ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    3

    ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ!!!

    Έχουν περάσει 5,5 βδομάδες από την τελευταία χρήση κάνναβης κατά τη διάρκεια της οποίας και βίωσα 3 ώρες απίστευτων αρνητικών σκέψεων,που συνεχίστηκαν και τις υπόλοιπες μέρες.Μετά από 2 περίπου βδομάδες τρόμου και άγχους για τα χειρότερα,ξαναδοκίμασα και ένιωσα και πάλι τελείως στο κόσμο μου...Να σημειώσω ότι κάπνιζα σχεδόν καθημερινά για 3 περίπου χρόνια...Μέχρι και σήμερα αν και σε μικρότερο βαθμό είμαι τρομοκρατημένος μήπως την πάτησα με σχιζοφρένεια...απίστευτη εφίδρωση,ταχυκαρδίες,αίσθη μα πόνου στη καρδιά,ειδικά κατά τη διάρκεια των σκέψεων για σφ,συνεχόμενο αίσθημα αδυναμίας κυρίως στη δουλειά αλλά και σπίτι,σα να δυσκολευόμουνα λίγο και στην όραση,καταιγισμός άσχετων σκέψεων γενικά,ειδικά τώρα τελευταία που λίγο ελαττώθηκαν όλα τα προηγούμενα..και εννοείτε αυπνίες!!!!Συχνά ειδικά στην αρχή αναρωτιόμουν, τώρα γιατί τρως,πεινάς?Και γενικά αν κάθε παραμικρή μου αντίδραση ήταν φυσιολογική ή όχι ή μόλις έκανα κάτι σύνηθες όπως στροφή με το αυτοκίνητο η σταμάτημα να λέω μπράβο κτλ..Γενικά είχα κάποια θεματάκια που με στενοχώρησαν πολύ το τελευταίο διάστημα πριν το σκηνικό που προανέφερα...Τι μπορεί να συμβαίνει,κρίση πανικού ή όντως έρχονται τα χειρότερα???Όποιος θέλει ας βοηθήσει,νιώθω ότι τρελένομαι!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by ploupsycho View Post
    Έχουν περάσει 5,5 βδομάδες από την τελευταία χρήση κάνναβης κατά τη διάρκεια της οποίας και βίωσα 3 ώρες απίστευτων αρνητικών σκέψεων,που συνεχίστηκαν και τις υπόλοιπες μέρες.Μετά από 2 περίπου βδομάδες τρόμου και άγχους για τα χειρότερα,ξαναδοκίμασα και ένιωσα και πάλι τελείως στο κόσμο μου...Να σημειώσω ότι κάπνιζα σχεδόν καθημερινά για 3 περίπου χρόνια...Μέχρι και σήμερα αν και σε μικρότερο βαθμό είμαι τρομοκρατημένος μήπως την πάτησα με σχιζοφρένεια...απίστευτη εφίδρωση,ταχυκαρδίες,αίσθη μα πόνου στη καρδιά,ειδικά κατά τη διάρκεια των σκέψεων για σφ,συνεχόμενο αίσθημα αδυναμίας κυρίως στη δουλειά αλλά και σπίτι,σα να δυσκολευόμουνα λίγο και στην όραση,καταιγισμός άσχετων σκέψεων γενικά,ειδικά τώρα τελευταία που λίγο ελαττώθηκαν όλα τα προηγούμενα..και εννοείτε αυπνίες!!!!Συχνά ειδικά στην αρχή αναρωτιόμουν, τώρα γιατί τρως,πεινάς?Και γενικά αν κάθε παραμικρή μου αντίδραση ήταν φυσιολογική ή όχι ή μόλις έκανα κάτι σύνηθες όπως στροφή με το αυτοκίνητο η σταμάτημα να λέω μπράβο κτλ..Γενικά είχα κάποια θεματάκια που με στενοχώρησαν πολύ το τελευταίο διάστημα πριν το σκηνικό που προανέφερα...Τι μπορεί να συμβαίνει,κρίση πανικού ή όντως έρχονται τα χειρότερα???Όποιος θέλει ας βοηθήσει,νιώθω ότι τρελένομαι!!!!
    Δεν έχω γνώσεις, αλλά από ένα ντοκυμαντέρ που είδα, υποθέτω ότι μπορεί να οφείλεται σε διαφορετική "ποιότητα". Απ' ότι κατάλαβα στα νεότερα δυνατότερα είδη -τεχνητά καλλιεργημένα- η ποσότητα της χημικής ουσίας -δεν θυμάμαι όνομα- είναι πολύ μεγαλύτερη. Αυτή η κάνναβη δημιουργεί περισσότερα συμπτώματα πανικού, κακής διάθεσης, κλπ σε σχέση με τη φυσική κάναβη. Αν ψάξεις το ίντερνετ και βρεις το videο είναι πολύ διαφωτιστικό. Είναι μια δημοσιογράφος που κάνει χρήση για ένα μήνα για να διπιστώσει συμπτώματα, να καταλάβει τη διαδικασία, κλπ. Σε ένα τεστ χρήσης που κάνει, της κανονικής και της ενισχυμένης, φαίνεται αυτό που ανέφερα. Στη μια περίπτωση νιώθει ευφορία, ενώ στην άλλη κυρίως πανικό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    3
    John11 ,Νομίζω πως το έχω δει...Όπως και να έχει αυτό που με προβληματίζει έντονα είναι ότι έχει περάσει πολύς καιρός από την τελευταία φορά που σημαίνει ότι δεν υπάρχει σίγουρα πλέον η ουσία μέσα μου!!!Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by ploupsycho View Post
    John11 ,Νομίζω πως το έχω δει...Όπως και να έχει αυτό που με προβληματίζει έντονα είναι ότι έχει περάσει πολύς καιρός από την τελευταία φορά που σημαίνει ότι δεν υπάρχει σίγουρα πλέον η ουσία μέσα μου!!!Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως
    Aπ' ότι κατάλαβα η συγκεκριμένη είχε αυτά τα συμπτώματα και για δύο μέρες μετά. Βέβαια εσύ λες για δύο βδομάδες. Επίσης απ' ότι κατάλαβα δημιουργία σχιζοφρενικών καταστάσεων είναι σπανιότατη και γίνεται μόνο μετά από μακροχρόνια χρήση. Έχε υπόψη σου ότι σχιζοφρένεια είναι κάτι άλλο, είναι μπέρδεμα καταστάσεων της πραγματικότητας με φανταστικές. Κάτι σαν παράνοια. Εσύ από αυτά που αναφέρεις μου φαίνεται για πανικός.
    Και επίσης απ' ότι κατάλαβα γενικά η χρήση κάνναβης σε κάνει να θες να τρώς γλυκά. Εσύ δεν το είχες διαπιστώσει αυτό παλιότερα;
    Και δεν θα με παραξένευε και η νοθεία.
    Δεν μ' αρέσουν οι συμβουλές ειδικά σε τέτοια θέματα. Καπνίζω μπόλικα τσιγάρα (κανονικά) τη μέρα, αλλά αν γινόταν να το κόψω θα το ήθελα, αλλά δεν μπορώ. Δεν χρειάζεται φαντάζομαι να πω το ίδιο και για την κάναβη, σωστά;
    Κακά τα ψέματα, κάθε πρόσθετη ναρκωτική ουσία που χρησιμποιούμε δεν είναι και ότι το καλύτερο. (Εδώ που τα λέμε, και οποιαδήποτε μη ναρκωτική ουσία σε μεγάλη ποσότητα πάλι το ίδιο είναι).

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    3
    σε 2 βδομάδες ένιωσα καλύτερα και μετά ξαναέκανα από την ίδια...και ποιά θεωρείται μακροχρόνια χρήση??3 χρόνια σχεδόν καθημερινά μετά τη δουλειά δεν είναι αρκετά...??Επίσης φυσικά και έτρωγα γλυκά με την κάνναβη γιατί πέφτει το γλυκογόνο στο αίμα όπως σε όλους..σήμερα ας πούμε και ενώ έχουνε περάσει σχεδόν 5,5 βδομάδες όπως είπα,δε μπόρεσα να κοιμηθώ με τίποτα,ενώ νόμιζα πως το είχα λύσει αυτό το θέμα της αυπνίας με το καιρό!!με το που έκλεινα τα μάτια μου,σα να γυρίζανε όλα και περνούσαν αυθαίρετες σκέψεις από το μυαλό μου και με τεράστια ταχύτητα.πρώτη φορά σε τόσο μεγάλο βαθμό νομίζω

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    3
    Την κατασταση αυτη που περιγραφεις (εντονη εφιδρωση,ταχυκαρδια κλπ) την εχω βιωσει και εγω παραπανω απο μια φορες, κανοντας χρηση κανναβης.Καπνιζα για αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα και σταματησα πριν 6-7 χρονια.Ξανακαπνισα μονο σποραδικα.Η τελευταια φορα ηταν πριν μερικους μηνες, οπου ξαναεζησα αυτη την απιστευτα τρομακτικη κατασταση, και εκανα να ηρεμησω τελειως, καμια βδομαδα.Δεν ξερω αν οφειλεται στην ποικιλια, δεν το αποκλειω.Αυτο που πιστευω, ειναι οτι μια απο τις αιτιες ειναι η ψυχολογικη κατασταση στην οποια βρισκεσαι.Την τελευταια αυτη φορα που ανεφερα, ημουν σε μαυρα χαλια λογω υπερβολικου αγχους και η χρηση με εκανε πολυ χειροτερα.Γι' αυτο το λογο, για οσο διαστημα αισθανεσαι υπερενταση θα σου προτεινα να αποφυγεις τη χρηση κανναβης.Μονο περισσοτερα προβληματα μπορει να σου δημιουργησει.
    Οσο για τη σχιζοφρενεια, να πω την αληθεια δεν ειχα ιδεα οτι η μακροχρονια χρηση ενδεχεται να προκαλεσει κατι τετοιο.Νομιζω οτι η αυπνια σου οφειλεται στην ενταση που φαινεται να σε διακατεχει.Πρεπει να ηρεμησεις.Βεβαια μην περιμενεις να σου πω και τον τροπο, αν τον ηξερα θα το ειχα κανει και σε μενα χαχαχα.

Similar Threads

  1. Γιατί λίγο πριν χάσουμε τις αισθήσεις μας βλέπουμε αστεράκια?
    By vince in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 08-11-2009, 21:08
  2. ηρθε η ωρα να ζητησω βοηθεια...
    By σανυ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 28-10-2009, 22:24
  3. ΠΟΥ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By jonpap34 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-12-2008, 03:32
  4. αγχοσ λιγο πριν τις εξετασεις
    By manosthegreek in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-04-2007, 18:23
  5. ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ''ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ''
    By ΡΟΥΡ in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 29-03-2006, 21:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •