Έκτακτες συστολές και στομάχι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    Έκτακτες συστολές και στομάχι

    Γεια σε όλους!! Ελπίζω να είστε όλοι καλά παιδια έχω βρει μεγάλη παρηγορια μέσα στο φόρουμ και με ηρεμει ότι είμαστε όλοι μαζί σε αυτό. Συζητάμε και ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο. Έχω και εγώ το γνωστό θέμα με τις παλιο έκτακτες συστολές που τις νιώθω έπειτα από ένα μεγάλο διάστημα ταλαιπωρίας με το στομαχι πανγαστριτιδα κάψιμο στον οισοφάγο λαρρυγοφαρυγγικη παλινδρόμηση και όλα αυτά μετά την αγωγή για να φυγουν έφεραν μαζί κρίσεις πανικου και μετά έκτακτες. Λες και όταν φευγει το ένα πρεπει να έρθει το άλλο. Ήθελα να ρωτήσω και να δω αν υπάρχουν και άλλοι που να νιώθουν έκτακτες και να έχουν και το στομαχι τους γιατί δεν είναι ξεκάθαρο αν σχετίζονται και ανησυχώ. Ο γιατρός που μου έκανε όλες τις εξετάσεις για την καρδιά μου συνέστησε αν και εφόσον επιμείνουν ιντεραλ που από ότι είδα είναι και για το άγχος. Οπότε αν και εφόσον κάποιος νιωθει τα ίδια θα ήθελα να τα μοιραστεί μαζί μου γιατί αρχίζω και τρελαίνομαι με όλα αυτά. Ξαπλώνω αριστερά ξεκινάνε σηκώνομαι περνανε. Ξυπνάω στον υπνο μου από αυτές και νιώθω το κλασικό χάσιμο κτυπου και μετά γκτνουπ. Νιώθει και κάποιος άλλος τα ίδια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το έχω γράψει πολλές φορές: Ναι. Το στομάχι επηρεάζει πολύ. Καταρχάς η ΓΟΠ είναι παράγοντας έκτακτων από μόνη της.

    Εγώ έχω οισοφαγιτιδα, τώρα είναι σε ύφεση αλλά εξακολουθώ να εχω ΓΟΠ. Όταν ήμουν στα χειρότερα μου από την οισοφαγιτιδα (είχα χάσει κιλά, δεν μπορούσα να φαω, ένιωθα πόνο στον οισοφάγο με τις κινησεις) ήταν η μοναδική φορά που το χολτερ έδειξε πολλές έκτακτες (99 συγκεκριμενα) Μόλις πέρασε με αγωγή ομεπραζολης η οξεία αυτή φάση , οι έκτακτες μου μειώθηκαν έως εξαφανίστηκαν.

    Για μένα το στομάχι είναι νο1 παράγοντας και για την ορθοστατικη ταχυκαρδία. Αν έχω το στομάχι μου ανεβάζω σίγουρα και παλμούς. Το στομάχι επίσης επηρεαζει την πίεση μου. Αν δεν φάω κάτι ανά δίωρο, η πίεση μου πέφτει κάτω από 80/60.

    Ωστόσο, όπως έγραψα κι αλλού, το στομάχι μιμείται και έκτακτες εκτός από το να προκαλεί πραγματικές. Ο οισοφάγος είναι στο κέντρο του στήθους και εγκλωβισμένος αέρας κατά την πεψη μπορεί να σε κάνει να πιστέψεις ότι έχεις έκτακτες ενώ δεν έχεις.

    Επίσης ένα πολύ συχνό σύμπτωμα της ΓΟΠ είναι η πίεση και το σφίξιμο στο στήθος, το βάρος κλπ, που κάποιος μπορεί να τα μπερδέψει με καρδιολογικα συμπτώματα. Απειρες φορες εχω παει με τετοια συμπτωματα στα επειγοντα που ανακουφιστηκαν με ενεσιμη ομεπραζολη. Αλλη φορα ενιωθα αυτο που λενε ως τυπικό συμπτωμα εμφράγματος, δηλαδη εναν ελεφαντα να καθεται στο στηθος μου και ανακουφιστηκα μονο με αντιοξινο και αφοτου εφαγα κατι ελαφρυ.

    Πλέον, αν πάω να πάθω κρίση πανικού ή έχω αμφιλεγόμενα συμπτώματα τύπου βάρος και σκέφτομαι καρδιά, πριν κάνω το οτιδήποτε άλλο, παίρνω ένα αντιοξινο και ευτυχώς συνήθως περνάει σιγά σιγά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σε ευχαριστώ παρα μα παρα πολυ για τα λόγια σου δεν φαντάζεσαι ποσο με βοηθάνε. Θα ήθελα να μοιραστω και κάτι άλλο που μου συμβαίνει και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι κρίση πανικου η όχι. Ξυπνάω τα βράδια μες στον υπνο μου σαν να μην έχω ανάσα. Άλλοτε νιώθω ότι έχω σταματήσει να αναπνέω και ξυπνάω θέλοντας να αναπνεύσω αλλά σαν να μη μπορώ για κάποια δευτερόλεπτα και μετά αρχίζει η καρδιά να χτυπα τόσο δυνατά μεχρι να συνέλθω. Όταν ξεκίνησε η ιστορία με το στομαχι μου το παθαινα όλη νυχτα και είχα φτάσει σε σημείο να πιστευω πως δεν θα κοιμηθω ξανά. Πίστευα ότι θα πεθανω στον υπνο μου γιατί σταματούσε να χτυπάει ξ καρδιά μου έτσι ένιωθα. Μετά αρχισα να λέω ηρεμησε όλα είναι καλά δεν θα παθει τιποτα και έλεγα θα το λέω στον εαυτό μου κάθε φορά που θα πεταγομαι στον υπνο μου. Και έτσι μειώθηκε σιγά σιγά αλλα εξακολουθεί να με πιάνει μια στο τόσο. Ήθελα να μάθω αν το νιώθει και κάποιος αλλος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Καλησπέρα Έλλη.
    Το καψιμο στον οισοφάγο κ η λαρυγγοφαρυγγικη παλινδρόμηση σου δημιουργούσαν συμπτώματα?
    Πχ βήχα η να θες να καθαρίζεις το λαιμό σου?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Σε ευχαριστώ παρα μα παρα πολυ για τα λόγια σου δεν φαντάζεσαι ποσο με βοηθάνε. Θα ήθελα να μοιραστω και κάτι άλλο που μου συμβαίνει και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι κρίση πανικου η όχι. Ξυπνάω τα βράδια μες στον υπνο μου σαν να μην έχω ανάσα. Άλλοτε νιώθω ότι έχω σταματήσει να αναπνέω και ξυπνάω θέλοντας να αναπνεύσω αλλά σαν να μη μπορώ για κάποια δευτερόλεπτα και μετά αρχίζει η καρδιά να χτυπα τόσο δυνατά μεχρι να συνέλθω. Όταν ξεκίνησε η ιστορία με το στομαχι μου το παθαινα όλη νυχτα και είχα φτάσει σε σημείο να πιστευω πως δεν θα κοιμηθω ξανά. Πίστευα ότι θα πεθανω στον υπνο μου γιατί σταματούσε να χτυπάει ξ καρδιά μου έτσι ένιωθα. Μετά αρχισα να λέω ηρεμησε όλα είναι καλά δεν θα παθει τιποτα και έλεγα θα το λέω στον εαυτό μου κάθε φορά που θα πεταγομαι στον υπνο μου. Και έτσι μειώθηκε σιγά σιγά αλλα εξακολουθεί να με πιάνει μια στο τόσο. Ήθελα να μάθω αν το νιώθει και κάποιος αλλος.
    Μπορεί να είναι υπνικη άπνοια. Να πας να σε δει ΩΡΛ κ πνευμονολογος και αν κριθεί απαραίτητο κανε μελέτη ύπνου. Την κάνουν στα δημόσια νοσοκομεία Αθήνας και Θεσσαλονίκης.

    Εγώ έχω το ίδιο, σταματάω κάποιες φορές να αναπνέω και πρέπει να κουνηθώ μες στον ύπνο μου για να ξαναρχίσω. Στον ΩΡΛ διαπιστωθηκε οτι κλείνει κάποιες φορές το διάφραγμα μου, αλλά δεν είναι σίγουροι γιατί δεν έχω τα κριτήρια για άπνοια (σωματοτυπο κλπ). Μου σύστησαν όμως μελέτη ύπνου.
    Μην τρως βαριά πριν ξαπλώσεις, βαζε δύο μαξιλάρια και προσπάθησε να κοιμάσαι στο πλάι και όχι μπρούμυτα ή ανάσκελα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Καλησπέρα Έλλη.
    Το καψιμο στον οισοφάγο κ η λαρυγγοφαρυγγικη παλινδρόμηση σου δημιουργούσαν συμπτώματα?
    Πχ βήχα η να θες να καθαρίζεις το λαιμό σου?
    Γιατί το Ρωτάς συνέχεια αυτο; Σου φαίνεται απίθανο να θες να καθαρίσεις το λαιμό σου αν έχεις παλινδρομηση; Ειναι τοσο τρομακτικό;

    Το έψαξες με ΩΡΛ εκτός από γαστρεντερολογο μήπως είναι οπισθορινικες εκκρισεις;

    Εγώ έχω συχνά αίσθηση ξένου σώματος, αίσθημα καυσου, αίσθημα ότι κλείνει ο λαιμός μου και αιμοπτυσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Καλησπέρα!
    Με θυμήθηκες ε???
    Να σαι καλά!
    Όχι δεν το θεωρώ τρομακτικό.
    Απλά αν δεν το είχες πριν στη ζωή σου, είναι απλά ενοχλητικό.
    Εχει βελτιωθεί αρκετά,υπάρχουν ημέρες που δεν το κάνω καθόλου πλέον.
    Απλά ρωτάω ανθρώπους που έχουν παλινδρόμηση να δω αν έχουν ίδια συμπτώματα.
    Γιατί μπορεί να είναι κ ψυχολογικό αυτό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπερα παιδια!! Ελενα ναι το είχα στην αρχή είχα απίστευτες ενοχλήσεις στο λαιμό ήθελα να τον καθαρίζω συνεχώς ένιωθα να έχω κάτι μέσα στα αλήθεια το ένιωθα αλλά δεν είχα βήχα και δεν είχα όπως έχουμε πχ όταν μας πιανουν φλέματα. Ήταν ποκυ ενοχλητικό και ένιωθα σαν να κλείνει και ο φάρυγγας μου και με περνουσαν για τρελή η δικοί μου και πηγα σε ορλ και μου έδειξε στην κάμερα ακριβώς εκεί που είχε κοκκίνισε από την γιο και μου εδωσε αγωγή την ίδια που είχα σχεδόν για το στομάχι. Με πολυ επιμονή και αλλαγή τελείως στο φαγητό ηρέμησα. Σίγουρα ήταν και ψυχοσωματικά πολλα γιατί όσο ηρεμώ τον εαυτό μου μόνο τότε ηρεμούν όλα. Με βοήθησε παρα πολυ η μαστίχα μα παρα πολυ όμως σε σημείο που δεν το πιστευα και στη συστήνω να παιρνεις και να μασάς μαστίχα Χίου τα δάκρυα που λένε. Είναι σωτήριο για μενα. Ελπίζω να σε βοηθήσει. Δεν ξέρω παιδια εμένα μου βγήκαν πολλα και παρατηρω ότι έχω τελικά τρελό άγχος. Ακόμα και αυτό που παθαίνω στον υπνο μου πιστευω οτι ειναι κρίσεις πανικου. Αν παθαινα άπνοια θα ξυπνουσα κάθε νυχτα πιστευω όχι μόνο όταν έχω τρελό άγχος για κάτι. Σκιουρε εσυ το παθαινεις κάθε βράδυ? Το έχεις ψάξει? Γιατί δεν έχω ουτε πολλα κιλά ουτε κάνω πανω απο μια φορά αυτό το ξυπνημα το απαίσιο τη νυχτα και αυτό όταν θα έχω άγχος από ότι έχω παρατηρησει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Καπως έτσι ήμουν κ εγώ μόνο που έκανα ένα ελαφρύ γκουχου μήπως κ βγεί αυτό που με ενοχλούσε.
    Πλέον είμαι καλύτερα!
    Ναι έχω πάρει μασωμενα δισκία μαστίχας κ θα τα δοκιμάσω!
    Κ εγώ έχω πάθει κάποιες φορές κρίση πανικού μέσα στον ύπνο.
    Εννοώ να ξυπνήσω με έντονη ταραχή,να βαράει τρελα η καρδιά μου,να νομίζω πως παθαίνω κάτι κ να νοιωθω σαν χαμένη σαν να μην ξέρω τι μου γίνεται, ενα περίεργο συναίσθημα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Όπως ανέφερα,. δεν έχω ούτε εγώ παράγοντες γι άπνοιες ωστόσο υπαρχουν και οι κεντρικες απνοιες που εχουν να κανουν με τον εγκέφαλο και όχι με σωματοτυπο
    Εξετάστηκα στον ΩΡΛ και σε πνευμονολογο. Δεν έχω πάει να κάνω μελέτη ύπνου που είναι ο μόνος τρόπος να διαπιστωθούν οι άπνοιες γιατί γίνονται μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, μένω επαρχία και δεν μπορώ τώρα με τον ιό. Όταν φορούσα ένα ρολογακι έδειχνε να πέφτει το οξυγόνο μου πάντως και στο χολτερ πίεσης που ειχα βάλει έπεφτε πολύ η πιεση και το ΜΑP μου άρα δεν είναι απίθανο να κάνω κεντρικές απνοιες.
    Δεν το παθαίνω κάθε μέρα, το παθαίνω πολύ σποραδικά. Κάποιες φορές επηρεάζει το πώς κοιμάμαι, σε τι θέση δλδ. Το αλκοόλ και το φαγητό επισης.

    Αν σου συμβαίνει συχνά δεν χάνεις κάτι να κάνεις μια μελετη αν είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.

    Εμενα η μαστίχα δεν με βοήθησε ιδιαίτερα. Προς το παρόν μόνο τα γκαβισκον με βοηθάνε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Καλησπέρα!
    Με θυμήθηκες ε???
    Να σαι καλά!
    Όχι δεν το θεωρώ τρομακτικό.
    Απλά αν δεν το είχες πριν στη ζωή σου, είναι απλά ενοχλητικό.
    Εχει βελτιωθεί αρκετά,υπάρχουν ημέρες που δεν το κάνω καθόλου πλέον.
    Απλά ρωτάω ανθρώπους που έχουν παλινδρόμηση να δω αν έχουν ίδια συμπτώματα.
    Γιατί μπορεί να είναι κ ψυχολογικό αυτό.
    Είναι σύμπτωμα παλινδρομησηςαλλα αν έχεις φτάσει στο σημείο να το σκέφτεσαι συνέχεια, μπορεί να το έχεις ανάγει σε τικ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Skiouros 8 Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!!
    Ότι κατέληξε να γίνεται επειδή το σκέφτομαι οποια κ αν ήταν η αρχική αιτία εμφάνισης του, είτε παθολογική η ψυχολογική!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Δηλαδή αν πεφτει το οξυγόνο στον υπνο τι πρεπει να κάνουμε? Είναι επικίνδυνο? Είμαι Αθήνα και ναι ίσως πρεπει να παω να το κάνω αλλά διστάζω. Εσυ το έχεις ψάξει παραπανω? Ίσως βάλω κατι και εγώ να δω αν πεφτει και μένα.. Τι να πω πια. Ένα προβλημα είμαι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Μισό λεπτο γιατί έπεσα πανω σε αυτο εδω σήμερα που με έχουν γ@μ*σει οι έκτακτες!! Εχω ακριβως τα ίδια με εσενα. Τι εννοείς "εγκλωβισμένος αέρας κατά την πεψη μπορεί να σε κάνει να πιστέψεις ότι έχεις έκτακτες ενώ δεν έχεις" συμβαίνει όντως αυτο?? Μου ρχεται να κλάψω ειλικρινά.. μακάριιιιιι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Μισό λεπτο γιατί έπεσα πανω σε αυτο εδω σήμερα που με έχουν γ@μ*σει οι έκτακτες!! Εχω ακριβως τα ίδια με εσενα. Τι εννοείς "εγκλωβισμένος αέρας κατά την πεψη μπορεί να σε κάνει να πιστέψεις ότι έχεις έκτακτες ενώ δεν έχεις" συμβαίνει όντως αυτο?? Μου ρχεται να κλάψω ειλικρινά.. μακάριιιιιι.
    Ναι εννοείται. Το έχω τσεκάρει με χολτερ σημειώνοντας τις ωρες. Το τσέκαρα επίσης με στηθοσκοπιο, έτυχε να με ακροαζομαι την ωρα που ειχα μια τέτοια κίνηση και ο σφυγμός μου δεν άλλαξε καθόλου άρα δεν ήταν έκτακτη.

    Μου έχει τύχει και στα επειγοντα όταν μου έκαναν καρδιογράφημα. Είχα σπασμούς οισοφάγου και φάνηκε στο καρδιογράφημα σαν παρασιτα, ενώ εγώ νόμιζα ότι είχα απανωτές έκτακτες.

    Στο κέντρο του στερνου είναι στομάχι-οισοφαγος, στα αριστερά κινήσεις εντέρου. Ακόμα και σφίξιμο μπορεί να σου κάνουν.
    Last edited by Skiouros8; 03-03-2021 at 18:53.

Similar Threads

  1. 'Εκτακτες συστολές
    By Irini23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 99
    Last Post: 22-04-2022, 10:38
  2. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  3. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •