Kαφεινη και ΓΑΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    47

    Kαφεινη και ΓΑΔ

    Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζετε σχετικά με την κατανάλωση καφέ; Δυστυχώς άλλη μια εξάρτηση μου είναι αυτή. Πίνω 2-3 καφέδες την μέρα. Τελευταία νιώθω ότι μου προκαλούν μια ανησυχία και μια ένταση.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Κι εγώ πινω 2 με 3 κι εμένα μου προκαλει κάποιες φορές προσπαθω να μην πινω φραπέ πινω ελληνικό η εσπρέσο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Εμένα μου βγαίνει υπερένταση με espesso , φραπέ έχω να πιω χρόνια , τώρα το καλοκαίρι βάζω πολλά παγάκια και ρίχνω τον ελληνικό μέσα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Πίνω δύο φραπέ την ημέρα με τρεις-τρεισημιση κουταλιές ζάχαρη και δύο καφέ, υπερβολική ποσότητα το ξέρω, εξού και το τρέμουλο στα χέρια, πιστεύω ότι αυτό είναι μια από της αιτίες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Πίνω δύο φραπέ την ημέρα με τρεις-τρεισημιση κουταλιές ζάχαρη και δύο καφέ, υπερβολική ποσότητα το ξέρω, εξού και το τρέμουλο στα χέρια, πιστεύω ότι αυτό είναι μια από της αιτίες
    Ο καφες που πίνεις δεν ειναι πολυς.Εγω θελω δυο φρεντο εσπρεσο μέτριους τη μερα για να ισιωσω.Οσο για το τρέμουλο,σε καποιες περιπτώσεις οπως τη δικη μου συμβαίνει και χωρίς καφέ,αλλα σίγουρα π καφές επιβαρύνει
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ο καφες που πίνεις δεν ειναι πολυς.Εγω θελω δυο φρεντο εσπρεσο μέτριους τη μερα για να ισιωσω.Οσο για το τρέμουλο,σε καποιες περιπτώσεις οπως τη δικη μου συμβαίνει και χωρίς καφέ,αλλα σίγουρα π καφές επιβαρύνει
    Ένας παθολόγος μου είχε πει να κόψω τον φραπέ και να πίνω άλλους όπως φρέντο που είναι υποκατάστατο του καφέ, οπότε με τα λεγόμενα του έχω πέσει στο βάρη καφέ!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Γεια σας και από μένα. Πίνω και εγώ αρκετούς καφέδες 2-3 εσπρέσσο τη μέρα. Επειδή έχω πρόπτωση μιτροειδούς με μικρή ανεπάρκεια πολλές φορές η υπερκατανάλωση καφέ μου δημιουργεί ταχυκαρδία, αίσθημα ανησυχίας και εκνευρισμό. Δεν μπορώ όμως να τους κόψω δυο τη μέρα πίνω οπωσδήποτε. Έχω παρατηρήσει αν είμαι καλά ψυχολογικά δεν με επηρεάζουν, αν όχι όμως τότε υπάρχει θέμα με ταχυκαρδίες κλπ. σε αυτήν την περίπτωση παίρνω tenormin για να ηρεμήσει η καρδιά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ένας παθολόγος μου είχε πει να κόψω τον φραπέ και να πίνω άλλους όπως φρέντο που είναι υποκατάστατο του καφέ, οπότε με τα λεγόμενα του έχω πέσει στο βάρη καφέ!
    Δε ξέρω τι σου ειπε,εγω επινα 5 φραπε τη μερα οταν δουλευα σε γραφείο και ήμουν μια χαρά.Δεν ειναι φυσιολογικό αυτο που σου είπε.ολος ο κόσμος πίνει καφε.Εγω που εχω προβλημα και ο καφες επηρεάζει ο γιατρος ούτε με ρώτησε τι καφέ πινω σιγά μη μου αλλαξει και τα γουστα.Ειμαστε πολύ νέοι ακόμα για να συμπεριφερόμαστε σαν γέροι εκατό χρόνων
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by sportbilly View Post
    Γεια σας και από μένα. Πίνω και εγώ αρκετούς καφέδες 2-3 εσπρέσσο τη μέρα. Επειδή έχω πρόπτωση μιτροειδούς με μικρή ανεπάρκεια πολλές φορές η υπερκατανάλωση καφέ μου δημιουργεί ταχυκαρδία, αίσθημα ανησυχίας και εκνευρισμό. Δεν μπορώ όμως να τους κόψω δυο τη μέρα πίνω οπωσδήποτε. Έχω παρατηρήσει αν είμαι καλά ψυχολογικά δεν με επηρεάζουν, αν όχι όμως τότε υπάρχει θέμα με ταχυκαρδίες κλπ. σε αυτήν την περίπτωση παίρνω tenormin για να ηρεμήσει η καρδιά.
    Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στη καρδια αλλα εμενα οι ταχυκαρδία υπάρχει και χωρίς καφε.φτανω 180 παλμους σε πλήρη ηρεμία.Τωρα λογω άλλου προβλήματος παιρνω 3 ολοκληρα ιντεραλ τη μερα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by sportbilly View Post
    Γεια σας και από μένα. Πίνω και εγώ αρκετούς καφέδες 2-3 εσπρέσσο τη μέρα. Επειδή έχω πρόπτωση μιτροειδούς με μικρή ανεπάρκεια πολλές φορές η υπερκατανάλωση καφέ μου δημιουργεί ταχυκαρδία, αίσθημα ανησυχίας και εκνευρισμό. Δεν μπορώ όμως να τους κόψω δυο τη μέρα πίνω οπωσδήποτε. Έχω παρατηρήσει αν είμαι καλά ψυχολογικά δεν με επηρεάζουν, αν όχι όμως τότε υπάρχει θέμα με ταχυκαρδίες κλπ. σε αυτήν την περίπτωση παίρνω tenormin για να ηρεμήσει η καρδιά.
    Εχω και εγω ταχυπαλμιες. και παιρνω Τενορετικ που ειναι και διουρητικο ταυτοχρονα για τις ταχυκαρδιες.
    Εγω πινω 6 φραπεδες την ημερα!
    180 παλμους δεν εχω φτασει ποτε.
    Το ποιο πολυ που εχω φτασει ειναι 140 παλμοι!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εχω και εγω ταχυπαλμιες. και παιρνω Τενορετικ που ειναι και διουρητικο ταυτοχρονα για τις ταχυκαρδιες.
    Εγω πινω 6 φραπεδες την ημερα!
    180 παλμους δεν εχω φτασει ποτε.
    Το ποιο πολυ που εχω φτασει ειναι 140 παλμοι!
    180 παλμούς ούτε εγώ έχω φτάσει ποτέ! Σήμερα το πρωί σηκώθηκα με 135 σφυγμούς δεν πήρα τίποτα μετά από πέντε λεπτά πέσανε στους 85. Και ήπια και ένα εσπρέσσο πιο μετά! Σιγά που δεν θα έπινα! Ψυχολογικά είναι όλα. Αν επιμένουν οι σφύξεις παίρνω όπως είπα μισό 25αρι Ternormin, αλλά συνήθως δεν χρειάζεται. Και μισό να πάρω με πιάνει αμέσως και με κρατά σχεδόν όλη μέρα, αλλά νιώθω λίγο κόπωση και κομμένα πόδια συν βραδυκαρδία μετά 60 σφυγμούς, αλλά σωτήριο.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Το Τενορέτικ δεν το ήξερα είναι ατενολόλη σαν το Τενορμίν που παίρνω, αλλά όπως είπες έχει και θιαζείδη μέσα δηλαδή διουρητικό. Δεν έχω υπέρταση υποτασικός είμαι πέρα από τις ταχυκαρδίες και κάποια φτερουγίσματα έκτακτες.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στη καρδια αλλα εμενα οι ταχυκαρδία υπάρχει και χωρίς καφε.φτανω 180 παλμους σε πλήρη ηρεμία.Τωρα λογω άλλου προβλήματος παιρνω 3 ολοκληρα ιντεραλ τη μερα.
    Το Ιντεράλ που παίρνεις είναι και αυτό β μπλόγκερ αλλά άλλη δραστικηη ουσία από την ατενολόλη, προπρανολόλη είναι μου το είχε συστήσει ένας καρδιολόγος το δοκίμασα και δεν με έπιανε καλά! Και ξαναγύρισα στο Tenormin που παίρνω από το 2003 από τον πρώτο καρδιολόγο που μου το έδωσε και δεν το αλλάζω πλέον.

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by sportbilly View Post
    Το Τενορέτικ δεν το ήξερα είναι ατενολόλη σαν το Τενορμίν που παίρνω, αλλά όπως είπες έχει και θιαζείδη μέσα δηλαδή διουρητικό. Δεν έχω υπέρταση υποτασικός είμαι πέρα από τις ταχυκαρδίες και κάποια φτερουγίσματα έκτακτες.
    Τα ιδια εχουμε!
    μονο που εγω το γαμ***ω στους καφεδες!
    συνηθως εχω πιεση 13.5 η μεγαλη και πανω απο 9.8 η μικρη...
    η μικρη ειναι λιγο ανεβασμενη...!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Τα ιδια εχουμε!
    μονο που εγω το γαμ***ω στους καφεδες!
    συνηθως εχω πιεση 13.5 η μεγαλη και πανω απο 9.8 η μικρη...
    η μικρη ειναι λιγο ανεβασμενη...!
    Πρόσεξε λίγο τη μικρή φίλε μου που είναι η πίεση της καρδιάς. Περπάτημα θέλει και λιγότερα αλάτια και ψωμιά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •