Νιώθω ότι Λιώνω από το Άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26

    Νιώθω ότι Λιώνω από το Άγχος

    Καλησπέρα σας, είμαι 23 ετών και δεν μπορώ να συνέλθω από το άγχος. Είναι φορές που πιστεύω ότι δεν θα βγάλω την νύχτα. Αυτό που με αγχώνει είναι οι σπουδές μου. Ενώ λατρεύω αυτό που σπουδάζω, ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί η ιδιωτική σχολή που είμαι είναι ότι να ναι. Εκτός του ότι είναι όλα στα αγγλικά, σε φορτώνουν με μαθήματα άσχετα με την σχολή σου, όπως μαθηματικά και πληροφορική και δεν μπορώ να τα διαχειριστώ πια, δεν ξέρω είναι σαν να Σπουδάζεις νομική και να έχεις υποχρεωτικό μάθημα χημείας. Έχω διαλυθεί. Έχω επισκεφθεί ειδικούς αλλά τίποτα. Πριν από 2 χρόνια περίπου άρχισα να έχω ολική ακράτεια λόγω του στρες. Οι γιατροί μου λέγανε ότι αν ηρεμούσα στην αρχή θα ξεπεραζόταν το πρόβλημα της ακράτειας. Τώρα πια η ακράτεια έχει γίνει μόνιμη (φοράω Πάνες 24 ώρες το 24ωρο),αλλά εμένα με ενδιαφέρει πρωτίστως να λύσω το άγχος μου και μετά βλέπουμε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η σχολη ειναι μονο για να αποκτησεις μερικες βασικες γνωσεις και να παρεις ενα πτυχιο. Δεν μπορω να σκεφτω πολλους κλαδους που δεν χρειαζονται μαθηματικα και πληροφορικη. Δεν εχω δει και σχολη που ν μην εχουν προβλημα οι φοιτητες σαν συνολο με τα μαθηματικα, μιας και συνηθως εκει χρειαζεται να εχεις βασεις, εκτος εαν μιλαμε οτι πας για μαθηματικος. οποτε ειναι λογικο.
    Προσωπικα , πηρα το πτυχιο μου, περνωντας τα μαθηματα και τα διαδικαστικα και πεταξα ολες τις σπουδες μου στα σκουπιδια στο συγκεκριμενο αντικειμενο και ασχολουμε με αλλο ερευνητικο κλαδο.
    Αλλα ακομα και οταν ημουν στο ερευνητικο κλαδο της σχολης, σου εκαναν λιγο απο ολα και ενα καρο αχρηστα μαθηματα, που δεν θα χρησιμοποιουσες ποτε. Ετσι ειναι οι σχολες, μεχρι να τις τελειωσεις και να ακολουθησεις την εξιδεικευση του χωρου εργασιας που θα επιλεξεις ή θα σε επιλεξει αναλογα με τις συνθηκες.

    Πρεπει να επιμεινεις με τους ειδικους και να εχεις υπομονη. Αυτα τα θεματα δεν λυνονται απο την μια στιγμη στην αλλη, ειναι πορεια ζωης μερικες φορες ωστε να γινουν διαχειρισιμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εαν ορισμενα μαθηματα σε αγχωνουν, ας πουμε μαθηματικα που τα κοιτας και λες... απλα αδυνατον να τα βγαλω περα, υπαρχουν και τα φροντιστηρια για αυτο το λογο, που σου κλεινουν τα κενα και σε βοηθουν να σταθεις στα ποδια σου μεθοδικα. Φυσικα και η προσωπικη προσπαθεια μεσα στο φροντιστηριο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Και εαν ορισμενα μαθηματα σε αγχωνουν, ας πουμε μαθηματικα που τα κοιτας και λες... απλα αδυνατον να τα βγαλω περα, υπαρχουν και τα φροντιστηρια για αυτο το λογο, που σου κλεινουν τα κενα και σε βοηθουν να σταθεις στα ποδια σου μεθοδικα. Φυσικα και η προσωπικη προσπαθεια μεσα στο φροντιστηριο.
    Η αλήθεια είναι ότι φροντιστήριο δεν δοκίμασα. Ας ελπίσουμε ότι θα δουλέψει

Similar Threads

  1. Νιωθω πολυ παραξενα..νιωθω οτι παω στα χαμενα.
    By Confused889 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 21-02-2019, 13:32
  2. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 02:23
  3. Νιώθω τρομερό άγχος και φόβο με την δουλειά
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-07-2017, 17:25
  4. Νιωθω πως δν μ καταλαβαινει κανεις ... Νιωθω μονος
    By Sotirishatzi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-12-2015, 11:03
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •