Νοσοφοβία?Εμμονή?Αγχος ή τελικά ασθένεια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    9

    Νοσοφοβία?Εμμονή?Αγχος ή τελικά ασθένεια?

    Προ 6ετιας μου ειχε κολλησει στο κεφαλι οτι ειχα Aids...Εκανα μεσα σε 9-10 μερες την εξεταση ηρεμησα και συνεχισα τη ζωη μου οπως πριν.
    Το 2008 περασα μια παρατετεμενη περιοδο αγχους λογω ανεργιας 2 μηνων αλλα με το που βρηκα δουλεια συνηλθα στο καπακι παλι.
    Βεβαια το οτι ειμαι αγχωδης σαν χαρακτηρας το εκρυβα απο τους παντες και το επνιγα μεσα μου χωρις να επισκεφτω καποιον ειδικο με αποτελεσμα αυτο να καλλιεργειται μεσα μου και να αγχωνομαι για το παραμικρο σε μεγαλο βαθμο.
    Και εδω ξεκινανε ολα....

    Ανεργος εδω και 8 μηνες,διαγνωση ενος προβληματος στη μεση και παμε.....
    Googlaρισμα και Αγιος ο Θεος,φοβοι οτι θα παθω τα χειροτερα κτλ....
    Ξεκουραση,ξαπλα,κλεισμενος σπιτι,νευρα,δεν ετρωγα καλα κτλ.
    Αρχιζω και νοιωθω καψιματα στα δυο τελευταια δαχτυλα του δεξιου χεριου,αγχος και παλι....Πεταει εντονα το αριστερο μου ματι,Αγχος και παλι...Τι ειναι αυτο ρε π..... μου??
    Μουδιασματα στο αριστερο ποδι(απο τη μεση μαλλον) και καποια αδυναμια του αριστερου χεριου και ερχεται η μερα(ή μαλλον νυχτα) που με ξετιναζει....
    Μου μπαινει το μυαλο η ΣΚΠ λογω ενος γνωστου και μπαινω στο ιντερνετ και βλεπω τα συμπτωματα και τα εχω ολα....ΦΡΙΚΑΡΩ οσο δεν παει.
    Αρχιζω και βλεπω ψιλοθολα τις επομενες μερες,μουδιαζει το προσωπο μου,τα χερια μου,το κεφαλι μου αλλοτε περιστασια αλλοτε μονιμα,βλεπω κατι σαν μυγακια οταν κοιταω το φως.
    Παω νοσοκομειο και μου λενε για μαγνητικη εγκεφαλου,αυχενα,θωρακικης μοιρας αλλα αν δεν μπορω να τις κανω ολες λογω κοστους και κανω μονο του εγκεφαλου οντας η πιο σημαντικη.
    Την κανω και βγαινει καθαρη.
    Το αγχος και η εμμονη οτι το εχω επιμενουν.
    Ξανα μανα googlaρισμα και ανακαλυπτω ολες τις νευρολογικες ασθενειες και φρικαρω,καθε μερα νομιζω οτι εχω απο μια.
    Παω σε νευρολογο με την μαγνητικη,ολα καλα,κλινικος ελεγχος κομπλε...Αγχος μου λεει,προσπαθησε να ηρεμησεις ή αν δεν μπορεις πηγαινε σε ειδικο.
    Παω σε οφθαλμιατρο για την θολουρα,ελαχιστη αυξηση μυωπιας,αποκολληση υαλλοειδους (εξ' ου και τα μυγακια μου εβλεπα) λογω αποτομης ανυψωσης βαρων.
    Ηρεμω αλλα φρικαρω στο δυωρο πανω καθως εχω μαθει μετα απο το ατελιωτο ψαξιμο μου εχω κανει οτι μια ασθενεια ονοματι als(βλεπε Stephen Hawking) εχει τα ιδια συμπτωματα με την σκπ με αδυναμια-ατροφια ακρων ενω μου εχει κολλησει η ιδεα εδω και πολυ καιρο οτι οι μυς του χεριου και του αυχενα μου αριστερα ειναι πιο αδυνατοι απ'αυτους της δεξιας πλευρας.
    Αφου ξαναμελεταω την als ανακαλυπτω οτι εχω και αυτα τα συμπτωματα...
    ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ αλλα ειμαι αποφασισμενος να το καθαρισω ολο αυτο που βασανιζει εδω και δυο μερες...Κανονιζω να κανω ηλεκτρομυογραφημα την τριτη και να παω σε εναν κορυφαιο νευρολογο την Τεταρτη που μας ερχεται.
    Είναι η χειρότερη περίοδος της ζωης μου οντας 29 χρονων.
    Ειμαι σιγουρος οτι οταν ξεκαθαρισει το τοπιο θα ηρεμησω αλλα θελω και βοηθεια ειδικου σιγουρα.
    Το σημαντικοτερο που παιζει μεγαλη σημασια στην κατασταση μου ειναι οτι οι ασθενειες αυτες ειναι δυσκολες στη διαγνωση τους και γι'αυτο ισως ειναι δυσκολο να ηρεμησω μετα απο καθε εξεταση.Δεν ειναι,κανεις μια εξεταση βγαινει αρνητικη,τελειωσες!
    Ολα τα συμπτωματα που εχω π.χ ευκολη κοπωση,αισθημα παλμων,τρέμουλο,συσπάσεις και αδυναμια των μυών,κόμπο στο λαιμό,ζάλη,αστάθεια,μουδια� �μα των άκρων,ψευτικο αίσθημα ζέστης,φουσκωματα ειναι συμπτωματα και αγχους και σκπ και πολλες φορες γινεται μπερδεμα στη διαγνωση...Αυτο ακριβως με σκαλωνει!!!

    Συγνωμη για το κατεβατο αλλα αισθανομαι καλυτερα οταν τα 'λεω' καπου.
    Last edited by Time; 16-09-2011 at 16:11.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    κ γω τα ιδια με σενα εχω δεν ξερω αν ειμαι σε θεση να σου πω οτι ολα αυτα ειναι βλακειες γιατι κ εγω τα ιδια κανω...τωρα μου εχει κολλησει οτι εχω ανευρισμα στην κοιλια....γιατιιιι?απο το μυαλο μου ολαααα?η μηπως οχιιιι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    και εγώ τα ίδια παιδιά,με τη διαφορά ότι ανεβάζω και δέκατα μέχρι 37,8.Welcome to the club...Time έχω ακριβώς τα ίδια χωρίς να είμαι υπερβολική.Εδω και δυο μήνες έχω κανει άπειρες εξετάσεις και συνεχιζω γιατί ακόμα δεν εχω κάνει μαγνητική και δεν πήγα σε ορθοπεδικό.5 νευρολόγοι,μια αξονική και παμπολες άλλες!Αλλά ενώ δεν βρίσκουν τιποτα δεν ησυχαζω λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ε!!!!Ηλεκτρομυογράφημα δεν έχω κάνει ακόμα,ειναι κι αυτό προγραμματισμένο όμως!!!!Σήμερα ήταν η μέρα του κορύφαίου ρευματολόγου

  4. #4
    thanasisGR
    Guest
    πόσοι την έχουμε πατήσει με το GooGlaRisma... :P

    διαβάζεις κάτι και μετά το παθαίνεις ακριβώς το ίδιο που διάβασες.. μετά τρελαίνεσαι... μετά τρέχεις στα νοσοκομεία.. σου λένε δεν έχεις tpt.. την επομενη μέρα ξανά τα ίδια.. πάλι στα νοσοκομεία.. xaxaxa αυτή η κατάσταση είναι σκέτη τρελα... εγώ έτρεχα στα νοσοκομεία τώρα το καλοκαίρι νομίζοντας ότι έχω μηνιγγίτιδα / εγκεφαλίτιδα / οξεία μυϊκή παράλυση

    όπως καταλαβαίνεις έπαθα ακριβώς τα ίδια συμτώματα που διάβασα...

    τώρα σήμερα με βρήκε άλλο... νιώθω μια ενόχληση στην κοιλια μου αριστερά.. σαν τράβηγμα/πιάσιμο κάτι.. και σαν βάρος σα να γέρνει το σώμα αριστερά..

    έχω και τάσης για εμετό.. με έβγαλα διάγνωση ότι έχω σκουλικοιδιτιδα με ενοχλεί παρα πολύ η κοιλια μου αριστερά.. ειδικά όταν περπατάω νιώθω κάτι ενόχλησης.. όχι πόνο...

  5. #5
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    και εγώ τα ίδια παιδιά,με τη διαφορά ότι ανεβάζω και δέκατα μέχρι 37,8.Welcome to the club...Time έχω ακριβώς τα ίδια χωρίς να είμαι υπερβολική.Εδω και δυο μήνες έχω κανει άπειρες εξετάσεις και συνεχιζω γιατί ακόμα δεν εχω κάνει μαγνητική και δεν πήγα σε ορθοπεδικό.5 νευρολόγοι,μια αξονική και παμπολες άλλες!Αλλά ενώ δεν βρίσκουν τιποτα δεν ησυχαζω λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ε!!!!Ηλεκτρομυογράφημα δεν έχω κάνει ακόμα,ειναι κι αυτό προγραμματισμένο όμως!!!!Σήμερα ήταν η μέρα του κορύφαίου ρευματολόγου
    37,8 apo anxos??? :O wtf?

    pantos ola ta perimeno apo to anxos... :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Τις τελευταίες μέρες πάει μέχρι 37,5.Δεν ξέρω ακόμα αν είναι από άγχος...Οι έλληνες γιατροί δεν βρίσκουν τιποτα!Επίσης,έχω το ίδιο γαργάλημα στο κεφάλι που έγραψες κι έσυ,δεν είσαι ο μόνος!!Και πρέπει να σου πω ότι από προχθες που διάβασα ότι πινεις μαύρο τσαι,πήγα και πήρα κι έγω!!!Χίλιες φορές αυτό παρά χάπια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Αμ εγω? Καθε μερα εχω κι απο κατι. Τωρα τελευταια ειμαι σιγουρη οτι εχω καρκινο. Μια στο κεφαλι και γι'αυτο ζαλιζομαι, μια στο στομαχι γι'αυτο η δυσπεψια και οι πονοι, μια στο στηθος που εβγαλα ενα γρομπαλακι και ο ογκολογος που πηγα μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα, αλλα δεν τον πιστευω και φυσικα το τελευταιο που ανακαλυψα σημερα και ειναι ενα γρομπαλακι κατω ακριβως απο το πηγουνι. Εκει που αποφασισα να βγω απο το σπιτι και να παω για ψωνια με τα ποδια και οχι με το αυτοκινητο και πανω στην προσπαθεια μου να αγνοησω τη ζαλαδα και την ασταθεια μου μεσα, ξαφνικα νιωθω εναν πονο-τραβηγμα κατω απο το σαγονι. Το πιανω και ανακαλυπτω ενα γρομπαλακι σαν στραγαλι που ποναει. Τι ειναι αυτο παλι??? Δεν θα ηρεμησω ποτε? Για γιατρο ουτε συζητηση. Αν τολμησω να το πω θα πεσουν ολοι πανω μου να με φανε: "εχεις χαλασει τοσα λεφτα σε γιατρους και δεν εχεις τιποτα". Για κατσε δηλαδη, για να πιασουν τοπο τα λεφτα πρεπει να σου πει ο γιατρος οτι εχεις? Στο ικα, καμια εμπιστοσυνη. Τι θα κανω? Και αυτο ποναει και με ανησυχει ακομα περισσοτερο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    κ εγω ειχα απειρα συμπτωματα απο το στομαχι κ η ζωη μου ειχε γινει εφιαλτης μεχρι και βελονισμο εκανα..και στο τελος πηγα ψυχιατρο πηρα τα φαρμακακια κ εγινα καλα!δεν ηξερα αν υπηρχε λυση στο προβλημα μου τελικα ομως τη βρηκα μετα απο ενα χρονο καθυστερησα γτ ημουν καχυποπτη με τα φαρμακα ...κακως

  9. #9
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Τις τελευταίες μέρες πάει μέχρι 37,5.Δεν ξέρω ακόμα αν είναι από άγχος...Οι έλληνες γιατροί δεν βρίσκουν τιποτα!Επίσης,έχω το ίδιο γαργάλημα στο κεφάλι που έγραψες κι έσυ,δεν είσαι ο μόνος!!Και πρέπει να σου πω ότι από προχθες που διάβασα ότι πινεις μαύρο τσαι,πήγα και πήρα κι έγω!!!Χίλιες φορές αυτό παρά χάπια...
    μαλλον θα υπαρχει και ψυχοσωματικός πυρετός λολ.. αφού υπάρχει και ψυχοσωματική υποθερμία. χάχα

    σχετικά με το μαύρο τσάι 1-2 καθημερινά έχουνε αποτέλεσμα να διώξουνε το άγχος.. η φάση τώρα όταν το είπα στον ψυχίατρο μου λέει το μαύρο τσάι σε κάνει πιο νευρικό.. και να ήτανε ο μονος που μου το λέει.. όλη αυτό λένε ότι φέρνει νεύρα κλπ.. η αλήθεια είναι ότι εμενα με χαλάρωση και μάλιστα μετά κοιμάμαι μια χαρά!!!

    Πιείτε μαύρο τσάι: ερευνητές του University College στο Λονδίνο βρήκαν ότι όσοι πίνουν συχνά μαύρο τσάι έχουν χαμηλότερη κορτιζόλη, την ορμόνη δηλαδή που ευθύνεται για το στρες.. εσείς τι περίμενε???

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ρε συ το μαυρο τσαι δεν φερνει διαρροια?? εγω πρασινο τσαι πινω περιεχει κατεχινες βοηθαει στην διατηρηση του βαρους (ετσι λενε)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    ρε συ το μαυρο τσαι δεν φερνει διαρροια?? εγω πρασινο τσαι πινω περιεχει κατεχινες βοηθαει στην διατηρηση του βαρους (ετσι λενε)
    xaxaxa to anti8eto akrivos!

    den eisai kala enimeromenh!! :P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    xaxaxa to anti8eto akrivos!

    den eisai kala enimeromenh!! :P
    χαχαχαχα δηλαδη προκαλει δυσκοιλιοτητα ?? Αμα ειναι ετσι δεν πινω, παντως το γλυκανισο φερνει διαρροια κατι σαν φυτικο laxative ειναι...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    χαχαχαχα δηλαδη προκαλει δυσκοιλιοτητα ?? Αμα ειναι ετσι δεν πινω, παντως το γλυκανισο φερνει διαρροια κατι σαν φυτικο laxative ειναι...
    enoite!!!!

    tnx for the info! kairos na parw kai glykaniso! futiko laxative? aha endiaferon.. tha parw kai auto!!! xaxaxaxaxa

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    enoite!!!!

    tnx for the info! kairos na parw kai glykaniso! futiko laxative? aha endiaferon.. tha parw kai auto!!! xaxaxaxaxa
    χαχαχαχα παρε κ απ τα δυο !! κοιτα σαν το dulcolax δεν ειναι αλλα κατι κανει !! εγω βαζω 4 φακελακια για να με πιασει !! επισης για δυσκοιλιοτητα ειναι κ το γαλα μαγνησιας αλλα θελει συνταγη γιατρου... εχεις τετοιο προβλημα η λαθος καταλαβα ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    χαχαχαχα παρε κ απ τα δυο !! κοιτα σαν το dulcolax δεν ειναι αλλα κατι κανει !! εγω βαζω 4 φακελακια για να με πιασει !! επισης για δυσκοιλιοτητα ειναι κ το γαλα μαγνησιας αλλα θελει συνταγη γιατρου... εχεις τετοιο προβλημα η λαθος καταλαβα ??
    opos to eipes kai esy la8os katalaves xaxa

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νοσοφοβία
    By Gorgo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-09-2012, 01:12
  2. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 01:28
  3. ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ- SOS!!!
    By Koukou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-10-2007, 11:32
  4. νοσοφοβια help!!!!
    By christosx in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 18-10-2007, 15:35
  5. ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-04-2007, 23:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •