Πρέπει να τους λέμε σε όλα "ναι"; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 78
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Βεβαίως. Υποτίθεται οτι είναι ένας μπούσουλας που βοηθά τους ψυχιάτρους στο να καθορίσουν τη φαρμακευτική αγωγή που χρειάζεται να λάβει το άτομο. Εδώ όμως παίζονται άλλα συμφέροντα: Το DSM είναι αμερικάνικο. Στις ΗΠΑ το θέμα της υγείας το χειρίζονται ιδιωτικά ταμεία, τα οποία, για λόγους οικονομίας, προωθούν τις ταχείες διαγνώσεις και τις βραχείας διάρκειας ψυχοθεραπείες (π.χ. το γνωσιακό μοντέλο των 12 βημάτων). Τις επιπτώσεις της κατάστασης αυτής στην ψυχική υγεία του πληθυσμού έχει θίξει η Ένωση Ψυχαναλυτών και πολλοί άλλοι. Το αναφέρει σε βιβλία του μάλιστα και ο Γιάλομ.
    Ξέρεις τι γίνεται; Δεν πάει ο ψυχίατρος σε κάποιον, αυτός ο κάποιος πηγαίνει στον ψυχίατρο για κάποιους λόγους με βασικότερο τον λόγο της αμφιβολίας. Ξέρεις είναι αυτό που αναρωτιέται ο καθένας πριν καταλήξει να πάει που θα πει στον εαυτό του μήπως δεν είμαι καλά ή αυτό το κάτι έχω, αλλά δεν ξέρω τι. Ε από την στιγμή λοιπόν που αναγνωρίζει κάποιος πως δεν είναι καλά και πηγαίνει σε αυτόν αναμενόμενο είναι να πάρει φάρμακα. Και όσο στίγμα και να υπάρχει στα φάρμακα, για αυτό πάει ο άλλος για να του γράψει κάτι που θα τον βοηθήσει να συνεχίσει. Απλώς η διαφορά για εμένα είναι να μην πάρει κάποιος φάρμακα για εξωγενείς παράγοντες που δεν θα του δώσουν λύση. Για παράδειγμα κάποιος έχει μία επιχείρηση που για τον α ή β λόγο βλέπει πως αρχίζει να παραπαίει και αυτό τον ρίχνει ψυχολογικά, εκεί δεν μπορεί το φάρμακο να σου δώσει λύση, εκεί μαζεύεις τα κομμάτια σου και κοιτάς τις εναλλακτικές. Το πολύ πολύ να του δημιουργήσει μία κατάσταση ηρεμίας ή ελάττωσης του άγχους για να τον κάνει να σκεφτεί.

    Το DSM ανέκαθεν είχε κάποιες αστοχίες έχει όμως και κάποιες ευστοχίες. Κάπως πρέπει να ονομασθεί μια πάθηση η οποία κάποιον τον ανεβάζει και τον ρίχνει δεν είναι θέμα τσουβαλιάσματος, είναι θέμα πραγματικότητας. Αστοχία είναι να βάζεις ταμπέλες στις επιλογές των ανθρώπων. Ο διπολικός για παράδειγμα δεν επιλέγει να είναι διπολικός, του παρουσιάζεται στην ζωή του, η ομοφυλοφιλία όμως είναι επιλογή του κάθε ομοφυλόφιλου και είναι ανόητο να χαρακτηρίζονται οι επιλογές ως παθήσεις ψυχιατρικές. Είναι γούστο, είναι επιλογή, το να είσαι σχιζό ή διπολικός, δεν είναι.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτο που βλεπω σε εσενα βαση αυτων που εχω διαβάσει είναι οτι μια συγκεκριμένη εμπειρία σου σε έχει κάνει να βάλεις σε μια μοίρα όλους τους οριακούς ...
    Δεν ξερω αν κάνω λαθος και ειναι περισσότερες οι εμπειρίες σου ,γιατί καποια στιγμη χάθηκα γιατι ηταν σαν να διαβαζα ενα θερτ γραμμενο απο ενα ατομο και ας εισασταν αρκετοι εκει μέσα ...
    Υπηρχε θα ελεγα πληρει ταυτιση μερικων αποψεων με τους υπολοιπους ...

    Το χθεσινο γεγονός ομως με εκανε να πιστευω οτι πλεον αντιδράς σε ολες σου τις σχέσεις ετσι απότομα και αρνητικά θα ελεγα .......ειτε ειναι ερωτικές ,ειτε φιλικές,ειτε στα παλισια μιας απλη συνομιλίας .. ...γι αυτο εγραψα για την δίκη μου φιλικη.
    .
    Αφού μου λες τι βλέπεις σε μένα (αν και δεν σε ρώτησα) , θα ήθελα να σου πω κι εγώ τι βλέπω σε σένα , από το άλλο θέμα και γενικά στα μηνύματά σου. Εσύ γράφεις διάφορα γλυκανάλατα κατεβατά, με τα οποία μάλλον προσπαθείς να δείξεις ότι νοιάζεσαι, αλλά επί της ουσίας δεν λες τίποτα, ούτε βοηθάς τους άλλους. Πχ στην χθεσινή κοπέλα είπες ένα σωρό ωραία λογάκια, αλλά δεν της πρότεινες καμία λύση. Ούτε που να βρει παρέα, ούτε της είπες κάτι για την στάση της, που ενδεχομένως θα την έκανε να σκεφτεί αν κάνει κάπου λάθος και είναι μόνη της. Εν ολίγοις της χαιδεψες τα αυτιά και δεν τη βοήθησες και σε κάτι.

    Μετά μας είπες ένα κατεβατό για το αχ καλέ πόσο δύσκολο είναι να έχεις έναν οριακό για συνεργάτη, και μην το βλέπετε έτσι εσείς που έχετε σχέσεις μαζί τους, να κι εγώ δυσκολεύομαι να τον έχω εδώ στο γραφείο.

    Τώρα ήρθες σε μένα, στο δικό μου θέμα, για να με πεις απότομη και να μου κάνεις παρατηρήσεις και υποδείξεις.

    Μάντεψε πόσο πιο απότομη μπορώ να γίνω, αν συνεχίσεις τις σάλτσες και τον αποπροσανατολισμό στο θέμα μου.

    Ελπίζω εσύ και μερικοί ακόμα να μου επιτρέψετε να μιλήσω για τους οριακούς, αντί να σπαμάρετε. Στο κάτω κάτω ανοιξτε δικά σας θέματα αν θέλετε να πείτε για άλλα πράγματα.

    Και βέβαια δεν είναι όλοι οι οριακοί ίδιοι. Οι βασικές αρχές όμως, για όσους έχουν διαγνωστεί με borderline disorder είναι ίδιες και επί των αρχών αυτών συζητάμε. Αλλιώς να βγάλουμε άχρηστο και το DSM IV και όλους τους ψυχιάτρους μαζί.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Το DSM ανέκαθεν είχε κάποιες αστοχίες έχει όμως και κάποιες ευστοχίες. Κάπως πρέπει να ονομασθεί μια πάθηση η οποία κάποιον τον ανεβάζει και τον ρίχνει δεν είναι θέμα τσουβαλιάσματος, είναι θέμα πραγματικότητας.
    Ακριβώς έτσι.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Αφού μου λες τι βλέπεις σε μένα (αν και δεν σε ρώτησα) , θα ήθελα να σου πω κι εγώ τι βλέπω σε σένα , από το άλλο θέμα και γενικά στα μηνύματά σου. Εσύ γράφεις διάφορα γλυκανάλατα κατεβατά, με τα οποία μάλλον προσπαθείς να δείξεις ότι νοιάζεσαι, αλλά επί της ουσίας δεν λες τίποτα, ούτε βοηθάς τους άλλους. Πχ στην χθεσινή κοπέλα είπες ένα σωρό ωραία λογάκια, αλλά δεν της πρότεινες καμία λύση. Ούτε που να βρει παρέα, ούτε της είπες κάτι για την στάση της, που ενδεχομένως θα την έκανε να σκεφτεί αν κάνει κάπου λάθος και είναι μόνη της. Εν ολίγοις της χαιδεψες τα αυτιά και δεν τη βοήθησες και σε κάτι.

    Μετά μας είπες ένα κατεβατό για το αχ καλέ πόσο δύσκολο είναι να έχεις έναν οριακό για συνεργάτη, και μην το βλέπετε έτσι εσείς που έχετε σχέσεις μαζί τους, να κι εγώ δυσκολεύομαι να τον έχω εδώ στο γραφείο.

    Τώρα ήρθες σε μένα, στο δικό μου θέμα, για να με πεις απότομη και να μου κάνεις παρατηρήσεις και υποδείξεις.

    Μάντεψε πόσο πιο απότομη μπορώ να γίνω, αν συνεχίσεις τις σάλτσες και τον αποπροσανατολισμό στο θέμα μου.

    Ελπίζω εσύ και μερικοί ακόμα να μου επιτρέψετε να μιλήσω για τους οριακούς, αντί να σπαμάρετε. Στο κάτω κάτω ανοιξτε δικά σας θέματα αν θέλετε να πείτε για άλλα πράγματα.

    Και βέβαια δεν είναι όλοι οι οριακοί ίδιοι. Οι βασικές αρχές όμως, για όσους έχουν διαγνωστεί με borderline disorder είναι ίδιες και επί των αρχών αυτών συζητάμε. Αλλιώς να βγάλουμε άχρηστο και το DSM IV και όλους τους ψυχιάτρους μαζί.
    Καταρχήν δεν σου επιτέθηκα όπως κάνεις εσύ αυτή την στιγμή..
    Σου απάντησα σε αυτό που σχολιασες εσύ...

    Το τι έκανα εγώ χθες με την κοπέλα δεν νομίζω να σου επιτρέπει να πεις αν κάνω σωστό ή λάθος γιατί όσο την ξέρεις εσύ άλλο τόσο την ξέρω και εγώ ..
    Και το αποτέλεσμα μίλησε ...


    Αν εσύ αρέσκεσαι μόνο να ανοίγεις ένα θέμα και να κατηγορείς μέρα νύχτα κάποια συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων αυτό είναι δικό σου θέμα και όχι δικό μου..

    Εγώ προτιμώ να ακούω και ναι να τους χαϊδεύω όσο θέλω από το να μοιράζω ταμπέλες και να επιτιθομαι σε όποιον έχει αντιθετη άποψη από έμενα ..

    Αλλωστε γι αυτό απάντησες κατευθείαν ,επειδή συμφώνησα με τον Ομπορο που όπως και να το κάνουμε συμφωνώ σε πολλά περισσότερα μαζί του από ότι με εσένα ..
    Όπως και τώρα μου επιτιθεσαι γιατί δεν σου άρεσε επειδή υποστήριξα ένα άτομο που το χρειαζόταν την δεδομένη στιγμή ....

    Αν αυτό εσένα δεν σου αρέσει δεν μπορώ να το αλλάξω και ούτε θα μπω σε διάλογο με ένα άτομο που για δεύτερη συνεχόμενη μέρα επιτίθεται σε άτομα που δεν συμφωνούν μαζί του ...
    Είναι προτιμότερο να λες δεν σε υπολογίζω γιατί δεν συμφωνώ μαζι σου από το να πιάνεις και να σχολειαζεις μια παλιά συνομιλια που δεν σε αφορά καν ...

    Το θέμα είναι δικό σου...άσε εμένα να εισπρατω αυτό που θέλω και αν σου αρέσει ,δεν ζήτησα την άποψη σου ..

    Καλή σου συνέχεια !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Σε ευχαριστώ που δεν θα μπεις σε άλλο διάλογο μαζί μου. Αυτό επιθυμώ κι εγώ. Να είσαι καλά.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με αυτή την αντιμετώπιση. Δεν μιλάμε για μάχη, αλλά για συνύπαρξη (win-win). Εξ άλλου έχεις μπροστά σου έναν άνθρωπο που έφυγε από τη σχέση με μια οριακή μετά από 20 χρόνια γεμάτα με δικά του λάθη αλλά και προσπάθειες ειλικρινούς συμβίωσης, χωρίς να γίνει κομμάτια. Αντίθετα, νιώθω πιό δυνατός από ποτέ...
    Κάθε συνύπαρξη δεν απαιτεί καθημερινή μάχη;

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Κάθε συνύπαρξη δεν απαιτεί καθημερινή μάχη;
    Με τη διαλεκτική έννοια, ναι
    Με την ένοια που αναφέρεται εδώ, τηςκαθημερινής προσπάθειας παραβίασης και υπεράσπισης των ορίων, όχι

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Με τη διαλεκτική έννοια, ναι
    Με την ένοια που αναφέρεται εδώ, τηςκαθημερινής προσπάθειας παραβίασης και υπεράσπισης των ορίων, όχι
    Είναι ενδιαφέρουσα η διάκριση που κάνεις. Κοίτα, κι εγώ δεν το εννοώ ως καθημερινή παραβίαση ορίων. Το βλέπω σε βάθος χρόνου όμως ότι αλλάζω. Ίσως αργά, αναιπαίσθητα στην αρχή. Μετά από ενα, ενάμισυ χρόνο που κρατάει η δική μου ιστορία, δεν ξέρω αν παραβιάζονται όντως τα όριά μου, οπότε υποχωρώ ή αν έχω μπει σε φυσιολογική διαδικασία αλλαγής, όπως επιφέρει κάθε είδος σχέσης. Με αυτή την έννοια μίλησα για μάχες πριν .

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Όταν ανακοίνωσα στην πεθερά μου το χωρισμό με την κόρη της, μου είπε "η κόρη μου δεν είναι κακό κορίτσι, αλλά έπρεπε από την αρχή να τη δαμάσεις". Της απάντησα οτι δεν ήλθα στη ζωή της ως θηριοδαμαστής, αλλά ως σύντροφος.

    Όταν το ξανασκέφτηκα με ψυχραιμία, κατάλαβα οτι είχε δίκιο. Με την έκφραση "να τη δαμάσεις" εννοούσε "να της βάλεις όρια". Αυτός είναι ίσως ο μόνος τρόπος να συμβιώσεις με έναν οριακό. Πρέπει να του θέσεις όρια και να τα τηρείς απαρέγκλιτα. Είναι κουραστικό, το ξέρω, και πολλές φορές ψυχοφθόρο, αλλά είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να μπορέσεις να είσαι μαζί του.
    Ότι και να γράψω βάση λογικής για τέτοια συμβίωση, σκληρό θα φανεί αλλά οκ. Άντε και μπαίνεις στη διαδικασία να επιτηρείς τα όρια και να είσαι σε εγρήγορση (αρκετά κουραστικό) όταν νταραβεριζόσαστε οι δυο σας, το δέχομαι. Αν κανείς 1-2 παιδιά, που να πρώτοβάζεις ορια και να δαμάζεις; Εκεί θέλεις υποστήριξη και βοήθεια από το άλλο μισο, όχι επιβάρυνση

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ότι και να γράψω βάση λογικής για τέτοια συμβίωση, σκληρό θα φανεί αλλά οκ. Άντε και μπαίνεις στη διαδικασία να επιτηρείς τα όρια και να είσαι σε εγρήγορση (αρκετά κουραστικό) όταν νταραβεριζόσαστε οι δυο σας, το δέχομαι. Αν κανείς 1-2 παιδιά, που να πρώτοβάζεις ορια και να δαμάζεις; Εκεί θέλεις υποστήριξη και βοήθεια από το άλλο μισο, όχι επιβάρυνση
    Γι' αυτό τον ρώτησα κι εγώ αν είχαν παιδιά. Είπε όμως ότι δεν έκαναν τελικά.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Είναι ενδιαφέρουσα η διάκριση που κάνεις. Κοίτα, κι εγώ δεν το εννοώ ως καθημερινή παραβίαση ορίων. Το βλέπω σε βάθος χρόνου όμως ότι αλλάζω. Ίσως αργά, αναιπαίσθητα στην αρχή. Μετά από ενα, ενάμισυ χρόνο που κρατάει η δική μου ιστορία, δεν ξέρω αν παραβιάζονται όντως τα όριά μου, οπότε υποχωρώ ή αν έχω μπει σε φυσιολογική διαδικασία αλλαγής, όπως επιφέρει κάθε είδος σχέσης. Με αυτή την έννοια μίλησα για μάχες πριν .
    Αν πρόκειται για παραβίαση των ορίων σου ή για οικειοθελή μετατόπισή τους θα το καταλάβεις, μη σε απασχολεί. Στη δεύτερη περίπτωση δεν θα σε πειράξει καθόλου, ενώ στην πρώτη θα το νιώσεις στο πετσί σου. Θα αισθανθείς άβολα. Όταν παραβιάζονται τα όριά μας το αντιλαμβανόμαστε...

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Αν πρόκειται για παραβίαση των ορίων σου ή για οικειοθελή μετατόπισή τους θα το καταλάβεις, μη σε απασχολεί. Στη δεύτερη περίπτωση δεν θα σε πειράξει καθόλου, ενώ στην πρώτη θα το νιώσεις στο πετσί σου. Θα αισθανθείς άβολα. Όταν παραβιάζονται τα όριά μας το αντιλαμβανόμαστε...
    Δεν είναι τόσο απλό. Ειδικά οι γυναίκες κοινωνικοποιούμαστε συχνά με τρόπο που να επιτρέπει την καταπάτηση των ορίων μας από τους άντρες.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Δεν είναι τόσο απλό. Ειδικά οι γυναίκες κοινωνικοποιούμαστε συχνά με τρόπο που να επιτρέπει την καταπάτηση των ορίων μας από τους άντρες.
    Δεν θα πω το κλισέ "ας προσέχατε".
    Καταλαβαίνω τι μου λες, αλλά ο καθένας μας οφείλει στον εαυτό του να αφουγκράζεται συνεχώς τις ανάγκες του και να έχει επίγνωση διαρκώς για το πού πατάει και που βρίσκεται, δε συμφωνείς;

    Εξ άλλου, τα όρια δεν είναι άκαμπτα. Άλλο η οικειοθελής υποχώρηση μια ή δυο φορές σε ειδικές περιπτώσεις, άλλο η καταπάτηση.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Δεν θα πω το κλισέ "ας προσέχατε".
    Καταλαβαίνω τι μου λες, αλλά ο καθένας μας οφείλει στον εαυτό του να αφουγκράζεται συνεχώς τις ανάγκες του και να έχει επίγνωση διαρκώς για το πού πατάει και που βρίσκεται, δε συμφωνείς;

    Εξ άλλου, τα όρια δεν είναι άκαμπτα. Άλλο η οικειοθελής υποχώρηση μια ή δυο φορές σε ειδικές περιπτώσεις, άλλο η καταπάτηση.
    Για να είμαι εδώ και να γράφω σημαίνει ότι με προβληματίζουν όλα αυτά και ότι προσέχω το κάθε μου βήμα.
    Ισως και υπερβολικά να προσέχω.

    Ισως και να έχω αυτή την προκατάληψη για το borderline, που με αναγκάζει να προσέχω.
    Αλλά, αν στις άλλες μας σχέσεις προσέχουμε μια φορά, στις σχέσεις με οριακούς προσέχουμε 10.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Proteus, επειδή δεν θέλω να γράψω στο άλλο θέμα, μου επιτρέπεις να σχολιάσω εδώ όσα έγραψες στο διπλανό; Και βασικά να σε ρωτήσω αν τελικά η σχέση σου με τη γυναίκα σου σε οδήγησε σε κατάθλιψη;

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Οι "Εισαγγελεις" τυποι τρελαινουν τους γυρω τους
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 17-08-2015, 15:33
  2. Υπάρχει τελικά αυτό που λέμε "κράση" ?
    By glukatzou in forum Παχυσαρκία
    Replies: 33
    Last Post: 16-07-2012, 05:25
  3. click όπως λέμε "κλειδώνω"
    By just-be-honest in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 10-02-2012, 13:21
  4. Από πάντα "πρέπει" να κάνω δίαιτα...
    By MLY in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 29
    Last Post: 11-06-2011, 20:54
  5. Replies: 4
    Last Post: 13-11-2007, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •