Ομοιοπαθητική και ψυχοσωματικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300

    Ομοιοπαθητική και ψυχοσωματικά

    Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει ομοιοπαθητική για αντιμετώπιση ψυχοσωματικών ,πόσο αποδοτική ήταν και αν θα την συνιστούσε γενικά ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Έχω δοκιμάσει αρχικά για έξι μήνες, μετά από κάποιο διάστημα στον ίδιο για άλλους έξι μήνες και μετά σε άλλον για κάνα χρόνο. Δεν είχα κάποιο αποτέλεσμα στα δερματολογικά μου και στην ψυχική μου διάθεση. Δεν τη συστήνω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Έχω δοκιμάσει αρχικά για έξι μήνες, μετά από κάποιο διάστημα στον ίδιο για άλλους έξι μήνες και μετά σε άλλον για κάνα χρόνο. Δεν είχα κάποιο αποτέλεσμα στα δερματολογικά μου και στην ψυχική μου διάθεση. Δεν τη συστήνω.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Υπάρχει ξεχωριστό θέμα για την ομοιοπαθητική με διάφορες απόψεις στην ενότητα εναλλακτικές θεραπείες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει ομοιοπαθητική για αντιμετώπιση ψυχοσωματικών ,πόσο αποδοτική ήταν και αν θα την συνιστούσε γενικά ;
    Για εξι μηνες μου λυθηκαν ολα τα προβληματα (η σχεδον ολα) και μετα συνουσιαστηκε ο Διας.

    Δε λειτουργουσε τιποτα. Πιθανολογω το αρχικο αποτελεσμα (που δεν με χαλασε) ηταν αποτελεσμα placebo.

    Να σου πω την αληθεια ποιο σταθερα αποτελεσματα εχω αν το παλευω μονος μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Για εξι μηνες μου λυθηκαν ολα τα προβληματα (η σχεδον ολα) και μετα συνουσιαστηκε ο Διας.

    Δε λειτουργουσε τιποτα. Πιθανολογω το αρχικο αποτελεσμα (που δεν με χαλασε) ηταν αποτελεσμα placebo.

    Να σου πω την αληθεια ποιο σταθερα αποτελεσματα εχω αν το παλευω μονος μου.
    Καλησπέρα ,κάνεις παράλληλα ψυχοθεραπεία ή μόνος σου εντελώς ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλησπέρα ,κάνεις παράλληλα ψυχοθεραπεία ή μόνος σου εντελώς ;
    Ο καρδιολογος μου ειναι και ομοιοπαθητικος και μου ειπε να δοκιμασω και δοκιμασα, αν και εχουν περασει 2 χρονια, που και που ακομη παιρνω ομοιπαθητικα, συνεχιζουν να μην εχουν το παραμικρο αποτελεσμα. Και στην περιπτωση μου η ομοιοπαθητικη ειναι κυριολεκτικα δωρεαν, δεν πληρωνω τιποτα για οτιδηποτε.

    Δεν κανω ψυχοθεραπεια διοτι μεχρι στιγμης κανεις δεν με εχει πεισει οτι η ψυχοθεραπεια εχει να μου προσφερει κατι, οσες φορες εχω προσπαθησει στο πολυ βαθυ παρελθον εχουμε καταληξει να μου λενε πραγματα που ηδη ξερω οποτε σταματησα εντελως αυτη την μορφη θεραπειας.

    Τις καλημερες μου η καληνυχτες μου (εξαρταται που βρισκεσαι πανω στον πλανητη)


    Σημ. Παντως η ομοιοπαθητικη αν οντως λειτουργουσε θα λειτουργουσε ανεξαρτητα αν την πιστευες η οχι. Αυτο σημαινει οτι το placebo παιζει πολυ μεγαλο ρολο στη ομοιοπαθητικη κατα την γνωμη μου.
    Το οποιο απο μονο του δεν ειναι και κακο καθοτι μπορει να λυνει προβληματα, απλα δεν εχει διαρκεια σε βαθος χρονου.
    Last edited by JimNirou; 15-06-2021 at 09:10.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Ο καρδιολογος μου ειναι και ομοιοπαθητικος και μου ειπε να δοκιμασω και δοκιμασα, αν και εχουν περασει 2 χρονια, που και που ακομη παιρνω ομοιπαθητικα, συνεχιζουν να μην εχουν το παραμικρο αποτελεσμα. Και στην περιπτωση μου η ομοιοπαθητικη ειναι κυριολεκτικα δωρεαν, δεν πληρωνω τιποτα για οτιδηποτε.

    Δεν κανω ψυχοθεραπεια διοτι μεχρι στιγμης κανεις δεν με εχει πεισει οτι η ψυχοθεραπεια εχει να μου προσφερει κατι, οσες φορες εχω προσπαθησει στο πολυ βαθυ παρελθον εχουμε καταληξει να μου λενε πραγματα που ηδη ξερω οποτε σταματησα εντελως αυτη την μορφη θεραπειας.

    Τις καλημερες μου η καληνυχτες μου (εξαρταται που βρισκεσαι πανω στον πλανητη)


    Σημ. Παντως η ομοιοπαθητικη αν οντως λειτουργουσε θα λειτουργουσε ανεξαρτητα αν την πιστευες η οχι. Αυτο σημαινει οτι το placebo παιζει πολυ μεγαλο ρολο στη ομοιοπαθητικη κατα την γνωμη μου.
    Το οποιο απο μονο του δεν ειναι και κακο καθοτι μπορει να λυνει προβληματα, απλα δεν εχει διαρκεια σε βαθος χρονου.

    Καλημερααα ,αυτό το πρόβλημα έχω κι εγώ έχω δοκιμάσει ψυχοθεραπεία τρεις φορές συνολικά για πολύ καιρό και εντατικά ,αλλά δεν έφτανα κάπογ ούτε εγώ .
    Αναφέρονταν πράγματα που έχουν συμβεί στο παρελθόν ,ναι μεν τραυματικά αλλά μέχρι εκεί,οπότε τα ψυσωματικα εξακολουθούσα να τα έχω.. μέχρι κάποιος στιγμή που δεν μπορεί να προχωρήσει άλλο η ψυχοθεραπεία.
    Δεν ξέρω αν δεν έχω βρει τον κατάλληλο ή αν δεν μου λειτουργεί εμένα σαν τρόπος ''ιασης'' αλλά κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω και σκεφτομαι εναλλακτικούς τρόπους μηηηπως λύσω το πρόβλημα μου, για αυτό και ζητάω γνωμες...

    Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση πάντως είναι πολύ κατατοπιστική και είναι και η άποψη της πλειοψηφία μέσα στο φόρουμ τελικά ,γιατί με τη βοήθεια του niels είδα και τα παλιότερα θέματα και εκεί πάνω κάτω το ίδιο υποστηρίζουν

Similar Threads

  1. Ομοιοπαθητικη
    By anxious4ever in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 31
    Last Post: 15-11-2020, 22:32
  2. ομοιοπαθητικη!!!
    By menis_64 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 09-07-2016, 01:51
  3. ομοιοπαθητικη!
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-01-2013, 14:28
  4. ομοιοπαθητικη
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 147
    Last Post: 03-09-2009, 15:17
  5. ομοιοπαθητική
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-05-2009, 15:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •