απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . ! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 131
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Η αντιμετωπιση του κοσμου και ο ρατσισμος ειναι το προβλημα.Αν δεν υπηρχαν αυτα,oι ανθρωποι θα ηταν πιο υγιης.)
    Τι όμορφη κουβέντα. Συμφωνώ σε αυτό που λές. Δεν είναι ντροπή να επιλέγεις, ντροπή είναι να μην δέχονται την επιλογή σου, γκέι, μπάι, αμφι και όλα αυτά τα οποία δεν τα ξέρω (πρέπει να είναι πολλές οι κατηγορίες)/

  2. #47
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Συμφωνω μαζι σου απολυτα Θεοφανια.Ομως σιγουρα εχει φρικαρει αν εχει ανακαλυψει κατι τετοιο για τον εαυτο της και λογικο το βρισκω.Πολυ λογικο στην κοινωνια που ζουμε.Ομως ειναι κριμα να σκεφτεται για ΙΔΨ αν απλα ειναι γκει και φοβαται να το παραδεχτει.Και αν τα διαβαζει αυτα,τη συμβουλευω να ηρεμισει και να τα βρει με τον εαυτο της και αν ειναι γκει,δεν ηρθε και το τελος του κοσμου και κυριως,δε φευγει με χαπακι.Απλα θελει λιγο χρονο μεσα της να το αποδεχτει αν πραγματικα συμβαινει αυτο και ολα θα πανε καλα.Εδω οπως ειπες κι εσυ,δεν την κρινει κανενας αρνητικα.Προσπαθουμε ο ενας να βοηθησουμε τον αλλον.Δεν ειναι ντροπη ουτε να εχεις καποιο ψυχολογικο προβλημα,ουτε να εισαι γκει.Η αντιμετωπιση του κοσμου και ο ρατσισμος ειναι το προβλημα.Αν δεν υπηρχαν αυτα,oι ανθρωποι θα ηταν πιο υγιης.Οπως και να εχει,εφοσον το θεμα δεν ταιριαζει εδω στο φορουμ αυτο,δεν ξερω αν πρεπει να το συνεχισουμε :)
    σε διαβεβαιω πως αυτο το φορουμ μπορεί να αντέξει τα πάντα εκτος από ψέμματα...:)
    Και γω το ίδιο πιστευω, και κατά βάθος συμπονώ τη φελ.
    Απλα μερικές φορές θυμώνω με τους ανθρώπους που δείχνουν πως δεν αγαπούν και δεν αποδέχονται τον εαυτό τους.
    Το ξέρω πως μπορεί να έχουν συντελέσει πολλοί παράγοντες γι αυτό, αλλά και πάλι μου είναι δύσκολο να το καταλάβω.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Δυστυχως ετσι ειναι Vince8 και δεν αλλαζει.Ειδικα στην Ελλαδα το προβλημα ειναι τεραστιο.Πας σε ψυχολογο;Τοτε εισαι τρελος.Εχεις διαφορετικη σεξουαλικοτητα;Τοτε εισαι ανωμαλος.C'est la vie...

    Εχεις δικιο Θεοφανια.Ομως ειναι πολυ δυσκολο για αυτην να το αποδεχτει,αν πραγματικα συμβαινει.Ειναι νωρις ακομα και εχει πανικοβληθει,λογικο ειναι.Αλλαζει ολη της η ζωη ομως οσο πιο γρηγορα το αποδεχτει τοσο πιο γρηγορα θα νιωσει εκεινη καλυτερα.Με τον εαυτο της τουλαχιστον γιατι με τους γυρω,ειναι δυσκολο...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ti ωραιο να βγαινουν συμπερασματα οταν δεν εχουμε ιδεα και μη γνωριζοντας για το ποσο μπορει να σουβλιζουν τον αλλον που βρισκεται σε τετοια φαση τα ακυρα συμπερασματα μας.Εχω την εντυπωση οτι μολις διωξατε ενα μελος του φορουμ.

  5. #50
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Ti ωραιο να βγαινουν συμπερασματα οταν δεν εχουμε ιδεα και μη γνωριζοντας για το ποσο μπορει να σουβλιζουν τον αλλον που βρισκεται σε τετοια φαση τα ακυρα συμπερασματα μας.Εχω την εντυπωση οτι μολις διωξατε ενα μελος του φορουμ.
    νια...θα σου έλεγα πριν βγάλεις αυθαίρετα συμπεράσματα, να έριχνες μια ματιά και στα υπόλοιπα θέματα που έχει ανοίξει αυτό το μέλος.
    Είναι πολύ εύκολο να κρίνουμε, ας το κάνουμε τουλάχιστον όταν έχουμε ολοκληρωμένη άποψη.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Στην αρχη Θεοφανια το πηρες καλα,ρωτωντας την γιατι την φρικαρει τοσο πολυ κατι τετοιο..κι εγω το ιδιο πιστευω.οτι πραγματα που δεν μας φρικαρουν δεν μας κολλανε κιολας.Απο εκει και περα ομως δεν καταλαβα πως εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν ειναι μια ιδεα στα πλαισια της διαταραχης, επειδη απλως δεν ηξερε που να απευθυνθει και πως να το αντιμετωπισει.Πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα?Αν εχεις διαβασει κι αλλα θεματα της φελισιτι, τελευταια εχει μπει στη διαδικασια της αντιμετωπισης και ειναι πολυ λογικο για καποιον να δοκιμαζει πραγματα και να μην ξερει τον καλυτερο τροπο εξ αρχης.
    Επισης η νευροαναδραση αν διαβασετε το φυλαδιο της,πρωτοανακαλυφθηκε στα πλαισια της καλυτερευσης των επιλληπτικων,μετα ομως θεωρηθηκε οτι "θεραπευει" και χρησιμοποιειται και για αλλου ειδους παθολογιες.Οπως την ελλειπη προσοχη,την υπερκινητικοτητα,την ΙΨΔ,την αδυναμια συγκεντρωσης και αλλα πολλα οπως γραφουν.Κι εγω βεβαια ειμαι της γνωμης οτι απο μονη της δεν αρκει,αυτοι ομως τη διαφημιζουν ως τετοια..Το θεμα ειναι πώς απ το γεγονος αυτο βγηκε το συγκεκριμενο συμπερασμα?
    Καλα με την ναντινα διαφωνω πληρως.Ναντινα αν διαβαζες παλαιοτερα θεματα της Φελισιτι θα ανακαλυπτες οτι δεν προκειται για κατι τετοιο.Η τουλαχιστον ετσι πιστευω κατα 99%.Αν απευθυνοσουν σε καποιον αλλον, που πιθανον τα πραγματα ηταν ετσι κι απλως δεν μπορουσε να αποδεκτει τις σεξουαλικες του προτιμησεις τοτε τα λογια σου θα ηταν σωστα..Στη συγκεκριμενη φαση ομως ειναι εντελως αστοχα.
    Ας μην προτρεχουμε ετσι γκαις.Λιγη προσοχη..
    Last edited by niah; 19-09-2011 at 16:31.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Θεοφανια σου απαντω παραπανω(πριν δω την απαντηση σου)και προσθετω οτι μιλαω επειδη ακριβως εχω δει και τα παλαιοτερα θεματα της Φελισιτι.
    Προκειται για μια ιδεα που της εχει καρφωθει και την ταλαιπωρει περισσοτερο ισως απο αλλες που εχει.

  8. #53
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Στην αρχη Θεοφανια το πηρες καλα,ρωτωντας την γιατι την φρικαρει τοσο πολυ κατι τετοιο..κι εγω το ιδιο πιστευω.οτι πραγματα που δεν μας φρικαρουν δεν μας κολλανε κιολας.Απο εκει και περα ομως δεν καταλαβα πως εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν ειναι μια ιδεα στα πλαισια της διαταραχης, επειδη απλως δεν ηξερε που να απευθυνθει και πως να το αντιμετωπισει.Πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα?Αν εχεις διαβασει κι αλλα θεματα της φελισιτι, τελευταια εχει μπει στη διαδικασια της αντιμετωπισης και ειναι πολυ λογικο για καποιον να δοκιμαζει πραγματα και να μην ξερει τον καλυτερο τροπο εξ αρχης.
    Επισης η νευροαναδραση αν διαβασετε το φυλαδιο της,πρωτοανακαλυφθηκε στα πλαισια της καλυτερευσης των επιλληπτικων,μετα ομως θεωρηθηκε οτι "θεραπευει" και χρησιμοποιειται και για αλλου ειδους παθολογιες.Οπως την ελλειπη προσοχη,την υπερκινητικοτητα,την ΙΨΔ,την αδυναμια συγκεντρωσης και αλλα πολλα οπως γραφουν.Κι εγω βεβαια ειμαι της γνωμης οτι απο μονη της δεν αρκει,αυτοι ομως τη διαφημιζουν ως τετοια..Εδω γνωριζω ατομο με ψυχωση που υποστηριζαν οτι θα βοηθηθει..Τεσπα,το θεμα ειναι πως απ το γεγονος αυτο βγηκε το συγκεκριμενο συμπερασμα.
    νια...το θεμα ειναι πως από ένα σημείο και μετά η φελ δεν απαντούσε καν στα ποστ και ανοιγε θεμα για το πως θα σβήσει τα ποστ της.
    Οσο για τη νευροαναδραση, αν προσεξες οταν τη ρώτησα μου είπε πως την είδε σε διαφήμιση, όχι ότι την κάνει και όταν τη ρώτησα για τον ψυολόγο μου είπε πως της είπε "ηρεμησε και θα σου περάσει".
    Κάτω από αυτές τις συνθήκες, μπορεί κάποιος να κάνει σοβαρή συζήτηση?

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Οχι δεν το προσεξα αυτο που λες αλλα προφανως θα ενιωσε απιστευτα αβολα και μαντευω οτι θελησε να αρχισει να σβηνει τα μνματα της εφοσον οδηγουσαν σε τετοια συμπερασματα.Ισως γι αυτον τον λογο σταματησε και να απανταει.
    Απο οτι ξερω κανει ηδη εδω και πανω απο διμηνο νευροαναδραση και ο ψυχολογος που αναφερει ειναι ειτε αυτος που εχουν στη νευροαναδραση(που μη σου κανει εντυπωση το να ειπε κατι τετοιο) ή αυτος ο καθηγητης της που ειχε πει παλιοτερα.(ολα αυτα τα αναφερει σε παλιοτερα θεματα της).
    Εχεις δικιο,θα πρεπε να συνεχισει να σου απανταει εφοσον ενδιαφερθηκες να συζητησεις μαζι της,ομως πιστευω την μπλοκαραν οι κρισεις που αρχισαν να γινονται,και περισσοτερο αυτες που γινονταν με σιγουρια στα ποστ της ναντινας.Ετσι πιστευω..
    Κι εγω εχω προσπαθησει πολλες φορες να της εξηγησω αυτα που πιστευω και μετα την βλεπω να επαναλαμβανεται.Κι εμενα μπορει να μου δημιουργει αρνητικο συναισθημα αυτο ομως δεν με οδηγησε στο να της πω.."ε εισαι λεσβια"(με λιγα λογια).Κι αυτο γιατι ξερω οτι αυτες οι σκεψεις ειναι επιμονες και ειναι εξαιρετικα δυσκολο,χρονοβορο και επωδυνο το να φυγουν..Το οτι δεν ακουει κατι που της λεω δεν αλλαζει τη φυση της σκεψης της και τον λογο που της κολλανε.
    Για αυτο απλως αυτο που λεω ειναι να μη βιαζομαστε να κρινουμε και να συμπερανουμε κατηγορηματικα κατι,οποια κι αν ειναι η αντιδραση του αλλου.
    Αν ειχατε νιωσει το αγχος που εχουν οι ιδεες αυτης της παθησης, πιστευω θα καταλαβαινατε ακριβως τι λεω.

  10. #55
    ...καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντιδράσεις με όλους.
    Δεν της είπα πως είναι λεσβία, προσπαθούσα να της δείξω πως ακόμη και αν είναι δεν πρέπει αυτό να τη φρικάρει τόσο.
    Αν διαβάσεις τα μνμ μου θα δεις πως ο στόχος μου ήταν να της δείξω πως ο φόβος της για την ομοφυλοφιλία την έκανε να φρικάρει και πως αν το έβλεπε από την άποψη "ε, και αν είμαι δεν τρέχει τίποτα", αυτόματα θα σταμάταγε να κάνει την τρίχα τροιχια και να φοβάται.
    Απ την άλλη, επειδή έχω μιλήσει με πολύ κόσμο εδώ και με πολύ πιο δύσκολες παθήσεις, δεν μπορώ να δω χαλαρά ούτε το θέμα με τη διαφήμιση, ούτε αυτό του ψυχολόγου.
    Θα συμφωνήσεις φαντάζομαι μαζί μου, πως όταν κάποιος έχει ΙΔΨ πάει πρώτα σε ειδικό και μετά ψάχνει επαναστατικές μεθόδους.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ναι, αυτο καταλαβα κι εγω στην αρχη οπως σου ειπα και παραπανω.Γι αυτο συμφωνησα κιολας μαζι σου. Κι εγω πιστευω οτι κατι που δεν μας φρικαρει δεν μας κανει να κολλαμε κιολας(και παιζει σ αυτο το σημειο να κρυβεται και η θεραπεια σε τετοιου ειδους εμμονες)..Μετα ομως ειδα οτι αλλαξες γνωμη και συμφωνησατε με την ναντινα,επειδη απλως δεν καταλαβες ακριβως τι εγινε με τη νευροανδραση και το γιατρο που ανεφερε.
    Ο μονος που ειχε μιλησει σχετικα με το προβλημα της ηταν ενας καθηγητης της σχολης της και αυτος την παροτρυνε να παει στην νευροαναδραση, αν θυμαμαι καλα.Οταν εισαι σε αρχικα σταδια εισαι καπως χαμενος.Απευθυνεσαι οπου σου πουν σαν τρελος προκειμενου να λυσεις το προβλημα σου.Δεν εχεις προλαβει να διαμορφωσεις αποψη γι αυτο που σου συμβαινει και να ξερεις εξ αρχης που πρεπει να πας..Εισαι στα χαμενα..ψαχνεις ελπιδα..καταλαβαινεις τι λεω?
    Και χεσε αυτην την ιδεα...σκεψου αλλες χειροτερες του στυλ "φοβαμαι οτι ειμαι δολοφονος και θελω να σκοτωσω τη μανα μου"ποσο παραλυουν τα παιδια(με τον ιδιο μηχανισμο γεννιουνται..ειναι μια εξισου φρικιαστικη ιδεα για το ατομο που την κανει)..Δεν ξερουν εξαρχης τι συμβαινει και πως να κινηθουν..Οπως κι εγω..αρχικα νομιζα οτι θα περασουν απο μονες τους..Μεγαλο μου λαθος..Αν εμπαινα σε εκεινη τη φαση στο φορουμ και ελεγα οτι δεν εχω κανει τιποτα,δεν εχω απευθυνθει καπου, το ιδιο θα με αντιμετωπιζατε?Οτι εφοσον δεν εχεις κανει τιποτα, δεν πασχεις απο κατι και αρα αυτο που σου συμβαινει ειναι φυσιολογικο?Θα τα παιζα εντελως τοτε,αυτο θα ταν που θα με αποτελειωνε κιολας.Να μου πει καποιος οτι ολα αυτα ειναι πραγματα που στεκουν,σε φαση που εγω ημουν πελαγωμενη...δεν ειναι ετσι ομως..Αυτο προσπαθω να εξηγησω.

  12. #57
    ...καταλαβαίνω τι λες, όμως το λες μέσα από δική σου εμπειρία και το βλέπεις με μεγαλύτερη ευαισθησία.
    Εγώ είμαι ένας απλός συνομιλιτής και έχω μάθει να συμπεριφέρομαι ισότιμα με όποιον και αν μιλάω. Δεν λέω από μέσα μου, "αυτός έχει το ταδε, φερσου αλλιώς", γιατί θεωρώ πως τον προσβάλω. Από κει και πέρα, δεν νομίζω πως φέρθηκα άσχημα στη φελ. Ειπα την άποψη μου, όπως και συ τώρα λες τη δική σου.
    Δεν είναι υποχρέωση μας να συμφωνούμε σε όλα, φτάνει να το κάνουμε με τακτ..:)

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    αυτή τη στιγμή τρέμω..κλαίω..ευτυχώε που φάνηκες niah..δεν ξέρω τι να κάνω..από χθες τρέμω..μόλις είδα τα μηνύματα της ναντίνας έπεσα από τα σύννεφα..περίμενα κάτι άλλο..όχι να μου πει πως σίγουρα είμαι λεσβία..πηγαίνω στο πανεπιστήμιο και βλέπω τη συγκεκριμένη κοπέλα και προσπαθώ να καταλάβω αν τα λόγια της ναντίνας είναι αληθινά..δεν μπορώ ..δεν ξέρω..όπως δεν ήθελα να βλέπω μαχαίρια γιατί φοβόμουν ότι θα σκοτώσω..τώρα δεν θέλω να ακούω τραγούδια γιατί φοβάμαι ότι θα την ερωτευτώ..από χθες το βράδυ δεν ξέρω πως να χειριστώ τον εαυτό μου..

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Φελίσιτι σημαίνει ευτυχία?μην αφήνεις καλή μου τον εαυτό σου να δυστυχεί..δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα μηνύματα, αλλά λογικά κάποια θεραπεία θα κάνεις, έτσι δεν ειναι? άσε να λειτουργήσει η θεραπεία σου, έχε πίστη σε αυτά που σου λέει ο γιατρός σου και έχε πίστη και στο Θεό, όλα είναι στο μυαλό σου, το ξέρεις αυτό. Τη σκέψη σχετικά με την ομοφυλοφιλία άστην προς το παρόν. Βγάλε από το μυαλό σου τις άσχημες σκέψεις, συζήτησέ το με κάποιον δικό σου άνθρωπο, απλά για να το βγάλεις από μέσα σου. Αλλά άσε και την επιστήμη να κάνει τη δουλειά της..πως να σε βοηθήσει όλος αυτός ο κόσμος εδώ μέσα? μόνο να σε ακούσουμε μπορούμε, μίλα με το γιατρό σου για αυτά.ν Πραγματικά στο λέω..όσο για το λογαριασμό σου ο NikosD. είναι ο διαχειριστής, αν του στείλεις θα σου στείλει μήνυμα για το που πρέπει να απευθυνθείς για να διαγραφείς.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  15. #60
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    αυτή τη στιγμή τρέμω..κλαίω..ευτυχώε που φάνηκες niah..δεν ξέρω τι να κάνω..από χθες τρέμω..μόλις είδα τα μηνύματα της ναντίνας έπεσα από τα σύννεφα..περίμενα κάτι άλλο..όχι να μου πει πως σίγουρα είμαι λεσβία..πηγαίνω στο πανεπιστήμιο και βλέπω τη συγκεκριμένη κοπέλα και προσπαθώ να καταλάβω αν τα λόγια της ναντίνας είναι αληθινά..δεν μπορώ ..δεν ξέρω..όπως δεν ήθελα να βλέπω μαχαίρια γιατί φοβόμουν ότι θα σκοτώσω..τώρα δεν θέλω να ακούω τραγούδια γιατί φοβάμαι ότι θα την ερωτευτώ..από χθες το βράδυ δεν ξέρω πως να χειριστώ τον εαυτό μου..
    φελ...η ναντίνα δεν σου είπε πως είσαι λεσβία, τουλάχιστον δημόσια απ ότι είδα..
    Μη φρικάρεις τόσο πολύ με αυτή τη σκέψη. Οσο φρικάρεις τόσο χειρότερα θα γίνεσαι. Αφού εσύ η ίδια ξέρεις πως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, γιατί επιμένεις να το τροφοδοτείς στο μυαλό σου?

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...
    By matina24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 14-06-2011, 14:01
  2. Κάπου έχω χαθεί........
    By manner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 07-01-2011, 12:38
  3. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 03:18
  4. ψυχολογική στήριξη?
    By leka in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 24-03-2007, 19:55
  5. Χρειάζομαι τη στήριξή σας
    By lady in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-12-2005, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •