Παρέα για έναρξη σωστής διατροφής χωρίς βουλιμικα επεισοδια(ελπιζω) - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 73 of 73
  1. #61
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Για πείτε οι υπόλοιποι. Πως πάει η προσπάθεια; Ελπίζω να πηγαίνει καλά

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    πολυ σωστα remedy, οταν βλεπεις διαταραχες, ειναι η κορυφη του παγοβουνου, υποβοσκουν αλλες διαταραχες .....
    εγω εννοουσα οτι κινουνται μεταξυ διατροφικων διαταραχων απο την μια στην αλλη, πχ απο βουλιμια σε ανορεξια, κλπ. δεν ξερω αν πρεπει να συνυπαρχουν και αλλου ειδους διαταραχες.

  3. #63
    Quote Originally Posted by userb91 View Post
    Για πείτε οι υπόλοιποι. Πως πάει η προσπάθεια; Ελπίζω να πηγαίνει καλά
    Πολύ καλά! Είμαι 2,2 κιλα κάτω! Αλλά τώρα αρχίζουν τα δύσκολα γιατί ο οργανισμός αρχίζει και αντιστέκεται.
    Όμως θέλω να χάσω αλλα 10.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Πολύ καλά! Είμαι 2,2 κιλα κάτω! Αλλά τώρα αρχίζουν τα δύσκολα γιατί ο οργανισμός αρχίζει και αντιστέκεται.
    Όμως θέλω να χάσω αλλα 10.
    τωρα αρχιζουν τα δυσκολα , τωρα το εδαφος χανουμε ...σ. ρουβας .......οντως θα αρχιζει ναντικεσκεται ο οργανισμος ....10 κιλα ? 3 μηνες υπολογισε ....

  5. #65
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    τωρα αρχιζουν τα δυσκολα , τωρα το εδαφος χανουμε ...σ. ρουβας .......οντως θα αρχιζει ναντικεσκεται ο οργανισμος ....10 κιλα ? 3 μηνες υπολογισε ....
    Σήμερα, παρόλο που δεν έκανα παρασπονδια εχθές ,απλά δεν έκανα γυμναστική,
    δεν έχασα γραμμάριο.

    Άρα από εχθές 0 γραμμάρια κάτω.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    γεια σας! εχω καιρο να μπω, τι ομορφη ομαδα φτιαξατε εδω!
    παθουσα και εγω όμως δυστυχως οσο και να θελω να κανω υπερφαγικο παντα καταληγει σε εμετο, οποτε τρις χειροτερα.

    θελω να φαω και δεν μπορω. στη δευτερη φετα με μερεντα εχω ηδη σκασει.

    ημουνα καποτε με πολλα κιλα, καταφερα να τα χασω να παω στο φυσιολογικο αλλα το μυαλο δεν ξεχναει και θελει φαγητο και το σωμα αντιστεκεται.

    απο τον εναν εφιαλτη στο αλλον. εσεις πως τα πατε;

  7. #67
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    γεια σας! εχω καιρο να μπω, τι ομορφη ομαδα φτιαξατε εδω!
    παθουσα και εγω όμως δυστυχως οσο και να θελω να κανω υπερφαγικο παντα καταληγει σε εμετο, οποτε τρις χειροτερα.

    θελω να φαω και δεν μπορω. στη δευτερη φετα με μερεντα εχω ηδη σκασει.

    ημουνα καποτε με πολλα κιλα, καταφερα να τα χασω να παω στο φυσιολογικο αλλα το μυαλο δεν ξεχναει και θελει φαγητο και το σωμα αντιστεκεται.

    απο τον εναν εφιαλτη στο αλλον. εσεις πως τα πατε;

    Πως είναι δυνατόν να έχεις σκάσει με μια φέτα μερεντα? Προσωπικά χρειάζομαι ολόκληρο το πακέτο με το ψωμί του τοστ και ολόκληρη τη μερεντα,το μεγάλο κουτί. Αν τα έχω μπροστά μου η μέσα στο σπίτι, δεν ησυχαζω αν δεν τα φάω. Οπότε εχ φροντίσει αυτό τον καιρό να μην έχω απολύτως τίποτα έξτρα στο σπίτι.
    Λες ότι το σώμα θέλει φαγητο....πείνας δηλαδή? Αν όχι, σημαίνει ότι θες απλά να καλύψεις την ψυχολογική πείνα.
    Εγω μένω πιστη στο πρόγραμμα μου από την προηγούμενη Δευτέρα. Μέχρι σήμερα πάω γενικά καλά αν και αύριο θα δείξει γιατί από εχθές είμαι κολλημένη στα ίδια κιλά.
    Πόσα κιλά είχες πάρει και πως τα έχασες?

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Γεία σου Rosie!

    Όπως το ακους, θελω απιστευτα γλυκο εχω παει εχω παρει μερεντα και ψωμι λεω θα το φαω ολο, στη δευτερη φετα νιωθω οτι εχω σκασει. Δεν ξερω γιατί. Ενω θελω να το φαω ολο ξερω πως εαν το κανω θα τα βγαλω.

    Ημουνα 83 κιλα και τωρα είμαι γυρω στα 67, εχασα τα πρωτα 10 στην πρωτη καραντινα, μετα επαθα ελκος στο στομαχι και εχασα τα υπολοιπα.

    Είχα φτασει και 90 καποτε, ενα φεγγαρι περασα απο ανορεξια ειχα γινει σκελετος. 1.62 ειναι το υψος μου.

    Τα υπερρφαγικα μου επεισοδια συνηθως καταληγουν σε εμετο, ειμαι βουλιμικη δηλαδη, σταματησα και τον ψυχολογο λογω οικονομικων και τωρα προσπαθω να τα βγαλω περα μονη μου.
    Θα ακουστεί τρελα παραξενο, αλλα μακαρι να μπορουσα να κανω ενα υπερφαγικο επεισοδιο χωρις εμετο, να τα φαω και να τα απολαυσω τουλαχιστον. Να μην τιμωρω τον εαυτο μου, δεν μου συγχωρω τιποτα.

    Μια εβδομαδα αυτο ειναι υπεροχο! Εγω ειμαι σχεδον μια εβδομαδα χωρις επεισοδιο. μακαρι να συνεχιστει ετσι.

  9. #69
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Γεία σου Rosie!

    Όπως το ακους, θελω απιστευτα γλυκο εχω παει εχω παρει μερεντα και ψωμι λεω θα το φαω ολο, στη δευτερη φετα νιωθω οτι εχω σκασει. Δεν ξερω γιατί. Ενω θελω να το φαω ολο ξερω πως εαν το κανω θα τα βγαλω.

    Ημουνα 83 κιλα και τωρα είμαι γυρω στα 67, εχασα τα πρωτα 10 στην πρωτη καραντινα, μετα επαθα ελκος στο στομαχι και εχασα τα υπολοιπα.

    Είχα φτασει και 90 καποτε, ενα φεγγαρι περασα απο ανορεξια ειχα γινει σκελετος. 1.62 ειναι το υψος μου.

    Τα υπερρφαγικα μου επεισοδια συνηθως καταληγουν σε εμετο, ειμαι βουλιμικη δηλαδη, σταματησα και τον ψυχολογο λογω οικονομικων και τωρα προσπαθω να τα βγαλω περα μονη μου.
    Θα ακουστεί τρελα παραξενο, αλλα μακαρι να μπορουσα να κανω ενα υπερφαγικο επεισοδιο χωρις εμετο, να τα φαω και να τα απολαυσω τουλαχιστον. Να μην τιμωρω τον εαυτο μου, δεν μου συγχωρω τιποτα.

    Μια εβδομαδα αυτο ειναι υπεροχο! Εγω ειμαι σχεδον μια εβδομαδα χωρις επεισοδιο. μακαρι να συνεχιστει ετσι.
    Είναι καλό να σταματάς πριν να νιώσεις ότι θες να κάνεις εμετο. Μπράβο σου που το καταφέρνεις. Και μπράβο που έχασες τόσα κιλα. Αυτά που έχασε εσυ τα πήρα εγώ. Έχω πάρει 12, έχασα 2,6. Θα ζυγιστω και αύριο να δούμε γιατί σήμερα έσπασα την προσπάθεια και έκανα υπερφαγικο οπότε λογικά θα είμαι ίσως μισό κιλό πάνω αύριο. Άρα βάλε έχασα 2 κιλα σε 10 ημέρες.
    Νομίζω ότι αν διαβάσεις στο ίντερνετ, είναι καλύτερα από το να πηγαίνεις στον ψυχολόγο
    . Είναι και δωρεάν...εγώ αυτό κάνω.
    Γιατί θέλεις να κάνεις υπερφαγικο? Καλά δεν είσαι και χωρίς? Μακάρι να ήμουν κ εγώ στην κατάσταση σου ,να μη μπορούσα να φάω

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Με παρακολουθεί διατροφολόγος, εγω θα σου πρότεινα να πεταξεις την ζυγαρία και ο τρόπος να κοιτας τα κιλα σου είναι τα ρούχα, εμενα με βοηθησε παρα πολυ. αργησα βεβαια να την πεταξω, πεταξα βασικα τις μπαταρίες.

    ναι δεν θελω να κανω υπερφαγικό, αλλα αναμεσα σε υπερφαγικο με εμετο και υπερφαγικο χωρις εμετο θα το προτιμουσα.

    κοιταξε ο καθενας το βλεπει απο την δικη του σκοπια, καποτε και εγω ετρωγα 4 σοκολατες την ημερα, πολυ φαγητο, απεξω γυρους, κλαμπ, πατατακια, γαριδακια με τις σακουλες πλεον δεν μπορω αν το κανω. ουτε ξερω γιατι. είναι περιεργο να θες και να μην μπορείς.

    Δεν μπορεις, θες και δεν μπορεις. Είναι το ίδιο με το να θες να σταματησεις να τρως και να μην μπορεις. το ιδιο βασανο ειναι.

    για να παρεις κιλο μετα απο μια προσπαθεια διατροφής χρειαζονται 3-5 μερες υπερφαγικου επεισοδιου συνεχομενα. το σωμα δεν αποθηκευει λιπος απο την μερα στην αλλη, πιστεψε με. Οπως δεν χανεις ενα κιλο μεσα σε 3 μερες αφαγιας ετσι και δεν βαζεις ενα κιλο, μην εχεις αυτο το παραπανω αγχος. Για αυτο και πολλες διατροφες εχουν τσιλ νται, που τρως οτι θες.

    Εαν χρειαζεσαι διατροφολογο εχουν μια πολυ καλη που καταφεραμε μεχρι και 4 μηνες χωρις επεισοδιο. <3

  11. #71
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Με παρακολουθεί διατροφολόγος, εγω θα σου πρότεινα να πεταξεις την ζυγαρία και ο τρόπος να κοιτας τα κιλα σου είναι τα ρούχα, εμενα με βοηθησε παρα πολυ. αργησα βεβαια να την πεταξω, πεταξα βασικα τις μπαταρίες.

    ναι δεν θελω να κανω υπερφαγικό, αλλα αναμεσα σε υπερφαγικο με εμετο και υπερφαγικο χωρις εμετο θα το προτιμουσα.

    κοιταξε ο καθενας το βλεπει απο την δικη του σκοπια, καποτε και εγω ετρωγα 4 σοκολατες την ημερα, πολυ φαγητο, απεξω γυρους, κλαμπ, πατατακια, γαριδακια με τις σακουλες πλεον δεν μπορω αν το κανω. ουτε ξερω γιατι. είναι περιεργο να θες και να μην μπορείς.

    Δεν μπορεις, θες και δεν μπορεις. Είναι το ίδιο με το να θες να σταματησεις να τρως και να μην μπορεις. το ιδιο βασανο ειναι.

    για να παρεις κιλο μετα απο μια προσπαθεια διατροφής χρειαζονται 3-5 μερες υπερφαγικου επεισοδιου συνεχομενα. το σωμα δεν αποθηκευει λιπος απο την μερα στην αλλη, πιστεψε με. Οπως δεν χανεις ενα κιλο μεσα σε 3 μερες αφαγιας ετσι και δεν βαζεις ενα κιλο, μην εχεις αυτο το παραπανω αγχος. Για αυτο και πολλες διατροφες εχουν τσιλ νται, που τρως οτι θες.

    Εαν χρειαζεσαι διατροφολογο εχουν μια πολυ καλη που καταφεραμε μεχρι και 4 μηνες χωρις επεισοδιο. <3
    Τον καιρό που πήρα τα 12 κιλα ,είχα σταματήσει πλέον να ζυγιζομαι και χαλάρωσα...έβλεπα ότι δε μου κάνει τίποτα και έλεγα δε βαριέσαι ας φάμε....οπότε θέλω να ζυγιζομαι για να μην την ξαναπάθω.
    Μπορώ να πω ότι και εχθές έφαγα αρκετά άλλα από σήμερα ξεκινάω πάλι. Κρίμα αυτές τις μέρες που έφαγα πολύ, θα μπορούσα να είχα χάσει ακόμα κανένα κιλό....δεν πειράζει...πάμε ξανά από την αρχή.
    Ακολουθώ τη διατροφή για σήμερα ως εξής
    Αμύγδαλα, παστέλια
    Ψαρι με λαχανικά

  12. #72
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Εκλεισα τα βιβλία και εφυγα από το σπίτι με αποτέλεσμα να καταλήξω στο αγαπημένο μου ζαχαροπλαστειο και να πάρω ένα γλυκό με έξτρα σοκολάτα από πάνω . Το μεσημέρι έφαγα τόσα σάντουιτς όσα αντιστοιχούν σε ένα οικογενειακό πακετο ψωμί του τοστ. Και ένα σωρό μπάρες που είχα πάρει για όλη την εβδομάδα τις έφαγα μονοκοπανια πριν τα τοστ . Ποια-ες θέλουν να ξεκινήσουμε μαζί και να έχουμε συχνότερη επικοινωνία ώστε να μιλάμε γενικά για το τι τρώμε αλλά και όταν μας έρχεται η ανάγκη για βουλιμικο επεισόδιο?
    Γεια ροζιιι
    Πως παει η προσπαθεια;Αν ακομα ψάχνεις καποιο ατομο για να συνεχίσεις την προσπαθεια ειμαι εδω!!! Ειμαι βουλιμική εδω και 5 χρονια σχεδον 19 χρονων και θελω βασικα το εχω βαλει στόχο
    Να φυγω απο τον φαύλο αυτο κυκλο

  13. #73
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Location
    αθηνα
    Posts
    1
    Έχω βουλιμία εδώ και μισό χρόνο και το κρατάω κρυφό από όλους. Τους τελευταίους μήνες εχει πάρει τον κατήφορο με ρεκορ 4 φορες εμετό την ημέρα. Το πρωί επιλέγω να μη τρώω τίποτα μέχρι τις 2 που σχολάω απο το σχολείο. Έπειτα παω σπιτι και τρωω κανονικά το μεσημεριανό μου, αλλά δε μου φτάνει και τρώω ότι βρω μπροστά μου έχοντας στο μυαλο μου ότι θα παω να κανω εμετό, οποτε δε με νοιαζει. Νιώθω τόσο ανακουφισμένη οταν τα βγάζω απο μέσα μου.Έχει γίνει πλέον κομμάτι της καθημερινότητας και μετα τον εμετο ηρεμώ και συνεχίζω τη ζωή μου. Γυρνώντας απο το φροντιστήριο το μυαλο μου ειναι μονίμως στο τι θα φαω. μερικές φορες δε τρωω και καθόλου η καταλήγω σε νυχτερινή υπερφαγία. Ξαπλωνω το βράδυ και αναρωτιέμαι γιατί κάνω αυτό το κακό στο εαυτό και δίνω την υπόσχεση οτι δε θα κανω εμετο αύριο και ολα θα ειναι ρόδινα ομως ξανά μανά τα ίδια. Έχω κουραστεί να σκέφτομαι συνέχεια θερμίδες και τι θα φάω αν θα φάω. Όταν μπαίνω και διαβάζω τα μηνύματα σας νιώθω λιγότερη μονη μου, και ελπίζω πως μπορουμε να βοηθήσουμε ο Ένας τον αλλον να δώσουμε δύναμη και ελπίδα...

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 28-04-2017, 21:22
  2. χωρις παρεα
    By maria20 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 19-03-2017, 23:58
  3. Replies: 12
    Last Post: 22-09-2015, 22:58
  4. ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΒΟΥΛΙΜΙΚΑ
    By habibina in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2010, 08:08
  5. ΑΡΘΡΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ 'ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΜΕ'
    By kallia in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 24
    Last Post: 19-10-2007, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •