Πώς αισθάνεστε τώρα; - Page 662
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 662 of 837 FirstFirst ... 162562612652660661662663664672712762 ... LastLast
Results 9,916 to 9,930 of 12551
  1. #9916
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν νομίζω Άντα ότι ο πατέρας της ήθελε να πάθει η κοπέλα κάποιο κακό στα αλήθεια, μάλλον πάνω στα νεύρα του της μίλησε έτσι ή για να την παρακινήσει. Ούτε κι ότι η μητέρα της περίμενε να αντιδράσει τόσο δραματικά ο Κύκνος επειδή άλλαξε γνώμη και δεν ήθελε να βγει εκείνη την ώρα. Δεν είναι καθόλου εύκολο και για τους γύρω να ζουν με άτομα με ψυχικές ασθένειες. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

    Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι δεν έχεις δίκιο σε αυτό που λες, ότι πρέπει να νευριάσει κι ο Κύκνος μία φορά, να βγάλει αντίδραση, να μην επηρεάζεται τόσο από τους άλλους. Μίλα εδώ Κύκνε όταν δεν αισθάνεσαι καλά, βγάλε την ένταση που αισθάνεσαι με άλλο τρόπο, μην στρέφεσαι κατά του εαυτού σου!
    Sonia και Άντα, θα βρούμε μαζί έναν τρόπο αν βέβαια είστε πρόθυμες...
    Θα μιλήσω τώρα... Αισθάνομαι πολύ πόνο, σωματικό και ψυχικό... Καταρχήν λες και δεν έφταναν οι μελανιές απ' τις ενέσεις ήθελα να πάω τουαλέτα κι έπεσα και χτύπησα κι από πάνω επειδή ζαλίστηκα...
    Σήμερα θα βγούμε αργότερα αλλά έπρεπε να χρειαστεί να φτάσω σε τέτοιο σημείο για να καταλάβει πόση ανάγκη το είχα;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #9917
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σ' ευχαριστώ πολύ, θα το λέω από εδώ και στο εξής... Τώρα με πειράζει που πονάω τόσο πολύ, με έχουν μελανιάσει πολύ και σε διάφορα σημεία...
    Κυκνε μου, πρέπει να καταλάβεις ότι μόνο τον ευατο μας έχουμε σε αυτόν τον κόσμο.. Πρέπει να τον αγαπάμε και να τον προσέχουμε.. Να τον φροντίζουμε, όχι να τον κακοποιούμε..
    Εκτός από την μητέρα σου δεν έχεις καποιον άλλον να βγαίνεις και να ξεσκας;; αν όχι πρέπει να αρχίσεις να το κάνεις και μόνη σου..

  3. #9918
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Sonia και Άντα, θα βρούμε μαζί έναν τρόπο αν βέβαια είστε πρόθυμες...
    Θα μιλήσω τώρα... Αισθάνομαι πολύ πόνο, σωματικό και ψυχικό... Καταρχήν λες και δεν έφταναν οι μελανιές απ' τις ενέσεις ήθελα να πάω τουαλέτα κι έπεσα και χτύπησα κι από πάνω επειδή ζαλίστηκα...
    Σήμερα θα βγούμε αργότερα αλλά έπρεπε να χρειαστεί να φτάσω σε τέτοιο σημείο για να καταλάβει πόση ανάγκη το είχα;
    Να σε ρωτήσω κάτι; Δεν θέλεις να βγεις μόνη σου ή δεν μπορείς;
    Λογικό είναι να ζαλίζεσαι.. Τοση αγάπη δίνεις στο σώμα σου, να μη ζαλίζεται από τη χαρά του;;; (συγνώμη αλλά δεν κρατήθηκα)
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #9919
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ζητάς Κύκνε και πολύ σωστά, ενσυναίσθηση από τους γονείς σου για το πως νοιώθεις. Δες κι αυτοί πως μπορεί να νοιώθουν ή σκέφτονται όμως... Η λύση ποιά είναι; Όχι βέβαια να νοιώθεις ενοχικά, αλλά να βρεις κάποιες ισορροπίες και να μην κάνεις κακό σε εσένα (ούτε και σε αυτούς. Κάνοντας άλλωστε κακό σε εσένα πληγώνεις ΚΑΙ τους γονείς σου). Να γίνεσαι εσύ καλύτερα μέρα με τη μέρα είναι η λύση, πρώτα από όλα για εσένα και μετά και για αυτους, που σαφώς και θα αισθάνονται καλύτερα όσο είσαι κι εσύ πιο καλά.

  5. #9920
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Κυκνε μου, πρέπει να καταλάβεις ότι μόνο τον ευατο μας έχουμε σε αυτόν τον κόσμο.. Πρέπει να τον αγαπάμε και να τον προσέχουμε.. Να τον φροντίζουμε, όχι να τον κακοποιούμε..
    Εκτός από την μητέρα σου δεν έχεις καποιον άλλον να βγαίνεις και να ξεσκας;; αν όχι πρέπει να αρχίσεις να το κάνεις και μόνη σου..
    Έχω τον αδελφό μου και μια φίλη αλλά σ' ένα συγκεκριμένο μέρος που είναι εμπορικό κέντρο μου αρέσει πιο πολύ να πηγαίνω με τη μαμά μου...
    Έχεις δίκιο γι' αυτό που λες και για πολύ καιρό το κατάφερνα με επιτυχία να με φροντίζω, αυτό είναι πισωγύρισμα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #9921
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Να σε ρωτήσω κάτι; Δεν θέλεις να βγεις μόνη σου ή δεν μπορείς;
    Λογικό είναι να ζαλίζεσαι.. Τοση αγάπη δίνεις στο σώμα σου, να μη ζαλίζεται από τη χαρά του;;; (συγνώμη αλλά δεν κρατήθηκα)
    Δεν θέλω... Αν είναι για κοντινές αποστάσεις δεν με πειράζει αλλά για μακριά ναι και κυρίως όταν πάω για ψώνια θέλω και μια δεύτερη γνώμη... Επίσης δεν νιώθω ασφαλής μόνη ανάμεσα στο πλήθος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #9922
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ζητάς Κύκνε και πολύ σωστά, ενσυναίσθηση από τους γονείς σου για το πως νοιώθεις. Δες κι αυτοί πως μπορεί να νοιώθουν ή σκέφτονται όμως... Η λύση ποιά είναι; Όχι βέβαια να νοιώθεις ενοχικά, αλλά να βρεις κάποιες ισορροπίες και να μην κάνεις κακό σε εσένα (ούτε και σε αυτούς. Κάνοντας άλλωστε κακό σε εσένα πληγώνεις ΚΑΙ τους γονείς σου). Να γίνεσαι εσύ καλύτερα μέρα με τη μέρα είναι η λύση, πρώτα από όλα για εσένα και μετά και για αυτους, που σαφώς και θα αισθάνονται καλύτερα όσο είσαι κι εσύ πιο καλά.
    Προσπαθώ αλλά όχι πάντα με επιτυχία... Ζαλίζομαι λίγο ακόμα και τώρα, άραγε πότε φεύγει η επίδραση των ουσιών απ' το σώμα;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #9923
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν θέλω... Αν είναι για κοντινές αποστάσεις δεν με πειράζει αλλά για μακριά ναι και κυρίως όταν πάω για ψώνια θέλω και μια δεύτερη γνώμη... Επίσης δεν νιώθω ασφαλής μόνη ανάμεσα στο πλήθος...
    Ωραία.. Πρέπει όμως να καταλάβεις ότι ο καθένας μας μπορεί να αλλάξει γνώμη οποιαδήποτε στιγμή για οποιο λόγο, και εσύ επίσης μπορεί να υποσχεθεις κάτι και να αλλάξεις γνώμη. Δεν θα πει σε καμία περίπτωση ότι κάποιος το κάνει αυτό για να μην βγει μαζί σου ή να χαλάσει τα σχέδια σου.. Και τότε ή θα βγεις μόνη σου ή θα μεταφέρεις την έξοδο σου για άλλη στιγμή. Δεν είναι τρομερό και εννοείται δεν είναι λόγος να κάνεις κακό στον εαυτό σου.. Καταλαβαίνω το είχες ανάγκη να βγεις και το πήρες "βαριά" το ότι η μάνα σου άλλαξε γνώμη.. Αλλά αντιδράς με λάθος τρόπο.. ΔΕΝ πρέπει να επιρεαζεσαι τόσο ΑΛΛΆ αφού σε πείραξε τώρα τι να κάνουμε.. Θα ήταν προτιμότερο να της κάνεις τα παράπονά σου και σε καμία περίπτωση να κάνεις αυτό που έκανες..

    Και να σου πω και το άλλο; Εμένα με παράτησε όταν ήμουν 10 χρονων και το έκανε γιατί δεν ήθελε εμένα (και αυτό το έμαθα πολλά χρόνια μετά) και όχι γιατί "έτυχε".. Θα έπρεπε να είχα πεθάνει προ πολλού.. ΑΥΤΉ δεν με ήθελε, εγώ με θέλω.. Και αυτό ακριβώς πρέπει να λύσεις εσύ..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #9924
    ntinti
    Guest
    Αχ κυκνε μου πονάει η καρδιά μου πραγματικά όταν διαβάζω τι κακό κανεις στον ευατο σου.
    Κοριτσάκι μου μην κάνεις παρορμητικά σκέψεις όταν δεν είσαι καλά και κυρίως μην τις κάνεις πράξεις....
    Στο είπαν και τα παιδια αγάπησε σε παρακαλώ τον πολύτιμο ευατο σου και όλα θα αλλαξουν

  10. #9925
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Έχω τον αδελφό μου και μια φίλη αλλά σ' ένα συγκεκριμένο μέρος που είναι εμπορικό κέντρο μου αρέσει πιο πολύ να πηγαίνω με τη μαμά μου...
    Έχεις δίκιο γι' αυτό που λες και για πολύ καιρό το κατάφερνα με επιτυχία να με φροντίζω, αυτό είναι πισωγύρισμα...
    Όλοι κάνουμε πισωγύρισματα στην ζωή μας, δεν μπορούμε να είμαστε πάντα δυνατοί, δεν είμαστε από πέτρα.. Όλοι σπάμε κάποιες φορές.. Αλλά κυκνε μου πότε δεν σκεφτόμαστε να κάνουμε κακό στον ευατο μας.. Όλοι έχουμε τις κακές μας μέρες.. Συνήθως οι προσδοκίες που έχουμε από τους ανθρώπους μας απόγοητεύουν.. Όταν κάνεις μια τέτοια σκέψη πρέπει απευθείας να απασχολείς τον ευατο σου με κάτι.. Ζωγραφική, μουσική , μια βόλτα, με τις γατούλες σου.. Ξέρεις πόσο όμορφη είναι η ζωή, ακόμα και με τις άσχημες και δύσκολες στιγμές της;;;
    Last edited by Πες το μου και αυτό; 20-01-2020 at 12:30.

  11. #9926
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post

    ... δεν μου έβρισκαν φλέβα και με γέμισαν μελανιές
    Εκχύλισμα από μάτια σκλήθρου για τέτοιες περιπτώσεις. Έχει, μεταξύ άλλων, την ιδιότητα να επιταχύνει την ανάπλαση των αιμοφόρων αγγείων και να βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος. Αναφέρεται στα εγχειρίδια γεμμοθεραπείας αλλά το διαπίστωσα τυχαία πάνω μου πρόσφατα.

    Στην τελευταία αιμοληψία λοιπόν, παρά το ότι οι φλέβες μου είναι εμφανέστατες (ξερογλείφονται οι νοσοκόμες όταν τις βλέπουν ), η βελόνα τραυμάτισε τη φλέβα στο εσωτερικό της τοίχωμα και αυτό προκάλεσε μελανιά. Είχα ξεκινήσει λίγες μέρες πριν το εκχύλισμα που προανέφερα και διαπίστωσα με έκπληξη ότι η μελανιά άρχισε να αλλάζει μέρα με τη μέρα. Εκεί λοιπόν που άλλοτε περίμενα περίπου δύο εβδομάδες για να εξαφανιστεί (έτσι έγινε την προηγούμενη φορά), είδα ότι μόνο τέσσερις μέρες μετά είχε σχεδόν φύγει. Την πέμπτη μέρα δε φαινόταν τίποτα. Δεν ξέρω βέβαια αν το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο με πολλές μελανιές συγχρόνως.

    Προσοχή μόνο σε περίπτωση εμφάνισης όγκου, γιατί το σκλήθρο προκαλεί αγγειογένεση, ή λήψης αντιθρομβωτικών, γιατί έχει και αντιθρομβωτική δράση. Και αυτό τυχαία το είδα γιατί αυτή τη φορά κάναμε ένα τεστ πήξης αίματος και ο γιατρός δεν μπορούσε να εξηγήσει το αποτέλεσμα. Με ρώτησε μάλιστα αν παίρνω αντιθρομβωτικά φάρμακα (που δεν παίρνω). Αργότερα θυμήθηκα να συμβουλευτώ ένα εγχειρίδιο που επιβεβαίωσε την υποψία μου για το δέντρο αυτό.

    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post

    ... που πονάνε πολύ...
    Δε σου έδωσαν κάτι ή κάποιες συμβουλές για τον πόνο; Αν όχι, ίσως λίγος πάγος να βοηθούσε.

  12. #9927
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Αχ κυκνε μου πονάει η καρδιά μου πραγματικά όταν διαβάζω τι κακό κανεις στον ευατο σου.
    Κοριτσάκι μου μην κάνεις παρορμητικά σκέψεις όταν δεν είσαι καλά και κυρίως μην τις κάνεις πράξεις....
    Στο είπαν και τα παιδια αγάπησε σε παρακαλώ τον πολύτιμο ευατο σου και όλα θα αλλαξουν
    Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ntinti, θα προσπαθήσω από εδώ και στο εξής...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #9928
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Εκχύλισμα από μάτια σκλήθρου για τέτοιες περιπτώσεις. Έχει, μεταξύ άλλων, την ιδιότητα να επιταχύνει την ανάπλαση των αιμοφόρων αγγείων και να βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος. Αναφέρεται στα εγχειρίδια γεμμοθεραπείας αλλά το διαπίστωσα τυχαία πάνω μου πρόσφατα.

    Στην τελευταία αιμοληψία λοιπόν, παρά το ότι οι φλέβες μου είναι εμφανέστατες (ξερογλείφονται οι νοσοκόμες όταν τις βλέπουν ), η βελόνα τραυμάτισε τη φλέβα στο εσωτερικό της τοίχωμα και αυτό προκάλεσε μελανιά. Είχα ξεκινήσει λίγες μέρες πριν το εκχύλισμα που προανέφερα και διαπίστωσα με έκπληξη ότι η μελανιά άρχισε να αλλάζει μέρα με τη μέρα. Εκεί λοιπόν που άλλοτε περίμενα περίπου δύο εβδομάδες για να εξαφανιστεί (έτσι έγινε την προηγούμενη φορά), είδα ότι μόνο τέσσερις μέρες μετά είχε σχεδόν φύγει. Την πέμπτη μέρα δε φαινόταν τίποτα. Δεν ξέρω βέβαια αν το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο με πολλές μελανιές συγχρόνως.

    Προσοχή μόνο σε περίπτωση εμφάνισης όγκου, γιατί το σκλήθρο προκαλεί αγγειογένεση, ή λήψης αντιθρομβωτικών, γιατί έχει και αντιθρομβωτική δράση. Και αυτό τυχαία το είδα γιατί αυτή τη φορά κάναμε ένα τεστ πήξης αίματος και ο γιατρός δεν μπορούσε να εξηγήσει το αποτέλεσμα. Με ρώτησε μάλιστα αν παίρνω αντιθρομβωτικά φάρμακα (που δεν παίρνω). Αργότερα θυμήθηκα να συμβουλευτώ ένα εγχειρίδιο που επιβεβαίωσε την υποψία μου για το δέντρο αυτό.


    Δε σου έδωσαν κάτι ή κάποιες συμβουλές για τον πόνο; Αν όχι, ίσως λίγος πάγος να βοηθούσε.
    Τι ακριβώς είναι τα μάτια σκλήθρου; Που τα βρίσκω;

    Όσο για τον πόνο όχι, δεν μου είπαν τίποτα... Θα δοκιμάσω αυτό με τον πάγο, ευχαριστώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #9929
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...
    Θα σας εξηγήσω κι εσένα και στην Άντα... Πήρα χάπια χθες και με πήγαν στο νοσοκομείο και δεν μου έβρισκαν φλέβα και με γέμισαν μελανιές που πονάνε πολύ...
    Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Ο εαυτός μας είναι πολύτιμος και πρέπει να τον αγαπάνε.

  15. #9930
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...
    Θα σας εξηγήσω κι εσένα και στην Άντα... Πήρα χάπια χθες και με πήγαν στο νοσοκομείο και δεν μου έβρισκαν φλέβα και με γέμισαν μελανιές που πονάνε πολύ...
    Σε πονάνε τα χέρια και η μαλακ.. Που πήγες να κάνεις δε σε πονάει ε;
    Εχτιζες ένα κάστρο και ήρθες και του έδωσες μια κλωτσιά και το χάλασες! Κι όλα αυτά γιατί; επειδή δεν ήθελε να πάτε εκεί που ήθελες; Έχει να κάνει με τα δικά της θέλω.. Και όχι με σένα. Το πήρες σαν απόρριψη!! Αν εγώ και εσύ αποφασίσουμε να πάμε για καφέ και μου πεις Ξέρεις δεν έχω διάθεση να πάω.. Επειδή δεν είσαι καλά ή δεν θες ρε παιδί μου. Εγώ τι πρέπει να κάνω; να σε υποχρεωσω να πας? Αφού δεν θες!!!!
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκεφτόσουν. Νομίζω ότι λυπάσαι τον εαυτό σου για ότι πέρασε. Αντί να τον αγαπήσεις επιτέλους. Τον λυπάσαι!! Και για πες μου. Και αν γινόταν το κακό τι θα άλλαζε; Τέτοιος θάνατος σου αξίζει? Από τι πήγε η κόρη σας; εμμ δεν ήθελα να πάω μαζί της κάπου..
    Καθε φορά που δεν ήμουν καλά και νόμιζα ότι θα πεθάνω.. Σκεφτόμουν πως δεν θα με νικήσει... Όταν πεθανω.. Θα πάω από μετεωρίτη ή θα έρθει ούφο και πέσει πάνω μου. Και πεισμωνα. Όσο χάλια και να ήμουν.. Και εσύ τα παρατάς έτσι;;
    Συγνώμη που είμαι σκληρός.. Ξέρεις πως ότι σου λέω παντα είναι με καλή πρόθεση.. Τα συζητήσαμε τόσες φορές.. Εδώ και με μηνύματα. Μη ξανά σκεφτείς να κάνεις τέτοια μαλακ..!!!!!!

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •