Το βιβλίο που άλλαξε τη ζωή σας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 117
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εντάξει έχεις κάπου δίκιο κάπου το χάνεις η δύναμη μετράει κι η εξυπνάδα μετράει κι η ομορφιά αυτά τα παιχνίδια συνήθως είναι πιο καθαρά στην καθημερινότητά αν δημιουργήσεις οικογένεια τα παιδιά εξαρτώνται από σένα εκεί θα δεις την αξία σου αυτό που άκουσα πρόσφατα σε ένα τραγούδι λέει αν δε φανατισεισ βλάκες λεφτά δε βγαζεισ έτσι λέει ο στιχοσ κ συμφωνώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #32
    Nefeli28
    Guest
    Οτιδήποτε ειναι ακραιο και μονοχνωτο, ειναι προβληματικο.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    [QUOTE=Σαλβαδόρ;668849]
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    ΝΟΜΟΣ 11ος ΜΑΘΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ

    ΝΟΜΟΣ 27ος
    ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ[/QUOTΕ


    Το περιεργο που το βλεπεις σε αυτα? Δεν βλεπεις πως δημιουργουνται οι θρησκειες, τα πολιτικα κομματα και και .Οι ανθρωποι θελουν καπου να πιστεψουν και βρισκονται καποιοι και εκμεταλευονται αυτην την αναγκη.

    Επισης διακρινω ενα ανακριτικο υφος και σαν να πρεπει να απολογηθω . Τι περιμενεις να δωσω εξηγησεις για ολοκληρο το βιβλιο? Οποιος θελει το παιρνει το βιβλιο και βλεπει τι επιδραση εχει πανω του.
    Αν θελεις να με κρινεις που συνεστησα αυτο το βιβλιο , πες το ξεκαθαρα.
    Ελπιζω ομως να μην μου πεις οτι εσυ δεν παιζεις παιχνιδια δυναμης στην ζωη σου γιατι θα γελασουμε.
    H κριτικη απευθυνεται στο βιβλιο, ΟΧΙ ΣΕ ΣΕΝΑ! Εννοειται συζητηση κανουμε!!!! εθεσες ενα θεμα, και το σχολιαζουμε! αλιμονο αν λεγαμε ολοι τα ιδια και τα ιδια....

    στον 27ο νομο, η προτροπη αυτη δειχνει εξουσια, οχι δυναμη.
    Μπερδευεις, ή μαλλον ο συγγραφεας μπερδευει, την δυναμη με την εξουσια. Ειναι ομως διαφορετικα πραγματα.
    Θα σου απαντησω και σταματω εδω, να μη χαλασω το θεμα των διαχειριστων, με ενα βιβλιο ακομα, τα ΟΡΙΑ ΖΩΗΣ. https://www.politeianet.gr/books/978...ia-zois-168681

    το λαθος που κανει ο συγγραφεας ειναι οτι η προκληση δεν ειναι να ειμαι πιο δυνατος απο τους αλλους για να τους υποτασσω, αλλα στο πως εγω θα γινομαι πιο δυνατος απο μενα σε σχεση με το χθες μου...
    Τωρα αν καποιος εχει φιλοδοξιες πολιτικες ή αρχηγικες, σιγουρα τετοιες προτροπες βοηθανε να χαραξει μια τετοια πορεια! δεν ξερω επι της ουσιας, αρα δεν εχω αποψη....Αν και ο Μπουραντας (ο οποιος ειναι καθηγητης ηγεσιας και μανατζμεντ στην ασοεε) στα βιβλια που εχει γραψει για το management, δεν αναπαραγει τετοιες αποψεις...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #34
    Ενταξει Mara δεν υπαρχει παρεξηγηση, απλως μου κανει εντυπωση που καποιοι απο μια σελιδα που θα διαβασουν , προσπαθουν να κατακρινουν ενα βιβλιο τοσων αελιδων.Παλι καλα που δεν ειπαν να πεταξουμε το βιβλιο στην πυρα.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Από τα βιβλία που παραθέσατε κάθε άλλο παρα για βιβλία αυτοβελτίωσης πρόκειται! Η Αγία Γραφή εξαρτάται πως την αντικρίζει κανεις, αν κάποιος κατορθώσει να την εφαρμόσει τότε μαλλον περί αυτοβελτίωσης προκειται. Τα αλλα που προαναφέρθηκαν μαλλον περί κριτικής προσεγγισης και προσωπικών απόψεων συγγραφέων πρόκειται για το θεμα το οποίο πραγματεύονται στο βιβλίο τους χωρις να προσφέρουν αυτοβελτίωση στον μελετητή.
    Θα συνιστούσα μετά βεβαιότητος για την αυτοβελτιωτική τους ικανότητα, από τα βιβλία που μελέτησα, τα εξής:

    1."Μαγεία για το μυαλό" (“M.A.G.I.C! for Minds®” - symbiodynamics.com).
    2. "Τα 21 μονοπάτια της ευτυχίας", της Λουπέσκου.
    3. "Πως να κάνετε φίλους και να επηρεάζεται τους ανθρώπους", του Ντέιλ Καρνέκυ".
    4. "Ο Γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγστον".

    Αγαπητέ μελετητή... η "αυτοβελτίωση" και η ικανότητα ως προς αυτήν... δεν είναι χαρακτηριστικό του εκάστοτε βιβλίου. Δεν θα γίνει εκείνο καλύτερο αν το μελετήσεις εσύ. Τα ίδια πράγματα θα συνεχίσουν να είναι γραμμένα πάνω του. Για κάποιους άχρηστα, για κάποιους χρήσιμα. Η ικανότητα αυτοβελτίωσης είναι πιθανό κομμάτι της δικής σου πνευματικής-ψυχικής οντότητας και εν δυνάμει πορείας. Και μικρές αγγελίες να κάτσεις να διαβάζεις, μπορείς να αυτοβελτιωθείς... στην συγγραφή μιας μικρής αγγελίας... τουλάχιστον.

    Όποιος κι αν βρεθεί σε θέση αναγνώστη... το ζήτημα είναι τα κείμενα που θα διαβάζει να τον βάζουν να σκεφτεί προς την κατεύθυνση που πραγματικά θέλει. Κι αυτό εξαρτάται κάθε φορά από τον ίδιο τον αναγνώστη. Δηλαδή την αναλυτική του ικανότητα και διάθεση, και το πόσο του ταιριάζει ο τρόπος γραφής του συγγραφέως. (Άσχετο αλλά γι'αυτό και προσωπικά θεωρώ χαζομάρα το καταχρηστικώς χιλιοειπωμένο φρασοειδές "μην κρίνεις ένα βιβλίο (μόνο) από το εξώφυλλο". Γιατί το ίδιο το βιβλίο και ο συγγραφέας του, έχουν πολύ συγκεκριμένους τρόπους να σε πείσουν να τους δοκιμάσεις, εις βάρος των ομοειδών τους... μία θεματολογία... ένα εξώφυλλο (που εκεί θα δέσει με τον τίτλο)... μια περίληψη... μια εισαγωγή. Τί θα κάνεις; Δεν θα τα λαμβάνεις όλα υπόψη σου; Τα άβουλα όντα θα κάνουμε; Άλλο το να δώσεις ένα benefit of the doubt και να διαβάσεις δυο τυχαίες σελίδες μήηηηηπως και το εξώφυλλο (ή κάποιο άλλο στοιχείο) εκτελεί χρέη "wow/shock factor" και άλλο να μην χρησιμοποιήσεις μία ξεκάθαρη ένδειξη, που ο συγγραφέας θα ήταν ανόητος να μην την συμπεριλάβει στο οπλοστάσιό του, για να προωθήσει την δουλειά του.)

    (Για την "βίβλο" τί να σχολιάσει κανείς... τα είπε στο τηλεγράφημά του ο πρώτος απαντητής-μελετητής.)


    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Αυτο σε βαζει σε καλουπι συγκρισης!!
    Ευστοχότατο.
    Θα μας έλεγε όμως κάποιος, το αν θα θεωρήσεις τον εαυτό σου δυνατό ή αδύναμο μέσα σε ένα κοινωνικό σύνολο που θα θελήσεις να ανήκεις, θα το κρίνεις, αργά ή γρήγορα, και με βάση τον περίγυρό σου... γιατί από εκεί θα πάρεις έναν μέσο όρο... πχ ας πούμε με βάση το σκεπτικό "Γίνεται αυτό που σκέφτομαι; Το έχει κάνει κάποιος; Είναι πιθανό; Μήπως ξοδεύω άδικα δυνάμεις;". Αλλά κατά βάση ναι συμφωνώ κι εγώ οτι ένα τέτοιο βιβλίο παίζει με το "Ρε μπαγάσα, τα έχεις μεγαλύτερα απ'τον Μήτσο τον γείτονά σου;; Πες του το να τον τρελάνεις!! Αλλά μην του τα δείξεις και σε καταλάβει." και αν πατήσεις εκεί, εάν δεν προυπάρχει ήδη μια θεμελιωμένη αυτοεκτίμηση, η πρώτη αστοχία του βιβλίου και κατ' επέκταση εκείνου που θα προσπαθεί να εφαρμόσει στην πράξη τα γραπτά, θα είναι είτε απογοητευτική, είτε (ακόμα χειρότερα) η απαρχή μιας μεγαλύτερης εσωτερικής αμφισβήτησης-υποτίμησης εαυτού. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση ανθρώπων, ψημένων, που κάτι τέτοια κείμενα θα τους ταίριαζαν γάντι και θα τους υποβοηθούσαν στους απώτερους σκοπούς τους. Αλλά ποιο να είναι άραγε το ποσοστό αυτών των περιπτώσεων; Πολύ μικρό θεωρώ. 5%; 1%; 0,1%; Ποιος ξέρει.

  6. #36
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    ΝΟΜΟΣ 11ος ΜΑΘΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ

    ΝΟΜΟΣ 27ος
    ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ
    'Εχω την εντύπωση πως οι ώριμοι ψυχικά, με χάρισμα διάκρισης, λογικής και ευστροφίας άνθρωποι, δηλαδή οι έξυπνοι άνθρωποι, δεν γίνονται οπαδοί κανενός. Κι αν παρουσιάζονται ως οπαδοί απλά παριστάνουν τους οπαδούς επειδή μέσα από την ωριμότητα και ευστοφία τους κατέληξαν ότι ο μόνος τρόπος για να επιτυχουν καποιους προσωπικούς στόχους (πχ χρήμα, ανέλιξη) είναι παριστάνωντας τους οπαδούς.

    Οπαδοί γίνονται κάποιοι ενθουσιώδεις, που άγονται και φερονται από τα συναισθηματα τους, που δεν διακρίνονται από ευστροφία, αδυνατούν να κατανοήσουν με αντικιεμνικότητα και λογικότητα καταστάσεις της ζωης, έχουν έλλειψη κοινωνικής ωριμότητας, μεσα τους βιώνουν αδιέξοδα τα οποία λόγω των προαναφερθέντων γνωρισμάτων τους είναι ψυχικά και πνευματικά αδύνατοι να βρουν λύσεις και ψάχνουν να βρουν ανθρώπους στους οποίους να τους εναποθέσουν τις ελπίδες τους.
    γιάννης

  7. #37
    Quote Originally Posted by Loading... View Post
    Αγαπητέ μελετητή... η "αυτοβελτίωση" και η ικανότητα ως προς αυτήν... δεν είναι χαρακτηριστικό του εκάστοτε βιβλίου. Δεν θα γίνει εκείνο καλύτερο αν το μελετήσεις εσύ. Τα ίδια πράγματα θα συνεχίσουν να είναι γραμμένα πάνω του. Για κάποιους άχρηστα, για κάποιους χρήσιμα. Η ικανότητα αυτοβελτίωσης είναι πιθανό κομμάτι της δικής σου πνευματικής-ψυχικής οντότητας και εν δυνάμει πορείας. Και μικρές αγγελίες να κάτσεις να διαβάζεις, μπορείς να αυτοβελτιωθείς... στην συγγραφή μιας μικρής αγγελίας... τουλάχιστον.

    Όποιος κι αν βρεθεί σε θέση αναγνώστη... το ζήτημα είναι τα κείμενα που θα διαβάζει να τον βάζουν να σκεφτεί προς την κατεύθυνση που πραγματικά θέλει. Κι αυτό εξαρτάται κάθε φορά από τον ίδιο τον αναγνώστη. Δηλαδή την αναλυτική του ικανότητα και διάθεση, και το πόσο του ταιριάζει ο τρόπος γραφής του συγγραφέως. (Άσχετο αλλά γι'αυτό και προσωπικά θεωρώ χαζομάρα το καταχρηστικώς χιλιοειπωμένο φρασοειδές "μην κρίνεις ένα βιβλίο (μόνο) από το εξώφυλλο". Γιατί το ίδιο το βιβλίο και ο συγγραφέας του, έχουν πολύ συγκεκριμένους τρόπους να σε πείσουν να τους δοκιμάσεις, εις βάρος των ομοειδών τους... μία θεματολογία... ένα εξώφυλλο (που εκεί θα δέσει με τον τίτλο)... μια περίληψη... μια εισαγωγή. Τί θα κάνεις; Δεν θα τα λαμβάνεις όλα υπόψη σου; Τα άβουλα όντα θα κάνουμε; Άλλο το να δώσεις ένα benefit of the doubt και να διαβάσεις δυο τυχαίες σελίδες μήηηηηπως και το εξώφυλλο (ή κάποιο άλλο στοιχείο) εκτελεί χρέη "wow/shock factor" και άλλο να μην χρησιμοποιήσεις μία ξεκάθαρη ένδειξη, που ο συγγραφέας θα ήταν ανόητος να μην την συμπεριλάβει στο οπλοστάσιό του, για να προωθήσει την δουλειά του.)

    (.
    Ένα βιβλίο κρίνεται ως καταλληλο για αυτοβελτίωση από τα εργαλεία/μεθοδολογία/πρακτικούς τρόπους/διδάγματα που επενεργούν ως έντονηςπαρακίνηση, που εισηγείται/εμπεριέχει προς το σκοπό αυτοβελτίωσης. Το αν θα επιδράσει βελτιωτικά εξαρτάται από τον ίδιο τον αναγνώστη. Προφανώς δεν αναφέρομαι σε βιβλία φιλοσοφιας της ζωης που απλά προκαλούν στοχασμό στον αναγνώστη ή βιβλία κριτικής για το πως ζουν σε ένα μοναστηρι εντός πόλης κάποιοι. Μίλησα για βιβλία τα οποία μελέτησα και εμβάθυνα στο περιεχόμενο τους και έκανα βηματα εφαρμογης στην πράξη διαπιστωνοντας βελτιωτικό αποτελεσμα.
    γιάννης

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ενα βιβλιο που μπορεί να αλλάξει την ζωή σου είναι ενα βιβλιο που μπορείς να διαβάσεις στην τουαλέτα κ να σε βοηθήσει στο ξελαφρωμα...μετα σαν γνήσιος Μπουκόφσκι θα βλέπεις την κουραδα να στροβιλίζεται κ να χάνεται στο βάθος του υπονόμου κ θα σε πιάνουν οι υπαρξιακές σου αναζητησεις.
    Θα παραλληλιζεις την κουραδα με την ανθρωπότητα που χάνεται στο χάος του σύμπαντος.Ο στρόβιλος είναι ο γαλαξίας μας.Μετα μπορείς να πας στο γραφείο σου κ να πιεις ενα ωραίο κρασί κ απο τα ηχεία του ραδιοφώνου να παιζει κλασσική μουσική.

    Θερμή παράκληση:Η διαχειρηση να μη διαγράψει τπτ απο τα παραπανω γιατί μπορεί να δίνουν την εντύπωση ασσυναρτησιων αλλά μονο ένας που αγάπησε τον Τσαρλς Μπουκόφσκι κ τον κοσμο του μπορεί να με καταλάβει.

    Υ.Γ Διακρινω μια αλλαγή πανω μου...συνιστώ βιβλιογραφία Μπουκ.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Ενταξει Mara δεν υπαρχει παρεξηγηση, απλως μου κανει εντυπωση που καποιοι απο μια σελιδα που θα διαβασουν , προσπαθουν να κατακρινουν ενα βιβλιο τοσων αελιδων.Παλι καλα που δεν ειπαν να πεταξουμε το βιβλιο στην πυρα.
    Nα διαβασεις το βιβλιο ΄δυναμη ΄του Robert Greene ' , τοχω διαβασει , ολιγον μακιαβελικο , αλλα ενδιαφερον ......ειναι μεγαλουτσικο .....θασαρεσει .....

  10. #40
    Ρε φιλε Macgyver αφου αυτο το βιβλιο προτεινα , πως γινεται να μου προτεινεις το ιδιο βιβλιο ?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Ρε φιλε Macgyver αφου αυτο το βιβλιο προτεινα , πως γινεται να μου προτεινεις το ιδιο βιβλιο ?
    A, ναι βρε , με συγχωρεις , τωρα το ειδα , εμενα μου αρεσει πολυ αυτο το βιβλιο .......... τασεις Μακιαβελισμου δεν εχω , αλλα ειναι ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο ....................

    Να σου προτεινω ενα παρομοιο , πιστευω θα σαρεσει , The Mafia manager , εκδοσεις ' ΠΕΡΙΠΛΟΥΣ ' ..............

  12. #42
    Ναι το εχω διαβασει κι αυτο αλλα κανενα δεν συγκρινεται με την δυναμη του Greene.
    Οσο για τον Μακιαβελι και αυτος οταν εγινε γνωστο το βιβλιο , ξεσηκωσε θυελλα αντιδρασεων και μαλιστα αυτοι που τον κατηγορησαν πιο σφοδρα, ηταν οι ιδιοι που ειχαν ενα βιβλιο του Μακιαβελι κατω απο το προσκεφαλι τους.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Ναι το εχω διαβασει κι αυτο αλλα κανενα δεν συγκρινεται με την δυναμη του Greene.
    Οσο για τον Μακιαβελι και αυτος οταν εγινε γνωστο το βιβλιο , ξεσηκωσε θυελλα αντιδρασεων και μαλιστα αυτοι που τον κατηγορησαν πιο σφοδρα, ηταν οι ιδιοι που ειχαν ενα βιβλιο του Μακιαβελι κατω απο το προσκεφαλι τους.
    Θα συμφωνησω και για τον Greene , και ολοι εχουμε ολιγον εως πολυ Μακιαβελισμο , εκανα ενα τεστακι , ' ποσο Μακιαβελικοι ειστε ' και μεβγαλε Μακιαβελικο ( ! ) ......που δεν νομιζω οτι ειμαι .....

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Θερμή παράκληση:Η διαχειρηση να μη διαγράψει τπτ απο τα παραπανω γιατί μπορεί να δίνουν την εντύπωση ασσυναρτησιων αλλά μονο ένας που αγάπησε τον Τσαρλς Μπουκόφσκι κ τον κοσμο του μπορεί να με καταλάβει.

    Υ.Γ Διακρινω μια αλλαγή πανω μου...συνιστώ βιβλιογραφία Μπουκ.
    Ο Μπουκοφσκι ηταν ευφυης , εχω διαβασει πολλα αποφθεγματα του ........

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θα συμφωνησω και για τον Greene , και ολοι εχουμε ολιγον εως πολυ Μακιαβελισμο , εκανα ενα τεστακι , ' ποσο Μακιαβελικοι ειστε ' και μεβγαλε Μακιαβελικο ( ! ) ......που δεν νομιζω οτι ειμαι .....
    Που είναι αυτό το τεστάκι ? έγκυρο μου φαίνεται :p

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αλλαξε μετά το γάμο της...
    By hitech444 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 16-04-2017, 22:58
  2. Γιατί άλλαξε?
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 25-09-2016, 15:11
  3. Αλλαξε ι ζωη σε ενα χρονο απο το ανχος
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2013, 14:42
  4. ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ?
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2011, 14:06
  5. ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ FORUM??
    By interappted in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 06-02-2008, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •