Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 20 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast
Results 196 to 210 of 292
  1. #196
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Nαι. Επίσης ο πόνος που θα προκαλέσω με εμποδίζει
    Το κατανοώ απόλυτα!!
    Τη γυναίκα σου την έχεις ήδη πληγώσει με τα λόγια κ τη συμπεριφορά σου..αλλά κυρίως πληγώνεις εσένα!!Σαν να αυτοτιμωρισαι..
    Τα παιδιά σου δε θα γίνουν πιο ευτυχισμένα μεγαλώνοντας σε ένα σπίτι με δυο γονείς που ούτε καν μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους..
    Το σημαντικό είναι ότι ξεκίνησες ψυχοθεραπεία..κ σιγά σιγά θα βρεις όλες τις απαντήσεις που ψάχνεις..Θα νιώσεις τεράστια ανακούφιση!Ότι κ να λέμε εμείς εδώ μέσα είμαστε έξω από το χορό..

  2. #197
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Καλημέρα!
    Ήθελα να μοιραστώ πως περνάω ακριβώς(μα ακριβώς) την ίδια κατάσταση με τον θεματοθέτη. Είμαι παντρεμένος 9 χρόνια, έχουμε ένα αγοράκι και με τη γυναίκα μου είμαστε συγκάτοικοι. Υπάρχει αγάπη(αδέρφική πλέον από πλευράς μου), επικοινωνία για τις υποχρεώσεις, το παιδί και ελάχιστα για εμάς και μηδενικό σεξ τα τελευταία 3+ χρόνια. Κάθε μέρα όλη μέρα στο μυαλό γυρνάει ότι πρέπει να τελειώσει όλο αυτό αλλά από την μια δεν μπορώ να διανοηθώ τη ζωή μου χωρίς να βλέπω το παιδί μου κάθε μέρα και από την άλλη δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για μια τέτοια απόφαση. Έχω κάνει κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο αλλά δεν έχω νοιώσει να αλλάζει κάτι μέσα μου ή να κατασταλάζω στην απόφαση. Πραγματικά όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο μπερδεμένος γίνομαι. Από τη μία δε θέλω να είμαι αχάριστος αφού και την υγεία μας δόξα το Θεό έχουμε και οικονομικό πρόβλημα δεν θα έλεγα ότι έχουμε. Αλλά από την άλλη το να ζούμε σαν 70χρονοι χωρίς κανένα ίχνος έρωτα, ούτε αυτό αξίζει. Φοβάμαι ότι θα περάσουν τα χρόνια και θα μετανιώνουμε που μείναμε μαζί ίσως από συνήθεια ή για το παιδί.

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Καλημέρα!
    Ήθελα να μοιραστώ πως περνάω ακριβώς(μα ακριβώς) την ίδια κατάσταση με τον θεματοθέτη. Είμαι παντρεμένος 9 χρόνια, έχουμε ένα αγοράκι και με τη γυναίκα μου είμαστε συγκάτοικοι. Υπάρχει αγάπη(αδέρφική πλέον από πλευράς μου), επικοινωνία για τις υποχρεώσεις, το παιδί και ελάχιστα για εμάς και μηδενικό σεξ τα τελευταία 3+ χρόνια. Κάθε μέρα όλη μέρα στο μυαλό γυρνάει ότι πρέπει να τελειώσει όλο αυτό αλλά από την μια δεν μπορώ να διανοηθώ τη ζωή μου χωρίς να βλέπω το παιδί μου κάθε μέρα και από την άλλη δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για μια τέτοια απόφαση. Έχω κάνει κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο αλλά δεν έχω νοιώσει να αλλάζει κάτι μέσα μου ή να κατασταλάζω στην απόφαση. Πραγματικά όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο μπερδεμένος γίνομαι. Από τη μία δε θέλω να είμαι αχάριστος αφού και την υγεία μας δόξα το Θεό έχουμε και οικονομικό πρόβλημα δεν θα έλεγα ότι έχουμε. Αλλά από την άλλη το να ζούμε σαν 70χρονοι χωρίς κανένα ίχνος έρωτα, ούτε αυτό αξίζει. Φοβάμαι ότι θα περάσουν τα χρόνια και θα μετανιώνουμε που μείναμε μαζί ίσως από συνήθεια ή για το παιδί.
    Καλημερα.
    Με την συζυγο σου, το συζητησες; εκεινη τι λεει για ολα αυτα;

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εντωμεταξύ και στις δύο περιπτώσεις το περίεργο είναι που οι γυναίκες σας δεν πληγώνονται από την απομάκρυνση.

  5. #200
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Το συζητήσαμε, ειδικά μετά τη γέννηση του παιδιού ίσα που μιλούσαμε. Αποφασίσαμε να δώσουμε μια τελευταία ευκαιρία και να πάμε σε σύμβουλο. Όντος πήγαμε και μετά από λίγες επισκέψεις σταμάτησε λέγοντας ότι είναι εντάξει. Εννοείται ότι δεν έχει βελτιωθεί τίποτα, απλά δεν υπάρχουν εντάσεις, συνυπάρχουμε αρμονικά(κατά κύριο λόγο) αλλά η σχέση μας σαν ζευγάρι είναι εντελώς ανύπαρκτη.

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Λύσατε το θέμα της επικοινωνίας. Το ερωτικό όμως;

  7. #202
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Το συζητήσαμε, ειδικά μετά τη γέννηση του παιδιού ίσα που μιλούσαμε. Αποφασίσαμε να δώσουμε μια τελευταία ευκαιρία και να πάμε σε σύμβουλο. Όντος πήγαμε και μετά από λίγες επισκέψεις σταμάτησε λέγοντας ότι είναι εντάξει. Εννοείται ότι δεν έχει βελτιωθεί τίποτα, απλά δεν υπάρχουν εντάσεις, συνυπάρχουμε αρμονικά(κατά κύριο λόγο) αλλά η σχέση μας σαν ζευγάρι είναι εντελώς ανύπαρκτη.
    Καλημερα !

    Τι εννοεις δεν εχει βελτιωθει τιποτα ?
    Εχετε εντωπισει το βασικο θεμα που σας εφτασε εδω ?
    Ολα εχουν ενα πυρήνας και απο εκει ξεκινανε ,ο βασικος πυρηνας υπαρχει ?Αυτο που σας εκανε να φτασετε στο γαμο και αργοτερα σε ενα παιδι?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Εντωμεταξύ και στις δύο περιπτώσεις το περίεργο είναι που οι γυναίκες σας δεν πληγώνονται από την απομάκρυνση.
    εκεινες, το ξερουν....

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Το συζητήσαμε, ειδικά μετά τη γέννηση του παιδιού ίσα που μιλούσαμε. Αποφασίσαμε να δώσουμε μια τελευταία ευκαιρία και να πάμε σε σύμβουλο. Όντος πήγαμε και μετά από λίγες επισκέψεις σταμάτησε λέγοντας ότι είναι εντάξει. Εννοείται ότι δεν έχει βελτιωθεί τίποτα, απλά δεν υπάρχουν εντάσεις, συνυπάρχουμε αρμονικά(κατά κύριο λόγο) αλλά η σχέση μας σαν ζευγάρι είναι εντελώς ανύπαρκτη.
    τι εννοουσε λεγοντας "ενταξει"; μονο για τις εντασεις πηγατε; το θεμα το ερωτικο δεν την απασχολουσε οσο εσενα; και εαν εκεινη ειπε "ενταξει", εσυ δεν της ειπες οτι ε συ δεν εισαι ενταξει εφοσον δεν λυνεται το ερωτικο σας;;;

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    @Remedy Πάντως από όσα λένε οι δύο σχολιαστές το δέχονταν παθητικά.

  11. #206
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Όσες φορές και να έθεσα το ερωτικό ζήτημα όλα αυτά τα χρόνια, οι απαντήσεις ήταν ότι να 'ναι. Πήγαμε και σε γιατρούς μήπως είναι κάτι οργανικό και στον ψυχολόγο αλλά τίποτα. Και εμείς δεν κοιμόμαστε εδώ και μήνες καν στο ίδιο κρεββάτι.
    Ο πυρήνας ήτανε έρωτας στην αρχή και πολύ μα πάρα πολύ υπομονή από πλευράς μου σε ότι και να συνέβαινε.
    Πλέον όμως δεν νοιώθω καμία απολύτως έλξη, ακόμα και μαγικά να λυνότανε όλα αυτά τα θέματα για τα οποία έκανα και κάνω υπομονή, δεν μπορώ να την δω ερωτικά. Αλλά δεν βλέπω και καμία διάθεση από την ίδια για κάτι παραπάνω από μια υγιή συνύπαρξη.
    Δεν νοιώθω όμως να μου αρκεί να ζω την ίδια μέρα κάθε μέρα χειρότερα από συνταξιούχος.

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    @Remedy Πάντως από όσα λένε οι δύο σχολιαστές το δέχονταν παθητικά.
    υποθετω, επειδη δεν θελουν το διαζυγιο...

  13. #208
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Όσες φορές και να έθεσα το ερωτικό ζήτημα όλα αυτά τα χρόνια, οι απαντήσεις ήταν ότι να 'ναι. Πήγαμε και σε γιατρούς μήπως είναι κάτι οργανικό και στον ψυχολόγο αλλά τίποτα. Και εμείς δεν κοιμόμαστε εδώ και μήνες καν στο ίδιο κρεββάτι.
    Ο πυρήνας ήτανε έρωτας στην αρχή και πολύ μα πάρα πολύ υπομονή από πλευράς μου σε ότι και να συνέβαινε.
    Πλέον όμως δεν νοιώθω καμία απολύτως έλξη, ακόμα και μαγικά να λυνότανε όλα αυτά τα θέματα για τα οποία έκανα και κάνω υπομονή, δεν μπορώ να την δω ερωτικά. Αλλά δεν βλέπω και καμία διάθεση από την ίδια για κάτι παραπάνω από μια υγιή συνύπαρξη.
    Δεν νοιώθω όμως να μου αρκεί να ζω την ίδια μέρα κάθε μέρα χειρότερα από συνταξιούχος.
    δεν ειχατε ποτε εξωσυζυγικες επαφες;
    η ιδια τι σκοπευει να κανει; να ζησει ανεραστη την υπολοιπη ζωη της;

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πάντως αυτό το topic είναι ένα μέσο για την απομάκρυνση κάθε ιδέας γάμου στην ζωή των σχολιαστών. [emoji14]

  15. #210
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Όσες φορές και να έθεσα το ερωτικό ζήτημα όλα αυτά τα χρόνια, οι απαντήσεις ήταν ότι να 'ναι. Πήγαμε και σε γιατρούς μήπως είναι κάτι οργανικό και στον ψυχολόγο αλλά τίποτα. Και εμείς δεν κοιμόμαστε εδώ και μήνες καν στο ίδιο κρεββάτι.
    Ο πυρήνας ήτανε έρωτας στην αρχή και πολύ μα πάρα πολύ υπομονή από πλευράς μου σε ότι και να συνέβαινε.
    Πλέον όμως δεν νοιώθω καμία απολύτως έλξη, ακόμα και μαγικά να λυνότανε όλα αυτά τα θέματα για τα οποία έκανα και κάνω υπομονή, δεν μπορώ να την δω ερωτικά. Αλλά δεν βλέπω και καμία διάθεση από την ίδια για κάτι παραπάνω από μια υγιή συνύπαρξη.
    Δεν νοιώθω όμως να μου αρκεί να ζω την ίδια μέρα κάθε μέρα χειρότερα από συνταξιούχος.
    θες να μας πεις τι σημαινει αυτο?
    Απο την αρχη της σχεση υπομονη σε τι ακριβως?
    Καθημερινες καταστασεις ,εντασεις ή και γεγονοτα που αφορουσαν αλλα προσωπα περαν απο εσας τους δυο...........
    Ο ερωτας οπως λες ηταν και απο τις δυο πλευρες ή εσυ ησουν αυτος που εδινες τα παντα απο την αρχη?

    Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα αυτα ειναι βασικα για να καταλαβουμε
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 14 of 20 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απόφαση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2017, 00:48
  2. Αποφαση
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2015, 16:32
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  4. αποφαση!!!!!
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 08-02-2011, 00:18
  5. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •