Νιωθω χαζη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264

    Νιωθω χαζη

    Εχω διαγνωστει με αγχωδη καταθλιψη.παιρνω ζολοφτ εδω και εναμιση μηνα και παραλληλα διεκοψα μαχαιρι το αλκοολ.ωστοσο αντι να νιωθω καλυτερα νιωθω οτι η κατασταση μου χειροτερευει.δεν μπορω να βαλω σε μια ταξη την ζωη μου επανερχομαι συνεχεια στην καταθλιψη ωρες ωρες πιστευω οτι τρεφομαι μεσα απο την καταθλιψη.ειναι μια αναγκη ισως για να προσδιοριστω μεσα στον κοσμο εστω ως καταθλιπτικη, να αποκτησω μια ταυτοτητα μιας και δεν γνωριζω τον εαυτο μου πλεον αυτο που γνωριζω ειναι ο καταθλιπτικος εαυτος μου.οτι σχεσεις δημουργω η ο,τι κανω ειναι μια προσπαθεια αποφυγης της καταθλιψης και οχι τα πραγματικα μου θελω.μηπως τελικα προσδιοριζομαι μεσα απο την καταθλιψη η μηπως η καταθλιψη ειναι ενας τροπος για να μην αντιμετωπισω κομματια του εαυτου μου που απωθω; ο,τι και να ειναι νομιζω οτι εχω ισοπεδωθει συναισθηματικα και νοητικα δεν εχω καθολου διαυγεια μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να διατυπωσω και να ολοκληρωσω απλες σκεψεις και γι αυτο το λογο δεν μπορει να με βοηθησει ουτε η ψυχοθεραπεια.νομιζω οτι ειμαι κατι σαν ημιφυτο και φοβαμαι που θα οδηγησει ολο αυτο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Λες κανω σχεσεις η πραγματα απλα να αποφύγω την καταθλιψη και δεν κανω αυτα που πραγματικα θελω! Δε βγάζω νοημα απο αυτο...
    Δηλαδη γνωριζεις ποια ειναι τα πραγματικα σου θελω και δεν τα κανεις; Να πεις λογω καταθλιψης δεν κανω απολύτως τιποτα, οποτε ουτε και αυτα που θελω, να το καταλαβω. Τωρα να λες οτι κανω σχεσεις και πραγματα που δεν θελω και δεν κανω αυτα που θελω, το συμπερασμα ειναι οτι δεν ξερεις τι θελεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Παρερμηνεύεις τα λόγια μου κάθε φορά,
    και ως εκ τούτου διευρύνεις το κενό μεταξύ μας.
    Εγώ για σένα έχω κόψει τα ναρκωτικά,
    και όταν μιλάω με διακόπτεις,

    να `σαι πάντα καλά..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καταθλιψη εχεις διοτις ειναι απλα μια νοσος! δεν ειναι αποτελεσμα ολων αυτων που αναφερεις συμφορμιτησα μου. Το αντιθτο συμβαινει! δλδη ολα αυτα τα ασχημα συναισθηματα που εχεις, κι ολα αυτα που νομιζεις οτι σου συμβαινουν σε κοινωνικο επιπεδο ειναι αποτελεσμα αυτης (της καταθλιψης) και οχι αιτια αυτης.
    Η καταθλιψη ειναι και αυτη μια ασθενια οπως ολες οι αλλες, απλα , αντι να σε ποναει για παραδηγμα ο ποπος σου εαν ειχες αιμοραιδες, σε ποναει η ψυχη σου!
    Εχει ερθει ο καιρος κι στην ηλιολουστη χωρα μας να καταλαβουμε οτι υπαρχουν ψυχικες ασθενειε και ευτηχως η καταθλιψη ειναι αποτις πολυ λιγες οπου θεραπευωντε , ποσο μαλον η δικη σου οπου ειναι ελαφρας μορφης! Αρκει να ακους τον γιατρο σου κι να περνεις τα φαρμακα οπως θα εκαμες αν ειχες αιμοραιδες! οπου, δλδη αν ειχες αιμοραιδες δεν θα ακουγες τον γιατρο σου?? θα τον ακουγες κι με το παραπανω- ποσο μαλον οπου εισαι γυναικα κι νεαρης ηλικιας- θα τον ακουγες διοτις θα ηθελες γρηγορα να φυγει αυτο το προβλημα, γιατι λοιπον δεν κανουμε το ιδιο και με την καταθλιψη?? απλα, ειναι μια ασθενεια ταμπου ακομης, κι την αντιμετοπιζουμε με μεγαλη δυσπιστια, αλλα πρεπει να κανουμε οτις λεει ο γιατρος μας !! εκτως αν ειναι ασθενεια του πνευματος οπου εκει θελεουμε ιερεα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Αυτο που εννοουσα πριν ειναι οτι κανω πραγματικα αμαγκαστικα διοτι φοβαμαι να αφεθω σε αυτο που μου αυμβαινει.ετσι κανω πραγματα που δεν με γεμιζουν ουσιαστικα για να εχω επαφη με τον κοσμο και να μην λαλησω εντελως.εξαλλου εχω τον αδερφο μου με σχιζοφρενεια οι γονεις μου ειναι κατααβεβλημενοι λογω αυτου και δεν μπορουν να με βοηθησουν.επομενως πρεπει να βρω εναν τροπο να την παλεψω διαφορετικα η καταληξη και εμενα και της οικογενειας μου θα ειναι πολυ ασχημη.τριγυρναω χωρις κανενα νοημα εχω διαρκως εμμονες και τα χαπια δεν με πιανουν καθολου.νιωθω ενα συνεχες κενο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Αυτο που εννοουσα πριν ειναι οτι κανω πραγματικα αμαγκαστικα διοτι φοβαμαι να αφεθω σε αυτο που μου αυμβαινει.ετσι κανω πραγματα που δεν με γεμιζουν ουσιαστικα για να εχω επαφη με τον κοσμο και να μην λαλησω εντελως.εξαλλου εχω τον αδερφο μου με σχιζοφρενεια οι γονεις μου ειναι κατααβεβλημενοι λογω αυτου και δεν μπορουν να με βοηθησουν.επομενως πρεπει να βρω εναν τροπο να την παλεψω διαφορετικα η καταληξη και εμενα και της οικογενειας μου θα ειναι πολυ ασχημη.τριγυρναω χωρις κανενα νοημα εχω διαρκως εμμονες και τα χαπια δεν με πιανουν καθολου.νιωθω ενα συνεχες κενο
    Τι θα μπορούσε να νοηματοδοτήσει την ζωή σου...Το έχεις φανταστεί?...Στην ίδια κατάσταση απάθειας και αμηχανίας είμαι και εγώ,συν τους τρομερούς πόνους της σωματοποίησης του άγχους και της κατάθλιψης και δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι θα μπορούσε να το αλλάξει όλο αυτό...Ακούγεται μοιρολατρικό αλλά δεν είμαι καθόλου μεμψίμοιρος,απλά ρεαλιστικά δεν βλέπω κάποιο σενάριο εξόδου από αυτόν τον βάλτο...Εγώ έχω σταματήσει εδώ και χρόνια την προσπάθεια καταναγκαστικής κοινωνικοποίησης που περιγράφεις,(για να παίρνουμε μερικές δόσεις ''πραγματικότητας''), και έχω αποπραγματοποιηθεί τελείως...Επικοινωνώ φυσιολογικά με τον κόσμο όταν χρειάζεται,αλλά αυτή η αλληλεπίδραση δεν αφήνει κάτι από ζωντάνια ή πραγματικότητα...Νομίζω χρειαζόμαστε κάτι σαν φορμάτ, αλλά ένα ολοκληρωτικό φορμάτ όπου δεν θα έχεις επίγνωση ότι έχεις ξαναλειτουργήσει...Θα έχουν σβηστεί όλα...Όπου θα νομίζουμε ότι λειτουργούμε για πρώτη φορά...Μια παρθενία της ψυχής ένα πράγμα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Και πως γινεται αυτο το φορματ;εμενα μ εχει κουρασει αυτη η στασιμοτητα βλεπω ολους τους υπολοιπους να προχωρουν κι εγω να επιστρεφω συνεχως στην καταθλιψη κανω ενα βημα μπρος και μετα τα παραταω.αλλα απο την αλλη δεν βρισκω και νοημα σε κατι προκειμενου να ενεργοποιηθω.εχω μια σχεση που ουτε αυτη με γεμιζει.και παιδι να εκανα ουτε αυτο θα με γεμιζε νομιζω δεν ξερω καθως ο εαυτος μου με εκπλησει αρνητικα συνεχως.εχω ακυρωσει ολες τις ιδιοτητες μου σπουδες φιλιες οικογενεια και τωρα παω να ακυρωσω και την φυσικη μου πλευρα και καταληξη.δεν ξερω πως γινεται αυτο ρε γαμωτο να ισοπεδωνεται τοσο πολυ ενας ανθρωπος και μου κανει εντυπωση γτ δεν ημουν ετσι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Τι θα μπορούσε να νοηματοδοτήσει την ζωή σου...Το έχεις φανταστεί?...Στην ίδια κατάσταση απάθειας και αμηχανίας είμαι και εγώ,συν τους τρομερούς πόνους της σωματοποίησης του άγχους και της κατάθλιψης και δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι θα μπορούσε να το αλλάξει όλο αυτό...Ακούγεται μοιρολατρικό αλλά δεν είμαι καθόλου μεμψίμοιρος,απλά ρεαλιστικά δεν βλέπω κάποιο σενάριο εξόδου από αυτόν τον βάλτο...Εγώ έχω σταματήσει εδώ και χρόνια την προσπάθεια καταναγκαστικής κοινωνικοποίησης που περιγράφεις,(για να παίρνουμε μερικές δόσεις ''πραγματικότητας''), και έχω αποπραγματοποιηθεί τελείως...Επικοινωνώ φυσιολογικά με τον κόσμο όταν χρειάζεται,αλλά αυτή η αλληλεπίδραση δεν αφήνει κάτι από ζωντάνια ή πραγματικότητα...Νομίζω χρειαζόμαστε κάτι σαν φορμάτ, αλλά ένα ολοκληρωτικό φορμάτ όπου δεν θα έχεις επίγνωση ότι έχεις ξαναλειτουργήσει...Θα έχουν σβηστεί όλα...Όπου θα νομίζουμε ότι λειτουργούμε για πρώτη φορά...Μια παρθενία της ψυχής ένα πράγμα.
    γεια σου 00478 ειμαι ο χρονοταξιδιοτης 004547 θα συμβούλευα να μην αναφέρεις στην κοπέλα πως να γίνει αυτό το format...! θα χάσει κάποια κομμάτια του ευατού της που είναι δύσκολα να έρθουνε ξανά...! ένα restart ίσος να είναι η κατάλληλη λύση με πιο μικρές επίπτωσης μερική απώλεια μνήμης που θα "ανακτιστη" με βάση το συστηματικό CRP21_v2 θα χρειαστούμε λιγάκι την βοήθεια σου για να μπορέσουμε να κάνουμε το restart αν μπορείς βοηθησε μας και πες για εσένα...! πως νιώθεις αυτή την στιγμή Μελίνα..!

    η διαδικασία μεταφοράς θα χρειαστεί κάποια ηλεκτρόνια και κρυπτογράφηση για ασφάλεια τον προσωπικών δεδομένων του ανωτερου ευατού σου...!

    τα λέμε στο μέλλον

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Κλ εσυ τρολαρεις τωρα αλλσ σν κατσεισ και το σκεφτεις και ο εγκεφσλος ενας υπολογιστης ειναι.αν μπλοκαρει η χειροτερα αν καει υπολειτουργει η δεν λειτουργει καθολου αντιστοιχα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Κλ εσυ τρολαρεις τωρα αλλσ σν κατσεισ και το σκεφτεις και ο εγκεφσλος ενας υπολογιστης ειναι.αν μπλοκαρει η χειροτερα αν καει υπολειτουργει η δεν λειτουργει καθολου αντιστοιχα
    με τα φαρμακα μπορεις να καψεις σιγουρα τον εγγεφαλο σου :P και εγω ladose περνω και δεν παω καλα... βαριεμαι και να μιλησω πλεον...

    σε νιοθω σε τι φαση εισαι.... καφε πινεις? γιατι ειναι συμαντικο και βοηθαει καπως την κατασταση...! αλλα γενικα αν δεν εισαι καλα με το Zoloft πες να στο αλλαξει...

Similar Threads

  1. Μήπως είμαι χαζή????
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 24
    Last Post: 29-07-2017, 14:28
  2. Μαλλον ειμαι χαζη..
    By crazyelena in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2015, 03:48
  3. Δεν επιβιώνω είμαι πολύ χαζή πιο χαζή από όλους.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 19-03-2014, 21:34
  4. ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΣΟΣ
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 28-07-2011, 17:22
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •