ΕΡΩΤΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2

Thread: ΕΡΩΤΗΣΗ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166

    ΕΡΩΤΗΣΗ

    Μου δωσε ο γιατρος σημερα μια αντιβιωση, η οποια (ξεχασα να του το θυμησω) με πειραζε πριν 3 μηνες που την ειχα ξαναπαρει (εμετους) και την ειχα διακοψει. Διαβασα τις παρενεργεις και παροτι το εχει στα σπανια διαβασα μεσα και για αγχωδη κατασταση και τετοια αλλα ψυχικα.... Και ανησυχησα εκτος του οτι αφου πηρα ενα χαπακι μετα ενιωθα αγχος και λεω μηπως ειναι απο παρενεργειες. Και απλως να ρωτησω: Μηπως και η ολη κατασταση που περναγα πιο εντοντα αυτο το καιρο ειναι παρενεργειες απο τα φαρμακα (γιατι το καλοκαιρι που ημουν στο νοσοκομειο πηρα οχι κ λιγα). Μπορουν οι αντιβιωσεις να προκαλουν τετοια? Τωρα ειμαι (οχι εντονα) με το φοβο μη μου προκαλεσει η αντιβιωση καμια κατασταση.... Αν ξερετε κατι πανω σε αυτο..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9
    Γειά σου Σπύρο.
    Εννοείται πως οι αντιβιώσεις μπορεί να έχουν επίπτωση και στην ψυχολογία μας,τουλάχιστον εκείνες που αναφέρουν στις παρενέργειες ψυχικά συμπτώματα.
    Να σου δώσω ένα παράδειγμα που αφορα την αδερφή μου.Είχε πάρει κάποια φάρμακα δεν θυμάμαι για ποιά αρρώστια και ενώ δεν είχε ποτέ κατάθλιψη στην ζωή της,εκείνο το διάστημα που έπαιρνε την αγωγή εμφάνισε κατάθλιψη αδικαιολόγητη και αισθήματα φόβου.Βέβαια όταν διέκοψε την θεραπεία όλα τα παραπάνω εξαφανίστηκαν.
    ʼρα μην ανησυχείς

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •