Τι σας κάνει χαρούμενους;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 57
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Στον κοινωνικό τουρισμό μήπως υπαγεσαι; Το έχεις ψάξει; Αν όχι ταξίδια δεν σε ευχαριστεί τίποτα; κάποια πράγματα δεν αγοράζονται. Οι γάτες, τα βιβλία (υπάρχουν βιβλιοθήκες για δανεισμό), η κηπουρική κλπ...
    Τίποτα, δεν μαρεσει το διάβασμα, αλλά μου αρέσουν οι ταινίες

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγω το μόνο που σκέφτομαι είναι να είμαι μόνος σε κάποια παραλία χωρίς κανέναν, να κάνω μόνος μου διακοπές, έχω να κάνω χρόνια πιο πολύ από επιλογή μου αλλά δεν θέλω να κάνω με άλλους, Όσο και αν επιθυμώ φίλους μια σχέση αυτή την στιγμή θέλω να με μόνος σε κάποια παραλία να κάνω τα μπάνια μου, της βόλτες μου δεν θέλω κανέναν μαζί μου. Εδώ στην καθημερινότητα στην πόλη μου δεν χαίρομαι τίποτα!!
    Ωραίο θέμα , βάση αυτού του ερωτήματος έχω μπει σε σκέψεις τον τελευταίο καιρό για να ξεκινήσω αγωγή. Παρατηρώ ότι πράγματα που με έκαναν χαρούμενο παλιότερα πλέον τώρα είτε δε με χαροποιουν ειτε με χαροποιουν στο μισό...για παράδειγμα τις προάλλες είχαμε βγει με φίλους και το μυαλό μου ήταν βυθισμένο στα προβλήματα μου και το μόνο που ήθελα ήταν να περάσει η ώρα να φύγω... πήρα ενα xanax 0.25 και όλα έστρωσαν ως δια μαγείας... μπλόκαρε η ιδεοψυχαναγκα μεσα μου που μου φέρνει στην επιφάνεια συνέχεια τα προβλήματα μου και περασα τελικά καλά... άλλος άνθρωπος...
    Τεράστιο καμπανάκι και σκέφτομαι να το δω πιο ζεστά...να ξεκινήσω αγωγή πάλι με διαφορετικό χάπι (cipralex ή ladose σκέφτομαι που δεν τα έχω δοκιμάσει)
    Δυστυχώς λεφτά για ψυχοθεραπεία δεν υπάρχουν...τα βγάζω ισα ίσα και χρωστάω επίσης...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Ωραίο θέμα , βάση αυτού του ερωτήματος έχω μπει σε σκέψεις τον τελευταίο καιρό για να ξεκινήσω αγωγή. Παρατηρώ ότι πράγματα που με έκαναν χαρούμενο παλιότερα πλέον τώρα είτε δε με χαροποιουν ειτε με χαροποιουν στο μισό...για παράδειγμα τις προάλλες είχαμε βγει με φίλους και το μυαλό μου ήταν βυθισμένο στα προβλήματα μου και το μόνο που ήθελα ήταν να περάσει η ώρα να φύγω... πήρα ενα xanax 0.25 και όλα έστρωσαν ως δια μαγείας... μπλόκαρε η ιδεοψυχαναγκα μεσα μου που μου φέρνει στην επιφάνεια συνέχεια τα προβλήματα μου και περασα τελικά καλά... άλλος άνθρωπος...
    Τεράστιο καμπανάκι και σκέφτομαι να το δω πιο ζεστά...να ξεκινήσω αγωγή πάλι με διαφορετικό χάπι (cipralex ή ladose σκέφτομαι που δεν τα έχω δοκιμάσει)
    Δυστυχώς λεφτά για ψυχοθεραπεία δεν υπάρχουν...τα βγάζω ισα ίσα και χρωστάω επίσης...
    Μήπως έχεις σκέψεις άσχημες έξω από το σπίτι και μόλις είσαι στο σπίτι αυτές σου περνάνε;;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγω το μόνο που σκέφτομαι είναι να είμαι μόνος σε κάποια παραλία χωρίς κανέναν, να κάνω μόνος μου διακοπές, έχω να κάνω χρόνια πιο πολύ από επιλογή μου αλλά δεν θέλω να κάνω με άλλους, Όσο και αν επιθυμώ φίλους μια σχέση αυτή την στιγμή θέλω να με μόνος σε κάποια παραλία να κάνω τα μπάνια μου, της βόλτες μου δεν θέλω κανέναν μαζί μου. Εδώ στην καθημερινότητα στην πόλη μου δεν χαίρομαι τίποτα!!
    Εμένα με κάνει χαρούμενο το να συζητάω με ένα άτομο που υπάρχει χημεία μεταξύ μας στο πνευματικό επίπεδο...Αν είναι κορίτσι ακόμα καλύτερα...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ζω μια ευτυχισμενη ζωη.Με το άγχος μου πάντα αλλα περναω όμορφα.Περναω τις στιγμες μου σε φιλους(και τωρα σε φίλους μενω)πηγαινω ταξιδια οταν τα οικονομικα μου το επιτρέπουν.Βολτες στη παραλια, Μπανιά,καφεδες κοκτειλ,κανω έρωτα (ναι,προσπαθω να χαρώ την ηλικία μου) βγαίνω ραντεβού,και εχω βαλει σαν κανονα να μη πιέζομαι και να κανω παντα αυτο που θελω.Ευχομαι για ολους να περνάτε εξίσου ομορφα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Μήπως έχεις σκέψεις άσχημες έξω από το σπίτι και μόλις είσαι στο σπίτι αυτές σου περνάνε;;
    Το πρόβλημα είναι ότι συνήθως οι αρνητικές σκέψεις (με αποτέλεσμα αρνητικά συναισθήματα) μου βγαίνουν όταν βρίσκομαι σε στιγμές χαλάρωσης...

    λόγω δουλειάς και οικογενειακών υποχρεώσεων απασχολείται το μυαλό συνέχεια και "ξεχνιέμαι" , αν όμως είμαι σε ρεπό ή για καφέ που το μυαλό δεν "απασχολείται" σαν να μην αφήνει το μυαλό μου τον εαυτό μου να χαρεί , μόλις πάρω xanax αυτό αλλάζει , αυτό με βάζει σε σκέψεις ότι το πρόβλημα είναι θέμα χημείας του εγκεφάλου...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Σε εμένα γίνεται αυτό που σε ρώτησα γι'αυτό το ανέφερα!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Ωραίο θέμα , βάση αυτού του ερωτήματος έχω μπει σε σκέψεις τον τελευταίο καιρό για να ξεκινήσω αγωγή. Παρατηρώ ότι πράγματα που με έκαναν χαρούμενο παλιότερα πλέον τώρα είτε δε με χαροποιουν ειτε με χαροποιουν στο μισό...για παράδειγμα τις προάλλες είχαμε βγει με φίλους και το μυαλό μου ήταν βυθισμένο στα προβλήματα μου και το μόνο που ήθελα ήταν να περάσει η ώρα να φύγω... πήρα ενα xanax 0.25 και όλα έστρωσαν ως δια μαγείας... μπλόκαρε η ιδεοψυχαναγκα μεσα μου που μου φέρνει στην επιφάνεια συνέχεια τα προβλήματα μου και περασα τελικά καλά... άλλος άνθρωπος...
    Τεράστιο καμπανάκι και σκέφτομαι να το δω πιο ζεστά...να ξεκινήσω αγωγή πάλι με διαφορετικό χάπι (cipralex ή ladose σκέφτομαι που δεν τα έχω δοκιμάσει)
    Δυστυχώς λεφτά για ψυχοθεραπεία δεν υπάρχουν...τα βγάζω ισα ίσα και χρωστάω επίσης...
    Αν είχες λεφτά για την ψυχοθεραπεία ποιο θα ήταν το αίτημα σου; Έχεις εντοπίσει τι δεν πάει καλά;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν είχες λεφτά για την ψυχοθεραπεία ποιο θα ήταν το αίτημα σου; Έχεις εντοπίσει τι δεν πάει καλά;
    Έλα Niel , το θέμα μου είναι να μην με κυριεύουν οι αρνητικές σκέψεις με τα προβλήματά μου και με καταβάλουν , το ξέρω ότι είναι λάθος να τονίζω και να φέρνω στην επιφάνεια συνέχεια τα προβλήματα μου και τα άγχοι μου αλλά πολλές φορές είναι άνισος ο "αγώνας" με αποτέλεσμα να νοιώθω κατάθλιψη και άσχημα συναισθήματα και φοβάμαι μη φορτώνω πολύ (είδικά τον τελευταιο καιρό που έχουν προκύψει διάφορα θέματα) και μου προκύψουν πάλι κρίσεις πανικού όπως παλιότερα και άντε συμάζεψε τα μετα...
    Τις τελευτάιες μέρες με το remeron που πέρνω , έστω και μικρή δόση , κοιμάμαι καλά και βλέπω ότι πάω προς το καλύτερο αλλά ίσως χρειάζομαι και το κάτι παραπάνω να φτιάξει λίγο η χημεία του εγκεφάλου

    και αν ζοριστώ πολύ πέρνω κανένα xanax και έρχομαι στα ίσα μου αλλά ευτυχώς αραιά και 0,25mg

    αυτά τα ωραία

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    να παίζω gta v online να οδηγάω το nightshark κ όπου με βγάλει ο δρόμος. Δυστυχώς όλοι η άνθρωποι θα σε εγκαταληψουν κάποια στιγμή η μάνα μου έφυγε για δουλειά σε νησί ο πατέρας μου δουλεύει στο εξωτερικό η αδερφή μου πήγε κ αυτήν διακοπές η φίλοι μου πήγαν θάλασσα κ δεν ξέρω γιατί δεν μου είπαν να έρθω κι εγώ. Ορίστε λοιπόν γιατί μερική είμαστε obsessed με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια μπορεί να μην είναι αληθινά αλλά δεν θα σε εγκαταλείψουν κ θα σε κάνουν να νιώσεις καλύτερα...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Έλα Niel , το θέμα μου είναι να μην με κυριεύουν οι αρνητικές σκέψεις με τα προβλήματά μου και με καταβάλουν , το ξέρω ότι είναι λάθος να τονίζω και να φέρνω στην επιφάνεια συνέχεια τα προβλήματα μου και τα άγχοι μου αλλά πολλές φορές είναι άνισος ο "αγώνας" με αποτέλεσμα να νοιώθω κατάθλιψη και άσχημα συναισθήματα και φοβάμαι μη φορτώνω πολύ (είδικά τον τελευταιο καιρό που έχουν προκύψει διάφορα θέματα) και μου προκύψουν πάλι κρίσεις πανικού όπως παλιότερα και άντε συμάζεψε τα μετα...
    Τις τελευτάιες μέρες με το remeron που πέρνω , έστω και μικρή δόση , κοιμάμαι καλά και βλέπω ότι πάω προς το καλύτερο αλλά ίσως χρειάζομαι και το κάτι παραπάνω να φτιάξει λίγο η χημεία του εγκεφάλου

    και αν ζοριστώ πολύ πέρνω κανένα xanax και έρχομαι στα ίσα μου αλλά ευτυχώς αραιά και 0,25mg

    αυτά τα ωραία
    Δεν είναι λάθος να φέρνεις στην επιφάνεια τα προβλήματα σου, λάθος θα ήταν να τα καταπιέζεις, να τα κρύβεις, να κάνεις πως δεν υπάρχουν. Το αίτημα επομένως είναι δεν θέλω να με κυριεύουν και καταβάλλουν οι αρνητικές σκέψεις.
    Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθούσε να ξεμπλέξεις το κουβάρι και να δεις που οφείλονται και τι μπορείς να κάνεις γι' αυτές. Κρίμα που δεν μπορείς αυτή τη στιγμή να το υποστηρίξεις οικονομικά. Ίσως θα βοηθούσε να τις καταγράφεις τη στιγμή που σου έρχονται στο μυαλό. Έχω διαπιστώσει ότι με αποφορτίζει και αδειάζει το μυαλό μου. Επίσης οργανώνει καλύτερα τη σκέψη μου. Μπορείς αφού τις καταγράψεις να γράψεις δίπλα στην καθεμία τι πιστεύεις ότι την προκάλεσε. Μπορείς να γράψεις περισσότερες από μία εκδοχές. Στη συνέχεια μπορείς να προχωρήσεις στην αντιμετώπιση των αιτιών που τις προκαλούν ακόμη και έστω με τον αναστοχασμο επ' αυτών και την νέα νοηματοδοτηση παλιών εμπειριών ή απόψεων μας.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Προσπαθώ να το πολεμάω με θετικές σκέψεις , πχ. Έχω σκοτουρες αλλά τα καταφέρνω σε όλα , έχω την οικογένεια μου , ανθρώπους που με αγαπάνε κτλ. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι τι να το κάνεις αν νοιωθεις καταθλιψη και με διαλύει , ή δουλεύεις αλλά δεν μπορείς ούτε το αυτοκίνητο σου να φτιάξεις με τα οικονομικά που έχεις, σαν να παλεύει μέσα μου ο αισιόδοξος με τον απαισιόδοξο εαυτό μου... έχω καταλάβει οτι είναι και θέμα αρρώστιας εγκεφάλου και ότι τα βλέπω υπερβολικά αλλά αυτό δε φτάνει για να αποτραπούν τα αρνητικά συναισθήματα....
    Με τα φάρμακα φτιάχνει αυτό , ειδικά με Xanax ,
    Το αστείο είναι ότι αυτό με πιάνει όταν δεν απασχολουμε με κάτι , αν είμαι στη δουλειά ή ασχολούμαι με τα παιδιά κτλ.
    Αν κάτσω να χαλαρώσω σε καφέ , τις προάλλες είχαν μείνει για διακοπές σε φιλους τα παιδιά μαζί με τη σύζυγό , έμεινα μόνος και είχα συνέχεια άγχος και καταθλιψαρα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν είναι αστείο, είναι απολύτως φυσιολογικό που σε πιάνει όταν μένεις μόνος. Κι εγώ όταν πέθανε ο αδερφός μου όταν ήμουν στη δουλειά επειδή απασχολούνταν το μυαλό μου ήμουν μια χαρά. Όταν πήγαινα σπίτι κοίταζα το ταβάνι.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν είναι αστείο, είναι απολύτως φυσιολογικό που σε πιάνει όταν μένεις μόνος. Κι εγώ όταν πέθανε ο αδερφός μου όταν ήμουν στη δουλειά επειδή απασχολούνταν το μυαλό μου ήμουν μια χαρά. Όταν πήγαινα σπίτι κοίταζα το ταβάνι.
    Λυπάμαι για την απώλεια σου , είναι βαρύ...
    Αν δεν απασχολείτε το μυαλό αναμασάει ενοχές αρνητικές σκεψεις κτλ.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν είναι αστείο, είναι απολύτως φυσιολογικό που σε πιάνει όταν μένεις μόνος. Κι εγώ όταν πέθανε ο αδερφός μου όταν ήμουν στη δουλειά επειδή απασχολούνταν το μυαλό μου ήμουν μια χαρά. Όταν πήγαινα σπίτι κοίταζα το ταβάνι.
    Λυπάμαι για την απώλειά σου. Έχεις δίκιο σε αυτό που ανέφερες.
    #UnVioladorEnTuCamino

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΑ ΧΩ ΚΆΝΕΙ ΣΚΑΤΆ
    By HarleyQuinn in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 150
    Last Post: 05-03-2024, 10:18
  2. Τί σας κάνει χαρούμενους;
    By Erudinam in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 08-12-2020, 19:16
  3. τα χω κανει ...
    By catval in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 31-08-2016, 20:47
  4. Replies: 7
    Last Post: 23-03-2012, 04:48
  5. τα εχω κανει ολα σ%$@@%$#τα
    By anaximandros in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 27-01-2010, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •