αντικαταθλιπτικά χάπια παρενέργειες και κίτρινες κάρτες ΕΟΦ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210

    αντικαταθλιπτικά χάπια παρενέργειες και κίτρινες κάρτες ΕΟΦ

    καλησπερα εχω παρει σχεδον ολα τα αντικαταθλιπτικα αυτη τη στιγμη ειμαι με zoloft της pfizer τα οποια μου εχουν προκαλεσει τις χειροτερες παρενεργειες απο ολα...εχω στειλει 10 κιτρινες καρτες στον ΕΟΦ κατα του ζολοφτ και εννοειται οτι δεν θα κανουν τιποτα απλα λενε οτι...δηθεν καταγραφουν...επισης σκεφτομαι και για μηνυση στην πφαιζερ λογω των παρενεργειων ζαλιστηκα και χτυπησα και με δυσκολια μπορω να περπατησω μερικες φορες.εσεις τι παρενεργειες εχετε πως τις αντιμετωπιζετε ποιο φαρμακο παιρνετε??εχετε στειλει κιτρινη καρτα στον ΕΟΦ για το φαρμακο σας σε περιπτωση παρενεργειων???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εγώ είχα πιεί seroxat κ zoloft με τα 1α έπαθα τη μεγαλύτερη κρίση πανικού ένιωσα να πέφτει το αίμα απ το κεφάλι κ προς όλο το σώμα κ κατέληξα επείγοντα και πολλα άλλα..με το ζολόφτ ένιωσα να κουνιέται ο δρόμος όταν περπατούσα κα...τα είχα πιεί 18 ημέρες και τα σταμάτησα γιατί φοβήθηκα.τώρα είμαι στη φάση να ξεκινήσω αγωγή πάλι και φοβάμαι πολύ κ τ σκέφτομαι δεν ξέρω τι να κάνω υποφέρω αλλά είμαι μόνο με ζάναξ 0.25

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Εγώ είχα πιεί seroxat κ zoloft με τα 1α έπαθα τη μεγαλύτερη κρίση πανικού ένιωσα να πέφτει το αίμα απ το κεφάλι κ προς όλο το σώμα κ κατέληξα επείγοντα και πολλα άλλα..με το ζολόφτ ένιωσα να κουνιέται ο δρόμος όταν περπατούσα κα...τα είχα πιεί 18 ημέρες και τα σταμάτησα γιατί φοβήθηκα.τώρα είμαι στη φάση να ξεκινήσω αγωγή πάλι και φοβάμαι πολύ κ τ σκέφτομαι δεν ξέρω τι να κάνω υποφέρω αλλά είμαι μόνο με ζάναξ 0.25
    ειναι επικινδυνο να παιρνεις 2 αντικαταθλιπτικα μαζι το εκανα κ εγω παλια...αλλα οι ψυχιατροι δεν δινουν δεκαρα τελικα...μπορεις να στειλεις κιτρινη καρτα και να διεκδικησεις και αποζημιωση αν γινουν σοβαρες παρενεργειες..ειμαι ακριβως στην ιδια φαση τωρα ξαναξεκινησα παλι τα ζολοφτ γιατι δεν αντεχα τα ειχα κοψει κ ενιωθα φοβερη αυπνια δεν μπορουσα να κοιμηθω καθολου και φοβερη ελλειψη ενεργειας δεν μπορουσα ουτε να περπατησω.βεβαια οταν παιρνω τα ζολοφτ εχω φοβερη ζαλαδα νιωθω κ εγω αυτο ακριβως που ειπες οτι κουνιεται ο δρομος κ εχω κ κρισεις πανικου.μηπως να δοκιμαζες ladose ??ολα τα ιδια χαλια ειναι τελικα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    11 ημέρες ήπια σεροξάτ κ μετά άλλαξα κ πηρα γ 7 ημέρες ζολόφτ...εντωμεταξύ τώρα χωρίς αγωγή έχω ζαλάδες λαχανιάσματα σβημάρες τάσεις λιποθ.κ θ φορτωθώ εις διπλούν τις παρενέργειες και φοβάμαι...κ βασανίζω το μυαλό μου να ξεκινήσω η όχι μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα...τώρα πίνω ζαναξ 0.25 μια φορά τη μέρα..επειδή είμαι πολύ αδύνατη έχω ακούσει γ τ λαντοζ ψιλοκόβουν την όρεξη..τώρα όλα είναι σχετικά μ φ χάπια

  5. #5
    Το ότι θα συμπληρωσεις κίτρινη κάρτα δε σημαίνει ότι αυτόματα θα σε πληρώσουν η ότι θα γίνει κάτι τρομερό, ο βασικός λόγος που τις συμπληρώνουμε τις κάρτες είναι για να εμπλουτίσουν τα φύλλα οδηγό ν χρήσης των φαρμάκων με περισσότερες πιθανές ανεπιθύμητες ενέργειες, δεν είχες κάποια παρενέργεια για την οποία πρέπει να αποζημειωθεις κλπ
    Μακάρι να μην είχαν ανεπιθύμητες ενέργειες τα φαρμακευτικά σκευάσματα, όμως έχουν, πάντα ζυγίζουμε όφελος κ κίνδυνο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    Το ότι θα συμπληρωσεις κίτρινη κάρτα δε σημαίνει ότι αυτόματα θα σε πληρώσουν η ότι θα γίνει κάτι τρομερό, ο βασικός λόγος που τις συμπληρώνουμε τις κάρτες είναι για να εμπλουτίσουν τα φύλλα οδηγό ν χρήσης των φαρμάκων με περισσότερες πιθανές ανεπιθύμητες ενέργειες, δεν είχες κάποια παρενέργεια για την οποία πρέπει να αποζημειωθεις κλπ
    Μακάρι να μην είχαν ανεπιθύμητες ενέργειες τα φαρμακευτικά σκευάσματα, όμως έχουν, πάντα ζυγίζουμε όφελος κ κίνδυνο
    καλησπερα δεν θελω να με πληρωσει κανενας.ουτε ειπα ποτε οτι θελω να πληρωθω.εμεις που παιρνουμε τα αντικαταθλιπτικα μας εχουν διαλυσει την ζωη και ξερουμε πως ειναι.οι παρενεργειες πρεπει να καταγραφονται παντα αλλα οι ελληνες ειναι οι τελευταιοι σε αυτοι και δεν στελνουν ποτε κιτρινες καρτες.εσυ παιρνεις αντικαταθλιπτικα και αν ναι ποια??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    11 ημέρες ήπια σεροξάτ κ μετά άλλαξα κ πηρα γ 7 ημέρες ζολόφτ...εντωμεταξύ τώρα χωρίς αγωγή έχω ζαλάδες λαχανιάσματα σβημάρες τάσεις λιποθ.κ θ φορτωθώ εις διπλούν τις παρενέργειες και φοβάμαι...κ βασανίζω το μυαλό μου να ξεκινήσω η όχι μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα...τώρα πίνω ζαναξ 0.25 μια φορά τη μέρα..επειδή είμαι πολύ αδύνατη έχω ακούσει γ τ λαντοζ ψιλοκόβουν την όρεξη..τώρα όλα είναι σχετικά μ φ χάπια
    ετσι ακριβως ειμαι κ εγω μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.το καλυτερο θ ναι να τα συνεχισουμε διοτι ειναι φτιαγμενα ωστε να μην μπορεις να τα κοψεις.εγω δεν καταφερα να τα κοψω ουτε σταδιακα δεν μπορουσα να κανω τιποτα.οποτε τα ξεκινησα παλι.τα ladose οντως κοβουν την ορεξη ισως τα αρχισω παλι.

  8. #8
    Όχι δεν έχω πάρει ποτέ, απλά γενικότερα σχολίασα ότι η κάθε κίτρινη κάρτα απλά συνεισφέρει στη βελτιωση των φύλλων οδηγιων χρήσης.κ ότι δεν πρέπει να έχουμε πολλές προσδοκίες ότι θα βελτιωθούν τα ίδια τα φάρμακα μόλις συμπληρωσουμε την καρτα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    Όχι δεν έχω πάρει ποτέ, απλά γενικότερα σχολίασα ότι η κάθε κίτρινη κάρτα απλά συνεισφέρει στη βελτιωση των φύλλων οδηγιων χρήσης.κ ότι δεν πρέπει να έχουμε πολλές προσδοκίες ότι θα βελτιωθούν τα ίδια τα φάρμακα μόλις συμπληρωσουμε την καρτα
    εφοσον δεν εχεις παρει ποτε δεν γινεται να ξερεις πως νιωθει καποιος που παιρνει.ουτε ο ΕΟΦ ουτε η PFIZER ενδιαφερονται για τις κιτρινες καρτες απλα τις εχουν σαν προσχημα για να φαινεται οτι και καλα νοιαζονται για τις παρενεργειες.στην ουσια δεν κανουν τιποτα.εγω επεσα και χτυπησα το κεφαλι μου απτα ζολοφτ ζαλιστηκα τοσο πολυ που επεσα κατω και σκεφτομαι να κανω μηνυση στην pfizer.επισης υπραχουν και ατομα που πεθαναν απτο εμβολιο της pfizer.αλλα εφοσον δεν παιρνεις αντικαταθλιπτικα πως κ σχολιαζεις εδω εντυπωση μου κανει.μηπως εργαζεσαι για καποια....εταιρεια???

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλησπέρα. Πόσο καιρό παίρνεις ζολοφτ; Μίλησες με τον γιατρό σου μήπως σου το αλλάξει; Όλα έχουν παρενεργειες απλά δεν έχουν όλα τις ίδιες οπότε στην επιλογή του φαρμάκου μπορεί κι αυτός ο παράγοντας να εκτιμηθεί. Εγώ παίρνω ρεμερον. Για αγχωδη κατάθλιψη και αϋπνία. Η κύρια παρενέργεια του είναι η αύξηση της όρεξης με αποτέλεσμα να παίρνεις κιλά. Επίσης προκαλεί υπνηλία οπότε το παίρνω πριν κοιμηθώ. Βοηθάει πολύ στην αϋπνία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Όπως όλα τα χάπια ετσι και τα αντικαταθλιπτικα έχουν παρενέργειες. Δεν υπάρχει ούτε ένα φάρμακο χωρίς παρενέργειες. Δυστυχώς εμείς με αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη είμαστε λιγότερο ανεκτικοι. Καλώς ή κακώς όμως τα αντικαταθλιπτικα έχουν σώσει πολλές ζωές. Έχουν βγάλει από τον βούρκο εκατομμύρια κόσμο. Μόνος σου είπες ότι σε βοηθά η ψυχοθεραπεία. Στρέψου προς αυτη την κατεύθυνση. Αλλιώς βρες άλλον γιατρό πες του τα θέματα σου να σε κατευθύνει αναλόγως. Δεν έχει κανένα νόημα να είσαι μέσα σε αυτό το θυμό από την στιγμή που το χαρτί οδηγιών αναγράφει παρα πολλές παρενέργειες αρα εκ των προτέρων ξέρεις...
    Και στα λέω εγώ που έχω πάρει πολλές φορές αντικαταθλιπτικα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλησπέρα. Πόσο καιρό παίρνεις ζολοφτ; Μίλησες με τον γιατρό σου μήπως σου το αλλάξει; Όλα έχουν παρενεργειες απλά δεν έχουν όλα τις ίδιες οπότε στην επιλογή του φαρμάκου μπορεί κι αυτός ο παράγοντας να εκτιμηθεί. Εγώ παίρνω ρεμερον. Για αγχωδη κατάθλιψη και αϋπνία. Η κύρια παρενέργεια του είναι η αύξηση της όρεξης με αποτέλεσμα να παίρνεις κιλά. Επίσης προκαλεί υπνηλία οπότε το παίρνω πριν κοιμηθώ. Βοηθάει πολύ στην αϋπνία.
    καλησπερα παιρνω ζολοφτ πανω απο χρονο πλεον και δεν με εχει βοηθησει καθολου μακροπροθεσμα μονο μικρες αναλαμπες.λεω να το διακοψω και να παω σε ladose που κοβει και την λαιμαργια.το remeron τι παρενεργειες σου εχει βγαλει??ειχες καποια σοβαρη παρενεργεια και αν ναι πως το αντιμετωπισες??εστειλες κιτρινη καρτα??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Όπως όλα τα χάπια ετσι και τα αντικαταθλιπτικα έχουν παρενέργειες. Δεν υπάρχει ούτε ένα φάρμακο χωρίς παρενέργειες. Δυστυχώς εμείς με αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη είμαστε λιγότερο ανεκτικοι. Καλώς ή κακώς όμως τα αντικαταθλιπτικα έχουν σώσει πολλές ζωές. Έχουν βγάλει από τον βούρκο εκατομμύρια κόσμο. Μόνος σου είπες ότι σε βοηθά η ψυχοθεραπεία. Στρέψου προς αυτη την κατεύθυνση. Αλλιώς βρες άλλον γιατρό πες του τα θέματα σου να σε κατευθύνει αναλόγως. Δεν έχει κανένα νόημα να είσαι μέσα σε αυτό το θυμό από την στιγμή που το χαρτί οδηγιών αναγράφει παρα πολλές παρενέργειες αρα εκ των προτέρων ξέρεις...
    Και στα λέω εγώ που έχω πάρει πολλές φορές αντικαταθλιπτικα...
    καλησπερα παιρνω κ εγω πολλα χρονια αντικαταθλιπτικα εγω ο ιδιος εγραψα πιο πανω οτι πρεπει να τα συνεχισουμε.ποια αντικαταθλιπτικα παιρνεις σε βοηθησαν??ειχες σοβαρες παρενργειες??εστειλες κιτρινη καρτα??

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    καλησπερα παιρνω κ εγω πολλα χρονια αντικαταθλιπτικα εγω ο ιδιος εγραψα πιο πανω οτι πρεπει να τα συνεχισουμε.ποια αντικαταθλιπτικα παιρνεις σε βοηθησαν??ειχες σοβαρες παρενργειες??εστειλες κιτρινη καρτα??
    Οχι δεν υπάρχει λόγος να στέλνω κίτρινες κάρτες . 3 φορές μου έχουν δώσει πίσω την ζωή μου. Τώρα είναι δύσκολα αλλά θα δείξει πως θα πάει. Τα λαντοζ αλλά αυτά θα τα δεις με τον γιατρό σου μην παίρνεις γνώμες εδώ μέσα. Το ότι κάτι κάθεται καλά σε κάποιον δεν σημαίνει ότι κάθεται καλά σε κάποιον άλλον.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    καλησπερα παιρνω ζολοφτ πανω απο χρονο πλεον και δεν με εχει βοηθησει καθολου μακροπροθεσμα μονο μικρες αναλαμπες.λεω να το διακοψω και να παω σε ladose που κοβει και την λαιμαργια.το remeron τι παρενεργειες σου εχει βγαλει??ειχες καποια σοβαρη παρενεργεια και αν ναι πως το αντιμετωπισες??εστειλες κιτρινη καρτα??
    Μόνο την αύξηση όρεξης έχει ως παρενέργεια. Το παίρνω πολλά χρόνια. Ο γιατρός σου τι λέει; Μόνος σου θα το αλλάξεις;

Page 1 of 3 123 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •