Μεταψυχωσικη καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166

    Μεταψυχωσικη καταθλιψη

    Καλησπέρα στο φορουμ.Για όσους δεν με γνωρίζουν πάσχω από ψυχωση και καταθλιψη την οποία παλεύω εδώ και καιρό.Εχω παραιτηθεί από την ζωη και έχω αφήσει τον εαυτό μου νιωθω πληγωμένος και αδύναμος να ξεκινήσω κάτι φοβούμενος την αποτυχία.Επισης να πω ότι δεν υπάρχει κάποιο ισχυρό κινητρο που θα με ενεργοποιούσε καθώς όλα μου φαίνονται χωρίς νόημα.Εχω χάσει την όρεξη για ζωη και δεν έχω ζωη μεσα μου και απλά υπάρχω.Τι προτείνεται να κανω ώστε να δω κάποια βελτιωση;Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    Καλησπέρα στο φορουμ.Για όσους δεν με γνωρίζουν πάσχω από ψυχωση και καταθλιψη την οποία παλεύω εδώ και καιρό.Εχω παραιτηθεί από την ζωη και έχω αφήσει τον εαυτό μου νιωθω πληγωμένος και αδύναμος να ξεκινήσω κάτι φοβούμενος την αποτυχία.Επισης να πω ότι δεν υπάρχει κάποιο ισχυρό κινητρο που θα με ενεργοποιούσε καθώς όλα μου φαίνονται χωρίς νόημα.Εχω χάσει την όρεξη για ζωη και δεν έχω ζωη μεσα μου και απλά υπάρχω.Τι προτείνεται να κανω ώστε να δω κάποια βελτιωση;Ευχαριστω
    Εαν βρεις μια αγωγη που να κανει την κατασταση υποφερτη, τοτε ρωτησε τον εαυτο σου, ποιες ασχολιες, χομπι ή ενδιαφεροντα σου κινουν το ενδιαφερον. Αν η απαντηση ειναι κανενα, τοτε η αγωγη που παιρνεις μαλλον δεν ειναι αποτελεσματικη.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Καλησπέρα και σε σενα.Λογικα θα σε εχει διαγνωσει ειδικος για να το γνωριζεις και θα παιρνεις αγωγη σωστα; Και για να ταλαιπωρεισαι μαλλον δεν θα ειναι σωστη,θα σου προτεινα η να αλλαξεις αγωγη η γιατρο.Επισης δεν θα το παιξω με καμια ψευτο γκουρου οτι αυτα που θα σου πω τωρα ειναι πραγματα που θα σου αλλαξουν τι ζωη,αλλα ισως βοηθησουν εστω λιγο,διατροφη σωστη(κοψε υδατανθρακες οσο μπορεις) γυμναστικη,ξερω το κινητρο που να το βρεις αυτο ειναι το προβλημα,εστω αμα κανεις το πρωτο βημα το δευτερο θα ειναι πιο ευκολο και μετα θα παει πιο καλα.Δεν μπορω ομως να μπω στην θεση σου,νομιζω κανεις μας που δεν εχει τα συμπτωματα σου μπορει.Χωρις την αποτυχια ομως πως θα ξερεις οτι εχεις πετυχει,χρειαζεται να κανεις την συγκριση και να πας μπροστα να λερωθεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    δες αν μπορεις με ψυχολογο που θα σου πει τι να κανεις ξερει αυτος αν ειν σωστος ανθρωπος . αν οχι θελει ιδικο αυτο κι θεραπεία σα την μανα μου κι εσυ εχει πάθει αυτό .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Παιρνεις ακομα Wellbutrin 300mg?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by Feynman View Post
    Παιρνεις ακομα Wellbutrin 300mg?
    παίρνω ναι αλλά τι να κάνουν και τα φάρμακα δεν κάνουν θαύματα δυστυχώς

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    παίρνω ναι αλλά τι να κάνουν και τα φάρμακα δεν κάνουν θαύματα δυστυχώς
    Ρεσυ με ψυχωσεις και να παιρνεις βουπροπιονη (η δραστικη ουσια του wellbutrin) δεν μου φαινεται καλη ιδεα(δεν ειμαι γιατρος αλλα απλα λεω).Δηλαδη φαινεται και στα φαρμακα που παιρνεις,το ζυπρεξα μειωνει την ντοπαμινη,το wellbutrin την ανεβαζει,και υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα ψυχωτικου επεισοδιου για ατομα που πασχουν την ιδια παθηση με σενα,η συζητητα το με τον γιατρο σου η να αλλαξεις γιατρο σου λεω....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    γιατρό δεν αλλάζω είναι ο καλύτερος εδώ στην πόλη μου.Το βελμπουτριν όντως σε τσιτώνει σαν φαρμακο αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάποια παρανοικη ιδεα.Τεσπα η αλήθεια ειναι ότι θέλω να το βγάλω διότι μου αυξάνει το άγχος κατά πολύ μέσα στη μέρα.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    γιατρό δεν αλλάζω είναι ο καλύτερος εδώ στην πόλη μου.Το βελμπουτριν όντως σε τσιτώνει σαν φαρμακο αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάποια παρανοικη ιδεα.Τεσπα η αλήθεια ειναι ότι θέλω να το βγάλω διότι μου αυξάνει το άγχος κατά πολύ μέσα στη μέρα.
    Ναι εγω το ειχα ξεκινησει παλιοτερα και δεν τα πηγα καθολου καλα με αυτο προσωπικα,τωρα δικια σου αποφαση ειναι και ο καθενας ειναι διαφορετικος.Με το ζυπρεξα πως τα πας; Και παιρνεις και λαντοζ;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    με το ζυπρεξα καλά τα πάω δεν μου ανοίγει την όρεξη τόσο όσο στην αρχή παλεύεται και είναι καλό φαρμακο κατά την γνώμη μου.Οσον αφορά το λαντοζ ικανοποιητικα μέχρι τώρα μπορώ να πω.Εσυ έχεις ψυχωση;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Οχι,αν και λαμβανα αντιψυχωσικα φαρμακα, abilify και ζυπρεξα . Το abilify ο,τι χειροτερο δεν μου εκανε απολυτως τιποτα μου ειχε και μια παρενεργεια στα ματια κιολας , το ζυπρεξα με βοηθησε ομως,με ηρεμησε και με βοηθησε να κοιμηθω το βραδυ και στην συηκεντρωση γενικα.Την ελαβα για λογους μανιας καπως.Εγω εχω διαγνωση μειζωνος καταθλιπτικης διαταραχης και γενικης αγχωδης διαταραχης και τελος διαταραχη ελλειψης προσοχης και υπερκινητικοτητας.Ναι πολλα το ξερω,αλλα μολις εχεις το τελευταιο συνηθως τα εχεις τα πρωτα 2,μαλλον επρεπε να πω το τελευταιο πρωτα και μετα τα πρωτα 2,παιρνω concerta 36 mg , enlift 20mg, topamax 200mg και deprevix 150 mg, χαπακωμενος κι εγω αλλα ισορροπημενος και ειμαι χαρουμενος ουτε σαν ζομπι νιωθω ουτε πεταω απτην χαρα μου ολη μερα ειμαι κανονικος..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    19
    Καλησπερα, βλεπω οσα γραφεις και ειλικρινα ειμαι πανω κατω στην ιδια κατασταση, εχω ξεκινησει ζυπρεξα εδω και 3 εβδομαδες και παλευω να βρω την ορεξη και την ελπιδα να συνεχισω ή να ξεκινησω το οτιδηποτε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by Poponelo View Post
    Καλησπερα, βλεπω οσα γραφεις και ειλικρινα ειμαι πανω κατω στην ιδια κατασταση, εχω ξεκινησει ζυπρεξα εδω και 3 εβδομαδες και παλευω να βρω την ορεξη και την ελπιδα να συνεχισω ή να ξεκινησω το οτιδηποτε.
    ακόμα στα ίδια βρίσκομαι.καποιες φορές λέω μακάρι να μπορούσα να πατήσω ένα κουμπί να φύγω από τη ζωή ανώδυνα.τεσπα κάνω υπομονή αλλά πόσο ακόμα δεν ξερω

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    ακόμα στα ίδια βρίσκομαι.καποιες φορές λέω μακάρι να μπορούσα να πατήσω ένα κουμπί να φύγω από τη ζωή ανώδυνα.τεσπα κάνω υπομονή αλλά πόσο ακόμα δεν ξερω
    Ποσο καιρο εισαι σε αυτη την κατασταση και τι το προκαλεσε ολο αυτο εαν επιτρεπεται;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by Poponelo View Post
    Ποσο καιρο εισαι σε αυτη την κατασταση και τι το προκαλεσε ολο αυτο εαν επιτρεπεται;
    πέρασα ψυχωσικο επεισοδιο πριν 10 μήνες στον στρατό και νοσηλευτηκα ένα μήνα ώσπου πήρα απαλλαγή ι5 και γειά σας.γυριζω στο πατρικό μου στην αρχή ήμουν κάπως καλύτερα μετά όμως άρχιζα σταδιακά να μην θέλω να μιλάω με άνθρωπο να βγάζω κακία για τον κόσμο να κλεινομαι στον εαυτό μου και να στεναχωριεμαι που οι υπόλοιποι ζουν και εγώ ξαπλωμένος να μην μπορώ να χαρώ τίποτα κ.α.εστ πέρασες ψυχωση;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μεταψυχωσικη καταθλιψη
    By panos_77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 02-11-2022, 03:21
  2. Μεταψυχωσικη Καταθλιψη.
    By mother in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-10-2020, 10:54
  3. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •