ΙΔΨ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ -PLEASE HELP!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100

    ΙΔΨ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ -PLEASE HELP!!

    Geia sas!antimetwpizw gia deyterh fora sth zwh mou to idio akrivws provlima!vriskomai se sxesh edw kai ena xrono ..kai prin apo 5 mhnes peripou ksupnhsa ena prwi kai arxhsa n kurieuomai apo asximes skepseis tou style..mhpws exw varethei?mhpws thelw ton prwhn m?mhpws thelw ton filo tou?dn einai omorfos...einai spastikos..den thelw n makoumpaei ...kai tetoia...pathaina kriseis panikou gia peripou 2 mhnes gt dn adexa auta pou skeftomoun kai m efernan sto shmeio aganakthshs...arxisa n xanw polla kila..na mhn koimamai kai n mhn thelw n ton dw!apeuthunthika apo moni m se psuxologo ta pragmata einai polu kalutera,,,alla eksakolouthw n skeftomai se mikrotero vathmo auta pou skeftomoun kanontas duskoli thn kathimerinothta mou me to suntrofo m..parol'auta uparxoun sitgmes pou dia mageias ginontai ola opws palia...fusiologika ...kai meta ksana pnigomai me skepseis...uparxei kapoios pou n eixe paromoia empeiria?

    euxaristw polu

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    καλυτερα θα ηταν να το συζητησεις με εναν ειδικο μιας και εδω δε μπορουμε να κανουμε διαγνωση αν εχεις η δεν εχεις κατι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    εγώ είχα σχεδόν ίδια εμπειρία! Μέχρι να κάνω σχέση με τον φίλο μου που είμαστε μαζί τώρα, πέρασα κι εγώ κι εκείνος πολλά. Ήταν κάτι σαν ταινία η όλη φάση που ζούσα αλλά με happy end! =)
    κάναμε σχέση μετά από ενάμιση χρόνο δυσκολιών, είμουν τρελά ερωτευμένη, πίστευα πως με αυτόν τον άνθρωπο θα έφτιαχνα για πάντα τη ζωή μου μέχρι που μια μέρα ξύπνησα με ένα άγχος, με ένα κόμπο στο στομάχι και σκεφτόμουν όλη μέρα ότι δεν είμαι πραγματικά ερωτευμένη μαζί του, ότι τον κοροϊδεύω, ότι είναι άσχημος, ότι μπορεί να ερωτευτώ κάποιον φίλο του..
    δεν ήξερα τι έπαθα, δεν ήξερα πως να το χειριστώ, τι να του έλεγα? ότι ενάμιση χρόνο είμουν τρελά ερωτευμένη και ξαφνικά σήμερα μια φωνή μου λέει πως σε κοροιδεύω?
    συνέχιστηκε για πολύ καιρό αυτή η κατάσταση μέχρι που σχεδόν έφυγε, όμως πέρισυ το καλοκαίρι ήρθαν άλλες εμμονές να με ενοχλήσουν και (που δεν είχαν καμιά σχέση με το θέμα αυτό).
    Θα νομίσεις ότι σε κοροϊδεύω αλλά τις τελευταίες μέρες μου ήταν έντονη η σκέψη και γύριζε η απορία μέσα στο μυαλό μου αν όλο αυτό (η κατάσταση με το φίλο μου) ήταν μια από τις εμμονές μου. Και μάλλον καταλήγω πως ναι ήταν. Το διάστημα εκείνο δεν ήξερα ότι είχα ΙΨΔ, πριν ένα χρόνο το ανακάλυψα έτσι δεν μου είχε περάσει από το μυαλό, το μόνο που ήξερα είναι ότι δεν ήθελα να το ξαναζήσω..μετά όμως ήρθαν άλλες χειρότερες εμμονές και η συγκεκριμένη εμμονή (αν όντως ήταν εμμονή στα πλαίσια της ΙΨΔ) έχει φύγει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    to exw suzhthsei me eidiko kanw psuxanalush...kai prospathw na to antimetwpisw..apla polles fores...niwthw thn anagki na akousw apo kapoion mia paromoia istoria gt uparxoun stigmes pou amfisvhtw t panta kai tn giatro kai emena thn idia...kai thelw me kapoio tropo na niwsw kalutera...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    εγώ είχα σχεδόν ίδια εμπειρία! Μέχρι να κάνω σχέση με τον φίλο μου που είμαστε μαζί τώρα, πέρασα κι εγώ κι εκείνος πολλά. Ήταν κάτι σαν ταινία η όλη φάση που ζούσα αλλά με happy end! =)
    κάναμε σχέση μετά από ενάμιση χρόνο δυσκολιών, είμουν τρελά ερωτευμένη, πίστευα πως με αυτόν τον άνθρωπο θα έφτιαχνα για πάντα τη ζωή μου μέχρι που μια μέρα ξύπνησα με ένα άγχος, με ένα κόμπο στο στομάχι και σκεφτόμουν όλη μέρα ότι δεν είμαι πραγματικά ερωτευμένη μαζί του, ότι τον κοροϊδεύω, ότι είναι άσχημος, ότι μπορεί να ερωτευτώ κάποιον φίλο του..
    δεν ήξερα τι έπαθα, δεν ήξερα πως να το χειριστώ, τι να του έλεγα? ότι ενάμιση χρόνο είμουν τρελά ερωτευμένη και ξαφνικά σήμερα μια φωνή μου λέει πως σε κοροιδεύω?
    συνέχιστηκε για πολύ καιρό αυτή η κατάσταση μέχρι που σχεδόν έφυγε, όμως πέρισυ το καλοκαίρι ήρθαν άλλες εμμονές να με ενοχλήσουν και (που δεν είχαν καμιά σχέση με το θέμα αυτό).
    Θα νομίσεις ότι σε κοροϊδεύω αλλά τις τελευταίες μέρες μου ήταν έντονη η σκέψη και γύριζε η απορία μέσα στο μυαλό μου αν όλο αυτό (η κατάσταση με το φίλο μου) ήταν μια από τις εμμονές μου. Και μάλλον καταλήγω πως ναι ήταν. Το διάστημα εκείνο δεν ήξερα ότι είχα ΙΨΔ, πριν ένα χρόνο το ανακάλυψα έτσι δεν μου είχε περάσει από το μυαλό, το μόνο που ήξερα είναι ότι δεν ήθελα να το ξαναζήσω..μετά όμως ήρθαν άλλες χειρότερες εμμονές και η συγκεκριμένη εμμονή (αν όντως ήταν εμμονή στα πλαίσια της ΙΨΔ) έχει φύγει.


    sunexizeis na eisai diladi me auto to paidi?poso kairo upeferes apo thn sugkekrimeni emmoni???

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Ναι ακόμη είμαστε μαζί..υπέφερα για αρκετούς μήνες δεν θυμάμαι για πόσους, εγλω έφτασα στο σημείο να του πω να χωρίσουμε δυο φορές, έχει καιρό που τα βρήκαμε και είμαστε μαζί.
    Σου προτείνω αν δεν είσαι ικανοποιημένη με τον ψυχολόγο σου να βρεις άλλον, μην αφήσεις να χρονίσει η κατάστασή σου γιατί μετά μπορεί να σου έρθουν άλλες εμμονές.
    Οι καλύτεροι ψυχολόγοι για την ΙΨΔ είναι οι κλινικοί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    kai egw duo fores tou eipa na xwrisoume kai meta anarwtiomoun pws to eipa...se euxaristw para polu pragmatika m edwses polu kouragio..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    ακριβώς το ίδιο κι εγώ. δεν είμασταν πραγματικά ο εαυτός μας όταν το κάναμε αυτό. έχεις διάγνωση από γιατρό ότι έχεις ΙΨΔ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    nai se sunduasmo me alla pragmata ..t opoia dn gnwrizw apo oti ktlv peri agxwdous diataraxhs prokeitai kai neurwshs

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    ακριβώς το ίδιο κι εγώ. δεν είμασταν πραγματικά ο εαυτός μας όταν το κάναμε αυτό. έχεις διάγνωση από γιατρό ότι έχεις ΙΨΔ?

    felisiti na se rwthsw kati akoma olous autous tous mhnes pou antimetwpizes auto to provlima eniwthes kati gia auton ton anthrwpo ?polles fores niwthw teleiws kenh ...kai lew dn ton thelw oute 5 lepta parapanw...mou teleiwse apla..
    esu pws eniwthes?kai otan ton sunantouses hsoun aneta?otan milousate sto thlefwno ??egw as poume polles fores dn mporw na to shkwsw agxwnomai kai niwthw asxima

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    ναι είχα κι εγώ αυτά που λες, ρε μαρία δεν ξέρω πως να το περιγράψω, ήταν σαν να και κάτι τελείωσε μέσα μου, απ'την άλλη όμως κάποιες φορές ένιωθα τόσο γεμάτη συναισθήματα γι'αυτόν κι όταν τελικά του είπα να χωρίσουμε κατάλαβα ότι δεν μπορούσα μακριά του. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω, περιμένω τη δευτέρα που θα πάω στον ψυχολόγο μου και θα του το πω να δω τι έχει να μου πει. ένιωσα ανακούφιση να σου πω την αλήθεια που βρήκα κάποιο άτομο που βιώνει ότι κι εγώ αλλά πρέπει να βρεις λύση το συντομότερο. Και κάτι άλλο διαγνώστηκες με ΙΨΔ μόνο από αυτήν σου την εμμονή? ή είχαν συμβεί κιάλλες καταστάσεις?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    ναι είχα κι εγώ αυτά που λες, ρε μαρία δεν ξέρω πως να το περιγράψω, ήταν σαν να και κάτι τελείωσε μέσα μου, απ'την άλλη όμως κάποιες φορές ένιωθα τόσο γεμάτη συναισθήματα γι'αυτόν κι όταν τελικά του είπα να χωρίσουμε κατάλαβα ότι δεν μπορούσα μακριά του. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω, περιμένω τη δευτέρα που θα πάω στον ψυχολόγο μου και θα του το πω να δω τι έχει να μου πει. ένιωσα ανακούφιση να σου πω την αλήθεια που βρήκα κάποιο άτομο που βιώνει ότι κι εγώ αλλά πρέπει να βρεις λύση το συντομότερο. Και κάτι άλλο διαγνώστηκες με ΙΨΔ μόνο από αυτήν σου την εμμονή? ή είχαν συμβεί κιάλλες καταστάσεις?
    Πασιφανώς δεν είμαι σε θέση να σε συμβουλέψω ωστόσο γιατί δεν κάνεις μια βόλτα σε καμιά φίλη σου να τα πείτε από κοντά. Ίσως να έχει να σου προτείνει κάτι καλύτερο.

    .......και ο Θεός βοηθός.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by vince8 View Post
    Πασιφανώς δεν είμαι σε θέση να σε συμβουλέψω ωστόσο γιατί δεν κάνεις μια βόλτα σε καμιά φίλη σου να τα πείτε από κοντά. Ίσως να έχει να σου προτείνει κάτι καλύτερο.

    .......και ο Θεός βοηθός.
    τι εννωείς?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    εχω παθει ακριβως αυτο που περιγραφεις οταν ημουν 17 ετωνκαι φυσικα τοτε δεν ξερω οτι το προβλημα μου ειναι πως ειμαι νευρωτικη κ οχι πως δεν θελω το αγορι μου. ημασταν αμζι 6 μηνες, εκεινος ηταν υποδειγμα αγοριου και μου εδειχνε πως νοιαζεται πολυ. φυσικα ειχαμε διαμορφωσει μια ομορφη σχεση ωσπου με επιασαν αυτα. του στυλ να ειμαστε αγκαλια και να σκεφτομαι "τωρα θα του πω να χωρισουμε..τωρα θα το πω.. τωρα θα μου ξεφυγει" και με επιανε κατι σαν να με λουζει κρυος ιδρωτας.. σκεφτομουν "δεν τον θες, τον βαριεσαι" ακριβως οτι λες εσυ.. αλλα ηταν καθαρα μια αυθυποβολη. ηταν τοσο καλο αυτο που ειχα φτιαξει που ηταν σαν να ειχα την παρορμηση να το καταστρεψω και φοβομουν οτι θα το κανω.. παρομοιος μηχανισμος πιστευω με το "θελω να κανω κακο σε καποιον".. εμμονες ειναι μονο μη μασας :) αν τα πιστευες θα τον χωριζες και τελος. δεν θα καθοσουν να αναρωτιεσαι πως θα το ξεπερασεις. το θεμα ειναι να ξεπερασεις αυτο το μηχανισμο που σε βασανιζει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    ακριβώς αυτό είναι. εγώ καθόμουνα και σκεφτόμουν "μα αν τον χωρίσω θα τον ξεπεράσω?" και όταν χώρισα και δεν μου άρεσε, ξυπνούσα με ένα βάρος στο στήθος, ήθελα να του μιλήσω, με φιλούσε και δεν μπορούσα να αντισταθώ, τότε κατάλαβα πως δεν μπορώ μακριά του

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ασυνενοησια μεσα στη σχεση..
    By andriana76 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 143
    Last Post: 17-08-2011, 13:22
  2. Φοβίες μέσα στη σχέση - υπαρχει λύση?
    By xristos.trakadas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 16-04-2010, 22:27
  3. ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ!!!
    By astrid in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 04-09-2009, 18:44
  4. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58
  5. Αναλογικά άσχημες ψυχώσεις ενός ψηφιακού κόσμου
    By alavastros in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2004, 19:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •