Αυτοκτονία και απόδοση ευθυνών - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 76
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Δεν πας τώρα φυλακή μέχρι πρότεινως σε έκλειναν μέσα και ευχόσουν να κάνουν υπουργική για αποσυμφόρηση για να σε βγάλουν.

    Λοιπόν έστω πως εργάζομαι για 600 ευρώ το μήνα και εγώ θεωρώ πως δεν θέλω να ζω μια ζωή με 600 ευρώ, δεν με ενδιαφέρει τι κάνει το 80% των Ελλήνων είναι δικό τους πρόβλημα και δεν με αφορά, θα πρέπει εγώ επειδή το θέλει έτσι η κοινωνία να στραφώ σε ψυχοθεραπευτή που παρεπιμπτόντως με 600 ευρώ δεν μπορώ να τον πληρώσω για να με συνεφέρει στα πρότυπα και τις καταστάσεις της κοινωνίας. Δεν θέλει όλος ο κόσμος να ζήσει την πίεση, τη μιζέρια, το να φτάνει στις 15 του μήνα και να μην έχει μία, πως να το κάνουμε δηλαδή; Καλά κάνουν και το υπομένουν όλοι αυτοί που το υπομένουν, ο Χ,ψ,ω δεν το θέλει τι να κάνουμε να του το επιβάλλουμε με το έτσι θέλω;

    Υ.Γ Ζούσα 10 χρόνια Αγγλία αν δεν ήμουν τυχερός στη ζωή μου να μου τα φέρει θετικά η ζωή και να γυρίσω στην Ελλάδα και ζούσα και 11ο χρόνο εκει μάλλον θα αυτοκτονούσα. Δεν μου ταίριαζε ο τρόπος ζωής της Αγγλίας.Ημουν τυχερός όμως, αν δεν ήμουν τυχερός δεν ξέρω τι θα έκανα

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Παιδια με ενδιαφερει η συζητηση σας αλλα με ηρεμια και κατανοηση να τα βλεπουμε τα πραγματα απο ολες τις πλευρες. Αν θελετε ανοιξτε θεμα και ερχομαι αλλα σκεφτομαι και τον martal που εχει τον πονο του. Μιλαω παντα με αγαπη και σεβασμο προς ολους σας. Αλλωστε βασικη αρχη μου να μην κανω πραγματα που δεν θα ηθελα να μου κανουν!!

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    λουνα,
    για την αυτοχειρια συζηταμε. θεωρεις οτι ειμαστε εκτος θεματος;

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν είπα πως το είπες εσύ, αλλά όταν δεν γνωρίζεις μια κατάσταση όλα μετά είναι απλές υποθέσεις.Λες τώρα πως το ζευγάρι ζούσε στο εξωτερικό. Εγώ ζούσα Αγγλία 10 χρόνια αν μου πει κάποιος πως στην Αγγλία αυτοκτόνησε Έλληνας δεν θα μου φανεί ούτε παράξενο ούτε παράλογο. Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω;
    Ναι δεν γνωρίζω τι είχε στο μυαλό του αλλα την γενική κατασταση της ζωής του γνωριζα. Είχαν δικο τους σπιτι στο εξωτερικο πχ δεν ειχα νοίκια, ειχαν παρει αμαξιο, οκ ηταν μια δοση ως εκει ομως. Βοηθεια παντα υπηρχε απο το κρατος και απο το περιβάλλον του. Ηταν διαχειρησιμα ολα αυτο εννοώ. Θα έπρεπε να ειχαμε αυτοκτονησει ολοι με τα οικονομικα που εχουμε. Γι αυτό απλα λεω οτι έβλεπε αδιέξοδο παντου και ας μην ηταν ετσι. Ξερω επισης τι υπουλα παιχνιδια παιζει το μυαλο και γι αυτο δεν εκρινα τον αυτόχειρα. Το εκανε, πιστευε ισως οτι ηταν λυση. Απλως συζηταμε για αυτους που εμειναν πίσω με ενοχες. Απλα αυτο. Δεν θα μαθει ποτε κανεις το γιατι προφανώς

  5. #65
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    λουνα,
    για την αυτοχειρια συζηταμε. θεωρεις οτι ειμαστε εκτος θεματος;
    Ναι ειμαστε εκτος το ειπε ξεκαθαρα και ο martal τον ενδιαφερει η αποδοση ευθυνων στην συζυγο που της ριχνουν ευθυνες
    Αν νομιζεις οτι η διαφωνία που εχετε με τον mind θα βοηθησει τον martal συνεχιστε. Αλλα παντα μιλαω φιλικα.!!

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Οκ άκου εγώ είχα επί 10 χρόνια το εξής πρόγραμμα:

    7 η ώρα ξύπνημα μπανιο πρωινό στις 9 δουλειά στις 6 το απόγευμα σχολουσα στις 7 σπίτι στις 12 ύπνο και ΣΚ δουλειές σπιτιού ψωνια το βράδυ κανα εστιατόριο κανα ποτο και ένα μήνα το χρόνο διακοπές. Άντε και έμενα στο Hammersmith άντε και είχα και wrangler.
    Tι να τα κάνεις 330 μέρες το χρόνο συννεφιά-βροχή-ρουτίνα. Κάπου εκεί ξεκινάς το αλκοόλ όπως όλοι οι Άγγλοι, βγαίνεις έξω και ξέρεις πως αν μπλέξεις με Αγγλιδα το ΣΚ σου θα είναι να είστε λιώμα. Όταν έχεις ζήσει 10 χρόνια έτσι και λες πως αν συνεχιζεις να ζεις στην Αγγλία έτσι θα είναι η ζωή σου για τα επόμενα 50 χρόνια δεν αρχίζεις να λες τι ζωή είναι αυτή και τι να την κάνω; Πόσο θα αντέξεις όταν σκέφτεσαι μέσα σου πως θα είσαι έτσι για τα επόμενα 50 χρόνια; Αυτά σου τα γράφω για να δεις ποσο ευκολα μπορεί καποιος όπως εγώ για παράδειγμα να ενιωθε εγκλωβεισμένος τότε και να μου έμπαιναν ιδεες τι να την κάνω τετοια ζωή...

    Κακώς επιρρίπτουν ευθύνες εκ του ασφαλούς οι άλλοι για καταστάσεις που ούτε να διανοηθούν δεν μπορούν

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Οκ άκου εγώ είχα επί 10 χρόνια το εξής πρόγραμμα:

    7 η ώρα ξύπνημα μπανιο πρωινό στις 9 δουλειά στις 6 το απόγευμα σχολουσα στις 7 σπίτι στις 12 ύπνο και ΣΚ δουλειές σπιτιού ψωνια το βράδυ κανα εστιατόριο κανα ποτο και ένα μήνα το χρόνο διακοπές. Άντε και έμενα στο Hammersmith άντε και είχα και wrangler.
    Tι να τα κάνεις 330 μέρες το χρόνο συννεφιά-βροχή-ρουτίνα. Κάπου εκεί ξεκινάς το αλκοόλ όπως όλοι οι Άγγλοι, βγαίνεις έξω και ξέρεις πως αν μπλέξεις με Αγγλιδα το ΣΚ σου θα είναι να είστε λιώμα. Όταν έχεις ζήσει 10 χρόνια έτσι και λες πως αν συνεχιζεις να ζεις στην Αγγλία έτσι θα είναι η ζωή σου για τα επόμενα 50 χρόνια δεν αρχίζεις να λες τι ζωή είναι αυτή και τι να την κάνω; Πόσο θα αντέξεις όταν σκέφτεσαι μέσα σου πως θα είσαι έτσι για τα επόμενα 50 χρόνια; Αυτά σου τα γράφω για να δεις ποσο ευκολα μπορεί καποιος όπως εγώ για παράδειγμα να ενιωθε εγκλωβεισμένος τότε και να μου έμπαιναν ιδεες τι να την κάνω τετοια ζωή...

    Κακώς επιρρίπτουν ευθύνες εκ του ασφαλούς οι άλλοι για καταστάσεις που ούτε να διανοηθούν δεν μπορούν
    Ξερω παρα πολυ καλα και απο την δικια μου ζωή γιατι ειχα και εχω και εγω ψυχολογικα και επηρέασε ολη μου την ζωη και ενιωθα ένα τίποτα και οτι δεν έχω στον ηλιο μοιρα οτι δεν ζω την ζβη που θελω κλπ κλπ, καταλαβαίνω τι λες και οτι καπου σε κουραζει η μιζέρια και νιωθεις οτι αυτη ειναι η λυση, να βαλεις τελος στην ζωη σου. Ομως δεν ειναι.. Λυπάμαι που έφτασε εκει και δεν μπόρεσε κανεις να το αποτρέψει.. Αλλα ειναι αυτο τωρα το οτι μεσα στον πονο τους έχουν κ αυτο με τς ευθυνες και οσο και να λες στον αλλον δεν φταις εσυ αλλα ηταν δικό του καθαρα το προβλημα μεσα του κλπ θέλοντας και μη την στοιχειώνει ενα πράγμα. Το γιατί το κανε οπως ειπαμε το πηρε μαζι του.. Αυτο δε θα το μάθουμε ποτε..

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Οκ άκου εγώ είχα επί 10 χρόνια το εξής πρόγραμμα:

    7 η ώρα ξύπνημα μπανιο πρωινό στις 9 δουλειά στις 6 το απόγευμα σχολουσα στις 7 σπίτι στις 12 ύπνο και ΣΚ δουλειές σπιτιού ψωνια το βράδυ κανα εστιατόριο κανα ποτο και ένα μήνα το χρόνο διακοπές. Άντε και έμενα στο Hammersmith άντε και είχα και wrangler.
    Tι να τα κάνεις 330 μέρες το χρόνο συννεφιά-βροχή-ρουτίνα. Κάπου εκεί ξεκινάς το αλκοόλ όπως όλοι οι Άγγλοι, βγαίνεις έξω και ξέρεις πως αν μπλέξεις με Αγγλιδα το ΣΚ σου θα είναι να είστε λιώμα. Όταν έχεις ζήσει 10 χρόνια έτσι και λες πως αν συνεχιζεις να ζεις στην Αγγλία έτσι θα είναι η ζωή σου για τα επόμενα 50 χρόνια δεν αρχίζεις να λες τι ζωή είναι αυτή και τι να την κάνω; Πόσο θα αντέξεις όταν σκέφτεσαι μέσα σου πως θα είσαι έτσι για τα επόμενα 50 χρόνια; Αυτά σου τα γράφω για να δεις ποσο ευκολα μπορεί καποιος όπως εγώ για παράδειγμα να ενιωθε εγκλωβεισμένος τότε και να μου έμπαιναν ιδεες τι να την κάνω τετοια ζωή...

    Κακώς επιρρίπτουν ευθύνες εκ του ασφαλούς οι άλλοι για καταστάσεις που ούτε να διανοηθούν δεναυτα που περιγραφεις παντως, δεν ειναι καταστασεις που "ουτε να διανοηθεις δεν μπορεις".
    κατανοητο οτι πιεζοσουν, αλλα οχι αντικειμενικο.
    με τις ιδιες ακριβως συνθηκες καποιος αλλος θα περνουσε καλα, η εστω υποφερτα.
    αυτο τι σημαινει;; οτι εσυ που κακοπερνουσες, δεν ειχες αλλες επιλογες απο την αυτοκτονια;;;;
    υπαρχουν δεκαδες επιλογες και δεκαδες νεα πραγματα που σου επιφυλασσει η ζωη.
    και η αποδειξη ειναι οτι σου ετυχε κατι απο αυτα τα δεκαδες, αλλαξε η ζωη σου και τωρα εισαι πολυ ευχαριστημενος!
    αν αυτοκτονουσες, δεν θα εβλεπες την αλλαγη αυτη. θα πεθαινες με την ψευδαισθηση οτι η ζωη σου δεν θα αλλαξει ποτε.
    εβλεπες αδιεξοδο, ενω δεν υπηρχε, δηλαδη.

    οι δυσκολιες μπορει να ειναι προσωρινες.
    ο θανατος ειναι οπωσδηποτε μονιμος
    ...

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Ναι ειμαστε εκτος το ειπε ξεκαθαρα και ο martal τον ενδιαφερει η αποδοση ευθυνων στην συζυγο που της ριχνουν ευθυνες
    Αν νομιζεις οτι η διαφωνία που εχετε με τον mind θα βοηθησει τον martal συνεχιστε. Αλλα παντα μιλαω φιλικα.!!
    Αυτο βασικα στην ουσία αυτο έμεινε κιόλας, αυτοι που εμειναν πισω. Εγινε και με τόσο ασχημο τρόπο και τοσο ξεκαρφωτα. Πως να ξεπερασεις κατι τετοιο.. Οπως λεμε και ξανα λεμε κανένας δεν ξερει κ δε θα μαθει το γιατί.. Απλως με λίγα λογια πανω κατω ολοι ειστε της αποψης οπως και εγω το οτι δεν εγινε προφανως λογο μιας κρισης στον γαμο. Εν τέλει καταλήγουμε στο οτι ηταν πολλα μαλλον μεσα του για να φτάσει εκει που εφτασε..

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Martal View Post
    Αυτο βασικα στην ουσία αυτο έμεινε κιόλας, αυτοι που εμειναν πισω. Εγινε και με τόσο ασχημο τρόπο και τοσο ξεκαρφωτα. Πως να ξεπερασεις κατι τετοιο.. Οπως λεμε και ξανα λεμε κανένας δεν ξερει κ δε θα μαθει το γιατί.. Απλως με λίγα λογια πανω κατω ολοι ειστε της αποψης οπως και εγω το οτι δεν εγινε προφανως λογο μιας κρισης στον γαμο. Εν τέλει καταλήγουμε στο οτι ηταν πολλα μαλλον μεσα του για να φτάσει εκει που εφτασε..
    οπωσδηποτε με πολυ ασχημο τροπο, αλλα οχι και τοσο ξεκαρφωτα.
    οπως ηξερες ηδη εσυ, ενω εισαι τριτη, ο ανθρωπος εβλεπε μαυρο εκει που δεν υπηρχε.
    τα προβληματα τους δεν ηταν αδιεξοδα, η κατασταση τους δεν ηταν τοσο προβληματικη, βοηθειες ειχαν, αλλα εκεινος εβλεπε αδιεξοδα.
    αυτο, δεν ειναι ξεκαρφωτα. ειναι ενδειξη οτι ο ψυχισμος του δεν ηταν καλα. αν βαλεις και την επιβαρυνση απο το οικογενειακο ιστορικο, εκει, δεν υπαρχει τιποτε ξεκαρφωτο... αλλα η απαντηση βρισκεται στην δικη του ψυχικη κατασταση. οχι στην κριση του γαμου.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Ξεκαρφωτα λεω γτ τον ειχαν απο κοντα ολοι και τους ξεγέλασε να το πω απλα.. Οτι το πηρε αποφαση να πάει σε ψυχολογο και θα στρώσουν τα πραγματα, άρχισαν να φτιάχνουν και τα του γαμου..ενω ειχε αποφασίσει μαλλον ηδη να το τελειώσει με τον δικο του τροπο.. Καταλαβες τι εννοω.. Ξεκαρφωτα οπως ακουστηκε προφανώς δεν ηταν τελικα, αν και ειλικρινά δεν το περιμενα με τπτ να κανει κατι τετοιο γενικα.. Ασχετα απο το τελευταίο διάστημα που δεν ηταν καλα, δλδ πάλι δεν το πιστεύω ακομα.. Ολο έχω την εικονα του στο μυαλο μου.. Σκατα σκατα σκατα [emoji3525]απίστευτο μου φαίνεται ακομα..

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οι δυσκολιες μπορει να ειναι προσωρινες.
    ο θανατος ειναι οπωσδηποτε μονιμος
    ...
    Αυτη ειναι εν κατακλειδι η σωστη αντιμετωπιση της σοβαρης διαταραχης που λεγεται αυτοκτονια ........

  13. #73
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    15
    Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως δεν βοηθάει σε τίποτα να κάνουμε διαγνώσεις μέσω του forum.Δεν γνωρίζουμε ούτε πώς ζούσε ο άνθρωπος που έφυγε από τη ζωή ούτε τι σκεφτόταν.Το τι είναιαδιέξοδο για τον καθένα είναι πολύ υποκειμενικό.Καθώς λειτουργούμε όχι μόνο με τη λογική αλλά κ με το συναίσθημα πολλές φορές δεν βλέπουμε καθαρά.Άλλωστε δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια ψυχική ανθεκτικότητα ή και υποστηρικτικό περιβάλλον ώστε να ξεπεράσουν μια κρίση.Αν λειτουργούσαμε μόνο με τη λογική δεν θα είχαμε τόσες αυτοκτονίες.Σίγουρα η αυτοκτονία δεν είναι λύση...Επίσης πάνω στην απελπισία μας δεν έχουμε όλοι πει πράγματα που δεν τα εννοούμε;Δεν γνωρίζω ακριβώς κ δεν θα πάρω θέση.Τώρα έγινε το κακό.Ας αφήσουμε τον άνθρωπο εκεί που πήγε.Σημασία τώρα έχει να στηριχθεί η κοπέλα.Ψυχοθεραπεία οπωσδήποτε χρειάζεται.Να επεξεργαστεί το πένθος,να στηριχτεί,να μοιραστεί τα ενοχικά της συναισθήματα.Είναι πλέον μονογονέας κ αυτό από μόνο του είναι δύσκολο...Ίσως αν η ίδια έμπαινε στο forum;Ίσως να άκουγε κάτι που θα την βοηθούσε χωρίς αυτό βεβαια να υποκαθιστά τη θεραπεία.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Bibian View Post
    Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως δεν βοηθάει σε τίποτα να κάνουμε διαγνώσεις μέσω του forum.Δεν γνωρίζουμε ούτε πώς ζούσε ο άνθρωπος που έφυγε από τη ζωή ούτε τι σκεφτόταν.Το τι είναιαδιέξοδο για τον καθένα είναι πολύ υποκειμενικό.Καθώς λειτουργούμε όχι μόνο με τη λογική αλλά κ με το συναίσθημα πολλές φορές δεν βλέπουμε καθαρά.Άλλωστε δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια ψυχική ανθεκτικότητα ή και υποστηρικτικό περιβάλλον ώστε να ξεπεράσουν μια κρίση.Αν λειτουργούσαμε μόνο με τη λογική δεν θα είχαμε τόσες αυτοκτονίες.Σίγουρα η αυτοκτονία δεν είναι λύση...Επίσης πάνω στην απελπισία μας δεν έχουμε όλοι πει πράγματα που δεν τα εννοούμε;Δεν γνωρίζω ακριβώς κ δεν θα πάρω θέση.Τώρα έγινε το κακό.Ας αφήσουμε τον άνθρωπο εκεί που πήγε.Σημασία τώρα έχει να στηριχθεί η κοπέλα.Ψυχοθεραπεία οπωσδήποτε χρειάζεται.Να επεξεργαστεί το πένθος,να στηριχτεί,να μοιραστεί τα ενοχικά της συναισθήματα.Είναι πλέον μονογονέας κ αυτό από μόνο του είναι δύσκολο...Ίσως αν η ίδια έμπαινε στο forum;Ίσως να άκουγε κάτι που θα την βοηθούσε χωρίς αυτό βεβαια να υποκαθιστά τη θεραπεία.
    Δεν κάνουμε διαγνώσεις βασικα συζηταμε κ σε τέτοιες περιπτώσεις λογικο είναι να σκέφτεσαι πολλα και να αναρωτιέσαι γιατι.. Το ειπα πολλες φορες ότι δεν θελω κάποιος να μου πει γιατι, αυτός ηξερε και εφυγε.. Το θεμα ξεκίνησε για αυτους που εμειναν πισω με τοσες ενοχες κλπ.. Ηδη ψάχνει ψυχολόγους, δυστυχώς εκεί δεν είναι εύκολο να κλεινεις ραντεβου αμεσα και ειδικά τώρα, αλλα βρήκε καποιον μέσω ίντερνετ προς το παρον.. Επισης μιλάει σε καποιο ξενο φόρουμ.. Ο Χρόνος και ψυχοθεραπεία θα "απαλυνουν" τον πονο. Δεν ξερω είναι τραγικο πολυ....

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κατανοητο οτι πιεζοσουν, αλλα οχι αντικειμενικο.
    με τις ιδιες ακριβως συνθηκες καποιος αλλος θα περνουσε καλα, η εστω υποφερτα.
    αυτο τι σημαινει;; οτι εσυ που κακοπερνουσες, δεν ειχες αλλες επιλογες απο την αυτοκτονια;;;;
    υπαρχουν δεκαδες επιλογες και δεκαδες νεα πραγματα που σου επιφυλασσει η ζωη.
    και η αποδειξη ειναι οτι σου ετυχε κατι απο αυτα τα δεκαδες, αλλαξε η ζωη σου και τωρα εισαι πολυ ευχαριστημενος!
    αν αυτοκτονουσες, δεν θα εβλεπες την αλλαγη αυτη. θα πεθαινες με την ψευδαισθηση οτι η ζωη σου δεν θα αλλαξει ποτε.
    εβλεπες αδιεξοδο, ενω δεν υπηρχε, δηλαδη.

    οι δυσκολιες μπορει να ειναι προσωρινες.
    ο θανατος ειναι οπωσδηποτε μονιμος
    ...
    Δεν έχουμε όλοξ Ρεμεντι την ίδια ψυχολογία υπάρχουν Ελληνες που έχουν ονειρο ζωής να ζούνε στην Αγγλία υπάρχουν άλλοι που νομίζουν πως θα περνάμε τελεία και διαπιστωνουν πως τελικά δεν είναι όπως το νομιζαν.Αυτό που συνέβη σε μένα είναι πιο σπάνιο και από το να μου κάτσει το τζόκερ δύο συνεχομενες φορές. Τέλος πάντων στη απέξω μπορούμε να φιλοσοφούμε για ώρες και να τα βλέπουμε όλα ρόδινα.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. αυτοκτονια ?
    By Macgyver in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 37
    Last Post: 31-07-2018, 12:48
  2. Αυτοκτονία
    By 高碑店 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 11-04-2018, 04:38
  3. αυτοκτονια
    By userbk in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 66
    Last Post: 18-09-2016, 21:00
  4. Κακοποίηση για απόδοση στο σχολείο
    By RainAndWind in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 108
    Last Post: 12-11-2011, 14:27
  5. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 10:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •