Η αδερφή μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    2

    Η αδερφή μου

    Καλησπέρα παιδιά! Έγινα μέλος του φόρουμ για να σας θέσω το πρόβλημά μου. Με λένε Αλέξανδρο, και είμαι 15 ετών. Ανήκω σε μια πενταμελή οικογένεια, με τους γονείς μου και είμαστε 3 παιδιά, εγώ, ο αδερφός μου που μένει μαζί μας(είναι 22 ετών) και η αδερφή μου που είναι 27 και ζει σε μία ευρωπαϊκή χώρα. Η αδερφή μου, όταν ήταν 18, έφυγε και μετακόμισε Αθήνα για σπουδές και μετά μόλις τελείωσε έφυγε στα καπάκια για εξωτερικό για να κάνει μάστερ, μεταπτυχιακό κτλ και τελικά έμεινε και για διδακτορικό. Είναι στο εξωτερικό δηλαδή για 3,5 χρόνια. Όταν είχε πάει Αθήνα στα 18 της, ήμουν μόνο 1η δημοτικού κι έτσι, κάθε χρόνο, τα τελευταία 9 χρόνια δηλαδή την βλέπω μόνο Χριστούγεννα, Πάσχα και Καλοκαίρι, δηλαδή περίπου 25-30 μέρες τον χρόνο. Αυτό λοιπόν, η συμβίωση μακριά της με έχει κάνει να την αγαπώ πάρα πολύ κι έτσι όταν έρχεται όποτε έρχεται είμαι πάρα πολύ χαρούμενος. Τα κακά μαντάτα όμως είναι όταν φεύγει. Οι επόμενες 3-4 μέρες δεν είναι καθόλου καλές...είμαι down, καταθλιπτικός, πολλές φορές με πιάνουν και τα κλάματα. Μετά από 5 μέρες συνηθίζω την απουσία της και ξαναεπιστρέφω στη ζοφερή πραγματικότητα. Κι επειδή έτυχε να φύγει σήμερα, είμαι πολύ ντάουν και σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να μου πείτε κι εσείς την άποψή σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  2. #2
    Αλέξανδρε ειναι πολύ γλυκός ο τρόπος που περιγράφεις τα αισθήματά σου για την αδερφή σου κι εκείνη πολύ τυχερή.Δυστυχως δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.Όταν είναι μαζί σας, μη παραλείπεις να της δείχνεις πόσο τη νοιάζεσαι.Είναι φυσιολογικό να στενοχωριέσαι τις πρώτες μέρες της απουσίας της, μη σε ανησυχεί αυτό.Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι εκείνες τις μέρες να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν για να είναι λιγότερο στενάχωρες.Μπορείς βέβαια να μιλήσεις και με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας για αυτά που νιώθεις, θα είναι αμοιβαία τα αισθήματα και μπορεί να ανακουφιστείς περισσότερο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μεγαλώνοντας θα σ φύγει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μεγαλώνοντας θα σ φύγει
    elis ..γιατι το λες αυτο ??
    Δεν φευγουν παντα ολοι ,οι αγαπημενοι μας ανθρωποι : )
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  5. #5
    Με συγκινησες. Αυτο που σου συμβαινει ειναι πολυ ωραιο, τοσο που ψιλοζηλευω (με την καλη εννοια). Φυσιολογικο και απλα ομορφο θα το χαρακτηριζα ολο αυτο που σου συμβαινει.
    Υ.Γ. Πολυ καλη συνταξη και ορθογραφια για 15αρης. Νομιζα η νεα γενια ειναι λιγο γκαου μπιου σ αυτα, αλλα νομιζω οτι σωστα νομιζω και οτι εισαι εξαιρεση :P gj

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    2
    Προς ΗΡΑ: Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου Ήρα. Το ξέρει ότι την νοιάζομαι και εγώ επίσης.
    Προς KATHISTERIX: Φυσιολογικό αλλά δυστυχώς δύσκολο! Υ.Γ. Χαχα, όντως....γράφω και σε greeklish δεν έχω πρόβλημα, είτε σε γκρίκλις είτε σε ελληνικά...

    Παιδιά ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας, και φυσικά όποιος άλλος θέλει να απαντήσει στο θέμα ας το κάνει!

  7. #7
    Την αγαπη σου να της τη δειχνεις ολοχρονα, φροντιζε η επαφη να ειναι συνεχης. Ενα γραμμα, ιμειλ, ενα τηλεφωνημα (προτιμοτερο το τελευταιο) όπου να δειχνεις το ενδιαφερον σου γι αυτην αλλά και να μοιραζεσαι μαζι της τα δικα σου. Μιλωντας της με τον ίδιο ωραιο τροπο που μιλησες εδω. Αυτο ψυχικα θα σας φερει πιο κοντα, δε θα σας κρατησει "μακρια κι αγαπημενους" όπως παθαινουν αλλα αδερφια, ασχέτως των αποστασεων που σας χωριζουν κι ότι ειστε μαζι μερικες μερες το χρονο. Πάρε την πρωτοβουλία.
    Απ την αλλη, μηπως η παρουσια της σου καλύπτει κενο? δλδ ελλειψη φίλων/παρεας που να παιρνας μαζι τους ωραια ή/και καλής επικοινωνίας στο σπιτι? το αισθημα που σου προσφερει η παρουσια της (εστω και με μετρια επικοινωνια) μεσα από το χαρακτηρα της και ως προσωπο που σου εμπνεει αγαπη ειναι κατι που δεν βρισκεις (ή σε ελάχιστο βαθμο) σε ολους τους αλλους?
    ειναι και το αλλο, καποιο δικο μας ανθρωπο που τον βλεπουμε σπάνια τον αγαπάμε και τον αισθανομαστε περισσότερο σε σχεση με αυτους που βλεπουμε καθημερινα.
    γιάννης

Similar Threads

  1. ασχημες σκεψεις με την αδερφη μου
    By chris athens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 54
    Last Post: 22-01-2021, 03:10
  2. η αδερφη μου κ η χρόνια θεραπεια της.
    By efrosini in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 22-10-2012, 00:52
  3. Η αδερφή μου έχει προ?
    By aderfoula123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-09-2012, 22:56
  4. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 20:16
  5. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ
    By NiPa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 11-04-2011, 20:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •