Άγχος για έναν πελάτη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20

    Άγχος για έναν πελάτη

    Καλησπερα εχω προβλημα εκανα τεραστια λαθη με εναν πελατη μου (ειμαι λογιστριαWink το θεμα ειναι οτι αλλαξε λογιστη καιστη συναντηση που ειχα με τον καινουργιο λογιστη εγω απο φοβο δε παραδεχτηκατα λαθη τωρα δε ξερω τι να κανω ολη αυτη η ιστορια εξεληθχικε πολυ ασχημα και εγω δε μπορω να το αντιμετωπισω αλλο σκεφτομαι μεχρι και την αυτοκτονια η να εξαφανιστω. Δε αντεχω αλλο ετσι κατι πρεπει να γινει δε σηκώνω τηλέφωνα και γενικά δε θέλω καμία επαφή μαζί του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Να παραδεχτείς το λάθος σου. Είσαι άνθρωπος και κάνεις λάθη, δεν είναι λύση η αυτοκτονία. Άλλωστε με τα λάθη μαθαίνεις, εξελίσσεσαι και προοδεύεις. Ξέρω πως είναι δύσκολο, αλλά είναι πιο εύκολο από το να σε καταδικάζεις. Ζήτησε συγνώμη για το λάθος σου, άλλωστε, άλλαξε λογιστή εφόσον κατά τον ίδιο, δεν έκανες καλή δουλειά. Την προσπάθεια σου έκανες, δεν είχες κακή πρόθεση.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    σιγα μην αυτοκτονησεις για ενα λάθος!..παρε τωρα τον λογιστη του ανθρωπου και ξεκαθαρρισε το λαθος σου μην γινει περισσοτερη ζημια και απο δω και πέρα ολοι κανουμε λάθη και μαθαινουμε απο αυτα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΚΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΕΚΑΤΟ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΑΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ
    ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΖΗΜΙΕΣ ΤΕΛΟΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Να παραδεχτείς το λάθος σου. Είσαι άνθρωπος και κάνεις λάθη, δεν είναι λύση η αυτοκτονία. Άλλωστε με τα λάθη μαθαίνεις, εξελίσσεσαι και προοδεύεις. Ξέρω πως είναι δύσκολο, αλλά είναι πιο εύκολο από το να σε καταδικάζεις. Ζήτησε συγνώμη για το λάθος σου, άλλωστε, άλλαξε λογιστή εφόσον κατά τον ίδιο, δεν έκανες καλή δουλειά. Την προσπάθεια σου έκανες, δεν είχες κακή πρόθεση.
    συμφωνω.και αν τα λαθη σου ειχαν συνεπεια να χασει λεφτα ο πελατης αποζημιωσε τον.οχι κ να εξαφανιστεις κ να αυτοκτονησεις.ελεος.αυτα δεν ειναι προβληματα σοβαρα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    συμφωνω.και αν τα λαθη σου ειχαν συνεπεια να χασει λεφτα ο πελατης αποζημιωσε τον.οχι κ να εξαφανιστεις κ να αυτοκτονησεις.ελεος.αυτα δεν ειναι προβληματα σοβαρα
    Αν είχα τα χρήματα να τον αποζημιωσω θα το έκανα και θα ήταν όλα καλά αλλά δεν τα έχω δεν ξέρω τι να κάνω το θέμα είναι ότι φοβάμαι μην αρχίσει να δημιουργεί πρόβλημα και με τον άντρα μου γιατί με κάνει απόμακρη όλο αυτό το θέμα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΝΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ ΤΟΣΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΞΕΡΕΙΣ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ
    Η ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΕΓΩ ΔΕ ΒΓΑΖΩ ΠΟΤΕ ΑΚΡΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΕΙΧΗΡΗΜΑΤΑ ΓΤ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΝΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ ΤΟΣΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΞΕΡΕΙΣ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ
    Η ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΕΓΩ ΔΕ ΒΓΑΖΩ ΠΟΤΕ ΑΚΡΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΕΙΧΗΡΗΜΑΤΑ ΓΤ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ;


    Τόσο σοβαρά ναι πρώτη φορά

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    Quote Originally Posted by stmaria2 View Post
    Αν είχα τα χρήματα να τον αποζημιωσω θα το έκανα και θα ήταν όλα καλά αλλά δεν τα έχω δεν ξέρω τι να κάνω το θέμα είναι ότι φοβάμαι μην αρχίσει να δημιουργεί πρόβλημα και με τον άντρα μου γιατί με κάνει απόμακρη όλο αυτό το θέμα
    γιατι δεν το ειπες στον αντρα σου?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΚΟΙΤΑΞΕ ΕΣΥ ΘΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΒΑΣΙΣΤΗΚΑ ΕΚΕΙ ΚΙ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΟΠ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΟΜΙΖΩ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    γιατι δεν το ειπες στον αντρα σου?


    Ο άντρας μου ξέρει ένα μέρος όχι τα παντα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    εγω θα του ελεγα τα παντα και πως νιωθω για να ξερει οτι δεν ειμαι καλα λογω αυτου,και γιατι δε λες στον πελατη οτι εκανες λαθος και θα τον αποζημιωσεις σιγα σιγα οταν μπορεσεις.αν μπορεις ζητα και βοηθεια απο γονεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επειδη υπηρξα εργοδοτης , με λογιστη και τα σχετικα , ουδεποτε απελυσα εργαζομενο για ενα λαθος . Ουτε και ο πατερας μου το εκανε ποτε , που υπηρξε επισης εργοδοτης . Αντιθετως εκτιμησα την ειλικρινεια , αμα ηταν για καθε λαθος ναπολυω τον υπευθυνο , θα πρεπει νασχολιομουν συνεχως με την εξευρεση προσωπικου !. Αν προκειται για λαθη κατα συρροην , αλλαζει το πραμα . Πες την αληθεια , αυριο κιολας , δειχνεις υπευθυνοτητα ετσι , η σταση σου αν συνεχιστει , δειχνει ανευθυνοτητα .
    Να προσθεσω οτι , ουτως η αλλως , το λαθος θα βρεθει , παντα βρισκεται .
    Ισα ισα , η ευαισθησια σου , δειχνει υπευθυνο ατομο , και τα υπευθυνα ατομα παντα ειναι επιθυμητα σε επιχειρησεις , και σπανιζουν .
    Last edited by Macgyver; 28-09-2015 at 22:55.

  14. #14
    Καλησπέρα! Αυτό το λάθος δεν μπορεί να διορθωθεί αν πας στην εφορία και τους εξηγήσεις, αν πρόκειται για κάποιο πρόστιμο; Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο τον καινούργιο λογιστή και να του εξηγήσεις οτι φοβήθηκες πολύ και ήσουν ψυχολογικά πολύ πιεσμένη και να προσφερθείς να τον βοηθήσεις σε ο,τι χρειαστεί για να περισώσετε ό,τι γίνεται.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Μαρία από ότι κατάλαβα το λάθος αυτό δεν διορθώνεται και δεν μπορείς και να τον αποζημιώσεις...
    Είναι εύκολο να μας δώσεις να καταλάβουμε το μέγεθος της ζημιάς?
    Αν πρόκειται για διαχειρίσιμη ζημιά,ίσως μπορούμε και μέσω του Forum να μαζέψουμε χρήματα...!
    Εγώ πάντως προτίθεμαι να σε βοηθήσω.
    Αν θες κάποια βοήθεια,στείλε Pm.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ζω έναν εφιάλτη
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-10-2022, 23:13
  2. εναν γιατρο να με θεραπευσει..
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2011, 11:50
  3. Η ζωή με εναν καταθλιπτικό
    By valia40 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 11-08-2010, 16:38
  4. Μια φορα κι εναν καιρο...
    By Betty85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 25-06-2010, 14:22
  5. ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ!
    By Marley in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 09-09-2008, 20:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •