Γνωριμία με άτομα με κοινωνικο αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    5

    Γνωριμία με άτομα με κοινωνικο αγχος

    Δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλά θα ήθελα πολύ επιτέλους να πάψω να κρύβομαι και να γνωρισω κάποιο ατομο με κοινωνική φοβία, άγχος κλπ, όπως εγώ. Είμαι 25 και μένω Ιωαννινα αλλά πηγαινοερχομαι συχνά Θεσσαλονίκη, οπότε όποιος/α θέλει θα χαρώ πολύ να γνωριστουμε και να δώσουμε δυναμη ο ένας στον άλλον. :-)
    Δημήτρης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Δεν μπορώ να καταλάβω, όλοι με κοινωνικό άγχος είσαστε εκεί πάνω; Κανένας Αθήνα;;;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Χμμμ View Post
    Δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλά θα ήθελα πολύ επιτέλους να πάψω να κρύβομαι και να γνωρισω κάποιο ατομο με κοινωνική φοβία, άγχος κλπ, όπως εγώ. Είμαι 25 και μένω Ιωαννινα αλλά πηγαινοερχομαι συχνά Θεσσαλονίκη, οπότε όποιος/α θέλει θα χαρώ πολύ να γνωριστουμε και να δώσουμε δυναμη ο ένας στον άλλον. :-)
    Δημήτρης
    δε βλεπω να κανεις κατι γι αυτο ομως ετσι ουτε ο ηρακλης πουαρω δε βλεπω να βγαζει ακρη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ας πω την βλακεια μου κι εγω.
    ειναι βεβαιο οτι καποιος με κοινωνικο αγχος, νοιωθει καλυτερα διπλα σε ατομα με το ιδιο προβλημα, η μηπως ειναι πιο βοηθητικοι στο να κοινωνικοποιηθει, φιλοι που εμπιστευεται μεν και ξερουν το θεμα του, αλλα δεν εχουν τετοιο αγχος και ειναι κοινωνικοποιημενοι?
    μηπως δλδ, ειναι περισσοτερο θεμα επικοινωνιας και εμπιστοσυνης σε καποιους, παρα κοινου προβληματος?

  5. #5
    Καλησπερα αδερφε, θα ηθελα με αγαπη να σε προτρεψω να γνωρισεις πρωτα τον Κυριο Ημων Ιησου Χριστο μεσα στην Ορθοδοξοι εκκλησια μας για να μην χρειαστει να αναζητησεις ανθρωπο στην ιδια κατασταση με εσενα. Για αρχη θα σε προετρεπα να βρεις με την χαρη του θεου εναν πνευματικο γεροντα εν Χριστο να σε καθοδηγησει και τοτε ολλα αυτα αγχος,φοβιες θα φυγουν σιγα σιγα με την χαρη του κυριου μας.

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείρηση λόγω παραβίασης των όρων χρήσης του Forum.
    Last edited by rmult; 26-02-2018 at 17:22.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δημητρη εγω ειμαι σκαστοσ απο την κλινικη δεν το ξερουν οι γιατροι κ θα ερθω ξανα γτ απο μικροσ με παλαβωσε η ασπρομαυρη στολη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η μηπως ειναι πιο βοηθητικοι στο να κοινωνικοποιηθει, φιλοι που εμπιστευεται μεν και ξερουν το θεμα του, αλλα δεν εχουν τετοιο αγχος και ειναι κοινωνικοποιημενοι?
    ?
    εχοντας σοβαρο προβλημα κοινωνικοποιησης, μπορω να σου πω οτι ενας τετοιος ανθρωπος δεν εχει την ικανοτητα να εχει κοινωνικες σχεσεις με συνηθισμενους ανθρωπους, γιατι για αυτους ο πρωτος τους ειναι πολυ πολυ βαρετος αλλα και ο ιδιος δεν καταλαβαινει τι πρεπει να κανει για να γινει αρεστος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Θα συμφωνησω μαζι σου. Εχοντας και ο ιδιος απο μικρο παιδι προβληματα στις κοινωνικες μου σχεσεις, τα ατομα που επελεγα ακομη και χωρις να το επιδιωκω ιδιαιτερα και με επελεγαν για φιλο τους, ειχαν επισης τετοιου ειδους προβληματα

    Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Καλησπερα αδερφε, θα ηθελα με αγαπη να σε προτρεψω να γνωρισεις πρωτα τον Κυριο Ημων Ιησου Χριστο μεσα στην Ορθοδοξοι εκκλησια μας για να μην χρειαστει να αναζητησεις ανθρωπο στην ιδια κατασταση με εσενα. Για αρχη θα σε προετρεπα να βρεις με την χαρη του θεου εναν πνευματικο γεροντα εν Χριστο να σε καθοδηγησει και τοτε ολλα αυτα αγχος,φοβιες θα φυγουν σιγα σιγα με την χαρη του κυριου μας. προς το παρον θα σου παραθεσω 2 site που πιστευω θα βοηθησουν οχι μονο εσενα αλλα και πολλους αδελφους ακομα... http://hristospanagia3.blogspot.gr/ και το 2 http://agiapsychanalysi.blogspot.gr/...t_19.html#more Y.Γ. Πρωην Παθων
    "Αδερφε" εν χριστω Γρηγορη εχεις παρει σβαρνα ολα τα θεματα και διαφημιζεις αυτα τα δυο μπλογκ. Δε ξερω ποιο ειναι το κινητρο σου γιαυτο το ανελεητο σπαμαρισμα αλλα κανε λιγο κρατει..

    Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #10
    Αδερφε εν Χριστο kozchr εγω προσπαθω να προτεινω και μια αλλη λυση, την μονη και εγγυημενη λυση, διοτι οντως εγω ο ιδιος πρωην παθων των ιδίων προβληματων και θεραπευμενος πλεον με την χαρη του Χριστου θελω οσο περισσοτεροι αδερφοι να θεραπευτουν οπως θεραπευτηκα εγω ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ( αν και πολλοί Ιατροι μου τα προτειναν ) να τα παρω... Αρα αδερφε εν Χριστο το μονο κινητρο ειναι η αγαπη προς τον αδερφο που υποφερει,αν η αγαπη και το ενδιαφερον θεωρείτε σπαμαρισμα τοτε καποιος κανει λαθος.
    Last edited by Γρηγορης Ιν; 26-02-2018 at 02:52.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    να ανοίξουμε ένα topic και για εμάς από αθηνα παιδιά.. να βρεθούμε να γνωριστούμε, να πάμε παρέα σε μια καφετερια.. θα είναι πολύ σημαντικό για όλους μας όσους δεν έχουνε πολλές παρέες..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Καλησπερα αδερφε, θα ηθελα με αγαπη να σε προτρεψω να γνωρισεις πρωτα τον Κυριο Ημων Ιησου Χριστο μεσα στην Ορθοδοξοι εκκλησια μας για να μην χρειαστει να αναζητησεις ανθρωπο στην ιδια κατασταση με εσενα. Για αρχη θα σε προετρεπα να βρεις με την χαρη του θεου εναν πνευματικο γεροντα εν Χριστο να σε καθοδηγησει και τοτε ολλα αυτα αγχος,φοβιες θα φυγουν σιγα σιγα με την χαρη του κυριου μας. προς το παρον θα σου παραθεσω 2 site που πιστευω θα βοηθησουν οχι μονο εσενα αλλα και πολλους αδελφους ακομα... http://hristospanagia3.blogspot.gr/ και το 2 http://agiapsychanalysi.blogspot.gr/...t_19.html#more Y.Γ. Πρωην Παθων
    καλησπέρα γρηγορη..! ενδιαφέρον όλο αυτό..! επειδή μια γνωστη.. μου λέει συνεχεια να σταματήσω κάθε φάρμακο και να αρχίσω να προσεύχομαι και να βρω κάποιον πνευματικό.. πιστεύει ότι θα γίνω εντελώς καλά.. εγώ μέσα μου όμως χωρίς παρεξήγηση δεν μπορώ να το πιστέψω... όμως μπορώ να πιστέψω πως αν κάποιος πιστέψει πραγματικά μπορεί να γίνει καλά..! όμως δεν ξέρω αν auto είναι από θέμα μυαλού η όντως ύπαρξη όπως αναφέρουνε πολλοί κάποια δύναμη...! όμως πραγματικά θέλω να το πιστέψω..! γιατί και εγώ περνάω δύσκολες φάσης στην ζωή μου με πολύ άγχος..!

  13. #13
    Αδερφε εν Χριστο Ακη, ουτε εγω το πιστευα, μπορω να σου πω οτι φοβομουν κιολας , αλλα η κατασταση μου ειχε παει στο απροχώρητο και πιστεψε οι ελπιδες μου ειχαν εκμηδενιστη, σκεφτομουν διαφορα που δεν μπορω να περιγραψω, ειχα παει και εγω στο φαρμακειο να παρω φαρμακα και πηρα εξ αρχής ενα κουτι zanax για να νιωθω ασφαλεις καλυμμένος αλλα δεν πηρα κανενα χαπι τετοιο, το κουτι ηταν στο συρταρι και δεν επαιρνα παρολου που υπεφερα διοτι ο πνευματικος μου επέμενε να μην πάρω και μου το τόνιζε επανειλημμένα, μαλλον κατι θα ηξερε παραπανω απο εμενα. Ο κυριος ημων Ιησους Χριστος ας μας ελεει με το μεγα ελεος του.Αμην

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειναι βεβαιο οτι καποιος με κοινωνικο αγχος, νοιωθει καλυτερα διπλα σε ατομα με το ιδιο προβλημα, η μηπως ειναι πιο βοηθητικοι στο να κοινωνικοποιηθει, φιλοι που εμπιστευεται μεν και ξερουν το θεμα του, αλλα δεν εχουν τετοιο αγχος και ειναι κοινωνικοποιημενοι?
    μηπως δλδ, ειναι περισσοτερο θεμα επικοινωνιας και εμπιστοσυνης σε καποιους, παρα κοινου προβληματος?
    Αυτοί που δεν καταλαβαίνουν γίνονται επιζήμιοι. Θα σου πω ένα παράδειγμα. Εγώ που έχω αγοραφοβία πλησιάζω κάποιον που δεν έχει τέτοια δυσκολία. Επειδή εγώ είμαι πιο φοβισμένος στο θέμα της συμπεριφοράς των άλλων, του λέω κάποια στιγμή ότι "τον φοβάμαι" γιατί μου είναι άγνωστος και δεν ξέρω τι άνθρωπος είναι. Υπάρχει μια πιθανότητα να αντιδράσει με τρόπο για παράδειγμα "αφού με φοβάσαι δεν θέλω να κάνω παρέα μαζί σου". Είναι προφανές, σ' αυτή την περίπτωση, εκτός του ότι ο άλλος δεν σε πλησιάζει -προκατάληψη, και εσύ συνεχίζεις να έχεις την ίδια δυσκολία-, στην λέει κι από πάνω για τη δυσκολία που αντιμετωπίζεις. Δηλαδή αντί να βοηθηθείς από αυτόν, σου τραβάει και μια σφαλιάρα και πας λίγο πιο κάτω. Είναι το αντίστοιχο του να πεις σε κάποια που την βίασαν ότι φταίει κι από πάνω. Ξέρεις, πολύς κόσμος, που δεν έχει κατανόηση, σκέφτεται έτσι.
    Καταλαβαίνεις λοιπόν, ότι η κατανόηση είναι απείρως καλύτερη από τις ικανότητες που έχει ένας άνθρωπος (π.χ. μεγαλύτερη κοινωνικοποίηση). Γνωρίζω, ότι η καλή σχέση με κάποιο ή κάποια άτομα σε κάνει να μπορείς εξαιρετικά πολλά πράγματα. Αυτό μπορώ να το εξηγήσω, αλλά ας το αφήσουμε για την ώρα. Αχ, τι ωραία που το είπε:

    Τα χρήματα πραγματικά καταστρέφουν τους ανθρώπους. Οι πλούσιοι έχουν μια ιδιαίτερη αλαζονεία. Με πολύ λίγες εξαιρέσεις, σε κάθε χώρα, οι πλούσιοι έχουν γύρω τους εκείνη την ιδιαίτερη ατμόσφαιρα ότι μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν οποιονδήποτε, ακόμα και τους θεούς, και μπορούν πράγματι ν' αγοράσουν τους δικούς τους θεούς. Αυτή η ατμόσφαιρα όμως δεν υπάρχει μόνο όπου υπάρχει πλούτος, αλλά και όπου υπάρχουν ικανότητες που μπορεί να έχει κανείς. Οι ικανότητες, δίνουν στον άνθρωπο μια παράξενη αίσθηση ελευθερίας. Τον κάνουν να νιώθει επίσης ότι είναι ανώτερος από τους άλλους, ότι είναι διαφορετικός. Όλα αυτά του δίνουν μια αίσθηση υπεροχής: κάθεται ικανοποιημένος και κοιτάζει τους άλλους να πασχίζουν και να ντροπιάζονται· δεν έχει συναίσθηση της δικής του άγνοιας και σε τι σκοτάδι βρίσκεται ο νους του. Τα λεφτά και οι ικανότητες προσφέρουν μια πολύ καλή φυγή απ' αυτό το σκοτάδι. Αλλά και η φυγή είναι ένα είδος αντίστασης, που γεννάει τα δικά της προβλήματα. Η ζωή είναι μια περίεργη ιστορία. Ευτυχισμένος είναι ο άνθρωπος που δεν είναι τίποτα.

    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καταλαβαινω παιδια, δικιο εχετε,

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνικο Αγχος
    By meppel in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 36
    Last Post: 11-02-2017, 14:59
  2. Κοινωνικό άγχος
    By Henry-C2H5OH in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 10
    Last Post: 06-05-2013, 12:32
  3. κοινωνικό άγχος
    By sirkam in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 5
    Last Post: 24-06-2012, 23:57
  4. Κοινωνικο Αγχος
    By Kostas9 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 16
    Last Post: 03-10-2011, 23:55
  5. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 20:45

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •