Απελπισία, Μελαγχολία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8

    Απελπισία, Μελαγχολία

    Δεν ξέρω τι ακριβώς να γράψω είναι πάρα πολλά άλλα ας μείνω στο κυρίως θέμα. Είμαι 19, Νιώθω συνέχεια απελπισμένος, στεναχωρημένος ίσως κάποιες φορές να ξεφεύγω λίγο και να είμαι πιο ευδιάθετος αλλά σύντομα αλλάζω τρόπο σκέψης. Να πω ότι γενικά τα πράγματα στην ζωή μου πήγαιναν στραβά στις περισσότερες πτυχές οπότε από μικρή ηλικία έχω μάθει να σκέφτομαι αρνητικά πάντα και το παραμικρό αρνητικό θα με ρίξει. Νιώθω ότι τίποτα δεν έχει νόημα ότι οι λύπες είναι περισσότερες από τις χαρές και δεν αξίζει όλο αυτό το βάσανο για κανέναν λόγο.

    Θέλω να πω και εγώ σε κάποιον που μπορεί να καταλάβει 5 πράγματα παραπάνω και να μοιραστεί μια άποψη ή σκέψη γι' αυτό και έγραψα εδώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    αχ και να ήμουν 19 θα πετούσα σαν σπουργιτόπουλο !!! ... τες πα .. μες το πρόγραμμα είναι και οι "μαύρες" αρκεί να μην σε κάτσουν κάτω ... για τα καλά ....κ χρόνια...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  3. #3
    Quote Originally Posted by LifeSucks View Post
    Δεν ξέρω τι ακριβώς να γράψω είναι πάρα πολλά άλλα ας μείνω στο κυρίως θέμα. Είμαι 19, Νιώθω συνέχεια απελπισμένος, στεναχωρημένος ίσως κάποιες φορές να ξεφεύγω λίγο και να είμαι πιο ευδιάθετος αλλά σύντομα αλλάζω τρόπο σκέψης. Να πω ότι γενικά τα πράγματα στην ζωή μου πήγαιναν στραβά στις περισσότερες πτυχές οπότε από μικρή ηλικία έχω μάθει να σκέφτομαι αρνητικά πάντα και το παραμικρό αρνητικό θα με ρίξει. Νιώθω ότι τίποτα δεν έχει νόημα ότι οι λύπες είναι περισσότερες από τις χαρές και δεν αξίζει όλο αυτό το βάσανο για κανέναν λόγο.

    Θέλω να πω και εγώ σε κάποιον που μπορεί να καταλάβει 5 πράγματα παραπάνω και να μοιραστεί μια άποψη ή σκέψη γι' αυτό και έγραψα εδώ.
    εχω περασει αναλογη φαση στα 18-19 που πιστευα οτι τιποτα δεν εχει νοημα, οτι ολοι οι ανθρωποι ειμαστε μονοι μας, οτι δεν υπαρχουν ουσιαστικες σχεσεις, οτι δεν υπαρχει αγαπη, και με λιγα λογια οτι γεννιομαστε για να σπουδασουμε 12 χρονια, να δουλεψουμε 40 ρονια σε μια δουλεια που σιχαινομαστε, να κανουμε οικογενεια που μετα απο μερικα χρονια θα διαλυθει....και αλλα πολλα τετοια ομορφα και θετικα.......πιστεψε με αλλαζουν τα πραγματα...ερχονται καλυτερα, πιο ομορφες μερες, πιο ωραιοι ανθρωποι...ολα αποκτουν νοημα καποια στιγμη...αρκει να μην χανεις την ελπιδα σου και να μην τα παρατας...ζησε τη ζωη σου, 19 χρονων εισαι, εκμεταλευσου το οσο προλαβαινεις...μετα θα χτυπας το κεφαλι σου και θα λες πως αφησα τις μερες να με προσπερασουν ετσι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by cherry08 View Post
    εχω περασει αναλογη φαση στα 18-19 που πιστευα οτι τιποτα δεν εχει νοημα, οτι ολοι οι ανθρωποι ειμαστε μονοι μας, οτι δεν υπαρχουν ουσιαστικες σχεσεις, οτι δεν υπαρχει αγαπη, και με λιγα λογια οτι γεννιομαστε για να σπουδασουμε 12 χρονια, να δουλεψουμε 40 ρονια σε μια δουλεια που σιχαινομαστε, να κανουμε οικογενεια που μετα απο μερικα χρονια θα διαλυθει....και αλλα πολλα τετοια ομορφα και θετικα.......πιστεψε με αλλαζουν τα πραγματα...ερχονται καλυτερα, πιο ομορφες μερες, πιο ωραιοι ανθρωποι...ολα αποκτουν νοημα καποια στιγμη...αρκει να μην χανεις την ελπιδα σου και να μην τα παρατας...ζησε τη ζωη σου, 19 χρονων εισαι, εκμεταλευσου το οσο προλαβαινεις...μετα θα χτυπας το κεφαλι σου και θα λες πως αφησα τις μερες να με προσπερασουν ετσι
    Κάπως έτσι όπως τα λες, συμφωνώ επίσης μαζί σου σε όλα αλλά δεν υπάρχει κάτι να μου αλλάξει την διάθεση, ούτε φίλους έχω αυτή την περίοδο ούτε άτομα με περίτριγυρίζουν από οποιοδήποτε περιβάλλον

  5. #5
    Quote Originally Posted by LifeSucks View Post
    Κάπως έτσι όπως τα λες, συμφωνώ επίσης μαζί σου σε όλα αλλά δεν υπάρχει κάτι να μου αλλάξει την διάθεση, ούτε φίλους έχω αυτή την περίοδο ούτε άτομα με περίτριγυρίζουν από οποιοδήποτε περιβάλλον
    Σπουδαζεις? Γιατι δεν κανεις μια προσπαθεια για καινουριες φιλιες, να γνωρισεις κοσμο..υπαρχουν καλοι ανθρωποι εκει εξω που ειλικρινα αξιζει να τους γνωρισεις και να τους βαλεις στη ζωη σου....μην κλεινεσαι στον εαυτο σου, λιγη προσπαθεια κανε, μην τα παρατας γιατι το πιο ευκολο πραγμα στη ζωη ειναι να τα παρατησεις...το δυσκολο ειναι να ζησεις αλλα πιστεψε με αξιζει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Γεια σου μικρουλη μου ηθελα να σε ρωτησω πως τα πας με τους γονεις σου? Αν μπορεις να βρεις στηριγμα σε καποιον απ αυτους να ελεγες πως νοιωθεις σε πρωτη φαση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Γεια σου μικρουλη μου ηθελα να σε ρωτησω πως τα πας με τους γονεις σου? Αν μπορεις να βρεις στηριγμα σε καποιον απ αυτους να ελεγες πως νοιωθεις σε πρωτη φαση
    Επισης μικρε μου η αρνητικοτητα που εχεις και τα βλεπεις ολα μεσα απο ενα μαυρο πρισμα ειναι συμπτωματα καταθλιψης πρεπει οποσδηποτε να πας σε εναν ψυχιατρο μονος σου δεν θα τα καταφερεις ....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by cherry08 View Post
    Σπουδαζεις? Γιατι δεν κανεις μια προσπαθεια για καινουριες φιλιες, να γνωρισεις κοσμο..υπαρχουν καλοι ανθρωποι εκει εξω που ειλικρινα αξιζει να τους γνωρισεις και να τους βαλεις στη ζωη σου....μην κλεινεσαι στον εαυτο σου, λιγη προσπαθεια κανε, μην τα παρατας γιατι το πιο ευκολο πραγμα στη ζωη ειναι να τα παρατησεις...το δυσκολο ειναι να ζησεις αλλα πιστεψε με αξιζει
    Σύντομα θα γραφτώ σε μια σχολή αλλά δεν ξέρω τι άτομα ακριβώς μπορώ να γνωρίσω μιας και βρίσκομαι στο εξωτερικό

    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Επισης μικρε μου η αρνητικοτητα που εχεις και τα βλεπεις ολα μεσα απο ενα μαυρο πρισμα ειναι συμπτωματα καταθλιψης πρεπει οποσδηποτε να πας σε εναν ψυχιατρο μονος σου δεν θα τα καταφερεις ....
    Οι γονείς μου έχουν χωρίσει απ όταν ήμουν στο δημοτικό ακόμα αλλά εντάξει έχω πολύ καλές σχέσεις με τον πατέρα μου αλλά με την μητέρα μου όχι τόσο διότι έχει σταθεί εμπόδιο σε πολλές αποφάσεις μου. Επίσης πριν λίγους μήνες έφυγα από την Ελλάδα αλλά δεν είναι το θέμα μετανάστευσης που με επηρεάζει. Τώρα όσο για την κατάθλιψη που λες δεν νομίζω το μόνο που θυμάμαι είναι αρκετές μαύρες μέρες στεναχώριας πιο πολύ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ξερεισ ποση δυναμη εχεισ στα 19 απειρη μπορεισ να κανεισ τα παντα η απειρια ειναι το προβλημα
    στα τριαντα να δεισ τι γινεται εχουμε την εμπειρια τησ αρκουδασ και δεν εχουμε δυναμη να κανουμε τα βασικα
    γι αυτο καντα τωρα που σαι μικροσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Συμφωνώ απλά μου φαίνεται πως δεν βρίσκω κίνητρο, μου φαίνονται όλα ανούσια, ανώφελα... σάπια...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    σαπια ειναι αλλα εσυ δεν το ξερεισ αυτο δεν το εζησεσ βγεσ εξω χτυπησε ματωσε πεσε σηκω
    απετυχε πολυ πετυχε λιγο και μετα ελα πεσ μου οτι ολα ειναι σαπια μεχρι τοτε
    απλα θα φοβασαι να ζησεισ αμα περιμενεισ να γινει τιποτα καλο απο τον καναπε θα περιμενεισ για παντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    και μαλλον εχεισ και καταθλιψη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by LifeSucks View Post
    Σύντομα θα γραφτώ σε μια σχολή αλλά δεν ξέρω τι άτομα ακριβώς μπορώ να γνωρίσω μιας και βρίσκομαι στο εξωτερικό



    Οι γονείς μου έχουν χωρίσει απ όταν ήμουν στο δημοτικό ακόμα αλλά εντάξει έχω πολύ καλές σχέσεις με τον πατέρα μου αλλά με την μητέρα μου όχι τόσο διότι έχει σταθεί εμπόδιο σε πολλές αποφάσεις μου. Επίσης πριν λίγους μήνες έφυγα από την Ελλάδα αλλά δεν είναι το θέμα μετανάστευσης που με επηρεάζει. Τώρα όσο για την κατάθλιψη που λες δεν νομίζω το μόνο που θυμάμαι είναι αρκετές μαύρες μέρες στεναχώριας πιο πολύ.
    Εχεις την ηλικια του μικρου μου γιου εγω αν ημουν μανα σου θα σε πηγαινα σηκωτο σε ψυχιατρο να σε δει δεν ειναι νορμαλ να τα βλεπεις ολα μαυρα ακομα κι αν δεν ειναι ευχαριστα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Θα συμφωνήσω ξανά μαζί σου... Αλλά έχω βιώσει κάποια πράγματα, από μικρός ένιωθα ότι ήμουν μόνος μου λίγο αργότερα είχα κάποιες ευθύνες συνέβαλα σε κάποιες αγροτικές δουλειές και μόνο και μόνο που ήθελα να βοηθήσω αποκτώντας κάποιες ευθύνες και θεωροντας το υποχρέωση ένιωθα λες και ήμουν 40 χρόνων ενώ ακόμη δεν είχα ενηλικιωθεί. Πάντα έδινα στους άλλους ότι μπορούσα τους βοηθούσα και πότε μα ποτέ δεν είδα το ότι δίνεις παίρνεις, πάντα έδινα και στο τέλος πάλι μόνος ήμουν. Όλα αυτά που γράφω εδώ μέσα είναι κάτι σαν μια μορφή ξεσπάσματος μιας και πολλές φορές σκέφτομαι διαφορά πράγματα που με απασχολούν και στο τέλος συνειδητοποιώ ότι δεν έχω κανέναν να τα μοιραστώ φοβούμενος ότι θα μείνω μόνος μου... Καμιά φορά οι σκέψεις μου ξεφεύγουν και δεν ξέρω πως σκέφτομαι ότι είμαι κάπου αλλού και δεν με απασχολεί κάτι και νιώθω μια στιγμιαία ηρεμία μέχρι που προσγειώνομαι στην πραγματικότητα και τα ίδια πάλι,
    πφφφ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    εντεξει κοιτα αυτα μπορει να ειναι και τησ εφηβειασ κι εγω οταν ημουν στην ηλικια σου
    οταν δουλευα το τιμουσα το ενσημο με τον καιρο στανιαρισα ειδα οτι οι αλλοι ολοι ηταν χαλαροι
    και στανιαρισα και τωρα επειδη κι εγω ειμαι αγροτησ δουλευω οσο θελω τελοσ παντων αυτα φευγουνε αμα
    μαθεισ τη δουλεια καταλαβεισ ποια ειναι η δουλεια σου αμα βγαλεισ δουλεια αμα προσπαθησεισ και βρεισ τροπο για κατι καινουριο
    τετοια πραγματα θελει τριβη για να γινεισ χαλαροσ αμα δεν εισαι κατα τα αλλα σιγουρα στο λεω αυτο αμα μαθεισ ολη τη δουλεια
    κι εχεισ συνολικη εικονα θα φυγουν αυτα κι εγω τα ειχα αλλα εγω νομιζω επειδη με βαζαν να κανω μια δουλεια
    χωρισ να εχω συνολικη εικονα και δεν την εβγαζα και πολυ καλα τελοσ παντων μη σε απασχολουν αυτα κοιτα να ζησεισ οσο καλυτερα μπορεισ και απο δουλεια βλεπεισ τι θα κανεισ κοιτα να περασεισ καλα να χεισ εμπειριεσ για να μπορεισ αυριο μεθαυριο να κρινεισ σωστα πεντε πραγματα η ζωη ειναι πολλα δεν ειναι ουτε μονο δουλεια ουτε μονο διασκεδαση γενικα οσο περισσοτερα ξερεισ τοσο το καλυτερο νομιζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αφόρητη μελαγχολία
    By WereWolf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 30-01-2016, 01:16
  2. Μελαγχολια η καταθλιψη?
    By villyz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 21-08-2015, 02:08
  3. μελαγχολια
    By kerbousar in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 12-01-2013, 02:12
  4. εχω καταθλιψη η μελαγχολια?
    By eirini panagiwtopoulou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2011, 14:13
  5. Μελαγχολια που επιμενει...
    By Mariah in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 12-12-2009, 04:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •