Μετά το εμβόλιο, ζω ένα ψυχολογικό δράμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182

    Μετά το εμβόλιο, ζω ένα ψυχολογικό δράμα

    Καλησπερα σας! Ειμαι 33 ετων. Εχω γραψει πολλακις εδω για αλλα θεματα. Εχω μεγαλο θεμα με αρρωστοφοβια. Μια ζωη ετρεχα σε γιατρους. Απο το 2020 κ μετα η ζωη μου αλλαξε. Ο ανδρας μου, 33 ετων, διαγνωστηκε με καρκινο. Ημασταν μολις ενα χρονο παντρεμενοι. Οι φοβιες μου εγιναν πολυ χειροτερες. Και φτανουμε στο τωρα. Εκανα κ εγω το εμβολιο. Με το ζορι κ με κρισεις πανικου εκεινη την ωρα. Το θεμα μου ειναι το εξης. Εχω τρομερη φοβια απο τοτε που το εκανα. Ειδικα τη 2η δοση. Ζω ενα δραμα. Διαβαζω για ανακοπες κλπ, και μου κοβονται τα ποδια. Αυτο το διαστημα υποφερω απο ταχυκαρδιες. Εβαλα χολτερ κ εφτανα μεχρι 165 παλμους. Μου ειπε ο γιατρος να ηρεμησω κ να αρχισω το περπατημα.Να σημειωσω οτι εχω κ ορθοστατικη ταχυκαρδια, που σημαινει πως οταν ειμαι ορθια εχω ταχυκαρδια. Απο την 1η δοση κιολας ποναω σε μασχαλη κ στηθος. Ακομα δεν εχει περασει. Κ 3ο συμπτωμα, νιωθω σαν πνιξιμο/γαργαλητο πολυ χαμηλα στο λαιμο. Δεν μπορω να ξεχωρισω τι ειναι απο το εμβολιο κ τι οχι. Το μονο που ξερω ειναι οτι εχω χασει τον εαυτο μου. Νιωθω αρρωστη. Εχω μετανιωσει που το εκανα μονο κ μονο για αυτο που περναω τωρα. Τι μου συμβαινει;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    μάλλον σας συμβαίνει ο,τι και σε εμένα. εκανα το J&J.. χωρις άγχος.. μετα με ολα αυτα που μου ελεγαν και διάβαζα εχω 2μιση μήνες τώρα να παλεύω με ψυχοσωματικά... Τρέμουλο, Ταχυκαρδίες, ατονια, πονοκεφάλους, ανατριχιλες και κρυαδες κτλ κτλ...
    (ειμαι 21)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Το εχετε καταλαβει ομως οτι τα δικα σας ειναι ψυχοσωματικα. Κ αυτο ειναι ενα βημα. Εγω ειμαι σε φαση απελπισιας. Δεν ξερω τι ειναι το καθετι που νιωθω. Παντοτε σκεφτομαι το χειροτερο σεναριο κ απελπιζομαι!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    μη σκέφτεστε και μη ψάχνετε στο ίντερνετ. μιλήστε με εναν γιατρό που εμπιστεύεστε κατευθείαν και θα τι καταλάβετε κ εσείς.. δε λέω οτι θα φύγουν δια μαγείας αλλά εγω αυτο καταλαβα τοσο καιρό..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Εγώ θα σας μιλήσω από την αντίπερα όχθη. Εγώ λοιπόν φοβόμουν να κάνω το εμβόλιο και πάνω που το αποφάσισα και έκλεισα ραντεβού μια μέρα πριν το κάνω νόσησα με Covid. Ηταν απίστευτη ταλαιπωρία είχα 13 μέρες πυρετό, φλέματα, διάρροιες , πονοκεφάλους , αϋπνία και ανορεξία. Η απομόνωση με έκανε ακόμα χειρότερα ψυχολογικά και χρειάστηκε να πάρω το ΕΚΑΒ να πάω να κάνω εξετάσεις στο νοσοκομείο γιατί είχα 145 παλμούς. Δεν χρειάστηκε να νοσηλευτώ αλλά το σοκ που πέρασα ήταν μεγάλο. Επισης είχα πολλές τύψεις που δεν είχα κάνει το εμβόλιο νωρίτερα. Μόλις έγινα καλά άρχισαν οι κρίσεις πανικού. Ξεκίνησα αγωγή με ψυχίατρο. Οι αϋπνίες συνεχίστηκαν για πολύ καιρό. Είχα πλέον βαριά κατάθλιψη. Δεν ήθελα να μιλήσω σε κανένα εκτός από την οικογένεια μου. Ευτυχώς δεν εργαζόμουν τον καιρό εκείνο γιατί θα είχα χάσει σίγουρα τη δουλειά μου. Τώρα μετά από 1,5 μήνα έχω κάπως επανέλθει αλλά καμία σχέση όπως ήμουν πριν πάθω αυτή την αρρώστια. Επίσης να ξέρετε σε κάποιους τα συμπτώματα κρατάνε μήνες το λεγόμενο long Covid . Μέχρι πριν μια εβδομάδα είχα και εγώ σύνδρομο ορθοστατικης ταχυκαρδίας το λεγόμενο pots syndrome. Οι τύψεις και η αυτοκριτική για την ανεύθυνη συμπεριφορά μου ήταν πραγματικά κάτι που δεν μπορούσα να αποβάλω. Ευτυχώς σιγά σιγά άρχισα να μιλάω με κόσμο και έξω στο δρόμο όταν άρχισα να βγαίνω που έπαθαν Covid και κάπως το απενεχοποιησα στα μάτια μου. Παιδιά είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα γενικά η κατάσταση. Σκεφτείτε δλδ και την άλλη πλευρά ότι αν νοσούσατε ίσως περνούσατε χειρότερα. Η αίσθηση της καραντίνας είναι τελείως διαφορετική όταν είσαι άρρωστος. Ήμουν ανυμπορη και έπρεπε να πάω στο νοσοκομείο. Σκέφτηκα να πάω σε ιδιωτική κλινική κοντά στο σπίτι μου αλλά με το που τους έλεγα ότι έχω Covid μου λέγανε δεν δεχόμαστε. Επίσης ιδιωτικά ασθενοφόρα το ίδιο. Συγγενείς δεν μπορούσαν να ρισκάρουν να με πάνε. Είναι πολύ άσχημες καταστάσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Καλησπερα σας! Ειμαι 33 ετων. Εχω γραψει πολλακις εδω για αλλα θεματα. Εχω μεγαλο θεμα με αρρωστοφοβια. Μια ζωη ετρεχα σε γιατρους. Απο το 2020 κ μετα η ζωη μου αλλαξε. Ο ανδρας μου, 33 ετων, διαγνωστηκε με καρκινο. Ημασταν μολις ενα χρονο παντρεμενοι. Οι φοβιες μου εγιναν πολυ χειροτερες. Και φτανουμε στο τωρα. Εκανα κ εγω το εμβολιο. Με το ζορι κ με κρισεις πανικου εκεινη την ωρα. Το θεμα μου ειναι το εξης. Εχω τρομερη φοβια απο τοτε που το εκανα. Ειδικα τη 2η δοση. Ζω ενα δραμα. Διαβαζω για ανακοπες κλπ, και μου κοβονται τα ποδια. Αυτο το διαστημα υποφερω απο ταχυκαρδιες. Εβαλα χολτερ κ εφτανα μεχρι 165 παλμους. Μου ειπε ο γιατρος να ηρεμησω κ να αρχισω το περπατημα.Να σημειωσω οτι εχω κ ορθοστατικη ταχυκαρδια, που σημαινει πως οταν ειμαι ορθια εχω ταχυκαρδια. Απο την 1η δοση κιολας ποναω σε μασχαλη κ στηθος. Ακομα δεν εχει περασει. Κ 3ο συμπτωμα, νιωθω σαν πνιξιμο/γαργαλητο πολυ χαμηλα στο λαιμο. Δεν μπορω να ξεχωρισω τι ειναι απο το εμβολιο κ τι οχι. Το μονο που ξερω ειναι οτι εχω χασει τον εαυτο μου. Νιωθω αρρωστη. Εχω μετανιωσει που το εκανα μονο κ μονο για αυτο που περναω τωρα. Τι μου συμβαινει;
    Αφου το εκανες και δεν επαθες τιποτα...τωρα γιατι αγχωνεσαι?Να αγχωθεις πριν το κανεις ενταξει λογικο...αλλα αφου το εκανες.Παει τελειωσε...πηγαινε παρακατω.Αν ηταν να εχεις παθεις απο το εμβολιο θα το ειχες ηδη παθει.Οτι εχεις απο το αγχος σου ειναι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Διαβασα για την περιπτωση μιας γυναικας που πεθανε απο ανακοπη 1,5 μηνα μετα το εμβολιο. Κ εκτοτε εχω φοβερο αγχος με την καρδια μου. Νιωθω ερειπιο. Σερνομαι, κουραζομαι! Φοβαμαι μην παθω κ εγω το ιδιο. Μακαρι να εκλεινα τα ματια κ να ειχε περασει ενας χρονος μονο κ μονο για να δω οτι ειμαι ζωντανη! Ισως ακουγεται χαζο αλλα εχω χασει καθε ενδιαφερον. Συμπεριφερομαι σαν ανημπορη κ αρρωστη!

  8. #8
    Καλησπέρα σε όλους τους ομοιοπαθητικούς . Έγγραψα και εγώ ακριβώς το ίδιο σε ένα ποστ πιο κάτω σήμερα.. Δεν πρέπει να διαβάζουμε τίποτα εγω σε 1 μήνα έχω πάει 2 φορές στα επείγοντα και σε 3 ιδιώτες καρδιολόγους και μου είπαν όλοι το ίδιο ότι είμαι τέλεια .. με έκαναν 5 καρδιογράφηματα εξετάσεις αίματος γενικές τροπονινη εξετάσεις τροπονινης όλες.αυτες.τις φορές όλα φυσιολογικά αλλά τα.τσιμπηματα στο στήθος δεν φεύγουν και το έχω αποδεχθεί. Ταχυκαρδιες επίσης όχι πάντα συνήθως όταν διαβάζω fake news . Peny εσύ που είπες για μια γυναίκα έπαθε ανακοπή από το εμβόλιο και φοβηθηκες θα σου πω εγώ τι μου είπε ο καρδιολόγος. Αυτή η γυναίκα άμα είχε 2 βουλεμενες αρτηρίες φταει το εμβόλιο ?? Το εμβόλιο μπορεί να σε προκαλέσει έως 14 μέρες μυοκαρδίτιδα περικαρδίτιδα και όλα αυτά αυτοπεριοριζομενα και στο λέω εγώ που από της 15 Ιουλίου που έκανα 2η δόση μέχρι σήμερα πήγα σε 6 γιατρους εκ των οποίων 5 καρδιολογοι 2 στο νοσοκομείο και 3 ιδιώτες και στον παθολόγο που είδε όλες τις εξετασεις.αιματος που έκανα μέχρι τώρα και είναι καθαρά! Οπότε.ολα.ειναι στο μυαλό μας θέλει ηρεμία δεν θέλει ταραχή το εμβόλιο πήρε πλήρη έγκριση αυτό δεν είναι τυχαίο ούτε πληρώθηκε η επιτροπή για να πάρει την έγκριση!! Το έκαναν δισεκατομύρια άνθρωποι παγκοσμίως 1η φορά σε.τοση μεγάλη κλίμακα.για ένα εμβόλιο με επίσημες παρενέργειες από εμβόλιο δηλαδή στο διάστημα 14 ημερών για μυοκαρδίτιδα και 28 ημερών για VIit οπότε παιδιά πρέπει να ηρεμήσουμε θα φύγουν οι πόνοι δεν έχουμε κάτι!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Ειναι καπως παρηγορο που ακουω κ αλλους να βιωνουν κατι αντιστοιχο. Βεβαια εγω οντως κανω ταχυκαρδιες. 165 παλμους φτανω χωρις λογο. Ισως ομως φταιει κ τοαγχος μου εκτος απο την ορθοστατικη ταχυκαρδια. 3 μερες τωρα εκτος απο την καρδια, εχω να σκεφτομαι κ το πνιξιμο στο λαιμο. Αλλο κ αυτο τωρα. Καινουριο. Οσον αφορα το περιστατικο της γυναικας, εχω ακουσει πολλα σεναρια. Μεχρι κ το οτι πληρωθηκε η οικογενεια της για να μη μιλησει. Κ ειλικρινα απελπιζομαι. Δεν ξερω. Σιγουρα ο πονος στη μασχαλη μου ειναι μετα το εμβολιο. Τωρα τα υπολοιπα δεν ξερω. Κ δεν ξερω πως θα σταματησω να φοβαμαι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Διαβασα για την περιπτωση μιας γυναικας που πεθανε απο ανακοπη 1,5 μηνα μετα το εμβολιο. Κ εκτοτε εχω φοβερο αγχος με την καρδια μου. Νιωθω ερειπιο. Σερνομαι, κουραζομαι! Φοβαμαι μην παθω κ εγω το ιδιο. Μακαρι να εκλεινα τα ματια κ να ειχε περασει ενας χρονος μονο κ μονο για να δω οτι ειμαι ζωντανη! Ισως ακουγεται χαζο αλλα εχω χασει καθε ενδιαφερον. Συμπεριφερομαι σαν ανημπορη κ αρρωστη!
    Απο τα τοσα εκατομμυρια ανθρωπων δλδ που εκαναν το εμβολιο διαβασες οτι μια επαθε ανακοπη και εχεις αρρωστησεις γι αυτη τη μια?Ξερεις ποσοι ανθρωποι παθαινουν καθε μερα ανακοπη ανεξαρτητως εμβολιου?Αυτοι δε σε απασχολουν?

  11. #11
    Δεν ξέρω άμα διάβασες τι έγγραψα .. η δεν έδωσες σημασία .. θα σου πω ένα απλό παράδειγμα ο ποδοσφαιριστής έριξεν έπαθε ανακοπή καρδιάς εν ώρα αγώνα αθλητής!! Χωρίς να κάνει εμβόλιο ! Που κάνει εξετάσεις κάθε χρόνο απλά λογικά είχε αρρυθμίες και δεν το ανακάλυψε ποτέ ! Οπότε.μην αγχώνεσαι δεν παθαινουμε κάτι από το εμβόλιο !! Πότε έκανες 2η δόση ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Απο τα τοσα εκατομμυρια ανθρωπων δλδ που εκαναν το εμβολιο διαβασες οτι μια επαθε ανακοπη και εχεις αρρωστησεις γι αυτη τη μια?Ξερεις ποσοι ανθρωποι παθαινουν καθε μερα ανακοπη ανεξαρτητως εμβολιου?Αυτοι δε σε απασχολουν?
    Η λογικη μου το αντιλαμβανεται, ομως η φοβια τα νικα ολα κ χανω την μπαλα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Alex cha View Post
    Δεν ξέρω άμα διάβασες τι έγγραψα .. η δεν έδωσες σημασία .. θα σου πω ένα απλό παράδειγμα ο ποδοσφαιριστής έριξεν έπαθε ανακοπή καρδιάς εν ώρα αγώνα αθλητής!! Χωρίς να κάνει εμβόλιο ! Που κάνει εξετάσεις κάθε χρόνο απλά λογικά είχε αρρυθμίες και δεν το ανακάλυψε ποτέ ! Οπότε.μην αγχώνεσαι δεν παθαινουμε κάτι από το εμβόλιο !! Πότε έκανες 2η δόση ?
    Τη 2η δοση την εκανα 22 Ιουλιου.

  14. #14
    Μην φοβάσαι εφόσον σε είδε καρδιολόγος δεν έχεις κάτι..και εγώ είδες σου είπα από της 15 Ιουλίου που έκανα 2η δόση μέχρι εχθές πήγα 2 φορές νοσοκομείο και 3 ιδιώτες καρδιολόγους και σε έναν παθολόγο! Και όλοι με είπαν ότι είναι από το άγχος και ακόμα έχω τσιμπήματα στο στήθος και μερικές φορές ταχυκαρδία είναι στο μυαλό μας πρέπει να το νικήσουμε!!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Η λογικη μου το αντιλαμβανεται, ομως η φοβια τα νικα ολα κ χανω την μπαλα.
    δε ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παρενέργειες ένα μήνα μετά το εμβολιο
    By Kallie29 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 25-03-2022, 00:01
  2. Άγχος. μετά το εμβόλιο
    By gr.7.7 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 26-08-2021, 20:24
  3. Πονος στη πλατη μετα το εμβολιο που παραμενει ή πονος από αγχος?
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-07-2021, 15:42
  4. Φόβος μετά το εμβόλιο
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-07-2021, 12:36
  5. Στομαχικές διαταραχές, τάση προς έμετο μετα το φαγητο. Είναι ψυχολογικό;;
    By novia35 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2017, 22:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •