Και να σκεφτεις οτι ημουν το πιο γρηγορο σπερματοζωαριο...... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 87
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Οχι, αλλαξα γνωμη. Σκεφτομαι να παω σε ενα φροντιστηριο να τους ρωτησω αν ειναι δυνατον να ξαναδωσω πανελληνιες θεωρητικη. Αλλα κατι μου λεει οτι θα εχω καυγα με την μανα μου παλι...
    Φυσικά θα σου πούνε, αφού το ζητούμενο για αυτούς είναι να βγάλουν λεφτά. Το ερώτημα όμως που θα πρέπει πραγματικά να σε απασχολεί είναι αν θεωρείς πως έχεις την διάθεση να το πας μέχρι τέλους και αν εξωτερικοί και μη παράγοντες θα σου το επιτρέψουν. Για παράδειγμα η αγωγή σου πιστεύεις πως θα επηρεάσει την απόδοση σου; Είναι ξέρεις σοβαρό βήμα και πρέπει να το σκεφτείς καλά και όχι ελαφρά την καρδία, γιατί πρέπει να δώσεις όλο σου το είναι για να το πετύχεις το οποίο είναι καλό φυσικά, αλλά να το κάνεις όμως και όχι να το παρατήσεις στη μέση της διαδρομής, εκτός αν οικονομικά είσαι αυτάρκης σε τέτοιο βαθμό που οκ και να το παρατήσεις να πεις δεν σε νοιάζει, δεν τρέχει τίποτα.

    Προσωπικά στη περίπτωση σου δηλαδή αυτή η αλλαγή κατεύθυνσης χρειάζεται ιδιαίτερα και όχι απλώς ένα φροντιστήριο αν θέλεις πραγματικά να περάσεις εκεί που θες. Γιατι θα πρέπει να σου καλύψει κενά που σίγουρα έχεις και τα οποία σε ένα φροντιστήριο θα είναι πολύ δύσκολο να καλυφθούν όταν θα είσαι σε γκρουπ.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Οχι, αλλαξα γνωμη. Σκεφτομαι να παω σε ενα φροντιστηριο να τους ρωτησω αν ειναι δυνατον να ξαναδωσω πανελληνιες θεωρητικη. Αλλα κατι μου λεει οτι θα εχω καυγα με την μανα μου παλι...
    Θεωριτικη που ?
    Σε ποια σχολή?
    Καταρχήν έχεις δουλέψει καθόλου πάνω σε αυτή την κατεύθυνση ή τα μαθήματα της τα έχεις παρατήσει από την πρώτη λυκείου όπως κάνουν όλοι για τα μαθήματα που δεν συμπεριλαμβάνονται στην κατεύθυνση τους.


    Όσο για την μητέρα σου ,εφόσον εξαρτάσαι από αυτούς και δυστηχως το να ξαναδώσεις σήμερα πανελλήνιες απαιτει ενα πόσο που δεν μπορουν εύκολα να το διαθέτουν κάποιοι ίσως έχεις αντιδράσεις ..

    Το να καθήσει μαζί της και να της πεις ,να της εξηγήσεις τα θέλω σου και τι πιστεύεις εσύ ότι θα σε πάει παρακάτω νομίζεις δεν θα βοηθήσει?

    Είσαι πλέον τόσο βεβαίως πως αυτό θέλεις να κάνεις?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #63
    Εστειλα email σε δασκαλες που κανουν ιδιαιτερα για μαθηματικα, φυσικη, χημεια, εκθεση. Θα περασω σε σχολη και αν αποτυχω θα αυτοκτονησω.

    Σε θετικη σχολη θα παω τελικα, απο το γυμνασιο αυτο ηθελα και δεν θα αλλαξω.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339

    Και να σκεφτεις οτι ημουν το πιο γρηγορο σπερματοζωαριο......

    Πριν αποφασίσεις το οτιδήποτε, σταθεροποιήσου με φάρμακα. Απέφυγε οποιοδήποτε επιπλέον στρες με νέα μαθήματα, τεστ κτλ. Πρώτα πάρε φάρμακα με τα οποία θα νιώσεις καλά χωρίς αυτοκτονικές τάσεις, να γίνεις ένας συγκροτημένος άνθρωπος με συγκροτημένη σκέψη και μετά άρχισε κάτι καινούριο. Λογικά σε 1-2 μήνες και με τα σωστά φάρμακα μπορείς να το πετύχεις αυτό. Η όρεξη για ζωή δεν μπορεί να εξαρτάται από την επιτυχία στις εξετάσεις, είναι λάθος.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Πριν αποφασίσεις το οτιδήποτε, σταθεροποιήσου με φάρμακα. Απέφυγε οποιοδήποτε επιπλέον στρες με νέα μαθήματα, τεστ κτλ. Πρώτα πάρε φάρμακα με τα οποία θα νιώσεις καλά χωρίς αυτοκτονικές τάσεις, να γίνεις ένας συγκροτημένος άνθρωπος με συγκροτημένη σκέψη και μετά άρχισε κάτι καινούριο. Λογικά σε 1-2 μήνες και με τα σωστά φάρμακα μπορείς να το πετύχεις αυτό. Η όρεξη για ζωή δεν μπορεί να εξαρτάται από την επιτυχία στις εξετάσεις, είναι λάθος.
    Mπράβο πες του τα γιατί αν του τα πω εγώ θα παρεξηγηθεί. Παίρνει αποφάσεις εν θερμώ και σε περιόδους που δεν είναι σωστές.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Εστειλα email σε δασκαλες που κανουν ιδιαιτερα για μαθηματικα, φυσικη, χημεια, εκθεση. Θα περασω σε σχολη και αν αποτυχω θα αυτοκτονησω.

    Σε θετικη σχολη θα παω τελικα, απο το γυμνασιο αυτο ηθελα και δεν θα αλλαξω.
    Τι έγινε βρε καλό μου πάλι?
    Αλλά δεν είπαμε χθες ? Ποιο αισιόδοξα πράγματα ?

    Πάλι σου έχει κολλήσει να βουτυξεις στα βαθιά ..Άστο είπαμε αυτό το κομμάτι ,δεν θα σε κάνει λιγότερο έξυπνο το γεγονός να τα βάλεις όλα αυτά στην ακρη..
    Σε έχουν περάσει στο κεφάλι ότι μόνο έτσι αξίζεις?
    Ας του να λένε και κάτσε και συζητα με όποιον νομίζεις από τους δικούς σου ότι θα σε βοηθήσει στο ψυχολογικό κομμάτι προτιστως...

    Ποτέ είναι το ραντεβού σου με τον γιατρό σου ..μέχρι τότε μην πάρεις καμία απόφαση ,πιέζεις τον ευατο σου χωρίς λογι και φτάνεις σε αυτές τις σκέψεις ..
    Χαλάρωσε και άσε τον χρόνο να σου δείξει τι θα κάνεις ...
    Και την αυτοκτονία βγαλτην από το μυαλό σου ,δεν είναι λύση ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #67
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τι έγινε βρε καλό μου πάλι?
    Αλλά δεν είπαμε χθες ? Ποιο αισιόδοξα πράγματα ?

    Πάλι σου έχει κολλήσει να βουτυξεις στα βαθιά ..Άστο είπαμε αυτό το κομμάτι ,δεν θα σε κάνει λιγότερο έξυπνο το γεγονός να τα βάλεις όλα αυτά στην ακρη..
    Σε έχουν περάσει στο κεφάλι ότι μόνο έτσι αξίζεις?
    Ας του να λένε και κάτσε και συζητα με όποιον νομίζεις από τους δικούς σου ότι θα σε βοηθήσει στο ψυχολογικό κομμάτι προτιστως...

    Ποτέ είναι το ραντεβού σου με τον γιατρό σου ..μέχρι τότε μην πάρεις καμία απόφαση ,πιέζεις τον ευατο σου χωρίς λογι και φτάνεις σε αυτές τις σκέψεις ..
    Χαλάρωσε και άσε τον χρόνο να σου δείξει τι θα κάνεις ...
    Και την αυτοκτονία βγαλτην από το μυαλό σου ,δεν είναι λύση ...
    Μεθαυριο ειναι το ραντεβου μου με τον γατρο μου.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Mπράβο πες του τα γιατί αν του τα πω εγώ θα παρεξηγηθεί. Παίρνει αποφάσεις εν θερμώ και σε περιόδους που δεν είναι σωστές.
    Μια χαρά του τα λες, εντόπισες και το πρόβλημα. Δεν έχει λόγο να παρεξηγηθεί.

  9. #69
    Πηγα χθες στον ψυχιατρο μου και του τα ειπα ολα. Δεν μου αυξησε τα χαπια, μονο μου ειπε σε μια εβδομαδα να τον καλεσω στο τηλεφωνο αφου θα εχω μιλησει με τους γονεις μου για το πανεπιστημιο. Πηγα προχθες σε φροντιστηριο και μου ειπαν για 4 μαθηματα τον μηνα ειναι 400 ευρω (σιγα μην τα βρω). Τωρα σκεφτομαι να εγγραφω σε ΕΑΠ για φυσικος, θα μου βγει φθηνοτερο πο το να πηγαινω ενα χρονο φροντιστηριο και θα τελειωσω και πιο γρηγορα.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Ωραία, πολύ καλή ιδέα, αλλά δε μου λες, ανέφερες στον ψυχίατρο ότι έχεις αυτοκτονικές σκέψεις και τα φάρμακα δε σε πιάνουν; Τι συζήτησες μαζί του;

  11. #71
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Ωραία, πολύ καλή ιδέα, αλλά δε μου λες, ανέφερες στον ψυχίατρο ότι έχεις αυτοκτονικές σκέψεις και τα φάρμακα δε σε πιάνουν; Τι συζήτησες μαζί του;
    Τα ανεφερα και το πηρε στα σοβαρα, "εβαλε" στην θεση της την μητερα μου που συνεχεια επιβαλλεται, μου ζητησε σε μια εβδομαδα να τον παρω τηλεφωνο και εγω και ο πατερας μου και μου ειπε οτι ειναι καλη σκεψη γιατι θα εχω εναν σκοπο. Η μητερα μου μολις πριν λιγο μου ειπε "ειχες ολα τα φοντα και σε χαντακωσαμε" (εγω και ο πατερας μου)...

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Τα ανεφερα και το πηρε στα σοβαρα, "εβαλε" στην θεση της την μητερα μου που συνεχεια επιβαλλεται, μου ζητησε σε μια εβδομαδα να τον παρω τηλεφωνο και εγω και ο πατερας μου και μου ειπε οτι ειναι καλη σκεψη γιατι θα εχω εναν σκοπο. Η μητερα μου μολις πριν λιγο μου ειπε "ειχες ολα τα φοντα και σε χαντακωσαμε" (εγω και ο πατερας μου)...
    Με ποιο τρόπο σε χαντάκωσαν;

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    [QUOTE=Χάλια Μαύρα;1147453]Τα ανεφερα και το πηρε στα σοβαρα, "εβαλε" στην θεση της την μητερα μου που συνεχεια επιβαλλεται, μου ζητησε σε μια εβδομαδα να τον παρω τηλεφωνο και εγω και ο πατερας μου και μου ειπε οτι ειναι καλη σκεψη γιατι θα εχω εναν σκοπο. Η μητερα μου μολις πριν λιγο μου ειπε "ειχες ολα τα φοντα και σε χαντακωσαμε" (εγω και ο πατερας μου)...[/QUOTE]

    Καλημέρα !

    Νομίζω με αφορμή αυτό είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να κάνεις την συζήτηση που σου είχα πει με την μητέρα σου ..
    Πολλές φορές εμείς οι γονείς πιέζοντας καταστάσεις δεν το κάνουμε σκόπιμα ούτε με κακία να το ξέρεις ..
    Ποια μάνα θέλει το κακό του παιδιού της ?

    Κάποιοι γινόμαστε πιεστικοί ,μια ήρεμη συζήτηση όμως να ξέρεις πάντα βοηθάει πριν φτάσουν τα πράγματα στα άκρα ..
    Και εγώ θα θυμωνα αν έβλεπα το παιδί μου να παρατάει την ευκαιρία που του δόθηκε μέσα από απίστευτο κόπο και διάβασμα ..

    Καλώς ή κακώς τα παιδιά σε αυτή την ηληκια των 17 με 18 που καλούνται να πάρουν καθοριστικές αποφάσεις για το μέλλον τους δεν έχουν όλα τα απαραίτητα εφόδια και χρειάζονται βοήθεια από έναν άνθρωπο που ξέρει τις δυνατότητες τους και σίγουρα πιστεύει σε αυτόν ...

    Εκείνη την περίοδο που όλα είναι ρευστά και δέχεσαι κατεγιστηκες πληροφορίες για το τι πρέπει να αποφασίσεις, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα βάλεις όλα στην άκρη και με καθαρό μυαλό να συζητήσεις μαζί τους τι θέλεις πραγματικά και το είναι αυτό που θα σε κάνει να νοιωθεις χαρούμενο και γεμάτο .
    Αυτό που θα διαλέξεις εκτός ότι θα σου προσφέρει μια καλή επαγγελματική αποκατάσταση πρέπει να το θέλεις προτιστος εσύ ..Στην καλύτερη σχολή να περάσεις όσο να πιέσεις τον ευατο σου να διαβάζεις ,αν δεν σου αρέσει κάποια στιγμή θα λυγίσεις και όλοι αυτοί οι κόποι θα πάνε χαμένοι ....

    Κάτσε τώρα με την μαμά σου και μιληστε ,τι θες εσύ πραγματικά ,που μπορούν να σε βοηθήσουν και το κυριότερο μάθε να λες τι σου λείπει από τους δικούς σου..
    Ζήτα την ψυχολογική στήριξη ,αυτή που έχεις ανάγκη ..δεν έχουμε ανάγκη μόνο την χρηματική ..

    Είμαι σίγουρη με αφορμή όλο αυτό αν το χειριστείς σωστά μπορούν να αλλάξουν πολλά στις σχέσεις σας ..
    Δωστης την ευκαιρία να καταλάβει πλέον τι θες πραγματικά ,θα νοιώσετε και οι δύο καλά !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #74
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Με ποιο τρόπο σε χαντάκωσαν;
    Με ρημαξανε ψυχολογικα μετους καυγαδες τους, τις βρισιες τους, τον αποτομο χωρισμο τους στα εξι μου...

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Αν πιστεύεις πως η πηγή των προβλημάτων σου είναι η οικογένειά σου, τότε αναρωτιέμαι...Πού βρίσκεται ο μπαμπάς σου τώρα; Θα μπορούσατε να κάνετε οικογενειακή/ομαδική ψυχοθεραπεία; Νομίζω πως θα σε βοηθούσε πολύ. Η μαμά σου ήδη αλλάζει το σκεπτικό της μετά τη συζήτησή της με τον ψυχίατρο, αν ερχόταν και ο μπαμπάς σου, θα βρίσκατε τις ισορροπίες σας. Φαίνεται πως είσαι πολύ ευαίσθητος και η ενδοοικογενειακή δυσαρμονία σε επηρέασε πολύ ως παιδί. Τώρα που μεγάλωσες, μπορείς να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου. Αν συμφιλιωθείς με το παρελθόν και επικεντρωθείς στο στόχο, θα αλλάξεις το μέλλον σου. Κάποια στιγμή θα φτιάξεις τη δική σου οικογένεια που θα σε αποζημιώσει για τα όσα έζησες σε μικρή ηλικία. Όλα αυτά θα γίνουν μια άσχημη ανάμνηση.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν θα επρεπε να ημουν χαρουμενος;;;
    By Kougioum in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2018, 11:29
  2. Ήμουν απλά μωρό..
    By mady_ in forum Κακοποίηση
    Replies: 19
    Last Post: 11-12-2015, 16:58
  3. Δεν ημουν ετσι εγω
    By haiii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-03-2012, 20:11
  4. Φωτοανάγνωση η λύση για γρήγορο διάβασμα μύθος η πραγματικότητα;
    By Thessalo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 13-04-2010, 19:12
  5. το χαμενο σπερματοζωαριο
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 179
    Last Post: 11-10-2009, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •