Εχω χαμηλή αυτοεκτίμηση η οι άλλοι με υποτιμούν;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    garfield
    Guest

    Εχω χαμηλή αυτοεκτίμηση η οι άλλοι με υποτιμούν;

    Πάντα είχα πρόβλημα με τη συμπεριφορά των άλλων. Π.χ. όταν ήμουν μικρή οι γονείς μου με συνέκριναν με τα άλλα παιδιά όλοι ήταν καλύτεροι από μένα σε όλα, οι συγγενείς το ίδιο. Επίσης λεκτική και σωματική βια από τον πατέρα μου ειχε συμβεί αρκετές φορες.
    Στο σχολείο πάλι προβλήματα ήμουν στο περιθώριο ένιωθα πολυ μειονεκτικά.
    Φιλους δεν ειχα μονο δυο τρεις φιλες που κι αυτές ήταν πολύ τοξικές μου έλεγε π.χ. η μία " εμενα με θέλουν τα αγόρια γιατί είμαι όμορφη ενώ εσένα όχι"
    Ούτε τώρα έχω φίλους και το χειρότερο είναι οτι το εχω συνηθίσει.
    Το πρόβλημα είναι οτι πάντα ένιωθα οτι έχω κάτι που κάνει τους άλλους να μου φέρονται άσχημα, να με αντιπαθούν και να με υποτιμούν.
    Ενώ προσπαθώ να είμαι ευγενική με όλους ίσως τελικά αυτό είναι το λάθος. Αν είσαι ευγενικός και υποχωρητικος οι άλλοι σε έχουν για χαζό και σε "πατανε" μετα.
    Όμως αισθάνομαι οτι όπως και να φερθω το αποτέλεσμα θα είναι το ιδιο. Ισως δεν τους αρέσει η φάτσα μου τι να πω.
    Εγώ πάντα είχα τον εαυτό μου ψηλά αν και δεν το εδειχνα, σαν αντιδραση και στις χειρότερες στιγμές κι αυτο με κράτησε από το να μην παθω βαριά κατάθλιψη. Οταν ομως οι άλλοι σε βάζουν χαμηλά δεν μπορείς να μην επηρεαστεις.
    Αυτο που λένε οι ψυχολόγοι αγάπα τον εαυτό σου είναι η μιση αλήθεια. Πρέπει να σε αγαπήσει και κανένας άλλος για να το καταφερεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οντως εχει χαμηλα αυτοποιθηαη,μποπρες με προσπαθεια να το δορθωσεςι , πολλη ομως προσπαθεια ....................................

  3. #3
    kopela93
    Guest
    Αν δεν ξεκολλήσεις αυτή τη ρετσινιά που καλώς ή κακώς διατηρείς στο μυαλό σου τόσα χρόνια, δε θα μπορέσει να αλλάξει τίποτα. Αλήθεια, δεν κουράστηκες να νιώθεις μειονεκτικά; Εγώ πάντως κουράστηκα. Είναι τέρμα χαζομάρα να νιώθεις άσχημα. Στο τέλος εμείς που το έχουμε τερματίσει με το να νιώθουμε μειονεκτικά , κάποια στιγμή κανουμε το μπαμ και τα αφήνουμε όλα πίσω μας. Είναι καιρός να ορθοποδήσεις. Να αφήσεις πίσω σου ο,τι σε κρατάει κάτω.

  4. #4
    xaka10
    Guest
    η αληθεια ειναι οτι αν δουν καποια αδυναμια ή μειονεκτημα ο αλλος σε στοχοποιει γι αυτο πρεπει να δειχνεις δυνατη χωρις να δειχνεις αδυναμια ή να δειχνεις θυμα.η κοινωνια οταν δει καποιο αδυναμο τον στοχοποιει βλεπε τον Θυμιο που χαθηκε στον πυργο μετα απο εντονο bullying.και στα ζωα ετσι ειναι τα ισχυρα ζωα επιβαλλονται στα πιο αδυναμα ειτε του ιδιου ειδους ειτε σε διαφορετικο ειδος.

    μην υποβιβαζεις τον εαυτο σου γιατι οι αλλοι σου φερονταν ασχημα δεν εδειξες πυγμη τοτε και πηραν αερα που λεμε.βλεπε και τον Μακη στα Σεπολια που επεφτε θυμα bullying ενω ηταν αθλητης πολεμικων τεχνων και δεν επιτεθοταν στους νταηδες που του ασκουσαν βια και αυτοι συνεχισαν μεχρι τα πειραγματα την ημερα που αυτοκτονησε ή επεσε θυμα δυστυχηματος μενει να τον λυσουν οι αρχες.αν ειχε πλακωσει μερικους νταηδες και με τις πολεμικες τεχνες που ηξερε θα ειχαν παρει το μαθημα τους και δεν θα συνεχισαν τις επιθεσεις.δυστυχως ετσι ειναι το λεει και μια παροιμια και ο Αγιος φοβερα θελει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Και τα δυο σύμφωνα με αυτά που γράφεις και έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση και σε υποτιμούν οι άλλοι.
    Αλλά για να σε υποτιμήσει κάποιος πρέπει να του έχεις δώσει το δικαίωμα.
    Φαίνεσαι έξυπνη πάντως, ίσως να φταίει ότι δεν αντιδρας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν είσαι ευγενικός και υποχωρητικος
    Είναι εντελώς διαφορετικό το να είσαι ευγενικός με το να είσαι υποχωρητικός. Να μάθεις να βάζεις όρια και να μην τα μετακινείς, να απαιτείς να γίνονται σεβαστά. Αν υποχωρείς και δεν σέβεσαι η ίδια τα όριά σου γιατί να τα σεβαστούν οι άλλοι; Δίνεις σήμα ότι δεν σε εκτιμάς, άρα γιατί να σε εκτιμήσουν οι άλλοι;

  7. #7
    garfield
    Guest
    Κάποτε μαλωνα με τους γονείς μου, με συμμαθητές στο σχολείο αλλά δεν έβγαινε και τίποτα. Δηλαδή δεν με υπολογιζαν και πολύ. Τωρα όμως που είμαι μεγάλη γυναίκα θα έπρεπε να είναι αλλιώς τα πράγματα.
    Θαυμάζω αυτούς που διεκδικούν χωρις να μαλώνουν αν και μερικές φορές ειναι αναπόφευκτο και αυτους που τους γράφουν ολους στα α........ τους και δεν στεναχωριουνται για κανεναν. Τίποτα από τα δύο δεν κατάφερα να κάνω ποτε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post

    μην υποβιβαζεις τον εαυτο σου γιατι οι αλλοι σου φερονταν ασχημα δεν εδειξες πυγμη τοτε και πηραν αερα που λεμε.βλεπε και τον Μακη στα Σεπολια που επεφτε θυμα bullying ενω ηταν αθλητης πολεμικων τεχνων και δεν επιτεθοταν στους νταηδες που του ασκουσαν βια και αυτοι συνεχισαν μεχρι τα πειραγματα την ημερα που αυτοκτονησε ή επεσε θυμα δυστυχηματος μενει να τον λυσουν οι αρχες.αν ειχε πλακωσει μερικους νταηδες και με τις πολεμικες τεχνες που ηξερε θα ειχαν παρει το μαθημα τους και δεν θα συνεχισαν τις επιθεσεις.δυστυχως ετσι ειναι το λεει και μια παροιμια και ο Αγιος φοβερα θελει.
    Βασικά δεν είναι έτσι ακριβώς. Ο συγκεκριμένος έκανε παγκράτιο ένα αρχαίο είδους πάλη η οποία στηρίζεσαι σε λαβές, σε τεχνικές εξαρθρώσεων, σε τεχνικές ακινητοποίησης και τέλος σε τεχνικές πνιγμού. Το επαναλαμβάνω σε τεχνικές πνιγμού. Λοιπόν αυτοί που κάνουν πολεμικές τέχνες που περιέχουν τεχνικές πνιγμου, ενίοτε αλλά όχι μόνοι τους, όσο βελτιώνουν την φυσική τους κατάσταση δοκιμαζουν τις αντοχές τους στους πνιγμούς. Αυτός μάλλον κάτι τέτοιο δοκίμασε να κάνει και επήλθε το μοιραίο γιατί δεν το έκανε μαζί με κάποιον άλλον που γνωρίζει πρώτες βοήθειες.

    Κατά τα άλλα garfield θεωρώ πως αδικείς τον εαυτό σου, διότι κατάφερες και τελείωσες ένα πανεπιστήμιο που δεν είναι και το πιο εύκολο που υπάρχει, θεωρώ πως μεγάλο ποσοστό εισέρχεται σε αυτό, αλλά δεν εξέρχεται και μετατρέπονται σε αιώνιους φοιτητές και φοιτήτριες. Θα μπορούσες λοιπόν να νιώθεις καλά με αυτό το επίτευγμα σου, ειδικά όταν κάτι τέτοιο δεν το έκανες σε μία νεαρή ηλικία που ο εγκέφαλος αποδίδει καλύτερα αλλά σε κάποια ηλικία που δεν είναι και το πιο εύκολο πολύ περισσότερο δε όταν παίρνει αγωγή η οποία επηρεάζει την μνήμη του εγκεφάλου.

    Εσυ από τη στιγμή που είσαι εντάξει απέναντι στους άλλους και τους φέρεσαι με κόσμιο τρόπο, δεν έχεις λόγο να στεναχωριέσαι για κανέναν. Αν όμως δεν θεωρείς τον εαυτό σου χωρίς ίχνος εγωισμού καλύτερο από εκείνους τότε πρέπει να δεις γιατί έρχεσαι σε αυτή τη θέση.

  9. #9
    garfield
    Guest
    Αισθάνομαι καλά που κατάφερα και πήρα πτυχίο αλλά οταν θα πάω να ζητήσω δουλειά και με ρωτήσουν γιατί άργησα να πάρω το πτυχίο μου τι θα τους πω; Δηλαδή υπάρχουν και μερικα πρακτικά προβλήματα στη ζωή που δεν είναι εύκολο να ξεπεράσεις.
    Ο Ασεπ δεν είναι λύση εκεί πολύ δύσκολα μπαίνεις αν και προσπαθώ να μαζεψω μορια απο ξενες γλώσσες κλπ.
    Το θεμα της αυτοεκτίμησης ομως είναι βαθύτερο δηλαδή υπάρχουν άνθρωποι που είναι άνεργοι παρ' ολα αυτά έχουν φίλους και κάποια ζωή κι ας μην εχουν κοινωνικο στάτους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Το θεμα της αυτοεκτίμησης ομως είναι βαθύτερο δηλαδή υπάρχουν άνθρωποι που είναι άνεργοι παρ' ολα αυτά έχουν φίλους και κάποια ζωή κι ας μην εχουν κοινωνικο στάτους.
    Εγώ νομίζω ότι είναι η προσωπικότητα, το "σκαρί" σου τέτοιο. Εννοώ ότι έχεις γεννηθεί ευαίσθητη στη γνώμη των άλλων, οπότε και περισσότερη αποδοχή από τους άλλους ή γκόμενους να είχες, πάλι θα σε έτσουζε η κακή γνώμη κάποιου για εσένα, κάποιος θα το "μυριζόταν" και θα σε υποτιμούσε, άμεσα ή έμμεσα. Βέβαια, πάντα είναι καλό να έχεις σχέση ή φίλους, τουλάχιστον με την παρέα τους ξεχνιέσαι. Όμως, ο πυρήνας του χαρακτήρα σου δεν θα ήταν διαφορετικός. Άλλοι είναι τελείως ρεμάλια χωρίς να έχουν πετύχει τίποτα και έχουν αυτοπεποίθηση παρ'όλ'αυτά. Είναι ο χαρακτήρας, δηλαδή αυτό που λέει η λέξη, αυτό που είναι "χαραγμένο" μέσα σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Αισθάνομαι καλά που κατάφερα και πήρα πτυχίο αλλά οταν θα πάω να ζητήσω δουλειά και με ρωτήσουν γιατί άργησα να πάρω το πτυχίο μου τι θα τους πω; Δηλαδή υπάρχουν και μερικα πρακτικά προβλήματα στη ζωή που δεν είναι εύκολο να ξεπεράσεις.
    Ο Ασεπ δεν είναι λύση εκεί πολύ δύσκολα μπαίνεις αν και προσπαθώ να μαζεψω μορια απο ξενες γλώσσες κλπ.
    Το θεμα της αυτοεκτίμησης ομως είναι βαθύτερο δηλαδή υπάρχουν άνθρωποι που είναι άνεργοι παρ' ολα αυτά έχουν φίλους και κάποια ζωή κι ας μην εχουν κοινωνικο στάτους.
    Δεν μας επέτρεπαν τα οικονομικά μας σαν οικογένεια να σπουδάζω αυτή την τόσο δύσκολη επιστήμη και αναγκάστηκα να εργαστώ για τα προς το ζειν για αυτό και δεν μου ήταν εύκολο να ολοκληρώσω το προπτυχιακό μου στον προβλεπόμενο χρόνο. Κανείς δεν θα σου πει πως λες ψέμματα εκτός αν είσαι κάποια γνωστή και πλούσια ή οι γονείς σου είναι του χώρου και είναι γνωστοί. Μα το να είναι κάποιος άνεργος δεν είναι κακό, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το αύριο όπως ήταν απρόβλεπτο στην πλειοψηφία η κρίση του 2009 στην Αμερική και χιλιάδες άνθρωποι με περγαμηνές στο βιογραφικό τους έμειναν άνεργοι και κυκλοφορούσαν με ταμπέλες στο δρομο ζητώντας οποιαδήποτε δουλειά. Η ανεργία μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε ειδικά εδώ στην Ελλάδα. Η αεργία είναι κακιά, το να είναι κάποιος άεργος και αυτό είναι επιλογή, είναι κακό...

  12. #12
    garfield
    Guest
    Για να αποδειξεις οτι εργαστηκες καπου πρέπει να έχεις κάποια ένσημα αλλιώς θα το έλεγε ο καθένας. Σίγουρα και άνθρωποι με καλα βιογραφικά έχουν πρόβλημα αλλά κάποιοι σαν εμένα περισσότερο.
    Επίσης όσοι έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν μπορούν να γραφτούν στον ΟΑΕΔ κι αυτο είναι ενα τέχνασμα από τα πολλά που κάνουν οι κυβερνήσεις για να κρύψουν τα πραγματικά ποσοστά ανεργίας.
    Κι εγω συμφωνώ οτι ειμαι υπερευαισθητη στην γνωμη των άλλων, μεγάλο μείον αυτό στη ζωή.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Πάντα είχα πρόβλημα με τη συμπεριφορά των άλλων. Π.χ. όταν ήμουν μικρή οι γονείς μου με συνέκριναν με τα άλλα παιδιά όλοι ήταν καλύτεροι από μένα σε όλα, οι συγγενείς το ίδιο. Επίσης λεκτική και σωματική βια από τον πατέρα μου ειχε συμβεί αρκετές φορες.
    Στο σχολείο πάλι προβλήματα ήμουν στο περιθώριο ένιωθα πολυ μειονεκτικά.
    Φιλους δεν ειχα μονο δυο τρεις φιλες που κι αυτές ήταν πολύ τοξικές μου έλεγε π.χ. η μία " εμενα με θέλουν τα αγόρια γιατί είμαι όμορφη ενώ εσένα όχι"
    Ούτε τώρα έχω φίλους και το χειρότερο είναι οτι το εχω συνηθίσει.
    Το πρόβλημα είναι οτι πάντα ένιωθα οτι έχω κάτι που κάνει τους άλλους να μου φέρονται άσχημα, να με αντιπαθούν και να με υποτιμούν.
    Ενώ προσπαθώ να είμαι ευγενική με όλους ίσως τελικά αυτό είναι το λάθος. Αν είσαι ευγενικός και υποχωρητικος οι άλλοι σε έχουν για χαζό και σε "πατανε" μετα.
    Όμως αισθάνομαι οτι όπως και να φερθω το αποτέλεσμα θα είναι το ιδιο. Ισως δεν τους αρέσει η φάτσα μου τι να πω.
    Εγώ πάντα είχα τον εαυτό μου ψηλά αν και δεν το εδειχνα, σαν αντιδραση και στις χειρότερες στιγμές κι αυτο με κράτησε από το να μην παθω βαριά κατάθλιψη. Οταν ομως οι άλλοι σε βάζουν χαμηλά δεν μπορείς να μην επηρεαστεις.
    Αυτο που λένε οι ψυχολόγοι αγάπα τον εαυτό σου είναι η μιση αλήθεια. Πρέπει να σε αγαπήσει και κανένας άλλος για να το καταφερεις.
    Μαρεσουν οι άνθρωποι με ευγένεια, προσπαθώ και εγώ να είμαι ευγενικός κάτι που για κάποιο περίεργο λόγο σε μεγάλο ποσοστό σπανίζει σε ανθρώπους που δουλεύουν σε δημόσιες υπηρεσίες και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Εννοείται βέβαια πως υπάρχουν και οι εξαιρέσεις!!

  14. #14
    garfield
    Guest
    Γιατί κάποιοι στις Δημόσιες υπηρεσίες έχουν δέσει το γάιδαρο τους και έχουν την μονιμότητα οπότε σε εξυπηρετούν λες και σου κάνουν χάρη.
    Ευτυχώς όμως δεν είναι όλοι έτσι υπάρχουν και κάποιοι που ειναι ευγενικοί και γίνεται η δουλειά μας.
    Αλλα γενικά η πολύ ευγένεια στην Ελλάδα θεωρείται αδυναμία, σε εχουν για χαζό, μου το έχουν πει αυτό άνθρωποι που δουλεύουν σε υπεύθυνες δουλειές, οτι αν δεν μιλούσαν κάπως απότομα ας πούμε δεν θα τους έδινε κανεις σημασία γι αυτό αναγκάζονται να το κάνουν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Για να αποδειξεις οτι εργαστηκες καπου πρέπει να έχεις κάποια ένσημα αλλιώς θα το έλεγε ο καθένας. Σίγουρα και άνθρωποι με καλα βιογραφικά έχουν πρόβλημα αλλά κάποιοι σαν εμένα περισσότερο.
    Επίσης όσοι έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν μπορούν να γραφτούν στον ΟΑΕΔ κι αυτο είναι ενα τέχνασμα από τα πολλά που κάνουν οι κυβερνήσεις για να κρύψουν τα πραγματικά ποσοστά ανεργίας.
    Κι εγω συμφωνώ οτι ειμαι υπερευαισθητη στην γνωμη των άλλων, μεγάλο μείον αυτό στη ζωή.
    Στη χώρα που μεσουρανεί η μαύρη εργασία το να ζητάει ενσημα κάποιος είναι αστείο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By Eiriniiii in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 5
    Last Post: 07-02-2020, 20:37
  2. χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Johnakis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 7
    Last Post: 03-02-2012, 14:53
  3. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  4. Χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 24
    Last Post: 20-05-2009, 15:54
  5. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By macmar in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2005, 14:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •