Ημερολογιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 73
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483

    Ημερολογιο

    Καλησπερα σας! Τον τελευταιο καιρο βρισκομαι σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση. Απο μικρη εχω καταθλιψη και προς το παρον προσπαθω να τα φερω βολτα χωρις γιατρους και φαρμακα η αληθεια ειναι οτι εχω πολλα μαζεμενα μεσα μου. πριν δεκα χρονια ειχα ξεκινησει ψυχοθεραπεια για καποιο διαστημα αλλα δεν με βοηθησε. Σκεφτομουν να πηγαινα σε ομαδα αυτοβοηθειας για την καταθλιψη αλλα δεν ξερω αν θα με βοηθησει. Το θεμα μου τωρα ειναι οτι δεν μπορω να κινητοποιηθω πριν 2 μηνες σχεδον, παραιτηθηκα απο τη δουλεια που εκανα (μοιραζα αριθμους καρτοκινητης σε εξωτερικους χωρους), με στρεσσαρε πολυ το γεγονος να μιλαω σε αγνωστους και δεν μπορουσα να πιανω στους στοχους που ζητουσαν κι ενιωθα οτι αυτη η δουλεια δεν με ικανοποιουσε καθολου. Γενικα δεν εχω ενδιαφεροντα και στοχους δεν εχω ιδεα τι να κανω στη ζωη μου και εχω κλειστει στον εαυτο μου. Κοιταζω για αλλες δουλειες και βλεπω να περιοριζομαι πολυ γιατι μολις εκλεισα τα 33 και δεν εχω τη προυπηρεσια που ζητανε. Ακομη και οταν πηγαινω σε δουλειες που δεν ζητανε απαραιτητα αντιστοιχη προυπηρεσια εχω το ελαττωμα να μην προωθω καλα τον εαυτο μου ωστε να πεισω τον εργοδοτη οτι κανω για τη δουλεια και βλεπω οτι θα δυσκολευτω πολυ στην ανευρεση εργασιας.
    Γενικα μενω μονη μου κι εχω αφησει τον εαυτο μου με εχει παρει πολυ απο κατω δεν εχω διαθεση για τιποτα η καταθλιψη ολο και χειροτερευει. Δεν εχω πολλους φιλους εχω μια σχεση και μια καλη μου φιλη που μενουμε κοντα. Τωρα τον ιουλιο και τον αυγουστο θα λειψουν θα μεινω μονη μου πραγμα που με ριχνει ακομα πιο πολυ ψυχολογικα. Θελω αυτο τον καιρο να προσπαθησω να δραστηριοποιηθω οσο μπορω ωστε να μη περασει το καλοκαιρι ετσι να κανω κατι και παραλληλα να κρατω ενα ημερολογιο εδω και να γραφω τις προσπαθειες μου να νιωσω οτι κανω κατι!
    Οποιος λιγο πολυ αισθανεται το ιδιο μπορει να συμμετεχει να γραφει κι αυτος/η τις προσπαθειες του αν θελει αλλιως δεν πειραζει θα γραφω μονη μου. Το πολυ πολυ να σας πρηξω λιγο.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651

    επιτρεπεισ; η να το σβησω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω λεω να το ριξεις στο διαβασμα, μπορει να περασεις και σε καμμια σχολη, να χεις το πασο σου, τις εκπτωσεις κλπ και θα σου περναει κ η ωρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εγω λεω να το ριξεις στο διαβασμα, μπορει να περασεις και σε καμμια σχολη, να χεις το πασο σου, τις εκπτωσεις κλπ και θα σου περναει κ η ωρα.
    τα χω περασει αυτα.. δεν εχω κουραγιο για δευτερο γυρο κανενα βιβλιο τυπου μυθιστορημα μπορει και να διαβασω για να περναει η ωρα αλλα δεν μου φτανει αυτο.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by elis View Post

    επιτρεπεισ; η να το σβησω
    στο επιτρεπω ακουω και το υπολοιπο playlist τωρα! χαλαρα
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Δεν εχω πολλους φιλους εχω μια σχεση και μια καλη μου φιλη που μενουμε κοντα. Τωρα τον ιουλιο και τον αυγουστο θα λειψουν θα μεινω μονη μου πραγμα που με ριχνει ακομα πιο πολυ ψυχολογικα. .
    Γιατι αυτό?Εσυ δεν υπάρχει δυνατοτητα να φυγεις ειτε με τη σχεση σου ειτε με την φίλη σου?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by iliotropio View Post
    Γιατι αυτό?Εσυ δεν υπάρχει δυνατοτητα να φυγεις ειτε με τη σχεση σου ειτε με την φίλη σου?
    η σχεση μου εχει φυγει για δουλεια αν θα παω θα παω για 2 με 3 μερες το πολυ γτ θα πρεπει να νοικιασω δωματιο για να μεινω. η φιλη μου εχει την οικογενεια της μπορω να παω βεβαια για καποιες μερες αλλα οχι για ολο το καλοκαιρι.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    η σχεση μου εχει φυγει για δουλεια αν θα παω θα παω για 2 με 3 μερες το πολυ γτ θα πρεπει να νοικιασω δωματιο για να μεινω. η φιλη μου εχει την οικογενεια της μπορω να παω βεβαια για καποιες μερες αλλα οχι για ολο το καλοκαιρι.
    οκ....εγω θα ελεγα να προσπαθησεις να κανεις και τα δυο ,πιστευω θα βοηθησουν αρκετα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    σημερα πηρα τηλεφωνο για να ρωτησω για τις ομαδες αυτοβοηθειας για τη καταθλιψη γινονται μια φορα καθε βδομαδα μαλλον απο βδομαδα θα ξεκινησω να πηγαινω.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    εκλεισα ρανταβου για μια δουλεια σημερα δεν ειναι πολλες ωρες.
    με εχει πιασει ενα σφυξιμο στο στομαχι νιωθω πολυ χαλια
    βλεπω να μην με ικανοποιει οτιδηποτε κι αν κανω.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    εκλεισα ρανταβου για μια δουλεια σημερα δεν ειναι πολλες ωρες.
    με εχει πιασει ενα σφυξιμο στο στομαχι νιωθω πολυ χαλια
    βλεπω να μην με ικανοποιει οτιδηποτε κι αν κανω.
    ...... βρε συ κάτι είναι κ αυτό! Τώρα σόρυ κιόλας, αλλά να ψάχνεις δουλειά να σε "γεμίζει" στις μέρες μας είναι πολύ δύσκολο! Κ εγώ τώρα που σου γράφω, παρ'όλο που, δεδομένων κ των συγκυριών, θα έπρεπε να κάνω τα σταυρό μου κ με τα 2 μου χέρια που δουλεύω εδώ που δουλεύω, πάνε μερικές βδομάδες που με έχει πιάσει Η άρνηση να πάω γραφείο. Κ άμα σου λέω άρνηση, εννοώ Ά-Ρ-Ν-Η-Σ-Η! Από το πρωί έχω διαβάσει τα πάντα σχετικά από τον καινούριο θαλάσσιο δρόμο του μεταξιού κ την άνοδο των αμερικανικών επιτοκίων μέχρι...... τον τοίχο των βλαμμένων ποιητών στο fb! Αποτέλεσμα: θα κάτσω εδώ έως αργά γιατί όλα κ όλα, να φύγω χωρίς να έχει βγει η δουλειά δεν παίζει! Δεν μπορώ να ανοίξω φάκελο, δεν θέλω να δω τί γράφει, δεν......., δεν.......!

    Πάντως, όπως κ να έχει, κ αυτό στο λέω επειδή σε βλέπω πολύ πολύ down, προσωπικά χειρότερο από την κατάθλιψη της ανεργίας (επειδή το έχω περάσει κ αυτό) δεν έχω! Ίσως να φταίει ότι το οικογενειακό μου περιβάλλον μου τότε αντί να με στηρίζει, μου έκανε το βίο αβίωτο, αν δεν είχα τη σχέση που είχα εκείνα τα 2+ χρόνια δεν παίζει να την είχα βγάλει καθαρή. Πιστεύω ότι 1 δουλειά, έστω κ όχι αυτή που θα ήθελες, θα σε βοηθήσει τόσο οικονομικά, όσο κ από την άποψη ότι θα σου "τρώει" χρόνο, άρα λιγοστεύουν κ οι "άδειες" ώρες της ημέρας που σε ρίχνουν σε σκέψεις. Όσο αφορά το θέμα του ότι δεν "πουλάς" τον εαυτό σου στις συνεντεύξεις, έτσι όπως θα έπρεπε, θέμα αυτοπεποίθησης κ θετικής αύρας είναι κ τίποτα παραπάνω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    εκλεισα ρανταβου για μια δουλεια σημερα δεν ειναι πολλες ωρες.
    με εχει πιασει ενα σφυξιμο στο στομαχι νιωθω πολυ χαλια
    βλεπω να μην με ικανοποιει οτιδηποτε κι αν κανω.
    Απο την στιγμη που λες οτι δεν μπορεις να δουλεψεις κανονικα αυτο ειναι αρκετα καλο. Και θα δραστηριοποιηθεις και δεν θα εισαι αναγκασμενη-ος να το κανεις πολλες ωρες. Κοιτα και λιγο την θετικη πλευρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Πηγα τελικα ειναι κανονικο 8ωρο με λιγα λεφτα και χωρις ασφαλιση. Δεν αξιζει.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Πηγα τελικα ειναι κανονικο 8ωρο με λιγα λεφτα και χωρις ασφαλιση. Δεν αξιζει.
    Κανε κατι τοτε επικοδομητικο που ισως σε βοηθησει να σταματησεις να σκεφτεσαι αρνητικα και απασχολησεις το μυαλο σου να ξεχαστεις λιγο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Κανε κατι τοτε επικοδομητικο που ισως σε βοηθησει να σταματησεις να σκεφτεσαι αρνητικα και απασχολησεις το μυαλο σου να ξεχαστεις λιγο.
    δεν εχω καποιο χομπυ που να πω οτι μπορω να περασω την ωρα μου ευχαριστα.
    αυριο αναγκαστικα θα παω για δοκιμαστικο γτ μολις με πηραν τηλεφωνο.
    θα παω απλα και μονο γτ δεν εχω τι αλλο να κανω.
    επισης εχω κι αλλη μια συνεντευξη αυριο αλλα σε αυτη δεν εχω και πολλες ελπιδες γτ ειναι σε καταστημα ρουχων κι εγω με τη μοδα δεν εχω καμμια σχεση.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αγαπημενο μου ημερολογιο,
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 25-03-2013, 03:52
  2. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 13-04-2011, 16:20
  3. To ημερολογιο του φόβου
    By margo44 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 121
    Last Post: 23-01-2008, 15:51
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By giota73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 23-07-2007, 22:10
  5. Ημερολόγιο
    By frouto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 254
    Last Post: 11-07-2007, 13:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •