απ τον οδοντιατρο για να λες οτι θα σαι κεντρο της προσοχης ολων αυτο λεγετε προεδρος

Similar Threads

  1. Ζαλάδες τάση για εμετο και ταχυπαλμιες!!!
    By eosygood in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 26-03-2017, 23:30
  2. ταση για εμετο - συμπτωματα αγχους
    By Vasiliki_L in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 26-02-2017, 20:33
  3. Τάση για εμετό
    By Deleted-Mem040219a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 20-09-2014, 17:14
  4. τάση για εμετό...
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 62
    Last Post: 12-08-2009, 17:25
  5. Αγοραφοβία με τάση για εμετό
    By maria198 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 01-07-2008, 19:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •