Εκανα κολονοσκοπηση και γαστροσκοπηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Εκανα κολονοσκοπηση και γαστροσκοπηση

    Λοιπον οπως λεει και ο τιτλος εκανα ολα τα παραπανω. Σημερα 15/7
    Ο γαστρεντερολογος ηταν καθετος με αυτην την αποφαση αλλα τον πιεσα.
    μου στοιχησε 240 ευρω.

    επι του θεματος.
    Στην κολονοσκοπηση ειδε εναν πολυποδα καλοηθη. και μου ειπε οτι ολοι οι ανθρωποι το εχουν και ετσι μου το αφερεσε χωρις να χρειαζετε καν για βιοψια. Φυσικα καρκινος δεν μου βρηκε!
    Μετα καναμε την γαστροσκοπηση. επισης δεν ειδε τιποτα ανυσηχητικο. απλα πηρε ενα δειγμα για βιοψια αν και μου ειπε οτι 99 τις εκατο δεν ειναι κατι ανυσηχητικο.

    Με λιγα λογια ολα καλα! μου εφυγε ενα βαρος.
    Και με τα πολλα επειδη τον ειχα πρηξει στα τηλεφωνα με τις φοβιες μου μου ειπε οτι πρεπει να βρω κατι να ασχοληθω στην ζωη μου ειτε δουλεια ειτε χομπι γιατι παλι θα ψαχνομαι για αρρωστιες.

    Γνωρισα ενα αξιολογο γιατρο και σπουδαιο ανθρωπο!

    αυτα ηθελα να τα μοιραστω μαζι σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Περαστικά! Καλά έκανε και στο αφαίρεσε, οι πολύποδες είναι άτιμοι και υπάρχει πιθανότητα να εξαλλαχθούν, οπότε έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εύχομαι καλά αποτελέσματα.
    #UnVioladorEnTuCamino

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Περαστικά! Καλά έκανε και στο αφαίρεσε, οι πολύποδες είναι άτιμοι και υπάρχει πιθανότητα να εξαλλαχθούν, οπότε έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εύχομαι καλά αποτελέσματα.
    Σε ευχαριστω πολυ!!!!!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    Πριν παει σε αυτες τις εξετάσεις, υπάρχει κάποιο προηγουμενο σταδιο εξέταδης; τύπου υπερηχος, ακυινογραφια; μαγνητικη;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    Πριν παει σε αυτες τις εξετάσεις, υπάρχει κάποιο προηγουμενο σταδιο εξέταδης; τύπου υπερηχος, ακυινογραφια; μαγνητικη;
    Όχι.Για το έντερο μόνο η κολονοσκοπηση δειχνει καθαρή εικονα,το ίδιο και για οισοφαγο στομάχι.Δεν ειναι κατι να τις κανεις τις εξετάσεις.Γινεται μεθη και δε καταλαβαίνεις τίποτα.Το μονο θεμα ειναι οτι κοστίζουν
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    Εμενα ο γαστρεντερολογος απλα πατησε την κοιλια και ειπε δεν εχω τιποτα.....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    18
    Epitheoritis και γ@μώ τους γαστρεντερολόγους έχεις!
    Μήπως να του στείλεις κανένα κλιμάκιο να τσεκάρουν αν έχει άδεια;

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Οχι ρε παιδια.. παει με την ηλικια. Οι ειδικοι λενε προληπτική κολονοσκοπηση και γαστροσκοπηση μετα τα 45. Και εμενα ο γαστρεντερολογος με διαβεβαίωσε οτι δεν εχω κατι. Και μου πατησε και την κοιλια. Αλλα εγω επέμεινα να κανω γαστροσκοπηση και κολονοσκοπηση για να μου φυγει η ιδεα. Εχω ακουσει και αλλες περιπτωσεις σε νεαρους που θελουν να κανουν αυτες τις εξετασεις και οι γιατροι οι γαστρεντερολογοι δεν τους αφηνουν. Γιατι πολυ απλα ειναι σπανιο να εχεις σε αυτην την ηλικια καρκινο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    18
    Καρκίνο είναι σπάνιο να έχεις αλλά μπορεί να το πετύχεις στην αρχή και να μην σου έρθει ξαφνικό αργότερα.
    Και εγώ είμαι 34 αλλά είμαι στην αρχή πολυπόδων (δεν φαίνονται τα νεύρα σε μερικά σημεία του παχέος εντέρου).

    Ανάλογα με τις καταστάσεις που ζει ο καθένας, θα πρέπει να κάνει ένα τσεκ-απ αν σφίγγεται το στομάχι απο στεναχώρια κλπ.
    Και εγώ από μικρή ηλικία όταν στεναχωριόμουν γινόταν κόμπος το στομάχι μου και ήξερα ότι ήταν θέμα χρόνου να με χτυπήσει εκεί.
    Last edited by Stranger87; 18-07-2021 at 13:46.

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Stranger87 View Post
    Καρκίνο είναι σπάνιο να έχεις αλλά μπορεί να το πετύχεις στην αρχή και να μην σου έρθει ξαφνικό αργότερα.
    Και εγώ είμαι 34 αλλά είμαι στην αρχή πολυπόδων (δεν φαίνονται τα νεύρα σε μερικά σημεία του παχέος εντέρου).
    Εμενα μου βρηκε ενα καλοηθη πολυποδα. Τον αφαιρεσε και ειπε οτι δεν χρειαζεται καν βιοψια... λενε οτι οσοι πινουν χρονια αλκοολ μπορουν να αναπτυξουν πολυποδα. Αλλα δεν ξερω εαν ισχυει απολυτα αυτο. Μπορεις να αναπτυξεις πολυποδα και χωρις να πινεις αλκοολ.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εμενα μου βρηκε ενα καλοηθη πολυποδα. Τον αφαιρεσε και ειπε οτι δεν χρειαζεται καν βιοψια... λενε οτι οσοι πινουν χρονια αλκοολ μπορουν να αναπτυξουν πολυποδα. Αλλα δεν ξερω εαν ισχυει απολυτα αυτο. Μπορεις να αναπτυξεις πολυποδα και χωρις να πινεις αλκοολ.


    περα απο το πάτημα δεν υπάρχει κάποια άλλη εξεταση? πχ υπέρηχος ή ακτινογραφία ή μαγνητικη? παει αμεσως κολονοσκοπηση επομενο σταδιο?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    18
    Μπορείς να κάνεις και ορθοσκόπηση που κοστίζει λιγότερο (συνήθως 100-150€, ανάλογα με την πόλη και τον γιατρό) αλλά εξετάζει μόνο τα πρώτα 50-60 εκατοστά του εντέρου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Stranger87 View Post
    Μπορείς να κάνεις και ορθοσκόπηση που κοστίζει λιγότερο (συνήθως 100-150€, ανάλογα με την πόλη και τον γιατρό) αλλά εξετάζει μόνο τα πρώτα 50-60 εκατοστά του εντέρου.
    Η ορθοσκοπηση οπως είπες και εσυ δε καλύπτει ολο το έντερο.Αν πας να κανεις εξέταση θα πας να κάνεις κολονοσκοπηση να τα δεις ολα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    18
    Προφανώς η κολονοσκόπηση είναι η μόνη σίγουρη εξέταση, απλώς ο φίλος ρώτησε για το αν υπάρχει κάποια άλλη εξέταση πριν την κολονοσκόπηση.
    Βέβαια και εγώ έτσι όπως το έγραψα είναι σαν να προτρέπω να κάνουν μόνο ορθοσκόπηση που σε καμία περίπτωση δεν είναι σωστό, my bad.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εχω ακουσει και αλλες περιπτωσεις σε νεαρους που θελουν να κανουν αυτες τις εξετασεις και οι γιατροι οι γαστρεντερολογοι δεν τους αφηνουν. Γιατι πολυ απλα ειναι σπανιο να εχεις σε αυτην την ηλικια καρκινο.
    Αυτό είναι η μια όψη του προβλήματος. Ο πραγματικός λόγος είναι ότι δεν κάνεις σε άτομο που έχει πολύ χαμηλή πιθανότητα να εμφανίσει καρκίνο μια εξέταση που ενέχει, μικρούς μεν, υπαρκτούς δε κινδύνους. Οι γιατροί συνεχώς εκτιμούν κατά πόσο τα οφέλη ξεπερνούν τον κίνδυνο μιας εξέτασης πριν αποφασίσουν να την πραγματοποιήσουν. Ορίστε και ένα παράδειγμα για να δει κανείς τι μπορεί να πάει στραβά κατά την εκτέλεση μιας κολονοσκόπησης (σε μορφή τεστ για γιατρούς).

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Γαστροσκόπηση
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 05-11-2021, 07:42
  2. Γαστροσκοπηση
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 03-02-2020, 09:45
  3. Κολονοσκοπηση
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 28-11-2019, 17:15
  4. ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ
    By marikoul in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 27-12-2011, 12:38
  5. Γαστροσκόπηση
    By sunflower_ed in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 23
    Last Post: 05-07-2011, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •