ΧΩΡΙΣΑ ( ή τουλάχιστον προσπαθώ)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685

    ΧΩΡΙΣΑ ( ή τουλάχιστον προσπαθώ)

    Εχθές το βράδυ πήγαμε στο γάμο ενός συναδέλφου του φίλου μου.
    Ήταν λίγο αμήχανη η όλη φάση εφόσον δεν ήξερα σχεδόν κανέναν και γενικότερα δεν αισθανόμουν άνετα.
    Στο τραπέζι καθόμουν δίπλα σε μια κυρία η οποία ήταν δημοσιογράφος. Αφου συστηθήκαμε πιάσαμε κουβέντα σχετικά με τα επαγγέλματα. Εγώ της είπα ότι είμαι δικηγόρος αλλά ότι το αφήνω σιγά σιγά εφόσον δεν έχει προοπτική. Αυτή από τη μεριά της, η κυρία ξερόλα, έσπευσε να μου πει ότι δεν μου πάει αυτό το επάγγελμα, ότι δεν το έχω που λέμε. Προφανώς επειδή αισθάνθηκα για άλλη μια φορά να απειλούμαι, της απαντούσα επιχειρηματολογώντας εννοείται. Μετά είχαμε κουβέντα γενικά για πολιτική, όπου και εκεί έλεγα τις απόψεις μου.
    Αυτό βέβαια είχε σαν αποτέλεσμα να μου την πει ο φίλος μου αφού φύγαμε. Ότι δήθεν ήμουν επιθετική..και να μη μιλάω έτσι στους ανθρώπους. Εγώ φυσικά θύμωσα αρχικά, εφόσον κάθε φορά που βγαίνουμε μετά τρώω παρατήρηση για την υποτιθέμενη επιθετικότητά μου. Κάθε φορά όμως. Του είπα ότι δε θα με ξαναδεί στο περιβάλλον του διότι δε γίνεται να έχω το άγχος πως θα μιλήσω κάθε φορά. Ο θυμός βέβαια μετατράπηκε σύντομα σε θλίψη και γοερό κλάμα. Μετά στο σπίτι έκανε προσπάθεια να με αγκαλιάσει αλλά εγώ αισθανόμουν τόσο απαίσια που δε μου έβγαινε. Σήμερα το πρωί τσακώθηκαμε και μου είπε χαρακτηριστικά ότι καμία άλλη κοπέλα δεν συμπεριφερόταν έτσι όπως εγώ, να πάω στον ψυχίατρο να κοιταχτώ, ότι είμαι αγοραφοβική, κομπλεξική, ότι τον κάνω ρόμπα, ότι δε θα ξαναπάμε πουθενά μαζί, ότι έχει κάνει πολύ υπομονή μαζί μου, ότι είμαι κακομαθημένη, ότι δεν ξέρω να συμπεριφέρομαι, ότι τον εκθέτω.
    Γενικά μου μίλησε πολύ απαίσια και ήταν πολύ άδικος μαζί μου. Γι'αυτό και είπα τέλος.
    Δεν ξέρω γιατί τα γράφω αυτά. Ούτως ή άλλως δεν με ξέρετε εσείς για να μου πείτε αν όντως είμαι όλα αυτά. Απλώς ήθελα το πω σε κάποιον.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    μηπως εχει αυτος το προβλημα?αν δε γουσταρει αυτο που εισαι ουστ κ να σε γραφει.μιλαω χυμα αλλα ετσι ειναι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    βόιντ, σήμερα που είσαι πιο ψυχραιμη, αν ξαναφέρεις στο μυαλό σου τα χθεσινά, περνάει απο το μυαλό σου η ιδέα του να ήσουν πράγματι επιθετική?
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Void, μας έχεις περιγράψει και στο παρελθόν περιστατικά με επιθετικότητα και ανεξέλεγκτα νεύρα, μήπως και αυτό είναι ένα από αυτά;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    void όπως πολύ σωστά είπες, δε ξέρω ούτε σένα ούτ αυτόν, και κάθε περιπτωση/σχέση είναι διαφορετική. Έχοντας ζήσει όμως στο παρελθόν με σύντροφο επιθετικό σε συζητήσεις ( ύψωμα τόνου φωνής/ έντονο κούνημα χεριών/ χρησιμοποίηση ψιλοπροσβλητικών φράσεων θεωρώντας πως τον έχουν προσβάλλει οι άλλοι πριν- ή θεωρώντας πως ο συνομιλητής είναι τόσο κρετίνος που αξίζει την προσβολή/ομιλία σαν πολυβόλο- για να επιβληθεί στο συνομιλητή κ άλλα πολλά) ένιωθα πράγματι πολύ άβολα- ν ανοίξει η γη να με καταπιεί!! Ειδικά στις δικές μου παρέες/οικογένεια.
    Συ ξέρεις αν είσαι πράγματι ή όχι επιθετική. Γεγονός είναι όμως πως αυτόν τον ενοχλεί. Ίσως να το συζητούσατε λίγο πιο ψύχραιμα?

  6. #6
    βοιντ..θα σε ρωτήσω και γω ότι και η άρκτος.
    Σήμερα, που είσαι πιο ήρεμη, πως εκτιμάς τη χτεσινή συμπεριφορά σου?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Συγνώμη αλλά η κυρία που μιλούσες σε πρόσβαλλε!! σου είπε ότι "δεν το 'χεις" για δικηγόρος κλπ... οπότε δικαίως αντέδρασες... μάλλον αυτή ήταν η κομπλεξική που ήθελε να σε μειώσει.... που το ξέρει αυτή αν το έχεις ή δεν το έχεις; σε ξέρει κι από χτες.. κάτι τέτοιοι άνθρωποι μου τη σπάνε πολύ!!! μη τα βάζεις με τον εαυτό σου, κυρίως στην ελληνική κοινωνία κυκλοφορούν ουκ ολίγοι τέτοιοι κομπλεξικοί που έχουν άποψη για τους άλλους και προσπαθούν να τους μειώσουν για να αισθανθούν οι ίδιοι λίγο καλύτερα... αγένεια μεγάλη... όσο για το φίλο σου μάλλον θα έπρεπε να σε υποστηρίξει αντί να σε στήσει στον τοίχο... και να δεις και το θέμα της αυτοεκτίμησης λίγο νομίζω...

  8. #8
    Void... πιστευω οτι η συζητηση αναμεσα στα ζευγαρια μπορει να λυσει πολλα πραγματα αλλα μονο οταν γινεται κατω απο ηρεμια..... προσπαθησε να συζητησεις με τον φιλο σου..... μπορει να λες οτι ειναι αδικος μαζι σου αλλα μπορει κ να μην ειναι ..γιατι το λεω αυτο? γιατι αλλιως βιωνεις εσυ εκεινη την στιγμη του συμβαντος κ αλλιως αυτος που ειναι κατι σαν παρατηρητης..... Την επομενη φορα που θα νιωσεις οτι παει να γινει το ιδιο ηχογραφησε τον εαυτο σου στο κινητο κ ακουσε τον την επομενη μερα που θα σου εχει φυγει η ενταση...ισως ετσι καταλαβεις κ συ που κ αν τελικα αντιδρας εντονα,επιθετικα ή υπερβολικα....
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Συγνώμη αλλά η κυρία που μιλούσες σε πρόσβαλλε!! σου είπε ότι "δεν το 'χεις" για δικηγόρος κλπ... οπότε δικαίως αντέδρασες... μάλλον αυτή ήταν η κομπλεξική που ήθελε να σε μειώσει.... που το ξέρει αυτή αν το έχεις ή δεν το έχεις; σε ξέρει κι από χτες.. κάτι τέτοιοι άνθρωποι μου τη σπάνε πολύ!!! μη τα βάζεις με τον εαυτό σου, κυρίως στην ελληνική κοινωνία κυκλοφορούν ουκ ολίγοι τέτοιοι κομπλεξικοί που έχουν άποψη για τους άλλους και προσπαθούν να τους μειώσουν για να αισθανθούν οι ίδιοι λίγο καλύτερα... αγένεια μεγάλη... όσο για το φίλο σου μάλλον θα έπρεπε να σε υποστηρίξει αντί να σε στήσει στον τοίχο... και να δεις και το θέμα της αυτοεκτίμησης λίγο νομίζω...

    η κυρία που της είπε κατι τετοιο φυσικά κ ήταν απαραδεκτη.
    ωστόσο για να την επικρίνει ο φίλος της, λογικά είχε " κάτι " η συμπεριφορά της.

    βόιντ, κ σε παλιοτερα ποστ σου είχε παρόμοιο θέμα.
    καλό θα ήταν να απυθυνθείς σε ειδικό.
    ο φίλος σου για να είναι δίπλα σου σε αγαπάει.
    πολλες φορές όμως δν είμαστε σε θέση να χειριστουμε τέτοια θέματα.
    γι΄αυτο κ σου προτεινω να δεις ειδικό.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Έχω να προσθέσω τα εξής κατόπιν προτροπής του φίλου μου, δηλαδή την άποψη του η οποία έχει ως εξής:
    βρήκε ότι η συζήτησή μου με τη εν λόγω κυρία η οποία συνοδευόταν από ένα φίλο του και η οποία ήταν 15 χρόνια μεγαλύτερή μου, ήταν σαν αντιπαράθεση σε τηλεοπτικά παράθυρα όπου εγώ προσπαθούσα με κάθε τρόπο να κατατροπώσω το συνομιλητή μου, χάνοντας σε πολλές στιγμές την ευγένειά μου. Αφότου φύγαμε, μου το σχολίασε στο αυτοκίνητο, ότι δεν υπάρχει λόγος να είμαι επιθετική με άτομα που δε γνωρίζω και τότε εγώ έπαθα παράκρουση (κατ'αυτόν). Μέχρι να φτάσουμε σπίτι κατά τις 2 έγινε πανικός στο αμάξι με μένα να κλαίω. Στο σπίτι αυτός ήθελε να κοιμηθεί γιατί έπρεπε να σηκωθεί στις 5.30 για να πάει στη δουλειά του και εγώ έκανα ακόμα μούτρα και δεν πήγαινα στο κρεβάτι να κοιμηθώ. Στις 5.30 που σήκωθηκε να φύγει "θυμήθηκα" να συνεχίσω τον καυγά τηλεφωνικώς μέχρι τις 6 η ώρα ώσπου τα πήρε στο κρανίο, με έβρισε και μου το έκλεισε. Μετά από λίγο συνέχισα να του τηλεφωνώ μέχρι που με ξαναέβρισε ενώ ξέρω ότι εκνευρίζεται πάρα πολύ με την τηλεφωνική γκρίνια και δεν του αρέσει να μιλάει καθόλου στο τηλ τόση ώρα. Εγώ έφυγα από το σπίτι αφού πρώτα πέταξα ότι μου έχει αγοράσει για να χρησιμοποιώ στο σπίτι του, άφησα ένα γράμμα με την απαξίωσή μου για το πρόσωπό του καθώς και κάτι χρήματα που μου είχε δανείσει. Δέχτηκε και αρνητικό σχόλιο από έναν φίλο του μέσω κάποιου άλλου φίλου του για τη συμπεριφορά μου στο τραπέζι.

    Αυτά τα λέει ο φίλος μου...και αισθάνομαι φοβερά άσχημα με την όλη φάση και με το γεγονός ότι κακοχαρακτηρίστηκα.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Void ξερεις πολλες φορες εχουμε καποια ασχημη συμπεριφορα που εμεις δεν καταλαβαινουμε και το βλεπουν καλυτερα οι αλλοι. Αν δεν ειναι ο μονος που εχει διακρινει κατι τετοιο τοτε σιγουρα κατι δεν παει καλα και θα πρεπει πραγματι να κοιταξεις και να παρατηρησεις τον εαυτο σου. Ισως ο φιλος σου να θελει να σε προστατεψει και να σε κανει να δεις το πως συμπεριφερεσαι γτ εσυ δεν μπορεις. Αν νιωσεις ξανα απο καποιον να σε προσβαλει καλο ειναι να μην ασχολεισαι με αυτα τα στομα, ουτε καν να τους μιλας, γτ σε κακο θα σου βγει..
    Αν πιστευεις οτι εισαι ενταξει με την επιθετικοτητα και οτι ο φιλος σου σου φερθηκε ασχημα και δεν το αξιζεις τοτε απομακρυνσου.

    Ευχομαι ολα καλα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Ασχετα με το αν ειχες δικιο που ειχες περιεργη συμπεριφορα απεναντι στην τεκνατζου, μηπως η ολη σου συμπεριφορα ομως μετα προς το αγορι σου ηταν λιγο υπερβολικη? Θελω να πω οτι οκ σου ειπε οτι κατι τον ενοχλησε δεν μπορουσατε με ηρεμο τροπο να το αντιμετωπισετε? Μου φαινονται υπερβολικα οι φωνες τα τηλεφωνα και να πετας πραγματα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Void για να το λενε τοσα ατομα μηπως γινεσαι επιθετικη και δεν μπορεις να το καταλαβεις? Αν εισαι και δεν θες να το δεις κακο σε σενα θα κανεις.. Μηπως να ηρεμησεις και να δεις πραγματι τι συμβαινει?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Τζιμυ δεν μπορουμε να ξερουμε τι εγινε. Η συμπεριφορα της ειναι δικαιολογημενη για εκεινην γιατι ενιωσε οτι δεν την υποστηριζει και γενικα ενιωθε ασχημα ηδη απο εκεινη την γυναικα. Οταν νιωθουμε ετσι ειναι πολυ δυνατο και φυσιολογικο να τσακωνομαστε, να υψωνουμε την φωνη μας, να πεταμε πραγματα κλπ. γιατι μας αγγιξε μια ευαισθητη χορδη ή αισθανομαστε αδικημενοι και πραγματα που ειναι εναντιων μας ενω τα θελαμε να ειναι με το μερος μας. Ειναι το πως το αισθανθηκε εκεινη. Θα επρεπε να υπηρχε μια διαφορετικη προσεγγιση απο τον φιλο της ωστε να καταλαβει τι της συμβαινει ή ακομα και αν νομιζει οτι ειναι επιθετικη να το συζητησουν. Βεβαια ο καθενας ειναι και λειτουργει διαφορετικα...

    Το θεμα ομως ειναι η Void να δει την αληθεια.. γτ αν εχουν γινει ξανα αναφορες περι επιθετηκοτητας θα πρεπει να το δει καταματα και να το αντιμετωπισει γτ αλλιως θα της κανει κακο..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Εκ των υστέρων αναλογιζόμενη το σκηνικό, πράγματι υπήρξα επιθετική..και το κάνω γενικά, λες και τα παίρνω όλα προσωπικά και προσπαθώ να αποδείξω πράγματα..
    Νιώθω πολύ άσχημα που ειπώθηκε ότι "δεν κάνω" για το φίλο μου..
    Σε ειδικό ευχαρίστως αλλά με τι χρήματα είναι το θέμα..
    τι να κάνω για να σταματήσω να νιώθω χάλια?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. βαρέθηκα να προσπαθώ για φίλους
    By empar in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 80
    Last Post: 04-05-2011, 22:55
  2. Προσπαθώ
    By Michaelgr in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-08-2010, 19:46
  3. προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να ξεφύγω...
    By Maria25eleu in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2010, 12:10
  4. Προσπαθώ και θέλω αλλά απελπίζομαι...
    By *anny* in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 20-06-2010, 17:43
  5. χώρισα κ εγω...
    By r81 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-01-2008, 14:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •