ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑΑΑ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166

    ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑΑΑ...

    Δεν ηξερα που να βαλω το θεμα αυτο και ετσι το εγραψα εδω στο "Γενικα". Τις τελευταιες μερες εχω απιστευτα νευρα, αδικαιολογητα, προσπαθω να μη ξεσπαω αδικα γιατι ξερω οτι δεν ευθυνονται οι γυρω μου για τα νευρα αλλα νιωθω σε τετοιο σημειο που λες και θα εκραγω μεσα μου, πολλες φορες φοβαμαι και οτι θα χασω τον ελεγχο τοσο πολυ ενταση με νευρα νιωθω και θα λιποθυμησω η θα αρχισω να σπαω τα παντα χωρις να ειμαι ο εαυτος μου. Φυσικα αυτα τα σκεφτομαι οταν με πιανουν ετσι νευρα σαν φοβοι μην γινει επειδη νιωθω τοσο εντονα νευρα... Μεσα απο αγχος, αρνητικα συναισθηματα αυτους τους 2 μηνες, πρωτη φορα τωρα εχω τοσα πολλα νευρα... Γιατι..??????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Σπύρο, ακολουθείς κάποια αγωγή?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Τι αγωγη, για ποιο λογο?? Για τα νευρα? Οχι τιποτα τι αγωγη...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Σπύρο μου τα νεύρα που αναφέρεις ξεκίνησαν από κάποιο συγκεκριμένο γεγονός, ή γενικά από τη φύση σου εκνευρίζεσαι εύκολα από αρνητικές καταστάσεις?:o

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    145
    Σπύρο,

    κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να σκεφτείς από που πηγάζουν αυτά τα νεύρα, αν δεν ξέρεις ήδη. Όσο για το γιατί που ρωτάς, γιατί να έχεις τόσα πολλά νεύρα, προφανώς αυτό έχει να κάνει με αυτό το άγχος και τα αρνητικά συναισθήματα που λες ότι έχεις τους τελευταίους δυο μήνες και που κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις καταφέρει να αποσυμπιέσεις. Θα έχεις ακούσει φαντάζομαι για τη χύτρα...

    Την πηγή όλων αυτών ίσως την ξέρεις, ίσως καλό θα ήταν να ψάξεις να τη βρεις.

    Εν πάσει περιπτώσει, εγώ θα σου πρότεινα να βρεις ένα τρόπο να ξεσπάσεις που θα εξυπηρετεί όλους καλύτερα, και εσένα και τους γύρω σου. Βάλε τη μουσική που σου αρέσει και ξέδωσε, όποια κι αν είναι αυτή -άγρια, ήρεμη ή χαρούμενη-, ό,τι σε εκφράζει καλύτερα και όπως σε εκφράζει καλύτερα. Δώσε μια διέξοδο σε σκέψεις και συναισθήματα που μπορεί να σε προβληματίζουν. Δεν ταιριάζει σε όλους, αλλά κάποιοι νιώθουν καλύτερα ξεσπώντας σε ένα κομμάτι χαρτί. Δώσε στον εαυτό σου λίγο χώρο να ηρεμήσει. Μπες στο chat να σε κάνουμε να ξεχάσεις... Ιδέες δίνω, πιθανόν να μην σου λένε τίποτα όλα αυτά. Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου καλύτερα. Δως του έναν τρόπο να εκφραστεί, για να μη μένουν όλα αυτά μέσα και βράζουν.

    Φιλικά,
    Αγγελική

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Γενικα απο τη φυση μου με αρνητικες καταστασεις νευριαζω λιγο ευκολα αλλα οχι με πολλα νευρα οπως τωρα. Φυσιολογικα αλλα ναι νευριαζω. Τωρα ομως τα νευρα στις αρνητικες καταστασεις ειναι δεκαπλασια. Και νευρα γενικα εχει ολος ο κοσμος, αντε πες εγω πριν απλα νευριαζα λιγο πιο ευκολα απο σενα πχ. η καποιον αλλο αλλα και παλι οχι οτι καποιος με ελεγε α πολυ νευρικος κ ετσι. Ουτε εμενα με πειραζε να αναρωτιομουν. Τωρα ομως ειδα οτι δεν ειναι φυσιολογικο και δε θελω και εγω ο ιδιος να ειμαι ετσι γενικα στη ζωη μου γιαυτο και εγραψα για τα νευρα εδω. Ισως ειναι που βλεπω οτι εχουν περασει 2 μηνες και ακομα ψυχολογικα δε νιωθω οπως πριν και να μου τη δινει αυτο. Η και να μου τη δινει (γιαυτο και νιωθω ασχημα για τα νευρα αυτα) υποσεινηδυτα που οι αλλοι ειναι καλα και εγω ακομα εχω τα δικα μου.. Τι να πω.. Απλα δε θελω να ειμαι ετσι με τοσα νευρα και να νευριαζω τοσο αδιακιολογητα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Θα σου περασει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    LOL Orion... Σωστος!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Σημερα ρωτησα σε αυτον που παω στο κεντρο ψυχικης υγειας, να μου κανει μια διαγνωση και καλα για μενα. Στην αρχη μου λεει δεν εχει σημασια αυτο αλλα να το ξεπερασεις και του λεω οκ αλαλ πες μου. Μου ειπε αγχωδεις εκδηλωσεις με εμμονες ιδεες (βλ. θανατου κτλ.) οι οποιες δεν ειναι σε εξαρση.. Και μια πολυ ηπια καταθλιψη.. Αλλα μου λεει σιγουρα τιποτα το οργανικο δε παιζει, δηλαδη ορμονικο κτλ μου λεει αποκλειεται και οτι απλα ολα στο fucking brain.... Οποτε λεω να χτυπησω ψυχολογο τωρα για ψυχοθεραπεια αφου δεν παιζει καποια κατασταση που να χρειαζεται φαρμακα (οπως εγω φοβομουν)...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    21
    μην φοβασαι τα φαρμακα ... αν χρειαστει σου συνηστω να τα παρεις ... θα δεις οτι δεν ειναι τιποτα το φοβερο και ισως μερικες φορες να ειναι και αναγκαιο.

    φιλικα
    Στρατος Δ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Δε τα φοβαμαι ισα ισα αν χρειαστει εννοειται θα τα παρω. Ασε που εγω νομιζα οτι θα χρειαζοταν αλλα ο ιδιος μου ειπε οτι δε χρειαζεται. Υπαρχουν πολλες φορες που νιωθω μεσα μου κ λεω περιεργο πως και δε μου εδωσε αντικαταθλιπτικα, ετσι οπως νιωθω, αλλα αυτος θα ξερει καλυτερα λογικα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Σπύρο μου, ξέρει καλύτερα...

    Καλά έκανες και τον ρώτησες για να σταματήσεις να βάζεις με το μυαλό σου \"διάφορα\". Φαντάζομαι πως ήδη θα αισθάνεσαι καλύτερα, αφού αγχωνόσουν κι υπερβολικά για το τι ακριβώς έχεις...

    Υπομονή κι επιμόνη ... κι όλα τα αρνητικά θα φύγουν σύντομα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Αγγελικη εχεις δικιο αλλα ξερεις τι εβαλε το μυαλο μου κατευθειαν μολις μου τα ειπε?... \"και αν κανει λαθος?\"... χαχα...Κ λεω ελεος ολο και κατι θα βρισκω να αμφισβητω?...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Σπυρο μου ηρεμησεσ λιγακι?¨) φιλια
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Ηρεμησα αρκετα ναι... Τωρα θελω να σταματησω και αυτη την ευαισθησια που με εχει πιασει ολο αυτο το καιρο. Που στεναχωριεμαι πολυ ευκολα και κλαιω με καποιο αρντητικο ερεθισμα μονος μου. Αυτη η κωλο ηπια καταθλιψη,,,Φανταζομαι πως θα ναι να εχει κανεις κανονικα κλινικη καταθλιψη... Εδω ηπια και ειναι. . . . . . . . . . . . . . . Εσυ πως τα πας?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •