δεν θελω να δουλεψω! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 49 of 49
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by antonia1 View Post
    Αρχικα να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας. ειναι απιστευτο πως μπορουν αγνωστοι να σε κανουν να νιωσεις τοσο ομορφα και να σου δωσουν συμβουλες,ειστε ολοι υπεροχοι και ολα οσα λετε πολυ σωστα..Μιας και αυτη την περιοδο δεν εχω την οικονιμη ανεση για βοηθεια απο ειδικο θα προσπαθησω μονη μου να κανω μικρα βηματα να το ξεπερασω..

    Δυστυχως η οικογενεια μου δεν ειναι υποστηρικτικη και εχω ζησει σε ενα τοξικο περιβαλλον στο παρελθον..Ολα οσα εζησα μου βγαινουν τωρα μπροστα μου,πιο παλια δεν καταλαβαινα πχ γτ ειμαι ετσι ή αλλιως πλεον κοιταζοντας πισω μπορω να καταλαβω γιατι εχω υιοθετήσει καποιες συμπεριφορες και καταστασεις..Οτι και να γινοταν μ καθιστουσαν υπευθυνη και πριμεναν απο εμενα τη λυση και αν δεν πρότινα καποια λυση τοτε απλα σημαινε οτι ειμαι κακιά και ότι δεν θελω να τους βοηθήσω ή οτι τους ραταω μουτρα για κατι.. θα μου πειτε να τους εξηγησω οτι αυτο ειναι λαθος.. δυστυχως καθε φορα που πηγαινα να εξηγησω και να τους μαθω τροπους,νομιζαν και ελεγαν οτιδεν σεβομαι τιποτα και το γυρνουσαν σε φασαρια. θα μου πειτε γιατι δεν εφευγα; να παω που; ημουν παιδι..και αυτπ που μολις περιεγραψα ηταν απλως ενα μικρο δειγμα μπροστα στα υπολοιπα πολυ χειρτερα που εχουν συμβει.. Ξερω πολυ καλα λοιπον απο που ξεκινανε διαφορες καταστασεις ομως δεν ξερω πως θα μπορεσω να ξεφυγω απο ολα αυτα τα τραυματα... το συγκεκριεμενο παραδειγμα που περιεγραψα με εχει κανει να πιστευω οτι παντα και παντου φταιω εγω. ετι οπως αυτο , αλλα γεγονοτα και καταστασεις αντιστοιχα με εχουν κανει να πιστευω οτι δεν αξιζω τιποτα, οτι δεν θα καταφερω τιποτα, οτι δεν ειμαι ικανη για τιποτα, να εχω χαμηλη αυτοπεποιθηση, χαμηλη αυτοεκτιμηση, να μην πιστευω καθολου στον εαυτο μου, να με θεωρω ασχημη και πολλα ακομα. δεν ξερω αν ολες οι οικογενειες ειναι ετσι και εγω ειμαι λαθος.. υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο..
    Καλημέρα Αντωνία !!

    Αρχικά θέλεις να τα πάρεις όλο ένα ένα και να βρίσκεις τις λογικές, τις πραγματικές λύσεις για το κάθε τι που σε απασχολεί ώστε να αποσυμφοριζεσαι λιγάκι για να μπορέσεις να οδηγηθείς στον στόχο σου όσο το δυνατόν πιο δυνατή???


    Καταρχήν χρησημοποιεις μια λέξη τόσο βλαβερή για την ψυχική μας υγεία που είμαι χίλια τα εκατό σίγουρη πως αν καθήσεις με ηρεμία και την αναλύσεις ,θα δεις ότι δεν είναι η τοξικότητα αυτή που σε μπλοκάρει αλλά κάτι πολύ πιο απλό και όταν το αναγνωρισεις θα το αποβάλεις με πολύ ευκολία ...


    Τι σημαίνει για εσένα έχω τοξικούς γονείς .
    Θέλεις να μου πεις ένα πολύ συγκεκριμένο περιστατικό που σε έχει σημαδέψει και σου έχει βάλει στο μυαλό σου αυτή την ταμπέλα δίπλα από την λέξη γονεις ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    10
    Δυστυχχως για μενα, δεν ειναι μονο ενα αλλα παρα πολλα τα περιστατικα που με εχουν κανει να τους βαλω αυτη τη ταμπελα. Πολλα απο αυτα ντρεπομαι ακομα και να τα γραψω. οποτε ας το αφησουμε καλυτερα... ισως ηθελαν το καλο μου και το σωστο για μενα αλλα παντα με τον πιο λαθος τροπο..

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by antonia1 View Post
    Δυστυχχως για μενα, δεν ειναι μονο ενα αλλα παρα πολλα τα περιστατικα που με εχουν κανει να τους βαλω αυτη τη ταμπελα. Πολλα απο αυτα ντρεπομαι ακομα και να τα γραψω. οποτε ας το αφησουμε καλυτερα... ισως ηθελαν το καλο μου και το σωστο για μενα αλλα παντα με τον πιο λαθος τροπο..
    Οπότε,μήπως είχες πολύ αυστηρούς ή απόλυτους γονείς και όχι τοξικούς ?

    Αν αφηνεις το ένα ,αφήνεις το άλλο πως περιμένεις να πας παρακάτω ?
    Αν δεν θες μην απαντάς εδώ ..
    Δώσω αυτές τις απαντησεις στον ευατο σου ..
    Μην περιμένεις όμως να φτάσεις να είσαι δυνατή αποφεύγοντας γεγονότα και μνήμες που μπορεί να είναι οδυνηρές ..
    Είναι οδυνηρές γιατί τις έχεις τοποθετήσει λάθος στο μυαλό σου ,αυτό να το θυμάσαι ..
    Άλλαξε τες θέση και ίσως δεις την πραγματική τους μορφή ..
    Μέσα από αυτά θα περάσεις για να βγεις δυνατή ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by antonia1 View Post
    Γεια σε όλους. Δεν ξερω αν κανεις απο εσας εχει βιωσει κατι αντιστοιχο.. παντως το να "φοβασαι" να πας για δουλεια ειναι οτι χειροτερο!
    Πριν ενα χρονο τελειωσα τη σχολη μου, εκανα την πρακτικη μου και δυστυχως εκει ειχα πολυ ασχημη εμπειρια.. αφου μετρουσα τις μερες ποτε θα τελειωσω να φυγω!! Γενικα εχω περασει δυσκολα παιδικα χρονια και ειναι λες και προσελκυω τους τοξικους ανθρωπους και συμπεριφορες μια ζωη.. τελοσπατων, εκει που εκανα την πρακτικη μου με κοροιδευαν, εγω κλασσικα εκανα πως δεν καταλαβαινω, η΄πως δεν ακουω και αυτο τους εδινε το κινητρο να συνεχισουν να με χλευαζουν νομιζοντας πως ειμαι χαζη, ακομα και οταν με εφταναν στα ορια μου και ηθελα να τους ρωτησω γιατι το κανουν αυτο..ηταν σαν να εχανα τα λογια μου,δεν ηξερα τι να τους πω αλλα ακομα και αν μιλουσα θα μιλουσα τοσο χαμηλοφωνα που δεν ακουγομουν καν,ετσι φαινομουν ακομα πιο χαζη στα ματια τυος.γιατι συμπεριφερομαι ετσι;; γιατι δεν μπορω να προστατεψω τον εαυτο μου;; Γενικως ςχω την ταση να νιωθω κατωτερη απ ολους, ετσι και εκει ενιωθα σαν να μην ξερω τιποτα! οτι δεν μπορω να καταφερω τιποτα! ο,τι ηξερα το ξεχνουσα απ το υπρβολικο αγχος, καθε μερα εφευγα με ημικρανιες. περασα 10 εφιαλτικους μηνες!!! καθε μερα τα ιδια .. αγχος,φοβος,ενιωθα τρομερη αμηχανια και γενικα πολυ χαλια ψυχολογικα. προσφατα λοιπον ελαβα μια νεα προταση για δουλεια και φοβαμαι τοσο πολυ να δουλεψω, φοβαμαι μην μου ξανασυμβει το ιδια, δεν θα αντεξω να ξαναπερασω τα ιδια..απο τοτε που ελαβα την προταση ειμαι σαν αρρωστη, δεν θελω να παω!!!!! ξερεω οτι θα μου συμβει ξανα το ιδιο γιατι εγω τα προκαλω με την συμπεριφορα μου. Ειναι σαν να τους λεω κοροιδεψτε με!!! απο την αλλλη ξερω πως αυτο δεν μπορει να συνεχιστει πρεπει να σταθω στα ποδια μου, δεν μπορω να ζω μια ζωη με αυτον τον φοβο οτι οι αλλοι ειναι πιο ικανοι,πιο εξυπνοι, πιο καλοι, πιο, πιο,πιο!!!!!!! Δεν ξερω πως μπορω να το αλλαξω αυτο, ξερω οτι αν παω στη συνεντευξη θα χασω τα λογια μου και θα τα θαλασσωσω.. θα γινω ρεζιλι οπως συνηθιζω να γινομαι παντου μαλλον .. ειχα μιλησει σε ψυχολογο δωρεαν και δεν με βοηθησε ,.. δυστυχως δεν μπορω να παω σε αλλον καθως δεν εχω τοσα χρηματα. ειμαι σε απογνωση. δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω...ουτε και εχω καποιον δικο μ να μιλησω!
    Αντωνια αν αντεξες 10 μηνες, μεχρι να ολοκληρωθει η πρακτικη σου σε ενα περιβαλλον που δεν σου αρεσε αυτο ειναι πολυ καλο. Εοσαι πιο δυνατη απ'οτι νομιζεις, Δεν τα παρατησες ουτε εφυγες. Ξερεις ποσοι τα παρατησαμε στο πρωτο 2μηνο.;
    2ο σε αυτη τη δουλεια ποσα ατομα εισασταν; σε κοροϊδευαν ολοι; τι ηλικιες ηταν; υπηρχε καποιος που ενιωθες πιο ανετα να μιλατε;
    Μη χασεις την ευκαιρια για τη καινουργια δουλεια; εχεις μια ιδεα απο ενα περιβαλλον που δεν ηταν καλο, οι επομενες προσπαθειες σου μονο καλυτερες μπορει να ειναι.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Θέλω να ζω χωρίς εγωισμό, θέλω να γνωρίσω την ψυχή μου
    By IVAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 04-07-2018, 22:39
  2. Replies: 67
    Last Post: 14-02-2016, 01:21
  3. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 20:31
  4. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ
    By liuli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 04-12-2010, 00:07
  5. θελω να δουλεψω για να ξεχνιεμαι!!!
    By sofakithess20189 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 10
    Last Post: 09-12-2009, 22:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •