Κοινωνική φοβία η ντροπαλότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    4

    Κοινωνική φοβία η ντροπαλότητα

    Γειά σας
    Είμαι καινούργιος εδώ. Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να μου πείτε την γνώμη σας.
    Θέλω να πως δεν ξέρω αν έχω κοινωνική φοβία ή ειμαι γενικά ντροπαλός. Από μικρή ηλικία όταν έβλεπα μεγαλύτερα παιδιά να είναι κοντά μου ένιωθα άγχος και έσκυβα το κεφάλι μου και ευχομουν να φύγουν (ακόμη το έχω αυτο). Όταν βγαίνω έξω με άλλους νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια αλλά όχι εντελώς ασφαλής (μόνο στο σπίτι μου νιώθω εντελώς ασφαλής) αλλά όταν βγαίνω έξω μόνος μου και βλέπω κόσμο πάντα νιώθω αγχωμενος, φοβισμένος,στεναχωριμενος και έχω ταχυκαρδία, ιδρώνω και κάποιες φορές τρέμω επίσης αποφεύγω να κοιτάξω τον κόσμο στα μάτια και έχω σκυμμένο το κεφάλι έτσι ώστε να αποφύγω το eye contact.Επισης μου είναι δύσκολο να πάω σε ένα καινούργιο μαγαζί να ψωνίσω η να ρωτήσω κάτι. Τελευταίο, φοβάμαι να πάρω τηλέφωνο έναν άγνωστο νούμερο,μια υπηρεσία για να ρωτήσω κάτι.

    Αυτά ήθελα να πω. Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες και να μου πείτε την γνώμη σας η να μου προτείνετε καμία λύση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    η κοινωνική φοβία ανήκει στις διαταραχές άγχους, μπορείς να ψάξεις πληροφορίες διαδικτυακά ή να ρωτήσεις κάποιον ψυχολόγο.
    η ντροπαλότητα είναι στοιχείο του χαρακτήρα σου που ίσως κάποια στιγμή να φύγει, μπορεί και όχι. δεν είναι κακό όμως.
    αυτό που περιγράφεις με το τηλέφωνο το έχω κι εγώ, ως εσωστρεφής, κάτι που πρέπει ίσως να αγκαλιάζεις.
    έχεις αποδοχή από τους φίλους σου; σου προκαλεί πρόβλημα στην γενικότερη ζωή σου; το πώς αισθανεσαι έχει σημασία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Georgestathgf View Post
    Γειά σας
    Είμαι καινούργιος εδώ. Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να μου πείτε την γνώμη σας.
    Θέλω να πως δεν ξέρω αν έχω κοινωνική φοβία ή ειμαι γενικά ντροπαλός. Από μικρή ηλικία όταν έβλεπα μεγαλύτερα παιδιά να είναι κοντά μου ένιωθα άγχος και έσκυβα το κεφάλι μου και ευχομουν να φύγουν (ακόμη το έχω αυτο). Όταν βγαίνω έξω με άλλους νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια αλλά όχι εντελώς ασφαλής (μόνο στο σπίτι μου νιώθω εντελώς ασφαλής) αλλά όταν βγαίνω έξω μόνος μου και βλέπω κόσμο πάντα νιώθω αγχωμενος, φοβισμένος,στεναχωριμενος και έχω ταχυκαρδία, ιδρώνω και κάποιες φορές τρέμω επίσης αποφεύγω να κοιτάξω τον κόσμο στα μάτια και έχω σκυμμένο το κεφάλι έτσι ώστε να αποφύγω το eye contact.Επισης μου είναι δύσκολο να πάω σε ένα καινούργιο μαγαζί να ψωνίσω η να ρωτήσω κάτι. Τελευταίο, φοβάμαι να πάρω τηλέφωνο έναν άγνωστο νούμερο,μια υπηρεσία για να ρωτήσω κάτι.

    Αυτά ήθελα να πω. Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες και να μου πείτε την γνώμη σας η να μου προτείνετε καμία λύση.
    Σε κάποιο βαθμό και εγώ αντιμετώπιζα και ακόμα αντιμετωπίζω παρόμοιες καταστάσεις σε μικρότερο βαθμό, αλλά δεν έχουν φύγει τελείως, μήπως έχεις δεχτεί κάποια είδους φοβία από συμμαθητές σου στο παρελθόν;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σε κάποιο βαθμό και εγώ αντιμετώπιζα και ακόμα αντιμετωπίζω παρόμοιες καταστάσεις σε μικρότερο βαθμό, αλλά δεν έχουν φύγει τελείως, μήπως έχεις δεχτεί κάποια είδους φοβία από συμμαθητές σου στο παρελθόν;;
    Κι εγώ έχω κάτι τέτοια θέματα κατά καιρούς, όχι στον ίδιο βαθμό ευτυχώς! Γενικά στο παρελθόν με δούλευαν και με έβλεπαν υποτιμητικά διάφοροι (πχ συμμαθητές, φαντάροι), με μείωναν συνεχώς και οι γονείς μου και μάλλον μου έχει δημιουργήσει ένα κόμπλεξ, τουλάχιστον κυκλοφορώ κανονικά έξω, απλά δεν έχω ιδιαίτερη αυτοπεποίθηση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Κι εγώ έχω κάτι τέτοια θέματα κατά καιρούς, όχι στον ίδιο βαθμό ευτυχώς! Γενικά στο παρελθόν με δούλευαν και με έβλεπαν υποτιμητικά διάφοροι (πχ συμμαθητές, φαντάροι), με μείωναν συνεχώς και οι γονείς μου και μάλλον μου έχει δημιουργήσει ένα κόμπλεξ, τουλάχιστον κυκλοφορώ κανονικά έξω, απλά δεν έχω ιδιαίτερη αυτοπεποίθηση.
    Ένας από τους λόγους της φοβίας που νιώθουμε είναι αυτός εγώ υπέστη μπουλινγκ σε μικρή ηλικία και γενικά από την πρώτη δημοτικού θυμάμαι ότι ήμουν πιο απομονωμένο παιδι, στην Δευτέρα Δημοτικού θυμάμαι όλο τουαλέτα πήγαινα κάτι που εμφανίστηκε και μετά το δημοτικό, από μικρό παιδί ήμουν κλειστός ήρθε και η κοροϊδία και ότι άλλο πέρασα και είναι λογικό να έρθει η φοβία για τον έξω κόσμο, και στην εργασία αντιμετώπισα άσχημες καταστάσεις, οπότε!! Μονόδρομος είναι η ψυχοθεραπεία αυτό βλέπω εγώ για τον εαυτό μου, ίσως και να δοκίμαζες και εσύ θα σε βοηθούσε ένας ψυχολόγος, εγώ πήγαινα, αλλά τώρα έχω να πάει καιρό λόγο οικονομικών προβλημάτων!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    4
    Όταν πήγα Τρίτη Δημοτικού γνώρισα μια παρέα παιδιών με τα οποία παιδιά σταμάτησα να κάνω παρέα στην πρώτη γυμνασίου (τώρα είμαι Τρίτη).Με κορόιδευαν,με μείωναν,και με βριζαν δεν τους έκανα πέρα γιατί δεν είχα μυαλό τότε δεν έλεγα σε κανέναν τίποτα μάλιστα κάποιες φορές όταν διαφωνούσα και είχα διαφορετική άποψη με βριζαν και με κορόιδευαν. Έκανα τα ίδια σε άλλα άτομα αλλά έχω ζητήσει συγγνώμη και έχω καλές σχέσεις με τα άτομα αυτά.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σε κάποιο βαθμό και εγώ αντιμετώπιζα και ακόμα αντιμετωπίζω παρόμοιες καταστάσεις σε μικρότερο βαθμό, αλλά δεν έχουν φύγει τελείως, μήπως έχεις δεχτεί κάποια είδους φοβία από συμμαθητές σου στο παρελθόν;;
    Όταν πήγα Τρίτη Δημοτικού γνώρισα μια παρέα παιδιών με τα οποία παιδιά σταμάτησα να κάνω παρέα στην πρώτη γυμνασίου (τώρα είμαι Τρίτη).Με κορόιδευαν,με μείωναν,και με βριζαν δεν τους έκανα πέρα γιατί δεν είχα μυαλό τότε δεν έλεγα σε κανέναν τίποτα μάλιστα κάποιες φορές όταν διαφωνούσα και είχα διαφορετική άποψη με βριζαν και με κορόιδευαν. Έκανα τα ίδια σε άλλα άτομα αλλά έχω ζητήσει συγγνώμη και έχω καλές σχέσεις με τα άτομα αυτά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    κοινωνικη φοβια με αγοραφοβια το ιδιο πραγμα δεν ειναι?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    κοινωνικη φοβια με αγοραφοβια το ιδιο πραγμα δεν ειναι?
    Έχουν κάποιες ομοιότητες αλλά δεν είναι το ίδιο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Georgestathgf View Post
    Έχουν κάποιες ομοιότητες αλλά δεν είναι το ίδιο
    πως γινεται αυτο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στην αγοραφοβία αγχώνεσαι σε καταστάσεις που θεωρείς ότι έχει πολύ κόσμο και πάει χέρι χέρι με την κλειστοφοβία. Έχει να κάνει με την αίσθηση ότι δεν υπάρχει εύκολος τρόπος διαφυγής ή αν σε πιάσει πανικός θα γίνεις ρεζίλι ή ότι μέσα σε όλον αυτόν τον κόσμο δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει κανείς είτε σε περίπτωση πανικού είτε σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης.

    Η κοινωνική φοβία δεν έχει να κάνει με το πλήθος ή τόσο με αίσθηση "κλειστοφοβίας" αλλά με δυσφορία στην αλληλεπίδραση με άλλους ανθρώπους, με το φόβο κριτικής ή τι εικόνας αποκομίζουν από εσένα ή ότι μπορεί να σε ταπεινώσουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Στην αγοραφοβία αγχώνεσαι σε καταστάσεις που θεωρείς ότι έχει πολύ κόσμο και πάει χέρι χέρι με την κλειστοφοβία. Έχει να κάνει με την αίσθηση ότι δεν υπάρχει εύκολος τρόπος διαφυγής ή αν σε πιάσει πανικός θα γίνεις ρεζίλι ή ότι μέσα σε όλον αυτόν τον κόσμο δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει κανείς είτε σε περίπτωση πανικού είτε σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης.

    Η κοινωνική φοβία δεν έχει να κάνει με το πλήθος ή τόσο με αίσθηση "κλειστοφοβίας" αλλά με δυσφορία στην αλληλεπίδραση με άλλους ανθρώπους, με το φόβο κριτικής ή τι εικόνας αποκομίζουν από εσένα ή ότι μπορεί να σε ταπεινώσουν.
    μπορει ομως να συνυπαρξουν και τα δυο?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σε κάθε άνθρωπο δουλεύει διαφορετικά όλο αυτό Πάνο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Georgestathgf τι ηλικία έχεις; Σε τι φάση είσαι; Σπουδάζεις, μένεις μόνος, με γονείς, πως είναι η καθημερινότητά σου;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Καί εγώ τά έχω αυτά, αλλά όχι πάντα. Θυμάμαι ότι ουτε σουβλάκια δεν μπορούσα νά παραγγείλω τηλεφωνικως ιδίως όταν ήταν κιάλλα άτομα δίπλα μου.

    Αλλά καί νά τηλεφωνήσω καί εγώ για πληροφορίες ή για δουλειά δυσκολεύομαι. Προτιμώ τάemail

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ
    By Alex_0000 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 14-03-2019, 23:53
  2. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 18:04
  3. Κοινωνική φοβία
    By nick190813 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 88
    Last Post: 26-05-2016, 04:28
  4. κοινωνικη φοβια
    By natalie in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 75
    Last Post: 26-09-2010, 12:57
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •